Αποστολέας Θέμα: Είστε αντικειμενικοί με αυτά που διαβάζετε εδώ;  (Αναγνώστηκε 11473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εάν κάποιος συντονιστής κρίνει ότι δεν είναι το σωστό μέρος γι' αυτό το θέμα ας το μεταφέρει.
Φίλες και φίλοι, εδώ και καιρό διαβάζω τους στίχους και σκεφτόμουνα αν πρέπει να βάλω αυτό το θέμα ή όχι. Στο τέλος είπα ας το βάλω ελπίζοντας πως θα καταλάβετε ότι δεν λέω (ότι θα πω παρακάτω) από κακία, απλά σαν αναγνώστης αναρωτιέμαι καμιά φορά αν είμαι εγώ μόνο τόσο παράξενος.
Η πλειοψηφία των στίχων που έχω διαβάσει δυστυχώς είναι κάτω και του μετρίου ακόμα. Και καλά, αυτό δε με πειράζει καθόλου. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι τα σχόλια που διαβάζω από κάτω. Σε πολλές περιπτώσεις "εκτρωμάτων" ή "βαρετών" στίχων βλέπω κριτικές του τύπου "συνέχισε έτσι να αγγίζεις τη καρδούλα μας" ή "μας ταξιδεύεις με τους στίχους σου" ή "φοβερό, είναι κατάθεση ψυχής" και για να μην επεκταθώ περισσότερο καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Και θα μου πείτε καλά ρε φίλε, είναι θέμα γούστου, τι σε νοιάζει εσένα; Ε, αυτό αναρωτιέμαι, τόσο παράξενος είμαι; Είναι αντικειμενικές οι κριτικές σας; Είναι αυτό το επίπεδο των στίχων που σας αρέσει και σας εκφράζει; Γιατί εγώ ειλικρινά μόνο ελάχιστες περιπτώσεις ξεχωρίζω από τα εκατοντάδες ποιήματα και στιχουργήματα που διάβασα εδώ. Μην αρπαχτείτε, ρωτάω, περιμένω απόψεις, θέτω θέμα για συζήτηση όχι για καυγά.

ΥΓ. Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω παραδείγματα αν και είχα πολλά υπ' όψη μου.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Αυτό έχει ξαναμπεί με διάφορους τρόπους και φυσικά ( τι περίμενες ) οδήγησε σε ομηρικές διαμάχες.Δεν ξέρω εαν υπάρχει τίποτα από τα παλιά θέματα στον κάδο ανακύκλωσης..
Για την ώρα το αφήνω εδώ...και βλέπουμε... ;D

Πάντως για να επεκτείνω την σκέψη σου , το ίδιο συμβαίνει και στα "δικά μας τραγούδια και συνθέσεις" , πάνω κάτω..
Αλλά γιατί απορείς? Δεν υπάρχουν πάρα πολλοί που τους αρέσει το "μακαρόνια με κυμά" του Σάκη?
Δεν θα βγει άκρη...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος angela_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • forgive your enemies....!
    • Προφίλ
sorry...alla ego pou diabas 2-3 mou aresan poli kai to eipa...!!! ti na sou po...poli exoun idiotropo gousto kai mporei na tous aresei to paramikro...na tous aggizei giati mporei na exoun biosei kati...!!!
min ksexnas stin e;;alda eimaste pano apo 10.000.000 atoma kai den eisai o monos idiotropos...apla sou aresei to poiotiko...!!! :-\ :-\ :-\
"Ζήσε με το θέλω της καρδιάς και όχι με το πρέπει των άλλων..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό έχει ξαναμπεί με διάφορους τρόπους και φυσικά ( τι περίμενες ) οδήγησε σε ομηρικές διαμάχες.Δεν ξέρω εαν υπάρχει τίποτα από τα παλιά θέματα στον κάδο ανακύκλωσης..
Για την ώρα το αφήνω εδώ...και βλέπουμε... ;D

Πάντως για να επεκτείνω την σκέψη σου , το ίδιο συμβαίνει και στα "δικά μας τραγούδια και συνθέσεις" , πάνω κάτω..
Αλλά γιατί απορείς? Δεν υπάρχουν πάρα πολλοί που τους αρέσει το "μακαρόνια με κυμά" του Σάκη?
Δεν θα βγει άκρη...

Δεν είχα δει ποτέ τέτοιο θέμα , αν έχει ξαναμπεί σόρρυ. Φυσικά και συμβαίνει και στα τραγούδια αλλά σε μικρότερη έκταση, εδώ νομίζω ότι έχει παραγίνει γι' αυτό άνοιξα το θέμα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Αντώνη,
Πιστευω πως, οτι γραφει ο καθένας σαν σχόλιο κατα 99% ειναι αυτό που τον εκφράζει...
τωρα μη απορείς αν βλεπεις ωραία σχόλια σε κατι μέτριο ή κατω του μετρίου...
Πιστευω όσον αφορά τους στίχους, αν σε καποιον αναγνώστη [κυριως σε εφηβική ηλικία] αρέσει καποια προταση καποια λεξη κτλ... και του θυμίζει κάτι από τα βιώματά του ...εντυπωσιάζεται και απαντα : υπέροχο, τελειο...κτλ
μην σου κανει εντύπωση...

εξάλλου στο διαδύκτιο ειμαστε, στο οποίο μπαίνει ο καθένας, οπότε μπορεί εσυ να δημοσιεύσεις κατι υπέροχο και να τυχει να το διαβάσουν καποιοι που δεν τους εκφράζει και να εχεις αρνητικά σχόλια ενω καποιος άλλος με ενα μέτριο στιχάκι να βρεί target group που λενε και οι ...ποιοι το λενε τεσπα, και να έχει τα κάλυτερα σχόλια...

 


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Λείπει ο Μάρτης από την Σαρακοστή? ΟΧΙ! Πως είναι δυνατόν να λείπει ο Καρχαρίας από τέτοιο θέμα.

Κατόπιν ώριμης σκέψης (τι πράγμα???) αποφάσισα ότι είναι λογικό να υπάρχουν διθυραμβικές κριτικές για τα "ποιήματα" .. γκουχου γκούχου γκόλουμ! γκόλουμ.. και τα "τραγούδια"... ... που απαρτίζουν τις δύο υποκατηγορίες του forum. Είναι λογικό γιατί οι περισσότερες απαντήσεις προέρχονται από τους ίδιους τους δημιουργούς, δημιουργούς αντιστοίχων εμπνεύσεων.
Αλλά το σίγουρο είναι ότι κανένας δεν λαμβάνει σοβαρά αυτά που διαβάζει/ακούσει, δεν έχει την διάθεση (ή ικανότητα?) να τα κριτικάρει, οπότε πετάμε ένα "ονειρικό" και τελείωσε. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος angela_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • forgive your enemies....!
    • Προφίλ
Αντώνη,
Πιστευω πως, οτι γραφει ο καθένας σαν σχόλιο κατα 99% ειναι αυτό που τον εκφράζει...
τωρα μη απορείς αν βλεπεις ωραία σχόλια σε κατι μέτριο ή κατω του μετρίου...
Πιστευω όσον αφορά τους στίχους, αν σε καποιον αναγνώστη [κυριως σε εφηβική ηλικία] αρέσει καποια προταση καποια λεξη κτλ... και του θυμίζει κάτι από τα βιώματά του ...εντυπωσιάζεται και απαντα : υπέροχο, τελειο...κτλ
μην σου κανει εντύπωση...

εξάλλου στο διαδύκτιο ειμαστε, στο οποίο μπαίνει ο καθένας, οπότε μπορεί εσυ να δημοσιεύσεις κατι υπέροχο και να τυχει να το διαβάσουν καποιοι που δεν τους εκφράζει και να εχεις αρνητικά σχόλια ενω καποιος άλλος με ενα μέτριο στιχάκι να βρεί target group που λενε και οι ...ποιοι το λενε τεσπα, και να έχει τα κάλυτερα σχόλια...

 



as poume ego...efibiki ka8ar ilikia...(16)...to poiima pou diabasa (για την φοιβη) mou arese giati exo zisei kati paromoio...opote min aporeis...
"Ζήσε με το θέλω της καρδιάς και όχι με το πρέπει των άλλων..."

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Χμμ...εγώ μάλλον είμαι αντικειμενικός...γιαυτο δεν έχω απαντήσει σε κανένα τέτοιο θέμα (νομίζω ::))
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και καλά κομμάτια αλλά δεν έχω υπομονή να διαβάσω ότι να 'ναι μήπως βρω και κάτι καλό.
Αγοράζω απευθείας Καρυωτάκη, Βάρναλη, Ρίτσο, Σεφέρη, Πόε......
Σόρυ αλλά δεν είμαι κυνηγός ταλέντων...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   fatses asteies, επειδή το ίδιο θέμα είχα ανοίξει κι εγώ πριν καιρό και δεν πήρα ουσιαστική απάντηση, παρά μόνο ξύλο δε μου ρίξανε ( No hard feelings για κανέναν ;) ) ένα θα σου πω : άστο φίλε μου, άστο ! ;D Υπάρχουν κάποιοι (ελάχιστοι κατά την άποψή μου) ωραίοι στίχοι εδώ μέσα. Υπάρχουν και διάφορα "άλλα" όμως. Συχνά άγνοια και απλή εφηβική ανωριμότητα από την οποία περάσαμε όλοι όσο και να θέλουμε να την καταδικάζουμε σε δήθεν κρίσεις "σοβαρότητας" / σοβαροφάνειάς μας. Υπάρχει και status ή φιλίες ή άλλα. Τσουτσούδες πετάγονται εκεί που δεν σπέρνονται ( ;D ) Υπάρχουν και σφουγγοκωλάριοι, αλλά αλίμονο ! Μαύρο φίδι που σ' έφαγε αν το πεις, γιατί ξετρυπώνουν αυτοί που έχουν τη μύγα για να σε κάνουν "ντα". Δεν είναι οτι με ενοχλούν όλα αυτά και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Άλλωστε φόρουμ είναι, έχουμε και πραγματική ζωή ;) Εγώ εκεί που έχω καταλήξει, είναι άσε τους άλλους να πουν οτι μπούρδα θέλουν για "ταξίδια στη φαντασία" , "αγγίγματα ψυχής" κλπ, πες κι εσύ ό,τι νομίζεις, όπως νομίζεις και μη δίνεις δεκάρα αν νομίζουν οτι είσαι κι ο σατανάς ο ίδιος ή ο πιο αντιπαθητικός κομπλεξικός στον κόσμο ;D

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Η στιχουργία δεν είναι εύκολο πράγμα , πολλές φορές είναι πιο δύσκολο και από τη μουσική σύνθεση (πάντα). Έχω προσπαθήσει (σαν ανήσυχος μουσικός) να γράψω στίχους, τους οποίους έχω πάιξει και τραγουδήσει κι όλας, αλλά λόγω αυτογνωσίας, τους έσκισα και τους πέταξα , παρόλο που όλοι λέγανε τι ωραίοι στίχοι, και γιατί τους πετάς κλπ κλπ. Αλλά εδώ έχει γίνει επιτυχία το Απαπα... στην Ελλάδα ζούμε... πάντως έχω δεί και αρκετά ωραία δείγματα στίχων, αλλά και πολλά τα οποία δεν θα τα χαρακτήριζα άσχημα, αλλά σίγουρα τραγικά αφελή και απλοικά. Δεν στελνω ποτέ και για κανέναν λόγο κριτική για ευνόητους λόγους. ΓΕνικά με βρίσκετε σύμφωνο...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Δεν είχα δει ποτέ τέτοιο θέμα , αν έχει ξαναμπεί σόρρυ. Φυσικά και συμβαίνει και στα τραγούδια αλλά σε μικρότερη έκταση, εδώ νομίζω ότι έχει παραγίνει γι' αυτό άνοιξα το θέμα.

Χα..χα...έχει παραγίνει ε? ;D ;D

Διάβασε το παρακάτω.....

"Αναθεμα την ωρα καταρα τη στιγμη
που βαλαν το φασιστα για συντονιστη
του δωσαν εξουσια και λογο να μιλα
μα πηρε το καλαμι και τρεχει στα βουνα"

που αποτελεί υπογραφή κάποιου μέλους....μάντεψε σε ποιόν αναφέρεται και τι το προκάλεσε και κερδίζεις μερικούς μήνες πίσω στην ημερομηνία εγγραφής σου... ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
   Το βλέπω λίγο διαφορετικά...
   Καταρχήν βάζοντας κάποιος τους στίχους του εδώ δεν μας αναγάγει αυτόματα σε κριτικούς τέχνης υψηλού επιπέδου, κρεμόμενος απ` τα σχόλιά μας, με αγωνία για την καριέρα του ως ποιητής! Φιλικά τους βάζει τους στίχους, σαν να τους δείχνει σε φιλαράκια, περιμένοντας φιλική αντιδραση, είτε η άποψη είναι θετική είτε αρνητική. Δεν νομίζω δηλ. να φανταζεται κανείς τον χώρο εδώ σαν μουσική ακαδημία, fame storry ή το "να ή ευκαιρία !"
   Εδώ είναι σαν μια υποτυπώδη κοινωνία ας πούμε, όπου ο καθένας αυτοπροβάλλεται, παρουσιάζεται στα άλλα μέλη με όποιο τρόπο μπορεί κι έχει μάθει. Άλλοι με το χιούμορ τους, άλλοι στο chat, άλλοι συμμετέχοντας σε συζητήσεις, δημοψηφίσματα, συναντήσεις κτλ.. κι άλλοι με τραγούδια ή στίχους. Κι όλοι λένε "να... αυτός είμαι... έτσι σκέφτομαι... έτσι αισθάνομαι... έτσι είμαι... και σ`όποιον αρέσω..." Δεν περιμένει κανείς να τον πάρει την επόμενη μερα τηλ. ο μικρούτσικος ή ο νταλάρας για να μελοποιήσει τους στίχους του. Απλά αυτοπροσδιορίζεται αναζητώντας -ενδόμυχα ίσως- "ομοίους" φίλους.
   Δεν κυνηγάμε ταλέντα εδώ... ανθρώπους ψάχνουμε.
Ημερολογιακή αξία έχουν τα περισσότερα απλοικά στιχάκια... "έτσι σκεφτόμουν εκείνη τη στιγμή -τότε- έτσι αισθανόμουν... κι αυτό έγραψα."
...και που είναι το κακό όταν κάποιοι έχοντας την ανάλογη ηλικία, νοοτροπία, βιώματα... κτλ.. συγκινούνται και τους αρέσουν? ? ? 
...ναι είναι "καταθέσεις ψυχής" ... γιατί να μας ενοχλεί ο όρος? ? ( το ότι ειναι χιλιοειπωμένος δε σημαίνει ότι χάνει το νόημά του..)
...και γιατί να λένε ψέματα όταν λένε ότι τους αγγίζει την ψυχούλα τους και τους ταξιδεύει? ? (μακάρι να μουν 16χρονος... να `χω ψυχούλα και να μπορώ να "ταξιδεύω" μ` ένα απλό στιχάκι.)
...Κι αφού -όντως- ελάχιστα είναι τα καλά ποιήματα εδώ, τι θα `πρεπε δηλ.? να βγαίνει ένα κάθε μήνα? και με ποια κριτήρια? και ποιός θα τα ορίζει αυτά?

   Σε μια κοινωνία... μια παρέα σαν εδώ αν θέλετε, όλα πρεπει να `ναι αποδεκτά, με εξαίρεση αυτά που είναι προκλητικά-προσβλητικά. Κι αν δεν μας αρέσει κάτι, απλά ας μην το κρίνουμε κι αν θέλουμε ντε και καλά να το κρίνουμε, ας μην το χλευάζουμε. Υπάρχουν πιο κομψοί τρόποι να πεις σ ένα φίλο σου -ή και σ` έναν ξένο- ότι δεν προσέχει αρκετά τον εαυτό του... απ το να του τσαμπουνάς με υπεροψία ότι είναι χοντρός κακομούτσουνος και κακόγουστος.
   Σε πολλά άλλωστε "εκτρώματα", κάτω απ` την έλλειψη υψηλού επιπέδου μπορεί αν θέλει πραγματι κάποιος, να διακρίνει καλά στοιχεία που κρύβουν τα εφηβικά μυαλά για να μας κάνουν να γίνουμε λίγο καλύτεροι.
   Αν μας "φτιάχνει" τόσο πολύ, ας βγάλουμε τα μάτια μεταξύ μας, αλλά ας αφήσουμε τα παιδιά στον ενθουσιασμό τους. Για να μη φτάσουμε στο σημείο κάποια στιγμή να "κακαρίζουμε" εδώ μέσα, βλέποντας τον Γ.Μιχαλακόπουλο να τινάζει τη χαίτη του, απαγγέλλοντας εκστασιασμένος τα "Μαύρα κοράκια " ! ! ! (από την ταινία "ξύπνα Βασίλη"...)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/05, 20:25 από vert »
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Σπανια βαζω κριτικη σε κομματι ποσο μαλλον περισσοτερο σε στιχους...και ο λογος; οπως εχει πει και ενας καλος φιλος και μελος του φορουμ, αν νομιζεις οτι το κανεις καλυτερα καντο να σε δω..ετσι λοιπον, σιωπω... Ειναι ελαχιστες οι φορες που εχω δει κατι πραγματικα καλο...εκει γραφω. διαφορετικα δεν γραφω..βεβαια υπαρχει το ενδεχομενο να ειναι γνωστος ο στιχουρχος/συνθετης και να θελω να τον εμψυχωσω η να εχει ξεπερασει τις προσδοκιες μου...και εκει πιστευω θα κανω μια αναφορά...αλλα όχι τραγικα και επικα πραγματα...και όσο γινεται αντικειμενικα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Για όσους είπαν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί: Είδατε πόσο πολιτισμένη συζήτηση γίνεται αν θέσεις ένα ερώτημα ΕΥΓΕΝΙΚΑ?
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Προφανώς όταν κάποιος σχολιάζει κάποιους στίχους δεν το κάνει για πλάκα και δεν πιστεύω πως σχολιάζει χωρίς ειλικρίνεια.
Άλλωστε αν δεις κανείς σχεδόν δεν κάνει κριτική σε ό,τι γράφεται,απαντάμε τουλάχιστον εγώ σε ότι μου κινεί το ενδιαφέρον.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Είναι αντικειμενικές οι κριτικές σας;

Η αντικειμενική κριτική προκύπτει από υποκειμενικά κριτήρια !!!

Είναι αυτό το επίπεδο των στίχων που σας αρέσει και σας εκφράζει;

Αυτό το ''επίπεδο στίχων'' νομίζω ότι είναι λίγο ατυχές...

Δε ξέρω τι περιμένεις να διαβάσεις σε αυτή τη σελίδα , αλλά το ''Άξιον εστί''....δε ξαναγράφεται !!!




Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για αρκετές από τις απαντήσεις σας έχω ανταπαντήσεις αλλά, μετά από πολύ σκέψη, έκρινα ότι δεν είναι φρόνιμο να αρχίσουμε τις παραθέσεις γιατί μάλλον θα γίνει και αυτό όπως και τα παλαιότερα θέματα με κόντρες και-ίσως-μικρούς καυγάδες. Άλλωστε για να μπορέσω να υποστηρίξω κάποιες θέσεις μου πρέπει να βάλω και παραδείγματα (που ευτυχώς για μένα υπάρχουν πολλά) αλλά αυτό δε θέλω να το κάνω γιατί ενώ σκοπός μου είναι να δείξω τις "παράξενες" -κατά τη γνώμη μου- κριτικές/σχόλια, αυτό θα γίνει τελικά προσβλητικό ως προς αυτόν που έγραψε τους στίχους (και καλά έκανε, δικαίωμά του, δε με νοιάζει να δημοσιοποιεί κάποιος κάτι που δεν είναι ούτε καν ανεκτό, απλά μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτοί οι στίχοι να εκθειάζονται). Βέβαια ίσως υπάρχουν κάποιες εξηγήσεις όπως ας πούμε να είναι σχόλιο "κολλητού" (άρα δε μας νοιάζει ο στίχος αλλά η προβολή του φίλου) ή να είναι ανταπόδωση καλού σχολίου (επίσης δε μας νοιάζει ο στίχος αλλά οι "δημόσιες σχέσεις" και η προσδοκία καλών σχολίων σε δικό μας θέμα) ή ακόμα να είναι και το ίδιο πρόσωπο με άλλο όνομα (ε, αυτό αν συμβαίνει είναι τελείως κουτό) κλπ. Βέβαια θα μου πείτε τι σε νοιάζει και ανακατεύεσαι, τι σε νοιάζει μη κάνεις σχόλια άμα δε σου αρέσουν, είναι υποκειμενικά αυτά τα θέματα κι εμάς δε μας αρέσουν αυτά που λες τώρα εδώ και άλλα τέτοια πολιτισμένα που προωθούν το διάλογο. Εντάξει , δίκιο έχετε, αλλά τότε γιατί να υπάρχει το φόρουμ αν είναι να μη λέμε ελεύθερα και ανοιχτά (και κυρίως χωρίς παρεξηγήσεις) αυτά που θέλουμε; Άλλωστε νομίζω ότι όταν κάποιος δημοσιοποιεί κάτι με σκοπό ΚΑΙ την κριτική (εκτός των όποιων άλλων λόγων) τότε αποζητά την ειλικρίνεια και μόνο (είτε τον βολεύει είτε όχι).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
   Μια "πολιτισμένη" συζήτηση δε σημαίνει μόνο κατάθεση της δικής μας άποψης με ευγενικές προτασούλες και όμορφα λογάκια, αλλά προυποθέτει και "αυτιά έτοιμα να ακούσουν" και "μυαλά έτοιμα να δεχτούν το διαφορετικό"...
   Φίλε Αντώνη... αν δεν ανταπαντήσεις στις απαντήσεις που με σαφήνεια σου δόθηκαν  στο ερώτημά σου ... τι είδους συζήτηση να γίνει? 
...και τι το κακό έχουν οι παραθέσεις ?... ή οι αντιπαραθέσεις...? εάν γίνονται σε καλό κλίμα?...
... και τι νόημα είχε το ερώτημά σου εάν δεν δέχεσαι διαφορετική άποψη?...
... κι αν απλά διακρίνεις "διαπλεκόμενα συμφέροντα" στους σχολιασμούς των στίχων -προβολή των φίλων, δημοσιες σχεσεις, διπλά ονόματα- γιατί εσύ ποτέ δεν σχολίασες θετικά ή αρνητικά κάποιο ποστ? ενώ ζητούσες επίμονα οι άλλοι να σχοληθούν με τα δικά σου δημιουργήματα? ? ?

   Μόνο ο Χρόνος θα αποφανθεί αν κάτι είναι καλό ή κακό, κι όχι οι δυο-τρεις καλές κουβέντες από κάποιους "τυχαίους"  συνforoumιστές.

   Και για να τελειώνω με το θέμα "αντικειμενικότητας" , έχουν ιδρώσει οι παλάμες μου, έχουν σηκωθεί οι τρίχες μου κάγκελο, έχω νιώσει ρίγη ντροπής και οργής, τριγυρίζοντας στα ποστ, και βλέποντας να απάξιώνονται καλιτέχνες σαν τον Ο. Περίδη την Αρλέττα, την Χ. Αλεξίου, τον Γ. Νταλάρα, τον Στ. Καζαντζίδη τον Δ, Μητροπάνο.
...να βραζει στο ίδιο καζάνι η Λ.Νικολακοπούλου , με τον Φοίβο...
...να ευτελίζεται ο Μ.Χατζιδάκης με τον Δ.Σαββόπουλο και μαζί και η εποχή που αντιπροσωπεύουν...
...να λοιδορείται ακόμα-ακόμα κι ο Ν. Άσημος, και να διαγράφονται με μονοκοντυλιά, ρεμπέτικα, έντεχνα, λαικά και δημοτικά τραγουδια... ως σαν να μην προσέφεραν τίποτα στην συγχρονη ελληνική μουσική σκηνή...
... να κατηγορείται ο Λοίζος για λαικισμό και απλοικότητα, όπως και Καλδάρας Κουγιουμτζης, Τσιτσανης κτλ..
...κι άλλα πολλά... κουράστηκα... δεν θυμαμαι..

Κι όμως... δεν μιλησα...   "κιχ" δεν εβγαλα,    ανάσα δεν πήρα..."άποψη τους είναι" είπα.. "σεβαστή" ..."θα `ρθει το πλήρωμα του χρόνου"

    Αυτά ... απόστασα... (τι θέλω κι αχολούμαι? τι θετε και μ`ακούτε?)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/05, 06:39 από vert »
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για όσους είπαν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί: Είδατε πόσο πολιτισμένη συζήτηση γίνεται αν θέσεις ένα ερώτημα ΕΥΓΕΝΙΚΑ?


Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πάλι   πολιτισμένα   και με ενδιαφέρουσα ροή συζήτησης.

Eρωτικοί στίχοι...


« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/05, 09:09 από Ararvin1967 »
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

delfinaki

  • Επισκέπτης
Δεν νομίζω ότι κανείς από εμάς χρυσώνει το χάπι κανενός, αν μας αρέσει κάτι, κάνουμε θετικά σχόλια και ενθαρύνουμε, ειδάλλως, επισημαίνουμε λάθη, παραλείψεις και κακώς κείμενα, πωπώ, τι είπα πάλι  :D

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
   ...να ευτελίζεται ο Μ.Χατζιδάκης με τον Δ.Σαββόπουλο και μαζί και η εποχή που αντιπροσωπεύουν...
...να λοιδορείται ακόμα-ακόμα κι ο Ν. Άσημος, και να διαγράφονται με μονοκοντυλιά, ρεμπέτικα, έντεχνα, λαικά και δημοτικά τραγουδια... ως σαν να μην προσέφεραν τίποτα στην συγχρονη ελληνική μουσική σκηνή...

Τι δουλεια είχε ο Χατζι με τον Νικόλα
Ο ένας ήταν αστος και σπουδαγμένος και ο άλλος ο τρελός των εξαρχείων (με ένα συναίσθημα όμως που σκότωνε) και αυτοδίδακτος
Α ρε Νικόλα, που να ξέραμε όταν σε πειράζαμε πιτσιρικάδες στην πλατεία τι κάναμε?
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η απάντηση αυτή είναι προς το Vert μόνο.
Φίλε Χάρη...  Καταλαβαίνω απολύτως τι θέλεις να πεις και δε σου κρύβω ότι νιώθω πως είσαι άδικος μαζί μου. Ας είναι. Ας πάμε λίγο επί της ουσίας.
Τα αυτιά μου είναι πάντα ανοιχτά και κακώς νομίζεις ότι δε θέλω την αντίθετη άποψη (το ίδιο όμως είναι και το στόμα μου, οπότε και θα ακούω αλλά και θα μιλάω, ελπίζω το δεύτερο να μη σε ενοχλεί).

... κι αν απλά διακρίνεις "διαπλεκόμενα συμφέροντα" στους σχολιασμούς των στίχων -προβολή των φίλων, δημοσιες σχεσεις, διπλά ονόματα- γιατί εσύ ποτέ δεν σχολίασες θετικά ή αρνητικά κάποιο ποστ? ενώ ζητούσες επίμονα οι άλλοι να σχοληθούν με τα δικά σου δημιουργήματα? ? ?

   Μόνο ο Χρόνος θα αποφανθεί αν κάτι είναι καλό ή κακό, κι όχι οι δυο-τρεις καλές κουβέντες από κάποιους "τυχαίους"  συνforoumιστές.


Δε διακρίνω μόνο αυτό, είναι ένα θέμα που πολλοί το λένε και εγώ το έθεσα (για μια ακόμη φορά όπως είδα σε αντίστοιχα θέματα) εδώ ανοιχτά να συζητηθεί. Αφού μάλλον συμβαίνει γιατί φοβόμαστε να το πούμε; Υπάρχουν θέματα ταμπού εδώ που δεν κάνει να τα αγγίζουμε; Όσο για το αν σχολίασα ή όχι κάτσε να κάνω καμιά 10ριά παραθέσεις να δεις ότι σχολιάζω κι εγώ.
Απ: Στραβά Δοξάρια
Απ: Όταν ειμαι μαζι σου...
Απ: PAIN (karharias Mix)-MP3
Απ: DEMO(updated)
Απ: Ζωτικό Ψεύδος - Νεράιδα - mp3
Απ: Ενα παλιο τραγουδι.....(θελω να ξαναγινω φοιτητης)
Απ: "Κι αν έπιασε βροχή θα βγώ" mp3-movastro
Απ: She's gone away...
Απ: Jungle Boogie by Get Wind
Απ: Ζωτικό Ψεύδος - Νεράιδα - mp3
Απ: Ioudas-MP3 , kati to "diaforetiko"

Τώρα όσο για την αιχμή που σαφέστατα αφήνεις για όσους έγραψαν στο θέμα με τα δικά μου τραγούδια ("τυχαίους συνφορουμιστές") δεν έχω να πω τίποτα. Απλά μόνο ότι τους ευχαριστώ που ασχολήθηκαν.

Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα για τους καλλιτέχνες που αναφέρεις (και που μάλλον όπως καταλαβαίνω οι απόψεις μου για μερικούς από αυτούς ίσως να σε στεναχώρησαν και να έκαναν την απάντηση σου πιο αιχμηρή από ότι θα έπρεπε) τι να κάνουμε. Ο καθένας με τα γούστα του. Ενδεικτικά αναφέρω για μερικούς από αυτούς άλλη μια φορά την άποψή μου. Ξεκινώντας από το Σαββόπουλο να σου πω ότι για μένα είναι το ιερό τέρας του ελληνικού τραγουδιού πολύ μα πολύ μακριά από Χατζιδάκι κλπ (βλέπε και αυτό το θέμα για να πειστείς Απ: Ποιος σας επηρέασε και πιασατε κιθάρα στα χέρια σας;;; ). Τώρα Αλεξίου Νταλάρας Καζαντζίδης (φωνάρες, τεράστια λαρύγγια) εμένα προσωπικά δε μου λένε και πολλά τα τραγούδια που είτε έχουν ερμηνεύσει είτε έχουν γράψει. Ειδικά τα τραγούδια του Καζαντζίδη δε μπορώ να τα ακούσω ούτε για ένα λεπτό, δεν είναι στα ακούσματά μου και δεν τα αντέχω , τι να κάνουμε; Τόσο κακό είναι να έχω τις προτιμήσεις μου;  Όσο για τα ρεμπέτικα-λαικά-δημοτικά που αναφέρεσαι έχω βάλει θέμα εδώ 
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=19072.0
έχοντας αυτή την απορία εδώ και χρόνια αλλά δεν είδα να απαντήσεις εκεί.
Τελειώνοντας θέλω να σου πω ότι απέφυγα να απαντήσω όσο γινόταν στις αιχμές που αφήνεις για τα δικά μου τραγούδια και τη στάση μου στο φόρουμ ή για το τι "ζητούσα επίμονα από τους άλλους" γιατί είναι λίγο ανούσιο να ασχοληθούμε με αυτό (θα πάρει το χαρακτήρα προσωπικής αντιπαράθεσης και όχι συζήτησης). Άλλωστε όλοι έχουν μυαλό και διαβάζοντας τα λεγόμενά μας κρίνουν τι -κατά τη γνώμη τους- είναι και επιδιώκει ο καθένας εδώ. Να τους λέμε εμείς τι είμαστε ή τι είναι οι άλλοι μάλλον προσβάλλει τη νοημοσύνη τους.
Να είσαι πάντα καλά.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
   Δεν με λένε Χάρη... με λένε Θοδωρή.
   Δεν είμαι άδικος με κανέναν και κανείς δε με στεναχωρεί όταν οι προτιμήσεις μας και οι απόψεις μας διαφέρουν.
   Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν και δεν αφήνω αιχμές, γιατί δεν έχω λόγο να το κάνω. Προσπαθώ να εννοώ αυτό ακριβώς που λέω.(μάλλον δεν χειρίζομαι καλά τον Λόγο και δεν τα καταφέρνω)
   Εννοούσα ότι δεν σχολίασες επικριτικά τα "απαράδεκτα εκτρώματα" στη στήλη "δικοι μας στιχοι και ποιήματα". Στις "συνθέσεις και τραγούδια" βεβαίως το `κανες και καλά έκανες ως μουσικός.
   Τους καλιτέχνες τους ανέφερα για να δείξω ότι δέχομαι κάποιοι να μην αναγνωρίζουν αυτό που κάποιοι άλλοι θαυμάζουν κι εκτιμούν ή και το αντίστροφο.
   Το τελευταίο δεν το κατάλαβα... προσωπική αντιπαράθεση? από που κι ως που?

Αυτά... φιλικά ! 
(κάτι πήγα να πω, αλλά μάλλον τα μπέρδεψα χειρότερα. Λείπει κι ο asxhmos να βάλει τα πράγματα στη θέση τους...)
   
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν με λένε Χάρη... με λένε Θοδωρή.

Οουυπςς... :-[ :-[ συγγνώμη , ναι , σε μπερδεψα με το μπαλήντερ στη μπάλλα (αφού εκεί γνωριστήκαμε όλοι) τώρα που το είπες θυμήθηκα...

Όσο για το τελευταίο είπα "θα πάρει αν.." όχι ότι πήρε, αλλά με χαρά μου βλέπω ότι δεν πρόκειται αφού συνεννοούμαστε μια χαρά και πολιτισμένα. Συγγνώμη και πάλι για το μπέρδεμα του ονόματος και κρατάω από την κουβέντα μας την ουσία που είναι ότι διαφωνούμε αλλά δεν τσακωνόμαστε.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Για όσους είπαν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί: Είδατε πόσο πολιτισμένη συζήτηση γίνεται αν θέσεις ένα ερώτημα ΕΥΓΕΝΙΚΑ?

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα και με ενδιαφέρουσα ροή συζήτησης.
Eρωτικοί στίχοι...


Ναι, θυμάμαι ότι το θέμα είχε ξαναμανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα τότε που είχες βάλει το θέμα περί ερωτικών στίχων, γράφοντας ένα πρώτο ποστ πολύ πολιτισμένο.

Αλλά εγώ μιλάω για αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?topic=12303.0
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
331 Απαντήσεις
83875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:25
από Jezus
5 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/05, 01:25
από Symeon
68 Απαντήσεις
47272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 10:19
από freemind
270 Απαντήσεις
84224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 01:41
από Amylo
0 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 10:44
από RedWhite83
5 Απαντήσεις
4168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 23:02
από Γιάννης Σ.
6 Απαντήσεις
3388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/15, 13:21
από Κώστας Σο.
1 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/17, 23:04
από UnderGround
0 Απαντήσεις
604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/22, 11:35
από diji grampsas