Αποστολέας Θέμα: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?  (Αναγνώστηκε 5520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω μια cort x6 (floyd rose) και θέλω να την πάω για setup.

Ειχα κανει setup πριν 2 χρόνια σε ενα μαγαζί (μολις ειχα πρωτοπάρει κιθάρα και δεν είχα ιδεα) και ο τυπος μου έκανε άθλιο setup (μεγαλο action, fret buzz, άνισα ταστα, χαμηλο nut).
Απο τότε ξενέρωσα με τους επαγγεματίες τεχνικούς και έμαθα να κάνω setup μόνος μου σχετικά ικανοποιητικά.

Τώρα έχω ενα θέμα με ενα τάστο (ψηλά κοντα στο bridge) που ειναι ψηλό και "νεκρώνει" τον ήχο, θα το εκανα level και recrown μονος μου αλλά φοβάμαι μην ειναι σύμπτωμα απλα προβλήματος στο fretboard.
Δηλαδή να εχει κοιλάδες και κορυφές, warp, ισως και θέμα στο radius. Δεν έχω τα εργαλία να το τσεκάρω αυτη τη στιγμή και σιγούρα δεν έχω τα εργαλεία για να βγάλω frets να κάνω level το fretboard και refret.

Άμα κάποιος ξέρει ενα σοβαρό και δοκιμασμένο άτομο να μου κάνει setup στην Αθήνα (εννοείται να τσεκάρει τα παραπάνω ομως και να μην κανει μισές δουλείες) ας προτείνει (προηγούμενη φορά πρότεινε Δάσκαλος και ενδεχομένως να έπαιζε deal με τον συγκεκριμένο τεχνήτη).
Να σημειώσω οτι θέλω οσο το δυνατόν χαμηλότερο relief/action ώστε να πάιζω πιο γρύγορα (προσέχω το picking attack angle) με οσο το δυνατόν λιγότερο fret buzz (το αναφέρω γιατι ορισμένοι απλα κανουν setup στα specs απο το εργοστάσιο που υπάρχουν σε manuals ή στο site).

P.S.: Κάθε ποτε συνίσταται να πηγαίνουμε μια ηλεκτρική για setup? Eφόσον δεν αλλάζω tuning, string gauge, truss rod κτλ αλλα μόνο χορδές θεωρητικά δεν αποτελεί δεύτερο setup περιττά έξοδα? (Εκτός απο refret βέβαια οταν χρείαζεται ή κανα leveling)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/13, 01:04 από Shockrates »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #1 στις: 09/11/13, 01:23 »
Στο πρώτο setup που λες πως το έκαναν χάλια...δε νομίζω πως ο τεχνίτης θα πείραξε το ύψος του nut και σίγουρα ούτε και τα τάστα...θα στο ανέφερε και θα στο χρέωνε έξτρα...

Όσον αφορά το TI setup θα γίνει στο όργανο...εκεί είναι θέμα δικό σου να εξηγήσεις στον τεχνικό πως το θες γιατί τον καθένα τον βολεύει αλλιώς....ξέρω άτομο που παίζει σε Strat με action στο θεό και 12άρες και άλλον που παίζει με 9άρες και το action όσο χαμηλότερα γίνεται....

Η καλύτερη δουλειά (για τα απλά) είναι να μάθεις να το κάνεις μόνος σου...τώρα crowning, fret leveling κτλ, ξέρω παλικάρια που το κάνουν και μόνοι τους αλλά εγώ θα σου πρότεινα, για αυτές τις δουλειές, να πας σε τεχνικό.

Ο καλύτερος που έχω ακούσει για setup(αλλά δεν έχω πάει) είναι ο Οικονομάκης:
http://www.enigmagt.gr/html/guitar_service.html
Αλλά ο χρόνος αναμονής του είναι ανάλογος της φήμης του, δυστυχώς.

P.S.: Κάθε ποτε συνίσταται να πηγαίνουμε μια ηλεκτρική για setup? Eφόσον δεν αλλάζω tuning, string gauge, truss rod κτλ αλλα μόνο χορδές θεωρητικά δεν αποτελεί δεύτερο setup περιττά έξοδα? (Εκτός απο refret βέβαια οταν χρείαζεται ή κανα leveling)

Εγώ την ελέγχω/ρυθμίζω όποτε της αλλάζω και χορδές (ίδια μάρκα, πάχος), δηλαδή περίπου κάθε 1.5 μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #2 στις: 09/11/13, 02:48 »
Ο Καγμάκης στη Μπενάκη είναι καλός?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/13, 10:12 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #3 στις: 09/11/13, 12:12 »
Ο Καγμάκης στη Μπενάκη είναι καλός?
Μια χαρά είναι το παλληκάρι, μου έχει κάνει setup 2 φορές και ήταν super. Ήρθε μάλιστα και την πήρε από το studio που κάνουμε πρόβες (την είχα αφήσει) και μου την ξανάφερε εκεί.
Βέβαια πρέπει να του πεις τι ακριβώς θες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #4 στις: 10/11/13, 02:30 »
Εξαιρετικός ο Καγμάκης!! Ναι, καλό θα ήταν να του πεις ακριβώς τί θέλεις.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #5 στις: 10/11/13, 22:43 »
Θα πας στον Λογοθετη που εχει και την κορτ εδω.. κατω στο κεντρο ειναι.
θα σου κανει δουλεια που δεν θα πιστευεις στα ματια και τα αυτια σου.. απλα οτι πρεπει να γινει, ξερει αυτος απο μονος του. Ειναι Μάστορας! ...στο φλουντ ομως δεν θα αλλαξει κατι ριζικα γιατι ειναι περιορισμενων δυνατοτητων!!!
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #6 στις: 11/11/13, 01:31 »
απλα οτι πρεπει να γινει, ξερει αυτος απο μονος του.
Εφ'όσον το setup είναι αρκετά υποκειμενικό και με πολλές παραμέτρους...πως μπορεί να ξέρει τι χρειάζεται ο κάθε παίκτης?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #7 στις: 11/11/13, 17:34 »
Σωκράτη,
κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να εφαρμόσεις την κλασική μέθοδο μέτρησης του relief, σε όλη την ταστιέρα, και σε όλες τις χορδές, για να δεις αν υπάρχει wrap.
Άλλη μέθοδος είναι να δεις (με το μπράτσο υπό κανονική τάση χορδών), με μια "αλφαδιέρα" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ)  (straight-edge αγγλιστί) αν υπάρχει bow/relief και πόσο.
Τυπικά θές λίγο εως καθόλου relief, κοίτα εδώ : http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm
Τρίτη μέθοδος (με την οποία δεν είχα και τα άριστα αποτελέσματα, και αυτό γιατί μερικές φορές το buzz μπορεί να είναι συνάρτιση παραπάνω το ενός τάστου, και όχι στο επόμενο, που λέει η απλή λογική), είναι να πάρεις μια παλια πιστωτική, να την μικρύνεις, και στην συνέχεια να την πατάς στα γειτονικά τάστα ανα 3, μέχρι να δείς κάποιο απο αυτα που να παίζει.

Τέλος, χωρίς να έχω καμία εμπειρία σαν μάστορα απο τον εν λόγω άνθρωπο, (αλλά είναι πολύ καλό παιδί), είναι ο μάστορας στο woodstock στην μεσογείων/χολαργός.

Επίσης πολύ καλός μάστορας και κορυφαίες τιμές κάνει ο Ντούκας στα Γιάννενα guitars.gr . Έκανα εκεί refret την strat-μου με ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιητικά αποτελέσματα. (αλλά είμαι και απο κει.. οπότε με βολεύει.)

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #8 στις: 14/11/13, 12:57 »
απλα οτι πρεπει να γινει, ξερει αυτος απο μονος του.
Εφ'όσον το setup είναι αρκετά υποκειμενικό και με πολλές παραμέτρους...πως μπορεί να ξέρει τι χρειάζεται ο κάθε παίκτης?


Υποθετοντας οτι εισαι αρχαριος σε τετοια θεματα συμβουλευεσαι τον μαστορα (που ειναι και επαγγελματιας παιχτης). Επισης του λες και τι ακριβως θες.. γιατι απο μονος σου μπορει να ξερεις τι θελεις αλλα δεν ξερεις να το υλοποιησεις πολλες φορες.
Τωρα οταν η κιθαρα ειναι τοσο καιρό σε χρηση και ασεταριστη χρειαζεται χιλια δυο να κοιταχτουν ασχετα με τη ιδιοσυγκρασια σου!!! ακομα και φαγομενα ταστα υπαρχουν μονοπατα (ρε σολ κτλ)
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαγγελματικό setup στην Αθήνα?
« Απάντηση #9 στις: 14/11/13, 22:05 »
Ο καγμακης που κάνει setup καλο είναι ο γερος στη μπενάκη η ένας στη σόλωνος?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 00:49
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
10735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 12:02
από Ibanezακιας
Krank στην Αθήνα?

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 15:41
από ονομα_χρηστη
10 Απαντήσεις
15049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:21
από cyclo
4 Απαντήσεις
5495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
5 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 18:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/12, 15:55
από xTitan
7 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 16:38
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/13, 12:33
από ε?
7 Απαντήσεις
5387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/13, 20:17
από geopaok