Αποστολέας Θέμα: Vox Amplug  (Αναγνώστηκε 8803 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Vox Amplug
« στις: 16/02/08, 23:12 »
Τι ακριβώς είναι; Απ'ότι κατάλαβα είναι ενισχυάκι που συνδέεις την κιθάρα σου κι ακούς με ακουστικά.. Κάτι μου λέει όμως ότι κρύβει κι άλλες δυνατότητες..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #1 στις: 16/02/08, 23:21 »
μπορείς και να το χρησιμοποιήσεις σαν προενιχυτή και να ηχογραφήσεις στο pc σου ή ακόμα και να το συνδέσεις με ενισχυτή. Τα samples που άκουσα δεν με ενθουσίασαν αλλά για τα χρήματα και για να παιζεις πχ τα βράδια αν δεν έχεις ενισχυτή με έξοδο ακουστικών ή κάποιον προενισχυτή (ή modeller) φαίνεται μια χαρά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #2 στις: 17/02/08, 01:41 »
Το έχω εδώ και λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό gadget. Εγώ προσωπικά με αυτό έχω βρει την υγειά μου, γιατί ακόμα και στις 3 το πρωί μπορώ να παίζω χωρίς να ενοχλώ κανέναν και χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω ενισχυτές κλπ. Θα κάνω κάποια στιγμή ένα σύντομο review.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #3 στις: 17/02/08, 03:36 »
Το έχω εδώ και λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό gadget. Εγώ προσωπικά με αυτό έχω βρει την υγειά μου, γιατί ακόμα και στις 3 το πρωί μπορώ να παίζω χωρίς να ενοχλώ κανέναν και χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω ενισχυτές κλπ. Θα κάνω κάποια στιγμή ένα σύντομο review.

Ποιά από τις τρείς εκδόσεις?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #4 στις: 17/02/08, 03:46 »
Ποιά από τις τρείς εκδόσεις?

Classic Rock.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #5 στις: 18/02/08, 01:06 »
Amplug Review

To καινούργιο headphone amplifier από τη Vox. Ένα ενισχυτάκι διαστάσεων περίπου 8x4x2 εκ. (χωρίς το βύσμα). Διαθέτει ένα διακόπτη on-off και τρεις ρυθμιστές για gain, tone και ένταση. Επίσης διαθέτει εκτός από την υποδοχή για τα ακουστικά και μία aux υποδοχή στην οποία μπορείς να συνδέσεις mp3 player ή CD player, πράγμα το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Kυκλοφορεί σε τρεις εκδόσεις - AC30, Classic Rock και Metal. Λειτουργεί με δύο ΑΑΑ μπαταρίες οι οποίες συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο.

Το amplug προσφέρει μια σχετικά καλή γκάμα ήχων που ξεκινούν από καθαρό ήχο στις πρώτες βαθμίδες του gain και αρχίζει να παραμορφώνει όσο ανεβάζεις το gain πάνω από το 3-4. Το tone δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα εύχρηστο, εγώ τουλάχιστον βρίσκω πιο εύκολο να το αφήνω λίγο κάτω από στη μέση, δηλαδή στο 3-5 και να χρησιμοποιώ το tone της κιθάρας. Ο καθαρός ήχος είναι απλά καθαρός ενώ σε πιο high gain ρυθμίσεις λασπώνει και τζιτζικίζει αρκετά, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Έχει σχετικά καλή ανταπόκριση από πλευράς μαγνητών (μπορείς να ακούσεις τις διαφορές στον ήχο ανάμεσα στις διαφορετικές θέσεις του επιλογέα) καθώς και στο παίξιμο (π.χ. pick attack).

Εννοείται ότι από ένα τέτοιο ενισχυτάκι δεν μπορεί κανείς να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Η ουσία του έγκειται στο ότι παρέχει μια στοιχειώδη ποιότητα ήχου σε ένα μικρό και βολικό πακέτο που καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες νυχτερινών κιθαριστικών εντρυφήσεων ενός ερασιτέχνη χορδοβασανιστή. Για μένα η αξία του είναι ότι μπορώ να το συνδέσω στην κιθάρα, να το ανοίξω και να παίξω χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσω ενισχυτή ή καλώδια. Είναι καλό για εξάσκηση μπροστά στον υπολογιστή, όπου έχω βιβλία εκμάθησης, ακκόρντα, παρτιτούρες αλλά και backing tracks, στη χρήση των οποίων το amplug μού λύνει τα χέρια. Και όλα αυτά πολύ απλά και εύκολα, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή της νύχτας, χωρίς να ενοχλώ κανέναν.

Θετικά σημεία:
1. Μικρό μέγεθος
2. Ευκολία χρήσης
3. Ικανοποιητικός ήχος
4. Αux in υποδοχή

Αρνητικά σημεία:
1. Σε κιθάρες τύπου telecaster ή Les Paul που η υποδοχή του καλωδίου βρίσκεται στο κάτω μέρος της κιθάρας, είναι πρακτικά αδύνατον να δεις τα settings. Θα πρέπει ή να το βγάλεις από την υποδοχή ή να γυρίσεις ανάποδα την κιθάρα για να δεις πού βρίσκεσαι. Με strat είναι λίγο πιο εύκολο λόγω θέσης.
2. Σε κιθάρες με humbuckers ή γενικά μαγνήτες με υψηλό output είναι δύσκολο να έχεις καθαρό ήχο καθώς αρχίζει να παραμορφώνει πολύ νωρίς.
3. Σε υψηλές εντάσεις (από 6 και πάνω) βγάζει ένα αισθητό φύσημα στα ακουστικά.
4. Όταν το gain είναι στη χαμηλότερη θέση (1) η ένταση μηδενίζεται. Το gain πρέπει να είναι στο 2 και πάνω για να ακούγεται ήχος.

Εν κατακλείδι μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του (κοστίζει περίπου 35 λίρες Αγγλίας, εγώ το πήρα 28 λίρες από ebay) είναι αξιόλογο μηχάνημα. Μέχρι τώρα το μόνο headphone amplifier που θεωρούσα ότι θα άξιζε τον κόπο να αγοράσω ήταν το Rockman Guitar Ace, το οποίο έχει καταπληκτικό ήχο και έχει κι αυτό aux in υποδοχή, δεν έχει όμως την ευελιξία του Amplug από πλευράς ρυθμίσεων και κοστίζει πολύ περισσότερο. Με λίγα παραπάνω λεφτά από τα 80 Ευρώ που κοστίζει το Guitar Ace υπάρχουν αληθινοί φορητοί ενισχυτές με πολλές επιπλέον δυνατότητες όπως ο Roland Micro Cube (99 Eυρώ στον Thomann) του οποίου επίσης είμαι ευτυχής κάτοχος ή o Vox DA5 (88 Ευρώ στο Playback).
 
Ημιάσχετο: Ψάχνοντας στο youtube για video samples του amplug, πέτυχα
αυτό το βιντεάκι
. Ένας πολύ ενδιαφέρων τρόπος να χρησιμοποιηθεί το ενισχυτάκι προκειμένου να δώσει μια εντελώς διαφορετική διάσταση στη κιθαριστική σας ενασχόληση, και ίσως και στην ερωτική σας ζωή.... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/08, 01:09 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #6 στις: 18/02/08, 01:35 »
Amplug Review
Hμιάσχετο: Ψάχνοντας στο youtube για video samples του amplug, πέτυχα αυτό το βιντεάκι. Ένας πολύ ενδιαφέρων τρόπος να χρησιμοποιηθεί το ενισχυτάκι προκειμένου να δώσει μια εντελώς διαφορετική διάσταση στη κιθαριστική σας ενασχόληση, και ίσως και στην ερωτική σας ζωή.... :P
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Από αυτό έπρεπε να ξεκινήσεις το review!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #7 στις: 18/02/08, 02:25 »
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #8 στις: 11/03/08, 19:19 »
Εμενα μου ηρθε σημερα το AC 30 μοντελο...40 δολλαρια απο ebay για τα λεφτα του ειναι super μεχρι του 4-5 παιζει καθαρα και μετα αρχιζει η βοξιλα...μεγαλο + το aux
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος klonos78

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #9 στις: 29/04/08, 12:55 »
Καλημερα παιδια ενδιαφερομαι κι εγω να αγορασω αυτο το πραγματακι
Ηθελα να ρωτησω στη συσκευασια περιλαμβανονται ακουστικα ή οχι?
Ευχαριστω παιδες?

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #10 στις: 29/04/08, 17:16 »
οχι δεν δινουν και ακουστικα :)
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος dfrag

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #11 στις: 18/05/08, 12:56 »
Εμενα μου ηρθε σημερα το AC 30 μοντελο...40 δολλαρια απο ebay για τα λεφτα του ειναι super μεχρι του 4-5 παιζει καθαρα και μετα αρχιζει η βοξιλα...μεγαλο + το aux

Το πήρες από USA (γενικά εκτός EU); Δεν είχες κανένα θέμα με τελωνείο ε; Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα έχω πάρει από ebay μόνο από εντός EU.

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #12 στις: 18/05/08, 17:04 »
Δεν πληρωσα τπτ τελωνειο...ειναι πολυ μικρο το ποσο...και γενικως διακρινω τελευταια μια χαλαροτητα στα τελωνεια...εκανα αγορες και πανω απο 150 δολλαρια και αρκετες φορες και ηρθαν απλα σπιτι μου :) ειναι τοσα πολλα τα πραγματα που ερχονται απο america που μαλλον δεν εχουν χρονο να τα εκτελωνισουν ;D
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #13 στις: 14/08/08, 10:15 »
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Αν το χρησιμοποιήσω με αλλα πετάλια π.χ κιθάρα - παραμόρφωση, delay, reverb , vox Amplug και κονσόλα υπάρχει περίπτωση να το καταστρέψω?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #14 στις: 14/08/08, 17:10 »
Χρήσιμο gadget φαίνεται, αλλά μόνο στην περίπτωση όπου ενισχυτής που έχει κάποιος δεν βγάζει Output για ακουστικά. Από την άλλη θα μπορούσε να θεωρηθεί και άχρηστο έως επικίνδυνο gadget. Δεν είναι και τόσο καλό για τα αυτιά μας να έχουμε επί μία ή δύο ώρες κάτι να "τζιτζικίζει" ουσιαστικά μέσα τους.

Από την άλλη, μπορεί να συνδέσει κανείς την κιθάρα με το PC κι ύστερα να φέρει τον ήχο με ακουστικά στα αυτιά του. Χρησιμοποιώντας μάλιστα κι ένα από τα γνωστά προγράμματα κιθάρας που κυκλοφορούν....πολύ καλύτερα!!!

Για τις διακοπές τέλος πάντων...καλό είναι !!!! :P

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #15 στις: 15/08/08, 00:49 »
Γενικά που το άκουσα μου άφησε μια καλή πρώτη εντύπωση.Δύσκολο το βλέπω (σαν απάντηση στο φίλο που ρώτησε) να μπορεί να πάρει εφφέ πάνω θεωρώ ότι είναι μόνο για εξάσκηση ή νυχτερινά παιξίματα

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #16 στις: 15/08/08, 02:50 »
μπορεις να βαλεις επανω του οσα εφφε θελεις,νο προπλεμ,αλλα μη φανταστεις οτι θα εχεις και τον ηχο που περιμενεις..απλα θα εχεις μια ιδεα ..δοκιμασε το αφοβα  8)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #17 στις: 15/08/08, 03:04 »
Ημιάσχετο: Ψάχνοντας στο youtube για video samples του amplug, πέτυχα αυτό το βιντεάκι. Ένας πολύ ενδιαφέρων τρόπος να χρησιμοποιηθεί το ενισχυτάκι προκειμένου να δώσει μια εντελώς διαφορετική διάσταση στη κιθαριστική σας ενασχόληση, και ίσως και στην ερωτική σας ζωή.... :P

ΚΆΠΟΙΑ εταιρεία στυλ Ντιούρεξ είχε βγάλει έναν δονητή που συνδεόταν στην κιθάρα αλλά δεν κατάφερα να το βρω στο νετ....!!! :P

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #18 στις: 14/08/14, 19:41 »
Καλησπέρα σας!

Ξεθάβω αυτό το θέμα για τον εξής λόγο...
Πρόσφατα μου έκαναν δώρο ένα vox amplug lead, και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να ηχογραφήσω μέσω του reaper ή του audacity... ή κάποιου άλλου προγράμματος αν δεν γίνεται με αυτά...

'Επαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις και στα δύο προγραμματάκια, άλλα τζίφος η δουλειά...
Ξέρω να τα χρησιμοποιώ καθως ηχογραφώ με το amlitube και το guitar rig, αλλά με το amplug δε βρήκα λύση...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #19 στις: 14/08/14, 21:06 »
Φαντάζομαι αν στείλεις το σήμα από την έξοδο των ακουστικών στην είσοδο του υπολογιστή σου ίσως να κάνεις δουλειά...Μπορεί να χρειάζεται ενίσχυση όμως

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Amplug
« Απάντηση #20 στις: 18/08/14, 20:05 »
Ευχαριστώ για την απάντηση hot_sauce!

Τα καταφερα τελικά! Από την έξοδο των ακουστικών του vox στην είσοδο του υπολογιστή... και εγγραφή με το audacity...
Δεν χρειάστηκε ενίσχυση!