Αποστολέας Θέμα: σπασιμο ξυλου και saddle  (Αναγνώστηκε 4795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
σπασιμο ξυλου και saddle
« στις: 16/12/09, 17:26 »
καλησπερα παιδια,
θα ηθελα τη συμβουλη σας για προβληματα που αντιμετωπιζω σε 2 διαφορετικες κιθαρες.

α.ακουστικη
εχει σπασει το ξυλο -χωρις να λειπει κομματι-,στο σημειο που ενωνεται το μπρατσο με το σωμα,με αποτελεσμα να εχει γυρει το μπρατσο απο το τραβηγμα των χορδων και να εχει ανεβει υπερβολικα το action.σκεφτομουν να χρησιμοποιησω κολα λογκο αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αντισταθμισει την πιεση που ασκουν οι χορδες.ηθελα να ρωτησω μηπως στο ξυλο πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο αλλο ειδος κολας.
να σημειωσω οτι η κιθαρα ειναι πολυ φτηνη και δεν σκοπευω να δαπανησω χρηματα για να την παω σε μαστορα.

β.ηλεκτρικη
ειναι μια σαμικ με floyd rose αγορασμενη απο τον νακα που δυστυχως δεν αναγραφεται καπου το μοντελο της (δεν ειναι και δικια μου αλλωστε,αλλα ενος πιτσιρικα ξαδερφου μου).
καθως αλλαζαμε χορδες και σφιγγοντας τη βιδα στο floyd rose που μαγκωνει τη χορδη,εσπασε στη μεση το saddle της ρε χορδης!!προσεχτε,μιλαω για ολο το saddle και οχι για το κυβακι που εχει μεσα και πιανει τη χορδη.σκεφτειτε οτι καποιοι μου ειπαν πως παμε για αλλαγη floyd rose δηλαδη 200+ευρω!!
ρωτησα για ανταλακτικο στο νακα (χαλανδρι),στην κοσμα (μαρουσι),στο adagio(τουφα χαλανδριου) και στο woodstock (αγια παρασκευη) και δεν βρηκα πουθενα.
μηπως γνωριζει κανεις απο σας που μπορω να απευθυνθω για να το βρω?και αν τελικα αποτυχω,πια ειναι η πιο φτηνη λυση για αντικατασταση floyd rose?

ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/09, 19:28 από no slave »

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #1 στις: 19/12/09, 05:02 »
Α) Πάρε την κιθάρα σου και πήγαινε στον Οικονομάκη enigmagt.gr τρέχοντας.

Β) 1)ΜΗΝ ξαναπάς στο Νάκα, 2) στο Internet πχ guitarfetish.com θα βρείς licenced floyd rose των οποίων το saddle δε σπάει ;D με 45 δολλάρια!


Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #2 στις: 20/12/09, 04:50 »
μετα απο 100 αναγνωσεις,βρεθηκε ανθρωπος να απαντησει!!!!
thanks man.

τελικα στην ακουστικη εβαλα logo.εχουν περασει τρεις μερες και δειχνει να κραταει.ο χρονος θα δειξει....

εχω ακουσει απο φιλο οτι στο αινιγμα υπαρχει τεραστια λιστα αναμονης.εκτος αυτου η κιθαρα ειναι παμφτηνη και δεν θελω να ξοδεψω χρηματα γιαυτην περαν των χορδων.προτιμω να τη σκαλιζω μονος μου για να μαθαινω κιολας.

οσον αφορα τη σαμικ και το βαγονακι,η λυση ηταν παλι....logo!!προς το παρων κραταει και αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι στην επομενη αλλαγη χορδων θα διαλυθει τελειως.βρηκα ενα αλλο βαγονακι το οποιο ομως ειναι πιο χαμηλο και σκεφτομαι να το τοποθετησω βαζοντας χαρτονι απο κατω μπας και το φερω στο ιδιο υψος.συνεχιζω ομως να ψαχνω για το δικο του.αν δεν βρω,μαλλον θα χρησιμοποιησω το σαιτ που μου παρεθεσες.

αχ αυτος ο νακας :(

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #3 στις: 20/12/09, 06:01 »
Για την ακουστική, θα χρησιμοποιείσεις ιμάντα ώστε να πιέσει το μπράτσο στο σώμα, και να κάτσει ορθότερα.

Για το saddle, προτίμησε κάτι μεταλικό, γιατι το χαρτόνι θα κλέβει απο τη ταλάντωση της χορδής και θα σου σβήνει αμέσως.Αμα κόψεις κανα καπάκι μπύρας,  και το κάνεις και επίπεδο, είσαι καλά.Δεν έχω καταλάβει βέβαια τί πάχος χρειάζεσαι
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #4 στις: 21/12/09, 02:51 »
φιλε Isnogood,ουτε εγω ξερω τι παχος χρειαζομαι αφου θα πρεπει πρωτα να πειραματιστω αρκετες φορες μεχρι να βρω την ευθεια του.αυτο θα γινει μαλλον στην επομενη αλλαγη χοργων,εκτος απροοπτου (αν ξανασπασει στα καλα καθουμενα).

εν τω μεταξυ σκεφτηκα μια λυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμη.θα μπορουσα αραγε να αντικαταστησω ολα τα βαγονακια,ετσι ωστε να ειχα και παλι ομοιομορφια?επειδη εχω ηδη ενα ανταλακτικο,παρατηρω οτι ταιριαζει απολυτα στο φλοιντ,απλως μου δινει πιο χαμηλα τη χορδη απο τις υπολοιπες.αν αλλαζα ομως και τα 6 βαγονακια?

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #5 στις: 21/12/09, 02:55 »
Logo????   ;D ;D ;D

Αν θες να πειραματιστείς βάλε τουλάχιστον μια κόλλα για ξύλα.

Αν είναι πάμφτηνη η κιθάρα τότε απέφυγε να τη φτιάξεις σε μάστορα (και ναι ο Οικονομάκης έχει 2 μήνες αναμονή περίπου). "παίξε" όπως παίζεις, αλλά δες κανά φόρουμ στο νετ για να το κάνεις όσο σωστότερα γίνεται και μη βάζεις logo!

εννοείται πως μπορείς να αλλάξεις όλα τα βαγονάκια αν ταιρίαζουν, απλά μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα το τρέμολό σου γιατί το πιθανότερο είναι πως θα βρίσκουν οι χορδές στα τάστα και θα έχεις τριξίματα

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #6 στις: 21/12/09, 21:40 »
τα saddles βγαίνουν σε τρία διαφορετικά ύψη. Οι χορδές 1 και 6 έχουν το χαμηλότερο, οι 2 και 5 το μεσαίο , και οι 3 και 4 έχουν το ψυλότερο saddle. Έτσι δημιουργείται η καμπύλη που πρέπει να φτίαχνει η εξάδα των χορδών για να ταιριάζει στην καμπύλη του μπράτσου. Αν ξέρεις που να βρείς saddle ίδιο μ'αυτό που χρειάζεσαι πές του και απο πιά χορδή είναι και θεωρητικά τότε το ύψος θα είναι σωστό.

CMguitarZ
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: σπασιμο ξυλου και saddle
« Απάντηση #7 στις: 22/12/09, 03:06 »
βασικα τωρα την εβαλα τη logo!!η αληθεια ειναι οτι στις οδηγιες της αναφερει πως κανει για ξυλο και να σου πω την αληθεια μεχρι στιγμης καλα κρατει.μοιαζει πιο πιθανο να σπασει καπου αλλου η κιθαρα,παρα εκει που εχει την κολλα.

οσον αφορα τα saddles,εννοειται πως θα ειναι και τα 6 του ιδιου τυπου και φυσικα θα προσεξω ποιο παει σε ποια χορδη για να διατηρησω την καμπυλοτητα.απλα επειδη οσα ανταλακτικα εχω βρει μεχρι σημερα ειναι πιο χαμηλα απο αυτα τις σαμικ,μαλλον θα χρειαστει να ανεβασω το action.
προτεριοτητα μου ομως ειναι να μπορεσω να βρω το συγκεκριμενο ανταλακτικο πριν αρχισω τις πατεντες.γιαυτο και ρωταω μηπως γνωριζετε καποιο μαγαζι που να εχει ποικιλια απο δ'αυτα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
20063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 10:10
από jonakos
7 Απαντήσεις
2935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 22:32
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 17:54
από G&B
3 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:03
από dora
4 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 21:39
από fanhs
8 Απαντήσεις
5296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 22:17
από glambrakop
23 Απαντήσεις
8090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/16, 07:03
από panixgr
8 Απαντήσεις
20997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/16, 23:08
από sotosdeadwing
2 Απαντήσεις
5491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 19:29
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
7347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/18, 16:03
από panixgr