Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφιση σε pc  (Αναγνώστηκε 2812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Ηχογραφιση σε pc
« στις: 26/12/09, 06:20 »
Λοιπον, εχω διαφορα μουσικα θεματακια υποψην, τα οπια θελω εστω ως προσπαθεια να μεινουν καπου. Δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα να κατσω να ασχολιθω με απιστευτες καρτες ηχου, υπολογιστη μονο για ηχογραφισεις, studioποιηση του δωματιου μου, επαγκελματικα προγραμματα που κανουν παπαδες κλπ.
Εχω ενα ταπινο λαπτοπ που δεν ειναι για πολλα-πολλα, την κιθαρα μου, τα πεταλακια μου, τους ενισχυτες μου και το μικροφωνακι μου.
Σκευτικα λοιπον την απλη λυση του να συνδεσω την εξοδο του ενισχυτη με την εισοδο του laptop και να περασω τον ηχο, φανταζομαι ομως πως θα χρειαστω και καπιο προγραμμα (φανταζομαι πως η ηχογραφιση των windows δεν μας κανει). Γενικοτερα αυτο σαν ιδεα ειναι εφικτο με ενα προγραμματακι η το ξεχναω και πρεπει να βρουμε κατι αλλο; Και αν ειναι εφικτο για προτεινετε κανενα προγραμμα...

Απο εκει και περα θελω και κατι για να βαλω καπια εφε. Οχι εφε στην κιθαρα, εφε σκετα, ξεμπαρκα. Αυτο γινετε καπως η πρεπει να ξυλοθω να παρω πληκτρα;  Αυτοι που παιζουν ηλεκτρονικη μουσικη ας πουμε πως τα κανουν ολα τα κολπακια τους; (σε φτηνη εκδοση για εμενα:p)

Και για το τελος, κατι σε drum machine παιζει; Υπαρχει διαθεσιμο drum pad, αλλα δεν υπαρχει drummer οποτε δεν ειναι σιγουρα τα αποτελεσματα, οποτε ισως φανει αναγκεο...


Ζηταω πολλα;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφιση σε pc
« Απάντηση #1 στις: 26/12/09, 12:26 »
Στο λέω με κάθε καλή διάθεση αλλά να ξέρεις ότι με πορδές αυγά δε βάφονται...  ;)

Δε μας λες ένα budget-ακι για να ξέρουμε κι εμείς που βαδίζεις?

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση σε pc
« Απάντηση #2 στις: 26/12/09, 12:55 »
To budget ειναι πολυ σχετικο... Αν γινεται και τζαμπα θα ημουν ευχαριστημενος, δεν κυνηγαω ποιοτητα προς το παρον. Αν πρεπει οπωσδηποτε να πεσει χρημα, το λιγοτερο δυνατον.
Αλλα και γενικοτερα δωστε μου ιδεες, γιατι δεν ενδιαφερομαι μονο εγω, και οι αλλοι πιθανοτατα να θελουν να δωσουν ενα σεβαστο ποσο για να παρουν κατι ποιοτικο.

Ξερω οτι δεν μπορω να περιμενω πολλα, δεν θελω αλλωστε να ηχογραφησω για να τα βαλω σε ενα album και να το κυκλοφορησω. Αρχικα θελω απλςς να εχω τις ιδεες μου σε ηχο, να ακουσω πως ακουγονται, και αργοτερα ισως ασχοληθω πολυ περισσοτερο για να βρω και την ποιοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/09, 15:24 από parlats »
Pure f**k**g Metal From Texas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 21:04
από morpheas
11 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 09:20
από Garvin
1 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 00:25
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
4848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:03
από ibanezbass
0 Απαντήσεις
2731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/15, 22:15
από AnimaPura