Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 61888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #175 στις: 19/03/08, 18:20 »
Ελα ρε faser τι να θες να σου πουμε οτι σε αυτα τα ενδιαμεσα χρονια επαιζει ενας πολιτισμος ελληνοφωνων της ανατολικης μεσογειου (κυριως ανατολιoi)των ρωμιων και μετεπειτα αυτοι και οι εξελληνισμενοι Σλαβοι,Αλβανοι και αλλοι των βαλκανιων,εγιναν οι ελληνες.Ο δεσμος αυτων των ανθρωπων με τους αρχαιους ελληνες κατα αυτα τα χρονια ηταν κυριως η αναφορα τους απο τους δυτικους σαν greeks και οχι san romans
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο αυτό τον εξελληνισμό των Βαλκάνιων λαών που αναφέρεις και ειδικότερα όταν αυτός προέρχεται από ένα κράτος υπόδουλο στην μεγαλύτερη, ισχυρότερη και βιαιότερη (βλ. λιοντάρια και αρένες, σταυρώσεις, πυρπολισμούς) αυτοκρατορία της εποχής;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #176 στις: 19/03/08, 18:22 »
Φίλε faser 1675 χρόνια ,δύσκολο να χωρέσουν εδώ μέσα...Γι'αυτό υπάρχουν τα βιβλία της ιστορίας.Πάντως το ρεζουμέ είναι ότι εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας ,(π.χ Μάνη) η "καθαρότητα" του Ελληνικού στοιχείου βιολογικά ,στατιστικά να το πάρεις ,πρέπει να επηρρεάστηκε. Αυτό που δεν επηρρεάστηκε είναι σίγουρα η γλώσσα(απλά σαν ζωντανή γλώσσα εξελισσόταν) και οι τοπικές παραδόσεις.Σε αυτή την συνέχεια ,ειδικά στα χρόνια της Τουρκοκρατίας ,σπουδαίο ρόλο έπαιξε ο κλήρος(αν και θα φρίξουν κάποιοι συμφορουμίτες με αυτό),οπότε να και το γιατί η Εκκλησία ακούγετε τόσο πολύ παραδοσιακά στην Ελλάδα...
Με λίγα λόγια ,Ρωμαική κατοχή,Βυζάντιο,Τουρκοκρατία δεν επηρέασαν τα εθνικά χαρακτηριστικά αυτού του λαού.Τα γονιδιακά τώρα είναι άλλη ιστορία,αλλά εμμένω στην άποψή μου ,ότι αυτό δεν σημαίνει και τίποτα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #177 στις: 19/03/08, 18:51 »
Harucci αυτοι που τρελαινονται με αυτα που εκαναν οι παλαιοι ειναι συνηθως αυτοι που τωρα δεν κανουν τιποτα

αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους ετσι και αλλιως...τι ασχολουνται με τον αριστοτελη τι με τον ολυμπιακο το ιδιο ειναι για ολους μας...οποτε καλο θα ηταν να το κανουν και αυτοι που κανουν κατι με ουσια...γιατι τοτε εχει πραγματικα νοημα η εθνικη υπερηφανεια...και ο καθενας προσωπικα αποκαταει ενα παραπανο κινητρο... πιο βαθυ και πιο ουσιωδες κατα την γνωμη μου απο κινητρο του τυπου "εγω μπορω να ειμαι ο καλυτερος και θα γινω ωστε μια μερα να τους παταω ολους"
greeks και οχι san romans


το greeks αν δεν κανω λαθος βγαινει απο το γραικος που μας το κολλησαν οι τουρκοι...δεν εχει να κανει με την ρωμαικη και βυζαντινη περιοδο

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #178 στις: 19/03/08, 18:59 »
Harucci αυτοι που τρελαινονται με αυτα που εκαναν οι παλαιοι ειναι συνηθως αυτοι που τωρα δεν κανουν τιποτα

1.Παιδια εχουμε ξεφυγει λιγο...οι Ρωμαιοι καταγονται απο τους Αρχ. Ελληνες???

2.δεν υπαρχει λαος που να ειναι πιο πολυ απογονος των Αρχαιων Ελληνων απο εμας

1.Ουτε καν!!Ηταν επηρρεασμενοι,ηταν και συμμαχοι για πολλα χρονια προ της ανοδου της ρωμης,οι ελληνες δεν τους θεωρουσαν βαρβαρους,μετεπειτα οι πολιτισμοι τους συγχωνευθηκαν,αλλα οι ανθρωποι ηταν ΛΑΤΙΝΟΙ.

2.Ας υποθεσουμε οτι το δεχομαστε αυτο(αν και εχω σοβαρες ενστασεις).Ε και τι εγινε?????


Εμένα πάλι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την μετάβαση από το 146 π.Χ. στο 1821 μ.Χ.;
Ελα ρε faser τι να θες να σου πουμε οτι σε αυτα τα ενδιαμεσα χρονια επαιζει ενας πολιτισμος ελληνοφωνων της ανατολικης μεσογειου (κυριως ανατολιoi)των ρωμιων και μετεπειτα αυτοι και οι εξελληνισμενοι Σλαβοι,Αλβανοι και αλλοι των βαλκανιων,εγιναν οι ελληνες.Ο δεσμος αυτων των ανθρωπων με τους αρχαιους ελληνες κατα αυτα τα χρονια ηταν κυριως η αναφορα τους απο τους δυτικους σαν greeks και οχι san romans
φίλε mesimeiaris νομίζω πως τα μπέρδεψες λίγο η κάτι άλλο θες να πεις...
καταρχάς να αποσαφηνίσουμε τα περι δυω λαών
Α) Αλβανοί΄   που η πιο γνωστή εκδοχή υποστηρίζει ότι οι Αλβανοί προέρχονται από τους Ιλλυρίους. Ωστόσο κατά άλλους ιστορικούς και μελετητές υποστηρίζεται οτι οι Αλβανοί κατάγονται από θρακικές φυλές Για πρώτη φορά το όνομα της Αλβανίας φέρεται να υποδεικνύεται από τον Πτολεμαίο το Γεωγράφο (Αλβανών, Αλβανόπολις)(3, 12, 20), και τον Στράβωνα, που περιγράφει ένα βασίλειο με αυτό το όνομα στην περιοχή του σημερινού Νταγκεστάν στον Καύκασομε το όνομα παρμένο απο τομ ποταμό Αλβανό.
Β) για τους σλάβους΄ όπου πρώτη φορά γίνεται λόγος για Σλάβους  τον 6 αιώνα, ενώ στον ίδιο αιώνα γίνεται πλήρη αναφορά και από τούς Βυζαντινούς ιστορικούς
Τρεις φυλές Σλάβων οι  Άντες , Βένδες, Βίνδες. Οι Άντες ήταν αυτοί που πρώτη επιχείρησαν εισβολή στο Βυζάντιο , με πολεμικά μέσα. Τελικά ηττήθηκαν απο τους βυζαντινούς Αυτοί που μας ενδιαφέρουν εμάς , όμως , είναι οι τρίτοι , οι Βίνδες που μετακινήθηκαν προς το Βυζάντιο με ειρηνικούς τρόπους.
Τώρα οι φίλοι ρωμαίοι καλώς λες πως υπήρχαν κα συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής, απλά να πω πως, όταν οι Έλληνες απο διάφορες πόλεις κράτη άρχισαν την αποίκηση στα παράλια της σημερινής Ιταλίας, βρήκαν πολαπλά λιγότερους εντοπιότες (σε σχέση με τους άποικους) με χαμηλό δείγμα πολιτισμού.
Λατίνοι χαρακτηρήσθηκαν πολύ αργότερα λόγο της υποδιέστερης τοπικής διαλέκτου που δανείσθηκαν  απο τους Έλληνες και δεν γνωρίζω κατα πόσο την εξέλιξαν στα γνωστά λατινικά.
Το δε greeks προήρθε απο το τουρκικό γραικός που απλά σημαίνει σκλάβος....

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #179 στις: 19/03/08, 19:17 »
greeks και οχι san romans


το greeks αν δεν κανω λαθος βγαινει απο το γραικος που μας το κολλησαν οι τουρκοι...δεν εχει να κανει με την ρωμαικη και βυζαντινη περιοδο

Κανεις λαθος,το κολλησαν οι ιταλοι πανω απο χιλια χρονια προτου σκασουν μυτη οι τουρκοι,απο μια ελληνικη φυλη της ιταλιας.Κατα τον μεσαιωνα οι δυτικοι ελεγαν greeks και τους αρχαιους ελληνες και τους βυζαντινους.

Ελεος ρε harucci η εθνικη περηφανεια δινει κινητρο για να ξεπερασεις τους προγονους?!?!?!?Οπως ειπα και πριν με τους προγονους εκστασιαζονται κατι μπουφοι και κατι ξυπνοπουλια για να κουμανταρουν πολιτικα η να τα κονομανε απο τους μπουφους.Σαν συνεκτικος κρικος λειτουργει.Παλια ηταν η φυλη μετα η θρησκεια μετα το εθνος μετα ενας θεος ξερει τι.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #180 στις: 19/03/08, 19:33 »
Και εγώ αυτό που υποστηρίζει ο Harucci έχω ακούσει, ότι δηλαδή ο χαρακτηρισμός γραικός σημαίνει σκλάβος, ραγιάς.. Γι' αυτό προσωπικά με ενοχλεί που η χώρα μας στα αγγλικά ονομάζεται Greece και όχι Hellas, που κατά τη γνώμη μου είναι και πιο σωστό..

Πάντως η διαφωνία σας περί το όνομα γραικός, μας υπενθυμίζει ότι δεν πρέπει να εμπιστεύομαστε τυφλά την ιστορία για 2 λόγους:

1) Η ιστορία γράφεται από τους νικητές με όποιο τρόπο επιθυμούν εκείνοι..
2) Για τόσο παλιά χρόνια, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν η ιστορία που γράφτηκε είναι και η πλέον σωστή.. Για παράδειγμα, ο Ηρόδοτος και ο Πλούταρχος μπορεί να έγραφαν την ιστορία τους παίρνοντας "συνεντεύξεις" από έναν Έλληνα που πολέμησε σε αυτούς τους πολέμους.. Πόσο accurate μπορεί να είναι η εκδοχή ενός ανθρώπου; Ο Hobsbaum έγραψε την ιστορία του ενώ είχε ζήσει τα γεγονότα, και αφού πρώτα είχε μιλήσει με δεκάδες ανθρώπους και από τις δύο πλευρές..

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #181 στις: 19/03/08, 19:48 »

Ελεος ρε harucci η εθνικη περηφανεια δινει κινητρο για να ξεπερασεις τους προγονους?

οπως το βλεπει κανεις...προσωπικα ειμαι περηφανος που ζουμε στον πιο ομορφο τοπο του κοσμου και λυπαμαι που τον εχουμε κανει μπαχαλο...ειμαι περηφανος που αυτοι που μας γεννησαν ειχαν την ιδεα να ερθουν να εγκασταθουν σε σταυροδρομι 3 ηπειρων και μεις το κανουμε να μοιζει με διασταυρωση επαρχιακου δρομου...ειμαι περηφανος που καποτε γινονταν τοσα πολλα και σημερα δεν γινεται τιποτα...ειμαι περηφανος που καποτε ειμασταν ρετιρε και σημερα ειμαστε υπογειο...εμεις οχι εγω..εγω μια χαρα τα εχω με τον εαυτο μου...αλλα επειδη το νεοελληνικο κρατος ειναι για τα μπαζα απο την στιγμη της δημιουργιας του κατι πρεπει να μας εμπνεει τελικα για την αναδημιουργια του..αλλιως πιστεψε με θα την ειχα κανει προ πολλου για αλλα μερη...σημερα δεν υπαρχει οραμα και μπορεις να αντλησεις οχι απλα λιγο αλλα παρα πολυ απο το παρελθον αυτου του τοπου...και να πιστεψεις οτι ολοι μαζι μπορουμε να καταφερουμε κατι πολυ καλο...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #182 στις: 19/03/08, 19:53 »
Να προσθέσω πως δεδομένου του γεγονότος πως όποια πέτρα κι αν σηκώσεις βρίσκεις Έλληνα από κάτω, αποδεικνύεται περίτρανα κι η συγγένεια του τελευταίου με το μυρμήγκι.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #183 στις: 19/03/08, 19:57 »
Να προσθέσω πως δεδομένου του γεγονότος πως όποια πέτρα κι αν σηκώσεις βρίσκεις Έλληνα από κάτω, αποδεικνύεται περίτρανα κι η συγγένεια του τελευταίου με το μυρμήγκι.
το οποιο σηκωνει 40 φορες το βαρος του...αρα τελικα δεν ηταν μυθος ο ηρακλης...νομιζω schizm οτι τα βρηκαμε τελικα  ;D

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #184 στις: 19/03/08, 20:03 »
Και εγώ αυτό που υποστηρίζει ο Harucci έχω ακούσει, ότι δηλαδή ο χαρακτηρισμός γραικός σημαίνει σκλάβος, ραγιάς.. Γι' αυτό προσωπικά με ενοχλεί που η χώρα μας στα αγγλικά ονομάζεται Greece και όχι Hellas, που κατά τη γνώμη μου είναι και πιο σωστό..

Πάντως η διαφωνία σας περί το όνομα γραικός, μας υπενθυμίζει ότι δεν πρέπει να εμπιστεύομαστε τυφλά την ιστορία για 2 λόγους:

1) Η ιστορία γράφεται από τους νικητές με όποιο τρόπο επιθυμούν εκείνοι..
2) Για τόσο παλιά χρόνια, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν η ιστορία που γράφτηκε είναι και η πλέον σωστή.. Για παράδειγμα, ο Ηρόδοτος και ο Πλούταρχος μπορεί να έγραφαν την ιστορία τους παίρνοντας "συνεντεύξεις" από έναν Έλληνα που πολέμησε σε αυτούς τους πολέμους.. Πόσο accurate μπορεί να είναι η εκδοχή ενός ανθρώπου; Ο Hobsbaum έγραψε την ιστορία του ενώ είχε ζήσει τα γεγονότα, και αφού πρώτα είχε μιλήσει με δεκάδες ανθρώπους και από τις δύο πλευρές..
+1000 φίλε faser.
βέβαια αν υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως  το γραικός προέρχεται απο την αρχαία ρώμη είμαι πολύ περίεργος να ακούσω πως προέκυψε αυτό.
Τώρα διαφωνώ με τη άποψη σου για το κατα πόσο η  ιστορία είναι αξιόπιστη πηγή η όχι,  μιας και η ιστορία γράφετε απο διάφορετικούς χαρακτήρες εθνιστές,μετριοπαθείς κλπ κλπ και στο τέλος βγαίνει ενας ''μέσος ορος'' που κατα τη γνώμη μου είναι αν όχι 100% αντικειμενική αλλά αρκετά κοντά.
Στην περίπτωση των αρχαίων Ελλήνων ιστορικών νομίζω πως ήταν εξαιρετικά ακριβείς και οι γνώμες τους διασταυρώνονται με των φιλοσόφων που αρέσκονταν στα κείμενα τους να αναφέρονται συχνά σε ιστορικά γεγονότα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #185 στις: 19/03/08, 20:45 »
Όποιος θέλει να μάθει την προέλευση του Γραικός, ας καταφύγει και στο Google. Εύκολα, γρήγορα, ανώδυνα παίρνεις απαντήσεις και λαμβάνεις θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #186 στις: 20/03/08, 02:53 »
Όποιος θέλει να μάθει την προέλευση του Γραικός, ας καταφύγει και στο Google. Εύκολα, γρήγορα, ανώδυνα παίρνεις απαντήσεις και λαμβάνεις θέσεις.

Xαιρομαι που το διαδικτυο με επιβεβαιωνει ;)
Θυμαμαι χαρακτηριστικα τα γραπτα ενος φραγκου ιστορικου της 1ης σταυροφοριας(μην με ρωτησετε ονομα δεν θυμαμαι) ο οποιος οταν οι βυζαντινοι εγκατελειψαν την σταυροφορια αφου κατελαβαν τις πολεις που ηθελαν στην ανατολια,εγραφε πως η δυστακτικοτητα των γραικων τον απογοητευσε περιμενοντας να βρει ηρωες αναλογους του Αχιλλεα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 03:04 από mesimeriaris »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #187 στις: 20/03/08, 07:46 »
Όποιος θέλει να μάθει την προέλευση του Γραικός, ας καταφύγει και στο Google. Εύκολα, γρήγορα, ανώδυνα παίρνεις απαντήσεις και λαμβάνεις θέσεις.

Xαιρομαι που το διαδικτυο με επιβεβαιωνει ;)
Θυμαμαι χαρακτηριστικα τα γραπτα ενος φραγκου ιστορικου της 1ης σταυροφοριας(μην με ρωτησετε ονομα δεν θυμαμαι) ο οποιος οταν οι βυζαντινοι εγκατελειψαν την σταυροφορια αφου κατελαβαν τις πολεις που ηθελαν στην ανατολια,εγραφε πως η δυστακτικοτητα των γραικων τον απογοητευσε περιμενοντας να βρει ηρωες αναλογους του Αχιλλεα.
Δεν είχες δίκιο ,το γραικός δεν προέρχεται απο τους ρωμαίους αλλά απο εμάς τους ίδιους, και σύμφωνα με τον αριστοτέλη
ήταν η πρώτερη ονομασία των Ελλήνων.
Είχες δίκιο όμως οτι δεν είναι και τουρκικό.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #188 στις: 20/03/08, 18:00 »
Ρε παιδια μηπως ειναι καποιος απο σας εδω μεσα ιστορικο αρχαιολογικο στην αθηνα? Ετσι απο περιεργεια γιατι μου πεσανε τα μαλλια στο μαθημα με κατι παρα-ιστοριες που ακουστηκαν απο συμφοιτητες απο την πλευρα των εθνικιστων και μοιαζουν πολυ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα, λεω μηπως τυχαινει να ειμια συμφοιτητης με κανεναν :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #189 στις: 20/03/08, 18:23 »
Ειπα κι εγω δε θα φανει...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #190 στις: 20/03/08, 19:08 »
Ρε παιδια μηπως ειναι καποιος απο σας εδω μεσα ιστορικο αρχαιολογικο στην αθηνα? Ετσι απο περιεργεια γιατι μου πεσανε τα μαλλια στο μαθημα με κατι παρα-ιστοριες που ακουστηκαν απο συμφοιτητες απο την πλευρα των εθνικιστων και μοιαζουν πολυ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα, λεω μηπως τυχαινει να ειμια συμφοιτητης με κανεναν :P
Φίλε roufus εδώ ψάχνεις τους δικούς σου? η την κομμώτρια σου?  αν δε σου αρέσουν αυτά που διαβάζεις εδώ ...να 'σαι καλά και μη σε κρατάμε, ειδάλλως ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.
Και σε παρακαλώ οι χαρακτηρισμοί μακριά απο συζητήσεις, που σε άλλους αρέσουν.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #191 στις: 03/04/08, 12:12 »
Μη λύση σημαίνει και μη πρόσκληση
ΤΕΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #192 στις: 03/04/08, 12:35 »
Αγαπητοι μου φιλοι μετα απο καιρο (δε φταιω εγω, το κιθαρα δε με συνδεει >:())επικοινωνω και παλι μαζι σας σε ενα θεμα πολυ σημαντικο και επικαιρο.. Διαβασα αρκετες απο τις απαντησεις και συμφωνω λιγο πολυ με ολες. Αυτα που εχω εγω να παρατηρησω ειναι τα εξης.
 1ον: Ο λαος των Σκοπιων (το σλαβικο μερος του) δεν ευθυνεται για αυτη του τη σταση υπερ της "Μακεδονικοτητας" του. Ολη η προπαγανδα που εχουν υποστει τα τελευταια 60 χρονια αυτο τους λεει και αυτο εχουν πιστεψει! Και ερχεται η Ελλαδα και τους το αμφισβητει αυτο.. εμεις ξερουμε πως εχουμε δικιο, αυτοι οχι! Δεν τους αδικω γι'αυτο αλλα επιτελους πρεπει οι γειτονες μας να διαβασουν λιγη ιστορια και να καλλιεργησουν τη σκεψη τους. Οι εξελιξεις ειναι μια καλη αφορμη γι'αυτους.
 2ον: Η Ελλαδα πρεπει να γινει ακομα πιο σκληρη στη σταση της. Καμμια συνθετη ονομασια η διαφορα "παραγωγα" δεν πρεπει να γινουν αποδεκτα. Το ζητημα δεν ειναι απλα ενα ονομα αλλα ολες οι μετεπειτα αλυτρωτικες διεκδικησεις που κρυβονται πισω απο αυτο. Οι κυβερνωντες στα Σκοπια μπορει να εχουν στο μυαλο τους αυτη την παραλογη "μεγαλη ιδεα" για τη χωρα τους και να πιστευουν πως οι φιλοι τους οι Αμερικανοι θα ερθουν να μας κανουν "ντα ντα" για λογαριασμο τους. Εμεις απλα δεν πρεπει να τους αφησουμε. Οχι τιποτα αλλο, την αμερικανικη "υποστηριξη" θα την πληρωσουν και οι ιδιοι αλλα και ολη η περιοχη.
 3ον: μιας και αναφερθηκα στην Αμερικη... αν σωνει και καλα θελουν να στηριξουν τα Σκοπια και θεωρουν πως η ονομασια δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο, γιατι δε προωθουν μια νεα λυση; Για παραδειγμα τα Σκοπια να ονομαστουν... Ιλινοις η Αινταχο η Τεξας!!! 
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #193 στις: 03/04/08, 13:22 »
Θεωρώ πλέον ότι το ζήτημα περί Ελληνικότητας της Μακεδονίας ,έχει εξαντληθεί...Άλλωστε για την παγκόσμια κοινότητα ΠΟΤΕ δεν ήταν αυτό το ζητούμενο.ΔΕΝ τους ενδιέφερε ποτέ.Οι μόνοι που ασχολούμαστε με αυτό είμαστε εμείς ,άντε και κάποια μειοψηφία ,επιστημόνων ιστορικών ανά την υφήλιο που γνωρίζουν 'οτι δεν είμαστε ελέφαντες...Το μείζον ζήτημα που προέκυψε από τη χθεσινή σύσκεψη του ΝΑΤΟ είναι ότι οι Η.Π.Α του Μπους είναι μια χώρα με πολύ μικρότερη επιρροή από παλιά ,ειδικότερα όταν έχει απέναντί της την Ευρωπαική ένωση ( μία χώρα που ανήκει στην Ε.Ε για να είμαστε ακριβέστεροι) ,αλλά φυσικά και τη Ρωσία. Ότι πλέον δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σκύβουμε το κεφάλι σε ότι διατάζουν.Και αυτό είναι το πιο σπουδαίο απ'όλα.Τα Σκόπια είτε θα διαλυθούν σε μικρότερα κομμάτια ,εκ των οποίων ένα μεγάλο κομμάτι θα πάρουν οι Αλβανοί ,είτε θα ενταχθούν στο ΝΑΤΟ και στην Ε.Ε με όνομα που θα έχει παράγωγο τον όρο Μακεδονία.Αυτή δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα που θα πρέπει κάποια στιγμή να δεχθούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/08, 13:26 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #194 στις: 03/04/08, 17:04 »
Υπέρ των ελληνικών θέσεων τάχθηκαν οι ηγέτες της Γαλλίας :D, της Ιταλίας :D και της Ισπανίας :D, καθώς, επίσης, του Λουξεμβούργου ;) και της Ισλανδίας :P.
Με κατανόηση είδαν την ελληνική τοποθέτηση οι ηγέτες της Ουγγαρίας 8), Σλοβακίας 8), Βελγίου 8), Ολλανδίας ;D και Γερμανίας 8).
Αντίθετοι στις ελληνικές θέσεις και υπέρ της άνευ όρων ένταξης των Σκοπίων τάχθηκαν οι ηγέτες της Τουρκίας ::), Σλοβενίας ???, Τσεχίας >:(, Εσθονίας ??? και Λιθουανίας ???.
Λιγότερο θερμοί, αλλά στην ίδια κατεύθυνση ήταν οι ηγέτες της Δανίας, της Βουλγαρίας ::) και της Νορβηγίας.
Ενώ, δεν πήραν καθόλου θέση οι ηγέτες του Καναδά, της Βρετανίας :-X και της Πορτογαλίας( αυτοι λογω EURO δεν μας υποστηριζουν ;D).

Μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα απο το συσχετισμο των συμμαχιων?
δεν βρισκω το λογο να μην μας υποστηριξει η τσεχια για παραδειγμα...γνωριζει κανεις το λογο?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #195 στις: 03/04/08, 17:26 »
Η Τσεχία λόγω ημιτελικού

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #196 στις: 03/04/08, 17:57 »

δεν βρισκω το λογο να μην μας υποστηριξει η τσεχια για παραδειγμα...γνωριζει κανεις το λογο?
καλα η τσεχια σου κανει εντυπωση?
η τουρκια που ειμαστε και κουμπαροι ??????????????????????????
απο τον κουμπαρο δεν το περιμενα >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
ελα μπορει η τσεχια να το κανε για να την μπει στην σλοβακια ή γιατι την καιει ακομα το γιουρο ή γιατι εχει ακουσει το ελληνικο κομματι της καλομοιρας και φοβαται τυχον ''κακες συμμαχιες''...(ολα παιζουν ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)



Μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα απο το συσχετισμο των συμμαχιων?
φυσικα μπορουν να βγουν
θα την παρουμε την eurovision  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :P
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/08, 18:03 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #197 στις: 03/04/08, 22:24 »
καλα και η αλβανια μας εδινε 12αρια στην γιουροβιζιον και μετα θελανε συνορα στο αγρινιο ;D

λετε να στραβωσαν επειδη δωσαμε το 12αρι στην κυπρο???


αχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D
το αποτεφρωσα παλι :P

ΥΓ1 admin πλεον εχεις καθε δικαιωμα να διαγραψεις τον λογαριασμο μου ...θα δειξω κατανοηση 8)
ΥΓ2 τι καλα περναμε που λεμε αστειακια :D :D :D
ασχετο ΥΓ να χαμε και την Κων/πολη θα περνουσαμε ακουμα καλυτερα :o

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #198 στις: 03/04/08, 22:48 »

ασχετο ΥΓ να χαμε και την Κων/πολη θα περνουσαμε ακουμα καλυτερα :o
παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα ναι.. :P ::) ;D :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #199 στις: 04/04/08, 11:12 »

ασχετο ΥΓ να χαμε και την Κων/πολη θα περνουσαμε ακουμα καλυτερα :o
παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα ναι.. :P ::) ;D :P
Εμένα πάντως ως Αεκτζή δεν θα με πείραζε το στάδιο της Γαλατά Σεράι.Ειδικά τώρα που έχω και πρόβλημα με το γήπεδο... 8) 8) 8)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
11828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved