Αποστολέας Θέμα: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου  (Αναγνώστηκε 26588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καλημέρα σας. :)
Ενα μικρό αφιέρωμα για τη καλλιτέχνιδα αυτή.(συγχωρέστε με αν το έβαλα σε λαθος κατηγορία είμαι καινούριο μέλος)

   Η Χάρις Αλεξίου εμφανίζεται στο μουσικό στερέωμα το 1970,σε ηλικία 19 ετών.

   Αρχικά,ηχογραφεί τραγούδια (σε δίσκους 45 στροφών) διαφόρων συνθετών (Μάνος Χατζιδάκις,Δήμος Μούτσης,Σταύρος Κουγιουμτζής,Απόστολος Καλδάρας,Γιώργος Χατζηνάσιος,Τάκης Σούκας κ.α.).Παρ'όλα αυτά,το άστρο της δεν έχει λάμψει ακόμη.

   Αυτό συμβαίνει το 1972,μια χρονιά-σταθμό για την ίδια.Συμμετέχει στο δίσκο "Να χαμε,τι να χαμε" του Μάνου Λο'ί'ζου & του Λευτέρη Παπαδόπουλου,τραγουδώντας δίπλα στο Γιάννη Καλατζή το "Παποράκι του μπουρνόβα".Παράλληλα,τραγουδάει τρία κομμάτια στο δίσκο "Μικρά Ασία" του Απόστολου Καλδάρα.Τα δύο από αυτά γνώρισαν μεγάλη επιτυχία,και όχι μόνο τραγουδήθηκαν πολύ,αλλά παρέμειναν γνωστά μέχρι σήμερα :"Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς" και "Δυο παλικάρια απτο Α΄ι΄βαλί...πίνανε και καπνίζανε και την αγάπη βρίζανε".Ο δίσκος αυτός γίνεται χρυσός,πουλάει περίπου 100.000 αντίτυπα,ενώ γνωρίζει σημαντική εμπορική επιτυχία και στην Αμερική.

   Την ίδια χρονιά δίνει συναυλίες στο πλευρό του Σταύρου Ξαρχάκου και του Νίκου Ξυλούρη.   
   Τις δύο επόμενες χρονιές (1973-74) συμμετέχει σε αρκετούς δίσκους με δημιουργούς όπως ο Μίκης Θεοδωράκης,ο Λευτέρης Παπαδόπουλος,ο Απόστολος Καλδάρας,ο Μάνος Ελευθερίου,ο Κώστας Βίρβος,ο Γιώργος Χατζηνάσιος,ο Βαγγέλης Γκούφας κ.α.

   Οι σημαντικότερες όμως συμμετοχές της είναι δύο : 1)Η συνεργασία της με το Μάνο Λο'ί'ζο στο δίσκο "Καλημέρα ήλιε",απ'όπου γίνονται γνωστά τα τραγούδια "Μια καλημέρα είναι αυτή πες την κι ας πέσει χάμω" και "Ποιος το ξέρει".2)Ο δίσκος του Γιάννη Σπανού και του Λευτέρη Παπαδόπουλου "Οδός Αριστοτέλους" όπου η Χαρούλα,ερμηνεύει εκτός των άλλων, την Οδό Αριστοτέλους και το "Μεθυσμενάκι" (τραγούδια που γνωρίζουν μεγάλη απήχηση).Αυτά τα τέσσερα τραγούδια,καθώς και το "Κι όμως κι όμως"(μαζί με Γιάννη Πάριο & Άννα Βίσση),την απογειώνουν ακόμη περισσότερο μετά τη "Μικρά Ασία".

   Όμως,παρόλες τις επιτυχίες τη περίοδο 1972-74,η εδραίωσή της ως σπουδαία λα'ι'κή τραγουδίστρια,έρχεται με το πρώτο της προσωπικό δίσκο το 1975,όπου ερμηνεύει κομμάτια του Γιώργου Ζαμπέτα,Γιάννη Μαρκόπουλου,Απόστολου Καλδάρα,Κώστα Βίρβου,Αντώνη Βαρδή κ.α. "Δημητρούλα μου γεια σου","Η Ρόζα η ναζιάρα με τα σγουρά μαλλιά",και "Όταν πίνει μια γυναίκα κι όταν παραφέρεται",γίνονται γνωστά σ όλο το πανελλήνιο.Ο δίσκος γίνεται χρυσός.

   Το 1976 θα ερμηνεύσει :Γιάννη Σπανό,Λευτέρη Παπαδόπουλο,Σταύρο Κουγιουμτζή,Δήμο Μούτση,Μάνο Ελευθερίου,Μιχάλη Μπουρμπούλη,Χρήστο Νικολόπουλο κ.α.Ξεχωρίζουν άμεσα "Η γκαρσόνα",η "κίτρινη πόλη",το "Ανέβηκα τη σκάλα μάτια μου-μάτια μου",το "Χρόνια σαν βροχή μες την άδεια μου ζωή","Τα σκούρα μάτια που αγαπώ","Τα μαύρα κορο'ι'δεύεις","Θα ταν 12 του Μάρτη",ενώ η Χαρούλα παραλαμβάνει έναν ακόμη χρυσό δίσκο.

   Το 1977 ηχογραφεί τα "24 & 1 τραγούδια",δίσκος που περιέχει από μπαλάντες μέχρι λα'ι'κά,δημοτικά και ρεμπέτικα.Ανάμεσα στους δημιουργούς ο Μίκης Θεοδωράκης,ο Γιώργος Ζαμπέτας,ο Λευτέρης Παπαδόπουλος,ο Γιάννης Σπανός,ο Χρήστος Νικολόπουλος,ο Δημήτρης Ιατρόπουλος,ο Γιάννης Θεοδωράκης,ο Τάκης Σούκας κ.α. Πολλά τραγούδια γίνονται γνωστά όπως "Τι γλυκό να σ'αγαπούν","Όλες του κόσμου οι Κυριακές","Ούζο όταν πιεις γίνεσαι ευθύς","Το μινόρε της αυγής","Χρόνια χελιδόνια","Το Ανεστάκι","Πουλάκι ξένο ξενιτεμένο","Μανταλιώ","Το ξέρω πια δε μ'αγαπάς μα πιο πολύ με νοιάζει","Οι Κυριακές στη Κατερίνη".Ο δίσκος ξεπερνάει τα 100.000 αντίτυπα,και γίνεται πλατινένιος.

   

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #1 στις: 20/04/07, 10:58 »
Το 1978 συστήνεται και ως δημιουργός,γράφοντας στίχους για το Βασίλη Παπακωνσταντίνου.
   Το 1979 ο Μάνος Λο'ί'ζος και ο Μανώλης Ρασούλης γράφουν "Τα τραγούδια της Χαρούλας",έναν δίσκο-σταθμό όχι μόνο για την ίδια,αλλά και για το έντεχνο-λα'ι'κό τραγούδι.Ο δίσκος περιέχει μία από τις πιο κλασικές μπαλάντες του ελληνικού τραγουδιού,το "Όλα σε θυμίζουν",το οποίο γίνεται και τραγούδι-ορόσημο στη καλλιτεχνική της πορεία.Ακόμη,ο δίσκος έχει το "Ελα στη παρέα μας φαντάρε",το "Τέλ-τέλι-τέλι",το "Τρελλή κι αλλοπαρμένη με σένα μαγεμένη",το "Τίποτα δεν πάει χαμένο",το "Κι εγώ σαν πόλη αφήνομαι" κ.α.Κι αυτός ο δίσκος γίνεται πλατινένιος,ξεπερνώντας τις 100.000 πωλήσεις.

   Παράλληλα,την ίδια χρονιά ερμηνεύει και το τραγούδι "...Να δώσεις δυο φιλάκια στη μοιριοκαλή,κι αυτό το λουλουδάκι για σένα".
   Το 1980 συνεργάζεται με τον Αντώνη Βαρδή,το Μάνο Ελευθερίου,το Σαράντη Αλιβιζάτο και προκύπτουν κλασικά-πλέον- τραγούδια του ρεπερτορίου της,όπως το "Ξημερώνει",το "Φεύγω",το "Μ 'αφησες σαν πόλη τουρκεμένη" (τα δύο πρώτα σε στίχους της ίδιας).Ο δίσκος γίνεται χρυσός.
   Το 1981 ηχογραφεί μαζί με τη Δήμητρα Γαλάνη "Τα τραγούδια της χθεσινής μέρας",όπου περιέχονται κομμάτια του Μίκη Θεοδωράκη,Μάνου Χατζιδάκι,Μάνου Λο'ί'ζου,Γιάννη Μαρκόπουλου,Λευτέρη Παπαδόπουλου,Μάνου Ελευθερίου,Νότη Μαυρουδή,Γιάννη Σπανού κ.α.Τραγούδια που ερμηνεύει η Χαρούλα και ξεχωρίζουν :"Tζαμάικα" (ντουέτο με τη Δήμητρα),και "Ο αρχηγός".Ο δίσκος γίνεται πλατινένιος,ξεπερνώντας τα 100.000 αντίτυπα.

   Την ίδια χρονιά ηχογραφεί δίσκο με δημοτικά τραγούδια (σε ενορχήστρωση Τάκη Σούκα),ενώ ακόμη γράφει και τραγούδι για το Γιάννη Πάριο.
   Το 1982 τραγουδάει κομμάτια του Χρήστου Νικολόπουλου,Μανώλη Ρασουλη,Νίκου Ξυδάκη,Μάνου Ελευθερίου κ.α. Ο δίσκος γίνεται χρυσός,και ξεχωρίζουν τραγούδια όπως "Ζήλια μου","Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια","Αν πεθάνει μια αγάπη","Φτάνει-φτάνει","Ο Κα'ι'ξής".Παράλληλα συμμετέχει και σε δίσκο του Νικόλα Ασιμου,ερμηνεύοντας δύο τραγούδια,ένα εκ των οποίων "Το παπάκι".

Το 1983 η Χαρούλα κυκλοφορεί ένα διπλό δίσκο,τα Τσίλικα,στον οποίο έχει συλλέξει παλιά ρεμπέτικα και μικρασιάτικα τραγούδια της περιόδου 1900-1945.Ξεχωρίζει "Ο μπαρμπαγιαννακάκης",το "Αμαν Κατερίνα μου',το "Σε γελάσανε",το "Ας μη ξημέρωνε ποτέ".

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #2 στις: 20/04/07, 10:59 »
Το 1984 συνεργάζεται με το Χρήστο Νικολόπουλο,το Μάνο Ελευθερίου,τον Ηλία Κατσούλη κ.α. Προκύπτουν τραγούδια όπως "Μία είναι η ουσία", "Τώρα κι εγώ θα ζήσω","Βήμα-βήμα","Η διαθήκη",ενώ γράφει και η ίδια δύο τραγούδια σε στίχους-μουσική:"Η μπαλάντα της Ιφιγένειας" (αυτοβιογραφικό τραγούδι γραμμενο για τη μητέρα της) και το "Όλα γυρίζουν".Ο δίσκος γίνεται χρυσός.
   Όλα αυτά τα χρόνια συνεργάζεται είτε σε δίσκους,είτε σε μπουάτ στη Πλάκα,είτε σε συναυλίες με συναδέφλους της όπως :Γιώργος Νταλάρας,Δήμητρα Γαλάνη,Γιάννης Πάριος,Στέλιος Καζαντζίδης,Στράτος Διονυσίου,Βίκυ Μοσχολιού,Γρηγόρης Μπιθικώτσης,Νίκος Ξυλούρης,Δημήτρης Μητροπάνος,Βασίλης Παπακωνσταντίνου,Διονύσης Σαββόπουλος,Μαρία Φαραντούρη,Μανώλης Μητσιάς,Άννα Βίσση,Αντώνης Βαρδής,Τάνια Τσανακλίδου,Ελένη Βιτάλη,Αντώνης Καλογιάννης κ.α.


   Το 1985 η Χαρούλα ερμηνεύει το "Μια ζωή μέσα στους δρόμους"¨του Τάκη Σούκα καθώς και δύο ντουέτα που ξεχωρίζουν.1)Το κόκκινο γαρύφαλλο με τον Γιάννη Πάριο και 2) το "Πρωινό τσιγάρο" -του Νότη Μαυρουδή και 'Αλκη Αλκαίου- με τον Γιώργο Νταλάρα.
   Το 1986 ερμηνεύει κομμάτια του Θάνου Μικρούτσικου,'Αλκη Αλκαίου,Νίκου Καββαδία κ.α. στο δίσκο "Η αγάπη είναι ζάλη",ο οποίος γίνεται πλατινένιος,και ξεπερνάει τα 100.000 αντίτυπα σε πωλήσεις.Ξεχωρίζουν "Η πιρόγα","Η αγάπη είναι ζάλη", το -κοινωνικοπολιτικό- "..Κι εσύ Ελένη και κάθε Ελένη της επαρχίας της Αθήνας κοιμωμένη",και η "Μικρή μου μωβ βεντάλια".

   Παράλληλα συμμετέχει στο δίσκο των Φατμέ ερμηνεύοντας το "Πες το κι έγινε" και το "Μπλέξαν οι γραμμές μας".

   Aκόμη,κυκλοφορεί δίσκο και στη Γαλλία.

   Το 1987 συνεργάζεται με το Μάνο Χατζιδάκι.Προκύπτει ο δίσκος "Η Χάρις Αλεξίου σε απρόβλεπτα τραγούδια",ο οποίος εχει μεγάλη εμπορική απήχηση μέχρι και τις μέρες μας,με αποτέλεσμα να γίνει πλατινένιος.Σε αυτόν το δίσκο εκτός από τραγούδια του Χατζιδάκι,η Χαρούλα ερμηνεύει και κομμάτια δημιουργών όπως Γιάννης Ρίτσος,Ιάκωβος Καμπανέλλης,Κώστας Τριπολίτης,Θάνος Μικρούτσικος,Απόστολος Καλδάρας,Άλκης Αλκαίος αλλά και ξένους δημιουργούς (N.Rota,Μπ.Μπρεχτ).Ξεχωρίζει το "Ότι αγαπάω εγώ πεθαίνει",και το "Canto per me".

   Παράλληλα,την ίδια χρονιά συμμετέχει σε δίσκο του Μάριου Τόκα,τραγουδώντας,μεταξύ άλλων και το "Εξαρτάται".Ο δίσκος γίνεται χρυσός.
   Το 1988 κυκλοφορεί έναν λα'ι'κό δίσκο σε μουσική Χρήστου Νικολόπουλου και στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου,ο οποίος γίνεται χρυσός,και ξεχωρίζουν αρκετά τραγούδια όπως "Η νύχτα θέλει έρωτα","Πάρε το δρόμο ξαναγύρισε δάκρυα η ζωή πλημμύρισε","Δεν υπάχουνε λόγια","Όλα μου τα καράβια","Πιασ' τα ζάρια","Το τραγούδι της καρδιάς","Αγαπησέ με σήμερα,μες της ζωής σου σεργιάνισέ με βραδιές κι απομεσήμερα".
   
   Παράλληλα γράφει δύο τραγούδια για την 'Αλκηστι Πρωτοψάλτη,ένα εκ των οποίων το "Ζήτα μου ότι θες",το οποίο σύντομα ερμηνεύει και η ίδια η Χαρούλα.

   Ακόμη συνεργάζεται με τον Paolo Conte και δισκογραφεί τραγούδια του,σε στίχους Λίνας Νικολακοπούλου.

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #3 στις: 20/04/07, 11:00 »
Το 1989 τραγουδάει με το Νίκο Πορτοκάλογλου και την Αφροδίτη Μάνου "Παράξενος χειμώνας μπαίνει,παράξενη εποχή",ενώ παράλληλα τραγουδάει κομμάτια του Θάνου Μικρούτσικου και Λάκη Λαζόπουλου,για τις ανάγκες θεατρικής παράστασης του δεύτερου.Επιπλέον,ηχογραφεί με το Γιάννη Πάριο και τη Δήμητρα Γαλάνη έναν live δίσκο από τις κοινές τους εμφανίσεις.

   Επίσης,την ίδια χρονιά εκδίδει το βιβλίο "Η ατέλειωτη λέξη'.
   Το 1990 ερμηνεύει τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου και της Λίνας Νικολακοπούλου.Απ'αυτόν τον δίσκο (που γίνεται χρυσός) ξεχωρίζουν :"Μια πίστα από φώσφορο","Ο τηλεφωνητής","Εσύ για μένα θα πάθεις έρωτα","Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια","Μη σε νοιάζει","...μάτια μου η Ελλάδα την πάει τη φεγγαράδα".

   Την ίδια χρονιά δίνει μια μεγάλη συναυλία στο στάδιο Ειρήνης & Φιλίας,ενώ επίσης συμμετέχει σε δίσκο του Δημήτρη Παπαδημητρίου.
   Το 1991 συνεργάζεται με τον Κώστα Χατζή και ηχογραφεί τραγούδια σε μουσική του ίδιου,και στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου,της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου κ.α. Ο δίσκος γίνεται χρυσός,και ξεχωρίζει το "Καλίμπα...είναι ο χορός της βροχής" (σε στίχους της Χαρούλας).

   Παράλληλα,συνεργάζεται:1) με τους Opa τραγουδώντας το "Μες τα δυο της μάτια" και 2) με την Ελένη Καρα'ί'νδρου τραγουδωντας το "Πανσέληνος ο έρωτας" (κομμάτι για την ταινία "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" του Θόδωρου Αγγελόπουλου).Επίσης γράφει η ίδια σε στίχους-μουσική το τραγούδι "Ο άνθρωπος του κάβου" και παράλληλα συμμετέχει σε δίσκο του Γιάννη Μαρκόπουλου.
Το 1992 ερμηνεύει τραγούδια του Νίκου Αντύπα και της Λίνας Νικολακοπούλου στο δίσκο "Δι ευχών",ο οποίος κινείται σε πιο δυτικότροπους-ηλεκτρονικούς ήχους,σε σχέση με τους προηγούμενούς της δίσκους.Ξεχωρίζουν κομμάτια όπως "Δι ευχών","Μάγισσα","Να ζήσω ή να πεθάνω","Τα καρέλια","..Εγώ στα νιάτα μου ξημέρωνα Ελλάδα,Ευρώπη,Αμερική."Η επιτυχία του δίσκου φτάνει μέχρι τις Ηνωμένες Πολιτείες,την Ιαπωνία,τη Γαλλία,το Βέλγιο,το Ισραήλ,ενώ μέχρι τις μέρες μας έχει γίνει διπλά πλατινένιος.

   Το 1994 ξανασυνεργάζεται με το Νίκο Αντύπα,αυτή τη φορά σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου και Άρη Δαβαράκη,στο δίσκο 'Ε'ι' .Από το δίσκο αυτό,που γίνεται χρυσός,γνωστά γίνονται το "Ει τρελάθηκα",το "Είσαι η νύχτα με τα αινίγματα",το "Σ'έχασα",το "Πάει..ξαναγυρνάει".

   Την ίδια χρονιά συμμετέχει σε δίσκο του Δημήτρη Παπαδημητρίου και της Λίνας Νικολακοπούλου,ερμηνεύοντας το "Οτι κι αν γίνει" και "Οι δρόμοι".
   Το 1995 η Χαρούλα κυκλοφορεί το δίσκο "Οδός Νεφέλης '88" σε μουσική και στίχους της ίδιας (και ένα τραγούδι του Βασίλη Τσιτσάνη).Ο δίσκος πουλάει 90.000 αντίτυπα,γίνεται πλατινένιος και ξεχωρίζουν τραγούδια όπως :"Μινοράκι","Πανσέληνος",Ψυχές και σώματα","..τους φίλους τους διαλέγουμε γι αυτό δεν τους παιδεύουμε","Οι άντρες περνούν μαμά","Το νου μου εσυγύρισα","Προσευχή".

   Για το δίσκο αυτό,βραβεύεται από τη Γαλλική Ακαδημία τραγουδιού Charles Cros ως "Καλύτερος ξενόγλωσσος δίσκος της χρονιάς σε όλο το κόσμο".Στις ζωντανές της εμφανίσεις,τη σκηνοθετική επιμέλεια έχει αναλάβει ο Δημήτρης Παπα'ι'ωάννου.Την ίδια χρονιά συμμετέχει και σε δίσκο του Μίκη Θεοδωράκη.

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #4 στις: 20/04/07, 11:00 »
Τις δύο επόμενες χρονιές (96-97) τα live της (που καταγράφουν στιγμές από τη παγκόσμια περιοδεία της των προηγούμενων ετών) πουλάνε πάνω από 350.000 αντίτυπα,και έτσι η ίδια γινεται...5 φορές πλατινένια,ενώ παράλληλα το «Τανγκό της Νεφέλης» βρίσκεται για πολλούς μήνες ανάμεσα στα δέκα πρώτα τραγούδια της world music στην Ευρώπη.


   Από αυτά τα live ξεχωρίζουν τραγούδια όπως "η Ταμπακιέρα","Συ μου χάραξες πορεία" (του Απόστολου Καλδάρα),"'Ανθρωποι μονάχοι"(του Γιάννη Σπανού),"Τα λεφτά μου όλα δίνω για ένα τανγκό.."( σε στίχους-μουσική της ίδιας),"Το χρυσό κουρέλι που στα μαλλιά της φόραγε η Νεφέλη" (σε μουσική της Loreena Mckennitt και στίχους της Χαρούλας),"Θεός αν είναι"(σε μουσική Goran Bregovic και στίχους Λίνας Νικολακοπούλου),"Κράτα για το τέλος"( σε μουσική Παντελή Θαλασσινού και στίχους Ηλία Κατσούλη).Πλέον αρκετά τηλεοπτικά δίκτυα ανά το κόσμο κάνουν εκτενή αφιερώματα στη Χαρούλα,όπως το Euronews.

   Παράλληλα,γράφει τραγούδι για τον Αντώνη Βαρδή.
   Το 1998 ηχογραφεί έναν ακόμη δίσκο σε στίχους-μουσική της ίδιας,ο οποίος γίνεται πλατινένιος,και ξεχωρίζουν τραγούδια όπως "Η παλιά αγορά","Οι δικοί μου ξένοι είναι οι αγαπημένοι","Δως μου μια μέρα".Στο δίσκο συμμετέχει και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης.

   Παράλληλα συνεχίζει τη συνεργασία της με τον Δημήτρη Παπα'ι'ωάννου,ενώ τραγουδάει και σε δίσκο του Διονύση Σαββόπουλου.
   Το 1999 συμμετέχει σε δίσκους του Γιάννη Σπάθα και του Μιχάλη Δέλτα,ενώ συνεργάζεται και με τη Sezen Aksou.
   Το 2000 κυκλοφορεί τους Ψιθύρους,ερμηνεύοντας μόνο με τη συνοδεία ενός πιάνου,σε β' εκτέλεση,τραγουδια δημιουργών όπως:Mάνος Λο'ί'ζος,'Ακης Πάνου,Απόστολος Καλδάρας,Σταμάτης Κραουνάκης,Λίνα Νικολακοπούλου,Βασίλης Παπακωνσταντίνου,Νικόλας Άσιμος,Γιώργος Ανδρέου,Παρασκευάς Καρασούλος,Κώστας Βίρβος κ.α. Ο δίσκος γίνεται χρυσός,και το τραγούδι που κάνει ιδιαίτερη αίσθηση είναι το "Λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύω" που κινείται σε μπλουζ-τζαζ αποχρώσεις.
   Την ίδια χρονιά κυκλοφορεί ένα πολυσυλλεκτικό cd με ορισμένους από τους δημιουργούς που έχουν στιγματίσει τη καριέρα της.Από το "Παράξενο φως" (χρυσός δίσκος) γνωστό γίνεται το "Σ αγαπώ-σ αγαπώ" (ντουέτο με τον τότε ανερχόμενο Μιχάλη Χατζηγιάννη),το "Εδώ σε θέλω"(σε στίχους της ίδιας),και το "Ναμαι καλά" (σε μουσική-στίχους της ίδιας).

   Ο δίσκος μάλιστα,κυκλοφορεί με ιδαίτερη επιτυχία σε όλη την Ευρώπη.

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #5 στις: 20/04/07, 11:01 »
To 2001,η Χαρούλα είναι μία από τις 12 τραγουδίστριες απ' όλο το κόσμο-τιμής ένεκεν-(Jessye Norman, Dee Dee Bridgewater, Sheila Chandra, Lina Sastri, Amy Koita, Sainkho, Noa, Amal Murkus, Haris Alexiou, Uxia, Esma, Cristina Branco),που επιλέγεται να συμμετάσχει στο διεθνές φεστιβάλ "Η νύχτα με τις πριμαντόνες" (ένα φεστιβάλ που πραγματοποιείται μόνο ανά δεκαετίες).

   Επίσης συμμετέχει σε δίσκους του Νότη Μαυρουδή,του Νίκου Κυπουργού,του Χρήστου Νικολόπουλου,ενώ ήδη έχει επανέλθει σε live εμφανίσεις με σημαντικά ονόματα της Ελληνικής σκηνής όπως ο Νίκος Παπάζογλου,ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας,ο Γιάννης Κότσιρας,η Ελευθερία Αρβανιτάκη.


   Το 2002 κυκλοφορεί έναν live δίσκο με λαικά κυρίως τραγούδια από τις εμφανίσεις της στο Κεραμεικό.Ο δίσκος γίνεται χρυσός.
   Το 2003 επιστρέφει στη δισκογραφία με το άλμπουμ "Ως την άκρη τ'ουρανού σου" το οποίο γίνεται 4φορές πλατινένιο,και κερδίζει βραβείο Best Selling Artist στα Word Music Awards.Τραγούδια γράφουν:η ίδια,ο Αντώνης Βαρδής,ο Μανώλης Φάμελος,ο Γιώργος Θεοφάνους,οι Εκείνος+Εκείνος,κ.α. Ξεχωρίζουν:
   "Θ ανάβω με τσιγάρα,θα σβήνω με ποτά","Οι φίλοι μου χαράματα"(στίχοι μουσική της ίδιας),"Τα καλύτερα θαρθουν","Όλα είναι στο μυαλό"(ντουέτο με το Γιάννη Κότσιρα),"Το κύμα","Εχω μια αγάπη για σένα","Εσύ με ξέρεις πιο πολύ"(στίχοι μουσική της ίδιας*ντουέτο με το Φίλιππο Πλιάτσικα των Πυξ-Λαξ).

   Επίσης,την ίδια χρονιά συμμετέχει σε δίσκο του Αντώνη Βαρδή ερμηνεύοντας μαζί του τη "Ροκ μπαλάντα".

   Το 2004 κυκλοφορεί το "Ανθολόγιο",ένα διπλό cd με γνωστά τραγούδια από όλη τη καριέρα της,μαζί με δύο καινούρια,το ένα εκ των οποίων το "Πρώτη φορά συγνώμη" (στίχοι μουσική της ίδιας).

   Το άλμπουμ γίνεται 3πλά πλατινένιο.(Το Ανθολόγιο μαζί με το Ως την άκρη τ ουρανού σου έχουν πουλήσει συνολικά πάνω από 300.000 αντίτυπα.).
   Την ίδια χρονιά συμμετέχει σε δίσκους:του Μίκη Θεοδωράκη,του Βασίλη Παπακωνσταντίνου και των Πυξ-λαξ  .
   Επιπλέον γράφει τραγούδι για το Γιάννη Κότσιρα.Τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς,ανοίγει την Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών αγώνων,μαζί με το Γιάννη Πάριο,τη Μαρινέλλα,το Γιώργο Νταλάρα και τη Δήμητρα Γαλάνη,μπροστά στο μεγαλύτερο κοινό της ζωής της,ενώπιον 2 δισεκατομμυρίων τηλεθεατών.

   Το 2005 το Ανθολόγιο κυκλοφορεί στην Ευρώπη σημειώνοντας μάλιστα σεβαστές πωλήσεις.Ακόμη γράφει τραγούδι για το Γιώργο Νταλάρα,τραγουδάει μαζί με τη Ζωή Παπαδοπούλου "Αχ και να σ'είχα εδώ",ενώ διοργανώνει και συναυλία προς τιμήν της Βίκυς Μοσχολιού,με τη συμμετοχή σημαντικών γυναικείων καλλιτέχνιδων της χώρας μας (Μαρινέλλα,Δήμητρα Γαλάνη,Ελευθερία Αρβανιτάκη,Τάνια Τσανακλίδου,Γλυκερία,Μελίνα Κανά,Ελένη Τσαλιγοπούλου κ.α.)

   Το 2006 κυκλοφορεί το άλμπουμ "Βύσσινο και νεράντζι" το οποίο έχει παραδοσιακό ηχόχρωμα.Γίνεται πλατινένιο,ξεπερνώντας τις 50.000 πωλήσεις,ενώ ξεχωρίζει το τραγούδι "Ηρθα ξανά".Παράλληλα,κυκλοφορεί δίσκους σε Γερμανία και Γαλλία (ντουέτο με το συγκρότημα I Murvini).

   Επιπλέον,γράφει τραγούδι στη Γλυκερία,συμμετέχει στο καινούριο δίσκο του Λευτέρη Παπαδόπουλου,και ηχογραφεί εκ νέου το τραγούδι της "Φεύγω" με τη συμμετοχή και διασκευή του ράπερ Stereomike.
   Το 2007 κυκλοφορεί το Live από τις συναυλίες στο Λυκαβηττό,εκεί όπου για πρώτη φορα συμπράττει επί σκηνής με τους τραγουδοποιούς Σωκράτη Μάλαμα και  Αλκίνοο Ιωαννίδη.

   Το άλμπουμ γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα πλατινένιο.Ακόμη γράφει τραγούδι για τον επερχόμενο δίσκο του Σωκράτη Μάλαμα,όπου και συμμετέχει ερμηνεύοντας πέντε τραγούδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/07, 16:23 από sirox »

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #6 στις: 20/04/07, 11:02 »
Η Χάρις Αλεξίου βρίσκεται για 35 χρόνια (1972-2007) στη πρώτη γραμμή του ελληνικού τραγουδιού.
   'Εχει συνεργαστεί και ερμηνεύσει τραγούδια σημαντικών δημιουργών:Μίκης Θεοδωράκης,Μάνος Χατζιδάκις,Σταύρος Ξαρχάκος,Μάνος Λο'ί'ζος,Διονύσης Σαββόπουλος,Γιώργος Ζαμπέτας,Βασίλης Τσιτσάνης,Λευτέρης Παπαδόπουλος,Λίνα Νικολακοπούλου,Νίκος Γκάτσος,Γιάννης Ρίτσος,Ιάκωβος Καμπανέλλης,Μάνος Ελευθερίου,Ευτυχία Παπαγιαννοπουλου,Νίκος Καββαδίας,Θάνος Μικρούτσικος,Γιάννης Μαρκόπουλος,Απόστολος Καλδάρας,Σταύρος Κουγιουμτζής,Άκης Πάνου,Δήμος Μούτσης,Σταμάτης Κραουνάκης,'Αλκης Αλκαίος,Νίκος Ξυδάκης,Ελένη Καρα'ί'νδρου,Δημήτρης Παπαδημητρίου,Ηλίας Κατσούλης,Νότης Μαυρουδής,Γιάννης Σπανός,Κώστας Τριπολίτης,Γιάννης Θεοδωράκης,Μανώλης Ρασούλης,Νικόλας Άσιμος,Μιχάλης Μπουρμπούλης,Χρήστος Λεοντής,Παρασκευάς Καρασούλος,Βαγγέλης Γκούφας,Κώστας Βίρβος,Χρήστος Νικολόπουλος,Ηλίας Ανδριόπουλος,Αντώνης Βαρδής,Άρης Δαβαράκης,Goran Bregovic,Loreena McKennitt,Νίκος Αντύπας,Θόδωρος Ποάλας,Μιχάλης Γκανάς,Δημήτρης Ιατρόπουλος,Οδυσσέας Ιωάννου,Γιώργος Ανδρέου,Σωκράτης Μάλαμας,Παντελής Θαλασσινός,Λαυρέντης Μαχαιρίτσας,Αλκίνοος Ιωαννίδης,Διονύσης Τσακνής,Νίκος Πορτοκάλογλου,Φίλιππος Πλιάτσικας,Γιάννης Σπάθας,Μάριος Τόκας,Γιώργος Χατζηνάσιος,Κώστας Χατζής,Τάκης Σούκας,Άκης Δασκαλόπουλος,Νίκος Τάτσης,Πυθαγόρας,Σαράντης Αλιβιζάτος,Νίκος Κυπουργός,Δημήτρης Χριστοδούλου,Ευγένιος Αρανίτσης,Κ.Χ.Μύρης,Paolo Conte,Sezen Aksou, κ.α.


   Η ίδια είναι μία καταξιωμένη τραγουδοποιός (Ζήτα μου ότι θες,Πανσέληνος,Η μπαλάντα της Ιφιγένειας,Οι φίλοι μου χαράματα,Οι δικοί μου ξένοι,Εσύ με ξέρεις πιο πολύ,Ψυχές και σώματα,Μινοράκι,Για ένα τανγκό,Οι φίλοι,Ναμαι καλά,Πρώτη φορά συγνώμη,Ο άνθρωπος του κάβου κ.α.) έχοντας μάλιστα δισκογραφημένα πάνω από 65 δικά της τραγούδια.

   Το πολύχρωμο ρεπερτόριό της,αποτελείται από τραγούδια λα'ι'κά,έντεχνα,παραδοσιακά,ρεμπέτικα,δημοτικά,βυζαντινά,πολιτικοκοινωνικά,ποπ,μπαλάντες,ροκ,λάτιν,τζαζ, κ.α.
   Της έχει αποδοθεί ο χαρακτηρισμός "Ιέρεια του ελληνικού τραγουδιού",ενώ ο ξένος τύπος έχει κάνει ιδιαίτερη μνεία στις βυζαντινές καταβολές της φωνής της,και την έχει αναγορεύσει ως "Η καλλιτέχνιδα με το μεγαλύτερο ρεπερτόριο στη χώρα της".
   Αρκετές δουλειές της έχουν κυκλοφορήσει και στη διεθνή αγορά,ενώ και η ίδια έχει τραγουδήσει στα αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά,γερμανικά,αραβικά,ιαπωνικά.

   'Εχει βραβευθεί επανειλλημένα στο εξωτερικό,και έχει δώσει συναυλίες (ακόμη και με τριάντα χιλιάδες κοινό) σε χώρες όπως :Γαλλία,Τουρκία,Γερμανία,Ιαπωνία,Αργεντινή,Ηνωμένες Πολιτείες,Ισπανία,Αυστραλία,Βέλγιο,Ισραήλ,Φινλανδία,Ρωσία,Καναδάς,Ολλανδία,Πολωνία,Βρετανία,Βραζιλία,Σουηδία,Τυνησία κ.α.,μεταλαμπαδεύοντας τον ήχο,τη φωνή και το αίσθημα της πατρίδας μας.

« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/07, 11:04 από sirox »

Αποσυνδεδεμένος sirox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #7 στις: 20/04/07, 11:03 »
Πρόσφατα,κάποιος συνάδελφός της είπε "Αν το ελληνικό τραγούδι ήταν ένα βιλβίο,η Χαρούλα θα ήταν το εξώφυλλο".Χαρακτηρισμοί,παρομοιώσεις,βραβεία,άρθρα,δηλώσεις..Για τον κόσμο όμως,μάλλον δεν παίζουν ρόλο όλοι αυτοί οι αριθμοί και οι διακρίσεις,γιατί την αγαπάει γι αυτό που είναι.'Αμεση,αληθινή,μερακλού.Με ζεστασιά στο βλέμμα & στη καρδιά.

   Μια γυναίκα που προτιμά να τραγουδάει απαλλαγμένη από τίτλους & συγκρίσεις..Όλα τα υπόλοιπα είναι προσπάθειες του ανθρώπου να ορίσει μία φωνή.Προσπάθειες,να κλειστεί σε λόγο ο παλμός των ρημάτων,να μπει σε σχήμα η ανάσα,να τετραγωνιστούν τα βουνά της ψυχής,να τιθασευτούν οι χείμαρροί της.Τα λόγια αποτυγχάνουν,όπως όταν πρέπει να ορίσουν το γενικό,τη "χαρά" ή τη "λύπη".Η μόνη ικανή γλώσσα να περιγράψει τη Χαρούλα είναι η δική της : H γλώσσα του σώματος και των συναισθημάτων της,η εξωλεκτική επικοινωνία με τον θεατή.
   Αυτές βέβαια,είναι διαπιστώσεις που γεννώνται μετά,τις στιγμές της ανάκλησης της μνήμης μιας ερμηνείας.Την ώρα που τραγουδά,η Αλεξίου δεν γίνεται αντικείμενο παρατήρησης.Γιατί ο θεατής δε βρίσκεται απ έξω.Αποτελεί κομμάτι της ερμηνείας της.


   Τμήμα από τη μοναξιά,τον λυγμό,το πένθος,την οργή,την έκρηξη,τη λύτρωση,την απογείωση,το γλέντι.Η Αλεξίου δ ε ν είναι "θεά" ή "θεία" στις ερμηνείες της,όπως συχνά έχει ειπωθεί,γιατί ποτέ δε τη χωρίζει απτους ακροατές της η απόσταση του ουρανού.Δεν είναι το ξένο σώμα το οποίο θαυμάζεις ή αποδέχεσαι από μακριά.Είναι ο εαυτός σου που πάσχει να υψωθεί.Γι αυτό δεν μπορείς εύκολα ν'αποστασιοποηθείς από τις ερμηνείες της:Να κρίνεις τη τεχνική της,τις αναπνοές της,την άρθρωση και τον ρυθμό της.Ζεις μαζί της.Συμπάσχεις.
   Πριν από κάθε συναυλία η Αλεξίου έχει το ίδιο τρακ.Και απ'αυτη τη ρωγμή εκπορεύεται 35 χρόνια τώρα,μια επιτακτική αλήθεια που αρκεί με το παραπάνω για ν'ανάψουν οι αναπτήρες από μόνοι τους.Θα τη δείτε στα δύο-τρία πρώτα τραγούδια.Θα τη δείτε μετά να λύνεται,να οικειοποιείται τον χώρο γύρω της,να απλώνεται,να "ψηλώνει",και να αγκαλιάζει το κοίλο του θεάτρου.Κι ύστερα τις κερκίδες.Κι ύστερα τη γύρω γη.
   Η Αλεξίου δεν προαποφασίζει τις ερμηνείες της,πηγαίνοντας απλώς να τις παρουσιάσει.Βιώνει κάθε φορά μία νέα εδκοχή,μία καινούρια ερμηνευτική προσέγγιση,μία άλλη στιγμή.Δεν είναι η τραγουδίστρια της μανιέρας.Είναι η καλλιτέχνιδα που υποδέχεται στοργικά τα κύματα της γυναικείας της ύπαρξης και τα αντέχει.Είναι ο άνθρωπος που γνωρίζει καλά τη διακριτική λεπτή γραμμή ανάμεσα στο γέλιο και στο κλάμα.Είναι η φωνή που ηχεί σαν τον ήχο της καμπάνας: είτε για πανηγύρι, είτε για γάμο, είτε για πυρκαγιά χτυπήσει, αναγνωρίζεται με τον ίδιο τρόπο.
   Το όνομα Χαρούλα, που της έδωσε ο κόσμος σε ένδειξη μεγάλης οικειότητας και αγάπης, έγινε κώδικας τιμής αλλά και προσωπικός της κωδικός.Όπου και να βάλεις τη φωνή της Χαρούλας, όπου και να την ακούσεις ,σ'ένα μαγαζί ,σ'ενα περίπτερο,στο αυτοκίνητο, σε μια καφετέρια, σε ένα ουζάδικο της Λάρισας,στο διάλειμμα ενός κινηματογράφου...από πίσω υπάρχει το ελληνικό μεσημέρι,η ελληνική καρδιά.
   Τελικά,
   ίσως και να είναι η παρουσία που έρχεται στη σκηνή για να επιστρέψει στο ελληνικό τοπίο το δώρο που αυτό της χάρισε...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #8 στις: 23/04/07, 00:17 »
Αν το κείμενο δεν είναι δικό σου, θα ήταν σκόπιμο και δέον να αναφέρεις και την πηγή σου...όχι τίποτα άλλο, αλλά υφίσταται με ελάχιστες διαφοροποιήσεις, τόσο στο MusicHeaven, όσο και στο Lips Radio.

Ζήτημα ηθικής τάξης.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Λίγα λόγια για τη Χάρις Αλεξίου
« Απάντηση #9 στις: 04/11/07, 15:45 »
πολυ καλο ρε παιδες!!μπραβο
anathema-amehtana

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/02, 09:23
από Θοδωρής
8 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/04, 22:23
από kain
3 Απαντήσεις
3040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 22:20
από Evridik_in_Adis
15 Απαντήσεις
6047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/06, 16:09
από schizm
7 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 00:34
από abyss
3 Απαντήσεις
6926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 20:05
από alatariel
9 Απαντήσεις
5820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:28
από faser
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 04:13
από master of puppets
6 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 23:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
27 Απαντήσεις
13355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 12:33
από grgdrep1411