Αποστολέας Θέμα: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 65229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #50 στις: 07/10/05, 15:56 »
Ολο λαικα κερδιζουν την τυχη μου.Σαν τον γαυρο ενα πραγμα.Τεσπα το "Χαμενη Ελπιδα"(πολυ ωραιο) το "Βαβαελ" κ το "Ο Δρομος" ξεχωρισα.Κατα τ'αλλα ενα βαρετο φεστιβαλ.Κατι σαν ζαμπον χωρις λιπαρα ;D
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #51 στις: 07/10/05, 18:56 »
H δική μου εξηγηση για τα αποτελέσματα:

-Την πρώτη θέση πήρε ένα καλό λαικό τραγούδι που άγγιξε την πλειοψηφία του κόσμου που ψήφισε (μιας και έχει συνηθίσει να ακούει λαικα).
-Ο νεαρός που τραγουδούσε το τραγούδι της δευτερης θέσης άρεσε σε πολλά κοριτσάκια...
-Το τραγούδι της Ευσταθίας είχε ωραίο ρεφραιν και επίσης διαφημίστηκε πολυ οπότε είχε σίγουρη θέση στην τριάδα..
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Yngwie who?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Born 2 lose, Live 2 win...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #52 στις: 07/10/05, 19:39 »
Δημήτρη , Χρήστο και Σταυρούλα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! :) ;)Αξίζατε την πρώτη θέση!Όσο για το φεστιβάλ έχω να πω τα εξής:1) ο Στεφάνου ήταν ένας κατσαπλιάς και μισός!Τι διάολο τον έβαλαν?Ποιος νομίζουν(νομίζει) ότι είναι?Για όνομα...2)Μου την έσπασε που μόνο οι πρώτες φωνές ήταν live και τα υπόλοιπα play back. 3)Ξανακοιτάζοντας τα τραγούδια έχουμε και λέμε:τρία που θύμιζαν ΠυξΛαξ (μπλιαχ...),ένα τελείως δήθεν(hello Eυσταθία...),ένα που θύμιζε Ρέμμο (αυτό που βγήκε δεύτερο) , ένα άλλο που θύμιζε Πουλόπουλο, ένα που θύμιζε Μπλε(μπλιαχ...), κανά δυό που ρόκαραν σχετικά(ειδικά η χαμένη ελπίδα ήταν πολύ καλό!), ένα έντεχνο (αυτό με το τρένο,συμπαθητικό) , ένα αυθεντικό λαικό βαρύ ζεμπέκικο (ξένο ρούχο) και ένα με λίγη δόση τρέλας,ψιιιιιλοφάνκυ,χμμμμμμμμ τέλος πάντων...Γιατί σχεδόν όλα πρέπει να θυμίζουν κάτι?Πολύ λίγα ήταν αυθεντικά.Όπως και να έχει , καλή προσπάθεια, να μην ήταν και αυτές οι "διασκευές" σε τραγούδια από τους Μίκρο,τι καλά που θα ήταν!Αυτοί τι παρίσταναν μου λέτε?τέσσερις τύποι μπροστά σε τέσσερα μηχανήματα να επεξεργάζονται (τάχα), γνωστά τραγούδια...Αυτή είναι η "άποψή μας" ρε παιδιά?Δεν έχουμε να πούμε κάτι καινούριο και πρέπει πλέον να μεταποιήσουμε παλιότερα τραγούδια,να τους βάλουμε beat , να τα περάσουμε και από επεξεργασία ήχου και αυτό ήταν? :P
Τέλος πάντων,αρκετά γκρίνιαξα, και του χρόνου!
Time,time,time again ,I'm just looking for a friend
but noone seems to be around just this monkey that I found
Still he is my only friend...and tonight he grins again!

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #53 στις: 07/10/05, 19:50 »
Κάρχας - Ιανός - Sts_Ikaros - Angello - pimami - Balleader

Να είστε καλά ρε παιδιά, ένιωθα πολύ μόνος από χτες, ευτυχώς δε σκέφτομαι μόνο εγώ έτσι τελικά......
 
ΥΓ. Τι κρίμα να μην είναι του Δρογώση στην τριάδα τουλάχιστον (αφού ήταν μακράν το καλύτερο τραγούδι)  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/05, 19:51 από fatses asteies - The band »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #54 στις: 07/10/05, 20:07 »
3)Ξανακοιτάζοντας τα τραγούδια έχουμε και λέμε:τρία που θύμιζαν ΠυξΛαξ (μπλιαχ...),ένα τελείως δήθεν(hello Eυσταθία...),ένα που θύμιζε Ρέμμο (αυτό που βγήκε δεύτερο) , ένα άλλο που θύμιζε Πουλόπουλο, ένα που θύμιζε Μπλε(μπλιαχ...), κανά δυό που ρόκαραν σχετικά(ειδικά η χαμένη ελπίδα ήταν πολύ καλό!), ένα έντεχνο (αυτό με το τρένο,συμπαθητικό) , ένα αυθεντικό λαικό βαρύ ζεμπέκικο (ξένο ρούχο) και ένα με λίγη δόση τρέλας,ψιιιιιλοφάνκυ,χμμμμμμμμ τέλος πάντων...Γιατί σχεδόν όλα πρέπει να θυμίζουν κάτι?

Γιατί πολύ απλά αυτά είναι και τα ακούσματα των κριτικών που τα επέλεξαν και εκφράζουν και το μέσο ακροατή. Τι περιμένατε δηλαδή βρε παιδιά να ακούσετε? Τις τελευταίες τάσεις της avantgarde σκηνής? Electronica που τείνει στο idm και ερωτοτροπεί με κλασικότροπη ενορχήστρωση? Jazz κλίμακες εμβυθισμένες σε art rock αισθητικές? Μα τραγουδάκια της σειράς, εύπεπτα, ευκολοχώνευτα και άμεσα θα είχε το φεστιβάλ, όπως και στα περισσότερα αυτού του είδους. Αυτό δεν είναι και άλλωστε ένα πολύ μεγάλο μέρος των επιρροών πολλών συγκροτημάτων/καλλιτεχνών? Μια μερίδα Πυξ Λαξ (κλασική αναφορά), 2 γραμμάρια έντεχνο, 3 τζούρες λαϊκοί δρόμοι, ολίγη από Πλούταρχο/Ρέμο για να βγει και τ' άρωμα και κουνάμε με σέικερ Πλέσσα...and welcome to Greece!

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #55 στις: 07/10/05, 21:49 »
Εμένα, προσωπικά δεν μου αρεσε το πρώτο τραγούδι...Αν και ένας από τους δημιουργούς είναι από την Αμαλιάδα...εδώ δίπλα δηλαδή... Είχα μία αδυναμία στον Πύργο της Βάβέλ...

Παρεπιπτόντως μήπως έγραψε τα τραγούδια του Φεστιβάλ κανείς στο πίσι ??
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/05, 21:52 από Staggάρης »

Αποσυνδεδεμένος Angello

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #56 στις: 07/10/05, 22:38 »
Παρεπιπτόντως μήπως έγραψε τα τραγούδια του Φεστιβάλ κανείς στο πίσι ??


http://www.ert.gr/songfestival/

Αποσυνδεδεμένος Hopkins

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #57 στις: 07/10/05, 23:44 »
Oute emena mou aresan ta tragoudia tou festival. Poli poli adiafora ola tous. Tou Drogwsi ontws ksexwrize, alla mono kai mono epeidi ousiastika to exoume ksanaakousei.  >:( Pote epitelous tha stamatisei na vgazei tragoudia pou einai ola... to idio??!! Afta vevaia se kamia periptwsi den meiwnoun tin epitixia tou Nyktodou. Sigxaritiria. Eilikrina. Ta leme!

P.S.: O diagwnismos den ginetai gia na anadeixtoun neoi kallitexnes? Signwmi alla kiriws o Drogwsis alla kai se kapoio vathmo i Efstathia, einai idi gnwstoi. Wraia pragmata...

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #58 στις: 08/10/05, 01:16 »
Ούτε εμένα μου άρεσε το τραγούδι που κέρδισε. Μπορεί να μην είναι του γούστου μου αλλά δεν μου έλεγε τίποτα. Μ'άρεσε το ρεφρέν της Ευσταθίας. Και η μελωδία στο βιολί στο Χαμένη Ελπίδα. Αυτό το τραγούδι μου άρεσε γενικά περισσότερο. Στο Βαβέλ αν θυμάμαι καλά της έφυγε πολύ το τραγούδι της ερμηνεύτριας. Αυτά από μένα. Άντε να δούμε και τι θα κάνουν την Κυριακή οι επώνυμοι καλλιτέχνες.

Υ.Γ.: Yngwie who? όταν λέω εγώ ότι ίσως όλα θυμίζουν κάτι....
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=19367.0
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/05, 13:11 από blue_jazz »
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #59 στις: 08/10/05, 01:32 »
(ειδικά η χαμένη ελπίδα ήταν πολύ καλό!)

Για μενα αυτο ηταν το χειροτερο....Κλασσικοτατρο μοτιβο, μου θυμισε τουλαχιστον 42 αλλα τραγουδια  ;D η φωνη μια ακομα ανεπιτυχης προσπαθεια μιμισης του Παυλιδη με ολιγη απο γενικοτερο ελληνικο ροκ..Και οι στιχοι...οκ...καλη η παρατεταμενη εφηβεια....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #60 στις: 08/10/05, 01:42 »
Μπορεί να γράψει κάποιος τα τραγούδια που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #61 στις: 08/10/05, 09:29 »
Νυχτωδέ....τα θερμα μου συγχαρητηρια....
εκτος του οτι το τραγουδι ανηκει στα ακουσματα μου και ετσι αν δεν ηταν πραγματικά ειναι καταπληκτικό...
εξαιρετικό δεσιμο των τριών σας!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ & ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #62 στις: 08/10/05, 13:19 »
1η θέση: Ξένο ρούχο
Συνθέτης: Δημήτρης Λίβανος
Στιχουργός: Χρήστος Σταυρακούδης
Ερμηνευτής: Σταυρούλα Αρβανιτοπούλου

2η θέση: Κομμάτια για σένα
Συνθέτης: Δημήτρης Λασκαρίδης
Στιχουργός: Δημήτρης Λασκαρίδης
Ερμηνευτής: Σώζος Λυμπερόπουλος

3η θέση: Χωρίς εσένα
Συνθέτης: Ευσταθία
Στιχουργός: Ευσταθία
Ερμηνευτής: Ευσταθία
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #63 στις: 10/10/05, 01:11 »
2 παρατηρήσεις από όσα είδα μέχρι πριν λίγο:

* Οι καλλιτέχνες θα έπρεπε να "διαγωνίζονται" με ανέκδοτα κομμάτια κι όχι να χρησιμοποιείται το φεστιβάλ ως δωρεάν διαφήμιση του δισκογραφικού τους εγχειρήματος.

* Πρέπει να άκουσα γύρω στις 6.452.140 φορές τη λέξη Θεσσαλονίκη και Θεσσαλονικιός. Σε κάθε άσμα μαθαίναμε από τους -κατά τα άλλα πολύ συμπαθείς μου- παρουσιαστές πως ο τάδε είναι από τη Θεσσαλονίκη, ο δείνα από τη συμπρωτεύουσα κι η άλλη μισή Θεσσαλονικιά και μισή Θεσσαλονικιά (σύνολο μία Θεσσαλονικιά). Το αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή (που πρέπει να πούμε πως είναι από τη Θεσσαλονίκη) έγινε από μια πλειάδα ικανότατων και Θεσσαλονικών τραγουδιστών (Κανά, Μακεδόνας κοκ). Οι συντριπτική πλειονότητα των συμμετεχόντων ήταν Θεσσαλονικείς. Ακόμα και οι προσκλήσεις που δόθηκαν, ήταν από ανακυκλωμένο χαρτί από δέντρα κομμένα στην περιοχή της Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη. :P

Για να μην παρεξηγηθώ...δεν έχω τίποτα με κανέναν από το Βορρά. Το ίδιο θα με ξένιζε η μόνιμη αναφορά της εντοπιότητας (όταν μιλάμε για φεστιβάλ που διεξάγεται φυσικά σε ένα συγκεκριμένο μέρος, αλλά είναι πανεθνικής εμβέλειας και συμμετοχής), είτε μιλούσαμε για τη Θεσσαλονίκη, είτε για Αθήνα, Πειραιά, Πάτρα, Γιάννενα κλπ κλπ.

Δεν ξέρω ποιος κέρδισε κι ούτε με πολυενδιαφέρει...πιθανότατα Θεσσαλονικιός! :P

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #64 στις: 10/10/05, 01:33 »
Τόσο καλό ήταν τελικά το Ξένο Ρούχο και κέρδισε; Ή μας δουλεύουν όλους; Εμένα πάντως ακόμα δεν μου λέει κάτι. Συγχάρητήρια πάντως στους νικητές.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #65 στις: 10/10/05, 03:26 »
paidia εγω μολις γυρισα απτο φεστιβαλ κ ομολογω οτι σε σχεση με την πρωτη βραδια η δευτερη ηταν ασυγκριτα καλυτερη! συμφωνω για τη θεσσαλονικη,ειμαι θεσσαλονικια κ κουραστηκα πααααααααααααααρα πολυ με τη συνεχη προβολη της πολης κ επισης δε δεχομαι το γεγονος οτι το "ξενο ρουχο"ειναι τοοοοσο δυνατο τραγουδι ωστε να υπερισχυσε των γνωστων δημιουργων καποιων απο των οποιων τα τραγουδια ηταν απιστευτα!ειλικρινα αισθανθηκα λες κ ηταν προμελετημενο με το "ξενο ρουχο"ωστε κ καλα να προβληθουν οι νεοι δημιουργοι κ να μη μαλλιοτραβηχτουν οι παλιοι.παρεπιπτοντως,ο λυμπεροπουλος  εχει ηδη υπογραψει....να κ κατι καλο ε?
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #66 στις: 10/10/05, 10:14 »
Συμφωνώ για το ξένο ρούχο. Έλεος πιά...
Μπορώ να το καταλάβω μόνο σαν αντίδραση του κοινού στην προχειρότητα των τραγουδιών των γνωστών καλλιτεχνών...
Κατ αρχην γιατι να διαγωνιστπυν οι γνωστοι καλλιτεχνες?
Γιατι ο διαχωρισμός έγινε σε γνωστους και άγνωστους? η φήμη ειναι το ζητουμενο?
σε νεόυς και παλιους θα το δεχόμουν αλλα και πάλι ο παλιός γιατι να διαγωνιστεί?
Για να στηρίξει το θεσμό? και για να κερδίσει το ξένο ρούχο? φιάσκο...

κάποιες στιγμές απόρησα,
πχ. αυτο το πραγμα του Φάμελλου τι ήταν? τραγουδι δεν ήταν πάντως.
Τα προσχήματα πήγαν να σώσουν ο Διονυσίου η Τσανακλίδου και ο Μαχαιρίτσας αλλα δεν ήταν εύκολο

Και τέλος οι τοπικιστικές κορώνες μπορούσαν να λείπουν. όσο δίκιο και να υπάρχει.
Ειδικά ο Σαββόπουλος ήταν απαράδεκτος.
Ωραία η πιπίλα, αλλά αν μιλάει και η Θεσσαλονίκη τι να πεί η Ηπειρος, τα νησιά, ο Έβρος και πόσες άλλες περιοχές.
Και γιατι ο Σαββόπουλος κατέβηκε να δημιουργήσει και να ζήσει στην παλιοΑθήνα?
Και τι σχέση έχει αυτό με το τραγούδι
Και τι σχέση έχει αυτό με τον Κουγιουμτζή
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #67 στις: 10/10/05, 10:37 »
Συμφωνώ για το ξένο ρούχο. Έλεος πιά...
Μπορώ να το καταλάβω μόνο σαν αντίδραση του κοινού στην προχειρότητα των τραγουδιών των γνωστών καλλιτεχνών...
Κατ αρχην γιατι να διαγωνιστπυν οι γνωστοι καλλιτεχνες?
Γιατι ο διαχωρισμός έγινε σε γνωστους και άγνωστους? η φήμη ειναι το ζητουμενο?
σε νεόυς και παλιους θα το δεχόμουν αλλα και πάλι ο παλιός γιατι να διαγωνιστεί?
Για να στηρίξει το θεσμό? και για να κερδίσει το ξένο ρούχο? φιάσκο...

κάποιες στιγμές απόρησα,
πχ. αυτο το πραγμα του Φάμελλου τι ήταν? τραγουδι δεν ήταν πάντως.
Τα προσχήματα πήγαν να σώσουν ο Διονυσίου η Τσανακλίδου και ο Μαχαιρίτσας αλλα δεν ήταν εύκολο

Και τέλος οι τοπικιστικές κορώνες μπορούσαν να λείπουν. όσο δίκιο και να υπάρχει.
Ειδικά ο Σαββόπουλος ήταν απαράδεκτος.
Ωραία η πιπίλα, αλλά αν μιλάει και η Θεσσαλονίκη τι να πεί η Ηπειρος, τα νησιά, ο Έβρος και πόσες άλλες περιοχές.
Και γιατι ο Σαββόπουλος κατέβηκε να δημιουργήσει και να ζήσει στην παλιοΑθήνα?
Και τι σχέση έχει αυτό με το τραγούδι
Και τι σχέση έχει αυτό με τον Κουγιουμτζή

Προσυπογράφω με θέρμη!!!
Προσωπικώς θα ψήφιζα τον Μαχαιρίτσα.
Όσο για τον σιορ Διονύσση ήταν για μένα μια μεγαααααααάλη απογοήτευση, γιατί για πολλά χρόνια αποτελούσε για μένα πρότυπο....GAMOTO MOU! :'(
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #68 στις: 10/10/05, 11:57 »
Πόσο χαίρομαι που δεν είμαι τελικά τρελή όπως αναρωτιόμουν εχθές... ::) .
Παρακολουθώντας κι εγώ το Φεστιβάλ  έκανα υπομονή και διατηρούσα την συμπάθιά και την καλή μου διάθεση για όλα, μέχρι που κουράστηκα τόσο που δεν άντεξα. Μου βγήκε ένα μεγάλο βαρέθηκα πια να ακούω δια στόματος κάθε Μακεδόνα (Θεσσαλονικιού κυρίως  ;D ), πίκρες και φαρμάκια-με κάθε ευκαιρία-για την μπαμπέσα και μονοφαγού  Αθήνα!!!!!
Πανέμορφη η Θεσσαλονίκη.
Έχει πει κανείς το Αντίθετο?
Γιατί όμως η ομορφιά και η αξίες της να πρέπει να τονίζονται ΠΑΝΤΑ σε σχέση με την Αθήνα-κόλαση  :-\ ???
Αρκούμε μόνο σ’ αυτά για το θέμα "Θεσσαλονίκη λεβεντομάνα, ω υποκλίνομαι ταπεινά- Αθήνα άπονη μπαμπέσα, βρώμα, σκύλα, χωρίς μπέσα…." για να μην μας πάρει το βράδυ  ;D .
Αδέλφια….τέλος πια η καραμελίτσα τύπου-«Φτύνω φαρμάκι με κάθε ευκαιρία».
Χάνεται το δίκιο σας και είναι μεγάλο σε πολλά θέματα  :-\ .

Σχετικά με το «Ξένο ρούχο».
Χάρηκα πολύ που κέρδισε στην χθεσινή, δεύτερη αναμέτρηση, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως το τραγούδι μου άρεσε ιδιαιτέρως, ή πχ ήταν καλύτερο από του Μαχαιρίτσα, του Κραουνάκη κτλ. Αυτό για ‘μένα έδειξε πως  ο κόσμος έχει τελικά αίσθηση του τι πρέπει να κάνει. Έβαλαν τρεις νέους ανθρώπους μαζί με τα θηρία του ελληνικού τραγουδιού (δεν φταίνε βεβαίως τα θηρία, για να ξέρουμε και τι λέμε) και τελικά ο κόσμος δεν μάσησε.
Πιστεύω πως μόνο εάν συνεχίσουμε έτσι, θα γίνει το Μεγάλο Ξεσκαρτάρισμα για το οποίο φωνάζουμε όλοι.
Ε .... ::) από κάπου πρέπει να αρχίσουμε. Εάν το ένα μας βρωμάει και το άλλο μας ξινίζει, χάνουμε το νόημα. Μόνο με την μουρμούρα και τη μιζέρια δεν γίνεται δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/05, 12:25 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #69 στις: 10/10/05, 12:01 »
εμένα το τραγούδι του Φάμελλου μου άρεσε πάντως! στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Ίκαρο!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_Th

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τελικά η Ζωή τρία γράμματα...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #70 στις: 10/10/05, 12:16 »
Το "Ξενο ρουχο" χωρις να ειναι το ΜΕΓΑΛΟ τραγουδι, ηταν ενα αξιοπρεπες ζεϊμπέκικο. Εμένα μου αρεσε. Σε γενικές γραμμές πάντως τα τραγούδια ήταν απελπιστικά μέτρια... Κατά τη γνώμη μου χαμηλότερα του επιπέδου που συνήθως γράφουν οι συγκεκριμένοι καλλιτέχνες. Όσο για την εμμονή με τη Θεσσαλονίκη.... για άλλη μια φορά εξωτερικεύσαμε το κόμπλεξ της επαρχίας που ονειρεύεται να είναι .... συμπρωτεύουσα...
...και το τελευταιο γράμμα Ήτ(τ)α...

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #71 στις: 10/10/05, 12:31 »
Δε μου άρεσε κανένα από τα τραγούδια.Τόση έλλειψη δημιουργικότητας δεν την περίμενα από τους συγκεκριμένους συνθέτες.Αν έπρεπε να διαλέξω ένα θα ήταν εκείνο του Νικολοπούλου.
Όσο για την εμμονή της Θεσσαλονίκης πάντα υπήρχε αυτή η κλάψα του καλού βορρά σε σχέση με τον κακό το νότο.Αλλά δεν είναι το θέμα εδώ για να κάνουμε τέτοια ανάλυση.
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #72 στις: 10/10/05, 12:40 »
Αλλά δεν είναι το θέμα εδώ για να κάνουμε τέτοια ανάλυση.


Το έκαναν οι ίδιοι να Είναι Θέμα. Οι παρουσιαστές, αυτοί μου μίλησαν κτλ, κτλ, με την συνεχή τάση τους για «κοντρίτσες του νηπιαγωγίου».
Εμείς ενοχλήσαμε δηλαδή ? ? ?  ::)
Καλό και τούτο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #73 στις: 10/10/05, 12:48 »
Αλλά δεν είναι το θέμα εδώ για να κάνουμε τέτοια ανάλυση.


Το έκαναν οι ίδιοι να Είναι Θέμα. Οι παρουσιαστές, αυτοί μου μίλησαν κτλ, κτλ, με την συνεχή τάση τους για «κοντρίτσες του νηπιαγωγίου».
Εμείς ενοχλήσαμε δηλαδή ? ? ?  ::)
Καλό και τούτο... ;D

Ποιος είπε ότι ενοχλήσατε;   ???
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #74 στις: 10/10/05, 13:06 »
Δεν εχω διαβασει τις αντιδρασεις/απαντησεις των παραπανων μελων..Απλα θα αναφερω την δικη μου αποψη, οσο και αυστηρη ή και ξεμπαρκη μπορει να ακουστει...
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!! Τερμα τα παιχνιδια! Αν αυτοι που εμφανιστηκαν χθες ηταν επαγγελματιες ( με ελαχιστες εξαιρεσεις ), τοτε εγω ειμαι ο Παπας της Ρωμης!
Ντροπη στο Γιαννη Σπανο, αυτο τον μεγαλο συνθετη, που εμφανισε ενα τετοιο προχειροτραγουδο. Τι δουλεια ειχε εκει?Απο το Φεστιβαλ περιμενε να γινει γνωστος?
Κριμα που το ιδιο εκανε και ο Κορκολης. Πολυ καλο κομματι, αλλα ρε Κορκολακο...μην περιμενεις απο κατι τετοια να ξαναεπανερθεις..στα ματια των μουσικων που ασχολουνται με το ειδος της κλασσικης εισαι ηδη παρα πολυ ψηλα με τις συναυλιες του Μεγαρου..Παλι πας να χτυπησεις τα 16χρονα; ( εννοω σαν θεατες...οχι σαν παιδοφιλια,ετσι? Αυτα ειναι Τριανταφυλοπουλιστικα κολπα )
Το ιδιο και ο Λουδοβικος...Εκπληκτικος συνθετης, τρομερη παρουσια, τρομερο κομματι..σε λαθος Φεστιβαλ..Ο κοσμος θελει καρβουνο Λουδοβικε...οχι μουσικη..Δυστυχως, μπορει να εισαι μουσικος μεγαλος, αλλα δεν μπορεις να πεσεις στο επιπεδο του Βαρδη...Ομως, ευχαριστουμε Λουδοβικο, που τους διδαξες και λιγο μουσικη εκει μεσα...
Βαρδης...Οριστε?Τι ειπατε?Τραγουδησε λαϊκο ή σκοτωσε το λαϊκο? Μαλλον το δευτερο..Λαθος πατηματα..Δεν του παει, γιατι ανεβηκε να το πει? Για χαρη του πατερα του ( που ολο φωναζε και "παμε"...ασε κυριε Βαρδη..ετσι δεν σωζεις το τραγουδι.. ); Αθλιο και αισχος....
Φαμελος...γλυκη παρουσια, απλος οπως παντα, ομως και αυτος σε λαθος Φεστιβαλ...δεν μοιραζε καρβουνο... :-X Μοιρασε μουσικη...εστω και οχι στα καλα προτυπα που τον ειχαμε συνηθισει
Διονυσιου....ο μπαμπας του επι σκηνης...Πολυ καλος.!!! Αλλα, σιγουρα δεν περιμενει και αυτος το Φεστιβαλ για να αναγνωριστει
Πλιατσικας....ενταξει...ο κλασσικος πλιατσικας..ωραιο κομματι με τις συνηθισμενες Πυξ Λαξ αλλαγες, και πιστευω οτι ταιριαζε για το φεστιβαλ...Δεν υπαρχει τιπτοα κακο..ο ανθρωπος αυτο ξερει, αυτο κανει..Και το εκανε πολυ καλα χτες...
Κραουνακης...Χμ..δυνατο κομματι οπως παντα...Μαζι με Φαμελο, Κορκολη, Λουδοβικο, αποτελουν τους καλλιτεχνες που μου αρεσε το τραγουδι τους..Απλα, εδωσαν μουσικη σε ενα φεστιβαλ, που ποτε δεν ηθελε μουσικη...
Μαχαιριτσας....Ενταξει...πηρε καποια κιλακια...εδωσε και μια ροκ παρασταση...μετριο τραγουδι..πανε οι παλιες εποχες κυριε Μαχαιριτσα?Μας εβγαλε και τη ντραμερ που χτυπαγε μυγες πανω στα ντραμς ( πρωτη φορα βλεπω να παιρνει κανεις φορα για να χτυπησει drum kit ), κατι νεαρα παιδια που θυμιζαν λιγο μεταλοειδη στην εμφανιση ( καλα καλα..ο ενας κιθαριστας μονο )...
Εχασα καποια τραγουδια, οταν πηγα να ετοιμασω κατι για "μαμ"...Εξαλλου υπεθετα πως δεν εχανα και τιποτα...Ακουσα και μια μπουκωμενη λαϊκη φωνη, σε μια παραγωγη που θυμιζε "Δι'Ευχων", ομως δεν προλαβα να πιασω συνθετη και τραγουδιστρια ( απλα σαν φιγουρα τη φανταζομαι με ντεφι κοκκινο, μινι και πιστα γεματη λουλουδια... )..
Και παμε στο πεταμενο ρουχο..Ε..τι πως?Ξενο ρουχο?Ααα..ναι..σωστα...Παιδια, αν αυτη τραγουδαγε σωστα, τοτε πρεπει να ξαναπαω να κανω σολφεζ...Δεν με νοιαζει αν μπηκε αγχωμενη, αλλα το couple, ηταν ολο εκτος...Μακαρι να κανω λαθος, αλλα ηθελε εκτελεση επιτοπου...
Ευτυχως που ειχαμε και το Νιονιο, να μας παραδιδει μαθηματα γεωγραφιας...Για το Κουγιουμτζη σηκωθηκες ρε, οχι για να κανεις επιδειξη ρατσισμου μεσα στην ιδια την Ελλαδα!! Πηρε και αυτος τα 10 λεπτα δοξα...Ενταξει, σε ειδαμε..κατσε...
Θετικα της βραδιας ( εκτος απο τους καλλιτεχνες που ανεφερα ), ηταν η παρουσιαση ( με κρατησε πριν παω για μαμ ) και ο Χατζηνασιος, που εκανε κατι μαγικα με το πιανο. Και βεβαια το αφιερωματικο 10λεπτο στον Κουγιουμτζη ( που απο το Παραδεισο θα εστελνε μουτζες στους οργανωτες )...
Και το αλλο εκπληκτικο, ειναι οτι οποια εταιρια ανελαβε την ηχητικη καλυψη, εκανε καλη δουλεια...Προβα τζενεραλε για Γιουροβιζιον??Μακαρι...να αποκτησουμε και εμεις ελληνικη ταινια με αξιοπρεπεια στον ηχο!!!
Αντε..και εις αλλα με υγεια... ( να τονισω πως αυτα που λεω ηταν για χτες και οχι για τους ερασιτεχνες )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/02, 09:35
από Britney
13 Απαντήσεις
9131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 16:01
από maria
46 Απαντήσεις
17502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 13:46
από pimami
75 Απαντήσεις
25494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 14:31
από Costa Ex@rho
14 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 10:46
από Δημήτρης (Gear)
7 Απαντήσεις
5167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:57
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/10, 18:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 17:07
από krios80
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 22:59
από krios80