Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 61854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #150 στις: 17/03/08, 20:54 »
γιατι εσυ ποιον ανγνωριζεις σαν μακεδονα ρε φιλαρα?? ελληνας ειναι οποιος εχει ελληνικη παιδεια και τα γονιδια που κουβαλαει ειναι ελληνικα...εξαλλου τα παιδια εξυπνακια της σουδεζας με ελληνα μπορει να ειναι μισο-μισο αλλα μετα αφου μεινουν στην ελλαδα ελληνες θα παντρευτουν και τα παιδια τους θα ειναι 1/4 τα εγγονια 1/8 και σε 4 γενιες το σουηδικο στοιχειο θα εχει εξαληφθει...οποτε βουτα λιγο γλωσσα πριν παραθεσεις τα αποστομωτικα σου παραδειγματα ;) :D

και καλα κανουμε και εχουμε ξεφυγει ρεεεεεεεεεε ;D ;D ;D τρελαθειτε πριν να μας τρελανουν....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...εδω βγαινει ο με καταληξη -ΟΦ και υπερασπιζεται την μακεδονια του(ακουσον και ξανακουσον την μακεδονια του)στις ΗΠΑ...δεν θα πω εγω για ελληνικοτητα μου...sweet-strings forever...απογονος του αγαμεμνονα ειμαι ρε κατα 90% ;D ;D και κατα 89.9% του ηρακλη...α ρε θειο ηρακλη

απο αυριο θα λεγομαι hercullucci....
Είσαι τόσο σίγουρος ότι το 1/4 ή το 1/8 θα παντρεύεται ες αεί "καθαρούς" Έλληνες" ,οπότε θα "εξαλειφθεί" το όποιο ξένο στοιχείο...Εντάξει ,δεν μπορώ να το συναγωνιστώ αυτό...
Από εκεί και πέρα Μακεδόνες είναι οι κάτοικοι της περιφέρειας εκείνης της Ελλάδας που λέγεται έτσι...Αρχαίοι Μακεδόνες λέγονταν ,απλά οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ...Το κράτος ,που λέγεται Ελλάδα έχει σύνορα τα οποία τα παραλάβαμε από τους γονείς μας και οφείλουμε ακριβώς τα ίδια να δώσουμε στα παιδιά μας.Οπότε οποιοσδήποτε επιβουλεύετε αυτά τα σύνορα (Σκόπια και οι προστάτες τους),πρέπει να μας έχει απέναντί του ,μία γροθιά .Όποιος φίλος αριστερός έχει απλά ένα οικόπεδο ,μπορεί να βγάλει καραμπίνα που λέει ο λόγος , στο γείτονα που θα πάει να του φάει δέκα πόντους...Δεν θα καθήσει να κάνει θεωρητική συζήτηση...Όποιος αντιλαμβάνεται αυτή τη χώρα σαν το σπίτι του ,έτσι σκέφτεται...
Όλα αυτά στα γράφω ,για να καταλάβεις ότι μπορεί κάποιος να αμφισβητεί τα περί "καθαρότητας" και να είναι πατριώτης και Έλληνας...Αλλά εσύ έπεσες να με φας ,γιατί με κατέταξες αλλού...Ψήγματα φανατισμού που θα πρέπει να προσέξεις...
Και δεν θα επαναλάβω τα περί "Ελληνικής παιδείας" του Αριστοτέλη ,που είχε πει κάποτε και ο Στεφανόπουλος στην υπόθεση Τσενάι ,γιατί θεωρώ ότι είναι μπούρδα από την άποψη ότι κανείς μας ΔΕΝ μετείχε της Ελληνικής παιδείας της εποχής του μεγάλου ανδρός, αλλά μετείχε της παιδείας της παπαγαλίας για τις Πανελλήνιες , τις Πανελλαδικές ή όπως στο διάολο τις λέει κάθε γενιά...
Έλληνας είναι για μένα όποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το θέλει ,είτε έχει γεννηθεί στη Στοκχόλμη,είτε στο Τόκυο,είτε στην Αντις-Αμπέμπα ,είτε στα Τίρανα...Και δεν χρειάζετε καμμιά εξέταση Dna γιατί δεν αποτελεί τεκμήριο αυτό ,αλλά το πως αισθάνετε για τη χώρα που τον γέννησε ή τον φιλοξενεί...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/08, 21:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #151 στις: 17/03/08, 22:26 »
ψηγματα χιουμορ λεγεται οτι σου ειπα πριν αλλα δεν το καταλαβες....δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες για την καθαροτητα του DNA...ετσι και αλλιως δεν γινεται να αποδειχθει κατι....αν το σκεφτεις λογικα παντως θα δεις οτι εχω δικιο...μια φυλη για να καταφερει να μπασταρδευτει πρεπει ταυτοχρονα πανω απο τους μισους του συνολου να μπασταρδευτουν....και αυτο μπορει να γινει μονο με συστηματικο μπσσταρδεμα μεταξυ των λαων...αλλα μην ανοιξουμε αυτη την συζητηση γιατι στο τελος θα κανουμε διατριβη πανω στο θεμα


εγω πιστευω οτι ειμαι καθαροαιμος απογονος των αρχαιων ελληνων και εχω παππου τον αγαμεμνονα...ΤΕΛΟΣ...και οχι γιατι ειμαι κομπλεξικος και αποτυχημενος σημερα οπως πολλοι θα υποστηριζαν αλλα γιατι αυτο τροφοδοτει την ανυπαρκτη παιδεια που μου παρεδωσε το νεοελληνικο κρατος με εμπνευση για την καθημερινοτητα μου και αξιες στην ζωη... και οποιος καταλαβε καταλαβε...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #152 στις: 17/03/08, 22:40 »
sweet strings ειναι απλα αστειο να κατσουμε να μιλησουμε για την συνεισοφρα του ελληνικου πολιτισμου στον δυτικο πολιτισμο...η αναγεννηση δεν ηταν του μεσαιωνα αλλα του αρχαιου ελληνικου πνευματος...

απλα δεν γινεται να πιστεψω οτι εχουμε μπασταρδευτει απο την στιγμη που δεν εχουμε συγκατελεγει ποτε μεσα στους λαους που εστησαν κ*λο σε κατακτητες...η μοναδικη περιπτωση που μπορει καποιος να πει κατι τετοιο ειναι η τουρκοκρατια...αλλα ελατε να ρωτησετε την γιαγια μου για τις ιστοριες που τις ελεγαν οι γιαγιαδες της για τους τουρκους στο χωριο της και τα ξαναλεμε...το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οταν εσφαξαν 20 τουρκους που ειχαν ταισει τα παιδια του χωριου Μ.Παρασκευη κρεας, γιατι το θεωρησαν προσβολη...και σεις συζητατε αν εχουμε απογονους απο τουρκους η οχι...απο κει που ειμαι εγω οχι...ειμαι πεποισμενος οτι το ιδιο συνεβαινε και σόλη την υπολοιπη ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #153 στις: 17/03/08, 22:52 »
Αυτό το "καθαρόαιμος" μου έφτιαξε τη μέρα Harrucci. Ούτε για Κόκερ Σπάνιελ να μιλούσαμε! :D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #154 στις: 18/03/08, 01:07 »
Αυτό το "καθαρόαιμος" μου έφτιαξε τη μέρα Harrucci. Ούτε για Κόκερ Σπάνιελ να μιλούσαμε! :D

Για ακόμα μια φορά έγραψες...!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #155 στις: 18/03/08, 10:27 »
διαβαστε στο link που δινει ο sweet string την επιστολη του ουρανιου τοξου στην κοντολιζα απο τους "ελληνες μακεδονες" και πες μου αν απορεις που τα τσιουαουα εντος ελλαδος δεν εχουν ξεσηκωθει για να διεκδικησουν καταγωγη απο τα σκυλια της αυλης των μυκηναικων ανακτορων ;)

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #156 στις: 18/03/08, 11:45 »
Πως γινεται να παραμενει καθαροαιμο ενα φυλο απο το οποιο εχουν περασει ανα τους αιωνες Ρωμαιοι,Τουρκοι,Βενετοι και δεν ξερω και γω τι αλλο ενας θεος ξερει..Να ψαξω και γω με ποιον αρχαιο συγγενευω??
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #157 στις: 18/03/08, 19:30 »
διαβαστε στο link που δινει ο sweet string την επιστολη του ουρανιου τοξου στην κοντολιζα απο τους "ελληνες μακεδονες" και πες μου αν απορεις που τα τσιουαουα εντος ελλαδος δεν εχουν ξεσηκωθει για να διεκδικησουν καταγωγη απο τα σκυλια της αυλης των μυκηναικων ανακτορων ;)

Επειδή υπάρχουν μερικοί γραφικοί γελοίοι ένθεν κακείθεν, πρέπει να υιοθετούμε κι επιχειρήματα-θέσεις που μόνο κλαυσίγελο μπορούν να προκαλέσουν; Τι "καθαρόαιμοι" κι αηδίες...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #158 στις: 18/03/08, 19:44 »
ε και? στρατευματα κατοχης ηταν...λογικο ειναι να υπαρξουν και καποια μπασταρδεματα μεσα σε κεινη την περιοδο αλλα αυτο δεν αρκει για να αλλαξει το γονιδιωμα ενος λαου ρε παιδια. ειναι θεμα μερικων δεκαετιων να απορροφηθει αυτη η αλλαγη...με την δικια σου λογικη αλχημιστη η πελοπονησος και τα επτανησα θα επρεπε σημερα να ειναι η μερα με την νυχτα γονιδιακα...αφου ειχαν τουρκους και βενετους αντιστοιχα κατακτητες...κατι το οποιο σεν συμβαινει σε καμια περπτωση

μονο με συστηματικη αναμιξη καθιστας διαφορετικα γονιδια σε μονιμη βαση στο γονιδιωμα ενος οργανισμου αλλιως οι αλλαγες απο ενα μπασταρδεμα μιας ή δυο γενεων αποροφουνται απο το αρχικο γονιδιωμα...


το καθαροαιμοι ολοι προφανως καταλαβαν οτι ειναι αστειο...τωρα γιατι να ειναι αηδια να πιστευεις οτι εισαι απογονος των κατοικων που κατοικουσαν αυτο τον τοπο 2000 χρονια πριν δεν το καταλαβα...με πιθανοτητες να το παρεις πιο πιθανο ειναι να εχω δικιο εγω...αφου ετσι και αλλιως δεν γινεται να αποδειξουμε κατι...τι το περασατε ρε το γονιδιωμα γουνα? δεν μας αρεσει το χρωμα και το αλλαζουμε? δεν παμε καλααααα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/08, 19:45 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #159 στις: 18/03/08, 19:58 »
Κοίτα...αν απλώς και μόνο ήταν πλάκα τα περί καθαρότητας, όπως άλλωστε το εξέλαβα κι ο ίδιος στο πρώτο μου σχόλιο, ας φρόντιζες τουλάχιστον να μη μου αραδιάσεις ως παράδειγμα το τι υποστηρίζουν οι του Ουράνιου Τόξου. Γελοιότητες είναι. Άλλωστε έχω ήδη γράψει για τα περί Μακεδονίας, φυλών, δικαιώματος χρήσης του ονόματος, ιστορική πραγματικότητα κοκ για να μη χρειάζεται να επαναλάβω τη θέση μου.

Δε θα στήριζα ποτέ όμως τις θέσεις μου στην γονιδιακή συγγένεια. Όχι όταν κι οι ίδιοι οι βιολόγοι δεν έχουν καταλήξει ξεκάθαρα, αλλά αντιθέτως διχάζονται πάνω σε αυτό το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #160 στις: 18/03/08, 20:56 »
Πως γινεται να παραμενει καθαροαιμο ενα φυλο απο το οποιο εχουν περασει ανα τους αιωνες Ρωμαιοι,Τουρκοι,Βενετοι και δεν ξερω και γω τι αλλο ενας θεος ξερει..Να ψαξω και γω με ποιον αρχαιο συγγενευω??

Φίλε αλχημιστή, είναι πολύ απλό,  οι ρωμαίοι κατάγονται απο τους αρχαίους΄Έλληνες μη ξεχνάμε οτι ήταν απο τις πρώτες και βασικότερες  αποικίες των Ελλήνων και τρανή απόδειξη τα σημερινά Ελληνόφωνα χωριά της νότιας Ιταλίας, τώρα η υπόλοιπη ευρώπη Γαλλία Ισπανία και λοιπές παραμεσόγειες περιοχές εκτός της αναμφισβήτης Ελληνικής αποίκησης ακολούθησε και η ρωμαική που ήταν εξίσου σημαντικό.
Το ζήτημα της καθαρότητας κατά τη γνώμη μου δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντικό, είναι όμως μια μεγάλη απόδειξη του παρελθόντος μας, δηλαδή της μεγάλης εξάπλωσης και μόνο αυτό, απλά παρέθεσα μια μικρή περίληψη της μεγάλης άυτής γονιδιακή μελέτης καθόσον τέθηκε προηγούμενα σας απορία αλλά και γιατί είναι κουτό να λένε κάποιοι οτι οι σκλαβωμένοι μας πρόγονοι ήταν δεκτικοί σε επιμήξεις που ούτε αυτό έχει σημασία στη παρούσα φάση αλλά έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #161 στις: 19/03/08, 09:55 »

Φίλε αλχημιστή, είναι πολύ απλό,  οι ρωμαίοι κατάγονται απο τους αρχαίους΄Έλληνες


εξου και το "ουνα φατσα ουνα ρατσα" που λενε οι ιταλοι για τους ελληνες (ας με διορθωσει καποιος αν δεν το εχω πει σωστα...γιατι δεν ξερω ιταλικα ;))

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #162 στις: 19/03/08, 10:36 »
παντε το στο διασκεδαση,τζαμπα χαραμιζεται εδω
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #163 στις: 19/03/08, 11:11 »

Δε θα στήριζα ποτέ όμως τις θέσεις μου στην γονιδιακή συγγένεια. Όχι όταν κι οι ίδιοι οι βιολόγοι δεν έχουν καταλήξει ξεκάθαρα, αλλά αντιθέτως διχάζονται πάνω σε αυτό το ζήτημα.


σε καμια περιπτωση το βασικο μου επιγχειρημα δεν ειναι το γονιδιωμα... απλα σκαλωνω οταν βλεπω αντιδρασεις του τυπου "ειναι δυνατον να πιστευεις οτι εχουμε την οποιαδηποτε σχεση με τους αρχαιους ελληνες?"...προφανως και εχουμε αμεσοτατη σχεση...οι βιολογοι χωρις να ξερω ακριβως το αντικειμενο της διαμαχης, φανταζομαι οτι διαφωνουν πανω στο αν δυναται να αποδειχθει με μεθοδους βιολογιας η οποιαδηποτε σχεση μεταξυ νεων και αρχαιων ελληνων...δυσκολο μου ακουγεται απο την στιγμη που, αν δεν κανω λαθος, δεν εχει διασωθει dna αρχαιου ελληνα...οποτε σκεπτομενος λογικα παντα εχουμε 4000 χρονια ιστορια ως ελληνες στον ελλαδικο χωρο...κατα καιρους ημασταν κατακτητες και κατα καιρους ημασταν κατεκτημενοι απο αλλους...θεωρω οτι δεν αρκουν καποιες αλλαξοκωλιες για να αλλαξει το γονιδιωμα μας...

το πιο απλο παραδειγμα...ειμαστε τοσα χρονια γειτονες με τους βουλγαρους και ουδεμια σχεση εχουν τα βασικα χαρακτηριστηκα του λαου τους με τα δικα μας...και αυτο γιατι απλα εχουμε καταγωγη απο αλλες φυλες...αντιθετως αν ισχυει οτι οι ρωμαιοι εχουν καταγωγη ελληνκης ριζας οπως ανεφερε ο sweet strings δικαιολογειται γιατι εχουμε πολλα περισσοτερα κοινα μαζι τους οπως θα εχεις διαπιστωσει και στην πραξη παρα την αποσταση που μας χωριζει
παντε το στο διασκεδαση,τζαμπα χαραμιζεται εδω

οκ θα πανμε

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #164 στις: 19/03/08, 14:20 »
παντε το στο διασκεδαση,τζαμπα χαραμιζεται εδω
αν δε σου αρέσει το θέμα μή κάνεις πικρόχολα αστειάκια, άσε τους άλλους που τους ενδιαφέρει να συζητήσουν με την ησυχία τους και τα επιχειρήματα τους. Δυστηχώς αν δε μπορείς να συμμετέχεις, με το να λες κοτσάνες δεν υποβιβάζεις εμάς, απλά γίνεσαι γλάστρα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #165 στις: 19/03/08, 15:13 »
οι βιολογοι χωρις να ξερω ακριβως το αντικειμενο της διαμαχης, φανταζομαι οτι διαφωνουν πανω στο αν δυναται να αποδειχθει με μεθοδους βιολογιας η οποιαδηποτε σχεση μεταξυ νεων και αρχαιων ελληνων...

Οι βιολόγοι διχάζονται για το κατά πόσο το γονιδίωμα μπορεί να καθορίσει τη φυλή εν γένει, μια κι υπάρχουν διαφοροποιήσεις ικανές να πιστοποιούν διάκριση φυλετική ακόμα και σε γειτονικά χωριά.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #166 στις: 19/03/08, 15:39 »
αχα...δεν το ηξερα αυτο...απλα στατιστικα φανταζομαι οτι η μεση κατασταση μπορει να καθορισει τα γενικα χαρακτηριστηκα μιας φυλης...ο μεσος ιρανος ο μεσος ρωσος και ο μεσος ελληνας διαφερουν...ο μεσος ορος του υψους των ελληνων θεωρειται χαμηλο ενω αντιστοιχα των ρωσων υψηλο..αυτη η διαφορα δεν ειναι τυχαια...δεν παει να πει ομως οτι δεν υπαρχουν κοντοι ρωσοι και ψηλοι ελληνες...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #167 στις: 19/03/08, 16:04 »
Ωραία όλα αυτά ρε παιδιά ,αλλά τι ρόλο παιζουν τα γονίδια στο χαρακτήρα μιας φυλής (αδόκιμος λίγο ο όρος χαρακτήρας ,αλλά τέλος πάντων...),στα οράματά της για το μέλλον,στο τρόπο που διαχειρίζεται την καθημερινότητα,στους στόχους της ,στις ανθρώπινες σχέσεις κλπ.κλπ.κλπ....Τα κοινά χαρακτηριστικά ενός έθνους ,είναι η γλώσσα,η παιδεία,η παράδοση,η θρησκεία αλλά και αυτά ακόμα με κάποιες τοπικές παραλλαγές...Δεν υπάρχει καμμιά ανάγκη κατά τη γνώμη μου ,να προσπαθούμε να αποδείξουμε μέσω των γονιδίων,την Ελληνικότητά μας.Όσο για την  "αρχαιολαγνεία" που μας πιάνει καμμιά φορά ,ωραία ,είμαστε εξαιρετικά τυχεροί που έχουμε τέτοια ιστορία σαν σημείο αναφοράς μας ,αλλά επιτέλους πρέπει να δούμε ποιοί είμαστε σήμερα και τι έχουμε καταφέρει σήμερα...Και για ένα κράτος 180 ετών ,καλά τα έχουμε πάει ,μην τρελλαίνεστε.Αλλά έχουμε ρε γ**ώτο πολλά περιθώρια βελτίωσης και προόδου.Και καθυστερούμε μέσα από ιδεοληψίες και αντιπαραθέσεις.Καμμιά ιδεολογία δεν είναι πανάκεια ,ενώ αντίθετα η σύνθεση τους θα μπορούσε να είναι.Όπως ο καθένας μας ,αν είναι π.χ "καλός" ,κρύβει και λίγο "κακό" μέσα του και το αντίθετο,έτσι και σε πολιτικό επίπεδο όλοι είμαστε σε κάποιο ποσοστό,αριστεροί,δεξιοί,κεντρώοι,αναρχικοί,αντιεξουσιαστές και πάει λέγοντας...Ας σκεφτούμε το "κοινό" συμφέρον ,μιας και οι φίλοι μας των άλλων κρατών ,το δικό τους συμφέρον κοιτάνε.Και στο ζήτημα της Μακεδονίας ,το συμφέρον μας είναι να μείνει Ελληνική.Σήμερα είναι βέβαια.Αλλά αύριο; Κατανόηση ,χρειάζετε και όχι ιδεοληπτικός πετροπόλεμος...
Τελειώνοντας θέλω να αναφέρω ότι εκφράζω γενικές απόψεις ,από ότι έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα ,αλλά και σε άλλα,χωρίς να απαντώ σε κάποιον συγκεκριμένα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #168 στις: 19/03/08, 16:06 »
Yπολογιστε ποσοι προγονοι σας περπατουσαν την γη πριν 2000 χρονια και θα καταλαβετε πως η ιδεα της μη αναμιξης των φυλων μπαζει απο ολες τις μεριες.Ολοι οι λαοι σε ολες τις χρονικες τους περιοδους ηταν ενα συνοθυλευμα παλιοτερα διαχωρισμενων πληθυσμων.Οι ιδιο οι αρχαιοι ελληνες ηταν ο πιο μπασταρδεμενος λαος της εποχης τους αλλα αυτο δεν τους εμποδισε απο το να ειναι αυτο που ηταν.Ξεκολατε με τα ξεπερασμενη χιτλερικη αντιεπιστημονικη επιστημη.Οι διαφορες μεταξυ των μοναδων πληθυσμων ενος χωρου ειναι τοσο μεγαλες που κανουν τις διαφορες μεταξυ "εθνων" και "φυλων"να μοιαζουν αστειες.
Αυτο που με φαινεται ακομη πιο περιεργο ειναι η περηφανεια για τους προγονους.Ακομη και να δεχθω οτι ο μανωλης ειναι απογονος του Ναβουδωνοσσορα για πιο λογο ο μανωλης εχει δικαιωμα να αισθανεται περηφανος πχ για κατι που ηταν η κατι που εκανε καποιος αλλος;Εχεις δικαιωμα να εισαι περηφανος για πραγματα που εκανες εσυ,αντε και οι πολλοι δικοι σου ανθρωποι.Δεν εχεις δικαιωμα να νιωθεις περηφανος επειδη εισαι ελληνας,αγγλος,λευκος,μαυρος,πλατυποδος,που**αρας γιατι δεν εκανες τιποτα για αυτο,απλα γεννηθηκες ετσι....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #169 στις: 19/03/08, 16:21 »
παντε το στο διασκεδαση,τζαμπα χαραμιζεται εδω
που τους ενδιαφέρει να συζητήσουν με την ησυχία τους και τα επιχειρήματα τους.
μενεις ασχολιαστος,μενεις στην ιστορια ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

κατσε να βαλω και subs:η ησυχια ειναι η απουσια αντιθετων ηλιθιων αποψεων.
τα επιχειρηματα ειναι οι εθνικες κορωνες και οι σαχλαμαρες(οπως μ απαντας σου απαντω)
παντε το στο διασκεδαση,τζαμπα χαραμιζεται εδω
απλά γίνεσαι γλάστρα.
πρωτη φορα με λενε γλαστρα ;D ;D ;D ;Dτακουσα καυτο ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #170 στις: 19/03/08, 16:52 »
Αυτο που με φαινεται ακομη πιο περιεργο ειναι η περηφανεια για τους προγονους.Ακομη και να δεχθω οτι ο μανωλης ειναι απογονος του Ναβουδωνοσσορα για πιο λογο ο μανωλης εχει δικαιωμα να αισθανεται περηφανος πχ για κατι που ηταν η κατι που εκανε καποιος αλλος;

δυστυχως πολλες φορες ο ανθρωπος θελει ψυχολογικο σπρωξιμο για να κανει την υπερβαση..μην μπλεκεις την εθνικη υπερηφανεια με την υπερφανεια του τυπου "η αδερφη μου περασε πρωτη στην ιατρικη"...δεν ειναι το ιδιο να πω ειμαι περηφανος για τον ιπποκρατη...η εθνικη υπερηφανεια σε τροφοδοτει κυριως με υποχρεωσεις απεναντι στους προγονους σου και σου βγαζει εναν πιο δημιουργηκο χαρακτηρα...αν νιωθεις περηφανος για τον ιπποκρατη προφανως αυτο μπορει να σε οδηγησει να μπεις πρωτος στην ιατρικη

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #171 στις: 19/03/08, 17:42 »
Παιδια εχουμε ξεφυγει λιγο...οι Ρωμαιοι καταγονται απο τους Αρχ. Ελληνες??? Αυτο δεν το γνωριζω, πως αποδεικνυεται ιστορικα? Αλλα μη λεμε και ο,τι θελουμε, τοσα χρονια οι Ελληνες σε αυτο το χωρο ζουμε...δεν υπαρχει λαος που να ειναι πιο πολυ απογονος των Αρχαιων Ελληνων απο εμας...αναμειξη υπαρχει παντου...εμεις δηλαδη μπορουμε να βγαλουμε την Αθηνα Οσλο??? ΕΛΕΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #172 στις: 19/03/08, 17:47 »
Εμένα πάλι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την μετάβαση από το 146 π.Χ. στο 1821 μ.Χ.;

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #173 στις: 19/03/08, 18:09 »
Harucci αυτοι που τρελαινονται με αυτα που εκαναν οι παλαιοι ειναι συνηθως αυτοι που τωρα δεν κανουν τιποτα

1.Παιδια εχουμε ξεφυγει λιγο...οι Ρωμαιοι καταγονται απο τους Αρχ. Ελληνες???

2.δεν υπαρχει λαος που να ειναι πιο πολυ απογονος των Αρχαιων Ελληνων απο εμας

1.Ουτε καν!!Ηταν επηρρεασμενοι,ηταν και συμμαχοι για πολλα χρονια προ της ανοδου της ρωμης,οι ελληνες δεν τους θεωρουσαν βαρβαρους,μετεπειτα οι πολιτισμοι τους συγχωνευθηκαν,αλλα οι ανθρωποι ηταν ΛΑΤΙΝΟΙ.

2.Ας υποθεσουμε οτι το δεχομαστε αυτο(αν και εχω σοβαρες ενστασεις).Ε και τι εγινε?????


Εμένα πάλι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την μετάβαση από το 146 π.Χ. στο 1821 μ.Χ.;
Ελα ρε faser τι να θες να σου πουμε οτι σε αυτα τα ενδιαμεσα χρονια επαιζει ενας πολιτισμος ελληνοφωνων της ανατολικης μεσογειου (κυριως ανατολιoi)των ρωμιων και μετεπειτα αυτοι και οι εξελληνισμενοι Σλαβοι,Αλβανοι και αλλοι των βαλκανιων,εγιναν οι ελληνες.Ο δεσμος αυτων των ανθρωπων με τους αρχαιους ελληνες κατα αυτα τα χρονια ηταν κυριως η αναφορα τους απο τους δυτικους σαν greeks και οχι san romans

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #174 στις: 19/03/08, 18:14 »
Harucci αυτοι που τρελαινονται με αυτα που εκαναν οι παλαιοι ειναι συνηθως αυτοι που τωρα δεν κανουν τιποτα

1.Παιδια εχουμε ξεφυγει λιγο...οι Ρωμαιοι καταγονται απο τους Αρχ. Ελληνες???

2.δεν υπαρχει λαος που να ειναι πιο πολυ απογονος των Αρχαιων Ελληνων απο εμας

1.Ουτε καν!!Ηταν επηρρεασμενοι,ηταν και συμμαχοι για πολλα χρονια προ της ανοδου της ρωμης,οι ελληνες δεν τους θεωρουσαν βαρβαρους,μετεπειτα οι πολιτισμοι τους συγχωνευθηκαν,αλλα οι ανθρωποι ηταν ΛΑΤΙΝΟΙ.

2.Ας υποθεσουμε οτι το δεχομαστε αυτο(αν και εχω σοβαρες ενστασεις).Ε και τι εγινε?????


Κατσε ρε συ...κατ' αρχας γιατι ας το υποθεσουμε??? Εχεις κατι που αν οχι αποδεικνυει τοτε δειχνει το αντιθετο??? Οσο για το τι εγινε...κοιτα το θεμα του thread και θα καταλαβεις...αυτο λεμε, οτι το ονομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και η ιστορια που κουβαλαει ειναι ελληνικα!!! Απορω γιατι συζηταμε τα αυτονοητα εδω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
11819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved