Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695056 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
το booster δουλεψε μονο του? Το overdrive? Δηλαδη, τα εφε δουλευαν πριν τα καλωδιωσεις ολα μαζι? Πρεπει να ξερουμε αν το προβλημα ειναι στην καλωδιωση ή ειναι στα κυκλωματα (στις πλακετες).

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
το booster δουλεψε μονο του? Το overdrive? Δηλαδη, τα εφε δουλευαν πριν τα καλωδιωσεις ολα μαζι? Πρεπει να ξερουμε αν το προβλημα ειναι στην καλωδιωση ή ειναι στα κυκλωματα (στις πλακετες).

 το booster οχι..μονο το byupass του δουλεψε, το overdrive δουλεψε με πολλα παρασιτα και θορυβους σε θαθμο που δεν καταλαβαινες αν ειναι overdrive η βελονα πικαπ που σερνεται συνεχος πανω στο δισκο...το bypass του δουλεψε κανονικα επισης.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μηπως παιζει ρολο το οτι καποιες αντιστασεις δεν ηταν 0,25w αλλα ακριβειας?...
Όχι.
 
Πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με τις οδηγίες:
3. ΜΗΝ προσπαθήσετε να βαλετε το Overdrive μαζι με το Booster αν δεν το έχετε πρώτα δοκιμάσει ότι δουλεύει σωστά μόνο του

 
Στο booster οι R4 και R5 είναι ίδιες, και στην φωτογραφία σου μου φαίνεται η R4 να είναι διαφορετική και λάθος τρίτο χρώμα..
 
Επίσης στο clipping mod, αν τα IRF520 ακουμπάνε τα μεταλικά τους μέρη, όπως φαίνεται σε σένα, δεν θα δουλεύουν σωστά.
 
 
Χρειαζόμαστε καλύτερες φωτογραφίες, πιο καθαρές, να φαίνονται τα χρώματα και η πίσω πλευρά να μην γυαλίζει, γιατί με αυτές δεν βγαίνει νόημα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Χρειαζόμαστε καλύτερες φωτογραφίες, πιο καθαρές, να φαίνονται τα χρώματα και η πίσω πλευρά να μην γυαλίζει, γιατί με αυτές δεν βγαίνει νόημα.
+1

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
μηπως παιζει ρολο το οτι καποιες αντιστασεις δεν ηταν 0,25w αλλα ακριβειας?...
Όχι.
 
Πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με τις οδηγίες:
3. ΜΗΝ προσπαθήσετε να βαλετε το Overdrive μαζι με το Booster αν δεν το έχετε πρώτα δοκιμάσει ότι δουλεύει σωστά μόνο του

 
Στο booster οι R4 και R5 είναι ίδιες, και στην φωτογραφία σου μου φαίνεται η R4 να είναι διαφορετική και λάθος τρίτο χρώμα..
 
Επίσης στο clipping mod, αν τα IRF520 ακουμπάνε τα μεταλικά τους μέρη, όπως φαίνεται σε σένα, δεν θα δουλεύουν σωστά.
 
 
Χρειαζόμαστε καλύτερες φωτογραφίες, πιο καθαρές, να φαίνονται τα χρώματα και η πίσω πλευρά να μην γυαλίζει, γιατί με αυτές δεν βγαίνει νόημα.

λοιπον...αλλαξα την R4 την οποια ειχα κανει λαθος και ως τυφλακας δεν την εβλεπα και το boosteraki δουλευει τελεια  :) το μονο προβλημα ειναι οτι με τροφοδοτικο εχει υπερβολικο βουητο..με μπαταρια ειναι μια χαρα..ουτε γκαπ γκουπ και ποπ παπ απο τον διακοπτη..ολα τελεια...αλλα επειδη η τροδοδοσια μου ειναι μεσω τροφοδοτικων τι θα μπορουσα να κανω για να εξαλειψω αυτο το ενοχλητικο βουητο? ( θα μπουνε και τα δυο σε ενα κουτι οποτε θα πρεπει να μοιραστουν την τροφοδοσια οταν ερθει η στιγμη,,μην αλλαζω συνεχεια μπαταριες.. :P )

παιδια ευχαριστω για την βοηθεια :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
για να μειωσεις τον βομβο της τροφοδοσιας της ΔΕΗ:

1. αγοραζεις ενα καλης ποιοτητας ακριβουτσικο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο στα 9 ή 12 ή 18 v. Θα το ζητησεις ως Σταθεροποιημενο (regulated). Κανονικα, θα πρεπει να εξαληψει τελειως τον βομβο.

ή

2. προσθετεις το παρακατω κυκλωμα στην πλακετα του booster στην τροφοδοσια του, για να μειωσεις σημαντικα/ικανοποιητικα αλλα οχι τελειως τον βομβο.

ή την αναβαθμισμενη εκδοχη του

Στα 2 κυκλωματα, ειναι σημαντικο η αντισταση να ειναι μισό ή ενα Watt (γουρουνες). Μην βαλεις τις λεπτες του 1/4Watt, ισως δεις λαμψεις και καπνους.
Ο ηλεκτρολυτικος να ειναι λιγο παραπανω απο την ταση τροφοδοσιας (αλλα οχι πολυ, πχ για ταση 18V βαλε ηλεκτρολυτικο των25V, αλλα οχι των 50V γιατί χαλανε με την παροδο του χρονου). Προαιρετικα, ο μεγαλυτερη τιμη ηλεκτρολυτικου πχ 220μF θα μειωσει περισσοτερο τον βομβο , χωρις ομως να κανει θαυματα.
 Η διοδος να ειναι 1Ν4001 ή 1Ν4007 (ειναι μαυρες και χοντρουτσικες), αλλα προς θεου μην βαλεις 1Ν4148 (γυαλινες) γιατι θα κανει μπουμ. Η διοδος (συνοδευεται παντα με την αντισταση 100 Ohm) προστατευει απο κατα λαθος αντιστροφη τροφοδοσια, προστατευτοντας τα κυκλωματα απο το να καουν.
Αυτα τα κυκλωματα μπουρουν να μπουν σε καθε πλακετα που κανεις και καλο ειναι καθε εφε να εχει το δικο του κυκλωματακι.

ΥΓ. μόλις ολοκλήρωσα ενα autowha και ειμαι χαρουμενος :clap . Είναι το 2ο μη - distortion εφε που φτιάχνω. Θα το ονομασω funky sit. Θα πέσει πολύ reggae & funk γρατζουνισμα σημερα  :guitar . Τωρα πειναω και ειναι ωρα για μασαμπουκες :hungry
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 14:02 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
 τζιφος... ξαναεφτιαξα το overdrive απο την αρχη και παλι τα ιδια..δουλευει το bypass αλλα το overdrive τιποτα...
δυστηχως αυτες οι φοτο ειναι οι πιο καθαρες που μπορουσα να βγαλω οποτε αν δεν βγει ακρη και τωρα μαλλον θα το παρατησω...σε καθε περιπτωση ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου δωσατε  :)

http://img222.imageshack.us/i/dsc01446fi.jpg/
http://img63.imageshack.us/i/dsc01447v.jpg/
http://img100.imageshack.us/i/dsc01452yk.jpg/
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
λοιπον...αλλαξα την R4 την οποια ειχα κανει λαθος και ως τυφλακας δεν την εβλεπα και το boosteraki δουλευει τελεια  :)


Μπράβο, συγχαρητήρια, χαίρομαι που σου δούλεψε!!..
Από τα λεγόμενα σου ακούγεται ότι χρειάζεσαι ένα καλό, ποιοτικό τροφοδοτικό.
Προτείνω το χιλιοδοκιμασμένο, οικονομικό και πολύ καλό 1Spot: http://www.dv247.com/guitars/visual-sound-1-spot-9v-power-supply--42548

.. προσθετεις το παρακατω κυκλωμα στην πλακετα του booster στην τροφοδοσια του, .
ή την αναβαθμισμενη εκδοχη του



Εχουμε αναφερθεί στο κύκλωμα αυτό και εδώ, όπως προτείνεται από τον Dan (Beavis): http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79437.msg623015#msg623015

Για το booster και μόνο, που έχει ελάχιστη κατανάλωση θα ήταν πράγματι κατάλληλο.

Ομως σαν φίλτρο για κάποιο πιο ενεργοβόρο πετάλι ή πολλαπλά πετάλια είναι ακατάλληλο, καθώς υπάρχουν σοβαρά σχεδιαστικά προβλήματα με το συγκεκριμένο, τα οποία   είναι αρκετά για να επεκταθώ, άλλωστε το θέμα είναι άλλο εδώ, απλά θα   αναφέρω στα γρήγορα το κυριότερο: η αντίσταση 100Ohm δημιουργεί πολύ   σοβαρό πρόβλημα πτώσης τάσεως, ακομα και με χαμηλή κατανάλωση (1V/10mA)   οπότε σε κάποιο λίγο πιο ενεργοβόρο πεταλάκι ή 2-3 παράλληλα, ακόμα και   από τα 30-40mA η τάση έχει τερματίσει και ο ήχος τα παίζει!..

Υπάρχουν πιο κατάλληλα φίλτρα, αν υπάρχει ενδιαφέρον ίσως να αξίζει να ανοίξουμε κάποιο σχετικό θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/10, 10:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Οπως εγραψα πριν, δεν εξαφανιζει αλλα μειωνει σημαντικα τον βομβο, οποτε το φιλτρο λειτουργει συμπληρωματικα με ενα καλο τροφοδοτικο (αλλα δεν ειναι απο μονο του πανακεια). Παραθετω 2 λογους για τους οποιους θεωρω οφελιμη την χρηση της αντιστασης:

1. Σπανιως τα εφε που κατασκευαζει καποιος "νεος" DIYer απαιτουν περισσοτερα απο 20mA. Κατα το πλειστον μιλαμε για overdrives/distrortions των 10 mA με 1-2 τελεστικους. Το μικρο ρευμα προκαλει αμεληταια πτωση τασης, που ισως ειναι επιθυμητο γιατι κανει το εφε της "πεσμενης μπαταριας", ευχαριστο σε εφε τυπου fuzzface.

 Συμφωνω με αυτο που εχεις γραψει πως " 2-3 παράλληλα, ακόμα και από τα 30-40mA η τάση έχει τερματίσει" και για αυτο εγραψα πως καλο ειναι "καθε εφε να εχει το δικο του κυκλωματακι". Εννοειται πως δεν συνδεουμε 3-4 πεταλια στο ιδιο φιλτρο γιατι πεφτει η ταση και δεν εχει νοημα να το συνδεσουμε σε μεγαλα & ενεργοβορα κυκλωματα (πχ με 8 τελεστικους).

Απο μετρησεις που εχω κανει με κυκλωματα μικρομεσαιας καταναλωσης, οπως τα Rat, Guvnor, Shredmaster, η πτωση τασης ειναι 0.4v περιπου, δηλαδη με αρχικη τροφοδοσια 9v, το φιλτρο δινει 8.6v. To οποιο ειναι ασημαντο για τα γουστα μου, αφου στα κοινα κυκλωματα (overdrives, distrortions, compressor ) η μικρη πτωση τασης  δεν ειναι προβλημα αλλα αντισταθμιζεται απο το πλεονεκτημα της μειωσης του βομβου. Στο κατω-κατω της αγιας γραφης 0:) , αν για καποιο κυκλωμα ειναι τοσο σημαντικη η ακριβης ταση 9v, θα του βαλεις καλης ποιοτητας σταθεροποημενο τροφοδοτικο (που δεν θα χρειαζεται φιλτρακι), ετσι δεν ειναι?

Επισης, η θεωρια των ηλεκτρονικων λεει πως αυτο το στοιχειωδες φιλτρο αποτελειται απο R-C και οχι μονο απο C. Δηλαδη ειναι λαθος για χαρην της απλοποιησης αυτο που κανουν πολλοι, που βαζουν εναν μεγαλο πυκνωτη στην τροφοδοσια χωρις να προηγειται αντισταση.

2. Η αντισταση 100R ειναι συμπληρωματικο (και απαραιτητο) στοιχειο της διοδου προστασιας 1N4001. Θα δεις πολλα κυκλωματα που εχουν μονο την διοδο. Απο ηλεκτρονικης πλευρας αυτο ειναι λαθος και αυτα τα κυκλωματα ειναι σχεδιασμενα φτωχα για να μειωσουν το κοστος. Αν συνδεσεις αναποδα την τροφοδοσια σε τετοιο κυκλωμα (με διοδο χωρις αντισταση) η διοδος βραχυκυκλωνει, ζεματαει, μπορει να καει, το τροφοδοτικο θα ζεματισει, ισως καει, ενω σε μπαταρια θα την μισο-αδειασει σε 2-3 λεπτα (πριν καταλαβεις τι εκανες). ΟΜΩΣ, η αντισταση περιοριζει το ρευμα, περιοριζει την κοπωση της διοδου, και συνεπως άρει το βραχυκυκλωμα, προστατευοντας το τροφοδοτικο ή την μπαταρια.

Γενικα, θεωρω πως ενα σωστα σχεδιασμενο κυκλωμα μικρης καταναλωσης (<20 mA) πρεπει να εχει δικο του φιλτρο R-C-D. Κατα  την γνωμη μου, τα οφελη υπερκαλυπτουν την μικρη πτωση τασης.

Βεβαιως υπαρχει και αυτη η λυση για την ταση και αυτη, αλλα ισως μπερδεψουν πολυ κοσμο και δεν βοηθουν στον βομβο
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/10, 11:55 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. θα του βαλεις καλης ποιοτητας σταθεροποημενο τροφοδοτικο (που δεν θα χρειαζεται φιλτρακι), ετσι δεν ειναι?

Σε αυτό που είπες νομίζω βρίσκεται και όλη η ουσία, πιστεύω και εγώ το θέμα τροφοδοσία να λύνεται κεντρικά, με την προμήθεια/κατασκευή ενός καλού, σταθερού και ποιοτικού τροφοδοτικού, και όχι με αποσπασματικές λύσεις που να επαναλαμβάνονται σε κάθε πεταλάκι.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τζιφος... ξαναεφτιαξα το overdrive απο την αρχη και παλι τα ιδια..δουλευει το bypass αλλα το overdrive τιποτα...
δυστηχως αυτες οι φοτο ειναι οι πιο καθαρες που μπορουσα να βγαλω οποτε αν δεν βγει ακρη και τωρα μαλλον θα το παρατησω...σε καθε περιπτωση ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου δωσατε  :)

http://img222.imageshack.us/i/dsc01446fi.jpg/
http://img63.imageshack.us/i/dsc01447v.jpg/
http://img100.imageshack.us/i/dsc01452yk.jpg/



Από μία γρήγορη ματιά στις φωτογραφίες σου harrisxr650, βλέπω ότι λείπει το jumper κάτω από το IC που ενώνει την R14 με τον C4.

Βλέπεις, για να υπάρχει ένα λάθος τόσο εμφανές, είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχουν και άλλα, που όμως μπορούμε να τα βρούμε με λίγη προσοχή.

Εσύ που έχεις το κύκλωμα στα χέρια σου, ξαναπέρασε ΟΛΑ τα εξαρτήματα μία προσεκτική ματιά, να δείς ότι:

1. Εχουν τις σωστές τιμές και είναι στις σωστές θέσεις
2. ΔΕΝ ακουμπάνε μεταξύ τους
3. Κοίταξε το πίσω μέρος της πλακέτας, και βεβαιώσου ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους κολλήσεις/ακροδέκτες/καλώδια από παράλληλους διαδρόμους!!

Χαίρομαι το κουράγιο σου να ξαναφτιάξεις το κύκλωμα από την αρχή, αλλά με τόσο κόπο, διαφωνώ κάθετα με το να τα παρατήσεις, ιδιαίτερα τώρα που η εμπειρία σου είναι καλύτερη.

Αντίθετα, θα ψάξεις συγγενείς και φίλους, να βρείς μία ψηφιακή μηχανή, να πάρεις κοντινές καθαρές φωτογραφίες από την πλακέτα, για να την δούμε πιο αναλυτικά.

Αν δεν βρούμε άκρη οπτικά, θα σε καθοδηγήσω να φτιάξεις έναν απλούστατο απολαθωτή και ακολουθώντας κάποια πολύ απλά βήματα, θα λύσουμε το πρόβλημα!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ελπιζω αυτες να βοηθησουν περισσοτερο...στο μεταξυ ελεγχω και για αλλα λαθη..ευχαριστω και παλι

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές C10 και C11 έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

Δεδομένου ότι όταν δέχονται ανάποδη τάση δεν χρειάζεται παρά 1-1,5v για να τους καταστρέψεις και να βραχυκυκλώσουν, πιστεύω καλύτερα να πάρεις καινούργιους και να προσέξεις ιδιαίτερα να τους τοποθετήσεις σωστά.

Πολύ προσοχή στο σχεδιάγραμμα: Το + στους C10 και C11 είναι προς τα πάνω, ενώ αντίθετα στον C12 προς τα κάτω, ο οποίος είναι σωστός.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
ελπιζω αυτες να βοηθησουν περισσοτερο...στο μεταξυ ελεγχω και για αλλα λαθη..ευχαριστω και παλι


Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές C10 και C11 έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

Δεδομένου ότι όταν δέχονται ανάποδη τάση δεν χρειάζεται παρά 1-1,5v για να τους καταστρέψεις και να βραχυκυκλώσουν, πιστεύω καλύτερα να πάρεις καινούργιους και να προσέξεις ιδιαίτερα να τους τοποθετήσεις σωστά.

Πολύ προσοχή στο σχεδιάγραμμα: Το + στους C10 και C11 είναι προς τα πάνω, ενώ αντίθετα στον C12 προς τα κάτω, ο οποίος είναι σωστός.


χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα μηπως ο C12 ειναι αναποδα μονο? η μια πλευρα των ηλεκτρολυτικων ειναι σημαδεμενη ετσι δεν ειναι? με "-"  η μαυρισμενη.
 το "-" των C10 C11 το εχω βαλει προς τα κατω οπως δειχνει το Layout...ενω το + του C12  ειναι προς τα κατω εγω τον εχω βαλει αναποδα..
http://img145.imageshack.us/i/dsc01459t.jpg/
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα μηπως ο C12 ειναι αναποδα μονο? η μια πλευρα των ηλεκτρολυτικων ειναι σημαδεμενη ετσι δεν ειναι? με "-"  η μαυρισμενη.
 το "-" των C10 C11 το εχω βαλει προς τα κατω οπως δειχνει το Layout...ενω το + του C12  ειναι προς τα κατω εγω τον εχω βαλει αναποδα..
http://img145.imageshack.us/i/dsc01459t.jpg/


Εχεις δίκιο φίλε, δεν το είδα καλά από τις φωτο, πράγματι είναι όπως το λές, ο C12 ειναι ανάποδα μόνο!..

..και δεν με προσβάλεις, ουδείς είναι αλάνθαστος και χαρά μου να με βοηθούν να μαθαίνω και εγώ από τα λάθη μου..



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα μηπως ο C12 ειναι αναποδα μονο? η μια πλευρα των ηλεκτρολυτικων ειναι σημαδεμενη ετσι δεν ειναι? με "-"  η μαυρισμενη.
 το "-" των C10 C11 το εχω βαλει προς τα κατω οπως δειχνει το Layout...ενω το + του C12  ειναι προς τα κατω εγω τον εχω βαλει αναποδα..
http://img145.imageshack.us/i/dsc01459t.jpg/


Εχεις δίκιο φίλε, δεν το είδα καλά από τις φωτο, πράγματι είναι όπως το λές, ο C12 ειναι ανάποδα μόνο!..

..και δεν με προσβάλεις, ουδείς είναι αλάνθαστος και χαρά μου να με βοηθούν να μαθαίνω και εγώ από τα λάθη μου..


τον αλλαξα τον C 12 αλλαεπειδη μαλλον εχουν καει και αλλα εξαρτηματακια καθοτι αφηρημενος χθες σε μια δοκιμη εδωσα ρευμα με αναποδη πολικοτητα σκεφτομαι να παω να τα παρω ολα απο την αρχη παλι και να ξαναρχησω... ;D δυστηχως πλην των αντιστασεων δεν μπορω να μετρησω κατι αλλο για να ξερω ακριβως τι θα χρειαστει αλλαγη...σκεφτομουνα επισης οταν θα καταφερω να το κανω να δουλεψει.. ::) αν γινεται τα trimmer να τα βγαλω εξω με ποντεσιομετρα και αν γινεται τι  ποντεσιομετρα θα χρειαστω...
thanks  και παλι για την καθοδηγηση..
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...γινεται τα trimmer να τα βγαλω εξω με ποντεσιομετρα και αν γινεται τι  ποντεσιομετρα θα χρειαστω...
Απλά αντικαθιστάς τα trimpots με ποτενσιόμετρα ίσης αντίστασης, γραμμικά (linear).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπέρα !

Εχω ενα Push pull ποτενσιομετρο (για το tone της κιθαρας)
και 8ελω να του συνδεσω ενα κυκλωματακι ωστe να το χρησιμοποιω μονο οποτε χρειαζετε

μπορει καποιος να μου προτεινει καποια συνδεσμολογια για push pull ?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
καλησπέρα !

Εχω ενα Push pull ποτενσιομετρο (για το tone της κιθαρας)
και 8ελω να του συνδεσω ενα κυκλωματακι ωστe να το χρησιμοποιω μονο οποτε χρειαζετε

μπορει καποιος να μου προτεινει καποια συνδεσμολογια για push pull ?
Ευχαριστω

Eϊναι πολύ εύκολο να βρεις διαγράμματα στο Internet. Πες μας ποιά κιθάρα έχεις (συγκεκριμένα τι συνδυασμό μαγνητών και τι controls για tone και volume) και σίγουρα θα βρεθεί ένα κατάλληλο διάγραμμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω μια suhr φοραει δυο μονους και ενα διπλο στη γεφυρα
συνδεσμολογια μαγνητων η κλασικη
1 volume pot και ena tone pot

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
... σίγουρα θα βρεθεί ένα κατάλληλο διάγραμμα.


 :-X :-[ :-\

Tι ήθελα και άνοιξα το στόμα μου; Τώρα δεν μπορώ να βρώ ένα τέτοιο διάγραμμα. Υπάρχουν κάποια για κιθάρα με HSS διάταξη και 2 tone controls, αλλά όχι με ένα. Π.χ. αυτό...



Έκανα μια προσπάθεια να τροποποιήσω το παραπάνω διάγραμμα στην περίπτωση που υπήρχε μόνο ένα tone control και κατέληξα στο εξής:



Υποθέτω ότι ο πυκνωτής που υπάρχει στο μεσαίο pot στο πρώτο διάγραμμα θα πρέπει να μεταφερθεί στο αντίστοιχο σημείο του εναπομείναντος tone pot.

Θα ήθελα πολύ να μάς έδινε τη γνώμη του κάποιος πιο ειδικός και με εμπειρία σε παρόμοιες συνδεσμολογίες για το αν αυτό είναι σωστό, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να εγγυηθώ την ορθότητά του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Νομιζω κατι τετοιο ειναι που θελεις

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=1h_2s_1v_1t_5w_pp

Γενικως, στη σελιδα της seymour duncan υπαρχει οτι μα οτι wiring diagram εχω χρειαστει κατα καιρους.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Να ρωτήσω, γίνετε τα σχέδια για τις πλακέτες να τα κάνουμε simulation σε κάποιο πρόγραμμα, πχ. Matlab, Microcap κλπ για να ακούσουμε το εφέ? 'Η ζητάω πολλά?  :P

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
μολις τελειωσα το overdrive...με την λιγη εμπειρια που εχω θα πω οτι ειναι απλα καταπληκτικο...θα ξεκινησω σε λιγο και το clipping mode...thanks για την βοηθεια και παλι
 :) :) :) :) :) :) :) ;D ;D ;D :o :o :o 8) 8) 8)

...γινεται τα trimmer να τα βγαλω εξω με ποντεσιομετρα και αν γινεται τι  ποντεσιομετρα θα χρειαστω...
Απλά αντικαθιστάς τα trimpots με ποτενσιόμετρα ίσης αντίστασης, γραμμικά (linear).
μπορει καποιος να κανει ενα σχεδιο πανω στο layout  για τα pots και πως θα τα συνδεσω? η ακολουθω την λογικη " οπως τα βλεπω απο την πανω μερια τους και απλα προεκτεινω την μεσαια επαφη για να τα τοποθετησω αντιστοιχα με τα trimmer?"
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μολις τελειωσα το overdrive...με την λιγη εμπειρια που εχω θα πω οτι ειναι απλα καταπληκτικο...θα ξεκινησω σε λιγο και το clipping mode...thanks για την βοηθεια και παλι
 :) :) :) :) :) :) :) ;D ;D ;D :o :o :o 8) 8) 8)

Μπράβο, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!!.. χαίρομαι που επέμεινες και τελικά ανταμοίφθηκες, τώρα θα έχεις ένα καταπληκτικό κύκλωμα στην διάθεση σου και ακόμα καλύτερα, το έχεις φτιάξει μόνος σου!!.
 :clap :up

μπορει   καποιος να κανει ενα σχεδιο πανω στο layout  για τα pots και πως θα τα   συνδεσω? η ακολουθω την λογικη " οπως τα βλεπω απο την πανω μερια τους   και απλα προεκτεινω την μεσαια επαφη για να τα τοποθετησω αντιστοιχα με   τα trimmer?"

Είναι πολύ απλό και το σκέφτεσαι ήδη σωστά, όπως κοιτάς το trimpot   από πάνω, ακριβώς έτσι κοίτα και το pot και καλωδίωσε τα άκρα του στις   ίδιες θέσεις, και το μεσαίο ποδαράκι των trimpot (το πάνω που είναι μόνο   του, δεξιά στο layout) αντιστοιχεί στο μεσαίο των pot.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/10, 12:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)