Αποστολέας Θέμα: ki8ara mexri 300 euro stul lp kata protimisi.. kalo ixo kai se prositi timi...  (Αναγνώστηκε 8181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
γεια σας παιδια..
παιζω κιθαρα εδω και ενα  μιση μηνα και ψαχνω τρ μια κιθαρα καλη για το συκροτημα μου...
ειμαι αναμεσα σε
http://www.thomann.de/gr/cort_z42_wr.htm
εχς ακουσει καλα λογια για τις cort

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_studio_deluxe_aw.htm
εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβασα περι epiphone....

kai se autin..
http://www.thomann.de/gr/cort_kx5_wh.htm

παρακαλω στειλτε μου τις αποψεις σας και οτι προταση για αλλη κιθαρα με τα ιδια λεφτα δεχτη... ι μουσικη που μου αρεσει ειναι rockp.x rchp, guns and roses.. kai tetoia fasi....oxi pl metal...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Οι Epiphone κατα τη γνωμη μου ειναι ενα καλο σημειο για να αρχισει καποιος να ψαχνει...
Αλλα και οι Cort, οι οποιες στη συγκεκριμενη τιμη φανταζουν ιδιαιτερα value for money.
Προσωπικη εμπειρια εχω και με τις δυο, αλλα σαφως περισσοτερη με τις Epiphone.
ΟΚ δεν ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στο χερι μου, αλλα με δεδομενο το μπατζετ τους ειναι τιμια οργανα τα οποια κανουν μερικα στοιχειωδη πραγματα καλα. Δηλαδη δεν ξεκουρδιζουν ευκολα, ειναι καλοζυγισμενες, εχουν ενα Α ποιοτικο ελεγχο και υποφερτους μαγνητες.

Καλο ειναι βεβαια να μας πουν την αποψη τους και αλλα παιδια, κατοχοι Cort κιθαρων.
Οπως επισης να ριξεις και μια ματια στα μεταχειρισμενα. ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω μια Cort M-600 μοντέλο 2003, μετά την αγορά της οποίας πούλησα την Epiphone Les Paul Standard που είχα. Προσοχή όμως γιατί τα καινούργια μοντέλα έχουν Duncan Designed μαγνήτες τους οποίους βρίσκω επιεικώς μέτριους, ενώ η δική μου έχει Mighty Mite που πραγματικά κελαηδάνε. Έψαχνα τη συγκεκριμένη έκδοση της κιθάρας πολύ καιρό μέχρι που βρήκα ένα καλό κομμάτι στο ebay. Πάντως και οι σημερινές Μ-600 είναι πολύ ποιοτικά και καλοκατασκευασμένα όργανα, και με μια αναβάθμιση μαγνητών πραγματικά θα πετάνε. Δεν νομίζω όμως ότι θα τις βρεις με 300 Ευρώ, καθώς αυτή τη στιγμή εδώ στην Αγγλία παίζουν γύρω στις 400 λίρες ή λίγο παραπάνω. Αν βρεις καμία μεταχειρισμένη, να το σκεφτείς σοβαρά.

Για κάτι καλό και αρκετά κάτω από 300 Ευρώ θα σού πρότεινα την Vintage V100. Ίσως η καλύτερη κιθάρα σε στυλ Les Paul σε αυτή την κατηγορία και για πολλούς καλύτερη ακόμα και από την Εpiphone. Όπως θα δεις στο link από το DV247, διατίθεται σε πολλές διαφορετικές εκδοχές και χρώματα, οπότε μπορείς να διαλέξεις αυτή που σού αρέσει περισσότερο. Αν σε ενδιαφέρει κάτι προσανατολισμένο κυρίως σε πιο metal ακούσματα και όχι απαραίτητα στο κλασσικό στυλ Les Paul, υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά κάποιες καλές προτάσεις από την ESP, όπως η ESP LTD EC50 και η ESP LTD EC100 QM.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Δεν ειναι δικια μου βεβαια η αγγελια αλλα.....

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=13704
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Δεν ειναι δικια μου βεβαια η αγγελια αλλα.....

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=13704


Πολύ καλή η '56, αλλά νομίζω οι P90 απαιτούν λίγο ψάξιμο από μέρους του φίλου για το κατά πόσο κάνουν για το gain που θέλει. Εγώ τους λατρεύω, αλλά περί ορέξεως, ως γνωστόν.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
eida tis esp kai to btis einai apo agathis.. diavasa oti den einai kalo auto to 3ulo...gia tin studio tin epiphone tin les paul ti lete?? i gia tis cort??

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Δε θα έδινα καμία απολύτως σημασία στα ξύλα σε αυτές τις τιμές. Από Epiphone θα απέφευγα τις studio. Νομίζω ο Απόλλων μας κάλυψε όσον αφορά στις Cort. Καλό είναι να κάνεις μία βόλτα στα μαγαζιά να τις συγκρίνεις από κοντά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Διάβασα την απάντηση του Απόλλωνα και θέλω (για να μην ανοίξω άλλο θρεντ) να ρωτήσω για τους Mighty..... είναι τόσο καλοί μαγνήτες αυτοί??? είναι παρεξηγημένοι ή είναι η ιδέα μου είχα ένα setάκι hot rails που με κούφανε (εξαιρετικός ήχος) τόσο καλά που λέω να ξαναγοράσω....

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και αν είναι όντως τόσο καλοί οι mightymite, μπορούμε να βρούμε κάπου? (δεν βρήκα στο θωμά, αλλα δεν έχω χρόνο τωρα να ψάξω γιατί βιάζομαι).
Εχω την Μ600 την cort και όντως αυτοι οι μαγνήτες που έχει πάνω δεν την πολυπαλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διάβασα την απάντηση του Απόλλωνα και θέλω (για να μην ανοίξω άλλο θρεντ) να ρωτήσω για τους Mighty..... είναι τόσο καλοί μαγνήτες αυτοί??? είναι παρεξηγημένοι ή είναι η ιδέα μου είχα ένα setάκι hot rails που με κούφανε (εξαιρετικός ήχος) τόσο καλά που λέω να ξαναγοράσω...


Την πρώτη φορά που δοκίμασα μια Μ600 πριν 4-5 χρόνια, εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα κατασκευής, τη χαμηλή τιμή (τότε ήταν γύρω στις 240 λίρες αν θυμάμαι καλά) αλλά και με τον ήχο των μαγνητών. Καθώς τότε δεν είχα ιδιαίτερη πείρα στις ηλεκτρικές κιθάρες, θέλησα να το ψάξω περισσότερο. Όταν τελικά αποφάσισα να αγοράσω μία, οι προδιαγραφές είχαν αλλάξει και πλέον έβγαιναν με ανοιχτούς EMG-HZ μαγνήτες. Όταν έπαιξα μια από αυτές ψιλοαπογοητεύτηκα, καθώς είχα ακόμα στο νού μου τον ήχο των Mighty Mite και οι EMG ήταν εντελώς διαφορετικοί. Όπως είπα και πριν, πέρσι η Cort άλλαξε και πάλι τους μαγνήτες σε Duncan Designed. Είναι μια πολύ συνηθισμένη επιλογή για entry level όργανα, αλλά σε όσες κιθάρες τους έχω δοκιμάσει, ποτέ δεν μού άφησαν ιδιαίτερα καλή εντύπωση. Mετά από αρκετό ψάξιμο και κάποια χρόνια δοκιμών και αγορών κατέληξα ξανά στην M600. Ήθελα όμως να βρω την παλιότερη έκδοση με τους Mighty Mite και όταν τη βρήκα δεν το μετάνιωσα. Eμένα τουλάχιστον με καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό για αυτά που παίζω. Δεν είναι high gain μαγνήτες (το output που δίνουν είναι μάλλον vintage, αντίστοιχο με αυτό ενός κλασσικού PAF) έχουν όμως πολύ smooth, γλυκό και διαυγή ήχο, τόσο καθαρά όσο και με overdrive. Σε σχέση με τους Seymour Duncan που είχα στην Les Paul μού φάνηκαν λιγότερο πριμαριστοί, σαν να είχαν περισσότερα μεσαία και περισσότερο βάθος στον ήχο (δεν ξέρω ακριβώς πώς να το περιγράψω). Κατασκευαστικά είναι ενδιαφέρον να δει κανείς πόσο καλό wax potting έχουν αυτοί οι μαγνήτες, πράγμα που πιστεύω ότι παίζει το ρόλο του στην απόδοσή τους.

Για να ξαναγυρίσω όμως στο ερώτημά σου, πιστεύω ότι η Vintage είναι μια πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Την είχα προτείνει και σε κάποιον άλλο φίλο σε αυτό το forum, ο οποίος τελικά την αγόρασε και έμεινε πολύ ευχαριστημένος. Είναι κιθάρα με καλή ποιότητα κατασκευής, σε κλασσικό στυλ, και πιστεύω κατάλληλη για τα είδη που θέλεις να παίξεις. Κάποιοα στιγμή στο μέλλον μπορείς να την αναβαθμίσεις με καλύτερους μαγνήτες και να τη βελτιώσεις ακόμα περισσότερο. Θα σού στοιχίσει γύρω στα 250 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, οπότε θα σού μείνουν λεφτά για να αγοράσεις και κάτι άλλο. Πιστεύω ότι είναι μια από τις καλύτερες και πιο ασφαλείς επιλογές σε αυτά τα λεφτά, όπου σίγουρα θα είναι δύσκολο να βρεις κάτι πιο ποιοτικό.

ΥΓ: Tην V100 μπορείς να τη βρεις ακόμα φτηνότερα στο GAK (179-189 λίρες, ανάλογα με το μοντέλο), θα πληρώσεις όμως παραπάνω μεταφορικά (32 λίρες), οπότε ίσως η τελική τιμή να μην είναι πολύ διαφορετική από το DV247.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
eida auti tin vintage kai mou arese alla sto thomann tin exei gurw sta 330 eurw apo pou les esi pws kanei 250??


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
eida auti tin vintage kai mou arese alla sto thomann tin exei gurw sta 330 eurw apo pou les esi pws kanei 250??


Koίταξε τα link από το DV247 και το GAK που σού έδωσα στα προηγούμενα μηνύματα...

http://www.dv247.com/search/3041/2087/ProductPrice/Ascending/Vintage+V100/1/

http://www.guitarampkeyboard.com/en/72458
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
rr paidia mporeite na mou peite kana allo site ektos apo to thomann me kales times???

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα κλασσικά:

http://www.dv247.com/

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/WelcomePage

και ίσως και E-bay


Γιατί τι έχει ο Θωμάς?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
rr paidia mporeite na mou peite kana allo site ektos apo to thomann me kales times???

???

Το μήνυμα ακριβώς πάνω από το δικό σου δεν το είδες...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
a soz... den to eida... ty man.. les esi dld oti auti i vintage v100 a3izei?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Λέω ότι για 200 λίρες αξίζει με το παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι Gibson, αλλά είναι τουλάχιστον εφάμιλλη αν όχι καλύτερη από τις Epiphone. Αν θέλεις Les Paul κιθάρα και μάλιστα σε εντελώς κλασσικό στυλ, τότε η Vintage είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
lew na tin paragkeilw apo to dv247... mporeite na mou peite me ti ta stelnoun.. poses meres kanei kai an exei e3oda apostolis gia ta giannitsa??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ' ότι θυμάμαι από το φίλο που αγόρασε την ίδια κιθάρα από το DV247, τα έξοδα αποστολής για Ελλάδα ήταν γύρω στα 15 Ευρώ. Ως προς τα άλλα σημεία που ρωτάς, ίσως κάποιος που έχει αγοράσει απο εκεί να μπορεί να σού απαντήσει. Αν και με ένα email στο κατάστημα θα μπορούσαν να λυθούν έγκυρα όλες σου οι απορίες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Παιδιά έχει ακούσει/δει/παίξει/μυρίσει καμία από τις XAVIERE που δίνει το guitarfetish.com?

Αποσυνδεδεμένος DaRT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
tlk tin pareigkeila tn vintage apo to dv247 mazi me enan 15ari line6 spider kai tr ta perimenw me anupomonisia...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Γιατί να πάρεις τον Line 6 όταν υπάρχουν τόσοι καλύτεροι σε αυτό το εύρος τιμών. Τον έχω, γι' αυτό στο λέω. Στην αρχή μου φαινόταν καλός, μέχρι να ακούσω και άλλους... :/

Γνώμη μου, ακύρωσέ τον και πάρε τον Vypyr αφού θέλεις Modelling.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι για μια κιθάρα σε στυλ les paul και για gibson δε παίζει λόγω χρημάτων, αυτές οι vintage είναι πολύ ενδιαφέρουσες, αν μη τι άλλο εμφανισιακά...Γνωρίζουμε τίποτα για τους μαγνήτες που φοράει? έχουν αυτό το dark και τον όγκο το χαρακτηριστικό των Les Paul? Και επίσης επειδή είναι κάπως να αγοράσεις κιθάρα χωρίς να τη δοκιμάσεις υπάρχει (λέω εγώ τώρα) περίπτωση να υπάρχουν σε ελληνικό κατάστημα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οι μαγνήτες είναι Wilkinson. Αρκετά καλοί αν λάβουμε υπόψη την τιμή της κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Euro 2004-Ελλαδάρα

Ξεκίνησε από Pontifikas « 1 2 ... 8 9 » Αθλητισμός

221 Απαντήσεις
62743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/05, 22:13
από Necromayhem
7 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
17 Απαντήσεις
8047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:53
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 11:27
από Jizzzm
8 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:42
από no_one
25 Απαντήσεις
10072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 16:52
από Jezus
8 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 22:55
από NickP
6 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 10:10
από Vaios4
4 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:42
από themos
10 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi