Αποστολέας Θέμα: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;  (Αναγνώστηκε 6013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kasapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Παίζω κιθάρα εδώ και 4 χρόνια. Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μία της Granite ( που την έχουν σαν bundle στον Νάκα).

Στην συνέχεια, πριν 2 χρόνια, πήρα την Epiphone Maestro Deluxe G400. Φοβερή κιθάρα, μόνο που (για μένα), θέλει ένα πέρασμα ο λαιμός από πίσω, καθώς -εγώ προσωπικά- ένιωθα το χέρι μου να κολλάει. Τέλος πάντων, υπήρξε ένα ατύχημα με την κιθάρα λόγω 'μπόμπιρα' (τα ξέρετε), και έχει σπάσει (σχεδόν) το headstock. Και ρωτάω τώρα, επειδή ο λαιμός δεν είναι βιδωτός, με συμφέρει να την πάω σε έναν μάστορα να μου την φτιάξει, ή θα πρέπει να αγοράσω νέα κιθάρα;

Για την 1η επιλογή, έχετε να προτίνετε κάποιον από προσωπική εμπειρία

Αν τελικά οδηγηθώ σε αγορά νέας κιθάρας, το ποσό που θα μπορούσα να διαθέσω είναι περι τα 300ευρω. Η επιλογή μεταχειρισμένης είναι καλή κίνηση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Theo

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #1 στις: 19/03/13, 22:15 »
Καλησπέρα φίλε.πιστεύω ένα τέτοιο φτιάξιμο στην κιθάρα θα στοιχίσει πάνω από 100 ευρώ..
ένας φίλος μου πήγε τη Les Paul του με το ραγισμένο της headstock,στον 39 Custom Guitars (https://www.facebook.com/39customguitars) στην Κηφισιά και της έκανε πλήρη ανανέωση φτιάχνοντας το σπάσιμο αλλά και όλα τα σημάδια της,και βάφοντάς της σύμφωνα με τα γούστα του ιδιοκτήτη.Σε περίπτωση που θέλεις να τη φτιάξεις και όχι να πάρεις καινούρια,μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν.
Kατά τη γνώμη μου,προτίμησε ένα καινούριο όργανο ώστε να σε προτρέψει να παίξεις ακόμα πιο πολύ.Μία καλή πρόταση στο budget σου είναι η Vintage V-100 http://www.dv247.com/search/3789/2087/ProductPrice/Ascending/v100/1/ .
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος Kasapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #2 στις: 20/03/13, 15:10 »
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου. Έστειλα μήνυμα στον 39 Custom Guitars, και περιμένω απάντηση, για να δω πόσο θα μου στοιχήσει (για να είμαστε και σίγουροι  ;D )

Όσον αφορά την αγορά καινούριας κιθάρας, δεν είναι λίγο 'ειρωνία' το να αγοράσω καινούρια κιθάρα, με πιο λίγα χρήματα από ότι η παλιά; Που πάνω κάτω είναι ίδιας ποιότητας.

Επίσης, οι κιθάρες Vintage είναι αξιόπιστες; Γιατί σκεφτόμουν για το κοντινό διάστημα, επειδή χρειάζομαι κιθάρα, να χρησιμοποιώ την παλιά μου, και να περιμένω λίγο περισσότερο καιρό, μέχρι να μαζέψω περί τα 400ευρώ, και τότε να πάρω καινούρια κιθάρα. Ποια η γνώμη σας

Υ.Γ Ο ενισχυτής μου είναι ένας Line6 SpiderIV o 15άρης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #3 στις: 20/03/13, 20:05 »
Υ.Γ Ο ενισχυτής μου είναι ένας Line6 SpiderIV o 15άρης

Δηλαδή χρειάζεσαι αλλαγή ενισχυτή πριν σκεφτείς για καινούργια κιθάρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kasapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #4 στις: 21/03/13, 01:13 »
Προφανώς..Αυτό προτίνεις έτσι; Ο Viper ο 30αρης είναι καλή επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #5 στις: 21/03/13, 08:33 »
Το σπάσιμο στο headstock είναι πολύ συχνό στις les paul, και στις περισσότερες περιπτώσεις επιδιορθώνεται στον βαθμό που δεν θα έχεις καμία απώλεια στον ήχο, ή στο playability. Οπότε αξίζει να το κοιτάξεις σε έναν μάστορα (επιδιόρθωση + τρίψιμο λαιμού).
Απο την άλλη, αν ήταν να την αλλάξεις με κάτι καλύτερο και να δεις πραγματικά διαφορά, μάλλον θα πρέπει να ανεβείς αρκετά περισσότερο απο 300 ευρώ.
Τέλος, συμφωνώ και εγώ να αλλάξεις τον ενισχυτή σου, ο ήχος του αδικεί οποιαδήποτε κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #6 στις: 21/03/13, 09:19 »
Προφανώς..Αυτό προτίνεις έτσι; Ο Viper ο 30αρης είναι καλή επιλογή;

Aυτό εξαρτάται από τον προϋπολογισμό και τις απαιτήσεις σου. Αν θέλεις οπωσδήποτε modelling ενισχυτή και δεν μπορείς να διαθέσεις πάνω από 200 Ευρώ, τότε ο Vypyr 30 θα είναι μια από τις πρώτες σου επιλογές, μαζί με τον Vox VT40+ και τον Fender Mustang II. Aν όμως αποφασίσεις ότι θα επιδιορθώσεις την κιθάρα που έχεις και θα διαθέσεις τα 300 Ευρώ για ενισχυτή, τότε μπορείς να κοιτάξεις και για ένα μικρό (ή μεγαλύτερο) λαμπάτο ενισχυτή όπως ο Bugera V22 ή ο Laney Cub 12R, που θα σού δώσει μεν λιγότερη ευελιξία απ' ό,τι ένας modelling, αλλά πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kasapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #7 στις: 21/03/13, 14:05 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όπως το κόβω με τα οικονομικά, μάλλον θα κινηθώ στην αγορά ενισχυτή γύρω στο Πάσχα, και στο φτιάξιμο της Epi.

Μία τελευταία ερώτηση: Μου άρεσε ο Bugera, αλλά συμφέρει να δώσω λίγα παραπάνω για αυτό: ( http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50cfx.htm ) Ναι ή όχι και γιατί;  :)

Τέλος, είχα βρει πιο παλιά στο forum ένα thread σχετικά με διάφορες συμβουλές για live, και τώρα (μπορεί να μην έψαξα καλά) δεν μπορώ να το βρω. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με τροφοδοτήσει;  ;D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #8 στις: 21/03/13, 20:09 »
Μία τελευταία ερώτηση: Μου άρεσε ο Bugera, αλλά συμφέρει να δώσω λίγα παραπάνω για αυτό: ( http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50cfx.htm ) Ναι ή όχι και γιατί;  :)

Όχι, ο Bugera και ο Laney που σου πρότεινε ο Απόλλων είναι ποιοτικοί οικονομικοί λαμπάτοι. H σειρά Mg της Marshall είναι ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή όχι και τόσο καλός ήχος, και ακριβά για τρανζίστορ. Αν είναι να μην πας για λάμπα, πάρε modeling τουλάχιστον.

Αν σου αρέσει ο ήχος κάποιου λαμπάτου, αξίζει να τον προτιμήσεις από την ποικιλία των modelling. Αυτό όμως εξαρτάται και απο το προσωπικό σου γούστο και τα ακούσματά σου. Αν θες να το ψάξεις λίγο περισσότερο, σου προτείνω να επαναπροσδιορίσεις το budget σου (δες τι θα γίνει και με την επισκευή), και άνοιξε καινούργιο θεμα για τον ενισχυτή, όπου θα μας πεις και τι μουσική σκοπεύεις να παίζεις 

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #9 στις: 23/03/13, 15:41 »
να σημειωσω επισης οτι εκτος απο το 39custom που προτεινε το παλικαρι,υπαρχουν κ Οικονομακης κ Κακανιαρης,στους οποίους μπορεις να φτιαξεις το σπασμενο headstock της κιθαρας σου.

http://www.enigmagt.gr/html/odaoeiaoa.html (Οικονομακης) 

http://www.jokerguitars.gr/ (Κακανιαρης)

κανε μια ερευνα αγορας για το κοστος κατασκευης κ αναλογα αποφασιζεις. :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
9 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 19:43
από MrPumpkin
20 Απαντήσεις
8992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
47 Απαντήσεις
12817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
10 Απαντήσεις
12322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis
13 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/21, 18:45
από panixgr