Αποστολέας Θέμα: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 6188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Μιας κι ο ενισχυτής μου έχει Aux In για σύνδεση με εξωτερική συσκευή, είπα να το εκμεταλλευτώ και να συνδέσω κανα player επάνω για να δώ τί παίζει. Όχι ότι καίγομαι, μιας κι έχω και το Pc και κάνω άνετα οποιαδήποτε ηχογράφηση, αλλά πες το περιέργεια, πες το όπως θες θέλω να το κάνω.

Το βύσμα είναι το μικρό, 1/4 αν δεν κάνω λάθος. Έβαλα τ' ακουστικά για να δώ τη θύρα και μπήκαν άνετα. Χρειάζομαι όμως καλώδιο μικρό-μεγάλο βύσμα ή μικρό-μικρό έτσι; Γιατί αλλιώς δεν παίζει να συνδεθεί συσκευή, όλες θηλυκά έχουν.

Τέτοιο καλώδιο λοιπόν πού βρίσκω; Σ' ένα οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά/καλώδια κλπ; Και δε χρειάζομαι κανα μεγάλο, 20-30 εκατοστά καλά είναι.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 29/03/10, 16:04 »
Αν έχω καταλάβει καλά .... θέλεις ένα καλώδιο με μικρά στερεοφωνικά jack και έναν αντάπτορα απο μικρό σε μεγάλο jack. ( καρφί )
Σε οποιοδήποτε κατάστημα θα το βρείς και νομίζω τα μικρότερα είναι ένα μέτρο.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 29/03/10, 16:07 »
Μπορείς είτε ν αγοράσεις το κάθε καρφί και το καλωδιο ξεχωριστά και να τα κολλήσεις ή  αλλιώς στα ίδια καταστηματα που προμηθευουν ηλεκτονικό υλικό υπάρχουν κσι έτοιμα καλώδια ή αλλιώς μπορείς να πάρεις 1/4>1/4 κα πριν τον ενισχυτή να τοποθετηθεί βύσμα απο μικρό θυλυκό σε μεγάλο αρσενικό.

Όλες οι λύσεις έιναι οικονομικές...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/10, 17:02 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 29/03/10, 19:17 »
Πες το μοντελο του ενισχυτη, για να δουμε τι ειδους εισοδο εχει... μικρο ή μεγαλο καρφι, ή RCA...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 29/03/10, 23:16 »
Χεχε, πήρα κιόλας καλώδιο. Fyi Βραζίλης, έχω τον Roland Cube 20X. Καλή φάση είναι το Aux In, τζαμάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ μαζί με το τραγούδι... Κάπου παίζει και να ψιλοχαθείς με τα φωνητικά του Halford αλλά σε γενικές γραμμές λέει πολύ. Άσε που νομίζω ότι ο ενισχυτής βγάζει καλύτερο ήχο απ' το στερεοφωνικό μου :o

Σαφώς και δεν είναι το ίδιο με το να συνδεθείς στο pc, ν' ανοίξεις το daw και να κάνεις από εκεί τη δουλειά σου. Απλά είναι ένας πανεύκολος τρόπος για να τζαμάρεις όταν θα πας στο σπίτι του κολλητού σου που έχει μπάσο (πού να κουβαλάει ο άνθρωπος τον ενισχυτή του) ή πολλά βατ στον ενισχυτή.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 30/03/10, 09:53 »
Έχω την εντύπωση πάντως, ότι αυτή η λύση θα πρέπει να είναι η τελευταία που θ' ακολουθήσει κάποιος... Τι εννοώ; Ότι βάζοντας ένα τραγούδι να παίξει, βάζοντας και μια κιθάρα από πάνω, ο ήχος να βγαίνει από ένα (8άρι για μένα) ηχείο, κάπως "δένεται" το όλο πράγμα κι ο ήχος είναι κάπως...

Δηλαδή θα προτιμήσω να βάλω το cd στο στέρεο παρά στον ενισχυτή. Καλύτερα 2 διαφορετικά μηχανήματα παρά ένα (ή όχι;).

Παίζει βέβαια να φταίνε κι οι scooped ρυθμίσεις που είχα χθες, γι' αυτό δεν πολυάκουγα την κιθάρα μου (ή ήμουν ΤΟΣΟ πάνω στο tempo που δεν καταλάβαινες διαφορά)...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 30/03/10, 10:11 »
Τι εννοώ; Ότι βάζοντας ένα τραγούδι να παίξει, βάζοντας και μια κιθάρα από πάνω, ο ήχος να βγαίνει από ένα (8άρι για μένα) ηχείο, κάπως "δένεται" το όλο πράγμα κι ο ήχος είναι κάπως..

Βέβαια, όταν πολλές πηγές ήχου αναπαράγονται στο ίδιο μεγάφωνο/ηχείο, δεν υπάρχει τόση πιστότητα όση όταν αναπαράγονται από διαφορετικά.
Επίσης, το μεγάφωνο του ενισχυτή κιθάρας δεν μπορεί να αναπαράγει τέλεια όλο το φάσμα συχνοτήτων (που έχει ένα τραγούδι πχ), όπως θα έκανε ένα ηχείο δύο ή τριων δρόμων.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Καλώδιο για σύνδεση mp3 player μ' ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 30/03/10, 18:58 »
Όντως. Έχεις δίκιο φιλαράκι. Πριν που κάθησα κι έπαιξα καμιά ώρα ψιλοκουράστηκα. Όλα ενοποιούνται και το αποτέλεσμα δεν είναι για πολλή ώρα. Σ' ένα drum track ειδικά, το main ride ακουγόταν πολύ άσχημα, όλο ένα "ντουπ-ντουπ" ακουγόταν, πιατίνια κλπ θάβονταν.

Όπως είπα βέβαια αξίζει στην περίπτωση που θα πας σε κανα σπίτι για τζαμάρισμα, αλλά αν είσαι στο δικό σου, το τραγούδι στο στέρεο ή pc, κι η κιθάρα στον ενισχυτή της.

Τουλάχιστον ανακαλύψαμε κι αυτόν τον τρόπο τζαμαρίσματος :)
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 23:18
από faser
21 Απαντήσεις
7124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 17:38
από Vicarious
14 Απαντήσεις
7738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
17 Απαντήσεις
6103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
8 Απαντήσεις
4046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 14:21
από random
3 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:19
από truepiece
18 Απαντήσεις
10228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/14, 10:55
από @Morpheus@
7 Απαντήσεις
4837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/15, 18:05
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/20, 20:19
από Kasey00