Αποστολέας Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP  (Αναγνώστηκε 13117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #25 στις: 17/02/15, 12:29 »
το χω πιασει φιλοι το υπονοουμενο  φιλοι μου δυστυχως ...... θελει πολυ ψαξιμο....θα κοιταξω να βρω ενα λαμπατο που να τα εχει ολα πανω και καθαρο καναλι καλο  και drive καλο στο βρωμικο.... θα προσπαθησω  να τα πετυχω αν οχι ολα στο καλυτερο δυνατο ποσοστο και ας στοιχισει και λιγο παραπανω ..... θελω οτι παιρνω να ειναι καλο και οχι μεσοβεζικες λυσεις.... γιατι ποτε δεν το ευχαριστιεμαι..... ειναι δυσκολο να αντιληφθω οτι  ενα πολυεργαλειο σαν την gt 10  που για μενα ειναι κορυφαιαααα ή  μια zoom  με τους ηχους που βγαζουν  δεν θα με καλυψουν....βεβαια για να το λετε εσεις κατι θα ξερετε παραπανω ... δεν ξερω τι να πω ...... τελικο συμπερασμα  κυριες και κυριοι για να παρουμε το καλυτερο δυνατο μηχανημα πρεπει να χωσουμε χρημα και να ειμαστε οσο γινεται ηχοποιητικα , ηχοπαραμορφωτικα  ηχομελωδικα απληστοι γινεται........ ουφ αγχωθηκα .....

Κοίτα, οι λαμπάτοι δεν είναι πανάκεια... ειναι μεν ο ιδανικος ηχος, αλλα το ιδανικο στο τελος της ημερας εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες σου (τι ηχο θες να πετυχεις, σε τι περιβαλλον, κτλ). Πχ εγω στο σπίτι παιζω με μια Zoom G3X (που περιέχει μια σχεδον τέλεια προσομοιωση του αγαπημενου μου ενισχυτη) και το απολαμβάνω τοσο παιχτικα οσο και ηχητικά γιατι ξέρω ότι και να διαθεσω τα λεφτα που χρειάζεται για να πάρω τον dream amp μου (BTW για τον Diezel Herbert μιλάω), δεν πρόκειται ποτε να τον χαρω σε σπιτικες εντασεις και τις ωρες που παίζω... Τα modeling μηχανηματα εχουν φτάσει σε πολύ υψηλο επίπεδο σήμερα. Τις προαλλες που σου προτεινα να δεις το Kemper (ή ένα Axefx) δεν αστειευομουνα  ;) . Καλες δοκιμές!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #26 στις: 17/02/15, 12:32 »
@milemaster ,επειδη δεν πρόκειται να βρεις jet city και vht σε μαγαζί για να δοκιμάσεις , έχω τον jca22h και τον special 6 ultra (σε κεφάλι και οι 2) οι οποίοι είναι διαθέσιμοι για δοκιμή  ;)
;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8) 8)    υπο μια προυποθεση καλε μου φιλε .......τα τσιπουρα και τις μπυρες εγωωωωω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #27 στις: 17/02/15, 12:37 »
το χω πιασει φιλοι το υπονοουμενο  φιλοι μου δυστυχως ...... θελει πολυ ψαξιμο....θα κοιταξω να βρω ενα λαμπατο που να τα εχει ολα πανω και καθαρο καναλι καλο  και drive καλο στο βρωμικο.... θα προσπαθησω  να τα πετυχω αν οχι ολα στο καλυτερο δυνατο ποσοστο και ας στοιχισει και λιγο παραπανω ..... θελω οτι παιρνω να ειναι καλο και οχι μεσοβεζικες λυσεις.... γιατι ποτε δεν το ευχαριστιεμαι..... ειναι δυσκολο να αντιληφθω οτι  ενα πολυεργαλειο σαν την gt 10  που για μενα ειναι κορυφαιαααα ή  μια zoom  με τους ηχους που βγαζουν  δεν θα με καλυψουν....βεβαια για να το λετε εσεις κατι θα ξερετε παραπανω ... δεν ξερω τι να πω ...... τελικο συμπερασμα  κυριες και κυριοι για να παρουμε το καλυτερο δυνατο μηχανημα πρεπει να χωσουμε χρημα και να ειμαστε οσο γινεται ηχοποιητικα , ηχοπαραμορφωτικα  ηχομελωδικα απληστοι γινεται........ ουφ αγχωθηκα .....

Κοίτα, οι λαμπάτοι δεν είναι πανάκεια... ειναι μεν ο ιδανικος ηχος, αλλα το ιδανικο στο τελος της ημερας εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες σου (τι ηχο θες να πετυχεις, σε τι περιβαλλον, κτλ). Πχ εγω στο σπίτι παιζω με μια Zoom G3X (που περιέχει μια σχεδον τέλεια προσομοιωση του αγαπημενου μου ενισχυτη) και το απολαμβάνω τοσο παιχτικα οσο και ηχητικά γιατι ξέρω ότι και να διαθεσω τα λεφτα που χρειάζεται για να πάρω τον dream amp μου (BTW για τον Diezel Herbert μιλάω), δεν πρόκειται ποτε να τον χαρω σε σπιτικες εντασεις και τις ωρες που παίζω... Τα modeling μηχανηματα εχουν φτάσει σε πολύ υψηλο επίπεδο σήμερα. Τις προαλλες που σου προτεινα να δεις το Kemper (ή ένα Axefx) δεν αστειευομουνα  ;) . Καλες δοκιμές!!!
καλε μου φιλε τον ειδα τον kemper και επαθα παλινδρομηση εγκεφαλου και παραμορφωση τυμπανου και οξεια σκοληκοειδιτιδα και 4 καταγματα..... το απολυτο tool!!!!!!! εχει ενα χουι που λενε και στο χωριο μου ..... θελει καλα φραγκα.... που τα καρααξιζει δεν λεω απλα δεν μπορω να διαθεσω.....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #28 στις: 17/02/15, 12:39 »
@milemaster ,επειδη δεν πρόκειται να βρεις jet city και vht σε μαγαζί για να δοκιμάσεις , έχω τον jca22h και τον special 6 ultra (σε κεφάλι και οι 2) οι οποίοι είναι διαθέσιμοι για δοκιμή  ;)
;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8) 8)    υπο μια προυποθεση καλε μου φιλε .......τα τσιπουρα και τις μπυρες εγωωωωω!!!!!!

σε fischer μπυρίτσα δε λέω ποτέ όχι  ;)

παρεμπιπτόνως το έναν απο τους 2 μπορώ να τον φέρω και στη gas-οσυνάντηση
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #29 στις: 17/02/15, 12:44 »
@milemaster ,επειδη δεν πρόκειται να βρεις jet city και vht σε μαγαζί για να δοκιμάσεις , έχω τον jca22h και τον special 6 ultra (σε κεφάλι και οι 2) οι οποίοι είναι διαθέσιμοι για δοκιμή  ;)
;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8) 8)    υπο μια προυποθεση καλε μου φιλε .......τα τσιπουρα και τις μπυρες εγωωωωω!!!!!!

σε fischer μπυρίτσα δε λέω ποτέ όχι  ;)

παρεμπιπτόνως το έναν απο τους 2 μπορώ να τον φέρω και στη gas-οσυνάντηση
οχι μην το φερεις στην συναντηση για μενα  γιατι πρωτον δεν ξερω εαν θα ερθω (αναλογως την δουλεια που θα εχω)  και δευτερον δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε βαζω σε κοπο .... κουβαληματα και τα ρεστα .....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #30 στις: 17/02/15, 12:55 »
@milemaster ,επειδη δεν πρόκειται να βρεις jet city και vht σε μαγαζί για να δοκιμάσεις , έχω τον jca22h και τον special 6 ultra (σε κεφάλι και οι 2) οι οποίοι είναι διαθέσιμοι για δοκιμή  ;)
;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8) 8)    υπο μια προυποθεση καλε μου φιλε .......τα τσιπουρα και τις μπυρες εγωωωωω!!!!!!

σε fischer μπυρίτσα δε λέω ποτέ όχι  ;)

παρεμπιπτόνως το έναν απο τους 2 μπορώ να τον φέρω και στη gas-οσυνάντηση
οχι μην το φερεις στην συναντηση για μενα  γιατι πρωτον δεν ξερω εαν θα ερθω (αναλογως την δουλεια που θα εχω)  και δευτερον δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε βαζω σε κοπο .... κουβαληματα και τα ρεστα .....

το "μπορώ" που έγραψα πάει στο οτι μπορώ να φέρω 1 εκ των 2 και όχι και τους 2 διότι το αριστερό μου χέρι είναι σε φάση ανάρρωσης

όπως και να'χει έρχεσαι όποτε θες σπίτι με την κιθάρα σου και κάνουμε τις δοκιμές μας.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #31 στις: 17/02/15, 12:57 »
σε υπερευχαριστω  φιλε μου να εισαι παντα καλα και περαστικα.... προς Θεου μην μπεις σε καμια φασαρια για μενα δεν θα ηθελα να σε βαλω σε κανενα κοπο.....και μονο οτι προσφερθηκες με καταυποχρεωνεις


πραγματικα σε ευχαριστω παρα πολυ :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/15, 13:03 από milemaster »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #32 στις: 17/02/15, 14:12 »
@modfori
Και η peavey δεν έχει αντιπρόσωπο, κάνε κάτι..! ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #33 στις: 17/02/15, 17:02 »


Κοίτα, οι λαμπάτοι δεν είναι πανάκεια... ειναι μεν ο ιδανικος ηχος, αλλα το ιδανικο στο τελος της ημερας εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες σου (τι ηχο θες να πετυχεις, σε τι περιβαλλον, κτλ). Πχ εγω στο σπίτι παιζω με μια Zoom G3X (που περιέχει μια σχεδον τέλεια προσομοιωση του αγαπημενου μου ενισχυτη) και το απολαμβάνω τοσο παιχτικα οσο και ηχητικά γιατι ξέρω ότι και να διαθεσω τα λεφτα που χρειάζεται για να πάρω τον dream amp μου (BTW για τον Diezel Herbert μιλάω), δεν πρόκειται ποτε να τον χαρω σε σπιτικες εντασεις και τις ωρες που παίζω... Τα modeling μηχανηματα εχουν φτάσει σε πολύ υψηλο επίπεδο σήμερα. Τις προαλλες που σου προτεινα να δεις το Kemper (ή ένα Axefx) δεν αστειευομουνα  ;) . Καλες δοκιμές!!!

Συμφωνω απολυτα με τον kosthrash για το Κemper.
ειναι ιδανικη λυση αλλα πραγματικα ειναι πολλα τα χρηματα για εραστεχνικη χρηση.

Διαβαστε και ενα αρθρο που μιλαει ο Wolf Hoffmann. ;)

The tones on Stalingrad are killer. What was your amp setup?

Here’s a little-known secret: I recorded the whole album with a Kemper Profiling Amplifier [which provides a range of emulations and lets players create a sonic profile of their own amp]. I came across it a year ago, and when we started working on the album, we really put it to the test. We had my regular setup, and we fed everything into the Kemper. We A/B’d the sounds, and they were identical. It’s the same sound, just coming out of a different box. So I used my handful of old Marshall, Randall and EVH amps, along with my main Wizard amp, and we fed them all into the Kemper amp. Then we used the Kemper to fire them back. When Stalingrad first came out, I didn’t tell anyone that I used a Kemper, because you know how people are. They’d be like, “Oh, I can hear that it’s not a real Marshall.” But now that the album is out and people like the tone, I’m telling everyone about the Kemper.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #34 στις: 17/02/15, 18:12 »
Ειτε χρησιμοποιησεις την πεταλιερα, ειτε πεταλι, ειτε ο ενισχυτης ειναι μικρος σχετικα σε watt (5-20) ειτε κτηνος (50-100) ειτε λαμπα ειτε τρανζιστορ, κατα βαση στο σπιτι θα παιζεις με εξωτερικα την πηγη σε ενα καθαρο καναλι, το οποιο βεβαια θα χρωματιζει και αυτο αρκετα (ολα τα καθαρα) απο τη στιγμη που κουνας τα ...ρυθμιστικα τους.

Επισης αν μιλαμε και για λαμπες, αυτο που αρεσει στο λαμπατο καθαρο, ειναι η βρωμια...ειναι αρμονικες που παραγονται και υπαρχουν ακομη και σε σκετο καθαρο ηχο. Οπως λεει και ο valve wizard, τα λαμπατα καθαρα δεν ειναι ποτε καθαρα.


Περα απο τα φιλοσοφικα, επι της πραξης μιλας οτι θα χρησιμοποιησεις την gt-10...Παιζεις blues rock. Κατα τη γνωμη μου ειναι επαρκης αλλα οχι και η πιο καταλληλη (αλλα μπορει να παιξει μια χαρα). Προσωπικα, θα την ανταλλαζα/πουλουσα και θα επαιρνα ενα δυο πεταλια (overdrive και delay η ο,τι αλλο εξτρα απο εφφε) για να κανω τη δουλεια μου για αυτο το ειδος. Παρολαυτα το πιο ασφαλες ειναι εφοσον θα ειναι η πηγη σου αν μπορεσεις να τη δοκιμασεις σε διαφορα "ειδη" ενισχυτων στην ενταση που θα επαιζες και στο σπιτι σου.


Κοινως αλλιως θα ακουστει στο power engine αλλιως σε ενα fender ατο ενισχυτη αλλιως σε ενα vox χωρις καν να πειραξεις τιποτα επανω της. Ειναι και λογικο.

Αν λοιπον φιλοι σου η μαγαζια κοντα σου εχουν τους ενισχυτες η παρομοιους που σε ενδιαφερουν κανε αν γινεται ενα τεστ με τους ηχους που σου αρεσουν απο την gt10.


Τωρα απο εκει και επειτα οι επιλογες ειναι παμπολλες. Απλα θα σου πω οτι τα 400 ευρω, ειναι διαφορετικα οταν μιλαμε για καινουριο μηχανακι (εκει θα πηγαινα προς τον super champ x2 οπως ειπε ο adrianos1) και διαφορετικα αν κοιταξεις κατι μεταχειρισμενο στις αγγελιες (που ουσιαστικα θα παρεις πολυ πιο ακριβο μηχανημα με τα ιδια λεφτα).


Το ακριβοτερο δεν σημαινει και καλυτερο για τις αναγκες σου βεβαια αφου θα παιζεις σπιτι. Παρολαυτα, εστω και ετσι γιατι οχι να μη κυνηγησεις το superchamp xd στα 200+ αντι για 400...μπορει να περισεψουν και φραγκα για αλλα κολπα (π.χ. καλο πεταλι μπροστα και gt-10 για τα ομολογουμενως πολυ καλα εφε της στην fx loop).



Επισης μην πετας τη λυση του τρανζιστορ σαν κυρια πηγη ηχου ακομη και για rock blues.

Eχω εκπλαγει απο πολλους μικρους και μεγαλους τρανζιστορ ενισχυτες για μικρες (και μεγαλες εντασεις) ακομη και για rock blues, συγκεκριμενα ακομη και τωρα μερικοι απο τους αγαπημενους μου ηχους ερχονται απο τον tech21 trademark 10 και απο τα transtube της peavey.


Ακου αυτο...


http://tech21nyc.com/products/sounds/TM-60_3.MP3

http://tech21nyc.com/products/sounds/TM-60_4.MP3

Αυτος ειναι ο 60 watt της εταιρειας. ...Μεταχειρισμενος στα 300-350 ειναι πολυ καλη αγορα για το δωματιο εως live σε bar ακια κτλ...Ακουγεται ετσι και καλυτερα απο κοντα.


http://www.tech21nyc.com/products/sounds/TM10.mp3

Αυτος ειναι ο 10ρης που ακομη και σημερα λατρευω και ας εχω πολυ ακριβοτερα μηχανηματα. Για σπιτι δεν παιζεται.

Παντως κανενα απο τα δυο δεν κανει για να βαλεις την gt-10 απο μπροστα αλλα ακουγονται εκπληκτικα οταν παιζεις με εφε στη loop (delay chorus b bender κτλ).


Απο peavey, επισης τα 12ρια bandit ειναι το κατι αλλο για πολλα ειδη ισως οχι ομως rock blues, αλλα το καθαρο τους σκοτωνει.


Μεχρι που ακουσα ΚΑΛΟ λαμπατο μηχανημα για τα γουστα μου και ειδικα απο τα πρωτα απογοητευτικα που ηρθα σε επαφη, δεν υπηρχε περιπτωση να σκασω λεφτα για λαμπα, για ηχο στο σπιτι π.χ...βεβαια τοτε δεν υπηρχαν πολλα απο τα σημερινα καλα φτηνα μηχανακια που ανεφεραν τα παιδια (μονο κατι laney-engl της κακιας ωρας και κατι κακιστα marshall DSL 201-401 εβρισκες...η καθαρο παλιο fender!).

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #35 στις: 17/02/15, 18:36 »
Εφ οσον σ αρεσουν οι marsall χροιες νομιζω oi blackstar ειναι πολυ καλη βαση για να ξενικησεις ειτε combo ειτε κεφαλι.
Εχω τον ht5(χωρις το reverb) και την απλη πλειν τιμιοτατη Harley με τα v30.O ηχος ειναι απιθανος με πολυ καλο drive αλλα και επισης σχετικα ''καθαρα'' καθαρα στο 1ο του καναλι.Ενας λογος που δεν τον αλλαζω με τπτ ειδικα για σπιτι ειναι το καταπληκτικο emulation που εχει και οτι ειναι 5 watt υπεραρκετα για σπιτι.Σε πολυ τσακιρι κεφια τον ανοιγω μεχρι το 5 οπου με τα 2 12αρια γινεται πολεμος πραγματικα.
Το μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι ισως δεν εχει αρκετο headroom και ''σπαει'' γρηγορα ειδικα αν εχεις μαγνητες με ψηλο output
(emg's 81 σε esp πχ) αλλα ισως γινεται να το μετριασεις καπως αν πειραματιστεις με αλλη λαμπα.
fX LOOP εχει οποτε εισαι οκ για πεταλιερα και εχεις την ''αισθηση'' της λαμπας.
Αν θες ενισχυτη που να τον χρησιμοποιεις και σε μεγαλους χωρους τοτε καλυτερα να κοιταξεις σε περισοοτερα watt και ο jca22 φενεται καλυτερη προταση με το αφθονο gain του-μειονεκτημα εδω το ανυπαρκτο καθαρο καναλι που πλασαρεται ως crunch
Και οι 2 ενισχυτες που αναφερω ειναι marsallo-ειδη οποτε ειναι στα γουστα σου τσεκαρε τους

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #36 στις: 17/02/15, 18:50 »
DSL5 combo από μένα, για αυτά που θες (και πολλά ακόμη). Τη Boss στη λούπα του για delay, chorus, reverb, ή ακόμη καλύτερα 4-cable-method (drive, wah, comp μπροστά, delay κτλ fx στη λούπα) και με βάση έναν πολύ καλό ενισχυτάκο και μία εξαιρετική πεταλιέρα έχεις στήσει ένα rig που μπορεί να παίξει όχι μόνο blues lead, αλλά ότι μπορείς να φανταστείς.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #37 στις: 17/02/15, 20:34 »
DSL5 combo από μένα, για αυτά που θες (και πολλά ακόμη). Τη Boss στη λούπα του για delay, chorus, reverb, ή ακόμη καλύτερα 4-cable-method (drive, wah, comp μπροστά, delay κτλ fx στη λούπα) και με βάση έναν πολύ καλό ενισχυτάκο και μία εξαιρετική πεταλιέρα έχεις στήσει ένα rig που μπορεί να παίξει όχι μόνο blues lead, αλλά ότι μπορείς να φανταστείς.


Αν μιλάμε για 400ρι, κρατάς GT10 και μόνο σπίτι αυτή μοιάζει η καλύτερη λύση.
Αν βλέπεις και μτχ αλλάζει ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #38 στις: 18/02/15, 09:42 »
Επισης μην πετας τη λυση του τρανζιστορ σαν κυρια πηγη ηχου ακομη και για rock blues. Eχω εκπλαγει απο πολλους μικρους και μεγαλους τρανζιστορ ενισχυτες για μικρες (και μεγαλες εντασεις) ακομη και για rock blues, συγκεκριμενα ακομη και τωρα μερικοι απο τους αγαπημενους μου ηχους ερχονται απο τον tech21 trademark 10 και απο τα transtube της peavey.

Ο tech21man έχει απόλυτο δίκιο για τον Trademark και ήταν παράλειψή μου που δεν τον ανέφερα. Φανταστικό μηχάνημα που μπορεί να σού δώσει απίστευτη γκάμα ήχων, ειδικά σε medium gain, ό,τι πρέπει δηλαδή για blues rock καταστάσεις. Πολύ βολικός για το σπίτι ή για ηχογράφηση λόγω ευελιξίας και μικρού μεγέθους και βάρους, αλλά και γιατί παίζει καλά και χαμηλά και επειδή η έκδοση που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή είναι 30W, θα μπορέσεις να τον χρησιμοποιήσεις και για κανένα μικρό live αν παραστεί ανάγκη. Όλα αυτά με 350 Ευρώ, δηλαδή άνετα μέσα στον προϋπολογισμό σου. Πιστεύω ότι είναι ένας ενισχυτής που πιθανόν να κρατήσεις για πολλά χρόνια, ακόμα κι αν αποκτήσεις καλύτερους ενισχυτές.

Είχα κι εγώ τον Trademark 10 πριν μερικά χρόνια και ο μόνος λόγος που τον έδωσα (και το έχω ψιλομετανιώσει) ήταν ότι δεν είχε πολύ headroοm. Ίσως ο Trademark 30 να έχει περισσότερο. Πάντως δες τι είχα γράψει και εδώ για αυτόν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #39 στις: 18/02/15, 10:23 »
και μπορείς να τον βρεις Αθήνα για να τον δοκιμάσεις
http://www.fuzzville.gr/amps/309-tech-21-trademark-tm30.html
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #40 στις: 18/02/15, 10:57 »
https://www.youtube.com/watch?v=_Z6ooepT4bY




εγω επαθα πλακα οταν το ακουσα.... δεν πιστευω πολυ τα βιντεο αλλα αυτην την στιγμη δεν εχω και αλλο δειγμα που να ταυτιζεται  με τον πονο μου και τον καημο μου!!!!! χαχαχααχαχ


για πειτε μου την γνωμη σας

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #41 στις: 18/02/15, 11:56 »

Η απόλυτα puristική λύση για αυτό το setup είναι φυσικά το Tech 21 Power Engine που έχει φτιαχτεί ειδικά για αυτό, μία πολύ καθαρή λαμπάτη ενίσχυση για πεταλιέρες, αλλά θα δυσκολευτείς πολύ να το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα και επίσης δεν θα μάθεις τίποτα από λαμπάτη παραμόρφωση και τι να περιμενεις..



Τελικά αυτό το Power Engine είναι λαμπάτο ή ss???

+1 για τον Trademark 30, φοβερος solid state amp, ο μονος μου ενδοιασμος είναι ότι είναι μονοκάναλος (πρέπει να επιλέγεις από τον ενισχυτή το κανάλι/ προσομοιωση που θες να παίξεις).
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/15, 12:00 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #42 στις: 18/02/15, 12:02 »
δεν εχω καταλαβει αλλα αρχιζει   να μου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #43 στις: 18/02/15, 12:05 »
Τελικά αυτό το Power Engine είναι λαμπάτο ή ss???

Δεν νομίζω ότι είναι λαμπάτο. Είναι απλά μια αυτοενισχυόμενη καμπίνα με EQ και ρύθμιση έντασης. Εκτός και αν μού έχει διαφύγει κάτι... ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #44 στις: 18/02/15, 12:13 »
Τελικά αυτό το Power Engine είναι λαμπάτο ή ss???

Δεν νομίζω ότι είναι λαμπάτο. Είναι απλά μια αυτοενισχυόμενη καμπίνα με EQ και ρύθμιση έντασης. Εκτός και αν μού έχει διαφύγει κάτι... ???


Ναι, έτσι είναι. Ο Αδριανός πρέπει εκ παραδρομής να χρησιμοποίησε τη λέξη "λαμπάτη".

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #45 στις: 18/02/15, 12:59 »
Όχι δεν είναι λαμπάτο, είναι δικό μου λάθος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #46 στις: 18/02/15, 13:09 »
Δεν ειναι λαμπατο.


Οσο το ειχα, ειχα φοβερα αποτελεσματα με ολες τις πεταλιερες, με πεταλια, με μπασσο ακομη (με την προενισχυση της tech21) και ακομη και σαν αυτοενισχυομενη προεκταση για αλλο ενισχυτη, εκανε (εδινες το effects send η το DI του και μετα ρυθμιζες ενταση-eq απο το power engine).


Το μεγαφωνο που φοραει, δεν ειναι πληρους ευρους (για κατι τετοιο θα ηθελε tweeter) αλλα ειναι αρκετα flat, ανοιχτο στα πριμα και με το eq πραγματικα εχεις ευελεξια. Σαν seventy/80 το μεγαφωνο αυτο το βρισκεις απο πολλες φτηνες σχετικα καμπινες κιθαρας μεχρι σχεδον σε ολους τους modelling ενισχυτες και αυτο δειχνει οτι δεν χρωματιζει πολυ (πλεονεκτημα και μειονεκτημα). Αν καποιος θελει κατι παραπανω σε ευρος για να ενεργοποιει πιο σωστα τις καμπινες στις πεταλιερες θα προτεινα το ομοαξωνικο της fane, sovereign 12. Αλλοι τρυπουσαν και βαζαν tweeter στην μπαφλα, ευκολο αλλα δεσμευει την καμπινα, αν το βγαλεις θα εχει τρυπα.


Στο video ο τυπος εχει το cab sim φιλτρο της gt10 ενεργοποιημενο και παλι ακουγεται καλα.

Για 200-220 θα ελεγα οτι ειναι ιδανικη περιπτωση για πολλες περιπτωσεις.


Ενα αλλο πραγμα, μη γελασει ο milemaster, ασχημη λυση αλλα πραγματικα για την πεταλιερα του ειτε σπιτι ειτε live ειτε προβα ο,τι πρεπει θα ηταν ενα αυτοενισχυομενο monitor...


http://www.thomann.de/gr/alto_ts112a_v2.htm

και

http://www.thomann.de/gr/mackie_thump12.htm

Ειναι ο εφιαλτης του blues rock player, δε γραφει marshall δεν εχει tolex και κλασσικο look αλλα αν υπαρχει κατι που θα αναπαραγει την πεταλιερα σου οπως θα ακουγεται και εξω αν παιξεις σε συγκροτημα και θα παιξει και χαμηλα οσο το δυνατο ουδετερα, ειναι αυτο.


Πρεπει να παρω ενα καποια στιγμη να βαλω ενα tablet (windows ρε! οχι apple) με το amplitube και να μη ξαναασχοληθω με μεταφορες ενισχυτων περα δωθε...

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #47 στις: 18/02/15, 15:48 »
φιλε @tech21man με εχεις παρει στο ψιλο   χααχααχαχαχχααχαχχα..... ε οχι και αυτοενισχυομενο......αυτο ειναι η ξεφτιλα ενος ροκ σταρ σαν εμενα   χααχαχααχχααχαχαχχαχαχααχχαχαχαχαχαχα........και σιγουρα η προταση σου απορριπτεται  πανηγυρικα........ χαχχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχααχα  (μεταξυ μας μπορει να εχεις και δικιο) ασε που μου θυμιζουν σακβουαγιαζ, λες και θα παω ταξιδι.....

ρε σεις αν δεν γραφει  blackstar kemper marshall, fender, peavey , soldano, bugera, (απο χτες το βραδυ βολευτηκα kai με τον TECH ο οποιος ειναι και επικρατεστερος αυτην την στιγμη ) ποια η ουσια? με τι εμπνευση θα συνθεσω αδερφια??? :) :) :) :) :) :) :) :)  χααχχχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #48 στις: 18/02/15, 17:05 »
φιλε @tech21man με εχεις παρει στο ψιλο   χααχααχαχαχχααχαχχα..... ε οχι και αυτοενισχυομενο......αυτο ειναι η ξεφτιλα ενος ροκ σταρ σαν εμενα   χααχαχααχχααχαχαχχαχαχααχχαχαχαχαχαχα........και σιγουρα η προταση σου απορριπτεται  πανηγυρικα........ χαχχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχααχα  (μεταξυ μας μπορει να εχεις και δικιο) ασε που μου θυμιζουν σακβουαγιαζ, λες και θα παω ταξιδι.....

ρε σεις αν δεν γραφει  blackstar kemper marshall, fender, peavey , soldano, bugera, (απο χτες το βραδυ βολευτηκα kai με τον TECH ο οποιος ειναι και επικρατεστερος αυτην την στιγμη ) ποια η ουσια? με τι εμπνευση θα συνθεσω αδερφια??? :) :) :) :) :) :) :) :)  χααχχχαχαχαχαχα


τσκ τσκ ... πώς φαίνεσαι ότι είσαι έξω από τα πράματα! Δεν βάζουν bugera και soldano στην ίδια πρόταση. Θα πέσει φωτιά να μας κάψει ;D
Τα αυτοενισχυόμενα του tech21man τα είδα κι εγώ. Εσύ θα παίζεις πενταντονικές μες στο κλάμα κι αυτά θα παίζουν Θώδη από μόνα τους. :P

Αποσυνδεδεμένος milemaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ LEAD BLUES ROCK. SETUP
« Απάντηση #49 στις: 18/02/15, 17:08 »
φιλε @tech21man με εχεις παρει στο ψιλο   χααχααχαχαχχααχαχχα..... ε οχι και αυτοενισχυομενο......αυτο ειναι η ξεφτιλα ενος ροκ σταρ σαν εμενα   χααχαχααχχααχαχαχχαχαχααχχαχαχαχαχαχα........και σιγουρα η προταση σου απορριπτεται  πανηγυρικα........ χαχχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχααχα  (μεταξυ μας μπορει να εχεις και δικιο) ασε που μου θυμιζουν σακβουαγιαζ, λες και θα παω ταξιδι.....

ρε σεις αν δεν γραφει  blackstar kemper marshall, fender, peavey , soldano, bugera, (απο χτες το βραδυ βολευτηκα kai με τον TECH ο οποιος ειναι και επικρατεστερος αυτην την στιγμη ) ποια η ουσια? με τι εμπνευση θα συνθεσω αδερφια??? :) :) :) :) :) :) :) :)  χααχχχαχαχαχαχα


τσκ τσκ ... πώς φαίνεσαι ότι είσαι έξω από τα πράματα! Δεν βάζουν bugera και soldano στην ίδια πρόταση. Θα πέσει φωτιά να μας κάψει ;D
Τα αυτοενισχυόμενα του tech21man τα είδα κι εγώ. Εσύ θα παίζεις πενταντονικές μες στο κλάμα κι αυτά θα παίζουν Θώδη από μόνα τους. :P
xaxaxaxaaaxxxaxaxaxaxaxaxaxaaxxaxaxxaxaaxxaxaxaxaxaxaxaxax κλαιω απο τα γελια ..... να στε καλα παιδια...... 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
12 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 05:20
από Stelios Sovolos
15 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
από Νίκος
1 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:29
από m@ster k@frer
15 Απαντήσεις
6450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 00:20
από themos
35 Απαντήσεις
12259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 12:15
από BLUESPL
18 Απαντήσεις
8223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
8 Απαντήσεις
4116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/13, 18:39
από modfori
33 Απαντήσεις
8955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man
0 Απαντήσεις
2277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/15, 18:01
από JimmyKonsta