Αποστολέας Θέμα: Metallica - Creeping Death Main Riff???  (Αναγνώστηκε 8329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Metallica - Creeping Death Main Riff???
« στις: 14/03/05, 11:36 »
Λοιπόν παιδιά, αυτόν τον καιρό δουλεύω το Creeping Death και με προβληματίζει το κεντρικό riff του τραγουδιού, το οποίο είναι το εξής:

-----2------2----2--|-----2-------------------|
-----2------2----2--|-----2----2--3--2320--|
0-0----0-0----0----|0-0----0----------------|

Λοιπόν, το έχω βγάλει αρχικά μόνο με downstrokes, έτσι για την ποζεριά :P, αλλά προσπαθώ να βρω έναν τρόπο με συνδυασμό upstrokes-downstrokes, γιατί είναι και αδύνατον να το παίξεις μόνο με upstrokes, και πολύ κουραστικό το στυλ του Hetfield μόνο με downstrokes(αλήθεια πως αντέχει να παίζει τόσα τραγούδια στη σειρά σε ένα live μόνο με downstrokes ??? ??? ???)

Λοιπόν ακούω... :)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #1 στις: 14/03/05, 11:56 »
Ρε συ, που κολλαει αυτο στο "Μουσικα Οργανα"?????????? ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #2 στις: 14/03/05, 15:59 »
Ήθελα να το βάλω στο "Τρόποι παιξίματος, τεχνικές" αλλά δεν μπορούσα, οπότε ας το μεταφέρει ένας admin... :)

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #3 στις: 14/03/05, 20:03 »
Λοιπόν παιδιά, αυτόν τον καιρό δουλεύω το Creeping Death και με προβληματίζει το κεντρικό riff του τραγουδιού, το οποίο είναι το εξής:

-----2------2----2--|-----2-------------------|
-----2------2----2--|-----2----2--3--2320--|
0-0----0-0----0----|0-0----0----------------|

Λοιπόν, το έχω βγάλει αρχικά μόνο με downstrokes, έτσι για την ποζεριά :P, αλλά προσπαθώ να βρω έναν τρόπο με συνδυασμό upstrokes-downstrokes, γιατί είναι και αδύνατον να το παίξεις μόνο με upstrokes, και πολύ κουραστικό το στυλ του Hetfield μόνο με downstrokes(αλήθεια πως αντέχει να παίζει τόσα τραγούδια στη σειρά σε ένα live μόνο με downstrokes ??? ??? ???)

Λοιπόν ακούω... :)


Λοιπον το συγκεκριμενο riff ειναι στα 183 και ειναι ογδοα....Ελεος!!!!!!!!!  Δηλαδη ειναι πολυ αργο για να πεχτει καπως διαφορετικα εκτος απο downstrokes..... Δεν καταλαβαινω τι σε δυσκολευει και τι σε προβληματιζει εν τελει...Ακουω...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #4 στις: 15/03/05, 00:04 »
evilnanouk συγχώρεσε τον JaYmZ που του φαίνεται δύσκολο...Ναι θα έπρεπε να ντρέπεται που δεν έχει τις ικανότητες σου...Ζητώ ταπείνα συγγνώμη εκ μέρους του...
Για να σοβαρευτούμε λέω γω...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #5 στις: 15/03/05, 01:10 »
evilnanouk συγχώρεσε τον JaYmZ που του φαίνεται δύσκολο...Ναι θα έπρεπε να ντρέπεται που δεν έχει τις ικανότητες σου...Ζητώ ταπείνα συγγνώμη εκ μέρους του...
Για να σοβαρευτούμε λέω γω...


1ον )Υπαρχει καλη διαθεση απο μερους μου...ασχετα με το πως την εκδηλωνω...ετσι μιλαω σε οποιον αρεσω....
2ον )Εσυ θα επρεπε να ντρεπεσαι γιατι εσυ μολις πηρες θεση για το παιζει το παληκαρι...
3ον )Αν λεω...αν τον προσεβαλα ας μιλησει ο ιδιος για αυτο και θα ζητησω συγνωμη....και οχι ο καθε τυχαρπαστος που προσπαθει απλως να αυξησει τα posts του...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #6 στις: 15/03/05, 11:03 »
Λοιπόν παιδιά, αυτόν τον καιρό δουλεύω το Creeping Death και με προβληματίζει το κεντρικό riff του τραγουδιού, το οποίο είναι το εξής:

-----2------2----2--|-----2-------------------|
-----2------2----2--|-----2----2--3--2320--|
0-0----0-0----0----|0-0----0----------------|

Λοιπόν, το έχω βγάλει αρχικά μόνο με downstrokes, έτσι για την ποζεριά :P, αλλά προσπαθώ να βρω έναν τρόπο με συνδυασμό upstrokes-downstrokes, γιατί είναι και αδύνατον να το παίξεις μόνο με upstrokes, και πολύ κουραστικό το στυλ του Hetfield μόνο με downstrokes(αλήθεια πως αντέχει να παίζει τόσα τραγούδια στη σειρά σε ένα live μόνο με downstrokes ??? ??? ???)

Λοιπόν ακούω... :)

Φίλε, έγω το έχω βγάλει μόνο με downstrokes, αλλά ο άλλος κιθαρίστας μας, το έχει βγάλει κ με down k up. Δηλαδή ξεκινάς με down κ συνεχίζεις εναλλάξ... ;)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #7 στις: 15/03/05, 14:21 »
evilnanouk:

Το να δώσει κάποιος συνέχεια σε αυτο το θέμα άμεσα θα θεωρηθεί σαν τροφή για τσακωμό...
Αλλά δεν μπορώ να το "αφήσω", απλά και μόνο γιατί θέλω τα πράγματα να μπαίνουν στην θέση τους.

Καλη διάθεση αν υπάρχει απο μέρους σου evilnanouk δεν μπορώ να το ξέρω ουτε εγώ ουτε κανείς άλλος.
Όλοι μας κρινόμαστε απο την συμπεριφορά και την στάση μας.
Αν εσένα η καλή σου διάθεση φαίνεται απο τα θαυμαστικά, απο το "ΕΛΕΟΣ" και απο το "δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκολεύει..." τότε που να σε δούμε και όταν θα διακατέχεσαι απο αίσθημα ειρωνίας και εγωισμού.

Αν εγώ αρχίσω στις σφαλιάρες κάποιον νομίζω είναι λογικό αυτός να μην μπορεί άμεσα να διακρίνει την "καλή μου διάθεση" ακόμα και αν αυτή υπάρχει..

Μαζί με το ότι ατάκες του στυλ "ετσι μιλαω σε οποιον αρεσω", που μόνο παιδίκες μπορώ να τις χαρακτηρίσω, μην ανησυχείς δεν θα σε ζητήσω σε γάμο...το μόνο που έχω να πω πάνω σε αυτό είναι πως καλό είναι αν θέλουμε να θεωρούμαστε νοήμονα όντα να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις..

Εγώ δεν μίλησα εκ μέρους του JaYmZ και δεν έχω κανένα λόγο να ντρέπομαι (αν είναι ποτε δυνατόν).
Ούτε ξέρω τον JaYmZ, όυτε ξέρω αν προσεβλήθει εκέινος. Εμένα με πείραξε το σχόλιο σου και απάντησα για μένα βάζοντας τον εαυτό μου στην θέση του JaYmZ και κάνοντας το τί θα έκανα ΕΓΩ, γιατί τεχνικά μάλλον βρίσκομαι πιο κοντά στον JaYmZ και με ενόχλησε.

Για τον αριθμό των posts...το εχω ξανακούσει αυτό...δεν μπορω να καταλάβω τι σκέφτονται αυτοί που το είπαν..ίσως το ότι εδώ είναι μερός όπου μπαίνει κάποιος χτυπάει κάρτα θέτει το ερώτημα, παίρνει την απάντηση και έφυγε. Εγώ το θεωρω μέρος όπου συζητάνε άνθρωποι. Αν έχω κάτι να πω θα το πω χωρίς να έχω το μυαλό μου στο ηλίθιο νούμερο στα αριστερά της οθόνης...δεν ήρθα εδώ για το νούμερο... ήρθα εδώ για κάτι άλλο και το νούμερο δεν έχει καμία σχέση με αυτό, για μένα τουλάχιστον..
Αυτά...



JaYmZ:

Όσο για σένα JaYmZ, αφού όπως είπες το έχεις βγάλει με downstrokes μην ανησυχείς, θέμα αντοχής και συνήθειας είναι... όπως σε όλα στην κιθάρα, όσο περισσότερο παίζεις τέτοια πράγματα τόσο καλύτερος θα γίνεσαι και τόση περισσότερη αντοχή θα αποκτήσεις.
Αν σε κουράζει αυτό, έχεις δοκιμάσει να παίξεις τίποτα απο κάποια black μπάντα όπως οι marduk?εγώ πάντως δεν αντέχω να παίξω ολόκληρο το of hell's fire χωρίς να πεθάνει το χέρι...προσοχή όμως στην κατάχρηση γιατί οι παθήσεις παραμονεύουν...

Μην ξεχνάς όμως οτι το να παίξεις ένα τέτοιο riff όπως του creeping death με συνδιασμό downstrokes και upstrokes το κάνει να ακούγεται διαφορετικά από ότι μόνο με downstrokes. Τα downstrokes δίνουν πάντα έναν πιο στακάτο ήχο με περισσότερο attack και πιο ελεγχόμενο palm muting.
Οπότε μάθε το και παίζε το όπως σου ακούγεται καλύτερα, και πιο κοντά στο original...

Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #8 στις: 15/03/05, 14:30 »
evilnanouk:

Το να δώσει κάποιος συνέχεια σε αυτο το θέμα άμεσα θα θεωρηθεί σαν τροφή για τσακωμό...
Αλλά δεν μπορώ να το "αφήσω", απλά και μόνο γιατί θέλω τα πράγματα να μπαίνουν στην θέση τους.

Καλη διάθεση αν υπάρχει απο μέρους σου evilnanouk δεν μπορώ να το ξέρω ουτε εγώ ουτε κανείς άλλος.
Όλοι μας κρινόμαστε απο την συμπεριφορά και την στάση μας.
Αν εσένα η καλή σου διάθεση φαίνεται απο τα θαυμαστικά, απο το "ΕΛΕΟΣ" και απο το "δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκολεύει..." τότε που να σε δούμε και όταν θα διακατέχεσαι απο αίσθημα ειρωνίας και εγωισμού.

Αν εγώ αρχίσω στις σφαλιάρες κάποιον νομίζω είναι λογικό αυτός να μην μπορεί άμεσα να διακρίνει την "καλή μου διάθεση" ακόμα και αν αυτή υπάρχει..

Μαζί με το ότι ατάκες του στυλ "ετσι μιλαω σε οποιον αρεσω", που μόνο παιδίκες μπορώ να τις χαρακτηρίσω, μην ανησυχείς δεν θα σε ζητήσω σε γάμο...το μόνο που έχω να πω πάνω σε αυτό είναι πως καλό είναι αν θέλουμε να θεωρούμαστε νοήμονα όντα να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις..

Εγώ δεν μίλησα εκ μέρους του JaYmZ και δεν έχω κανένα λόγο να ντρέπομαι (αν είναι ποτε δυνατόν).
Ούτε ξέρω τον JaYmZ, όυτε ξέρω αν προσεβλήθει εκέινος. Εμένα με πείραξε το σχόλιο σου και απάντησα για μένα βάζοντας τον εαυτό μου στην θέση του JaYmZ και κάνοντας το τί θα έκανα ΕΓΩ, γιατί τεχνικά μάλλον βρίσκομαι πιο κοντά στον JaYmZ και με ενόχλησε.

Για τον αριθμό των posts...το εχω ξανακούσει αυτό...δεν μπορω να καταλάβω τι σκέφτονται αυτοί που το είπαν..ίσως το ότι εδώ είναι μερός όπου μπαίνει κάποιος χτυπάει κάρτα θέτει το ερώτημα, παίρνει την απάντηση και έφυγε. Εγώ το θεωρω μέρος όπου συζητάνε άνθρωποι. Αν έχω κάτι να πω θα το πω χωρίς να έχω το μυαλό μου στο ηλίθιο νούμερο στα αριστερά της οθόνης...δεν ήρθα εδώ για το νούμερο... ήρθα εδώ για κάτι άλλο και το νούμερο δεν έχει καμία σχέση με αυτό, για μένα τουλάχιστον..
Αυτά...



JaYmZ:

Όσο για σένα JaYmZ, αφού όπως είπες το έχεις βγάλει με downstrokes μην ανησυχείς, θέμα αντοχής και συνήθειας είναι... όπως σε όλα στην κιθάρα, όσο περισσότερο παίζεις τέτοια πράγματα τόσο καλύτερος θα γίνεσαι και τόση περισσότερη αντοχή θα αποκτήσεις.
Αν σε κουράζει αυτό, έχεις δοκιμάσει να παίξεις τίποτα απο κάποια black μπάντα όπως οι marduk?εγώ πάντως δεν αντέχω να παίξω ολόκληρο το of hell's fire χωρίς να πεθάνει το χέρι...προσοχή όμως στην κατάχρηση γιατί οι παθήσεις παραμονεύουν...

Μην ξεχνάς όμως οτι το να παίξεις ένα τέτοιο riff όπως του creeping death με συνδιασμό downstrokes και upstrokes το κάνει να ακούγεται διαφορετικά από ότι μόνο με downstrokes. Τα downstrokes δίνουν πάντα έναν πιο στακάτο ήχο με περισσότερο attack και πιο ελεγχόμενο palm muting.
Οπότε μάθε το και παίζε το όπως σου ακούγεται καλύτερα, και πιο κοντά στο original...




  ....Αντε, αντε παλι ζωγραφισες με το λογο σου...
Ωραιος.... μπαρμπαστρουμφ.....  :P

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #9 στις: 15/03/05, 15:00 »
evilnanouk:

Μην ξεχνάς όμως οτι το να παίξεις ένα τέτοιο riff όπως του creeping death με συνδιασμό downstrokes και upstrokes το κάνει να ακούγεται διαφορετικά από ότι μόνο με downstrokes. Τα downstrokes δίνουν πάντα έναν πιο στακάτο ήχο με περισσότερο attack και πιο ελεγχόμενο palm muting.
Οπότε μάθε το και παίζε το όπως σου ακούγεται καλύτερα, και πιο κοντά στο original...
Αυτό ισχύει φίλε, αλλά κ με up k down ακούγεται κάπως πιο ''φευγάτο'' νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #10 στις: 15/03/05, 15:39 »
Δεν λέω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο Sandman1_1 ...αλλά διαφορετικό...γούστα είναι αυτά.
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #11 στις: 15/03/05, 17:22 »
Ρε παιδιά το riff δεν είναι δύσκολο τεχνικά, το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να το παίξω, το θέμα είναι ότι αφού τελειώσει το τραγούδι(είναι και 6.30 λεπτά, παίξε και το solo!) θέλω 10 λεπτά right-hand stretching... ;D

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #12 στις: 15/03/05, 17:50 »
Ρε παιδιά το riff δεν είναι δύσκολο τεχνικά, το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να το παίξω, το θέμα είναι ότι αφού τελειώσει το τραγούδι(είναι και 6.30 λεπτά, παίξε και το solo!) θέλω 10 λεπτά right-hand stretching... ;D

Αυτό είναι θέμα συνήθειας και εξάσκησης πιστεύω...Και εγώ αρχικά με πολλά τραγούδια των Metallica που παίζονται downstroke είχα το ίδιο πρόβλημα,αλλά έχω συνηθίσει..

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #13 στις: 19/12/05, 06:50 »
Εγώ σε αυτό το Riff έπαιζα τα μπάσα με Down και τα άλλα με UP....και αυτό στο τέλος με Alternate. Πάντως ξεκίνα το αργά και θα συνηθίσεις μή μασάς.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #14 στις: 19/12/05, 14:56 »
an kai ligo palio to 8ema, to main riff bgainei sxetika aneta mono me downstrokes, ektos tou teleytaiou merous (-2--3--2320--|) pou paizetai me syndyasmo up/downstrokes...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #15 στις: 19/12/05, 23:07 »
Αυτό το τελευταίο που λες το παίζω με hammer-ons, pull-offs... ;)

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #16 στις: 25/08/06, 14:51 »
το 2322 ειναι hammer on και pull off. Τα περισσοτερα τραγουδια των metallica ειναι σε downstroke. Κανε σωστο μπουκωμα στα 0 0 0 0 και θα ακουστει πολυ ωραια. Θα το συνιθησεις με τον καιρο. Θυμαμαι τον εαυτο μου που επαιζα το master of puppets που ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το Creeping Death και μετα απο 10 δευτερολεπτα σταματουσα γιατι κουραζομουν.... Ετσι ειναι..downstrokes man. Μην δοκιμασεις up down, προσπαθησε το σε downstrokes και σε καμια εβδομαδα θα εισαι ΟΚ. Αλλα να παιζεις 2 ωρες την ημερα :P με κακτα χρονικα διαλειμματα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #17 στις: 29/08/06, 11:18 »
Θεμα συνηθειας ειναι ολα...κι εγω παροτι παιζω 2,5 χρονια με το ριφ αυτο ασχοληθηκα την προηγουμενη εβδομαδα και στην αρχη με κουραζε κι εμενα...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #18 στις: 29/08/06, 11:32 »
Βασικά και εγώ στην αρχή το MoP το έπαιζα μόνο με downstrokes!
Αλλά τώρα το έχω γυρίσει σε alternate.
Τι δηλαδή? Ο Petrucci είναι πιο μάγκας από μένα? ;D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metallica - Creeping Death Main Riff???
« Απάντηση #19 στις: 29/08/06, 11:36 »
Βασικά και εγώ στην αρχή το MoP το έπαιζα μόνο με downstrokes!
Αλλά τώρα το έχω γυρίσει σε alternate.
Τι δηλαδή? Ο Petrucci είναι πιο μάγκας από μένα? ;D

Ωραιος!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 21:47
από D@ve Murray
8 Απαντήσεις
5260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 10:40
από vagtanplan
8 Απαντήσεις
9144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/09, 21:11
από vagtanplan
14 Απαντήσεις
5947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 07:14
από armagedon
14 Απαντήσεις
6061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:11
από mpamps
7 Απαντήσεις
3660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 01:05
από Panos the Greek
0 Απαντήσεις
2433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/13, 10:37
από sotiroubas
27 Απαντήσεις
7715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/15, 20:45
από sfanfan
0 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/16, 02:34
από el enano
4 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/17, 00:35
από sotiroubas