Αποστολέας Θέμα: Γνώμη για φωνη  (Αναγνώστηκε 28755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Γνώμη για φωνη
« στις: 15/05/17, 12:21 »
Loipon eimai 18 Kai mou aresei h mousiki poli, arketes fores exw prospathisei na tragoudisw alla pote dn ematha an h xroia ths fwnhs mou einai kalh Gia na thn veltiwsw! Tha kanw mathimata kitharas (meta apo Mia pafsi 1xronou logo paneliniwn) Kai fwnitikwn (an aksizei) apo septemvri. Episis exw arxisei Ena gkroupaki me (2 kithares  mexri stigmhs) ki anevazoume covers sto YouTube Gia thn wra alla pame Kai Gia alla apo ton epomeno mhna!
Ara edw einai to arxeio me thn hxografish Pou ekana (h hxografish dn einai poli kalh), deite to Kai peite mou gnwmh Gia thn fwnh mou!einai to tonight twn reammon https://drive.google.com/file/d/0B_GouhgrMlziT0x1TjdTVmljTVk/view?usp=drivesdk
 Sas efxaristw. Track Spiders legetai to kanali sto YouTube

(σορρυ για greeklish)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/17, 12:33 από John k. »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #1 στις: 15/05/17, 19:07 »
Φιλε μου ο,τι κι αν κανεις θελει εξασκηση. Αν θες πραγματικα να τραγουδήσεις κανε μαθήματα και ασχολησου. Το ιδιο και για την κιθάρα. Το ταλέντο σπανιζει αλλα και παλι απο μονο του δεν κανει τιποτα. Υπομονη και επιμονη.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #2 στις: 15/05/17, 21:40 »
Φιλε μου ο,τι κι αν κανεις θελει εξασκηση. Αν θες πραγματικα να τραγουδήσεις κανε μαθήματα και ασχολησου. Το ιδιο και για την κιθάρα. Το ταλέντο σπανιζει αλλα και παλι απο μονο του δεν κανει τιποτα. Υπομονη και επιμονη.

Se efxaristw Gia thn apantish
Pisteveis oti aksizei na asxolithw? Emena mou aresei poli h mousiki opote ipomonh Kai epimonh exw ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #3 στις: 15/05/17, 22:01 »
πρέπει να πας σε σχολή να μάθεις να τραγουδάς αν σου αρέσει όσο λες
από μόνος σου δεν θα μάθεις
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #4 στις: 15/05/17, 22:07 »
πρέπει να πας σε σχολή να μάθεις να τραγουδάς αν σου αρέσει όσο λες
από μόνος σου δεν θα μάθεις
Nai to kserw Kai exw skopo aplws twra teliwsa (sxedon)  to sxoleio! Opote einai kairos Gia na asxolithw me thn mousiki!

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #5 στις: 16/05/17, 01:58 »
Η χροιά σου μια χαρά είναι για την ηλικία σου
απλά συνήθως για να τραγουδήσεις ψιλές νότες  πχ σε ένα ρεφρέν πρέπει φωνάζεις με ένταση για να ακούγονται πειστικές
και όχι απλά να ανεβάζεις τόνο
τραγουδιστικά είσαι πάρα πολύ κακός
όπως και στην προφορά


αλλά αυτά είναι πράγματα που βελτιώνονται με πολυ δουλειά οπότε μην ανησυχείς

« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/17, 03:10 από johnjohn »

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #6 στις: 16/05/17, 07:29 »
Η χροιά σου μια χαρά είναι για την ηλικία σου
απλά συνήθως για να τραγουδήσεις ψιλές νότες  πχ σε ένα ρεφρέν πρέπει φωνάζεις με ένταση για να ακούγονται πειστικές
και όχι απλά να ανεβάζεις τόνο
τραγουδιστικά είσαι πάρα πολύ κακός
όπως και στην προφορά


αλλά αυτά είναι πράγματα που βελτιώνονται με πολυ δουλειά οπότε μην ανησυχείς
Wraia! Kala to kserw oti se profora Kai genika sto tragoudi (kiriws aggliko) rimai Mapas Hahaha apla kapoies fores sto parelthon exw petixei na tragoudaw teleia kapoia tragoudia (Gia Mia stigmh mono!) Kai thelw na dw kiolas apo ti einai!
Se efxaristw Gia thn apantish!!!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #7 στις: 16/05/17, 10:35 »
Εσύ πως το ακούς δηλαδή?
Απο εκεί ξεκινάμε. Αφού ακούσεις τη φωνή σου ηχογραφημένη, τι λάθη βρίσκεις?
Το να σου υποδειξουμε λάθη εμείς είναι για να έχουμε κουβέντα. Το θέμα είναι η δικιά σου αντίληψη πάνω στη φωνή σου. Τι αναγνωρίζεις ως σωστό και τι ως λάθος.
Για τραγουδιστής απέχεις πάρα πολύ, λυπάμαι αν σε στεναχωρήσω. Με μαθήματα όλοι φτάνουν σε έναν επίπεδο.
Αλλά θα πρέπει να μάθεις, πως αναπνέεις, πότε αναπνέεις, νότες, πότε στονάρεις, πότε φαλτσάρεις, ρυθμό, αντίληψη ρυθμική και πάει λέγοντας...


Εχεις πολύ δρόμο και δυστυχώς είσαι βήματα πίσω από κάποιον που έχει τα παραπάνω εμφυτα. Τους οποίους βέβαια ζηλεύω και εγώ που γεννήθηκα με μέτρια έως κακή φωνή.
Και έχω και την κατάρα του μουσικού που ξέρει που πρέπει να πάει η φωνή, αλλά η φωνή δεν πάει...  ;D ;D ;D


Απλά με τα χρόνια κατάφερα να έχω μια συμπαθητική φωνή ώστε να μπορώ να παίζω και να τραγουδώ σε μια παρέα αν χρειαστεί, χωρίς να με κοροιδεύουν.
Τραγουδιστής δεν δηλώνω ποτέ, ξέρω ότι δεν μπορώ να γίνω.
Δυστυχώς υπάρχει και αυτή η κατηγορία...

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #8 στις: 16/05/17, 10:42 »
Sigoura dn kserw pws na tragoudaw gt poli apla pote kanenas dn mou edeikse! Kserw oti Tha xreiastei arketo aima na xeithei Hahaha! Alla pistevw oti kapote Tha ftasw se poli Kalo epipedo! (h hxografish einai metria pros to xalia Kai prin kamposo kairo :/). Edw dn kserw Kala Kala ti thewrhtai h fwnh mou, mpasa Kai tetoia ennow!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #9 στις: 16/05/17, 10:55 »
Μπορείς να είμαι αυστηρός, ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.
Μια καλή φωνή σε κακή ηχογράφηση είναι μια καλή φωνή. Ολα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται.
Ολοι μας με καθοδήγηση και δουλειά φτάνουμε σε ένα επίπεδο πολύ καλό.
Κανένας μετά από χρόνια φωνητικής δεν φτάνει σε επίπεδο μοναδικότητας. Απλά μαθαίνεις να τραγουδάς σωστά. Και αυτό μετά από πολύ κόπο, χρόνο και μελέτη.
Οι ιδιαίτερες φωνές έχουν το «κάτι» εκ γεννετής και με μαθήματα το απογειώνουν. Είναι άλλο πράγμα.

Σε ρώτησα τι καταλαβαίνεις εσύ όταν ακούς τον εαυτό σου.
Ρυθμικά λάθη αναγνωρίζεις? Φάλτσα, λάθος τόνο, κακή προφορά αναγνωρίζεις? Το πότε και που έχει νόημα ο τονισμός της κάθε συλλαβής? Το πότε και που αναπνέεις? Κρατάς εσωτερικά έναν ρυθμό? Είσαι εντός αυτού? Κρατάς τις σωστές νότες τη σωστή στιγμή?

Ολα τα παραπάνω τα έχεις ως αντιπαραβολή με το πρωτότυπο τραγούδι? Σου φαίνεσαι να τα ακολουθείς?

Ολα αυτά θα στα μάθει εν καιρώ ένας δάσκαλος φωνητικής σίγουρα. Και εσύ θα καταφέρεις να φτάσεις ως ένα σημείο.
Σίγουρα παράλληλα θα χρειαστείκ και ένα όργανο. Θα σε βοηθήσει.

Δυστυχώς όμως υπάρχουν μικρά παιδιά που τα ακούς να τραγουδάνε για πρώτη φορά και τα έχουν όλα έμφυτα.
Ετσι είναι η ρημάδα η φύση. Αλλους τους προικίζει και άλλους όχι. Αυτοί θα είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά, άλλοι είναι και έτοιμοι για πίστα χωρις καν μαθήματα. Αλλοι πρέπει να ιδρώσουν και να μελετήσουν πολύ...

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #10 στις: 16/05/17, 11:07 »
Sigoura anagnwrizw lathoi proforas! Nomizw toulaxiston katalavenw pote exei nohma o tonismos alla oxi Kai se poli Kalo Stadio akoma! Oso Gia rithmika lathoi Kai faltsa dn poli kserw gt exw elipsh vasikwn gnwsewn,opws Kai Gia swstes notes sothikes Hahaha! Ton rithmo panta ton krataw alla polles fores vgenw ektos aftou alla ton ksanaftiaxnw (h prospathw)   episis to exw anaferei Kai parapanw Nomizw "paizw" kithara me daskalo, se Ena xalia steki tou dhmou mou, 8 xronia twra. Alla dn exw mathei tpt simantiko.  Dn poli simfwnw me to arxiko,o kotsiras an thimame swsta dn exei kanena xarisma alla einai to idio kalos me ton thivaio px.  Telos emena mou les vlepw ton allon me Mia fwnh TELEIA Kai tragoudaei pantelidh.... (dn exw provlima me ton prwhn anthrwpo alla oti Kai na peis dn iksere Tipota
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/17, 11:09 από John k. »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #11 στις: 16/05/17, 11:10 »
Καταρχάς γράψε ελληνικά γιατί δυσκολεύομαι να σε διαβάσω. 8 χρόνια κιθάρα δεν σε βοήθησαν δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #12 στις: 16/05/17, 11:22 »
Όπα σορρυ, από συνήθεια γράφω greeklish. Ναι σχεδόν καθόλου γιατί τα μισά χρόνια δεν ασχολουμουν και ο δάσκαλος δεν το είχε με την διδασκαλία! Οπότε έμεινα αρκετά πίσω :/, τουλάχιστον τώρα μπορώ να πιάσω την κιθάρα και να παίξω κάποια  βασικά! (Αλλά κυρίως ασχολούμαι με σόλο κομμάτια)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #13 στις: 16/05/17, 11:30 »
Βασικά δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν ξέρω καν σε τι επίπεδο είναι οι γνώσεις σου.
Πάρε κιθάρα παρέα, τραγούδα, ηχογράφησε και άκουσε τα λάθη σου.
Το πρώτο βήμα πριν απο τον δάσκαλο. Τουλάχιστον να καταφέρεις να δεις κάποια πράγματα μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #14 στις: 16/05/17, 11:34 »
Λογικό να μην ξέρεις, αν θες να δεις κάποια από την δουλειά μου δες στο κανάλι μου στο YouTube, trackspiders το όνομα. Και ελπίζω να πάω καλύτερα στο καλοκαίρι που θα ασχοληθώ αρκετά και με άλλους μαζί (που ξέρουν μουσική)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #15 στις: 16/05/17, 11:42 »
ΟΚ. Δεν ξέρω ποιος από τους δυο είσαι. Αν είσαι αυτός που παίζει το wonderwall έχεις και στην κιθάρα ρυθμικά σοβαρά θέματα.
Θέλω να πω ότι πρέπει να το πάρεις όλο από την αρχή και σωστά. Μετρονόμο σίγουρα στις μελέτες σου ή οταν παίζεις ή οταν τραγουδάς.
Και σίγουρα βοήθεια από δάσκαλο ή μαθήματα έστω με κάποιον που ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #16 στις: 16/05/17, 11:48 »
Ναι αυτός είμαι χαχαχα :( απλά όπως είπα από την αρχή ειμουν άτυχος οπότε κι εγώ αυτό ήθελα, να το πάρω από την αρχή απλά χάρη σε κάποιες γνωσεισ (λίγες) που έχω ελπίζω να τα περάσω πιο γρήγορα! Να κάνω μια άσχετη ερώτηση γνωρίζεις κανένα καλό ωδείο σε Αθήνα; (όχι και να κοστίζει μια περιουσία χωρίς ιδιαίτερη απόδοση)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #17 στις: 16/05/17, 11:52 »
Θα σου απαντήσει σίγουρα κάποιος άλλος, δεν ξέρω να προτείνω.
Καλή συνέχεια λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #18 στις: 16/05/17, 11:54 »
Σε ευχαριστώ! (και στην τελική θα μείνω μόνο με τους στιχους χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #19 στις: 16/05/17, 14:14 »
Loipon eimai 18 Kai mou aresei h mousiki poli, arketes fores exw prospathisei na tragoudisw alla pote dn ematha an h xroia ths fwnhs mou einai kalh Gia na thn veltiwsw! Tha kanw mathimata kitharas (meta apo Mia pafsi 1xronou logo paneliniwn) Kai fwnitikwn (an aksizei) apo septemvri. Episis exw arxisei Ena gkroupaki me (2 kithares  mexri stigmhs) ki anevazoume covers sto YouTube Gia thn wra alla pame Kai Gia alla apo ton epomeno mhna!
Ara edw einai to arxeio me thn hxografish Pou ekana (h hxografish dn einai poli kalh), deite to Kai peite mou gnwmh Gia thn fwnh mou!einai to tonight twn reammon https://drive.google.com/file/d/0B_GouhgrMlziT0x1TjdTVmljTVk/view?usp=drivesdk
 Sas efxaristw. Track Spiders legetai to kanali sto YouTube

(σορρυ για greeklish)

φίλε μου ένας άνθρωπος που τραγουδάει ερασιτεχνικά θα πρέπει να έχει πολύ καλύτερη φωνή. Ειδικά για σένα ένα εφέ auto-tune είναι απαραίτητο. Στην κιθάρα τα πας πολύ καλύτερα αλλά πρέπει να βελτιωθείς στον ρυθμό.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #20 στις: 16/05/17, 14:21 »
Wraia!  Ti gnwmh exete Gia to wdeio opera athinwn?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #21 στις: 16/05/17, 23:03 »
John K,


οταν λες έκανες μαθήματα κιθάρας 8 χρόνια με δάσκαλο εννοείς ότι τελείωσες κάποια βιβλία-μέθοδο εκμάθησης με τον δάσκαλο;
τι ακριβώς έκανες;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #22 στις: 16/05/17, 23:08 »
An sou pw oti Ola Kai ola ekana 2 vivlia Pou ta eixa parei Gia ton prwto xrono wdeiou! Kai meta epeza apla kapoia tragoudia, opoia mou aresan. Ekana mono 20 lepta thn vdomada
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/17, 23:12 από John k. »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #23 στις: 17/05/17, 09:41 »
Υπάρχουν και αυτοδίδακτοι που δεν κάναν ούτε τα 20 λεπτά τη βδομάδα και μετά από 8 χρόνια πετάνε.
Ο δάσκαλος, καλός ή κακός, σου δείχνει. Εσύ μαθαίνεις κιθάρα. Δεν στη μαθαίνει αυτός.
Τι θέλω να πω...
Την υπόλοιπη εβδομάδα, πέραν του εικοσάλεπτου μαθήματος, η κιθαρα ήταν ακουμπισμένη στο, τοίχο?
Γιατί πολύς κόσμος θεωρεί ότι μόνο με το μάθημα κάνεις δουλειά.
Το θέμα είναι να παίζεις καθημερινά. Τότε μαθαίνεις. Στον δάσκαλο πας για απορίες ή για το επόμενο κεφάλαιο.

Αποσυνδεδεμένος John k.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για φωνη
« Απάντηση #24 στις: 17/05/17, 11:00 »
Dn thimame an to eipa alla ta 4 xronia epeza oso mporousa 3-4 meres thn vdomada! Enw ta 4 prwta xronia sxedon akoumpismenh htan :P alla Kai 4 xronia pali..... Gt pote dn me proxorage kefalaio!
Episis o filos mou Pou exoume Kai to kanali,einai aftodidaktos alla toulaxiston aftos dn exase pote ton thavmasmo Pou exeis sthn arxh!enw egw 4 xronia TPT!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/17, 11:02 από John k. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
48179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/09, 15:20
από .SOFO
2η Φωνή

Ξεκίνησε από mleo Τα καλύτερα...

16 Απαντήσεις
29655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:08
από arisangel
3 Απαντήσεις
3006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/05, 08:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 15:52
από pimami
Εφε για φωνη...

Ξεκίνησε από LuNaFrEaK Εφέ

5 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 20:06
από Jezus
4 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/13, 15:57
από neoskitharistas
0 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/16, 16:13
από Panteliskous
3 Απαντήσεις
21816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/16, 03:26
από Zdgatapsychs
6 Απαντήσεις
19957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 09:23
από talfarlow