Αποστολέας Θέμα: [VIDEO]-Παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα και δεν βελτιώνομαι.  (Αναγνώστηκε 20878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Καλησπέρα σε όλους του φίλους της ηλεκτρικής κιθάρας!
Στο σημερινό βίντεο θα μιλήσουμε για την κιθαριστική βελτίωση... Πιο συγκεκριμένα η ερώτηση είναι η εξής...


Παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα και δεν βελτιώνομαι. Τι πρέπει να κάνω?

https://www.youtube.com/watch?v=zQ6STucTbM4



Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/


Τα λέμε την επόμενη φορά!
Φιλικά,
Ioannis Anastassakis
www.ioannis.org

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
πολύ σωστά,

βασικά είμαι 50άρης μεταλάς, ο οποίος θα ήθελε να παίξει και λίγο gypsy σε ακουστική, αλλά και λίγο μοντέρνο shred π.χ. σαν τον Charly Shahona τον Θεό, η και σαν εσένα δεν θα με χάλαγε :) !

Είμαι στάσιμος χρόοοονια....

πόσο κοστίζει η ώρα? :)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Ιωάννη,


όταν λέει κάποιος δεν βελτιώνομαι μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα,
επίσης όταν λέει "παίζω τα ίδια και τα ίδια" επίσης σημαίνει πάρα πολλά,


κατ' αρχήν όταν λέει "παίζω τα ίδια και τα ίδια" η λογική ερώτηση είναι πόσο καλά τα παίζει αυτά;;
συνήθως τα παίζουμε περίπου 85-90 % αλλά αυτό δεν φτάνει
άλλο πράγμα είναι τα παίζω πολύ καλά και άλλο τα παίζω performance level


και από το "πολύ καλά" μέχρι το performance level η διαφορά είναι τεράστια,

οπότε δεν έχει εξαντλήσει κάποιος αυτοδίδακτος τις δυνατότητες του.


Για να παίζει κάποιος τα ίδια και τα ίδια σημαίνει ότι δεν τα έχει κατακτήσει,
πιθανόν και από πλευρά τεχνοτροπίας αλλά και από πλευρά Μουσικότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/17, 08:24 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω παιζω τα ιδια και τα ιδια και τα παιζω χαλια και βαριεμαι να παιζω τα ιδια και τα ιδια και νοιωθω πως δεν τραβαει η ομαδα και εχω τα μπασα να σκονιζωντε.Μεχρι και να απλωσω τα καλωδια για να παιξω βαριεμαι και ενω εχω το ultimate rig που παντα ονειρευομουν νοιωθω πως δεν με ικανοποιει και ολα αυτα γιατι εγινα τεμπελης με το μπασο,δεν ξερω να παιζω την τυφλα μου,και παιζω τα ιδια και τα ιδια.
Τι θα με βοηθουσε να παω ενα βημα παραπερα?
Μια μπαντα.Εχω βρει μια,που οοοοοοοοοοοοοταν αποφασησουν να μπουν στο στουντιο,θα με φωναξουν.Ιδιως το μπασο μονος σου δεν τραβαει και πολυ.Οταν ειχα ξεκηνησει,πρωτα καναμε την μπαντα και μετα πηραμε οργανα.5-6 μερες την εβδομαδα προβα με 2-3 ωρες διαρκια,σε 1 μηνα απο ταμπλατουρες βγαζαμε live.Ε ναι,ετσι μαθαινεις,και τραβαει.
Οσο το θεμα περι δασκαλου,μπωρεις καθε 2 χρονια να αλλαζεις?
Με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις.Ξερω παιδια που πιασαν δουλεια σε μπουζουκια μονο και μονο επειδη αναφεραν τον δασκαλο τους,και ο μαγαζατορας καταλαβε οτι ειναι φωτοτυπια και τους πηρε.
Αλλαζε συνεχεια δασκαλο,γιατι κανεις δεν τα ξερει ολα,ο ενας θα συμπληρωνει τον προηγουμενο
Saved speaking..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ο Γιάννης είναι μεγάλος κιθαρίστας και αυτό που λέει έχει απόλυτο νόημα. Το πρόβλημα είναι οι οι σελίδες σου Γιάννη είναι χαλασμένες. Πως μπορεί να σε βρεί κάποιος? Κάποιο email?? σε αυτό που ελαβα με το PDF το reply λέει no-reply.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Εγω παιζω τα ιδια και τα ιδια και τα παιζω χαλια και βαριεμαι να παιζω τα ιδια και τα ιδια και νοιωθω πως δεν τραβαει η ομαδα και εχω τα μπασα να σκονιζωντε.




δηλαδή εσύ μας κάνεις πλάκα;;


γιατί παίζεις τα ίδια και τα ίδια,
δεν μπορείς να βρεις 5-10 καινούργια κομμάτια του ίδιου επιπέδου να παίξεις;;





I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Γιατι εχω βρει τραγουδια του ιδιου επιπεδου αλλα τα ακουω και δεν μου κανουν κεφι να ασχολιθω.Καμια φορα βρισκω κανα δυσκολοτερο που με τραβαει,δεν το βγαζω,το παραταω,το πιανω ξανα μετα απο κανα μηνα και αν δεν βγει,παλι το αφηνω κτλ.
Δηλαδη δεν θελω να μαθω καποιο κοματι απλα γιατι μπορω να το βγαλω.Να λεω οτι παιζω 800 τραγουδια;το θεμα ειναι να το νοιωθεις.Καλυτερα γουστα με 5 παρα ξενερα με 105.
Καμια φορα βεβαια προσπαθω να γραψω και τιποτα δικο μου

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/09/17, 09:05
Να προσθεσω πως αν σταματισω να τα παιζω αυτα που και που,λογικο ειναι μετα να τα ξεχασω.Οπως και εχει γινει με κιματια που τα γουσταρα,τελος η θρασομπαντα,εχω να τα παιξω (και δεν με ενδιαφετει καν να τα παιξω) 3-4 χρονια,οποτε θα πρεπει να τα μαθω σχεδον απο την αρχη αν πω να τα παιξω(πριτς κοκο)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/17, 09:05 από Korgy »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
και εγώ ξεχνάω τα κομμάτια που έχω να παίξω αρκετό καιρό
χρειάζομαι να τα παίξω μερικές φορές μέχρι να τα ξαναθυμηθώ αλλά από θέμα δεξιοτεχνίας τα παίζω μετά καλύτερα,


 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
εγω οταν περνουσα μια τετοια φαση με τη κιθαρα πηρα ενα μπουζουκακι και εκτος του οτι βελτιωνεσαι, ανοιγεις νεους δρομους αλλα
αν ασhολειται καποιος και συνθετικα ειναι μεγαλο θεμα.
ενα παραπλησιο δευτερο οργανο πιστευω ειναι μια καλη συμβουλη οhι μονο για να αναθερμανθει το παθος για μουσικη αλλα ακομα και για το
παλιο οργανο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
εγω οταν περνουσα μια τετοια φαση με τη κιθαρα πηρα ενα μπουζουκακι και εκτος του οτι βελτιωνεσαι, ανοιγεις νεους δρομους αλλα
αν ασhολειται καποιος και συνθετικα ειναι μεγαλο θεμα.
ενα παραπλησιο δευτερο οργανο πιστευω ειναι μια καλη συμβουλη οhι μονο για να αναθερμανθει το παθος για μουσικη αλλα ακομα και για το
παλιο οργανο.

ή πιάνο που είναι εντελώς άλλης λογικής.

πάντως το πρόβλημα με τον Ιωάννη είναι οτι ρίχνει το πόστ και μετά πάει διακοπές...
την σήμερον ημέρα πρέπει να κοπιάζεις για τον πελάτη ....

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ


πάντως το πρόβλημα με τον Ιωάννη είναι οτι ρίχνει το πόστ και μετά πάει διακοπές...
την σήμερον ημέρα πρέπει να κοπιάζεις για τον πελάτη ....




το πρόβλημα είναι ότι όλα τα βίντεο του Γιάννη καταλήγουν στο να σε προτρέπουν να κάνεις μαθήματα με δάσκαλο,
και στην ουσία δεν απαντάνε σχεδόν ποτέ στην ουσία,


το θέμα είναι ότι το ιντερνέτ είναι γεμάτο από βίντεο από άλλους δασκάλους που απαντάνε στην ουσία
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν τον ξέρω το Γιάννη. Φαίνεται συμπαθής. Και πιστεύω και εγώ από την προσωπική μου εμπειρία ότι για να μάθει (όχι απαραίτητα για να ευχαριστηθεί) κανείς κιθάρα χρειάζεται δάσκαλο. Λέω ότι δεν είναι αναγκαία συνθήκη για την ευχαρίστηση ο δάσκαλος γιατί έτσι πιστεύω ότι είναι γενικά, παρότι η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ο δάσκαλος μου ξεκλείδωσε απίθανα πράγματα.


Όμως, το να λέει ένας επαγγελματίας δάσκαλος εδώ ότι πρέπει να πας σε δάσκαλο μου φέρνει κάπως προς διαφήμιση που να πω την αλήθεια δεν με τρελαίνει. Διαφήμιση έμμεση αλλά οπωσδήποτε πιο καλή αισθητικά για μένα θα ήταν ένα βίντεο με ουσιαστικές συμβουλές (και ο δάσκαλος να το παρακολουθεί για να συμπληρώνει συμβουλές ανάλογα με τα σχόλια) που πράγματι υπάρχουν δεκάδες στο internet (είχε κάνει και ο Γιάννης νομίζω, δεν θυμάμαι όμως κάτι ιδιαίτερο που να μου έμεινε) και το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχει στο Internet αυτό που θέλουμε όλοι αλλά ότι είναι δύσκολο να το βρούμε.


Προσωπικά πριν βρω το δάσκαλο ασχολήθηκα και κατέβασα κάπου 100gb βίντεο και βιβλία (τρομάρα μου) και έπιανα μία το ένα και μία το άλλο με μόνο κριτήριο το πόσο βαριόμουνα ή το αντίθετο (όχι το αντίθετο του ανεκδότου χεχε). Μετά άρχισα να σώζω online άρθρα ή βίντεο που μου φαίνονταν ενδιαφέροντα. Και όποτε (ξε)βαρεθώ και δεν έχω άσκηση από το δάσκαλο πιάνω αυτά.


Σε κάθε περίπτωση, τον καθένα νομίζω τον βολεύει κάτι διαφορετικό, απλά καλό είναι κανείς να ψάχνει να το βρει. Για το δάσκαλο ειδικά ανεξάρτητα από όλα τα άλλα υπάρχει και το οικονομικό (και για τους μεγαλύτερους και το θέμα του χρόνου, είδα και έπαθα να πείσω τη γυναίκα μου να λείπω ένα απογευματόβραδο την εβδομάδα, που να βρω και παρέα να παίζω ;D [size=78%])[/size]
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω οταν περνουσα μια τετοια φαση με τη κιθαρα πηρα ενα μπουζουκακι και εκτος του οτι βελτιωνεσαι, ανοιγεις νεους δρομους αλλα
αν ασhολειται καποιος και συνθετικα ειναι μεγαλο θεμα.
ενα παραπλησιο δευτερο οργανο πιστευω ειναι μια καλη συμβουλη οhι μονο για να αναθερμανθει το παθος για μουσικη αλλα ακομα και για το
παλιο οργανο.

και το λαούτο είναι μια καλή επιλογή, ιδιαίτερα για τους λάτρεις του progressive metal.
https://www.youtube.com/watch?v=RXDjP8WM4Ug

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι ένας (σωστός) δάσκαλος θα σε βοηθήσει να πας παραπέρα.
Είναι επίσης σίγουρο ότι κάποιοι άνθρωποι δεν τον χρειάζονται.
Γενικά, πιστεύω ότι στον καθένα μας, λειτουργουν τα πράγματα διαφορετικά.

Ακόμα και το "νιώθω ότι δεν βελτιώνομαι" αλλιώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας από εμάς...

Τέλος, όντως το να λέει ο δάσκαλος να πας σε δάσκαλο, ακούγεται κάπως περίεργα.
Και αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι δεν υπάρχει feedback.

Η επικοινωνία είναι one-way, κι αυτό κατ' εμέ είναι απλά διαφήμιση, όχι βοήθεια.
Βοήθεια είναι να απαντήσει στον καθένα ξεχωριστά.

ΥΓ Πριν πει κάποιος "Μα καλά, ο δάσκαλος θα κάνει αυτή τη δουλειά, δωρεάν, και θα απαντάει στον καθένα;"
Θα πω με κεφαλαία "ΝΑΙ". Γιατί οι υπόλοιποι εδώ μέσα τι κάνουν;
Στον ελεύθερο τους χρόνο μεταδίδουν τις γνώσεις τους, όποιες κι αν είναι αυτές.
Μάλιστα για εμάς είναι ίσως πιο δύσκολο, καθώς δεν είμαστε "δάσκαλοι".

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα κανεις εδω δεν ειναι υποχρεομενος να απανταει σε ερωτησεις η να βοηθαει τους αλλους.
Ομως τοτε δεν υπαρχει λογος να επισκεπτετε το φορουμ.Απο την αλλη,μπωρει να ειμαι εγω παρτακιας και να ρωταω,να μου λετε,να μαθαινω,και να μην βοηθαω κανενα.
Ομως οταν καποιος ανοιγει ενα θεμα,παει να πει οτι τον ενδιαφερει,αρα και θα συμετεχει στην συζητηση.Στο κατω κατω ετσι μπωρει πχ ενας δασκαλος να κερδισει εναν μαθητη γιατιο ο μαθητης θα δει τις γνωσεις του δασκαλου+οτι θα εχει μια γνωμη για το τι ρολο βαραει ο δασκαλος.
Απο την αλλη,δεν ειναι ολα τα μελη απο αθηνα για να ειναι υποψιφιοι μαθητες,οποτε δεν ειναι και τοσο χασουρα για τον δασκαλο να απαντησει+οτι χτιζει την φημη του ως το καλο και προθημο παντα να βοηθησει παιδι κτλ..





The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
εγω οταν περνουσα μια τετοια φαση με τη κιθαρα πηρα ενα μπουζουκακι και εκτος του οτι βελτιωνεσαι, ανοιγεις νεους δρομους αλλα
αν ασhολειται καποιος και συνθετικα ειναι μεγαλο θεμα.
ενα παραπλησιο δευτερο οργανο πιστευω ειναι μια καλη συμβουλη οhι μονο για να αναθερμανθει το παθος για μουσικη αλλα ακομα και για το
παλιο οργανο.


και το λαούτο είναι μια καλή επιλογή, ιδιαίτερα για τους λάτρεις του progressive metal.
http://youtube.com/watch?v=RXDjP8WM4Ug



δε ξερω για να το λες ετσι θα ειναι

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
παίδες,


μην το ρίχνετε στην πλάκα με διάφορα off topic και αλλά αποπροσανατολιστικά σχόλια.


Ας γίνει μια σοβαρή συζήτηση.


Συμφωνώ με την απλή λογική ότι όταν κάποιος ανοίγει ένα θέμα θα πρέπει να συμμετάσχει στην συζήτηση.


Ο Γιάννης ανεβάζει θέματα τα οποία σχεδόν πάντα έχουν διαφημιστικό χαρακτήρα ή γενικά ασχολούνται με θέματα δευτερευούσης σημασίας, πχ. Να πάρω ακριβή ή φθηνή ή μεταχειρισμένη κιθάρα, τι στούντιο να φτιάξω, αν χρειάζομαι personal web site.
δηλ. επί της ουσίας ποτέ δεν έχει ανεβάσει βίντεο,


Βέβαια είναι δικαίωμα του αλλά στο ιντερνετ υπάρχουν δεκάδες βιντεάκια που απαντάνε στην ουσία και μάλιστα υπό μορφή κανονικού μαθήματος.


Απλά νομίζω ότι με τον τρόπο που χειρίζεται την παρουσία του στον χώρο της μουσικής περισσότερο χάνει μαθητές παρά κερδίζει.
Οπωσδήποτε αυτό θα το κρίνει και ο ίδιος.






και η ερώτηση παραμένει,


Γιατί κάποιος δεν βελτιώνεται ή αν βελτιώνεται γίνεται σε αργό ρυθμό και τι θα πρέπει να κάνει για να βελτιωθεί;;;
επ' αυτού τι έχετε να πείτε;;;








ΥΓ: @saved  μην μας πεις να το ρίξουμε στο μπάσο,  ;D ;D ;D


 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ναι ρε,μπασο  :P :P :P
Λαουτο πιανο και πρασινα αλογα :P :P


Τες πα.Για να μην χαρακτηριστω αντιδραστικο στοιχιο της φυσης,λογικο ειναι να περναμε φασεις που δεν βελτιωνωμαστε,αλλα και λογικο ειναι πως αν παιζουμε κατι που ξερουμε,να μην βελτιωνωμαστε.
Φανταστιτε στο λυκειο να καναμε ακομα την προπαιδια..αν δεν παμε ενα βημα παρακατω,δεν.παμε μπροστα.Επησεις,ολοι λιγο πολυ ξερουμε που εχουνε θεμα και δεν ειμαστε καλοι.Αρα ασχολησε με εκεινα τα σημεια μεχρι να τα βελτιωσεις.Ε δρν θα περασουν 3-4-5-10 χρονια;μετα θα βρεις κατι αλλο να βελτηωσεις..
Τωρα στν ερωτηση φθυνη η ακρηβη κιθαρα,η απαντηση ειναι..μπασο ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
παίδες,



Γιατί κάποιος δεν βελτιώνεται ή αν βελτιώνεται γίνεται σε αργό ρυθμό και τι θα πρέπει να κάνει για να βελτιωθεί;;;
επ' αυτού τι έχετε να πείτε;;;

ΥΓ: @saved 


σιγουρα θα μπορουν να υπαρhουν πολλοι λογοι για να μη βελτιωνεται ενας μουσικος.
εγω προσπαθοντας να πιασω μια κατηγορια που ειναι απο κορεσμο και ελλειψη παθους μπορω να πω οτι
ισος κανενα μεγαλο διαλειμα για να καθαρισει το μυαλο η καποιο δευτερευον οργανο ισος αναβιωσει κρυμμενα παθη.






Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Γιατί κάποιος δεν βελτιώνεται ή αν βελτιώνεται γίνεται σε αργό ρυθμό και τι θα πρέπει να κάνει για να βελτιωθεί;;;
επ' αυτού τι έχετε να πείτε;;;

Θα ξαναπω την γνωστή ιστορία. 8 χρόνια προσωπικού παιξίματος με βοήθησαν όσο 2 ώρες με τον Σαμι Αμίρι. Μιλάω βέβαια για 1991 προ-web εποχής.
Θα ήθελα να βρω ένα δάσκαλο να μου μάθει gypsy jazz και μοντερνο super-shred. Δυναμη και τεχνική έχω μπόλικη, μου λείπει κάτι για να αποβάλω κάποιες κακιές συνήθειες.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Καλησπέρα σε όλους :) ,
θα προσπαθήσω να απαντήσω στις διάφορες ερωτήσεις που έχουν τεθεί μια - μια. Αν ξεχάσω κάποια, please remind me :)



Ο Γιάννης είναι μεγάλος κιθαρίστας και αυτό που λέει έχει απόλυτο νόημα. Το πρόβλημα είναι οι οι σελίδες σου Γιάννη είναι χαλασμένες. Πως μπορεί να σε βρεί κάποιος? Κάποιο email?? σε αυτό που ελαβα με το PDF το reply λέει no-reply.



Dear Panixgr - το email μου είναι σε όλα τα βίντεο που ποστάρω - μπορείς να με βρεις στο ioannis[/member].org]ioannis@ioannis.org. To web site μου [url=http://www.ioannis.org/]www.ioannis.org[/url]επίσηςδουλεύει κανονικάμόνο το [url=http://www.eliteguitarcoaching.com/]www.eliteguitarcoaching.com[/url]είναι offline όλο τον Αύγουστο λόγω αλλαγής design.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/09/17, 09:05
Γιατι εχω βρει τραγουδια του ιδιου επιπεδου αλλα τα ακουω και δεν μου κανουν κεφι να ασχολιθω.Καμια φορα βρισκω κανα δυσκολοτερο που με τραβαει,δεν το βγαζω,το παραταω,το πιανω ξανα μετα απο κανα μηνα και αν δεν βγει,παλι το αφηνω κτλ.
Δηλαδη δεν θελω να μαθω καποιο κοματι απλα γιατι μπορω να το βγαλω.Να λεω οτι παιζω 800 τραγουδια;το θεμα ειναι να το νοιωθεις.Καλυτερα γουστα με 5 παρα ξενερα με 105.
Καμια φορα βεβαια προσπαθω να γραψω και τιποτα δικο μου





Dear Saved - Έχει γίνει ήδη βίντεο με το συγκεκριμένο θέμα -
"Έχω χάσει την όρεξη για κιθαριστική μελέτη... Τι να κάνω?"  - Αν έχεις όρεξη, τσεκαρε το! :)
https://www.youtube.com/watch?v=fSVqW1vhyVk
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/17, 09:05 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Τελικά - Dear Mouz, Guitarfan & Pani - κάποιες φορές η λύση για κάποιον που προσπαθεί να μάθει μόνος του κιθάρα, (ειδικά για κάποιον που το κάνει για χρόνια μόνος του και δεν έχειφτάσει στο επίπεδο που θέλει), κάποια στιγμή η λύση είναι όντως να πάει σε ένα δάσκαλο.
Η υψηλήεπιπέδου ικανότητα παιξίματος με την ικανότητα αυτoδιδασκαλίας είναι 2 τελείως διαφορετικές ικανότητες και πάρα πολύ σπάνια συνυπάρχουν στο ίδιοάτομο.
Η δική μου άποψη είναι ότι δεν θα πρεπε να τα μπλέκουμε
Καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι που είναι αυτοδίδακτοι, έχουν κάνει  μεγάλη επένδυση σε αυτόν τον τρόπο προσέγγισης του οργάνου , αλλά στα 30 χρόνια που κάνωαυτή την δουλειά, κάθε χρόνο βλέπω 100αδες ανθρώπους που είναι σε πολύ διαφορετικές φάσεις.
Είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το ποσοστό των ανθρώπων που ασχολούνται με την Ηλεκτρική Κιθάρα και  απλά χρειάζονται έναν δάσκαλο για να τους βάλει 5 πράγματα στην σειρά.
Το να τους λες κάν ' τα μόνος σου δεν θεωρώ ότι είναι παραγωγική λύση, εφόσον δεν το έχουνκάνει εδώ και τόσαχρονιά.

Μερικέςφορές η λύσηείναιαπλά να πας σε ένακατάλληλοδάσκαλο να σε βοηθήσει να προχωρήσεις :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/17, 17:01 από Ioannis Anastassakis »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Καλησπέρα σε όλους :) ,
θα προσπαθήσω να απαντήσω στις διάφορες ερωτήσεις που έχουν τεθεί μια - μια. Αν ξεχάσω κάποια, please remind me :)



Ο Γιάννης είναι μεγάλος κιθαρίστας και αυτό που λέει έχει απόλυτο νόημα. Το πρόβλημα είναι οι οι σελίδες σου Γιάννη είναι χαλασμένες. Πως μπορεί να σε βρεί κάποιος? Κάποιο email?? σε αυτό που ελαβα με το PDF το reply λέει no-reply.



Dear Panixgr - το email μου είναι σε όλα τα βίντεο που ποστάρω - μπορείς να με βρεις στο ioannis[/member].org]ioannis@ioannis.org. To web site μου [url=http://www.ioannis.org/]www.ioannis.org[/url] επισης δουλευει κανονικα -  μονο το [url=http://www.eliteguitarcoaching.com/]www.eliteguitarcoaching.com[/url]  ειναι offline ολο τον Αυγουστο λογω αλλαγης design.



Παράθεση
Feel free to contact me with any questions you might have - just hit "reply" on this email!


και άμα πατήσω reply :
Ioannis Anastassakis no_reply@leadbrite.comόπως καταλαβαίνεις θέλει λίγο στήσιμο το πράγμα.


Καθότι κομπουτεράς εγώ, μπορούμε και να ανταλλάξουμε υπηρεσίες!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Παράθεση
Feel free to contact me with any questions you might have - just hit "reply" on this email!
και άμα πατήσω reply :
Ioannis Anastassakis no_reply@leadbrite.comόπως καταλαβαίνεις θέλει λίγο στήσιμο το πράγμα.
Καθότι κομπουτεράς εγώ, μπορούμε και να ανταλλάξουμε υπηρεσίες!


Thank you - παω να το φτιαξω!  :)

« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/17, 16:58 από Ioannis Anastassakis »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Τώρα όσον αφορά τις ερωτησεις και απαντήσεις των βίντεο  - εγώ αναλαμβανω να απαντήσω σε μια σειρα απο ερωτησεις  που μου στέλνει ο κόσμος που παρακολουθει τα βιντεο του Ask the Guitar Coach.
Κάποιες από αυτές τις διαλέγω από ερωτήσεις που μου κάνουν στη διαρκεια της ημερας μου οι μαθητές μου, γνωστοι, φίλοι κλπ...
Αλλά οι περισσότερες ερωτησεις έχουν έρθει μέσα στο email μου, που έχω δώσει παραπάνω,  με την διαδικασία που λέω μέσα στα βίντεο.
Και αυτες τις ερωτησεις απανταω στα βιντεο!
Ελπιζω για καποιους να ειναι χρησιμες :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/17, 16:59
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
12649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/17, 19:59
από panixgr
0 Απαντήσεις
1944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/19, 14:49
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
1729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/20, 21:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/21, 19:17
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/21, 19:43
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr
0 Απαντήσεις
741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/22, 16:12
από Ioannis Anastassakis