Αποστολέας Θέμα: TΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΑΝ ΕΒΡΙΣΚΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ?  (Αναγνώστηκε 17790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Νοιώθω τρομερά μόνος μου. Από όλες τις απόψεις. Προχτές ξεστόμισα, προσπαθώντας να πείσω ένα άτομο να κεράσω μια μπύρα, ότι δεν έχω έναν άνθρωπο να πιω μαζί του μια μπύρα. Όταν το σκέφτηκα, συνειδητοποίησα ότι είναι πέρα για πέρα αλήθεια και με έπιασε ψιλοπανικός. Λέω συνέχεια ότι έτσι είναι και ότι το έχω συνηθίσει, είναι αλήθεια, αλλά δεν θέλω άλλο. Βαρέθηκα!!! Καθένας βιώνει την απέραντη μοναξιά του επειδή δεν θέλει να μπει στη διαδικασία να πλησιάσει έναν άλλο άνθρωπο. Και επιπλέον διέπραξα και διαπράττω σχεδόν καθημερινά το σοβαρότερο από όλα τα αδικήματα, κατά τη γνώμη μου, που είναι να μην είσαι ο εαυτός σου.
   Σε μια παραλία καπνίζοντας σα φουγάρο με 10 γκόμενες τριγύρω ακούγοντας ηλίθια τραγούδια και ηλίθιους ανθρώπους παριστάνοντας τον γρήγορο, τον άντρα, τον βαρύ. Και γύρω άντρες μηχανές, πηθίκια από τα βάρη και τις ατέλειωτες ώρες γυμναστήριο, Αλβανοί που παριστάνουν τους γκάνκστερ με ανοιχτά πουκάμισα και χρυσαφένιους σταυρούς μήπως και γίνουν αποδεκτοί όχι σαν άνθρωποι αλλά σαν εικόνες. Δεν είμαι αυτός. Είμαι άλλη πάστα. Δεν πρέπει να ξαναπατήσω ποτέ το «εγώ» μου για κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να πηδάω 5 γκόμενες μαζί. Για να αποδείξω τι; Σε ποιον; Αχ. πως έχει γίνει έτσι ο κόσμος; Είναι στιγμές π.χ. στο αστικό που είμαι σχεδόν πάντα μόνος και νοιώθω τόσο μόνος, που βλέπω καμιά όμορφη κοπέλα και ονειρεύομαι να έρθει από πίσω μου, να ακουμπήσει το χέρι της στην πλάτη μου και να μου πει στ αφτί, «μην φοβάσαι εγώ είμαι εδώ για ότι και αν γίνει». Ενώ το συνηθισμένο θα ήταν «πω ρε μαλ**α είδα ένα μου*ί στο αστικό και σκεφτόμουν να της σκίσω το κωλαράκι της σκρόφας. Αλλά τι να γίνει τους χρειάζομαι όλους αυτούς τους ηλίθιους για να ξεγελάω τη μοναξιά μου λιγάκι. Πως καταντάει τόσο μόνος ένας άνθρωπος; Πως γίνεται να είσαι μόνος όταν ένα σωρό κόσμος ντύνεται και συμπεριφέρεται σαν να σου φωνάζει πάρε με αγκαλιά, νοιώσε με. Άνθρωποι. Δημιουργούν συνεχώς προβλήματα για να ικανοποιούν τη ματαιοδοξία του εγώ τους. Δεν έχουμε τα κότσια να πιάσουμε τη ζωή από τα μαλλιά και να πούμε όχι μωρή δε θα φύγεις. Θα μείνεις εδώ και θα σε ζήσω. Μέχρι ο θάνατος να μου πάρει την τελευταία μου πνοή. Κι επειδή κι εγώ είμαι από τους πιο δειλούς κλείνω την πόρτα του εαυτού μου και δεν αφήνω κανέναν να περάσει. Θα περπατάω μόνος στους ατέλειωτους δρόμους της μοναξιάς μέχρι να νοιώσω τα σίγουρα βήματα ενός ανθρώπου που ενδιαφέρεται να περάσει αυτήν την πόρτα και να μείνει και εκείνη τη στιγμή θα ήθελα να πεθάνω. Αφού κάποιος θα έχει ανοίξει αυτήν την πόρτα και του έχω δώσει όσα συναισθήματα μπορώ να δώσω. Αντίο σ όσους με πίκραναν, αντίο και μια συγνώμη σ όσους μέσα στην παραζάλη που λέγεται ζωή πίκρανα, και ένα ευχαριστώ σ όλους αυτούς που πίστεψαν σε μένα….


Τι θα σκεφτόσουν αν έβρισκες αυτό το γράμμα πάνω σε ένα τραπεζάκι μαζί με ένα μπουκάλι αλκοόλ και λίγο πιο πέρα έναν άνθρωπο με μια σφαίρα στο κεφάλι?

(δεν σκέφτομαι να αυτοκτονήσω σκέψεις κάνω)
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Να κανω μια σημειωση αυτο βρεθηκε προσφατα στα χερια μου...και με ταραξε αρκετα..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αν ήταν σενάριο για μια ταινία, ένα μυθιστόρημα κτλ θα έλεγα ότι έχει κενά.

Αν ήταν πραγματική ιστορία θα έλεγα ότι κάποιος άλλος του φύτεψε την σφαίρα στο κεφάλι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Αν ήταν σενάριο για μια ταινία, ένα μυθιστόρημα κτλ θα έλεγα ότι έχει κενά.

Αν ήταν πραγματική ιστορία θα έλεγα ότι κάποιος άλλος του φύτεψε την σφαίρα στο κεφάλι.

ειναι σημειωμα απο αν φιλο...οταν δεν ηταν στις καλες του,ειναι οι δικες του εμπειριες..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος YouknowIknow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • im a talented artist but my hearts not in it
    • Προφίλ
Επειδη εχω ζησει και εχω μαθει να ζω με καταθλιψη και κρισεις πανικου θα ηθελα να σημειωσω πως η κριση πανικου ειναι κατι σχεδον ψυχοσωματικο οποτε αυτο δεν θα το περιεγραφα ως κριση πανικου.Ομως απο οσο ξερω διχνει καποια σημαδια καταθλιψης.Χωρις να ειμαι κανενας ψυχολογος,κυριως απο προσωπικες εμπειριες μιλαω καθαρα.
Im a talented artist but my hearts not in it no more...Im a good shag but i find nobody fit...and i play in a band but ive got no talent...and i spit and i drawl but i just dont change a thing

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
ειναι σημειωμα απο αν φιλο...οταν δεν ηταν στις καλες του,ειναι οι δικες του εμπειριες..


Στην περίπτωση αυτή, δηλ των σκόρπιων σκέψεων σταλμένες σε κάποιον άλλον, μάλλον δηλώνει έρωτα προς το άτομο που στάλθηκε (ελπίζω να μην τον καίω τον άνθρωπο), και είναι και μια καλή αυτοανάλυση ώστε να θέσει τις βάσεις για την προσωπική του αλλαγή και την διαφυγή από το προσωπικό του αδιέξοδο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Αν ήταν σενάριο για μια ταινία, ένα μυθιστόρημα κτλ θα έλεγα ότι έχει κενά.

Αν ήταν πραγματική ιστορία θα έλεγα ότι κάποιος άλλος του φύτεψε την σφαίρα στο κεφάλι.

ειναι σημειωμα απο αν φιλο...οταν δεν ηταν στις καλες του,ειναι οι δικες του εμπειριες..

Άρα προφανώς δε βρέθηκε με μια σφαίρα στο κεφάλι λίγο πιο πέρα....ε;;;


Λίγο πολύ όλοι οι άνθρωποι κάνουμε τέτοιες σκέψεις, αλλά το κακό είναι ότι δεν κάνουμε κάτι για να το διορθώσουμε. Πολύ απλά απομακρυνόμαστε από όλα αυτά γιατί δε θέλουμε να παίξουμε το παιχνίδι του εντυπωσιασμού, του υπέρμετρου εγωισμού και της ματαιοδοξίας.
Το αποτέλεσμα; η ατελείωτη μοναξιά, η ανούσια παρέα με άτομα που απλά περνάμε την ώρα μας γιατί έτυχε να βρεθούν στον κύκλο μας, άρα ήταν και πιο εύκολο για μας να μιλήσουμε μαζί τους, να κάνουμε την αρχή, είτε το αξίζουν είτε όχι. Η εύκολη λύση βλέπεις.

Τεράστιο ζήτημα.....τί να πρωτοπείς....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/07, 14:25 από Acanthor »

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
με 10 γκόμενες τριγύρω Δεν θέλω να πηδάω 5 γκόμενες μαζί. Για να αποδείξω τι; Σε ποιον;
Εγώ θα έλεγα είναι προσπάθεια εντυπωσιασμού του ατόμου που το έγραψε προς το άτομο που το έδωσε η που άφησε να το δει !!
ακούγοντας ηλίθια τραγούδια...παριστάνοντας τον γρήγορο, τον άντρα, τον βαρύ.... Δεν είμαι αυτός. Είμαι άλλη πάστα... Αχ. πως έχει γίνει έτσι ο κόσμος; - Αλλά τι να γίνει τους χρειάζομαι όλους αυτούς τους ηλίθιους για να ξεγελάω τη μοναξιά μου λιγάκι... Κι επειδή κι εγώ είμαι από τους πιο δειλούς κλείνω την πόρτα του εαυτού μου και δεν αφήνω κανέναν να περάσει...Νοιώθω τρομερά μόνος μου. Από όλες τις απόψεις...Και επιπλέον διέπραξα και διαπράττω σχεδόν καθημερινά το σοβαρότερο από όλα τα αδικήματα, κατά τη γνώμη μου, που είναι να μην είσαι ο εαυτός σου...Δεν είμαι αυτός. ξαναπατήσω ποτέ το «εγώ» μου για κάτι τέτοιο.

Εν συνεχεία να το πείσει ότι είναι καλύτερο άτομο και πιο συνειδητοποιημένο από ότι φαίνεται …

Δεν θέλω να πηδάω 5 γκόμενες μαζί...βλέπω καμιά όμορφη κοπέλα και ονειρεύομαι να έρθει από πίσω μου, να ακουμπήσει το χέρι της στην πλάτη μου και να μου πει στ αφτί, «μην φοβάσαι εγώ είμαι εδώ για ότι και αν γίνει»... Πως καταντάει τόσο μόνος ένας άνθρωπος; Πως γίνεται να είσαι μόνος όταν ένα σωρό κόσμος ντύνεται και συμπεριφέρεται σαν να σου φωνάζει πάρε με αγκαλιά, νοιώσε με.... Θα περπατάω μόνος στους ατέλειωτους δρόμους της μοναξιάς μέχρι να νοιώσω τα σίγουρα βήματα ενός ανθρώπου που ενδιαφέρεται να περάσει αυτήν την πόρτα και να μείνει και εκείνη τη στιγμή θα ήθελα να πεθάνω. Αφού κάποιος θα έχει ανοίξει αυτήν την πόρτα και του έχω δώσει όσα συναισθήματα μπορώ να δώσω.
Και τελικά να του πει ότι όσα τους χωρίζουν σαν χαραχτήρες είναι μια μάσκα που αναγκαστικές να φοράει και για χάρη του θα βγάλει με τελικό αποτέλεσμα να ρίξει την εκάστοτε γκόμενα …

Αυτό είναι το ποιητικό καμάκι με λίγα λόγια συμφωνώ με τ papous
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/07, 02:42 από x-versous »
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Εγώ θα σκεφτόμουν πάντως ότι αυτός που το έγραψε έχει πολύ ελεύθερο χρόνο ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Έχει παρέες, βγαίνει για μπύρες, κάνει όργια με 5 γκόμενες μαζί (?!), και πάλι τον πήρε από κάτω;; Έλεος!!!!!!!
Άλλοι θα σκότωναν (που λέει ο λόγος) για να κάνουν τέτοια όργια, τέτοια κραιπάλη!
Και τεσπα, αν ειναι "διαφορετικός", να ψάξει αλλού να βρει καταλληλότερες παρέες και "γκόμενες". Δόξα τω Θεώ, υπάρχει ποικιλία σε αυτόν τον κόσμο. Απλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και που να ψάξεις. Ο τυπάς αυτός δεν ξέρει τίποτα ακόμα. Κάποιο κακομαθημένο παιδαρέλι θα'ναι.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο και δεν έχουν καμία συντροφιά, κανένα φίλο ή έστω γνωστό, που μπορεί να έχουν και αγοραφοβία, που έχουν χρόνια να αγγίξουν γυναίκα, που δεν έχουν λεφτά να πάνε να πιουν μια μπύρα σε μαγαζί, έστω μόνοι τους. Αυτοί θα'πρεπε να είχαν αυτοκτονήσει προ πολλού; Οχι... η αυτοκτονία δεν είναι λύση... (προφανώς γιατί μετά δεν θα ζεις για να απολαύσεις τη "λύση" στα προβλήματα σου)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
x versus & Vrazilis
Εχουν την ίδια άποψη με μένα. Ο τύπος είναι ανισσόροπος και βλάκας, όποιος έχει τέτοιους προβληματισμούς πρώτα τραβάει την σκανδάλη και το γράμμα αυτό το γράφουν οι φίλοι σαν επικήδειο.
Καμάκι σου κάνει.... αλλά του χείριστου είδους για να τον λυπηθείς και να τον πλησιάσεις.....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
μ...σκέψεις που φλερτάρουν επικίνδυνα με άσχημες καταστάσεις, αλλα που σαν εξωτερίκευση συναισθημάτων μάλλον συμβάλλουν στην κάθαρση της ψυχής...εν ολίγοις, καλύτερα έξω παρά μέσα. όποιος καταδικάζει τέτοια γραφόμενα, κατ εμέ, μόνο αφελής μπορεί να χαρακτηριστεί...

Όσο για το τι θα σκεφτόμουν , δύσκολο να πείς αν δεν γνωρίζεις το άτομο. Πιθανώς θα έλεγα ότι "κρύβεται" πίσω απο συμπεριφορές που του επιβάλει το "εγω" του αφού τόσο φαίνεται να του αρέσει αυτός ο όρος. Σε μια κοινωνία, πρέπει να "ψηθείς" για να μπορείς να αποκτήσεις την σχετική ελευθερία που ζητάει ο καθένας να φέρεται όπως θέλει...Αν δεν περάσεις από αυτό το στάδιο ( κάνω λάθη, ζω με αυτα και συνεχίζω, κατακτώντας εμπειρία και γνώση ) τότε η έκφραση του εαυτού είναι λειψή...Είναι θέμα που σηκώνει συζήτηση πάντως... Το παιδί αυτό μάλλον χρειάζεται να αναζητήσει μόνος του λύσεις και να καταφέρει να τις δεί μόνος του. Η αυτοκτονία σε καμία περίπτωση δεν είναι η λύση. Είναι κρίμα να συγχέονται η δειλία και η μ@λ@κ1Α...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πράγματι, τα προβλήματα επιβίωσης δεν επιτρέπουν την ενασχόληση με ενδοσκοπήσεις και αυτοπροσδιορισμούς, λογικές πράξεις οι οποίες όμως οδηγούν σε ανάλυση προβλημάτων εξαιρετικά πιο πολύπλοκων από της επιβίωσης και όντως υπαρκτών.

Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι από εμάς έχουμε περάσει από περιόδους ένδοιας τις αναλογιζόμαστε σαν τις πιο ξέγνιαστες της ζωής μας.

Για να ξεφύγουμε από την σύγχυση τέτοιων αυτοαναλύσεων και από τον φαύλο κύκλο των συναισθημάτων χρειαζόμαστε μια θεωρία, ένα στήριγμα, ένα μπούσουλα στην οδό διαφυγής, ο οποίος συνήθως είναι μύθος (υπό την ευρεία του έννοια) και προσεγγίζεται μέσω της πίστης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
χμ....... πως βρεθηκε αυτο το κειμενο εδω;.....  ::)

τεσπα....
αλεξ... διαβαζοντας σκορπιες σκεψεις απο κπ που δε ξερεις κ δεν τον ζεις νομιζω πως μαλλον δε σου δημιουργουνται κ οι πιο ακριβεις αποψεις....

τα συμπερασματα ειναι δικα σου κ μονο δικα σου....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Το να κάνεις μια τέτοια ζωή και να είσαι δυστυχισμένος ούτε μαλ***α είναι ούτε σημαίνει ότι είσαι κακομαθημένος. Σίγουρα υπάρχουν απείρως χειρότερες καταστάσεις, αλλά όταν τίποτα στη ζωή σου φαίνεται να έχει νόημα είναι λογικό να σε πιάνει κατάθλιψη. Εξάλλου η κατάθλιψη εμφανίζεται συχνά σε άτομα που η ζωή τους φαίνεται εξωτερικά να είναι πλήρης.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
όποιος καταδικάζει τέτοια γραφόμενα, κατ εμέ, μόνο αφελής μπορεί να χαρακτηριστεί...

Αφελής είναι αυτός που πιστεύει ότι ο συγγραφέας του κειμένου είναι εγκλωβισμένος σε αυτή τη ζωή που περιγράφει.

Είναι επιλογή του να κάνει παρέα με χαζοβιόλες και φουσκωτούς, και να κάνει έρωτα με 5(?!) γυναίκες ταυτόχρονα. Φυσικά, κανείς καλλιεργημένος άνθρωπος, καμμιά σοβαρή κοπέλα δεν θα γυρίσει να κοιτάξει ένα άτομο που έχει τέτοιες παρέες και πηδάει ότι θηλυκό βρει μπροστά του, όσο κι αν ο γράφων "κλαίγεται" με τέτοια γραπτά.
Συνήθως είναι προτιμότερο να μένει κανείς μόνος του, παρά να ζητά την αυτοεπιβεβαίωση μέσα από την κραιπάλη και τον εφήμερο έρωτα. Πολλά ωραία πράγματα μπορούν να ξεπηδήσουν μέσα από τη μοναξιά, μέσα από την εσωτερική αναζήτηση και την καλλιέργεια του πνεύματος. Δεν πρέπει να δυσανασχετούμε με τη μοναξιά, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι δεν τα πάμε καλά με τον εαυτό μας. Η αλήθεια είναι ότι κατά βάση είμαστε μόνοι σε αυτή τη ζωή. Όταν το καταλάβουμε αυτό, θα μπορέσουμε να μετατρέψουμε τη μοναξιά μας σε κάτι δημιουργικό, και όχι σε μια στείρα γκρίνια. Και έτσι όταν συναναστρεφόμαστε ανθρώπους θα δείχνουμε πιο συγκροτημένοι, πιο ολοκληρωμένοι, πιο καλλιεργημένοι. Θα είμαστε ψυχικά αυτοσυντήρητοι και δεν θα χρειαζόμαστε τους άλλους ως αποκλειστικούς τροφοδότες συναισθημάτων, δεν θα γινόμαστε ενεργειακές ρουφήχτρες αντλώντας "ζωή" από τους γύρω μας. Αυτή είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, και προϋποθέτει πρώτα απ'ολα σεβασμό στον εαυτό και σεβασμό στον συνάνθρωπο (και τα δύο λείπουν από τον συγγραφέα του αρχικού κειμένου).


Το να κάνεις μια τέτοια ζωή και να είσαι δυστυχισμένος ούτε μαλ***α είναι ούτε σημαίνει ότι είσαι κακομαθημένος. Σίγουρα υπάρχουν απείρως χειρότερες καταστάσεις, αλλά όταν τίποτα στη ζωή σου φαίνεται να έχει νόημα είναι λογικό να σε πιάνει κατάθλιψη. Εξάλλου η κατάθλιψη εμφανίζεται συχνά σε άτομα που η ζωή τους φαίνεται εξωτερικά να είναι πλήρης.

Δεν φτάνεις στιγμιαία από τη μιζέρια στην ευτυχία. Όπως είπα παραπάνω, είναι μια διαδικασία, είναι ένας δρόμος που πρέπει να βαδίσεις μόνος σου. Όμως, ποιον απ'όλους τους δρόμους θα διαλέξεις; Συνήθως οι πιο εύκολοι δρόμοι οδηγούν σε αδιέξοδο.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Αγαπητε βραζίλη....επειδή μάλλον παρεξήγησες...ο γράφων έχω την εντύπωση ότι δεν ζεί αυτη την ζωη, αλλα την παρακολουθεί σε άλλους...Γιαυτο και λέει "δεν είμαι έτσι"....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αγαπητε βραζίλη....επειδή μάλλον παρεξήγησες...ο γράφων έχω την εντύπωση ότι δεν ζεί αυτη την ζωη, αλλα την παρακολουθεί σε άλλους...Γιαυτο και λέει "δεν είμαι έτσι"....

Δηλαδή τη "σφαίρα στο κεφάλι" την φύτεψε για να λυτρωθούν οι άλλοι;  :P
Τέλος πάντων, αν πράγματι μιλάει για άλλους (κάτι που δεν διαφαίνεται), τότε το κείμενο είναι επίσης και κακογραμμένο.

Αν θέλετε, να μιλήσουμε για τις ανθρώπινες σχέσεις, αλλά όχι να κάνουμε ανάλυση του κειμένου.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ


Αν θέλετε, να μιλήσουμε για τις ανθρώπινες σχέσεις

δυστυχώς Βασίλη ελάχιστοι ενδιαφέρονται για τα "ντοκιμαντέρ" σήμερα.... :-\
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
«πω ρε μαλ**α είδα ένα μου*ί στο αστικό και σκεφτόμουν να της σκίσω το κωλαράκι της σκρόφας.

Γιατί σκρόφα;; ??? Έλεος δηλαδή..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Μαλλον το παιδι ειναι ερωτευμενο- ισως για πρωτη φορα στη ζωη του- και δεν ξερει πως να το χειριστει, μιας και αυτο το συναισθημα μπορει να αναιρεσει ολη την κοσμοθεωρια του και τον μεχρι τωρα τροπο ζωης του..  οπως και σε ολους μας βεβαια..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ

Τέλος πάντων, αν πράγματι μιλάει για άλλους


Βρααζζ,
Μιλαει για αλλους, και δεν επικροτει τετοιες συμπεριφορες.... αυτο εννοει...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την μεγαλη συμμετοχη,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ''ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ'' ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/07, 18:07 από alexandra* »
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ο φίλτατος Βραζίλης ήτανε όλα τα λεφτά, παραθέτω απόσπασμα από το κείμενο του....

 {{{ Όταν το καταλάβουμε αυτό, θα μπορέσουμε να μετατρέψουμε τη μοναξιά μας σε κάτι δημιουργικό, και όχι σε μια στείρα γκρίνια. Και έτσι όταν συναναστρεφόμαστε ανθρώπους θα δείχνουμε πιο συγκροτημένοι, πιο ολοκληρωμένοι, πιο καλλιεργημένοι. Θα είμαστε ψυχικά αυτοσυντήρητοι και δεν θα χρειαζόμαστε τους άλλους ως αποκλειστικούς τροφοδότες συναισθημάτων, δεν θα γινόμαστε ενεργειακές ρουφήχτρες αντλώντας "ζωή" από τους γύρω μας. Αυτή είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, και προϋποθέτει πρώτα απ'ολα σεβασμό στον εαυτό και σεβασμό στον συνάνθρωπο }}}

Όσο για τον παλίκαρο που έγραψε το γράμμα, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Βάλια.
Έαν δεν τον έχεις τον άλλο απέναντι σου, να συζητήσεις μαζί του, και να είσαι όσο γίνεται αντικειμενικός σε αυτά που θα σου πει. Από ένα γράμμα δεν καταλαβαίνεις ΧΡΙΣΤΟ!
Γι αυτό ακριβώς και οι απόψεις που εκφράστηκαν εδώ πέρα διαφέρουν.

Δεν είναι δύσκολο να γράψεις ένα γράμμα, δύσκολο είναι να πιστεύεις αυτά που γράφεις.
Δεν είναι δύσκολο να πιστεύεις αυτά που γράφεις, αλλά να τα πράττεις κιόλας.
Δεν είναι δύσκολο να πειστείς για όσα γράφει κάποιος, αλλά για όσα πείστηκες να ισχύουνε τα 2 παραπάνω.
Ότι και να εξυπηρετεί το παραπάνω γράμμα, αυτό που πρέπει πρώτα να ξέρουμε είναι κατά πόσο είναι ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ.
Από εκεί και πέρα το εξετάζουμε.΅
ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ, δεν υπάρχει. Αυτά Αλεξάνδρα.

 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
...και θα παρακαλουσα την βαλια να μην κρινει πριν να γνωριζει.Με συγχωρεις που μιλαω ετσι αλλα αισθανθηκα ασχημα μολις διαβασα το μνμ σου...

Να μας συμπαθάς κιόλας αλλά έχεις βάλει ένα κείμενο εδώ με πολλά αλληγορικά νοήματα μέσα, δεν έχεις δώσει σαφείς απαντήσεις ως προς τι ακριβώς είναι ή ως προς το τι έγινε ή απέγινε αυτός που το έγραψε.
Εγώ το μόνο που βλέπω είναι ένα κείμενο με την καθημερινή ζωή κάποιου που μόνος στόχος του στη ζωή είναι να βρίσκει γκόμενες να πηδάει και παρουσιάζεται και ως μίζερος.

Ε, χεστήκαμε κιόλας και αφού παραθέτεις κάτι στο ίντερνετ τότε ο καθένας μπορεί να γράφει και να κρίνει όπως θέλει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/04, 12:58
από marsia
4 Απαντήσεις
2065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/05, 12:11
από pony
5 Απαντήσεις
3071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/05, 01:01
από Malezyanni
6 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 23:23
από pinelopi
8 Απαντήσεις
3243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:46
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:11
από kuiper
1 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 14:04
από Heatseeker
6 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:28
από Joevaicci
8 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 00:39
από kronus
0 Απαντήσεις
2148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/19, 21:34
από ΠΟΙΟΣ