Αποστολέας Θέμα: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας  (Αναγνώστηκε 11499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« στις: 20/05/06, 12:49 »
Λοιπόν, έχω έναν Fender Deville και μια Zoom GFX-8 και θέλω να πάρω ένα preamp.
Ο Fender διαθέτει power amp οπότε δεν θα χρειαστώ τελικό ενισχυτή και καμπίνα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ τα εφέ της πεταλιέρας(wah, delay...)
πάνω στους ήχους του preamp και συγχρόνως να αλλάζω τους ήχους από την πεταλιέρα?
Δηλαδή να μην πάρω μια ΜIDI πεταλιέρα επιπλέον για να ελέγχω ξεχωριστά τα presets του preamp αλλά
να χρησιμοποιώ την δικιά μου πεταλιέρα μαζί με τα εφέ που έχει.
Δηλαδή να χρησιμοποιώ κανονικά την πεταλιέρα όπως πριν μόνο που αντί για τα drive της πεταλιέρας να χρησιμοποιώ τους ήχους του preamp που θα πάρω

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #1 στις: 20/05/06, 15:31 »

Γίνεται, αν ο ενισχυτής έχει effects loop.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #2 στις: 20/05/06, 17:01 »
Ο Fender δεν έχει effects loop.
Άλλος τρόπος υπάρχει?
Αν το preamp έχει effects loop γίνεται?

ΕDIT:έκανα λάθος, έχει effects loop απλά δεν λέγεται έτσι και μπερδεύτηκα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/06, 17:31 από sepsis »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #3 στις: 20/05/06, 19:46 »
Λοιπον,

Συνδεσμολογια:

1ος τροπος:
Συνδεεις την κιθαρα στον προενισχυτη. Απο το send της προενισχυσης συνδεεσαι στο external distortion return της πεταλιερας. Μετα απο το L/Mono output της πεταλιερας συνδεεσαι στο return του Fender.

2ος τροπος:
Συνδεεις την κιθαρα στην πεταλιερα. Aπο το external distortion send της Zoom συνδεεσαι στο input του προενισχυτη και επιστρεφεις το σημα του προενισχυτη απο το output στο external distortion return της Zoom. Aπο κει μετα συνδεεσαι απο το output της πεταλιερας στο return του Fender.

3οs τροπος:
Συνδεεις την κιθαρα στο Zoom. Απο το Output του Ζοοm, στο Ιnput του προενισχυτη κι απο κει στο return του Fender.

O 3ος τροπος εκτος απο πιο απλος ειναι κι ο πιο πρακτικος για την χρηση εφφε που πρεπει να μπαινουν πριν απο το distortion/overdrive οπως Wah πχ.

Pυθμισεις:

Πρεπει να ρυθμισεις το Zoom ωστε να απεργοποιηθει το VAMS. Αυτο γινεται με το να σβησεις το ΑΜP sim πατωντας το TOTAL δυο φορες ωστε να γινει πορτοκαλι και μετα γυρισεις το presence knob τερμα αριστερα ωστε το display να γραφει oF. Το ιδιο βεβαια για το Cabinet.

Αλλος τροπος, ειδικα αν σκοπευεις τον προεχνισχυτη να τον χρησιμοποιεις μονο στα βρωμικα, ειναι να το γυρισεις το Drive στο preset 10A ωστε να ενεργοποιησεις το External Dist. Send & Return.

Οσο αφορα τον ελεγχο της προενισχυσης απο την πεταλιερα αυτο γινεται μεσω ενος MIDI καλωδιου το οποιο θα συνδεθει απο το MIDI Οut της πεταλιερας στο MIDI In του προενισχυτη. Θα προγραμματισεις την Zoom ωστε να στελνει Control Change σηματα στον προενισχυτη για να αλλαζεις τα preset του προενισχυτη. Αυτο το κανεις πατωντας το MIDI. Φροντισε μονο να ρυθμισεις το MIDI OUT/THR στο OUT.

Οτι αλλες αποριες ρωτα, οτι θυμομουν εγραψα γιατι εχω καιρο να πειραξω το GFX-8...  ;)

 

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #4 στις: 20/05/06, 23:08 »
o swstoteros kai kalyteros hxhtika einai o 1os.....me thn proupothesh na xrhsimopoieis mono ta time based effects ths  zoom(chorus dlys,rvrbs k,l,p).

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #5 στις: 21/05/06, 18:16 »
Eυχαριστώ παιδιά...ανακουφίστηκα :)
Τώρα το άλλο...το preamp...σκέφτομαι για το Tech 21 αλλά επειδή ο Fender έχει λαμπάτο power amp κάτι διάβασα ότι δεν θα έχει max απόδοση. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Έχω το GT2 και παίζει καλά με τον Fender....Μήπως υπάρχει κανένα άλλο preamp στα ίδια περίπου λεφτά?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #6 στις: 21/05/06, 22:15 »
Kατ' αρχας το GT-2 δεν ειναι ακριβως pre-amp... Ειναι simulator που σημαινει εξομοιωνει ηχους αλλων ενισχυτων και καμπινων....

Τωρα για pre-amp προσωπικα θα σου προτεινω αυτα τα 3 (με ιδιαιτερη εμφαση στο 1ο) :

Kατα μαρκαν το πιο ευελικτο pre-amp που ξερω. Για οσους αμφιβαλλουν ας ακουσουν τα δειγματα εδω. Τωρα δυστυχως ομως δεν βρισκεται παρα μονο μεταχειρισμενο κι εκει με δυσκολια. Ευτυχως κυκλοφορει η νεοτερη εκδοση PSA 1.1. Δεν εχω ακουσει τιποτα ακομα οποτε δεν θα σχολιασω αλλα και μονο το original να εχει φτασει αυτο δικαιολογει και τα 644€ που ζηταει ο Thomann.de

Μαζι με το MP-1 της ΑDA αποτελουν τον ακρογωνιαιο λιθο του ηχους της ροκ κιθαρας κατα την δεκαετια του '80. To JMP-1 ειναι ελαφρως πιο ευελικτο σε σχεση με της ADA (ας με διορθωσει ο Βρεττος αν κανω λαθος). Στην Eλλαδα το φερνει ο Bon Studio για 970€ τιμη καταλογου.

Μακραν η φθηνοτερη λυση απο τους 3, αφου ο Thomman την δινει μονο 166€. Δεν ειναι τοσο ευελικτο οσο τα αλλα δυο και στα δικα μου αυτια δεν ακουγεται παραπανω απ' οσο θα περιμενα για τα λεφτα που κοστιζει, χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι κατ' αναγκη καλο.

Βεβαια δεν μας εχεις πει τι ηχο θες να βγαλεις αλλα υποψιαζομαι οτι μιλαμε για rock και metal τουλαχιστον... ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #7 στις: 22/05/06, 09:55 »
Το θέλω για metal (Dream Theater,Pantera...μέχρι Death,Cannibal Corpse)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #8 στις: 22/05/06, 15:05 »

Ένα λεπτό, γιατί τα έχουμε μπερδέψει...

Ο ενισχυτής σου δεν είναι τελικός, έχει και προενίσχυση. Επομένως εσύ δεν ψάχνεις "αφιερωμένο" προενισχυτή, αλλά μια ακόμα βαθμίδα προενίσχυσης. Τα λέω καλά ή είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει; Θέλεις να παρακάμψεις την προενίσχυση του ενισχυτή σου μήπως;

Αν είναι αυτό που λέω παραπάνω πάντως, την παραμικρή σημασία έχει αν είναι βασισμένος σε λάμπα ή τρανζίστορ ο προενισχυτής... Όταν βάζεις ένα tube screamer μπροστά από τον ενισχυτή, στην ουσία εισάγεις μια ακόμα βαθμίδα προενίσχυσης. Η οποία είναι τρανζιστοράτη. Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #9 στις: 22/05/06, 17:32 »
Ο ενισχυτής μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τελικός εάν συνδέσω σε μια υποδοχή που έχει
 oποιοδήποτε preamp. Απλώς αντί να χρησιμοποιώ το preamp του ενισχυτή χρησιμοποιώ εξωτερικό. Το παρακάμπτω δηλαδή όπως λες.
Απλά δεν κατάλαβα γιατί δεν παίζει ρόλο ο τύπος του προενισχυτή...ή μήπως ήθελες να πεις του τελικού?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση preamp-πεταλιέρας
« Απάντηση #10 στις: 22/05/06, 17:56 »
Ο ενισχυτής μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τελικός εάν συνδέσω σε μια υποδοχή που έχει
 oποιοδήποτε preamp. Απλώς αντί να χρησιμοποιώ το preamp του ενισχυτή χρησιμοποιώ εξωτερικό. Το παρακάμπτω δηλαδή όπως λες.
Απλά δεν κατάλαβα γιατί δεν παίζει ρόλο ο τύπος του προενισχυτή...ή μήπως ήθελες να πεις του τελικού?

Όχι βέβαια! Ήθελα να πω του προενισχυτή, όπως ακριβώς το έγραψα!

Το να έχεις λάμπες στην προενίσχυση, ειδικά για μέταλ (δηλαδή 4-5 στάδια τουλάχιστον) είναι άχρηστο και όποιος έχει επιχειρήματα περί του αντιθέτου ευχαρίστως να τον ακούσω. Αυτά είναι κολπάκια του μάρκετινγκ... λαμπάτες προενισχύσεις αλλά στον τελικό τρανζίστορ  :-X ή λαμπάτα πετάλια (σε τρανζιστοράτο ενισχυτή, yeah right...), κλπ.

Κάποιοι από τους πιο πετυχημένους vintage ενισχυτές ήταν οι Musicman που είχαν τρανζίστορ στην προενίσχυση και λαμπάτο τελικό.

Γι'αυτό που θέλεις να κάνεις οι λύσεις που σου προτάθηκαν ήδη είναι μια χαρά και οικονομικές  ;) Αν πας για κάποιο Sansamp θα έχεις και τα πλεονεκτήματα της εξομοίωσης (αν τα χρειάζεσαι)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 21:54
από Μοντίφας
39 Απαντήσεις
13440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 10:28
από Σκίρων
27 Απαντήσεις
9833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:44
από Stel Andre
6 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 23:14
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 13:45
από tech21man
8 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:03
από Jezus
3 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
16 Απαντήσεις
5464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 16:42
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 11:34
από Dr Wolf
25 Απαντήσεις
8661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 12:40
από blade_levinson