Αποστολέας Θέμα: GRUNGE!  (Αναγνώστηκε 18348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #50 στις: 20/01/09, 08:16 »
Έγινε παράθεση σε δικό μου post και κατα λάθος αναφέρθηκε ο κιρατζο. Οπότε

-Δεν μου άρεσε κανένα εκτός απο το heart shaped box.
- :o  γνωμη σου... :-X
------------------------
-Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Ενοοείς ότι ο κομπέιν εσκεμμένα έβγαλε έναν δίσκο χειρότερο απο τον προηγούμενο;
Please διευκρίνηση..
-αν διαβασεις για το πως ενιωθε μετα την επιτυχια του nevermind θα αρχιζες να το πιστευεις κ εσυ..!
και δεν εννοω χειροτερο ως προς τα κομματια, αλλα ως προς τον τροπο ηχογραφιση παραγωγης αυτων...αν ακουσεις δλδ το serve the servants κανει μια τρανταχτη φαλτσαδουρα απ'το ξεκινημα κιολας η κιθαρα, και ακους και την φωνη απο ενα καναλι χωρις διπλες ηχογραφισεις σε αντιθεση δλδ με το nevermind στο οποιο πχ το slts ηχογραφηθηκε με 3 κιθαρες και 4 φωνες μονο απ'τον κομπειν!δεν βαζω τα φωνητικα του γκρολ μεσα!σκεψου δλδ...γιατι να το κανει τοσο χειροτερη την παραγωγη..???
--------------------------
-Τι σημασία έχει αυτό;;
-εχει γιατι καποια γκρουπ πανε αντιθετα στο ρευμα...αυτα τα γκρουπ δεν μπορουν ποτε να αποκτησουν την καταξιωση που θα τους επρεπε..και δεν μιλαω μονο για τους p/j...
----------------------------
-Υπερβολικές υπερβολές....
-καθολου υπερβολικες...μπορεις αν δεν βαριεσαι να διαβασεις ενδεικτικα τους στιχους απο ενα τραγουδι του ten...οποιο θες εσυ...αυτα που λεει ο vedder δεν πιστευω οτι ηταν ασημαντα για τους νεους της εποχης...

φιλικα παντα , συζητηση (ατελειωτη) κανουμε!!! ;D ;D ;D
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #51 στις: 20/01/09, 08:33 »
Αλλά υπήρχανε και άλλα πράγματα τα οποία παραγκωνίστηκαν από τη "μόδα"(επιμένω) του grunge και αυτό εμένα που δεν ήθελα να ακούω το συγκεκριμένο, προβλέψιμο και αναμενόμενο είδος με εκνεύριζε απόλυτα.Όλα τα τραγούδια μοιάζαν απίστευτα το ένα με το άλλο. Συνταγή κανονική.

Αυτά φίλε Kobain,(πήραμε και x στη Ξάνθη για να μην ξεχνιόμαστε... ;)) οι Nirvana που σου αρέσουνε αποτελούνε ένα από τα 3-4 αξιόλογα και πολύ μεγάλα ever κατ'εμέ συγκροτήματα  .(Αλλά 4 μπάντες δεν είναι κι ότι πιο σημαντικό επιτέλους σε μιά ροκ ιστορία 50 ετών...)
;Dφασκεις και αντιφασκεις!!!
γιατι να ειναι οι νιρβανα μεσα στα 3-4 καλυτερα γκρουπ ever που τα τραγουδια τους οπως εχει παραδεχτει κ ο κομπειν μοιαζουν μεταξυ τους και να μην ειναι οι pearl jam οι οποιοι και τεχνικα ηταν καλυτεροι αλλα και μουσικα δεν εχουν τραγουδια που μοιαζουν τοσο οσο μοιαζουν πχ τα on a plain,dumb & polly?!?!  ;) ;) ;)
απλα για μενα οι nirvana ηταν αυτο που λεμε οι καταλληλοι ανθρωποι την καταλληλη (χρονικη) στιγμη!κατι σαν τους pistols ας πουμε, αλλα πιο ικανοι, γι'αυτο το κρατησαν το παραμυθι 6 χρονια και οχι 1,5!

ΥΓ: το Χ στην ξανθουλα δια πυρος και σιδηρου!!!! 8)
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #52 στις: 20/01/09, 12:45 »
Οι μεγάλες art-rock μπάντες του '70(έτσι λεγόταν τότε το έντεχνο ροκ) ήταν μουσικοί κλασσικά σπουδαγμένοι που βάζαν αυτά τα κλασσικά στοιχεία μέσα στο ροκ, πειραματιζόμενοι με την αντίστιξη και τη φούγκα και το αποτέλεσμα ήταν κομμάτια μεγάλης διάρκειας, που μοιάζαν περισσότερο με συμφωνίες παρά τραγούδια.

Δεν αντιλέγω ότι ήταν μουσικώς μελετημένα κομμάτια, αλλά συνήθως με κάνουν να χασμουριέμαι. Επίσης, νιώθω ότι πολλά απ'αυτά φτιάχτηκαν για επίδειξη.
(Προσωπική υποκειμενική άποψη, όπως αυτή του καθενός από εμάς)

Δεύτερον. Οι μπάντες 60,70 (και όχι τόσο του 80) ήταν μουσικοί που ακούσανε ροκ'ν'ρολ ,μπλουζ και τζαζ, ανακατέψανε τη τράπουλα και κάνανε το ροκ,τη ψυχεδέλεια,το πανκ ,το χάρντ ροκ,το μέταλ . Είδη δηλαδή συγγενικά ως προς αυτά που αναφέρεις, αλλά και αυθύπαρκτα.

Καμία μουσική δεν μπορείς να πεις ότι γεννήθηκε από το μηδέν (εκτός ίσως από τη μουσική κάποιων φυλών ιθαγενών!). Όλα ρέουν σαν τα νερά του Αχελώου.

To grunge όμως δεν ήταν αυθύπαρκτο, ήταν συνοθύλευμα και ήταν λογικό να χαθεί μέσα στις επαναλήψεις του ίδιου του εαυτού του.

"Συνονθύλευμα" όπως αυτό που αναφέρεις στην προηγούμενη παράθεση. Για μένα, βγήκε κάτι καινούργιο. Για σένα όχι. Όλα είναι σχετικά.

Και τέταρτον θες να μου πεις ότι η δύναμη της μόδας ήταν ίδια στα 60'ς,70'ς και early 80'ς με τα 90'ς.
Ωραία τότε θέλω να παίξουμε ένα παιχνίδι...Πες μου 5 μοντέλα που σου έρχονται στο μυαλό από αυτές τις 2.5 δεκαετίες και 10 μόνο από τη περίοδο 1988-2000. Αυτή είναι και η απάντηση για μένα ως προς τη δύναμη του styling σε σχέση με το πραγματικό ζήτημα που είναι η μουσική.

Η επιρροή των ΜΜΕ στα καλλιτεχνικά και στα πάντα ανάλογα με την εποχή, δεν μπορεί να είναι ποιοτικό κριτήριο για την μουσική ή οτιδήποτε. Εντάξει, υπάρχει μουσική που έχει στόχο τις πωλήσεις και την προώθηση μέσω ΜΜΕ, αλλά δεν είναι όλες. Ούτε είναι λογικό να αναμασούμε ισοπεδωτικές αντιλήψεις όπως "αν προωθείται από τα ΜΜΕ είναι φόλα, αν δεν το ξέρει κανείς είναι ποιοτικό", όπως πχ. λες εδώ:

Ακριβώς.Όλο αυτό δείχνει το πόσο pop υπόβαθρο είχε αυτή η ιστορία...

...αν είναι έτσι λοιπόν, γιατί τα συγκροτήματα που σου αρέσουν από τα '60, '70 συνεχίζουν να πουλάνε ακόμα; Ήταν μόδα τότε, που προσπαθούν να τη διατηρούν μέχρι σήμερα, γιατί βγάζει ψωμί...
ΚΤΤΜΓ (Κατά Την Ταπεινή Μου Γνώμη), καλά κάνουν και πουλάνε, αφού αρέσουν στον κόσμο. Δεν το θεωρώ κατακριτέο. Κάποια άλλα που τότε ήταν στη μόδα δεν πουλάνε πια, πχ. ψυχεδέλεια. Τι να κάνουμε; that's life...

φίλε sotoman δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά και το metal πια είναι mainstream ;D

Τελικά τι πρέπει να ακούμε; Τα mainstream ή τα μη-mainstream; Να ακούμε κάποια συγκροτήματα όταν δεν τα ξέρει κανείς· και όταν τα μάθουν όλοι να σταματήσουμε και να επανέλθουμε όταν τα ξεχάσουν όλοι;

Η δημοτικότητα της κάθε μουσικής έχει τα πάνω και τα κάτω της, φυσικός νόμος (και αυτός), γιατί χρειάζεται να την αναλύσουμε;

Άλλωστε, το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης είναι συγκεκριμένο και όχι γενικό! Άρα, πίσω στο θέμα μας παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #53 στις: 20/01/09, 14:55 »
Ας συννενοηθούμε. Grunge και 90's γενικότερα δεν ήταν μόνο οι Nirvana οι Pearl Jam ή οι Dream Theater .Αν ήταν μόνο αυτοί θα ήμουνα και εγώ fun του είδους. Ήταν και ένα σωρό μπάντες που για μένα δεν ήταν τίποτα σημαντικό.Αντίθετα στα 60-70 ο κατάλογος των σημαντικών συγκροτημάτων είναι ατελείωτος. Δεν αντιφάσκω λέγοντας ότι τις 3 παραπάνω μπάντες τις θεωρώ από τις πιο αξιόλογες σε ολόκληρη τη συνολική ιστορία του ροκ.
Για το ζήτημα του έντεχνου στοιχείου(Βραζίλης). Αν θυμάσαι είχα πει ότι οι grunge μπάντες βάζαν επίτηδες έντεχνα στοιχεία που δεν κατείχαν και δεν έβγαινε και ιδιαίτερο νόημα, μόνο και μόνο για να μην δείχνουν απλοικοί.Μου απάντησες ότι εγώ είμαι fun του κλασσικού ροκ του 70 που είχε τέτοια στοιχεία και εγώ σου απάντησα ποιά πιστεύω ότι είναι η διαφορά. Το ότι σε κάνουνε να χασμουριέσαι είναι δικαίωμά σου και γούστο σου και δεν μπορώ να σου αντιτάξω τίποτα σε αυτό. Όπως αντίστοιχα εγώ χασμουριέμαι με τα 90's.
Επίσης καμμιά μουσική δεν γεννήθηκε από το μηδέν,αλλά υπάρχουν μουσικές που απογαλακτίστηκαν και δώσανε το δικό τους καινούργιο στίγμα.Το grunge κατ'εμέ δεν ήταν από αυτές.
Τέλος κάτι που πουλάει δεν είναι απαραίτητα κακό. Κάτι που είναι κακό και πουλάει λόγω προώθησης, είναι κάκιστο.
Η μουσική που ακούω μπορεί να είναι μουσική που τη ξέρει όλος ο κόσμος (Pink Floyd) ή μουσική που τη ξέρουν λίγοι (Green on Red). Δεν κολλάω ούτε στο πως η μόδα προωθεί καταστάσεις( ή δουλειά της είναι άλλωστε), ούτε στο πόσο κάτι είναι άγνωστο. Αν κάτι με κάνει να βαριέμαι, με κάνει να βαριέμαι τελείωσε.Ακόμα και εάν το σέβομαι εν μέρει, δεν το ερωτεύομαι. Δεν θέλω να δώσω άλλο συνέντευξη, θέλω απλά να πω, ότι ο καθένας μας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #54 στις: 20/01/09, 16:16 »
Η μουσική που ακούω μπορεί να είναι μουσική που τη ξέρει όλος ο κόσμος (Pink Floyd) ή μουσική που τη ξέρουν λίγοι (Green on Red).

GREEN ON RED?! Εσύ κοτζάμ ΑΕΚτζής;D
Σπουδαία μπάντα! Που τους θυμήθηκες...;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #55 στις: 20/01/09, 16:19 »
Η μουσική που ακούω μπορεί να είναι μουσική που τη ξέρει όλος ο κόσμος (Pink Floyd) ή μουσική που τη ξέρουν λίγοι (Green on Red).

GREEN ON RED?! Εσύ κοτζάμ ΑΕΚτζής;D
Σπουδαία μπάντα! Που τους θυμήθηκες...;
They call me the Drifter...i go from town to town... ;D Ε δε πειράζει ρε συ,  γκρουπάρα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #56 στις: 20/01/09, 17:02 »
μουσική που τη ξέρουν λίγοι (Green on Red).
...γκρουπάρα...
+1
Η καλή ροκ που ερχόταν από την Αμερική τα '80s. Μαζί με Wipers, Giant Sand, Rain Parade και πολλούς άλλους. Ποτέ δεν είχε την αναγνώριση και προβολή του grunge.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #57 στις: 20/01/09, 17:21 »
Grunge και 90's γενικότερα δεν ήταν μόνο οι Nirvana οι Pearl Jam ή οι Dream Theater .Αν ήταν μόνο αυτοί θα ήμουνα και εγώ fun του είδους. Ήταν και ένα σωρό μπάντες που για μένα δεν ήταν τίποτα σημαντικό.Αντίθετα στα 60-70 ο κατάλογος των σημαντικών συγκροτημάτων είναι ατελείωτος.
θελω 3 πραγματα απο σένα.

1:ξερεις ενα σωρο μπάντες, εχεις ακούσει, η απλα το αναφέρεις γενικα κ αόριστα? Γιατι εγω που εχω ασχοληθεί ξέρω οτι υπάρχουν πολυ καλύτερες grunge μπαντες (για μένα) απο nirvana και απο pearl jam.*
2:στα 60-70 ΠΟΣΟ καιρό ηταν η rock στο mainstream? και πρίν βγεί στο mainstream υπήρχε στο underground? Ενημερωτικά το grunge υπήρξε mainstream για 5 χρονια περίπου, απο το 91 μέχρι το 95
3:πες μου 5 ROCK συγκροτηματα που βηκαν μετα το 2000 και σου αρέσουν. ή εστω μετα το 1997.


*Επειδη ειμαι φίλος σου, σου παραθετω μια λίστα για να ακούσεις καποια πράγματα και να μπορείς να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο μίσος σου για μια μουσική που γνωρίζεις ελάχιστα : 7 Year pregnant dog, Alice in Chains, Blood Circus, Green River, Gruntruck, Hammerbox, Love Battery, Mad Season, Malfunkshun, Melvins, Mono Men, Mother Love Bone, Mudhoney, My Sister's Machine, Nirvana, Pearl Jam, Screaming Trees, Skin Yard, Soundgarden, Tad, Temple of the Dog, Truly, The U-Men

Grunge facts:
Ολη η σκηνη του grunge βασιζόταν στα ιδια 30 άτομα, γιαυτο και ολες οι μπάντες σε καποια χρονική περίοδο εχουν ιδια μελη με άλλες μπάντες (κυρίως drummers, μαλλον ηταν δυσεύρετοι στο seattle).
Οταν βγήκε το nevermind το 91 κανείς δεν περίμενε να πουλήσει τοσο και η αρχική προοώθηση ήταν σαν οποιαδήποτε προώθηση θα ειχε μια μπαντα που εβγαζε άλμπουμ τότε. Αφού αρχισε να πουλάει σαν τρελό αρχισαν τα καραγκιοζιλίκια και η προοώθηση ως rock idol του cobain.

« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/09, 17:56 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #58 στις: 20/01/09, 18:02 »
Grunge και 90's γενικότερα δεν ήταν μόνο οι Nirvana οι Pearl Jam ή οι Dream Theater .Αν ήταν μόνο αυτοί θα ήμουνα και εγώ fun του είδους. Ήταν και ένα σωρό μπάντες που για μένα δεν ήταν τίποτα σημαντικό.Αντίθετα στα 60-70 ο κατάλογος των σημαντικών συγκροτημάτων είναι ατελείωτος.
θελω 3 πραγματα απο σένα.

1:ξερεις ενα σωρο μπάντες, εχεις ακούσει, η απλα το αναφέρεις γενικα κ αόριστα? Γιατι εγω που εχω ασχοληθεί ξέρω οτι υπάρχουν πολυ καλύτερες grunge μπαντες (για μένα) απο nirvana και απο pearl jam.*
2:στα 60-70 ΠΟΣΟ καιρό ηταν η rock στο mainstream? και πρίν βγεί στο mainstream υπήρχε στο underground? Ενημερωτικά το grunge υπήρξε mainstream για 5 χρονια περίπου, απο το 91 μέχρι το 95
3:πες μου 5 ROCK συγκροτηματα που βηκαν μετα το 2000 και σου αρέσουν. ή εστω μετα το 1997.


*Επειδη ειμαι φίλος σου, σου παραθετω μια λίστα για να ακούσεις καποια πράγματα και να μπορείς να δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο μίσος σου για μια μουσική που γνωρίζεις ελάχιστα : 7 Year pregnant dog, Alice in Chains, Blood Circus, Green River, Gruntruck, Hammerbox, Love Battery, Mad Season, Malfunkshun, Melvins, Mono Men, Mother Love Bone, Mudhoney, My Sister's Machine, Nirvana, Pearl Jam, Screaming Trees, Skin Yard, Soundgarden, Tad, Temple of the Dog, Truly, The U-Men
Άντε να το γράψουμε το διαγώνισμα ;D 1)Ας ξεκινήσω κατ'αρχάς με τους παραπάνω.Alice in chains και πιο πολύ ακόμα Mother Love Bone γκρουπάρες.(Ναι ρε γ**ώτο Mother Love Bone κάτι είχα ξεχάσει... :-[) Soundgarden,Temple of the dog πολύ καλοί. Green river, The U-men, Love Battery έχω ακούσει αλλά δεν...τρελλάθηκα κιόλας. Τους υπόλοιπους για να είμαι ειλικρινής (εκτός φυσικά Nirvana,Pearl Jam...) δεν τους ξέρω και θα το ψάξω.
2) Η rock είχε κομμάτια στο τοπ 10 Αμερικής (με καλή συχνότητα και όχι σποραδικά) από την rock n' roll εποχή (1955-58),από το 1966-1974 και από το 1978-1993 σίγουρα. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω και πολλά για τα tops οπότε μιά πληροφόρηση και εδώ θα ήταν δεκτή.
3) Foo fighters (μάλλον όμως 1995...), White Stripes,Slipknot,Kaizer Chiefs,Killers. Από αυτούς περισσότερο συμπαθώ τους Foo Fighters.Τώρα οι υπόλοιποι μου αρέσουν, χωρίς να τους θεωρώ και "Θεούς"

Αυτά. Περνάω...;;; ::)

Υ.Γ Τέλος για μπάντες με δράση στα 90'ς που μου αρέσουνε αναφέρω...Red hot chilly peppers, Rage Against the machine,Offspring,Smashing Pumpkins,James,Placebo, Radiohead,Stone Roses,Inspiral Carpets. Τέλος για να προκαλέσω σάλο ...κραξίματος , γουστάρω και την Pink!!! και πολύ θα ήθελα να....(΄τέλος πάντων διαβάζει και η γυναίκα μου ;D)
Πάντως ας επιστρέψουμε στη συζήτηση γιατί το θέμα δεν είναι τι αρέσει στον Macmisias... :-[ :-X :P
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/09, 20:02 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #59 στις: 20/01/09, 18:16 »
Το οτι το grunge σε 5 χρονια mainstream εβγαελε 5 groupάρες δεν είναι εφάμιλλο του rock που σε 40 χρονια έβγαλε 40 γκορυπάρες?
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι εχεις τετοιο μίσος!
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #60 στις: 20/01/09, 18:22 »
Κανένα μίσος ρε συ Sotoman...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ. Ακόμα και αυτοί που μου αρέσουν είναι λίγο χειρότεροι ΓΙΑ ΜΕΝΑ (δεν θα πω από τους Pink Floyd που πιθανώς παραδέχονται όλοι) και από τους Barclay James Harvest και από τους Jethro Tull και από τους Thin Lizzy και από τους King Krimson και από τους Gratefull Dead και από,από,από,από....και δεν τελειώνει η λίστα .Δεν είναι 40.Είναι 400...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #61 στις: 20/01/09, 23:47 »
Kαλα σε αυτο τελευταιο εχει δικιο ο MACMISIAS.Το ροκ προφανως δεν εβγαλες 40 γκρουπαρες του επιπεδου alice in chains και soundgarden αλλα 400 η 4000..Αλλα δεν νομιζω πως εχει ιδιατερο νοημα να συγκρινουμε(ποιοτικα? ???ποσοτικα? ???) ολοκληρο το ροκ με ενα υποιδιωμα του(το γκραντζ δλδ)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
    • DERANGED
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #62 στις: 01/02/10, 14:47 »
Δεν ξερω τι εγινε με τη grunge φαση, ξερω οτι απο τη διαλυση των Mother Love Bone βγηκαν οι Mudhoney και οι Pearl Jam... Bottom line ομως, η καλη μουσικη ειναι καλη απο οπου κι αν προερχεται. Keep on rockin in a free world
History teaches us that men behave wisely once they've exhausted any other alternative.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #63 στις: 03/02/10, 00:00 »
Kαι ενα κομματι δωρο απο τους Screaming trees με το ρεμαλι Mark lanegan στη φωνη που ειναι και ενας απο τους επιζωντες(ισως τυχαια) της ολης φασης..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Digitech Grunge

Ξεκίνησε από apressas Εφέ

1 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 14:43
από delos999
33 Απαντήσεις
8955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man