Αποστολέας Θέμα: Να δώσω το Tech 21 PSA για το Pod X3 Pro?  (Αναγνώστηκε 2595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα.


Για πολλά χρόνια θεωρούσα τον Tech 21 PSA τον καλύτερο "όχι πολύ ακριβό" προενισχυτή για κάποιον που θέλει πολλούς καλούς ήχους και ταυτόχρονα παίζει κυρίως με ακουστικά. Εδώ και 2-3 μήνες έχω έναν. Η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει για την ποιότητα των ήχων του αλλά ο τρόπος που ανακαλείς τα presets και μετά ψάχνεις με τα knobs να ταυτίσεις τις ρυθμίσεις με τις αποθηκευμένες και να τις αλλάξεις έχει αρχίσει να με ενοχλεί.


Πρόσφατα ένας φίλος που φεύγει για σπουδές έξω μου πρότεινε να ανταλλάξουμε Tech 21 + G-major με τον Marshall TSL-601. Δεδομένου ότι είναι 60άρης, δεν έχει line out και ότι γενικά δε μου πολυαρέσουν οι TSL του είπα όχι αλλα ψήνομαι όλο και περισσότερο να διώξω το PSA.


Το X3 είναι σχετικά νέο και ωραίο. Έχει πολλύ περισσότερα features και νομίζω πως έιναι και πιο φιλικό με ακουστικά direct recording κλπ. Μου τη δίνει που ο PSA έχει μείνει στάσιμος εδώ και πολλά χρόνια και δεν κάνουν κάτι με το user interface. Τo pod απότι έχω καταλάβει συνδέεται και ελέγχεται πολύ καλά και από υπολογιστή (αν και το support για Mac είναι ψιλο-κλαύτα-χαράλαμπε).


Η τελευταία μου επαφή με οτιδήποτε line 6 ήταν με το pod x2 που αν και super-flexible δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Αλλά από τότε έχουν περάσει και 2 γενικές μηχανήματα. Έχω παίξει με τον Vetta II και οι ήχοι του μου άρεσαν πάρα πολύ. Συγκρίνεται το X3 Pro με αυτόν? Παίζω classic rock, blues και Jazz. Θα θελα κάτι με λάμπες αλλά ο Engl 570 που μου αρέσει πάρα πολύ έχει τα τριπλά λεφτά...


Help.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Να δώσω το Tech 21 PSA για το Pod X3 Pro?
« Απάντηση #1 στις: 20/06/10, 20:29 »
Τι να σου πω...? Εγω προτιμαω tech21 σε ολα μα ολα σε σχεση με τη line6 αλλα με προδιδει το παρατσουκλι μου. Ειχα δουλεψει αρκετα το pod XT σε διαφορες καταστασεις και ενω το θεωρω πολυ καλο μηχανημα δε το θεωρω καν ισαξιο καποιων πιο καινουριων στο ψηφιακο μοντελλινγκ (δε λεω καν το axe-fx που εχει ρημαξει vintagαδες αλλα τα νεα digitech).


Το tech21 PSA 1.1 γιατι το θεωρεις στασιμο? Ειναι αναλογικη τεχνολογια δεν εχει να δειξει κατι αλλο!!! Τα νεα character series ειναι πιο στοχοπροσηλωμενα σε καποιες σχολες ηχων αλλα ειναι ακριβα και την ευελιξια του με το midi δεν την φτανουν.

Δεν ηταν ποτε μηχανακι που θα σου πει οτι κανω τον ταδε plexi και τον ταδε ενισχυτη της ταδε χρονιας ξερεις, τοτε που ειχαν αυτους τους πυκνωτες, αλλα οταν ερχεται η ωρα μιλαει ο ηχος του...δεν το θεωρω τυχαιο οτι σε ολα τα interviews στο στουντιο του satriani, το βλεπω στο rack του αλλα και σε αλλων το rack.

Στο wikipedia ειχε μια αναφορα για ενα συγκροτημα που ζοριζοταν να γραψει με εναν marshall που ηταν φοβερος αλλα δεν εγραφε τελεια. Βαλανε το PSA και ησυχασαν.

Τωρα αν θελεις να ικανοποιησεις τη διψα σου (πολυ λογικη αλλωστε!!!) για νεους ηχους, εφφε κτλ, στον ψηφιακο κοσμο υπερπροτεινω να δοκιμασεις pc software σα το amplitube, overloud, revalver mk III και guitar rig 4.0 οπως και freeware σα του LePou...Θα κρατησεις και το PSA μη σου πω θα μιμηθεις και καποιους ηχους απο αυτα με δαυτο για κανα Live με Α/Β συγκρισεις.


Το pod ειναι καλο, πολυ καλο εχουν γραφτει δισκοι με αυτο. Ομως για μενα προσωπικα εχει ενα overall eq οπως και η tonelab και σχεδον καθε modeller που με κανει να τα αναγνωριζω και δε μαρεσει κιολα συνηθως. Του pod ειναι η ζεστασια μουνταδα, στην tonelab ο λεπτος συριστικος ηχος κτλ στη digitech ο πιο σκληρος.


Τα pc software ειναι δεκαετια μπροστα (κυριολεκτικα) σε σχεση με το pod xt και αξιοποιουν και πιο πολυπλοκο και γρηγορο hardware...και θα κρατησεις και το PSA.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να δώσω το Tech 21 PSA για το Pod X3 Pro?
« Απάντηση #2 στις: 20/06/10, 22:39 »
Δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η ευκολία χρήσης είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στην επιλογή εξοπλισμού. Ίσως θα έπρεπε να πάς κάπου να δοκιμάσεις το Pod X3 και να καταλήξεις αν είναι πιο εύχρηστο και αν σε ικανοποιεί η ποιότητα των ήχων του, αφού φαίνεται ότι αυτές οι δύο παράμετροι θα καθορίσουν την τελική σου επιλογή.

Επίσης θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο που ανέφερε ο tech21man...

Τα pc software ειναι δεκαετια μπροστα (κυριολεκτικα) σε σχεση με το pod xt και αξιοποιουν και πιο πολυπλοκο και γρηγορο hardware...και θα κρατησεις και το PSA.

Eδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Έχω εντυπωσιαστεί από κάποια software όπως αυτά που ανέφερε ο tech21man τα οποία έχει τύχει να δοκιμάσω, καθώς βρήκα σε αυτά προσομοιώσεις πολύ καλύτερες από αυτές που προσφέρουν τα modelling μηχανήματα, και πολλές επιλογές σε θέματα παραμετροποίησης των ενισχυτών και των εφφέ. Πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται το μέλλον του modelling.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Να δώσω το Tech 21 PSA για το Pod X3 Pro?
« Απάντηση #3 στις: 21/06/10, 00:12 »
Απολλωνα ψαξε βρες τα νεα LePou!!! Πετανε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 23:06
από buckethead RULES!!
7 Απαντήσεις
4427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 18:59
από tech21man
1 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
9 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 17:49
από jkstigma
Telegun MSD = Tech 21 Sansamp GT2???

Ξεκίνησε από Stinky « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
9720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:30
από Jezus
8 Απαντήσεις
24381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:19
από analogio
24 Απαντήσεις
43445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 09:38
από Korgy
2 Απαντήσεις
22688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/14, 18:24
από hot_sauce (φλουτσ)