Αποστολέας Θέμα: Απο την 6χορδη στην 7χορδη  (Αναγνώστηκε 37679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #25 στις: 05/09/08, 17:09 »
Καθώς η πλειονότητα των 7χορδων απευθύνεται σε μεταλλάδες, τα ακριβότερα μοντέλα θα φοράνε τους EMG που είναι διαδεδομένοι σε αυτά τα είδη...

Με μια μικρή αναζήτηση στο thomann μπορεί κανείς να ενημερωθεί για τα μοντέλα ευρείας παραγωγής...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #26 στις: 05/09/08, 21:17 »
σημειώστε ότι οι emg 707 είναι οι αντίστιχοι emg 85 για εξάχορδες και δεν έχω δεί εφτάχορδη καλή με άλλο μαγνήτη


Ας μη βιαζόμαστε κύριοι...

http://www.thomann.de/gr/music_man_john_petrucci_7_p_md.htm

Αν και υπάρχει πολύ μέλλον όσον αφορα τη ποικιλία μαγνητών 7χορδης, υπάρχει μια αξιοσέβαστη ποικιλία, τουλάγχιστον όσο αφορά τους passive...



καλη φαινεται αλλα......αυτα τα 3 χιλιαρικα παλι....... :'(

Είναι πάρα πολλά τα άτιμα.. ::)

Αλλά πραγματικά το συγκεκριμένο όργανο τα αξίζει.. Είναι απλά αψεγάδιαστο και άπταιστα μελετημένο..

Και παιδιά θυμηθείτε.. Μαγνήτες δεν είναι μόνο EMG ;)..

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #27 στις: 05/09/08, 22:12 »
Πάντως όποιος παίρνει 7χορδη μόνο και μόνο για το κούρδισμα να μην το κάνει! :P Να πάρει 6-χορδη βαρύτονη! Άντε, γιατί χαλάτε την πιάτσα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #28 στις: 05/09/08, 22:22 »
δεν το πιστεύω οτί ξέχασα τη ΜΕΓΑΛΗ κιθάρα
με βλέπω να καταλήγω με αυτή την μούσικμαν στα γεράματα
αλλά επιμένω οτι οι περισσότερες 7χορδες είναι με emg 707
edit:δεν θα κερδίσω το λαχείο για να πάρω ΟΛΟΥΣ τους μαγνήτες και να έρχομαι μετα να το παίζω smartass?θα δείτε ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/08, 22:26 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #29 στις: 06/09/08, 02:13 »
Στις 7άρες βάζουν συνήθως active λόγω του ότι οι active έχουν μεγαλύτερη έξοδο από τους περισσότερους passive (δεν μιλάμε για X2N), κι όπως είπε κι ο Isnogood απευθύνονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό σε μεταλλάδες. Θυμίζω όμως πως πολλοί στις 7άρες τους ΔΕΝ φοράνε EMG. Μερικά (τρανά) παραδείγματα: Broderick, Petrucci, Korn κλπ. Επίσης, το γεγονός του ότι βλέπεις περισσότερες κιθάρες με EMG έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι περισσότερες εταιρίες που φτιάχνουν 7χορδες (δεν είναι και άπειρες), είναι πιο metal oriented (Jackson, ESP, Schecter), και έχουν ήδη συμφωνίες με την EMG, οπότε είναι λογικό να βλέπεις παντού EMG. Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #30 στις: 06/09/08, 03:27 »
Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.

Με εξαίρεση μια signature που δε τη θυμάμαι, θυμάμαι μόνο οτι γράφει "seven" στη ταστιέρα.Και την 8χορδη που φοράει 808, δηλαδή τον EMG 85 στις 2 θέσεις...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #31 στις: 06/09/08, 03:35 »
Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.

Με εξαίρεση μια signature που δε τη θυμάμαι, θυμάμαι μόνο οτι γράφει "seven" στη ταστιέρα.Και την 8χορδη που φοράει 808, δηλαδή τον EMG 85 στις 2 θέσεις...

Α ναί, αυτή με το seven είναι η signature του Mick Thomson (Slipknot). Για την 8χορδη νομίζω πως γενικώς δεν βγαίνουν άλλοι μαγνήτες...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #32 στις: 06/09/08, 03:53 »
Φτιαχνουν 2-3 εταιρειες παθητικους για 8-χορδες, ενας ειναι στη σουηδια, ενας στις ΗΠΑ.... ειχα δει και αλλου.
Οσον αφορα τους 707... ειναι σετακι απ'οτι εχω καταλαβει... γιατι εχουν ασημενια γραμματα στο μπριτζ (σαν τους 81) και χρυσα στο νεκ (σαν τους 85), οποτε μαλλον ειναι βασισμενοι στους 81 & 85 αντιστοιχα. Βεβαια υπαρχει και ο 81-7, ο οποιος δεν ξερω τι διαφορα μπορει να εχει... παντως στις κιθαρες που λενε οτι εχουν 707 εχω παρατηρισει το παραπανω, και στη δικη μου το ιδιο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #33 στις: 06/09/08, 12:01 »
Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.
Με εξαίρεση μια signature που δε τη θυμάμαι, θυμάμαι μόνο οτι γράφει "seven" στη ταστιέρα.Και την 8χορδη που φοράει 808, δηλαδή τον EMG 85 στις 2 θέσεις...
Α ναί, αυτή με το seven είναι η signature του Mick Thomson (Slipknot). Για την 8χορδη νομίζω πως γενικώς δεν βγαίνουν άλλοι μαγνήτες...

Μόνο που αυτή η κιθάρα είναι 6χορδη  (και κουρδισμένη σε Drop B) ;)
Το "seven" δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των χορδών (duh) αλλά με τον αριθμό του Thompson στους Slipknot.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #34 στις: 06/09/08, 12:54 »
Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.
Με εξαίρεση μια signature που δε τη θυμάμαι, θυμάμαι μόνο οτι γράφει "seven" στη ταστιέρα.Και την 8χορδη που φοράει 808, δηλαδή τον EMG 85 στις 2 θέσεις...
Α ναί, αυτή με το seven είναι η signature του Mick Thomson (Slipknot). Για την 8χορδη νομίζω πως γενικώς δεν βγαίνουν άλλοι μαγνήτες...

Μόνο που αυτή η κιθάρα είναι 6χορδη  (και κουρδισμένη σε Drop B) ;)
Το "seven" δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των χορδών (duh) αλλά με τον αριθμό του Thompson στους Slipknot.

Σωστός, ξεχάστηκα...  :-[

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #35 στις: 06/09/08, 13:46 »
Α ναί, αυτή με το seven είναι η signature του Mick Thomson (Slipknot). Για την 8χορδη νομίζω πως γενικώς δεν βγαίνουν άλλοι μαγνήτες...
Μόνο που αυτή η κιθάρα είναι 6χορδη  (και κουρδισμένη σε Drop B) ;)
Το "seven" δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των χορδών (duh) αλλά με τον αριθμό του Thompson στους Slipknot.
Δικό μου το λάθος, νόμιζα οτι μιλάμε για EMG και ΓΕΝΙΚΑ Ibanez κιθαρες...

Αν και απο ότι είδα στο κατάλογο του 2008, ούτε αυτή πλέον φοράει EMG...

Και κάτι άλλο:
Από τις διαθέσιμες 7άρες μόνο οι musicman και οι Ibanez δεν φοράνε EMG (απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αυτά.
Τις Harley Benton τις κοίταξες? ;D :D ;D :D ;D :P :P :P :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #36 στις: 06/09/08, 16:38 »
harley benton και jacky jackson
κορυφη..... ;D ;D ;D :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #37 στις: 06/09/08, 18:30 »
Και οι αρκετές 7-χορδες Schecter φοράνε "Seymour Duncan design" μαγνήτες (οι πιο φτηνές βασικά)...

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #38 στις: 06/09/08, 20:06 »
τελικα μια εφταχορδη απευθυνεται σε καποιαον που αναζητα μεγαλύτερο τονικο ευρος η σε καποιον που ψαχνει να πετυχει χαμηλοτερα κουρδισματα??????
βλεπω παντως και συγκροτιματα να παιζουν εφταχορδες και να μην εκμεταλευονται το ευρος αυτο δες πχ λακουνα κοιλ
ςδω που τα λεμε για καποιον που παιζει καιρο σε μι με εξαχορδη και θελει να κανει κατι διαφορετικο και πιο χαμηλο τονικα το να παρει μια εφταχορδη και να κουρδισει σε σι ειναι πολυ εθκολο και βολικο γιατι δεν αλλαζει η ταστιερα παραμονο προστειθεται η εβδομη
ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #39 στις: 06/09/08, 20:33 »
Πάντως όποιος παίρνει 7χορδη μόνο και μόνο για το κούρδισμα να μην το κάνει! :P Να πάρει 6-χορδη βαρύτονη! Άντε, γιατί χαλάτε την πιάτσα  ;D ;D

Περιπου σωστα τα λες...αλλα ξεχνας κατι...
Με μια 7χορδη μπορεις να παιξεις τραγουδια 6χορδης , κουρδισμενη σε Μι, αντιθετως με μια 6χορδη βαρυτονη, απλα δεν μπορεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #40 στις: 06/09/08, 20:56 »
τελικα μια εφταχορδη απευθυνεται σε καποιαον που αναζητα μεγαλύτερο τονικο ευρος η σε καποιον που ψαχνει να πετυχει χαμηλοτερα κουρδισματα??????

Κοίτα. Η προσωπική μου άποψη ύστερα απο 6 χρόνια που χρησιμοποιώ την 7χορδη ως βασική μου ηλεκτρική είναι το εξής:

Μην αντιμετωπίζετε την 7χορδη ως κάποιο εξεζητημένο όργανο. Είναι κιθάρα, όπως και η εξάχορδη.

Ούτε είναι πιο πολύπλοκη απο την 6χορδη.
Ούτε απαιτεί μια παραπάνω δεξιοτεχνία, το οποίο είναι απο τα αφελέστερα πράγματα που έχω ακούσει.


Το πιο σαφές παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι το εξής: Η διαφορά της 6χορδης απο την 7χορδη είναι όση διαφορά έχει ένα πιάνο με 6 οκτάβες απο ένα πιάνο με 7 οκτάβες. Καμία απολύτως, απλά στο ένα, μπορείς να κάνεις πιο μπάσα περάσματα. Τίποτα άλλο. Ο λόγος που οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν την 7χορδη με δέος, είναι οτι συνήθισαν στις 6χορδές. Δώστε σε ένα πιτσιρικά, καινούργιο, μια 7χορδη για να μάθει κιθάρα, και μετά πείτε του οτι οι "κανονικές" κιθάρες έχουν 6 χορδές.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #41 στις: 07/09/08, 13:17 »
Συμφωνώ με τον Isnogood ότι δεν πρέπει η 7χορδη να αντιμετωπίζεται με δέος.. Είναι απλά μια κιθάρα όπως η εξάχορδη.. Απλά έχεις μια extra χορδή.. Πιστεύω ότι το 80% των κιθαριστών που αγοράζουν μια 7χορδη, την αγοράζουν για να παίξουν τα κομμάτια των συγκροτημάτων που ο κιθαρίστας τους συνθέτει σε 7χορδη και μόνο το 20% την αγοράζει για να πειραματιστεί.. Προσωπικά αγόρασα την 7χορδη μου για να μπορώ να παίζω τα κομμάτια των Theater, Nevermore, κ.λπ. αλλά παρόλα αυτά μου φάνηκε τόσο όμορφος ο ήχος της που στο κομματάκι που ετοιμάζω, οι ρυθμικές γράφτηκαν με αυτήν.. Αρκεί να πω ότι ο ήχος που προκύπτει με το να παίζεις την B στην 7η χορδή από το να παίζεις την ίδια συγχορδία στην 5η (ή είτε στην 6η) απέχει πάρα μα πάρα πολύ.. Πραγματικά απίστευτος όγκος..

Τώρα όσον αφορά το playability.. Δεν θα την παρομοίαζα με ένα πιάνο με 7 οκτάβες.. Το πιάνο είναι "οριζόντιο" όργανο με την έννοια ότι μπορείς να μεταφερθείς χωρίς δυσκολία σε όποια οκτάβα θέλεις.. Η κιθάρα είναι "κάθετο" όργανο δηλαδή η μία χορδή "εμποδίζει" την επόμενη από κάτω της χορδή και ούτε καθ' εξής.. Επομένως με το να έχεις 7 χορδές αντί για 6 έχεις κάποιο θέμα στην 6η.. Δηλαδή εκεί που είχες συνηθίσει η τελευταία χορδή (πάνω) να είναι η Ε τώρα έρχεται η Β και χαλάει κάπως την ισορροπία.. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά προσωπικά έχω την 7χορδη 1 χρόνο (βέβαια ζήτημα να έχω παίξει 50 ώρες maximum) αλλά κάθε φορά που την πιάνω νιώθω ότι αν παίζω κάτι στην 1η χορδή (καντίνι) και μετά θα πρέπει να μεταφερθώ στην Ε (μπάσα) τότε τα χέρια μου συνειρμικά θα πάνε στην τελευταία χορδή (την 7η εν προκειμένω).. Ή ένα άλλο παράδειγμα.. Παίζω συγχορδίες στην 7η και έρχεται η ώρα να ρίξω κανένα σολάκι.. Μπερδεύομαι λίγο στο να στοχεύσω τα χέρια μου στην 4η χορδή (νιώθω ότι η 4η είναι η 5η λόγω του γεγονότος ότι μετράω από την μπάσα προς τα καντίνια).. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι τουλάχιστον προσωπικά η μετάβαση είναι κάπως ιδιότροπη.. Πέραν τούτου ουδέν.. Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα είναι 1000 φορές καλύτερο κάποιος κιθαρίστας να αγοράσει μια 7χορδη από το να αγοράσει μια άλλη 6χορδη μόνο και μόνο για να έχει και μια κιθάρα με active (στην περίπτωση που έχει κιθάρα με passive και το αντίθετο) ή για να αγοράσει άλλη μια 6χορδη με flame top, κ.ο.κ..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #42 στις: 07/09/08, 13:45 »
Δώστε σε ένα πιτσιρικά, καινούργιο, μια 7χορδη για να μάθει κιθάρα, και μετά πείτε του οτι οι "κανονικές" κιθάρες έχουν 6 χορδές.
Αυτό μου θύμισε ένα ποστ στο φόρουμ που περιέγραφε τις 12χορδες ως το πλέον εξεζητημένο όργανο...
ωραία παρομοίωση πάντως..αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα....

Συμφωνώ με τον Isnogood ότι δεν πρέπει η 7χορδη να αντιμετωπίζεται με δέος.. Είναι απλά μια κιθάρα όπως η εξάχορδη.. Απλά έχεις μια extra χορδή.. Πιστεύω ότι το 80% των κιθαριστών που αγοράζουν μια 7χορδη, την αγοράζουν για να παίξουν τα κομμάτια των συγκροτημάτων που ο κιθαρίστας τους συνθέτει σε 7χορδη και μόνο το 20% την αγοράζει για να πειραματιστεί.. Προσωπικά αγόρασα την 7χορδη μου για να μπορώ να παίζω τα κομμάτια των Theater, Nevermore, κ.λπ. αλλά παρόλα αυτά μου φάνηκε τόσο όμορφος ο ήχος της που στο κομματάκι που ετοιμάζω, οι ρυθμικές γράφτηκαν με αυτήν.. Αρκεί να πω ότι ο ήχος που προκύπτει με το να παίζεις την B στην 7η χορδή από το να παίζεις την ίδια συγχορδία στην 5η (ή είτε στην 6η) απέχει πάρα μα πάρα πολύ.. Πραγματικά απίστευτος όγκος..

Τώρα όσον αφορά το playability.. Δεν θα την παρομοίαζα με ένα πιάνο με 7 οκτάβες.. Το πιάνο είναι "οριζόντιο" όργανο με την έννοια ότι μπορείς να μεταφερθείς χωρίς δυσκολία σε όποια οκτάβα θέλεις.. Η κιθάρα είναι "κάθετο" όργανο δηλαδή η μία χορδή "εμποδίζει" την επόμενη από κάτω της χορδή και ούτε καθ' εξής.. Επομένως με το να έχεις 7 χορδές αντί για 6 έχεις κάποιο θέμα στην 6η.. Δηλαδή εκεί που είχες συνηθίσει η τελευταία χορδή (πάνω) να είναι η Ε τώρα έρχεται η Β και χαλάει κάπως την ισορροπία.. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά προσωπικά έχω την 7χορδη 1 χρόνο (βέβαια ζήτημα να έχω παίξει 50 ώρες maximum) αλλά κάθε φορά που την πιάνω νιώθω ότι αν παίζω κάτι στην 1η χορδή (καντίνι) και μετά θα πρέπει να μεταφερθώ στην Ε (μπάσα) τότε τα χέρια μου συνειρμικά θα πάνε στην τελευταία χορδή (την 7η εν προκειμένω).. Ή ένα άλλο παράδειγμα.. Παίζω συγχορδίες στην 7η και έρχεται η ώρα να ρίξω κανένα σολάκι.. Μπερδεύομαι λίγο στο να στοχεύσω τα χέρια μου στην 4η χορδή (νιώθω ότι η 4η είναι η 5η λόγω του γεγονότος ότι μετράω από την μπάσα προς τα καντίνια).. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι τουλάχιστον προσωπικά η μετάβαση είναι κάπως ιδιότροπη.. Πέραν τούτου ουδέν.. Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα είναι 1000 φορές καλύτερο κάποιος κιθαρίστας να αγοράσει μια 7χορδη από το να αγοράσει μια άλλη 6χορδη μόνο και μόνο για να έχει και μια κιθάρα με active (στην περίπτωση που έχει κιθάρα με passive και το αντίθετο) ή για να αγοράσει άλλη μια 6χορδη με flame top, κ.ο.κ..
Πόση διαφορά στον ήχο έχουν οι συγορδίες με 7 χορδές?
πιο γεμάτος?
διαφορετικός?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #43 στις: 07/09/08, 14:16 »
O ήχος είναι αφενώς πιο μπάσος και αφετέρου πιο γεμάτος.. Δηλαδή είναι σαν να έχεις μια κυματομορφή και να ανεβάζεις στο eq τα low mids.. Ο ήχος αποκτά μια πιο ευρεία χροιά (σαν να αυξάνει σε διάσταση) και είναι σαφώς πιο ευχάριστος προς τα αυτιά.. Με πιο παραστατικά λόγια είναι σαν να βάζεις 3 κιθάρες να παίξουν μαζί την ίδια συγχορδία και να την συγκρίνεις με την ίδια συγχορδία παιγμένη από μόνο μία κιθάρα..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #44 στις: 07/09/08, 14:22 »
Αυτό για τον ήχο, συμφωνό και επαυξάνω. Ακόμα και στο Crate με το 8" και τα 15W τρανσίστορ, καταλαβαίνω ακόμα και γώ διαφορά. Και δε μιλάω για μια οκτάβα διαφορά όπως είναι πιθανό να παρερμηνευτεί. Και τη Ε να παίξετε σε power chord, θα καταλάβετε τη διαφορά...

Τώρα όσον αφορά το playability.. Δεν θα την παρομοίαζα με ένα πιάνο με 7 οκτάβες.. Το πιάνο είναι "οριζόντιο" όργανο με την έννοια ότι μπορείς να μεταφερθείς χωρίς δυσκολία σε όποια οκτάβα θέλεις.. Η κιθάρα είναι "κάθετο" όργανο δηλαδή η μία χορδή "εμποδίζει" την επόμενη από κάτω της χορδή και ούτε καθ' εξής.. Επομένως με το να έχεις 7 χορδές αντί για 6 έχεις κάποιο θέμα στην 6η.. Δηλαδή εκεί που είχες συνηθίσει η τελευταία χορδή (πάνω) να είναι η Ε τώρα έρχεται η Β και χαλάει κάπως την ισορροπία.. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά προσωπικά έχω την 7χορδη 1 χρόνο (βέβαια ζήτημα να έχω παίξει 50 ώρες maximum) αλλά κάθε φορά που την πιάνω νιώθω ότι αν παίζω κάτι στην 1η χορδή (καντίνι) και μετά θα πρέπει να μεταφερθώ στην Ε (μπάσα) τότε τα χέρια μου συνειρμικά θα πάνε στην τελευταία χορδή (την 7η εν προκειμένω).. Ή ένα άλλο παράδειγμα.. Παίζω συγχορδίες στην 7η και έρχεται η ώρα να ρίξω κανένα σολάκι.. Μπερδεύομαι λίγο στο να στοχεύσω τα χέρια μου στην 4η χορδή (νιώθω ότι η 4η είναι η 5η λόγω του γεγονότος ότι μετράω από την μπάσα προς τα καντίνια).. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι τουλάχιστον προσωπικά η μετάβαση είναι κάπως ιδιότροπη.. Πέραν τούτου ουδέν.. Πιστεύω ότι αν υπάρχει η δυνατότητα είναι 1000 φορές καλύτερο κάποιος κιθαρίστας να αγοράσει μια 7χορδη από το να αγοράσει μια άλλη 6χορδη μόνο και μόνο για να έχει και μια κιθάρα με active (στην περίπτωση που έχει κιθάρα με passive και το αντίθετο) ή για να αγοράσει άλλη μια 6χορδη με flame top, κ.ο.κ..
Κάνε μου μια χάρη. Για τον επόμενο μήνα, κλείδωσε τη js στη θήκη της, και παίζε αποκλειστικά με την 7χορδη... Θα σου πώ εγώ μετά, αν θα μπερδεύεσαι... :P :P :P

Α, και προσωπικά αγόρασα τη δικιά μου απο περιέργεια. Ήταν η 2η μου ηλεκτρική, μετά απο yamaha... Καταλαβαίνεις γιατί έχω κολλήσει τόσο άσχημα... Απλά οι 6χορδες δεν υπάρχουν πλέον..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #45 στις: 07/09/08, 14:23 »
O ήχος είναι αφενώς πιο μπάσος και αφετέρου πιο γεμάτος.. Δηλαδή είναι σαν να έχεις μια κυματομορφή και να ανεβάζεις στο eq τα low mids.. Ο ήχος αποκτά μια πιο ευρεία χροιά (σαν να αυξάνει σε διάσταση) και είναι σαφώς πιο ευχάριστος προς τα αυτιά.. Με πιο παραστατικά λόγια είναι σαν να βάζεις 3 κιθάρες να παίξουν μαζί την ίδια συγχορδία και να την συγκρίνεις με την ίδια συγχορδία παιγμένη από μόνο μία κιθάρα..

σαν τη 12χορδη δλδ...αυτή την περιγραφή κάνω κι εγώ....

(δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα με τις 12χορδες... απλά έτυχε τώρα... :P )



Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #46 στις: 07/09/08, 14:33 »
Κάνε μου μια χάρη. Για τον επόμενο μήνα, κλείδωσε τη js στη θήκη της, και παίζε αποκλειστικά με την 7χορδη... Θα σου πώ εγώ μετά, αν θα μπερδεύεσαι... :P :P :P

Α, και προσωπικά αγόρασα τη δικιά μου απο περιέργεια. Ήταν η 2η μου ηλεκτρική, μετά απο yamaha... Καταλαβαίνεις γιατί έχω κολλήσει τόσο άσχημα... Απλά οι 6χορδες δεν υπάρχουν πλέον..
Χαχά, η JS δεν μπαίνει εύκολα στη θήκη της :D ;D.. Την νιώθω σαν προέκταση των χεριών μου.. Μπορεί η ΜΜJP7 να έχει την υπερδιπλάσια τιμή, αλλά την ταστιέρα της JS δεν την φτάνει (έχει βέβαια άλλα καλά).. Ποτέ μια κιθάρα δεν ήταν τόσο απλή και σύνθετη μαζί.. Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι είναι θέμα συνήθειας.. Απλά ήθελα να επισημάνω στα παιδιά ότι η 7χορδη είναι μια απλή κιθάρα σαν όλες τις άλλες αλλά για κάποιον που έχει συνηθίσει στην 6χορδη δεν είναι εντελώς plug'n'play.. Θέλει μια περίοδο προσαρμογής, η οποία εξαρτάται από τον χρόνο ενασχόλησης μαζί της..

O ήχος είναι αφενώς πιο μπάσος και αφετέρου πιο γεμάτος.. Δηλαδή είναι σαν να έχεις μια κυματομορφή και να ανεβάζεις στο eq τα low mids.. Ο ήχος αποκτά μια πιο ευρεία χροιά (σαν να αυξάνει σε διάσταση) και είναι σαφώς πιο ευχάριστος προς τα αυτιά.. Με πιο παραστατικά λόγια είναι σαν να βάζεις 3 κιθάρες να παίξουν μαζί την ίδια συγχορδία και να την συγκρίνεις με την ίδια συγχορδία παιγμένη από μόνο μία κιθάρα..
σαν τη 12χορδη δλδ...αυτή την περιγραφή κάνω κι εγώ....
Δεν έχω παίξει με 12χορδη.. Ούτε έχω ακούσει κάποιον να παίζει πέραν από αποσμασματικά videos.. Δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω, απλά η 12χορδη (αν νομίζω καλά) έχει 6 διπλές χορδές οπότε δεν μπορεί να κατέβει σε τόνο σε σχέση με μια απλή 6χορδη.. Επομένως χάνει σε αυτό το σημείο..

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #47 στις: 07/09/08, 14:35 »
Α, και προσωπικά αγόρασα τη δικιά μου απο περιέργεια. Ήταν η 2η μου ηλεκτρική, μετά απο yamaha... Καταλαβαίνεις γιατί έχω κολλήσει τόσο άσχημα... Απλά οι 6χορδες δεν υπάρχουν πλέον..

Ρε συ Ισνογκουντ, για την Ιμπανεζ την 7χορδη δεν λες? Καμια φωτογραφια υπαρχει? Η καποιο λινκ?  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #48 στις: 07/09/08, 14:38 »
Κάνε μου μια χάρη. Για τον επόμενο μήνα, κλείδωσε τη js στη θήκη της, και παίζε αποκλειστικά με την 7χορδη... Θα σου πώ εγώ μετά, αν θα μπερδεύεσαι... :P :P :P

Α, και προσωπικά αγόρασα τη δικιά μου απο περιέργεια. Ήταν η 2η μου ηλεκτρική, μετά απο yamaha... Καταλαβαίνεις γιατί έχω κολλήσει τόσο άσχημα... Απλά οι 6χορδες δεν υπάρχουν πλέον..
Χαχά, η JS δεν μπαίνει εύκολα στη θήκη της :D ;D.. Την νιώθω σαν προέκταση των χεριών μου.. Μπορεί η ΜΜJP7 να έχει την υπερδιπλάσια τιμή, αλλά την ταστιέρα της JS δεν την φτάνει (έχει βέβαια άλλα καλά).. Ποτέ μια κιθάρα δεν ήταν τόσο απλή και σύνθετη μαζί.. Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι είναι θέμα συνήθειας.. Απλά ήθελα να επισημάνω στα παιδιά ότι η 7χορδη είναι μια απλή κιθάρα σαν όλες τις άλλες αλλά για κάποιον που έχει συνηθίσει στην 6χορδη δεν είναι εντελώς plug'n'play.. Θέλει μια περίοδο προσαρμογής, η οποία εξαρτάται από τον χρόνο ενασχόλησης μαζί της..

O ήχος είναι αφενώς πιο μπάσος και αφετέρου πιο γεμάτος.. Δηλαδή είναι σαν να έχεις μια κυματομορφή και να ανεβάζεις στο eq τα low mids.. Ο ήχος αποκτά μια πιο ευρεία χροιά (σαν να αυξάνει σε διάσταση) και είναι σαφώς πιο ευχάριστος προς τα αυτιά.. Με πιο παραστατικά λόγια είναι σαν να βάζεις 3 κιθάρες να παίξουν μαζί την ίδια συγχορδία και να την συγκρίνεις με την ίδια συγχορδία παιγμένη από μόνο μία κιθάρα..
σαν τη 12χορδη δλδ...αυτή την περιγραφή κάνω κι εγώ....
Δεν έχω παίξει με 12χορδη.. Ούτε έχω ακούσει κάποιον να παίζει πέραν από αποσμασματικά videos.. Δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω, απλά η 12χορδη (αν νομίζω καλά) έχει 6 διπλές χορδές οπότε δεν μπορεί να κατέβει σε τόνο σε σχέση με μια απλή 6χορδη.. Επομένως χάνει σε αυτό το σημείο..

έχει 6 ζευγάρια χορδών, ένα σετ κανονικό κ ένα μία οκτάβα ψηλότερο στις μπάσες....στη δικιά μου οι καντίνι είναι ίδιες...πολύ γεμάτος ήχος faser...βέβαια έιναι φτηνή...σε πιο μεγάλες τιμές ο ήχος είναι απίστευτος....!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο την 6χορδη στην 7χορδη
« Απάντηση #49 στις: 07/09/08, 14:50 »
Α, και προσωπικά αγόρασα τη δικιά μου απο περιέργεια. Ήταν η 2η μου ηλεκτρική, μετά απο yamaha... Καταλαβαίνεις γιατί έχω κολλήσει τόσο άσχημα... Απλά οι 6χορδες δεν υπάρχουν πλέον..


Ρε συ Ισνογκουντ, για την Ιμπανεζ την 7χορδη δεν λες? Καμια φωτογραφια υπαρχει? Η καποιο λινκ?  ;D

RG 7420. Εχει σταματήσει να βγαίνει αλλα είναι ίδια με τη RG 1527


Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
0 Απαντήσεις
1692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:35
από kitharistas_poihths
0 Απαντήσεις
1573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 01:47
από kitharistas_poihths
9 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 18:54
από x-versous
30 Απαντήσεις
10894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 02:18
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 07:55
από UNPLAGGED
4 Απαντήσεις
3416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
18 Απαντήσεις
7724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
2 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 14:40
από ZaranisPetros
5 Απαντήσεις
4453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/11, 21:17
από IDEAL