Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι ο ΟΣΦΠ πήρε με την αξία του το φετινό πρωτάθλημα;

ΝΑΙ
38 (39.2%)
ΟΧΙ
37 (38.1%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ\ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
2 (2.1%)
ΔΕΝ ΜΈΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
20 (20.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 97

Αποστολέας Θέμα: Ολυμπιακος  (Αναγνώστηκε 272120 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #850 στις: 07/01/10, 11:49 »
Δε θα με πειραζε για φετος ο Ολυμπιακος να μην παρει πρωταθλημα...Ισως να βοηθουσε καποιους θερμοκεφαλους οπαδους να πατησουν στη Γη και να αντιληφθουν σε τι κατασταση βρισκεται η ομαδα τα τελευταια χρονια...μην πω για το συνολο του πρωταθληματος που θυμιζει κλωτσοσκουφι Γ' Δημοτικου!

Επισης να πω στους κυριους του κρατικου καναλιου πως περα απο τα λεφτα του Κοκκαλη υπαρχουν κι αλλες ελληνικες ομαδες, οποτε οταν κανουν παρουσιαση αγωνα να ειναι τυπικοι και να μη συμπεριφερονται "οπως να'ναι"..Και η ΑΕΚ ελληνικη ομαδα ειναι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #851 στις: 07/01/10, 17:35 »


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D




Πέρα απο την πλάκα...σερνώσασταν χθες......και απο κει που πριν ξεκινησει το παιχνιδι πίστευα ότι θα τρώγαμε 4......κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού....πιστευά πως άνετα τα τρώγατε εσείς τα τέσσερα....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #852 στις: 07/01/10, 19:07 »
Επισης να πω στους κυριους του κρατικου καναλιου πως περα απο τα λεφτα του Κοκκαλη υπαρχουν κι αλλες ελληνικες ομαδες, οποτε οταν κανουν παρουσιαση αγωνα να ειναι τυπικοι και να μη συμπεριφερονται "οπως να'ναι"..Και η ΑΕΚ ελληνικη ομαδα ειναι!
Εγώ δεν θα μιλήσω για τον κ. Κατσαρό και τον κ. Καραβίτη οι οποίοι έκαναν μια επιεικώς αποτυχημένη μετάδοση.. Ούτε θα μιλήσω για το γεγονός ότι σε αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος μεταξύ 2 μεγάλων ομάδων είχαν μόνο ένα σχολιαστή (ο οποίος σχολίαζε την απόδοση μόνο της μίας ομάδας).. Ούτε τέλος θα μιλήσω για το γεγονός ότι την ΕΡΤ την πληρώνουμε όλοι μας ανεξαιρέτως και το ότι η ΕΡΤ πλήρωσε τον ΟΣΦΠ για να μεταδίδει τα παιχνίδια του δεν τον καθιστά πελάτη της αλλά το αντίθετο.. Από την άλλη βέβαια, ο ΟΣΦΠ πουλάει, και πολλά κανάλια θα έκαναν "κρα" για να αποκτήσουν τα δικαιώματα του.. Παρόλα αυτά με γνώμονα το γεγονός ότι πρόκειται για κρατικό κανάλι, η ΕΡΤ θα έπρεπε θα έπρεπε να είχε επιδείξει μια πιο ίση μεταχείριση μεταξύ των ομάδων.. Όμως όπως είπα, αυτά είναι μικροπράγματα..

Αυτό που με απασχολεί είναι η πολύ χαμηλή ποιότητα ποδοσφαιρικών μεταδόσεων.. Δεν είναι δυνατό να παρακολουθεί κάποιος 5 αγώνες μπάσκετ και μετά να είναι σε θέση να καταλαβαίνει πως υλοποιείται το pick 'n' roll, γιατί έγινε μια συγκεκριμένη αλλαγή στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, γιατί άλλαξε ο προπονητής την άμυνα σε ζώνη, τι σημαίνει block out, coast to coast, double team, drive, fast break, miss match, κλπ.. Στην αντίπερα όχθη τι έχουμε; Ένα Καραβίτη να μοιρολογεί και να κάνει "τσ, τσ, τσ" όταν έχανε τη μπάλα ο Ολυμπιακός, τον Κατσαρό να αναρωτιέται γιατί ο Οσκαρ δεν αποδίδει σαν αριστερό extrem, τον σκηνοθέτη να παίζει επαναμβανόμενα το replay για να μας δείξει αν ο Μήτρογλου ακούμπησε ή όχι τη μπάλα (λες κι έπαιζε κανένα ρόλο), τον Βερνίκο στα μουντιάλ (και τον Μαυρομάτη παλιότερα) να μας καραφλιάζει με τις μπαρούφες του, κ.α.. Ποτέ κανένας, πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν έκατσε να μας πει γιατί μια ομάδα έχασε τη μάχη του κέντρου, γιατί ένα μαρκάρισμα πρέπει να αλλάξει, ποιος είναι ο target man και ποιος o poacher στην επίθεση, γιατί το 4-4-2 θεωρείται το σύστημα των συνεργασιών, κλπ.. Λυπάμαι που το λέω, αλλά όσα πράγματα για τα ποδοσφαιρικά συστήματα γνωρίζω, τα έχω μάθει από guides και primers της σειράς παιχνιδιών Football Manager, τα οποία συνήθως είναι γραμμένα από Βρετανούς και τα οποία μπορούν να σταθούν και σαν προπονητικά εγχειρίδια.. Αντί για αυτό, στην Αθλητική Κυριακή δείχνουν τις φάσεις, μετά θα βγει ο Μίχος να μας πει ότι ο Ολυμπιακός πήρε μπρος μετά το πρώτο γκολ γιατί έδιωξε το άγχος (δηλαδή αυτό θα έλειπε να αγχωνόταν περισσότερο μετά από κάποιο γκολ!) και μετά θα αρχίσει η "ανάλυση" των αμφισβητούμενων φάσεων.. Καμία μα καμία ποιότητα στις μεταδόσεις και στις αναλύσεις..

Θα μου πείτε εδώ η ποιότητα της τηλεόρασης είναι χαμηλή σε πιο σημαντικά προγράμματα, το ποδόσφαιρο σε πείραξε; Σωστό, απλά συγκρίνω με το μπάσκετ όπου εκεί σχολιαστής είναι ένας Κατσικάρης, ένας Πεδουλάκης που έχουν φάει τα συστήματα και τα videos με το κουτάλι και όχι ο Μίχος, ο Αντωνίου και ο -συμπαθέστατος κατά τα άλλα- Χατζηπαναγής..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #853 στις: 08/01/10, 19:00 »
Αυτό που με απασχολεί είναι η πολύ χαμηλή ποιότητα ποδοσφαιρικών μεταδόσεων.. Δεν είναι δυνατό να παρακολουθεί κάποιος 5 αγώνες μπάσκετ και μετά να είναι σε θέση να καταλαβαίνει πως υλοποιείται το pick 'n' roll, γιατί έγινε μια συγκεκριμένη αλλαγή στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, γιατί άλλαξε ο προπονητής την άμυνα σε ζώνη, τι σημαίνει block out, coast to coast, double team, drive, fast break, miss match, κλπ.. Στην αντίπερα όχθη τι έχουμε; Ένα Καραβίτη να μοιρολογεί και να κάνει "τσ, τσ, τσ" όταν έχανε τη μπάλα ο Ολυμπιακός, τον Κατσαρό να αναρωτιέται γιατί ο Οσκαρ δεν αποδίδει σαν αριστερό extrem, τον σκηνοθέτη να παίζει επαναμβανόμενα το replay για να μας δείξει αν ο Μήτρογλου ακούμπησε ή όχι τη μπάλα (λες κι έπαιζε κανένα ρόλο), τον Βερνίκο στα μουντιάλ (και τον Μαυρομάτη παλιότερα) να μας καραφλιάζει με τις μπαρούφες του, κ.α.. Ποτέ κανένας, πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν έκατσε να μας πει γιατί μια ομάδα έχασε τη μάχη του κέντρου, γιατί ένα μαρκάρισμα πρέπει να αλλάξει, ποιος είναι ο target man και ποιος o poacher στην επίθεση, γιατί το 4-4-2 θεωρείται το σύστημα των συνεργασιών, κλπ.. Λυπάμαι που το λέω, αλλά όσα πράγματα για τα ποδοσφαιρικά συστήματα γνωρίζω, τα έχω μάθει από guides και primers της σειράς παιχνιδιών Football Manager, τα οποία συνήθως είναι γραμμένα από Βρετανούς και τα οποία μπορούν να σταθούν και σαν προπονητικά εγχειρίδια.. Αντί για αυτό, στην Αθλητική Κυριακή δείχνουν τις φάσεις, μετά θα βγει ο Μίχος να μας πει ότι ο Ολυμπιακός πήρε μπρος μετά το πρώτο γκολ γιατί έδιωξε το άγχος (δηλαδή αυτό θα έλειπε να αγχωνόταν περισσότερο μετά από κάποιο γκολ!) και μετά θα αρχίσει η "ανάλυση" των αμφισβητούμενων φάσεων.. Καμία μα καμία ποιότητα στις μεταδόσεις και στις αναλύσεις..

Θα μου πείτε εδώ η ποιότητα της τηλεόρασης είναι χαμηλή σε πιο σημαντικά προγράμματα, το ποδόσφαιρο σε πείραξε; Σωστό, απλά συγκρίνω με το μπάσκετ όπου εκεί σχολιαστής είναι ένας Κατσικάρης, ένας Πεδουλάκης που έχουν φάει τα συστήματα και τα videos με το κουτάλι και όχι ο Μίχος, ο Αντωνίου και ο -συμπαθέστατος κατά τα άλλα- Χατζηπαναγής..

+10000000009999123456789  ;)


Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #854 στις: 08/01/10, 21:39 »
Σχετικά με το γκολ του Ολυμπιακού που μέτρησε υπάρχει σχετική οδηγία και στο Diaitisia.gr.

Αναφορικά με τον Ολυμπιακό θεωρώ πως το παιχνίδι χάθηκε πρωτίστως από προπονητή, ο οποίος όφειλε να είναι περισσότερο διαβασμένος και να μην αφήσει το κέντρο στο έλεος του Θεού. Με αυτό δεν εννοώ πως πρέπει να φύγει, όπως ήδη έχουν φροντίσει να τον εξωθήσουν όλοι οι παρατρεχάμενοι του προέδρου, αλλά πως πράγματι για την εικόνα κατάρρευσης φέρνει ευθύνη, μια και έκανε επιλογές αλλοπρόσαλλες. Την παρούσα ΑΕΚ με τα μύρια προβλήματα που όλως τυχαίως πληρώθηκε πριν το εν λόγω παιχνίδι, για να θυμηθούμε και τις προτάσεις Τζίγγερ και το ποιος είχε πραγματικά συμφέρον, την αντιμετώπισαν χειρότερες ομάδες χωρίς δυσκολία. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Από την άλλη όμως υπάρχει μία σταθερά...το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Ο διαχρονικά υπεύθυνος για την ανικανότητα της ομάδας να κάνει υπερβάσεις και να διαθέτει όραμα και προγραμματισμό είναι ο Πρόεδρας, κι έπειτα οι αυλικοί του και τα κοράκια που τον περιτριγυρίζουν. Άνθρωποι που τη δεδομένη στιγμή συμπεριφέρονται στον Ολυμπιακό όπως ένα τρίχρονο στη Barbie του. Κανένα πραγματικό πλάνο, καμία διάθεση να στηθεί μια ομάδα σε βάσεις σταθερές, με βήματα συγκεκριμένα, με προπονητή αξίας, στελεχωμένο με ανάλογους παίχτες. Λάθη επί λαθών, επιπολαιότητες και ερασιτεχνισμός...τα πάντα όλα και το ό,τι να'ναι σε προεδρική έκδοση. Κουράστηκε; Είναι άρρωστος; Ανθρώπινο. Ας παραδώσει τα σκήπτρα σε κάποιον με διάθεση να παίρνει αποφάσεις βάσει σχεδίου κι ας κάτσει στο παρασκήνιο να απολαύσει την όποια προσφορά του. Έχω ξεχάσει πόσους έχει απαξιώσει πλέον μέσα από τις νεφελώδεις του επιλογές και το ναπολεοντισμό του.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #855 στις: 09/01/10, 10:30 »
Συμφωνώ απόλυτα με το faser όσον αφορά την ποιότητα των τηλεοπτικών μεταδόσεων. Η ΕΡΤ απλά μας ενοχλεί περισσότερο γιατί την πληρώνουμε κιόλας. Δεν πάνε πίσω και οι άλλοι όμως. Παρακολουθούσα στο ΣΚΑΙ πριν λίγο καιρό τον αγώνα Λάρισα - ΠΑΣ Γιάννενα. Μετέδιδε ο Καρμοίρης (γνωστός κομπλεξικός, ανύπαρκτος και άοσμος "δημοσιογράφος") και σχολίαζε ένας παλιός ποδοσφαιριστής της Λάρισας. Δεν θυμάμαι με σιγουριά ποιος.

Για 1,5 ώρα ακούγαμε τον καλεσμένο να ωρύεται "η ομάδα ΜΑΣ", "πρέπει οπωσδήποτε να ΠΑΡΟΥΜΕ το παιχνίδι", "ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ κλείσει" και μύρια άλλα. Ο Καρμοίρης βέβαια χασκογελούσε αφού μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνατότητές του. Άρχισα να αναρωτιέμαι αν ο ΠΑΣ είναι ελληνική ομάδα η ένα μίγμα τρισκατάρατων και μισητών Τουρκαλβανών, εχθρών του έθνους. Τελικά έκλεισα την τηλεόραση και δεν ξαναείδα ματς στο ΣΚΑΙ.

Τέλος το off-topic.

Φίλε schizm δεν διαφωνώ με αυτά που λες για τον Κόκκαλη.

Κάποιοι οπαδοί μπορεί να τον βρίζουν, ξέρουν όμως ότι πολλά πρωταθλήματα τα πήρε με τον ηγεμονικό και αυταρχικό χαρακτήρα του. Τα έπαιρνε μόνος του! Με καρικατούρες προπονητές.
Είναι καλό αυτό; Για τον τυφλό οπαδό ναι. Για κάποιους που βλέπουν μακρύτερα όχι. Αυτοί οι άλλοι θέλουν προγραμματισμό με στόχο το μέλλον, υποδομές, κλπ. Κι ας χαθούν στην πορεία 1-2 πρωταθλήματα ίσως και κάποια λεφτά από το CL. Δεν χάθηκε ο κόσμος.

Ο Κόκκαλης βέβαια άφησε τη θέση του στον Πέτρο μια χρονιά και μετά έτρεχε να τα μαζέψει. Το μοντέλο διαδοχής και τα πρόσωπα που θα το απαρτίζουν θέλει πολύ σκέψη και δεν νομίζω ότι ο Σωκράτης θα φύγει σύντομα.

Από την άλλη βλέπω τα αστέρια του Ολυμπιακού. Τι φταίει ο Κόκκαλης (και ο Ζίκο) όταν σέρνονται κυριολεκτικά οι "επενδύσεις" του (βλέπε Ντιόγο, Ντουντού, Γκαλέτι, κλπ.). Πρώτα τους έφταιγε ο "μικρός" Κετσπάγια. Τώρα με λατίνο προπονητή και μεγάλο όνομα τι φταίει; Πόσο ακόμη θα βλέπει ο κόσμος το Ντιόγο των δεκάδων εκατομμυρίων να κάνει μακροβούτια στο χορτάρι;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #856 στις: 09/01/10, 14:32 »
O Κόκκαλης βέβαια άφησε τη θέση του στον Πέτρο μια χρονιά και μετά έτρεχε να τα μαζέψει. Το μοντέλο διαδοχής και τα πρόσωπα που θα το απαρτίζουν θέλει πολύ σκέψη και δεν νομίζω ότι ο Σωκράτης θα φύγει σύντομα.

Εγώ πάλι νομίζω ότι ο Πετρος με αυτά που είδε έτρεξε να φύγει όσο πιο γρήγορα μπορούσε...
Αυτό που ακούγεται είναι ότι ο κόκαλης ετοιμάζει τον άλλο του γιο ( σωκράτης και αυτός ) αλλά λόγο ηλικίας δεν τον βλέπω τόσο σύντομα...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #857 στις: 12/01/10, 17:21 »
Και για να καταλάβουμε λίγο τι εστί δημοσιογραφική αλητεία, παραθέτω 1-2 αρθράκια που την αποθεώνουν:

1) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Πως υποδέχθηκε ο Ζίκο τον μάνατζερ του Μπεν Αρφα! (11/01/10)

Ενα ένα αρχίζουν και βγαίνουν στην φορά οι ενέργειες, ο χαρακτήρας και το στυλ του βραζιλιάνου προπονητή του Ολυμπιακού. Οταν το θέμα του Μπεν Αρφα ήταν σε εξέλιξη για τον Ολυμπιακό είχε έρθει στην Ελλάδα ο μάνατζερ του ποδοσφαιριστή. Μέλη της διοίκησης ανάλαβαν να τον περιηγήσουν στο Καραϊσκάκη και στις εγκαταστάσεις του Ρέντη. Ολα καλά από το Καραϊσκάκη, έμεινε ενθουσιασμένος, μέχρι όμως να συναντήσει τον Ζίκο. Πήγε λοιπόν στις εγκαταστάσεις του Ρέντη ο μάνατζερ και ήρθε η ώρα των συστάσεων με τον προπονητή του Ολυμπιακού. Χτυπάνε την πόρτα του γραφείου του και ανοίγει ο Βραζιλιάνος χωρίς ρούχα, μόνο με το σώβρακο. Φυσικά περιττό να σας πούμε, αφού έχει γραφτεί κιόλας, ότι ο Ζίκο δεν είχε ιδέα ποιός είναι αυτός ο Μπεν Αρφα που ήθελαν να του φέρουν. Ιδέα!

Η αλήθεια είναι πως αν δεν το πάρεις στην πλάκα και δεν το αντιμετωπίσεις με σουρεαλισμό, μονάχα για αήθεια μπορείς να μιλάς. Δεν στέκομαι στο αν ο συγκεκριμένος είναι καλός ή κακός προπονητής...είναι εντελώς αδιάφορο Τα περισσότερα από τα τσουτσέκια που τη δεδομένη στιγμή αποφασίζουν να τον εξευτελίσουν, χάρη σε αυτόν ασχολήθηκαν με το ποδόσφαιρο κι αν μη τι άλλο οφείλουν απλώς σεβασμό και κόσμια κριτική. Ούτε χάρες, ούτε εξωραϊσμούς, ούτε τίποτα...όχι όμως και σχόλια επιπέδου μεσημεριανής εκπομπής. Αν ήμουν Ζίκο δε, θα τους είχα ρίξει μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση από εδώ ως τη Σελήνη για να δούμε αν στο μέλλον θα επαναλάβουν στην ευτέλεια που αρέσκονται.

2) Κώστας Νικολακόπουλος: Να Διώξουμε Τον Αδελφό Του Ζίκο

"Αυτοί που ξέρουν λένε ότι ο Εντού δεν είναι βοηθός του Ζίκο. Ο Ζίκο είναι βοηθός του Εντού! Σοβαρά τώρα. Εντού είναι ο αδελφός του Ζίκο. Και βοηθός του Ζίκο-ο κοντούλης που βλέπουμε στον πάγκο πίσω από τον πάγκο και δίπλα στον 60χρονο γυμναστή του Βραζιλιάνου, τον Σαντάνα. Ο Εντού, λοιπόν, είναι λένε οι γνωρίζοντες ο ιθύνων νους. Προφανώς αυτός έχει τις διάφορες φαεινές ιδέες. Τον Στολτίδη δεύτερο σέντερ φορ, τους τρεις στόπερ με τον Ηρακλή στο Καραϊσκάκη, τον Ντομί κόφτη με τον Άρη και τον Κατσικογιάννη να μην παίζει εκεί που πρέπει να παίζει (στο Χαριλάου) και να παίζει εκεί που δεν πρέπει να παίζει (με την ΑΕΚ). Ε, τότε βρε παιδιά να μη διώξουμε τον Ζίκο, αλλά τον αδελφό του! Σοβαρά. Και στην Τουρκία, στη Φενέρμπαχτσε, τον αδελφό του δεν τον ήθελαν. Το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Ζίκο τις προάλλες. «Μου είχε πει η Φενέρ να μείνω, όμως με άλλο βοηθό. Κι εγώ έφυγα». Προφανέστατα οι Τούρκοι είδαν κι αποείδαν με τις…ωραίες ιδέες του ποδοσφαιράνθρωπου του Εντού και θέλησαν να τον ξεφορτωθούν. Εμείς τι κάνουμε… Γιατί τώρα κάτι άλλο θα βρει να κάνει. Τον βλέπω να γυαλίζει το μάτι του με τον Ντάρμπισαϊρ, που δεν ακουμπάει την μπάλα, όντας ακόμη ανέτοιμος. Τον βλέπω να τον βάζει βασικό στην Καβάλα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Κάτι θα σκεφτεί πάλι ο Εντού να μας κάνει άνω κάτω."

Μιλάμε για παράκρουση. Ο Νικολακόπουλος αποτελεί την επιτομή της ελεεινής και τρισάθλιας δημοσιογραφίας. Δηλωμένος γαύρος που αρθρογραφεί ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος. Έχει στοχοποιήσει κατά καιρούς διαφόρους, έχει υπονομεύσει άλλους. Από την πρώτη στιγμή "πολέμησε" την παρουσία του Βραζιλιάνου, περιμένοντας στη γωνία για να ρίξει το ανάθεμα. Τώρα τον απαξιώνει όσο δεν πάει...τα πάντα όλα τα φέρει εις πέρας ο αφανής αδελφός του. Δεν είναι απλά κακός ο Ζίκο, είναι αχυράνθρωπος και μαριονέτα.

Και φυσικά υπάρχουν και όλοι οι άλλοι που παίρνουν διοικητική γραμμή και πιέζουν καταστάσεις ώστε ο φραγκοφονιάς Ζίκο (όπως κάποτε ο Μπάγεβιτς, ο Σόλιντ και πόσοι άλλοι) να φύγει εκουσίως, για να γλυτώσουν την αποζημίωση. Σου λένε "λέγε λέγε, είτε θα φοβηθεί, είτε θα τον πιάσει το φιλότιμο και θα φύγει". Και να σου τα "έχει κι ένα όνομα που πρέπει να προφυλάξει", λες κι οι ίδιοι δεν θα αξίωναν αποζημίωση αν ο εργοδότης αποφάσιζε μια μέρα πως πρέπει να τους δώσει τα παπούτσια στο χέρι. Όχι...το δέον θα ήταν να τους κάνει τη ζωή δύσκολη, για να απομακρυνθούν με δική τους πρωτοβουλία. Και μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που ένα μήνα πριν διθυραμβολογούσαν για τους 16 μέσα από τόσες αντιξοότητες.

Δεν είναι και πάλι ζήτημα το πόσο ικανός είναι ο Ζίκο. Αυτό το έργο της ενορχηστρωμένης απαξίωσης το έχουμε δει κατά καιρούς τόσο με προπονητές, όσο και με παίχτες. Ο ξεμωραμένος πρόεδρος με τους αυλικούς βάζει λυτούς και δεμένους για να εξωθήσουν τους αναλώσιμους υφισταμένους του στην παραίτηση. Ξεχνάει βέβαια πως ο Ζίκο λειτουργεί τη δεδομένη στιγμή ως τροχοπέδη στην οργή του κόσμου για την γενικότερη απουσία πλάνου και οργάνωσης, που είναι κάτι παραπάνω από εμφανής χρόνια τώρα. Αποφάσεις στο πόδι από διοικούντες που νομίζουν πως παίζουν με την Barbie τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 00:26 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #858 στις: 12/01/10, 18:15 »
Συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιο, δηλαδή το ότι ο Κόκκαλης κρύβεται πίσω από τις προπονητικές αποτυχίες του Ζίκο για να καλύψει τη δικές του διοικητικές αδυναμίες.. Εν τούτοις, και επειδή το έργο το έχω ξαναδεί με το δικό μας το "καμάρι", αδυνατώ να πιστέψω ότι πάντα οι δημοσιογράφοι έχουν σκοπό να "τρώνε" τους προπονητές που κάθονται στους πάγκους των μεγάλων ομάδων.. Μπορεί να υπάρχει μια προκατάληψη, αλλά σίγουρα βρίσκουν και τα λένε.

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω μερικές γκάφες του Ζίκο (εσείς θα τις ξέρετε καλύτερα κιόλας ή/και θα έχετε παρατηρήσει και άλλες):

1. Με το να βάζει τον Ντομί αμυντικό χαφ, διαπράτει έγκλημα σε βάρος της ποδοσφαιρικής λογικής..
2. Είναι φανερό ότι δεν γνωρίζει τις δυνατότητες των παιχτών του όταν κρατάει εκτός 18άδας τους Στολτίδη, Λεντέσμα και εκτός 11άδας τον Ζαιρί..
3. Είναι αδιανόητο να μην βλέπει στις προπονήσεις ότι μετά τους τραυματισμούς τους οι Ντιόγο και Ντάρμπισαιρ δεν είναι ακόμη έτοιμοι να προσφέρουν.. Δεν είναι κακό να παίζεις με ένα επιθετικό.. Άλλωστε με έναν επιθετικό το πήρες το ντέρμπι.. Απεναντίας, είναι κακό να παίζεις με 10 παίχτες..
4. Το γεγονός ότι έδωσε τόσο μεγάλη χριστουγεννιάτικη άδεια στους παίχτες του για να πάει να βραβευθεί στη πατρίδα του δηλώνει μια έλλειψη όρεξης από τη πλευρά του.. Επίσης το γεγονός ότι δεν μπορεί να επιβάλει το κύρος του στους παίχτες του τον καθιστά μη ικανό για τη διαχείριση μιας ομάδας με αρκετές βεντέτες.. Το όνομα από μόνο του δεν λέει κάτι..

Από την άλλη πλευρά όμως, πρέπει να προσθέσω ότι ο Ζίκο δεν παύει να είναι ένας σωστός επαγγελματίας.. Και εξηγούμαι.. Σε αντίθεση με περιπτώσεις τύπου Κετσπάγια και Τεν Κάτε, όπου φεύγοντας, αλλά και κατά τη διάρκεια της θητείας τους τα έβαζαν με όλους και με όλα και έσκουζαν σαν μικρά παιδιά κατά των δημοσιογράφων, ο Ζίκο δεν έχει πει κουβέντα.. Μου θυμίζει τον Βαλβέρδε ο οποίος, προς τιμήν του, φεύγοντας αντιπαρήλθε τις προσβολές του Κόκκαλη και έφυγε σαν κύριος.. Ο συγκεκριμένος προπονητής, ο οποίος έχει ένα αρκετά μεγάλο ειδικό βάρος στην Ισπανία, θεώρησε ότι δεν χρειάζεται να απαντήσει στις κατηγορίες ενός μικρότερης αξίας ανθρώπου.. Έφυγε μη λέγοντας κουβέντα και τώρα απολαμβάνει μια πολύ πρεστιζάτη θέση στην Ισπανία.. Κάποιοι άλλοι, δίνουν συνεντεύξεις και λένε ότι το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα ήταν μια σούπα και αυτή τη στιγμή είναι άνεργοι...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #859 στις: 12/01/10, 18:52 »
Τα θετικά Ζίκο:
1.Μήτρογλου, Γκαλίτσιος Όσκαρ καθιερώθηκαν στην 11άδα
2.κάποιοι μικροί είχαν χρόνο συμμετοχής
3.ο Ολυμπιακός πρόκριθηκε στους 16 του Τσ.Λ. με σχεδόν τα δεύτερα
4.οτι σε σχέση τον αντίστοιχο περσινό γύρο έχει, μόνο, 3 βαθμούς λιγότερους.
5.πήρε μια ομάδα με κακή προετοιμασία, και πολλούς τραυματισμούς, και την έχει κρατήσει μέσα στους στόχους της (εκτός από το κύπελλο).

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #860 στις: 12/01/10, 19:32 »
μου αρεσε η ατακα του schizm οτι οι φανατισμενοι μας συμπεριφερονται σαν κοριτσακια που τους πηρες την barbie. και οντως ετσι ειναι. πολλοι δεν κατανοουν τι σημαινει να φερνεις ενα προπονητη σε μια ομαδα, ποσο μαλλον σε αυτο το αγωνιστικο σημειο. οτι οι παιχτες ξαναπερνουν τη δοκιμασια της αποδειξης της αξιας τους για να καθιερωθουν, αφου ενας νεος προπονητης πρεπει να γνωρισει την ομαδα, τις αναγκες του καθε παικτη ξεχωριστα καθως και τα προβληματα. αυτο το παραμυθι για τη φυσικη κατασταση δεν το πιστευω. οι αλλες ομαδες δεν εχουν τους ιδιους αγωνες με μας δηλαδη; απλα ορισμένοι παικτες μας την εχουν δει πολυ χαλαρα.

φωναζουμε,αλλά δεν ξέρουμε γιατί. ακουσα οτι ηταν λαθος του προεδρου να ανανεωσει τα συμβολαια των ντουντου και γκαλετι, διοτι τωρα επαναπαυθηκαν ενω θα επρεπε να ειναι στην τσιτα. φανταστειτε να μην τα ειχε ανανεωσει τι θα λεγαμε παλι. τον κοσμο, πολυ περισσοτερο αυτον που νομιζει οτι ξερει απο μπαλα και νομιζει οτι ολα του ανηκουν επειδη τα σκαει στο καραισκακη, δεν τον πιανεις πουθενα. θεωρω πως ο ζικο πρεπει να μεινει, οχι επειδη ειναι καλος, αλλα επειδη ειδικα τωρα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο περαν του αλεξανδρη ισως...

θα μπορουσα να εγραφα και αλλα γιατι βλεπω τι συμβαινει εντος και εκτος γηπεδου. αυτο που πρεπει να κανει ο καθε φιλαθλος ειναι να στηριξει την ομαδα. κανεις αλλος για καβαλα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #861 στις: 12/01/10, 19:37 »
Τα θετικά Ζίκο:
1.Μήτρογλου, Γκαλίτσιος Όσκαρ καθιερώθηκαν στην 11άδα
2.κάποιοι μικροί είχαν χρόνο συμμετοχής
3.ο Ολυμπιακός πρόκριθηκε στους 16 του Τσ.Λ. με σχεδόν τα δεύτερα
4.οτι σε σχέση τον αντίστοιχο περσινό γύρο έχει, μόνο, 3 βαθμούς λιγότερους.
5.πήρε μια ομάδα με κακή προετοιμασία, και πολλούς τραυματισμούς, και την έχει κρατήσει μέσα στους στόχους της (εκτός από το κύπελλο).
Βασιζόμενος σε αυτό το σχόλιο και επειδή το έχω ακούσει από πολλούς να το λένε και για τον ΠΑΟ και για τον ΟΣΦΠ, θα πω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε βαθμούς πρωταθλημάτων μεταξύ τους.. Το κάθε πρωτάθλημα έχεις τις δικές του παραμέτρους, διαφορετικό πρόγραμμα, διαφορετική απόδοση ομάδων, διαφορετικό ανταγωνισμό και το να λέμε ότι μια ομάδα πέρσι είχε μαζέψει 30 βαθμούς και φέτος έχει 35 (άρα πήγε καλύτερα) δεν λέει την αλήθεια.. Πέραν από αυτό, μια ομάδα μπορεί να κερδίζει αγώνες αλλά κάθε παιχνίδι να το κάνει derby.. Μοιραία η γκέλα κάποτε θα έρθει.. Το τελευταίο το λέω περισσότερο για τον ΠΑΟ διότι ο Τεν Κάτε έφυγε με αυτό το παράπονο: ότι δηλαδή κατάφερε και μάζεψε περισσότερους βαθμούς από την άλλη χρονιά.. Ναι συμφωνώ, αλλά με εξαίρεση μερικές 4άρες, όλα τα άλλα παιχνίδια τα έπαιρνε με τη ψυχή στο στόμα.. Αν μια ομάδα δεν πείθει με το ποδόσφαιρο που παίζει, τότε οι ιδιοκτήτες που έχουν δώσει εκατ. στις ομάδες τους, δεν μπορούν να ρισκάρουν την επένδυση τους με ένα προπονητή ο οποίος δεν δείχνει περιθώρια βελτίωσης..

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #862 στις: 12/01/10, 23:03 »
Τα θετικά Ζίκο:
1.Μήτρογλου, Γκαλίτσιος Όσκαρ καθιερώθηκαν στην 11άδα
2.κάποιοι μικροί είχαν χρόνο συμμετοχής
3.ο Ολυμπιακός πρόκριθηκε στους 16 του Τσ.Λ. με σχεδόν τα δεύτερα
4.οτι σε σχέση τον αντίστοιχο περσινό γύρο έχει, μόνο, 3 βαθμούς λιγότερους.
5.πήρε μια ομάδα με κακή προετοιμασία, και πολλούς τραυματισμούς, και την έχει κρατήσει μέσα στους στόχους της (εκτός από το κύπελλο).



Ώπα γιατί έχω κάποιες αντιρρήσεις....
1. Καλό που καθιερώθηκε ο Όσκαρ στην ενδεκάδα; Ένας παίχτης που τον πληρώσαμε 2 εκ. ευρώ για να βγάζει μια σωστή μπαλιά για πάνω από 2 μέτρα κάθε 2 παιχνίδια; Γιατί ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα άλλο ο άνθρωπος. Είναι ένας από τους λίγο ποδοσφαιριστές που έχω δει να μην έχει ιδρώσει και να έχουμε φτάσει στο 35 ή και στο 60....

2. Το ότι οι μικροί είχαν χρόνο συμμετοχής οφείλεται στις ελλείψεις λόγω τραυματισμών και όχι στον Ζίκο (ή στον κάθε Ζίκο). Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την εμφάνιση Φετφατζίδη στο εκτός έδρας με την Άρσεναλ με κάτι αντίστοιχο με το ξεκίνημα του Νίνη. Τον Νίνη τον έβαλε ο Μουνιόθ από το πουθενά και καθιερώθηκε. Τον Φετφατζίδη τον είδαμε σε ένα παιχνίδι και αυτό ήταν.

3. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Τώρα όμως να τον δούμε τον Ολυμπιακό. Που έχουν επιστρέψει τα πρώτα (ή τουλάχιστον κάποια από αυτά) και παίζει με την Μπορντό...που είναι σαφώς πιο εύκολη από μία Άρσεναλ...

4. Έχω την εντύπωση ότι είδα σε κάποια εφημερίδα ότι έχει έναν βαθμό περισσότερο σε σχέση με πέρυσι...αλλά δεν είμαι σίγουρος...επιφυλάσσομαι....και πάλι όμως δεν είναι κατόρθωμα Ζίκο....

5. Αυτό ισχύει στο 100%.


Moonchild sorry, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, αλλά με τις απόψεις. Και όχι επειδή τις έχεις εδύ, αλλά επειδή τις ακούω πολύ συχνά τώρα τελευταία. Θεωρώ όταν υποστηρίζω μία ομάδα (και μην βγείτε να με φάτε που λέω ότι υποστηρίζω μία συγκεκριμένη ομάδα και μου αρχίσετε περί στημένων, marketing, εμπόριο κλπ....ειδικά όταν το θέμα έχει ήδη 35 σελίδες και συνεχίζει...) δεν γίνεται να καλύπτομαι επειδή "φέτος στον πρώτο γύρο είμαι μόνο στο -3 από ότι πέρυσι". Ο κάθε οπαδός ανάλογα με τις δυνατότητες της ομάδας του στοχεύει αντίστοιχα. Είναι σαν βγαίνει και να λέει οπαδός Παναθηναϊκού "στόχος μας είναι η παραμονή". Ή οπαδός του Πανθρακικού "στόχος μας είναι το πρωτάθλημα"...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #863 στις: 13/01/10, 00:12 »
Το οτι συγκρίνω το φετινό 1ο γύρο με τον περσινό μπορεί να μην είναι δόκιμο, αλλά είναι ενδεικτικό οτι ο γαύρος είναι περίπου στα ίδια επίπεδα.
Απλά ο βαζελος φετος δεν έκανε τις περσινές γκέλες, και είναι πρώτος.
Για τον Όσκαρ, δες το ματς με τη Λάρισα, έδωσε 2 έτοιμα γκολ (ο Μήτρογλου το χασε, ο Μαρέσκα το έβαλε) με κάθετη πάσα.
Για τους μικρούς μάλλον έχεις δικιο. Αλλά εγώ τον δικαιολογώ στο οτι δε ξέρει την ελληνική πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #864 στις: 13/01/10, 00:50 »
Για να είμαι ξεκάθαρος, ο λόγος που έγραψα όσα έγραψα δεν ήταν για να βγάλω λάδι τον Ζίκο...βασικά δεν με ενδιέφερε και τόσο να μπω σε αυτή τη συζήτηση. Κι αυτό, γιατί η διοίκηση ούτως ή άλλως με τον τρόπο που λειτουργεί και με την ερασιτεχνική (ή μάλλον ανύπαρκτη) οργανωτική οπτική απέναντι στον τρόπο που πρέπει να λειτουργεί μια σύγχρονη ομάδα, απαξιώνει ακόμα και ικανούς προπονητές (στους οποίους δεν εντάσσω απαραίτητα τον Ζίκο). Δεν είναι τυχαίο πως δεν έχει προλάβει να στεριώσει σοβαρός (αλλά και μη σοβαρός) άνθρωπος σε αυτή την ομάδα. Όλες οι επιλογές, όλες οι κινήσεις, όλες οι αποφάσεις υπηρετούν το δόγμα "ό,τι να'ναι" προκειμένου να καλύψουμε όπως όπως την ουσιαστική ανικανότητα του Σώκου να διαθέτει όραμα και των σφουγγοκωλάριών του να επιτελέσουν ουσιαστικό ρόλο σε αυτό.

Όπως ανέφερε άλλος φίλος σε Ολυμπιακό forum και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, η θέση του προπονητή πλέον στον Ολυμπιακό λειτουργεί όπως εκείνη του Αυτοφωράκια...ξέρετε, εκείνου του υπαλλήλου που προσλαμβάνεται προκειμένου να ξελασπώνει τον μαγαζάτορα σε τυχόν έφοδο της αστυνομίας. Ο προπονητής είναι proxy-Πρόεδρας...τ' ακούει αντί για τον τελευταίο, τον μπουζουριάζουν κακήν κακώς, ακόμα κι αν ο Πρόεδρας τον έχει αφήσει έκθετο, είναι ο πλέον αναλώσιμος όταν όλα πάνε κατά διαόλου εν μέσω σύγχισης κι ο μόνιμος στόχος για να τη βγάλει καθαρή ο ένας στην κρίση του οποίου εξαρτάται κι η παρουσία του ίδιου. Πότε αλήθεια τέθηκαν σωστές οργανωτικές βάσεις; Και δε μιλάω για πλάνο τύπου Ματεράτσι...αναφέρομαι στους σωστούς ανθρώπους στη σωστή θέση, για τεχνικούς διευθυντές (ο Καρεμπέ μόνο που δεν έγλυψε οπίσθια για να προσφέρει) που αποτελούν αγνωστο όρο, για μέλη της διοίκησης που εκφράζουν άποψη, αντί να ακολουθούν τυφλά, για βήματα εξέλιξης, για μέριμνα απέναντι στις αποχωρήσεις παιχτών (μούμια έγινε ο Τζόλε για να μην βρεθεί και κάποιος να τον αντικαταστήσει), για διαρκή ποιοτική στελέχωση κι όχι για άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Κανείς προπονητής δεν θα τα φέρει εις πέρας αυτά, διότι δεν συνιστούν προτεραιότητα και ζητούμενο στη χώρα που ανθεί η ποδοσφαιρική φαιδρά πορτοκαλέα. Έτσι όμως δεν στήνεις, όχι ομάδες, αλλά ούτε και το τσίρκο Μεντράνο.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #865 στις: 13/01/10, 02:41 »
Αν και πλέον ασχολούμαι μόνο με το μπάσκετ ας κάνω 1-2 παρατηρήσεις.

Προσωπικά είμια απόλυτα ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα πορεία της ομάδας.Και εξηγούμαι:
Το καλοκαίρι,λόγω της οικονομικής στενότητας που υπήρχε παρατηρήθηκε ο χειρότερος μεταγραφικός σχεδιασμός των τελευταίων 85 ετών.Μία πολύτιμη εφεδρεία(ζαιρί),έναν αμυντικό τεράστιας κλάσης(μέλμπεργκ) και από κει και πέρα ότι κάτσει σε πολύ χαμηλή τιμή(μαρέσκα).Και αριστερό χαφ δηλαδή να έπαιρνε ο Κόκκαλης με τα λεφτά που έδινε οι πιθανότητες να βγει νέος Αρτσούμπι ήταν εξαιρετικά μεγάλες(εκτός αν πιστεύει κανείς ότι θα έσκαγε 5 μύρια να πάρει τον μαρκ γκονζάλες λολμαο).
Βάσει λοιπόν αυτής της τραγελαφικής κατάστασης+ την παρουσία αρχικά στον πάγκο ενός μέτριου προπονητή(κετσπάγια) η ομάδα τα πήγε περίφημα.
Πρόκριση στους 16 του cl(δεν νμζ να το βλέπουμε συχνά εμείς οι ολυμπιακοί κάτι τέτοιο),καθαρή νίκη επι του παο και παρομονή την πρώτη θέση της βαθμολογιας μέχρι και πριν 3 βδομάδες.Ήταν μαθηματικά απίθανο με τις ελλείψεις που έχει το ρόστερ η ομάδα να περνάει αέρα από κάθε έδρα.
Ο ζίκο λοιπόν παρότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν προπονητής οδήγησε την ομάδα με ορθολογικά σχήματα (εκτός χαριλάου) σε μια ουσιαστικά υπέρβαση αν συνυπολογίσουμε και τους τραυματισμούς.
Και τί έκανε ο φουκαράς?Ζήτησε 3 παίκτες καθώς η ομάδα ήταν αδύνατον να πορευτεί με το εξής υλικό σε όλη τη σεζόν.Ε αυτό δεν ακούστηκε καλά στα αυτιά του Σώκου και με την βοήθεια των τσάτσων του έφτιαξε το τραγελαφικό κλίμα των τελευταίων ημερών όπου ο ζίκο μας παρουσιάστηκε λίγο πολύ ως μυρωδιάς,επικίνδυνος,τσιγκούνης,δολοφόνος,φανατικός των friends και άλλα κατάπτυστα.
Φυσικά εξ'αρχής δεν υπήρχε καμία περίπτωση να τον απολύσει(λόγω της αποζημίωσης) και απλώς το όλο σκηνικό έγινε για να του κοπεί ο βήχας για περαιτέρω ενίσχυση της ομάδας.Νταξ καλό θα είναι να νικήσει και την Καβάλα βέβαια.
BTW πιστεύω ότι με μια προσθήκη καλού αριστερού χαφ+τον παικταρά λουα-λουα(το μεγαλύτερο έβερ έγκλημα του κόκκαλη
) η ομάδα έχει τύχη με την μπορντώ.




schizm μια και που ξανάρχισες να γράφεις πες μου μία ξανά και την άποψη σου για τον σόφο(θυμήθηκα κάτι ποστ σου μετά το final-4 πέρσυ).

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #866 στις: 13/01/10, 02:49 »
Εγω παλι θεωρω πως σε νορμαλ συνθηκες δεν βλεπω τον τροπο που θα απειλησει αυτος ο Ολυμπιακος που βλεπουμε σημερα, αυτη τη Bordeaux...
Μιλαω για διπλους αγωνες ετσι?
Γιαιτ μια ισοπαλια ισως την παλεψει στο Καραισκακη.


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #867 στις: 24/01/10, 22:41 »
Σημερα οι οπαδοι διαπιστωσαν το εξης:

1) Δε φταιει μονο ο προπονητης οταν μια ομαδα σερνεται! Ενδεχομενως να φταινε και οι πρωτοκλασατοι παικτες των μυριων εκατομυριων που ερχονται για διακοπες στην Ελλαδα και φορανε την ερυθρολευκη φανελα.

2) Ο προεδρος μιας ομαδας δεν μπορει να επηρρεαζεται απο μια μικρη μεριδα ανεγκεφαλων οπαδων του Ολυμπιακου που ακουνε στο ονομα "Θυρα 7" για να παρει αποφασεις επιχειρηματικης φυσεως! Και βεβαια σημερα τα εισεσπραξε απο τους λοιπους φιλαθλους που ειπαν ομορφα λογια για το προσωπο του.

3) Πρωταθλημα δε παιρνει η πιο ομορφη φανελα, αλλα η πιο ιδρωμενη και τιμημενη φανελα. Φετος οι παικτες του ολυμπιακου απλως φορουσαν μια ομορφη φανελα. Δεν ιδρωσαν ποτε μεσα σε αυτη, ουτε βεβαια την τιμησαν!


Συμπερασμα:
Μπραβο στον ΠΑΟΚ που πηρε τη νικη, ασχετα με το ποσο σκληρο παιχνιδι κανει ( οκ, δεν ειναι η μονη ομαδα ).
Χαιρομαι σα φιλαθλος του Ολυμπιακου που φετος δε θα παρουμε τιποτα, ωστε να ξυπνησουν μερικοι ανεγκεφαλοι "οπαδοι" και να δουν πως μονοι τους εβγαλαν τα ματια τους!
Θα χαιρομουν περισσοτερο εαν φετος επαιρνε το πρωταθλημα μια ομαδα εκτος Αττικης. Ενας ΠΑΟΚ πχ!


Αντε και του χρονου ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #868 στις: 24/01/10, 22:46 »
Οσα χρονια βλεπω την ομαδα δεν εχω δει χειροτερα χαλια.
Παικτες χωρις κινητρο και ψυχη, προπονητης δεν υπαρχει, προεδρος σε απογνωση οπαδοι διχασμενοι και εκνευρισμενοι.
Δεν εχω δει ποτε τον Ολυμπιακο εντος εδρας να κανει μονο ενα επικινδυνο σουτ και αυτο στο '90.
Ας ελπισουμε η φετινη κατρακυλα να μη συνεχιστει και του χρονου. Αν και δεν το βλεπω... ::)


Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #869 στις: 25/01/10, 03:25 »
Λίγο χιούμορ είναι κάτι σαν αντίδοτο για το συναίσθημα από το χάλι της ομάδας (για την απόδοση βέβαια μιλώ κι όχι για την ήττα αφού το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να παίζει η ομάδα και μετά να νικάει).

Λοιπόν: Σήμερα (χθες μάλλον) ο Ολυμπιακός μου έδειξε ( εκτός των άλλων)με πόσο απλό τρόπο μπορείς να...φας γκόλ!
Και ο ΠΑΟΚ βέβαια με πόσο απλό τρόπο μπορείς να...βάλεις ένα!

Κατά τα λοιπά βλέπουμε στην πράξη το τι επακολουθεί όταν δεν υπάρχει προγραμματισμος και μακροπρόθεσμο πλάνο.
Οταν πριν αρκετά χρόνια η πλειοψηφία του ποδοσφαιρόκοσμου και του τύπου πίστεψε πως ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει "να ξεφεύγει από τα εληνικά δεδομένα", ο ίδιος ο Ολυμπιακός φρόντισε όχι μόνο να χάσει αυτή την ευκαιρία να ξεφύγει πραγματικά (και μόνιμα), αλλά με επόμενες κινήσεις του και τις "παρελάσεις προπονητών" κλπ κλπ
να επστρέψει στα ελληνικά δεδομένα ξανά...

Τι να πεις; Περαστικά μας...Μπράβο στον ΠΑΟΚ και εύχομαι κάποιοι να ξυπνήσουν...
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #870 στις: 25/01/10, 03:44 »
Το πρόβλημα φίλε Crool του Ολυμπιακού ήταν ακριβώς αυτό. Ότι δηλαδή πάντα είχε στο μυαλό του (ο Σωκράτης δηλαδή) τα Ελληνικά δεδομένα και τίποτε άλλο. Κουτσά στραβά και επειδή οι βασικοί του αντίπαλοι είχαν τα δικά τους προβλήματα και επειδή ο ίδιος είχε βρει το τρόπο να "καθαρίζει" τα παιχνίδια, έφτασε να έχει πάρει αυτό το μονοπώλιο των πρωταθλημάτων των τελευταίων ετών. Φέτος όμως ο ΠΑΟ πέρασε για τα καλά στην αντεπίθεση και τον βρήκε απροετοίμαστο, αλλά μάλλον έτοιμο να παραδώσει τη σκυτάλη...Κουρασμένος δεν είναι ο ΟΣΦΠ. Κουρασμένος είναι ο Κόκκαλης όπως φαίνετε. Άντε να τα μαζεύει σιγά σιγά, αρκετή ζημιά έκανε στο Ελληνικό ποδόσφαιρο και την αξιοπιστία του πρωτίστως...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #871 στις: 25/01/10, 11:46 »
Να προσθεσω πως καλο θα ηταν μαζι με τον Κοκκαλη να φυγουν και οι δηθεν "πρωτοκλασατοι" παικτες που αρπαξαν τα εκατομμυρια τους και τελικα δεν απεδωσαν ουτε ενα cent!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #872 στις: 25/01/10, 13:19 »
Γιατί υπάρχει τέτοιο μένος εναντίον του κ. Κόκκαλη? Ο άνθρωπος είναι αξιοσέβαστος, εξαιρετικός οργανωτής και επιχειρηματίας και το έχει αποδείξει πολλαπλώς!

Απλά είναι τα πράγματα βρε παιδιά: Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι κανόνων. Όταν έχεις συνηθίσει να το αντιλαμβάνεσαι και να το εκτελείς με υποκειμενικά κριτήρια ποιότητας πάς καλά για όσον καιρό δεν ενδιαφέρεται κανείς άλλος.
Όταν όμως αρχίσει το ενδιαφέρον και κατά συνέπεια αρχίσουν να ισχύουν οι κανόνες και γίνεται απαραίτητη η αντικειμενική ποιότητα για να προχωρήσεις, τότε πέφτεις από τα σύννεφα που είχες, με δικιά σου θέληση, ανέβει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #873 στις: 25/01/10, 13:23 »
Θα πιω σε αυτο που ειπες papous, γι'αυτο αναφερομαι και στους ανεγκεφαλους οπαδους που καταλαβαινουν σιγα σιγα τι γινοταν τοσα χρονια ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #874 στις: 25/01/10, 13:25 »
Γιατί υπάρχει τέτοιο μένος εναντίον του κ. Κόκκαλη? Ο άνθρωπος είναι αξιοσέβαστος, εξαιρετικός οργανωτής και επιχειρηματίας και το έχει αποδείξει πολλαπλώς!

Απλά είναι τα πράγματα βρε παιδιά: Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι κανόνων. Όταν έχεις συνηθίσει να το αντιλαμβάνεσαι και να το εκτελείς με υποκειμενικά κριτήρια ποιότητας πάς καλά για όσον καιρό δεν ενδιαφέρεται κανείς άλλος.
Όταν όμως αρχίσει το ενδιαφέρον και κατά συνέπεια αρχίσουν να ισχύουν οι κανόνες και γίνεται απαραίτητη η αντικειμενική ποιότητα για να προχωρήσεις, τότε πέφτεις από τα σύννεφα που είχες, με δικιά σου θέληση, ανέβει.

δεν θα μπορουσες να το διατυπωσεις καλυτερα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
22545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 09:37
από faser
46 Απαντήσεις
18562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 13:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ