Ψηφοφορία

Ποια η αποψη σας για αυτους που δεν υπηρετουν?Εννοειται εξαιρουνται οι ψυχολογικα η σωματικα ανημποροι αλλα και οι εχων αναβολη γιατι θα υπηρετησουν καποτε και αυτοι

Καλα κανουν και δεν υπηρετουν
28 (51.9%)
Τους καταλαβαινω μεν αλλα εγω δεν θα το εκανα
10 (18.5%)
Ειναι αργοσχολοι ανθρωποι και πανε την χωρα μας πισω
16 (29.6%)
Δεν ξερω,δεν απαντω
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 52

Αποστολέας Θέμα: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους  (Αναγνώστηκε 106231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #75 στις: 28/04/07, 14:44 »
Δεν κατάλαβα τελικά ποιες είναι οι κυρώσεις σ'αυτούς που δεν υπηρετούν. Απ΄τη μία λέτε ότι είναι ελαφριές, απ'την άλλοι ότι διώκονται εντός των συνόρων..???  ???

Η εναλλακτική θητεία πόσος χρόνος είναι;

Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #76 στις: 28/04/07, 15:56 »
Aν δεν κάνω λάθος, ο διπλός
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #77 στις: 28/04/07, 17:59 »
νομιζω οτι ειναι λιγο ακραια (και χαζη) η επιλογη "οι ανυποτακτοι πανε τη χωρα μας πισω". και το εχουν επιλεξει και 10 ατομα.
αλλα προβληματα δεν ειχαμε, μας πανε οι ανυποτακτοι πισω...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #78 στις: 28/04/07, 18:12 »
Εαν το παμε ετσι, τοτε κανενα προβλημα δεν παει πισω την κοινωνια! Γιατι να μην ξεκινησουμε απο τη λυση μερικων προβληματων δηλαδη? Δεν ειναι κοινωνικο προβλημα οι ανυποτακτοι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #79 στις: 28/04/07, 18:12 »
όποιος έχει τα κότσια και  το κάνει καλά κάνει... Αλλά ούτος ή αλλος (δυστυχώς ή ευτυχώς) δεν είναι πολλοί αυτοί...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #80 στις: 28/04/07, 18:22 »
Λοιπον το θεμα ειναι ενα ουσιαστικα.Το πως βλεπει ο κοσμος την ανυποταξια.Ειναι δικαιωμα του καθενα να σχολιαζει κ να συμμετεχει μιας και ζουμε σε δημοκρατια.Ειναι επισης δικαιωμα του καθενα αμα δεν του αρεσει το θεμα η το βλεπει ως χαζο η δεν του αρεσουν οι επιλογες του ψηφισματος,να μην συμμετασχει.Τοσο απλα.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #81 στις: 28/04/07, 20:11 »
Παράθεση
Σε στέλνουν σε μια πόλη άσχετη όπου κάνεις κοινωνική εργασία δωρεάν και την στέγαση και σίτηση πρέπει να την φροντίσεις μόνος σου, καθ'ότι δεν ζείς μέσα στο στρατόπεδο.

Εδώ να διορθώσω τον εαυτό μου. Την σίτηση και την στέγαση πρέπει να στην παρέχει ο οργανισμός, αν όχι κανονίζεται χρηματική αποζημίωση, τώρα πόσα είναι...δεν γνωρίζω....στην πράξη δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο βέβαια.

Επίσης....δικαίωμα να ζητήσουν αναγνώριση ώς αντιρρησίες συνείδησης δεν έχουν μεταξύ άλλων...οι ανυπότακτοι.

Δεύτερον, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, περνάς απο επιτροπή την οποία πρέπει να πείσεις ότι για ιδεολογικούς/φιλοσοφικούς λόγους δεν θέλεις να υπηρετήσεις.

Οπότε...αντί να περάσεις όλη αυτή τη ταλαιπωρία, κάθεσαι σπιτάκι σου, έτσι και αλλιώς δεν σε ενοχλεί κανείς.

EDIT: Φτού...ήθελα να κάνω παράθεση και όχι τροποποίηση  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/07, 05:58 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #82 στις: 28/04/07, 21:43 »
Αν καταληγουν σε στρατοπεδα, σημαινει πως εχουν σιτηση και στεγαση μεσα σε στρατοπεδο?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #83 στις: 29/04/07, 01:55 »
Φαντάζομαι ότι έχουν σίτηση και στέγαση στα στρατόπεδα ανεπιθύμητων. Αλλά εκεί κάνουν θητεία κανονική και όχι 24μηνη. Όπως σου είπα η εναλλακτική θητεία υπάρχει μόνο σαν concept...πρακτικά δεν εφαρμόζεται.

Πολύ πιθανό λόγω του γεγονότος ότι αυτοί που επιθυμούν εναλλακτική θητεία όντως δεν μπορούν να συντηρήσουν τον εαυτό τους.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #84 στις: 29/04/07, 05:08 »
εγω παντως λεω οτι να το κανουν 6 μηνες και να τελειώνει!
και να πας στρατο για το γ@μωτο και μονο δηλαδη!
για να απομονωθείς λιγο απο την μανα σου απο την γκομενα απο τον περιπτερα απο ολους
απλα να πας για την αλλαγη!
και μετα τον στρατο θα λες "ρε που**η μου τουλάχιστον πηγα και τελειωσα"
δεν χρειαζεται αυτοκτονίες και μαλακιες!
καλο ειναι να πας και να σταθεις και λιγο για τον ευατο σου
να δεις πως πραγματικα δεν θα εχεις κανεναν απο πισω σου και καθε επιλογη σου μετραει!
και σιγα το βασανο,εγω προσωπικα θα παω!
οχι με χαμογελο στα χείλια βεβαία"
αλλα τουλάχιστον με ανοιχτο μυαλο για τις εμπειρίες κακες οι καλες δυσκολες η χαλαρες!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #85 στις: 29/04/07, 05:40 »
Υποταγμενοι και ανυποτακτοι, καλοπερασακηδες ή ιδεολογοι, το προβλημα ειναι αλλου και οντως παει πισω την κοινωνια αλλα δεν βοηθαμε καθολου. Ειναι ιδεα μου η παλι χωριστηκαμε σε 2 στρατοπεδα αποψεων?

Και γιατι καποιοι ενοχλειστε απο την υπαρξη ανυποτακτων? Σας στερησαν μηπως το δικαιωμα να υπηρετησετε?
Καθενας κανει τις επιλογες του...

Αν το προβλημα ειναι το οτι εσεις φαγατε το "λουκι" του στρατου ενω αυτοι οχι τοτε μαλλον τους φθονειτε και οταν ηρθε η ωρα κανατε λαθος επιλογη.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Too Late

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Visions of greed you wallow
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #86 στις: 29/04/07, 12:24 »
Δε θα γινόμουν ανυπότακτος ποτέ καταρχήν,σιγά μη με στιγματίσει μια τέτοια μαλ*κία στη ζωη μου.
Αυτό που μου έκανε κάπως εντύπωση απ'τα 2 θέματα που έχουν ανοιχτεί για το στρατό και πάνε πολύ καλά σε έκταση (!!!!) είναι η εντύπωση
που έχουν μερικοί οτι τους προσφέρει ή προσέφερε ο στρατός.Ο άλλος πήγε λέει πεζικό και καθάριζε ντομάτες στα μαγειρία και νιώθει πιο έμπειρος απο κάποιον που δεν έχει πάει...Το us army τι να πεί ρε παιδιά που βγαίνουν όλοι ζώα απο'κει.Μισθοφόροι μεν άκρως εκπαιδευμένοι δε.Μη το παρακάνετε δεν υπάρχει εκπαίδευση,τυπικά είναι όλα,αιντε μου γίνατε και κομάντο στα μαγειρία  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/07, 16:59 από Too Late »
Link it to the world
Link it to yourself!

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #87 στις: 29/04/07, 12:50 »


Και γιατι καποιοι ενοχλειστε απο την υπαρξη ανυποτακτων? Σας στερησαν μηπως το δικαιωμα να υπηρετησετε?
Καθενας κανει τις επιλογες του...

Αν το προβλημα ειναι το οτι εσεις φαγατε το "λουκι" του στρατου ενω αυτοι οχι τοτε μαλλον τους φθονειτε και οταν ηρθε η ωρα κανατε λαθος επιλογη.

Τοποθετείς το θέμα σε λάθος βάση.
Δεν είναι απλά θέμα ενόχλησης. Είναι μια παρανομία.
Και επειδή ένας φοροφυγάς π.χ. δε σου απαγορεύει να πληρώνεις εσύ τους φόρους σου αυτό δεν τον απαλλάσσει των υποχρεώσεών του απέναντι στο κράτος και στους θεσπισμένους νόμους του. Εξακολουθεί να παρανομεί, έτσι δεν είναι;

Τώρα αν για κάποιους η παρανομία είναι μαγκιά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...
Και φυσικά, φυσικότατα είναι θέμα προσωπικών επιλογών...
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #88 στις: 29/04/07, 12:52 »
Δε θα γινόμουν ανυπότακτος ποτέ καταρχήν,σιγά μη με στιγματίσει μια τέτοια μαλ*κία στη ζωη μου.
Αυτό που μου έκανε κάπως εντύπωση απ'τα 2 θέματα που έχουν ανοιχτεί για το στρατό και πάνε πολύ καλά σε έκταση (!!!!) είναι η εντύπωση
που έχουν μερικοί οτι τους προσφέρει ή προσέφερε ο στρατός.Ο άλλος πήγε λέει πεζικό και καθάριζε ντομάτες στα μαγειρία και νιώθει πιο έμπειρος απ'τον απο κάποιον που δεν έχει πάει...Το us army τι να πεί ρε παιδιά που βγαίνουν όλοι ζώα απο'κει.Μισθοφόροι μεν άκρως εκπαιδευμένοι δε.Μη το παρακάνετε δεν υπάρχει εκπαίδευση,τυπικά είναι όλα,αιντε μου γίνατε και κομάντο στα μαγειρία  ;D

Φιλαρακο..καλο ειναι να διαβαζουμε τι γραφει ο αλλος και να μην διαστρεβλωνουμε και οτι λεει.Ο "αλλος" λοιπον ημουν εγω.Υπηρετησα στην αεροπορια ως "Μαγειρας-Τραπεζοκομος" και πολυ ορθα αφου εχω σπουδασει τουριστικες επιχειρησεις.Απο κει κ περα ειτε καποιος εχει πολεμικη ειδικοτητα ειτε ως μαγειρας ..ολοι περνανε απο μια στοιχειωδη εκπαιδευση.Επειδη προφανως δεν εχεις κανει στρατο αλλα σιγουρα δεν ησουν μαζι μου να ξερεις τι εκπαιδευση εκανα εγω και πανω σε τι καλυτερα να μην μιλας.Κομαντο κανεις δεν γινεται.Ομως απο στρατοπεδο σε στρατοπεδο αλλαζουν τα πραγματα.Μπορει πολλοι απλα να μαθαν να πυροβολανε με ενα G3.Εγω..δεν ξερω πως συνεβη εμαθα πολυ περισσοτερα απο αυτα..ακομα και ως μαγειρας(συντελει και σε αυτο η ελλειψη ατομων).Αλλοι παλι οδηγανε αρματα,τα συντηρουν και αλλα.Συμφωνοι..γενικα δεν ειναι καμια φοβερη εκπαιδευση..αλλα οπως ειπα..αμα δεν εισαι εκει..και δεν ξερεις..δεν μπορεις να εικαζεις.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #89 στις: 29/04/07, 15:27 »

Και γιατι καποιοι ενοχλειστε απο την υπαρξη ανυποτακτων? Σας στερησαν μηπως το δικαιωμα να υπηρετησετε?
Καθενας κανει τις επιλογες του...

Αν το προβλημα ειναι το οτι εσεις φαγατε το "λουκι" του στρατου ενω αυτοι οχι τοτε μαλλον τους φθονειτε και οταν ηρθε η ωρα κανατε λαθος επιλογη.

Τοποθετείς το θέμα σε λάθος βάση.
Δεν είναι απλά θέμα ενόχλησης. Είναι μια παρανομία.
Και επειδή ένας φοροφυγάς π.χ. δε σου απαγορεύει να πληρώνεις εσύ τους φόρους σου αυτό δεν τον απαλλάσσει των υποχρεώσεών του απέναντι στο κράτος και στους θεσπισμένους νόμους του. Εξακολουθεί να παρανομεί, έτσι δεν είναι;

Τώρα αν για κάποιους η παρανομία είναι μαγκιά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...
Και φυσικά, φυσικότατα είναι θέμα προσωπικών επιλογών...

Δεν είναι θέμα παρανομίας. Το θέμα είναι αυτή η παρανομία τι επιπτώσεις έχει. Η φοροδιαφυγή η οποία είναι ΑΔΙΚΗΜΑ, έχει γνωστές επιπτώσεις στο κοινωνικό σύνολο. Η ανυποταξία η οποία είναι ΠΛΗΜΕΛΛΗΜΑ, δεν έχει καμία απολύτως επίπτωση στην κοινωνία. Θα μπορούσε να πεί κανείς ότι κάποιος άλλος κάνει τις 'υπηρεσίες μου'. Μεγάλο λάθος, αφού δεν σκοπεύω να πατήσω το πόδι μου, είτε αυτό σημαίνει Ι5, είτε αντιρρησίας συνείδησης, είτε φυγή στο εξωτερικό.

Επίσης η βαρύτητα των επιτώσεων της φοροδιαφυγής, και της ανυποταξίας δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #90 στις: 29/04/07, 17:32 »
Εαν το παμε ετσι, τοτε κανενα προβλημα δεν παει πισω την κοινωνια! Γιατι να μην ξεκινησουμε απο τη λυση μερικων προβληματων δηλαδη? Δεν ειναι κοινωνικο προβλημα οι ανυποτακτοι?

Απάντηση: Όχι. Δεν είναι κοινωνικό πρόβλημα οι ανυπότακτοι λόγω του ότι δεν υπάρχουν ανυπότακτοι στην Ελληνική κοινωνία. Αν οι Έλληνες ανυπότακτοι αποτελούν κοινωνικό πρόβλημα τότε είναι κοινωνικό πρόβλημα άλλων κοινωνιών (εκείνων δηλ που αποτελούν μέλη τους), και δη των Αμερικάνικων των Ευρωπαϊκών ή των Αυστραλέζικων.

Παρόλα αυτά αν κάποιος ανυπότακτος με διεθνή καριέρα (κάποιο διεθνές επιστημονικό βραβείο υψηλού κύρους, για παράδειγμα) θέλει να έρθει στην Ελλάδα ως υπεύθυνος κάποιου εργαστηρίου ή ερευνητικού κέντρου, τότε πάραυτα αίρονται όλοι οι νόμοι (ειδικά για την περίπτωσή του) και το περίεργο είναι ότι όλοι αυτοί που τα έχουν με τους ανυπότακτους αρχίζουν το γλύψιμο μήπως και πάρουν καμμία θεσούλα ή καμμιά προμήθεια από κανένα πρόγραμμα.

Έλεος, λίγη τσίπα ......
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #91 στις: 29/04/07, 20:40 »
Papou, ελεος σε σενα, γιατι αλλα διαβαζεις και αλλιως απαντας!
Η κοινωνια δεν στηριζεται σε νομους?
Μια κοινωνια δεν διατηρειται απο αυτους τους νομους?
Εαν ενας ανυποτακτος με τη λογικη του Chris ( που λεει "οποιος νομος ειναι κακος για το οφελος μου, δεν τον τηρω" ) δεν αποτελει προβλημα στο κοινωνικο συνολο με την συμπεριφορα του και δεν κουβαλαει το κλασσικο ελληνικο ωχαδερφισμο, τοτε συγνωμη, αλλα μαλλον κι εσυ υποστηριζεις πως οσοι νομοι δεν ειναι καλοι για σενα, δεν πρεπει να τους τηρεις!!

Χρηστο, μπορει να ειναι πλημμελημα ( και κακως ειναι ΜΟΝΟ πλημμελημα, ομως δεν ειμαι νομοθετης για να το αλλαξω ), ομως ειναι ενα αδικημα..Και δεν νομιζω πως μετα απο την ιδία παραδοχη του αδικηματος που εχεις κανει, να αυτοθεωρεισαι καλος πολιτης,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #92 στις: 29/04/07, 21:33 »
Ο μόνο νόμος που δεν τηρείται είναι αυτός? Και εννοειται ότι δεν είναι αδίκημα. Οπως είπε και κάποιος πρίν απο μένα η φοροδιαφυγή έχει επιπτώσεις στο κοινωνικό σύνολο, έχει επιπτώσεις στην οικονομία του κράτους. Η ανυποταξία τι επιπτώσεις έχει? Κατα την γνώμη μου Δεν μπορείς να αναγκάζεις κάποιον να υπηρετήσει στον στρατό της χώρας, απ'την στιγμή που το να το να υπηρετήσει δεν προσφέρει κάτι καλό ούτε στην κοινωνία ούτε στο κράτος ούτε στον ίδιο. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι ο στρατός να είναι μισθοφορικός, εθελοντικός. Δηλαδή,  όποιος θέλει να πάει να υπηρετησει (και είναι αρκετοι αυτοι) ας πηγαίνει, όποιος δεν θέλει ας μην πηγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #93 στις: 29/04/07, 22:12 »
Χρηστο, μπορει να ειναι πλημμελημα ( και κακως ειναι ΜΟΝΟ πλημμελημα, ομως δεν ειμαι νομοθετης για να το αλλαξω ), ομως ειναι ενα αδικημα..Και δεν νομιζω πως μετα απο την ιδία παραδοχη του αδικηματος που εχεις κανει, να αυτοθεωρεισαι καλος πολιτης,ετσι?

H ανυποταξία ήταν για περίπου 70 χρόνια αδίκημα...και τιμωρούνταν με φυλάκιση κτλ. Μόλις το 2003 άλλαξε σε πλημέλλημα όπου πλέον η Ελλάδα βρίσκεται σε κατάσταση ειρήνης!
Μιάς και είσαι καλό και υπάκουο παιδί στους νόμους, ο νόμος ο οποίος θέσπισε κυβέρνηση η την οποία εξέλεξε ο Ελληνικός λαός θεωρεί την ανυποταξία πλημέλλημα.

Αφού λοιπόν ο νόμος την θεωρεί πλημέλλημα...εσύ υποχρεούσαι να υπακούσεις, κατα τα λεγόμενά σου φυσικά. Αν διαφωνείς με αυτό που λέω αμέσως ασπάζεσαι την θεωρία μου ότι όποιος νόμος δεν μας αρέσει αγωνιζόμαστε να τον αλλάξουμε.

Όσο για τον Νεοελληνικό ωχαδερφισμό, με μεγάλη μου λύπη είδα τον δικό σου  αλλά και τις φασιστικές/σκοταδιστικές απόψεις σου στο Thread "Μπάτσοι και αλητεία". Οπότε δεν θα έπρεπε να με εκπλήσουν όσα γράφεις εδώ...μιας και αυτά που γράφεις στο άλλο Thread είναι πραγματικά απειλή για την ελληνική κοινωνία.

Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #94 στις: 29/04/07, 22:21 »
Fairy αυτός ο τρόπος σου να τα ισοπεδώνεις όλα με τρομάζει.....
Αφού δεν τηρούνται και οι άλλοι νόμοι ένας ακόμα τι πειράζει?
Με τέτοιες συλλογιστικές δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #95 στις: 29/04/07, 22:29 »
Chris, δε σε καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν είναι θέμα παρανομίας. Δηλαδή τι θέμα είναι ακριβώς;
Δικαίωμά σου είναι να έχεις άποψη και να είναι και αντίθετη του θεσπισμένου νόμου (εξάλλου δεν ανέφερα  πουθενά αν συμφωνώ ή διαφωνώ με  την υποχρεωτική στράτευση ακριβώς γιατί δεν εξέτασα το πνεύμα του νόμου αλλά την καταπάτησή του) αυτό που - κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα - δεν είναι δικαίωμα ενός πολίτη μιας χώρας είναι να γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους νόμους του κράτους που διαμένει.
Αλίμονο αν αρκούμασταν στην ελαστικότητα ή μη των συνειδήσεων του καθένα ώστε να κρίνει ποιός νόμος του κάθεται καλά ή όχι ή αν αυτός ο νόμος - κατά την κρίση του εκάστοτε ενδιαφερόμενου - έχει σοβαρές, σοβαρότερες ή σοβαρότατες επιπτώσεις.
Απόψεις και γνώμες μπορούμε να ανταλλάσσουμε μεταξύ τύρου και αχλαδιού αλλά καλό θα είναι μια παρανομία να την αναγνωρίζουμε ως τέτοια για να μπορεί να γίνεται και σοβαρή κουβέντα δηλαδή.

Hurted fairy , όχι δεν είναι ο μόνος νόμος που δεν τηρείται. Είναι πολλοί. Θεωρείς ότι αυτό αποτελεί άλλοθι για κάποιον προκειμένου να βολεύεται ;
Όλα χαλί και ίσωμα; Πολλή ευκολία, πολύ ''δε βαριέσαι''  βρε παιδιά...ακόμη και στη σκέψη...

Όταν λες ότι εννοείται ότι δεν είναι αδίκημα; Η καταπάτηση του νόμου πως λέγεται σήμερα; Άλλαξε κι αυτό και έχω μείνει πίσω;
Η γνώμη σου είναι σεβαστή (πιθανότατα να συμφωνώ και εγώ) δεν παύει όμως να είναι μόνο η γνώμη σου, η γνώμη μου κ.λ.π.
Αν ο καθένας νομιμοποιούσε τη γνώμη του.....μάντεψε....  ::)
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #96 στις: 29/04/07, 23:21 »

Όταν λες ότι εννοείται ότι δεν είναι αδίκημα; Η καταπάτηση του νόμου πως λέγεται σήμερα; Άλλαξε κι αυτό και έχω μείνει πίσω;
Η γνώμη σου είναι σεβαστή (πιθανότατα να συμφωνώ και εγώ) δεν παύει όμως να είναι μόνο η γνώμη σου, η γνώμη μου κ.λ.π.
Αν ο καθένας νομιμοποιούσε τη γνώμη του.....μάντεψε....  ::)

H καταπάτηση αυτού του νόμου όπως είπε και ο κρις είναι πλημμέλημα. Και επειδή ακριβώς δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα μην λέμε ότι είναι το ίδιο η φοροδιαφυγή και η ανυποταξία  ::)
Ετσι κι αλλιώς η ερώτηση του ποστ είναι ποια είναι η γνώμη μας για τους ανυποτακτους και όχι αν θέλω να αλλάξω εγω τον νόμο ή όχι

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #97 στις: 30/04/07, 00:48 »
Chris, δε σε καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν είναι θέμα παρανομίας. Δηλαδή τι θέμα είναι ακριβώς;

Λοιπόν όλες οι παραβάσεις του νόμου κατηγοριοποιούνται ανάλογα με την βαρύτητά τους και τις πιθανές ποινές.

Αυτός που παρκάρει παράνομα παραβιάζει τον νόμο. Αυτός που σκοτώνει παραβιάζει τον νόμο. Δεν μπορούμε να τους βάλουμε και τους 2 στο ίδιο τσουβάλι έτσι δεν είναι;

Το θέμα δεν είναι αν είναι παράνομο ή όχι. Το θέμα είναι αν είναι δίκαιο ή όχι. Διαβάζοντας την Ιστορία θα βρούμε πληθώρα άδικων νόμων, πολλοί απο τους οποίους ήταν ενάντια του συμφέροντος των γυναικών. Τα δικαιώματά τους τα κατέκτησαν με αγώνα, πολύ συχνά παρανομώντας.

Πρίν απο λίγα χρόνια στην Αιθιοπία, μια γυναίκα η οποία είχε μείνει έγκυος εκτός γάμου (παραβιάζοντας τον νόμο) καταδικάστηκε σε θάνατο δια λιθοβολισμού.

Βλέπεις νομιμότητα, δικαιότητα και λογική (όχι δικαιοσύνη) είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Πολλές φορές οι ίδιοι οι άδικοι νόμοι είναι αυτοί που δημιουργούν κοινωνικό πρόβλημα, και όχι αυτοί που τους παραβιάζουν
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #98 στις: 30/04/07, 01:23 »
Freemind θέτεις πάλι το θέμα της ευνομούμενης πολιτείας ή κάνω λάθος?

Μεγάλο θέμα φίλε μου και με πολλές προεκτάσεις, όπως και το θέμα της κοινωνικής ηθικής και των θεσμών. Αυτός είναι και ο λόγος που θα έπρεπε να διδασκόμαστε από τα μικρά μας χρόνια την πολιτειολογία΄έτσι ώστε μεγαλώνοντας να έχουμε ξεκαθαρίσει ορισμένα πράγματα.

Όπως, ας πούμε, το ότι η διαφωνία με κάποιο νόμο δεν αποτελεί παρανομία. Η παρανομία βεβαιώνεται στην πράξη και όχι στην πρόθεση. Επίσης η ευνομούμενη Δημοκρατική πολιτεία δίνει όλα τα μέσα στον πολίτη που διαφωνεί ώστε να προσπαθήσει να πείσει τους υπόλοιπους για την ορθότητα των απόψεών του και τελικά να καταφέρει να αλλάξει τον νόμο.
Βέβαια προϋπόθεση γιαυτήν την διαδικασία είναι ο πολίτης να γνωρίζει τα μέσα που διαθέτει. Γιαυτόν τον λόγο πρέπει η ίδια η ευνομούμενη πολιτεία να μάθει στον πολίτη αυτές τις διαδικασίες. Κι εσείς οι εκπαιδευτικοί πρέπει με την σειρά σας να διδάσκετε αυτούς τους τρόπους. Διότι είναι και αυτό ένα από τα χαρακτηριστικά του λειτουργήματος: Να δίνεις στον άλλον την ευκαιρία και την δυνατότητα ακόμα και να σε αμφισβητήσει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #99 στις: 30/04/07, 09:35 »
Λοιπον..εχω διαβασει καθε λογης επιχειρηματα και απο τις 2 "πλευρες".Ενας απο τους λογους που εβαλα επιλογη περι αργοσχολου που παει την χωρα πισω..ειναι επειδη οι εχων υπηρετησει(η οσοι πιστευουν οτι αφου ειναι υποχρεωτικο πρεπει να πας) πανε την χωρα πισω με τις σκοταδιστικες αποψεις τους,οπως αναφερθηκε.Θα μεινω λοιπον στο ενα σημειο το οποιο εθιξα αλλα προφανως δεν πηρα απαντηση γιατι βεβαια δεν συμφερει.Οποτε θα το επαναλαβω.
  Αμα υποθεσουμε οτι εγω...που υπηρετησα..και ειμαι "κοροιδο"..και δεν αντισταθηκα ειμαι ενας ανθρωπος που με την ιδεολογια μου παω την χωρα πισω,τοτε ενας ανθρωπος που δηλωνει οτι δεν αναγνωριζει την εννοια πατριδα,και το ξαναλεω δηλωνει οτι σε περιπτωση πολεμου θα σηκωθει και θα φυγει,ποσο καλυτερος ειναι απο μενα?Δλδ αυτος δεν παει την χωρα πισω?Η μηπως πρεπει να υιοθετησουν ολοι αυτη την αποψη?Επισης..μπορει καποιος να μενει στην Ελλαδα,να θελει δικαιωματα αλλα οχι υποχρεωσεις?Δλδ ρε παιδια..ολοι αυτοι που πεθαναν για μας κ χαρη σε αυτους εμεις ζουμε μια χαρα..δεν πηγαν μπροστα την χωρα?Η μηπως σηκωθηκαν και εφυγαν?Γιατι οκ..σε περιπτωση πολεμου και γω θα φροντιζα να σωθει η οικογενεια μου φευγοντας...και εμενα αφου θα με ειχαν επιστρατευσει θα εμενα πισω να πολεμησω.Και ας μου απαντησει οποιος θελει σε αυτο.
    Επισης αναφερθηκε το θεμα της θητειας την γυναικας.Λοιπον..θεωρω οτι οι γυναικες ειναι κατωτερες απο τους αντρες μονο στο θεμα της μυικης δυναμης και σε τπτ αλλο.Μπορουν καλλιστα να υπηρετησουν.Εγω ομως προτιμω να παω εγω αντι για την γυναικα η οποια θα κουβαλησει αυριο μεθαυριο το παιδι μου.Γιατι και η γεννα εχει κινδυνους.Και οποιος μπορει να γεννησει και να φροντισει ενα παιδι μπορει καλλιστα και να πολεμησει.Πολυ απλα..μια μανα που προστατευει τα παιδια της και μονο απο την αγαπη της γινεται αγριο θηριο γιατι προστατευει οτι εχει και δεν εχει.
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:33
από Ommadawn
27 Απαντήσεις
10240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 13:42
από Ορεστης99
57 Απαντήσεις
17221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
16 Απαντήσεις
7359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 20:12
από Ikaros
10 Απαντήσεις
5368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
0 Απαντήσεις
2081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 10:19
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 21:00
από moitsos
2 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/15, 22:04
από grigoris.karathimios