Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης για rock-blues  (Αναγνώστηκε 12192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #25 στις: 10/02/09, 16:54 »
Συμφωνω φιλε hellknight με τα λεγομενα σου αλλα οταν εισαι φοιτητης και ο προυπολογισμος σου μικρος θελεις
κατι που να τα εχει ολα,ο kustom defender ειναι ενας τετοιος ενισχυτης?

Νομίζω ότι με τον Kustom είσαι πιο κοντά, γιατί είναι μια ολοκληρωμένη πλατφόρμα, ενώ παράλληλα έχει την ευελιξία προσομοίωσης και του Αμερικανικου και του Βρετανικού στυλ, οπότε είναι μία καλή βάση για πολλά στυλ μουσικής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #26 στις: 11/02/09, 13:02 »
γεια σας,δεν εχω μεγαλη εμπειρια με ενισχυτες και ειδικα με λαμπατους ενισχυτες οσον αφορα την ενταση ο 50αρης(kustom defender)ειναι πολυ δυνατος?σε συγκριση με εναν 15αρι(λαμπατο παντα)η ενταση ειναι ιση με την διαφορα τους σε watt?δηλαδη ο 50αρης ειναι 3+ φορες πιο δυνατος απο εναν 15αρι?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #27 στις: 11/02/09, 13:40 »
Όχι, ο 50άρης είναι απλά λίγο πιο δυνατός από τον 15άρη..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #28 στις: 11/02/09, 15:06 »
γεια σας,δεν εχω μεγαλη εμπειρια με ενισχυτες και ειδικα με λαμπατους ενισχυτες οσον αφορα την ενταση ο 50αρης(kustom defender)ειναι πολυ δυνατος?σε συγκριση με εναν 15αρι(λαμπατο παντα)η ενταση ειναι ιση με την διαφορα τους σε watt?δηλαδη ο 50αρης ειναι 3+ φορες πιο δυνατος απο εναν 15αρι?

Όχι, η κλίμακα της έντασης του ήχου μετριέται σε db (decibel) και είναι λογαριθμική, ενώ η κλίμακα της απόδοσης (ενέργειας μπορείς να πεις) του ενισχυτή μετριέται σε watt και είναι γραμμική.

Για πολλούς φίλους που ρωτάνε αυτή την ερώτηση και αναρωτιώνται πόσο μεγαλύτερη ένταση έχει ένας ενισχυτής με χ περισσότερα watt παραθέτω τα ακόλουθα:

Σαν απλός κανόνας, αύξηση έντασης κατά 6db εκλαμβάνονται ως "διπλάσια" ένταση από τον άνθρωπο, μέσα σε λογικά πλαίσια και όχι στα άκρα έντασης και συχνοτήτων.
Η ακουστική διαφορά έντασης μεταξύ δύο επιπέδων watt δίνεται άπό τον τύπο:

PowerDiff db = 10*log (P1 / P2),

όπου P1 είναι τα πολλά watt και P2 τα λιγότερα.

Για παράδειγμα, αύξηση έντασης από 50watt στα 100watt  είναι μόνο 3db (db = 10*log (100 / 50 )) δηλαδή πολύ λιγότερο από διπλάσια.

Με την ίδια φόρμουλα, αύξηση έντασης από 15watt στα 50watt  είναι περίπου 5db (db = 10*log (50 / 15))
Άρα για να το κάνουμε απλό, απο 15 στα 50 watt, η διαφορά έντασης είναι αρκετή, αλλά σίγουρα όχι επί 3, ούτε καν διπλάσια.

Με την παραπάνω φόρμουλα, μπορείτε να κάνετε τον υπολογισμό και μόνοι σας, για όποια watt σας ενδιαφέρουν, το excel έχει εύκολη έτοιμη φόρμουλα log() πολύ απλή στην χρήση.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 15:23 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #29 στις: 11/02/09, 15:33 »
τι αν πω ευχαριστω πολυ φιλοι και ειδικα τον φιλο Ανδριανο για την αμμεση και εμπεριστατωμενη αποψη.απ' οτι καταλαβαινω και ενας 15αρης λαμπατος θα ειναι αρκετος ακομα και για προβα με ολοκληρωμενη μπαντα?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/09, 15:37 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #30 στις: 20/03/09, 16:20 »
Εμένα πάλι τα 15 Watt μέχρι στιγμής με έχουν καλύψει σε όλους τους μικρούς χώρους χωρίς να χρειαστεί να τσιτώσω τον ενισχυτή...κάπου υπάρχει ένα ενδιαφέρον ποστ σχετικά με το πόσο λίγο αυξάνεται η ένταση σε σχέση με τα watt, ψαξ'το λίγο. Τώρα πιο συγκεκριμένα για όσους έχω παίξει από αυτούς που αναφέρθηκαν συν έναν:

Blues Junior - δοκιμασμένη και σίγουρη λύση, τον έχει ο άλλος κιθαρίστας της μπάντας και έχει βρει τη χαρά του (κι εμείς μαζί). Ωραία καθαρά, τέλειος για bluesy βρώμικα, και με αρκετά καλό reverb.

Συμφωνω και επ αυξανω !!!!

Βρηκα τη χαρα στ αυτια μου και ειδικα με strat ειναι απολυτος συνδιασμος...τον εχω 4 μερες και εχω γινει ..ζακι,  
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #31 στις: 21/03/09, 17:21 »
χαιρετε,μετα απο πολλη προσπαθεια καταφερα να βρω 300 ευρω επιπλεον τωρα πλεον εχω 700 ευρω και λεω να παρω και εγω τον fender hot rod deluxe τι λετε για αυτον τον ενισχυτη?απ' οτι καταλαβαινω ειναι ο μεγαλος αδελφος του blues jr ειναι ετσι?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/09, 17:23 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #32 στις: 21/03/09, 21:00 »
Δαγκωτο παρτον αν δεν εχεις προβλημα με την ενταση στο σπιτι, αυτον ηθελα και εγω και ολοι μου ελεγαν το ιδιο πραγμα και ειχαν δικιο το οποιο τους το δινω αφου εκανα ταυτοχρονο τεστ με τους δυο ενισχυτες στο μαγαζι πριν αγορασω τον μπλουζ τελικα.

Ο μεγαλος αδελφος εχει ποοοολυ δυνατη ενταση μολις στο 1 (για σπιτι παντα) και δεν εχει master volume θα ακουσεις να λενε οτι απο ενταση δεν θα εχει τεραστια διαφορα απο το 1,5 και πανω αλλα εμενα τα αυτια μου αλλα μου ειπαν τον εβαλα στο 3 στην δοκιμη και ξεσηκωθηκε το μαγαζι ολο...επισης λεγετε οτι εαν αλλαξεις το γραμμικο taper του ποτενσιομετρου με ενα audio θα εχεις πιο ομαλη μεταβαση στην ενταση, επισης οτι το θεμα λυνεται με διαφορα εξωτερικα πεταλο-ποτενσιομετρο-ξερωγωτι... λεγομενα attenuator !!  Εγω αποφασισα να μη ρισκαρω με πειραγματα σε καινουργιο ενισχυτη μετα και απο συμβουλη επαγγελματιων μουσικων φιλων αλλα και του ιδιου του ιδιοκτητη του καταστηματος στη Γλυφαδα που δε θα τον χαλαγε να παρει 200ευρα παραπανω...απο οτι τελικα εδωσα για τον τζουνιορ.
Ο μικρος αδελφος ειναι απλα σουπερ για την χρηση που τον θελω ....1)
 μελετη στο σπιτι απο πολυ χαμηλες εως και πολυ δυνατες εντασεις, δεν παιζεις πανω απο το 4 με τιποτα, 2) τζαμαρισματακια με φιλους 3) κανα μικρο λαηβακι τωρα που ξαναπηραμε τα εοανω μας χεχεχε

Η κλασσικη συμβουλη ειναι ακουσε τον πριν κανεις αλλη κινηση.

Αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη οσο το εψαξα για την αγορα, σιγουρα θα υπαρχουν ατομα με μεγαλυτερη εμπειρια που εχουν τον συγκεκριμενο μαματο ενισχυτη οποτε λογικα θα εχεις και απο εκει αποψεις

φιλικα

βαγγελης
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #33 στις: 22/03/09, 13:46 »
ευχαριστω φιλε για το ενδιαφερον σιγουρα θα παω να τον ακουσω αλλα τον ακουσα στο youtube και στα αυτια μου φανηκε πολυ πολυ καλος τωρα για την ενταση αν και κατα ποσο ειναι γραμμικη δεν θα μπορεσω να το ακουσω γιατι δεν θα μπορεσω να τον ανοιξω,αυτο που θελω παντως ειναι να μην βρωμιζει ο ηχος γρηγορα οπως εχω ξανα πει δηλαδη σε μια προβα με τυμπανα θελω να παιζω καθαρο σε μεγαλες εντασεις για αυτο δεν θελω 15w ισως να εχω λαθος ισως.επειδη οτι παρω θα ειναι απο το music store αναφερεις σε αλλο post πως πρεπει να παρεις τηλεφωνο και να δωσεις την παραγγελια σου σωστα?με αντικαταβολη σε επιβαρυνει 13 ευρω φιξ η παει με τα κιλα?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/09, 14:25 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #34 στις: 22/03/09, 18:56 »
χελλοου εγκεν...

δεν χρειαζεται τηλεφωνο κανεις την παραγγελια απ ευθειας μεσα απο το σαητ...απλα εαν παρεις τηλ και μιλησεις με τον Σπυρο που ειναι υπευθυνος για τις εξαγωγες Ελλαδας μπορει να κανει κατι τις καλυτερο στην τιμη ή στα μεταφορικα στο πλαισιο των δυνατοτητων του παντα.

τα μεταφορικα πανε με τα κιλα τελευταια φορα που εφερα ta mackie (16 κιλα) απο εκει πληρωσα για εξπρες παραδοση 80ε τα ειχα βεβαια την αλλη μερα το πρωι.

οπως και να εχει ομως για αγορα πανω απο 300 ευρω δεν πλερωνεις μεταφορικα.

αντε και με το καλο........
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης για rock-blues
« Απάντηση #35 στις: 23/03/09, 12:15 »
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για ολα δεν με ενδιαφερει να το παρω γρηγορα και 10 μερες να κανει δεν με πειραζει,

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
12 Απαντήσεις
5654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 05:20
από Stelios Sovolos
15 Απαντήσεις
7114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
από Νίκος
17 Απαντήσεις
6859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
15 Απαντήσεις
6420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 00:20
από themos
12 Απαντήσεις
7874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 20:01
από Fourier
5 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
18 Απαντήσεις
8164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
33 Απαντήσεις
8920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man
51 Απαντήσεις
13026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 15:30
από milemaster