Αποστολέας Θέμα: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?  (Αναγνώστηκε 23711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Τι είναι για σας το "έντεχνο" ελληνικό τραγούδι; (διαφωνώ με τον όρο, δηλαδή τα άλλα είναι άτεχνα;)
Για μένα πάντως αποτελεί το άλλοθι κάποιων ελλήνων που κατά βάθος γουστάρουν τα λαϊκά ακούσματα αλλά ντρέπονται να το αποδεχτούν ή να το παραδεχτούν
Είναι δηλαδή μια "μουσική" που φτιάχτηκε για να καλύψει έναν κενό χώρο και να δημιουργήσει την ψευδαίσθηση της ποιότητας και της διαφοροποίησης από την ευρύτερη μάζα των αμιγώς λαϊκών ακουσμάτων
Διευκρινίζω: με την έννοια έντεχνο αναφέρομαι σε λαϊκοποπ ακούσματα τύπου κραουνάκη, αρβανιτάκη, κότσιρα κλπ 
 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #1 στις: 02/08/05, 16:48 »
Και συνεχιζω τις ερωτησεις;

Τι ειναι λαικο?
Τι ειναι λαικοποπ?
Τι ειναι ποπ?
Τι ειν αυτο που το λενε αγαπη?  ;D ;D :o

Το θεμα ειναι οτι ο ορος περιεχει τη λεξη τεχνη ή οτι υπαρχει η "κατηγορια" αυτη?  ???   ???   ???   ???
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #2 στις: 02/08/05, 17:11 »
     Μήπως καλύπτεις κάποιο δικό σου κενό με όλα αυτά τα θέματα ;

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #3 στις: 02/08/05, 17:56 »
Διευκρινίζω: με την έννοια έντεχνο αναφέρομαι σε λαϊκοποπ ακούσματα τύπου κραουνάκη, αρβανιτάκη, κότσιρα κλπ 
Είναι υποκειμενικό νομίζω.Εγώ όταν αναφέρομαι σε έντεχνο δεν μου έρχεται στο μυαλό ο Κότσιρας αλλά ο Ξυλούρης, ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου κ.α.Σε άλλους μπορεί να έρχεται στο μυαλό ο Χατζηγιάννης.Νομίζω οτι τα περισσότερα είδη μουσικής είναι υποκειμενικά και δεν θα έπρεπε να μπαίνουν σε καλούπια.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #4 στις: 02/08/05, 18:22 »
Για τον όρο "έντεχνο" έχουν γίνει κάμποσες συζητήσεις σε αυτό το forum που πραγματικά βαριέμαι ( μέσα στην τόση ζέστη ) να ψάξω να βρω τα αντίστοιχα θέματα.Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει μπορεί να κάνει τη σχετική αναζήτηση...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #5 στις: 02/08/05, 20:45 »
Με τον όρο εντεχνο εννοουμε το ειδος τραγουδιου που δεν εχει ως σκοπό μονο να μας διασκεδάσει αλλά και να μας μεταφέρει καποια ουσιαστικότερα μηνύματα. Εντεχνα δεν ειναι μονο καποια λαικα τραγούδια, αλλα οσα τραγουδια (απο οποιουδηποτε ειδος) δεν ειναι "ευπεπτα"... Ετσι λοιπον έχουμε "εντεχνο λαικο", εντεχνο ποπ" κτλ. χωρις αυτο να υποτιμα τα αλλα ειδη που δεν εχουν μπροστα τη λεξουλα εντεχνο...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #6 στις: 02/08/05, 21:03 »
Δεν ψάχνω να μάθω τι ακριβώς σημαίνει ο όρος έντεχνο απλά όλως παρεμπιπτόντως ανέφερα ότι ο ορισμός είναι πολύ κακός
Απλά θάθελα να ανταλλάξω απόψεις  γιατί τουλάχιστον την αφεντιά μου δεν την γεμίζουν οι κότσιρες, κραουνάκηδες κλπ συναφείς και τους θεωρώ τους καζαντζίδηδες, γαβαλάδες κλπ της εποχής μας   
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #7 στις: 02/08/05, 21:57 »
Με τον όρο εντεχνο εννοουμε το ειδος τραγουδιου που δεν εχει ως σκοπό μονο να μας διασκεδάσει αλλά και να μας μεταφέρει καποια ουσιαστικότερα μηνύματα. Εντεχνα δεν ειναι μονο καποια λαικα τραγούδια, αλλα οσα τραγουδια (απο οποιουδηποτε ειδος) δεν ειναι "ευπεπτα"... Ετσι λοιπον έχουμε "εντεχνο λαικο", εντεχνο ποπ" κτλ. χωρις αυτο να υποτιμα τα αλλα ειδη που δεν εχουν μπροστα τη λεξουλα εντεχνο...

Ελένη έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ να μου πεις κάποιον που ανήκει στο "έντεχνο λαικό" ή στο "έντεχνο ποπ" κλπ για να καταλάβω τι εννοείς; Γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Faidwnas , άλλο ο Ξυλούρης άλλο ο Κότσιρας άλλο ο Χατζηγιάννης. Το μυαλό του καθενός μας πάει όπου θέλει, αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Angello

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #8 στις: 02/08/05, 22:58 »
Εσύ cmaj7 που ως φαίνεται κατέχεις την απόλυτη γνώση σε σχέση με τα μουσικά θέματα, πες μας τι κακό έχουν τα λαϊκά ακούσματα; Πως κατέληξες στο ότι αυτοί που αναφέρεις ανήκουν στο μουσικό είδος «λαϊκοπόπ»; Κι επειδή μάλλον αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να δημιουργήσεις εντυπώσεις - χαβαλέ, μπάχαλο - (εσύ και το alter ego σου, ο fatses asteies) και είσαι και μεγάλος (τεράστιος θα έλεγα) μουσικός (και ότι άλλο θέλεις) και είσαι και 38 και ακούς και 22 χρόνια μουσική (κατά 95% ροκ - αλήθεια, αγγλικά ξέρεις;), για κούνα το κεφάλι σου να δούμε τι σαβούρα κουβαλάς εκεί μέσα (είδες που συμβάλλω κι εγώ στο σκοπό σου; Να μ’ ευχαριστήσεις γι’ αυτό).

Υ.Γ. Όταν τελειώσεις από ‘δω να μας πεις σε ποιο forum θα πας για να απολαύσουμε κι εκεί το σόου.

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #9 στις: 02/08/05, 23:16 »
Η ένταση του λόγου σου και ο τρόπος που αναφέρεσαι σε εμένα χωρίς να με ξέρεις και χωρίς να έχουμε ξαναμιλήσει καθιστά προφανή τόσο την αμηχανία σου όσο και την ενδόμυχη ντροπή σου γι αυτά που ακούς.
Όντως σε ευχαριστώ γιατί η επιθετικότητα σου επιβεβαιώνει  αυτά που γράφω στο post μου.
Και επειδή ξέρω και αγγλικά αλλά δυστυχώς για σένα και ελληνικά σε ενημερώνω ότι άλλο το ειδικό ότι και άλλο το αναφορικό ό,τι.
Εννοείται ότι δεν πρόκειται να απαντήσω επί της ουσίας στις ύβρεις σου, σού εύχομαι μόνο να μείνεις στην ευτυχία του μικρόκοσμου σου και να συνεχίσεις να ακούς Κότσιρα και Αρβανιτάκη.
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #10 στις: 02/08/05, 23:17 »
.....εσύ και το alter ego σου, ο fatses asteies)


Καλά τι έχετε πάθει όλοι σήμερα; Είδες πουθενά τίποτα το μεμπτό στο ερώτημα που έθεσα; Από ποιό δικό μου μήνυμα συμπεραίνεις ότι θέλω να προκαλώ εντυπώσεις - μπάχαλο - χαβαλέ ; Ρε είστε καλά όλοι σήμερα; Μήπως σου αρέσει εσένα το χαβαλεδομπάχαλο; για κοίτα εδώ

Απ: ο ήλιος του μεσημεριού

και θυμίσου τη δική σου συμπεριφορά πριν κρίνεις των άλλων χωρίς πειστήρια. Κι αν δεν έχεις κάπου να στηρίξεις την άποψή σου για μένα να μην πετάς λόγια στον αέρα. Αλλιώς δείξε μου τα θέματα εκείνα που έκανα μπάχαλο τη συζήτηση για εντυπώσεις ή τι άλλο είπες.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #11 στις: 02/08/05, 23:58 »
Με τον όρο εντεχνο εννοουμε το ειδος τραγουδιου που δεν εχει ως σκοπό μονο να μας διασκεδάσει αλλά και να μας μεταφέρει καποια ουσιαστικότερα μηνύματα. Εντεχνα δεν ειναι μονο καποια λαικα τραγούδια, αλλα οσα τραγουδια (απο οποιουδηποτε ειδος) δεν ειναι "ευπεπτα"... Ετσι λοιπον έχουμε "εντεχνο λαικο", εντεχνο ποπ" κτλ. χωρις αυτο να υποτιμα τα αλλα ειδη που δεν εχουν μπροστα τη λεξουλα εντεχνο...

Ελένη έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ να μου πεις κάποιον που ανήκει στο "έντεχνο λαικό" ή στο "έντεχνο ποπ" κλπ για να καταλάβω τι εννοείς; Γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Faidwnas , άλλο ο Ξυλούρης άλλο ο Κότσιρας άλλο ο Χατζηγιάννης. Το μυαλό του καθενός μας πάει όπου θέλει, αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη.



Θα ελεγα πως η "κατηγοριοποιηση" ειναι αρκετα υποκειμενική αλλα ειτε μας αρεσει ειτε οχι καποιοι καλλιτεχνες θεωρειται απο την πλειοψηφεια (κοινου και μουσικων) οτι ανηκουν στο "εντεχνο" τραγουδι, χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι είναι "εντεχνοι" 100%...Συνηθως γινονται εντεχνοι αν συγκριθουν με τους αλλους που ανηκουν στον ιδιο χωρο. Για παραδειγμα ο Α. Ιωαννιδης θεωρειται (οχι επειδη το λεει ο ιδιος για τον εαυτο του) "εντεχνος", το ιδιο και η Ε. Τσαλιγοπουλου, (και για τους λογους που ειπα στο προηγουμενο μηνυμα). Αυτό δε σημαινει βεβαια πως δεν εχουν τραγουδησει και καθαρα εμπορικα τραγουδια,τα περισσοτερα ομως δεν εχουν γραφτει απλα και μονο για να "πουλησουν". Αντιθετα ο Α. Ρεμος και η Ν.Θεοδωριδου ειναι λαικοι τραγουδιστες (λαικο-ποπ) και οχι εντεχνοι λαικοι, (οσο και αν το θελουν) και οχι επειδη το θελω εγω αλλα επειδη φαινεται στην πλειοψηφεια των τραγουδιών τους αλλα και επειδη ετσι εχουν αποτυπωθει στη συνειδηση του περισσοτερου κοσμου...
Γενικα είναι δυσκολο να ενταξεις ενα τραγουδι σε μια κατηγορια, ποσο μαλλον ολοκληρο το ρεπερτοριο ενος καλλιτεχνη.  Επισης σιγουρα θα υπαρχουν και καποιοι καλλιτεχνες οι οποιοι εχουν χαρακτηριστει ως εντεχνοι αλλα δεν εχουν και πολλα να προσφερουν. Αυτο ισχυει σε καθε ειδος μουσικης οποτε ισχυει και εδω. Οποτε στο τελος σημασια δεν εχει τι ειδος ειναι το καθε τραγουδι αλλα τι εχεις να κερδισεις απο αυτο, και γιατι το ακους...ελπιζω να σε καλυψα...
φιλικα, Ελενη
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #12 στις: 03/08/05, 00:04 »
Δεν ψάχνω να μάθω τι ακριβώς σημαίνει ο όρος έντεχνο απλά όλως παρεμπιπτόντως ανέφερα ότι ο ορισμός είναι πολύ κακός

Μα είναι δυνατόν να μην γνωρίζεις ή να μην ενδιαφέρεσαι να μάθεις για τον ανωτέρο όρο , αλλά ταυτόχρονα να τον θεωρείς κακό ως ορισμό πριν τον ορίσεις?
Πως γίνεται αυτό?? Κουβέντα άνευ αντικειμένου δηλαδή? Κουβεντιάζουμε για να κουβεντιάζουμε?


Ασχετο...Η Ελένη γράφει ελληνικά!!!!! :o :o ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #13 στις: 03/08/05, 00:12 »
Δεν ψάχνω να μάθω τι ακριβώς σημαίνει ο όρος έντεχνο απλά όλως παρεμπιπτόντως ανέφερα ότι ο ορισμός είναι πολύ κακός

Ασχετο...Η Ελένη γράφει ελληνικά!!!!! :o :o ;D ;D

Είδες? Όλα μπορεί να συμβούν πλεον,  χεχε ;D
Εχω ξαναγραψει Ελληνικά παντως, οποτε μπαίνω απο αυτό το pc τα χρησιμοποιώ...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #14 στις: 03/08/05, 00:12 »
Μάλλον σήμερα είμαστε όλοι ντεφορμέ φίλε Parpen είπα ότι δεν ψάχνω να μάθω τι σημαίνει ο όρος απλά γιατί ξέρω διαφορετικά εξάλλου δεν θα έκρινα τον όρο θεωρώντας τον εσφαλμένο
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #15 στις: 03/08/05, 00:12 »
....Επισης σιγουρα θα υπαρχουν και καποιοι καλλιτεχνες οι οποιοι εχουν χαρακτηριστει ως εντεχνοι αλλα δεν εχουν και πολλα να προσφερουν. Αυτο ισχυει σε καθε ειδος μουσικης οποτε ισχυει και εδω. Οποτε στο τελος σημασια δεν εχει τι ειδος ειναι το καθε τραγουδι αλλα τι εχεις να κερδισεις απο αυτο, και γιατι το ακους...ελπιζω να σε καλυψα...
φιλικα, Ελενη

Πράγματι eleni23 με κάλυψες και το τελευταίο ήταν και πολύ σωστό.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #16 στις: 03/08/05, 00:16 »
Μάλλον σήμερα είμαστε όλοι ντεφορμέ φίλε Parpen είπα ότι δεν ψάχνω να μάθω τι σημαίνει ο όρος απλά γιατί ξέρω διαφορετικά εξάλλου δεν θα έκρινα τον όρο θεωρώντας τον εσφαλμένο

Μα εαν αυτό είναι αληθές , τότε γιατί πρώτα δεν τον ορίζεις και έπειτα να ζητήσεις επ'αυτού να τοποθετηθούν.Ειδάλλως ο καθένας θα τοποθετείται για αυτό που ο ίδιος νομίζει ή ικάζει για την σημασία και ορισμό του όρου...

Μα τι στο καλό , τόσο κακαβάνης να έγινα  ???  ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #17 στις: 03/08/05, 00:27 »
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAA ........na sou thesw ki egw to erwthma...........................eisai uper h kata ths apoasylopoihshs twn psyxiatreiwn?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #18 στις: 03/08/05, 02:27 »
...And the hits are keep on coming......Ante&tou xronou me ygeia...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #19 στις: 03/08/05, 08:23 »
Ασχετα αν η συζήτηση πάει προς λάθος δρόμο ( ως συνήθως τώρα τελευταία !!!),θα πω την αποψή μου.Πρώτα ο ορος  _έντεχνο_  ,αφορά το τραγούδι σαν σύνθεση (μουσική-στίχο) και όχι ερμηνευτή.Γι αυτό το λόγο αναφερόμαστε σε συνθέτες συνήθως.Δηλαδη σε ανθρώπους που κάθονται και γράφουν τραγούδια (συνθέτουν σε παρτιτούρες με την βοήθεια βέβαια κάποιου οργάνου ,χωρίς αυτό να ειναι απαραίτητο).Εχουν μουσικές γνώσεις ,εχουν σπουδάσει μουσική και σύνθεση κ.λ.π.  Οταν κάποιος πιανει μια κιθάρα ,ενα πιάνο,η οτι αλλο και αρχίζει να φτιάχνει ενα τραγούδι (χωρίς τις πιο πάνω προϋποθεσεις,μάλλον για τραγουδοποιός πρέπει να χαρακτηριστεί,χωρίς να υποτιμιέται καθόλου το αποτέλεσμα.
Αλλα για όλα αυτά έχουν γίνει πολλές συζητήσεις και τις περισσότερες φορές με άδοξο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #20 στις: 03/08/05, 11:54 »
Δεν φτανει που αναλωνομαστε στα ιδια και τα ιδια θεματα χωρις να λεμε τιποτα καινουργιο, εχουμε και καποιους που βρισκουν αφορμη απο το πουθενα για να βγαλουν τον χειροτερο τους εαυτο.

Θελω να δω αν και ποσο ακομα θα πιεζουν την τυχη τους  >:( πριν το θεμα παει στον Καδο Ανακυκλωσης.

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #21 στις: 03/08/05, 16:25 »
Προτεινω το θεμα να παει σε εντεχνο καδο και οχι σε λαϊκό

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #22 στις: 05/08/05, 14:41 »
Τι εντεχνο κ ατεχνο λετε?Το δήθεν εντεχνο υπάρχει απλα για να πιστευει ο κοσμος οτι ακουει κ κατι πιο "ποιοτικο"(δεν μου αρεσει ο ορος αλλα δεν βρισκω καλυτερο) από τα συνιθισμένα τραγουδια που αρεσκεται να ακουει.Παντως δεν το βρισκω καθολου κακο κ επισης.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΛΕΙ.Στο κατω-κατω δεν ειμαστε ολοι ιδιοι
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #23 στις: 05/08/05, 15:12 »
...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΛΕΙ.Στο κατω-κατω δεν ειμαστε ολοι ιδιοι

Μπράβο ρε Balleader, αν και μικρός σε ηλικία έχεις αρκετό μυαλό στο κεφάλι σου και είσαι πολύ ώριμος για την ηλικία σου. (Και από άλλα μηνύματα έχω βγάλει αυτότο συμπέρασμα και τώρα βρήκα την ευκαιρία να σου το πω). ;)
Να πω κι εγώ περί του θέματος τώρα. Δυστυχώς ο όρος έντεχνο μου φαίνεται κάπως ατυχής (ειδικά με το διαχωρισμό που προσπαθεί να γίνει σήμερα ανάμεσα στα λαικά με "χυδαίο" στίχο και στα (λαικού είναι η αλήθεια προελεύσεως συνήθως) με προσεγμένο στίχο. Η Ελένη πιο πάνω είπε κάτι σωστό και συμφωνώ. Επίσης συμφωνώ ότι άλλοι σκέφτονται το Ξυλούρη ότανλένε έντεχνο και άλλοι τον Κότσιρα. Όμως συμφωνώ επίσης και έτσι όπως το θέτει ο cmaj7 κυρίως λόγω εμπειρίας και όχι θέσεως. Οι περισσότεροι που ξέρω και "νομίζουν" ότι ακούγοντας Αρβανιτάκη ή Τσαλιγοπούλου ακούν έντεχνο ή ποιοτικό ας το πούμε, είναι ανατολικών ακουσμάτων γενικότερα και μερακλώνουν μάλιστα με τραγούδια του Γαβαλά του Καζαντζίδη ή του Διονυσίου. Ενώ συνήθως οι δυτικών ακουσμάτων και νοοτροπίας θεωρούν το λεγόμενο έντεχνο μια καλύτερη εκδοχή του λαικού. Σε γενικές γραμμές το "έντεχνο" όπως εκφράζεται σήμερα μου φαίνεται λαικό και συνήθως αδιάφορο. Και φυσικά δεν έχω ποτέ καταλάβει γιατί ο Αλκίνοος ή ο Θηβαίος θεωρείται από κάποιους ότι ανήκουν στό "έντεχνο". Κατα τη γνώμη μου αυτά τα τραγούδια ανήκουν σε άλλη εντελώς ξεχωριστή κατηγορία. Τώρα για κάτι Κραουνάκη Γαλάνη Αλεξίου Πρωτοψάλτη (κι αυτοί στο έντεχνο δεν εντάσσονται από τους πολλούς;) τι να πω, εμένα με αφήνουν αδιάφορο.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΕΧΝΟ: ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΩΝ ΛΑΪΚΩΝ?
« Απάντηση #24 στις: 05/08/05, 15:56 »
Re Fa τι λες o Θηβαίος έντεχνο;;;
Αν το μάθαινε θα αυτοκτονούσε
Ο Θηβαίος τραγουδάει (με τη θεική πραγματικά φωνή του) ροκ μπαλάντα
Εκτός του ότι είναι και καραφρικιο
Έλα ρε Χρηστάρα 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
0 Απαντήσεις
2757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 22:41
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:00
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 17:09
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 19:43
από petros/lina
1 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 20:20
από guitalele
1 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 12:19
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
30799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
4 Απαντήσεις
4245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/17, 14:06
από stratocasteros
3 Απαντήσεις
8133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/18, 18:29
από Βραζίλης