Αποστολέας Θέμα: Τραγούδια με ακόρντα σε κλασική  (Αναγνώστηκε 4589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
      Εδώ και καιρό παίζω κάποια τραγούδια σε ακόρντα.Αυτά τα παίζω με κλασσική κιθάρα.Όλοι οι γνωστοί μου , μου λένε πως αυτά που παίζω δεν καταλαβαίνονται.Σε αντίθεση με εμένα που ότι παίζω το καταλαβαίνω απόλυτα.Τι μου προτείνετε;Λέτε αν προσπαθήσω με ακουστική κιθάρα να τα καταφέρω καλύτερα;Όλοι οι σημερινοί κιθαρίστες ελαφρού ροκ παίζουν με ακουστική.Π.χ. Μαχαιρίτσας  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/02, 18:42 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:AΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #1 στις: 08/04/02, 00:03 »
Geia kai xara,

h kithara den exei apolutws kamia sxesh sto an katalabainetai ena kommati h oxi...basika einai o tropos paiximatos....sou sunhstw na  :)hxografhseis afta pou paizeis, kai na deis o idios an katalabainetai poio kommati einai h oxi...einai sklhrh sxolh, alla apotelesmatikh.....

Kalh sunexeia..

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος yannis27gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • T' αύριο αν θέλεις θα 'σαι...
    • Προφίλ
Re:AΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #2 στις: 08/04/02, 00:22 »
Συμφωνώ με το Vaggeli,επίσης πρέπει να προσέξεις το ρυθμό καθώς κι αυτός καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το τραγούδι.Αν τα ακκόρντα είναι σωστά τότε το πρόβλημα έγκειται στο ρυθμό.

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:AΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #3 στις: 08/04/02, 14:50 »
nomizw oti otan ta misa tragoudia xarin tis efkolias einai allagmena se A G F o monos tropos gia na katalaveis to tragoudi einai oi stixoi!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/02, 17:00 από sourwtiri »
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:AΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #4 στις: 10/04/02, 16:00 »
Πιθανά προβλήματα και λυσεις:
1)Το πρόβλημα πρέπει να είναι στο δεξί σου χέρι, δηλαδή στον ρυθμό. Προσπάθησε να αναπαράγεις τις εναλαγές στα δυναμικά του τραγουδιού με το δεξί σου χέρι. Από τους σιγανές αναλύσεις των συγχωρδιών μέχρι τις τριπλέτες ακόρντων που ακούς από τους κιθαρίστες στα γεμίσματα των τραγουδιών, κάπου θα βρεις την σωστή δόση!
2)Παίξε ένα σολάκι αναγνωρίσιμο ή την εισαγωγή από το τραγούδι. Έχω δει κιθαρίστες να μπαίνουν με την μια στο τραγούδι και να το "εκτελούν" σε 1:20 λεπτά! Ούτε αγώνας δρόμου να ήταν! Πάρε τον χρόνο σου, και μην βιάζεσαι!
3)Προσπαθείς να παίξεις Rage Against the Machine σε κλασική. Δύσκολα θα το κατάφερναν και οι ίδιοι!
4)Οι φίλοι σου δεν έχουν ιδέα από μουσική και ακόμα και ο Dylan να τους το τραγουδούσε ζωντανά θα έλεγαν ότι δεν το είπε σωστά. Λύση, άλλαξε φίλους? χεχεχε! Λέμε τώρα! Πάρτους σε μία δύο μπουάτ/ροκ σκηνές να ακούσουν τι σημαίνει μουσική εκτός του cd! Χαρακτηρισική μπουάτ όσο πιο unplugged πάει είναι οι Βάτραχοι στην Σόλωνος. Μία κιθάρα, άντε και ένα φλάουτο στα κέφια του ο Αραπάκης!
5)Πόσα τραγούδια των ΠυξΛαξ είναι με 3/4 ακόρντα? Παραπάνω απ'όσα φαντάζεσαι! Όταν παίζεις μόνος σου αν δεν τα τραγουδήσεις με την φωνή (και όχι στο μυαλό σου)δύσκολα θα τα ξεχώριζες και εσύ ο ίδιος! Τραγούδησέ τα λοιπόν! Και μην ακούσω για φάλτσα και άλλα τέτοια, κάτσε μόνος σου και μάθε ακριβώς όπως μαθαίνεις κιθάρα να τραγουδάς σωστά! Και η φωνή μουσικό όργανο είναι, και μάλιστα πολύ πιό ευνόητο απ'ότι ή κιθάρα!

Αυτά!

ΥΓ. Για το τι φταίει απ'όλα ακόμα καύτερο από το κασετόφωνο/recorder είναι η VIDEOCAMERA!!! (ά ρε διαφήμιση στο BigBrother κάνω...) Εκεί όχι μόνο θα ακούσεις τα λάθη σου, αλλά θα δεις και τους φίλους σου που περνάνε δύσκολες ώρες παίζοντας ποιός θέλει να γίνει εκατομμυριούχος με ερώτηση :"Πιο είναι το παρακάτω τραγούδι? α)Κλαίει η μάνα μου στο μνήμα β) Πόσο μου λείπει η ζεστή αγκαλιά σου γ)All along the watchtower δ)W.A.Motzart κίνηση 3 από το έργο Α"
ΥΓ2. Μην γελάτε καθόλου, και παρακαλώ από το κοινό όσοι γνωρίζουν να μας βοηθήσουν...=)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 23:35
από JesterMan
0 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 20:28
από staggguitar93
27 Απαντήσεις
33113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
7 Απαντήσεις
6230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 17:48
από sofitia
12 Απαντήσεις
7319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
80 Απαντήσεις
160788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 08:10
από sofitia
9 Απαντήσεις
4866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 17:52
από sofitia
0 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 15:04
από Lost_Highway
16 Απαντήσεις
12578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 19:19
από geopaok
7 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82