Αποστολέας Θέμα: How it's made: guitar amp  (Αναγνώστηκε 15121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #25 στις: 15/05/14, 13:44 »
OFFTOPIC
Όταν θέλω να διαβάσω ένα ενδιαφέρον θέμα που έχετε ανοίξει και βλέπω μερικούς να γράφουν ασυνάρτητα, χωρίς συνοχή και το χειρότερο με greeklish αλλά με κατά τ'άλλα ελληνικούς χαρακτήρες, το λιγότερο που θέλω να κάνω είναι να σπάσω το laptop και στην καλύτερη απλά νευριάζω κι εγκαταλείπω το θέμα. Έλεος πραγματικά...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #26 στις: 15/05/14, 14:02 »
Να πω και εγω τι πιστευω για την τιμη των ενισχυτων (και οχι μονο)... καταρχην ειναι παντα αναλογη με το μεγεθος παραγωγης... και απο εκει και μετα η τιμη τους θα επρεπε να ειναι τοσο φθηνη ωστε να μπορει οποιοσδηποτε να τους αγορασει (εστω και μετα απο μακροχρονιες οικονομιες), και τοσο ακριβη ωστε να μην αποτελει αναλωσιμο υλικο, δεν παιρνεις ενισχυτη καθε μερα, γιατι να τον πληρωσεις σε τιμη υλικου που θα αγοραζες καθε μερα; (Edit: ουτε ενας μικρος κατασκευαστης πουλαει κομματια καθε μερα, ενω εχει αφιερωσει πολυ χρονο για την κατασκευη, οποτε γιατι να δουλεψει μονο για μεροκαματο;)
Και ενα ταμπελακι fair-trade σε εμενα προσωπικα θα ελεγε πολλα στην επιλογη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/14, 14:13 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #27 στις: 15/05/14, 14:10 »
OFFTOPIC
Όταν θέλω να διαβάσω ένα ενδιαφέρον θέμα που έχετε ανοίξει και βλέπω μερικούς να γράφουν ασυνάρτητα, χωρίς συνοχή και το χειρότερο με greeklish αλλά με κατά τ'άλλα ελληνικούς χαρακτήρες, το λιγότερο που θέλω να κάνω είναι να σπάσω το laptop και στην καλύτερη απλά νευριάζω κι εγκαταλείπω το θέμα. Έλεος πραγματικά...

λίγο υπερβολικό σε βρίσκω ως προς την αντίδραση (καταστροφή του laptop) αλλά συμφωνώ μαζί σου.
οφείλουμε όλοι να γράφουμε με τέτοιο τρόπο ώστε ο αναγνώστης να μπορεί να καταλάβει τι θέλουμε να πούμε.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #28 στις: 15/05/14, 14:26 »
λίγο υπερβολικό σε βρίσκω ως προς την αντίδραση (καταστροφή του laptop)
Μα προφανώς! Γι'αυτόν τον λόγο άλλωστε χρησιμοποιούμε την υπερβολή, ώστε να δείξουμε πόσο ενοχλητικό είναι κάτι :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #29 στις: 15/05/14, 15:18 »
Ένας ενισχυτής (πεταλάκι, πολυεφέ κτλ) δεν είναι προϊόν πρώτης ανάγκης (όπως πχ τα τρόφιμα, φάρμακα κτλ). Το αγοράζουμε για να κάνουμε το κέφι μας, να "φτιαχτούμε" παίζοντας/γράφοντας μουσική με αυτό και γενικά να βρούμε τον προσωπικό μας ήχο (holy grail)  ;D . Οπότε οι τιμές προκύπτουν βάσει της προσφοράς/ζήτησης σαφώς, αλλά και του mojo που ενσωματώνει το εκάστοτε gear. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσοι μπουτικάδες κατασκευαστές που εξακολουθούν στις μέρες μας να διατηρούν την "γραμμή παραγωγής" τους εκτός των ανατολικών χωρών και παρόλο τις τιμές των προϊόντων τους έχουν λίστες αναμονής (βλέπε πχ Φράκταλ - Axefx).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #30 στις: 15/05/14, 16:00 »
τωρα εσυ που εκατσες τοσα χρονια για να το κανεισ ετσι μην περημενεισ και να πληρωσω εγω την νυφη.
Κάποιος δεν έκατσε στα θρανία επειδή δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει. (Οκ, υπάρχουν και μερικοί που το κάνουν κι αυτό!)
Στην προκειμένη περίπτωση θα το χαρακτήριζα ως επένδυση χρόνου.
Και για να φτάσει η τεχνογνωσία στα επίπεδα που είναι τώρα για να παράγονται οι τεχνολογίες των ενισχυτών που παράγονται τώρα κάποιοι έχουν φάει δεκαετίες μάθησης, πειραμάτων, αποτυχιών, κραξίματος κτλ κτλ κτλ.....

Γνώμη μου είναι πως ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ και δεν θα πρεπε να υπολογίζουμε μόνο τα υλικά όταν μιλάμε για state of the art προϊόντα....αλλιώς ας πάρουμε ένα ενισχυτάκι που παράγει μόνο hum και πιάνει και βραχέα κι ας λέμε και "ευχαριστώ".

ΥΓ.Και ναι, saved, βάζε κανά κενό και καμιά παράγραφο βρε συ. Αρκετά δυσανάγνωστο αυτό το "συνεχόμενο".

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #31 στις: 15/05/14, 16:25 »
η απομημηση δεν ειναι η λυση.και γιατι να αναγκαστω να παρω απομημηση επειδη δεν θελω να νοιωσω κοροιδο?παλι να χορεψω στον χορο τους?
απλα εμενα ως καταναλοτη με πειραζει να με κοροιδευουν.τωρα οποιον δεν τον πειραζει μην μηλαει η βενζινη πηγε τοσο το ρευμα εφτασε τον ουρανο και δεν ξερω εγω τι.δηλαδη οπου μας βολευει τα σκαμε και οπου οχι μουρμουραμε?παρε λεοφοριο.πηγενε στην δουλεια 4 ατομα με 1 αμαξι.
και ενας γιατρος εκατσε τοσα χρονια στα θρανια αλλα αν σπασει καποιου το ποδι δεν του λεει φιλε εγω για να στο βαλω σε γυψο και να γινει σενιο θελω 500 ευρω για να βγαλω τα σπασμενα φοιτητικα μου χρονια-στερισεις,αλλα αν θες κανω την δουλεια και με 250 αλλα αν στο τελος κολλησει στραβα και κουτσενεις δεν φταιω εγω.
υπαρχει παντου μια χρυση τομη.ετσι και στην τιμη του ενησχητη η οργανου.η πιο χαμηλη ειναι εθκαιρια η πιο υψηλη ειναι κοροηδια.
το πιο σωστο το ειπε ο jezus.ενησχητη δεν αγοραζουμε καθε μερα ομως ειναι για ολους

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #32 στις: 15/05/14, 16:33 »
(βλέπε πχ Φράκταλ - Axefx).

Δεν θα το ελεγα μπουτικ, ουτε οτι εχει mojo, μπορει να εχει αναλογη τιμη, αλλα ειναι προιον μικροηλεκτρονικης που συναρμολογειται (αναγκαστικα) απο ρομποτ σε γραμμη παραγωγης. Μπουτικ προιοντα θα ελεγα αυτα που ο ιδιος ο σχεδιαστης βαζει το χερακι του στην κατασκευη, και βγαινουν σε πολυ λιγα αντιτυπα, πολλες φορες με custom επιλογες του πελατη. Και με υλικα επιλεγμενα με το χερι και το αυτι, αναμεσα σε πολλα ιδια.
Το γιατι εχει τετοια τιμη και για το αν την αξιζει ειναι αλλο, πολυ μεγαλο θεμα. Δεν λεω οτι δεν εχει να κανει με το θεμα μας, εχει, απλα νομιζω οτι δεν θα το ελεγα μπουτικ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/14, 16:42 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #33 στις: 15/05/14, 16:38 »
@saved
Δηλαδή θεωρείς πως οι γιατροί δεν πληρώνονται δυσανάλογα σχετικά με ανειδίκευτους εργαζόμενους?
50-60 ευρώ την επίσκεψη (την ώρα ουσιαστικά, κάπου τόσο, ίσως και λιγότερο διαρκεί μία) συγκριτικά με τα 4-5 των περισσότερων άλλων δουλειών γιατί νομίζεις τα παίρνουν?

Υπάρχουν οι λογικές τιμολογήσεις των μαζικά παραγόμενων ενισχυτών....και υπάρχουν και οι πιο high end, οι boutique και τα λοιπά.
Στους μαζικά παραγόμενους δε νομίζω πως πλέον μπορούν να σε πιάσουν κορόιδο μιας και οι κατασκευαστές που έχουν ξεπεταχτεί είναι πολλοί.
+το ότι λόγω του ίντερνετ, είναι πολύ δύσκολο κάποιος μαγαζάτορας να σε πιάσει κότσο. Με 3 κλικ γνωρίζεις, αν όχι πόσο "θα έπρεπε" να κάνει, την φτηνότερη τιμή στην πιάτσα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #34 στις: 15/05/14, 16:53 »
ναι ομως οταν πας σε νοσοκομειο και οχι ιδοτικο ιατριο ο γιατρος δεν παιρνει τοσα και κανει την ιδια δουλεια.οσο για την φθηνοτερη τιμη στην πιατσα παλι δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει το κλεψημο.
και γιατι δηλαδη ο ηχος που αρεσει σε μενα να κανει 2000 ευρω και ο ηχος που αρεσει στον κουμπαρο μου να κανει 1000?


The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #35 στις: 15/05/14, 17:02 »
Έχει να κάνει με το ΠΩΣ παράγεται ο εκάστοτε ήχος....
Εσύ αντιλαμβάνεσαι απλά έναν ήχο....από πίσω όμως υπάρχουν μετασχηματιστές, σχεδίαση,τεχνογνωσία, λάμπες, ηχεία, μεγάφωνα....είναι ένα πολύπλοκο θέμα.
Αν μπορείς να αψηφήσεις την τιμή για να ικανοποιήσεις το γούστο σου τότε είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος.

και γιατι δηλαδη ο ηχος που αρεσει σε μενα να κανει 2000 ευρω και ο ηχος που αρεσει στον κουμπαρο μου να κανει 1000?

Γιατί έχεις ακριβά γούστα φίλε μου! ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #36 στις: 15/05/14, 17:07 »
οποτε παμε πισω σε αυτο που ειπα οτι τα γουστα πληρωνοντε.οκ.δεκτο.ομως το πληρωνω το γουστω μου οσο κοστιζει η παραπανω?και πως θα με πισεις οτι το γουστο μου κοστιζει 2000 ευρω και οχι 1500 η 1000?και οκ να στα δωσω τα 2000 αλλα θα το μετανηωσω η οχι?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #37 στις: 15/05/14, 17:29 »
Αν εσύ γούσταρες τον ήχο του Line6 Spider III και ο κουμπάρος σου του Mesa Mark IV τότε δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση.

Δεν χρειάζεται να σε πείσω. (Δεν είμαι καν κατασκευαστής ή μαγαζάτορας! ;D )
Αλλά έτσι όπως είναι η αγορά.... ΕΣΎ γουστάρεις τον ήχο των 2000Ε (άρα αν το φιλοσοφήσουμε ένα βήμα παραπέρα...εσύ "φταις") άρα βρες τρόπο να τον αποκτήσεις. Αν δεν μπορείς ή βρες τρόπο να τον πλησιάσεις με άλλα μέσα ή....

Καταλαβαίνεις τι εννοώ? Έχει βρει ο άλλος ο μάγκας (και δε το λέω ειρωνικά) έναν ήχο που ποθούμε (ή που, τουλάχιστον, το μάρκετινγκ μας έχει κάνει να ποθούμε) όλοι μαζικά....Ε, μπορεί και το κοστολογεί ψηλότερα! Αφού "πουλάει" μπράβο του! Αυτό είναι ένα τρανό παράδειγμα προσφοράς/ζήτησης.

Το αν ΑΞΊΖΕΙ αυτά τα δύο χιλιάρικα είναι μια άλλη συζήτηση η οποία, να σου πω την αλήθεια, δεν πιστεύω πως έχει απάντηση. Γιατί πως γίνεται να αξιολογηθούν τα χρόνια σπουδών, δοκιμών αλλά και οι εργατοώρες που έχει σπαταλήσει ο άλλος για να παράξει αυτό το προϊόν?
Πιστεύω πως δεν γίνεται. Γι'αυτό και "η αγορά καθορίζει τις τιμές". Βλέπεις τι πουλάς, βλέπεις που κινείται η αγορά και το κοστολογείς ανάλογα. Αν παρεκκλίνεις απ'τα στάνταρ δεν θα αντέξεις για πολύ καιρό. Αν υποκοστολογείς θα σε φάνε τα έξοδα που δε θα μπορείς να πληρώσεις, αν υπερκοστολογείς δεν θα αγοράσει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #38 στις: 15/05/14, 18:38 »
ωραια.υπερκοστολογουν οι εταιριες εις βαρος του πελατη;
αμαν αυτος ο τσιγκουνης ο σεηβετ.ανοιψιος του σκρουτζ ειναι ;  :P
τες πα.εμενα η γνωμη μου ειναι πως ολα  πολουντε ακρηβοτερα απο οτι αξιζουν.
γιατι;γιατι με την εκσυγχρονηση μειοθικαν τα εξωδα ομως αφου και με την παλια τιμη το αγοραζαν το προηων τοτε γιατι να το αλαξουμε;
βεβαια παντου υπαρχουν εξερεσεις.εξαλλου..ο καταναλοτης δεν θα το καταλαβει ποτε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #39 στις: 15/05/14, 19:33 »
Τι δουλειά έχει το ρεύμα, η βενζίνη, το νερό και οι γιατροί με τους ενισχυτές; Άλλοι μηχανισμοί καθορίζουν τις τιμές στα 3 πρώτα, άλλοι στους γιατρούς και άλλοι στα χομπίστικα πράγματα όπως είναι οι ενισχυτές (αν ήταν εργαλείο για full time δουλειά δε θα τα σκεφτόσουν τα 2 χιλιάρικα).

Δυο τρία πραγματάκια

- Οι τιμές στους ενισχυτές καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από προσφορά-ζήτηση όπως πολύ σωστά είπαν τουλάχιστον 2 προλαλήσαντες. Αν κάποιος σου φαίνεται υπερτιμολογημένος μην τον παίρνεις και η εταιρεία αν δεν πουλάει θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές (άπειρα παραδείγματα με ενισχυτές να πέφτουν στο 1/3 της αρχικής τιμής μετά από αποτυχημένη εμπορικά πορεία). Αν δε ρίξει τις τιμές σημαίνει ότι πουλάει άρα ο κόσμος τον θέλει και τον θεωρεί τίμιο deal

- Υπάρχει επίσης η λύση του μεταχειρισμένου που κι εκεί πέφτουν πολύ οι τιμές

- Υπάρχει η λύση φτιάξ'το μόνος σου αν δε θες να σε "κοροϊδεύουν"

- Υπάρχει η λύση να συμβιβαστείς με το 90% του ήχου αυτού που κάνει 2 χιλιάρικα και να τον πάρεις με 5 κατοστάρικα

- Υπάρχει η λύση να είσαι παιχταράς και με squier/epiphone κλπ + bugera/jet city + κανά Joyo να την καταβρίσκεις και να τους κάνεις τους υπόλοιπους να κοιτάνε σα χαζοί

ΥΓ1 Δεν πουλάω ενισχυτές, δεν έχω μετοχές στη Mesa Boogie
ΥΓ2 Δε θα με χάλαγε καθόλου να έκανε 299 Ευρώ ο Mark V ή ο SLO ή ο Vibroking
ΥΓ3 Ευχαρίστως θα αντάλλαζα την "πρόσβαση" (ποια πρόσβαση δηλαδή) σε ένα εκατομμύριο διαφορετικούς ενισχυτές (αυτοκίνητα, κανάλια, ρούχα, τηλέφωνα ...) με καλύτερο σύστημα παιδείας, υγείας, δουλειάς, ασφάλειας, στέγασης κλπ. αλλα δυστυχώς αυτό το σύστημα έχουμε εδώ και σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #40 στις: 15/05/14, 22:15 »
Να προσθεσω οτι την τιμη καθοριζει και η μοναδικοτητα ενος προιοντος... π.χ. αλλοι ειχαν εκατονταδες ενισχυτες στα ραφια σε χαμηλη τιμη απουλητους, και ο DAR επερνε προπληρωμες $4500 για ενισχυτες που ποτε δεν εφτιαξε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #41 στις: 15/05/14, 23:22 »

Να προσθεσω οτι την τιμη καθοριζει και η μοναδικοτητα ενος προιοντος... π.χ. αλλοι ειχαν εκατονταδες ενισχυτες στα ραφια σε χαμηλη τιμη απουλητους, και ο DAR επερνε προπληρωμες $4500 για ενισχυτες που ποτε δεν εφτιαξε.

Πολύ σωστό. Για να μην αναφέρουμε το παράδειγμα των Dumble ... 50 χιλιάρικα για να παίζω smooth jazz ξενοδοχείου*. Όχι, δε θα πάρω

--------------------------------------------------------------------
* Εντάξει υπερβάλλω λίγο με το smooth jazz ξενοδοχείου ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #42 στις: 15/05/14, 23:36 »
η τιμη παντα καθοριζετε απο την προσφορα και ζητηση ομως πολλες φορες ο πελατης παραπονιετε οτι κατι ειναι ακριβο και στο τελος παλι το παιρνει.περα απο αυτο ομως πως ξερουμε οτι ο mesa που αγορασε καποιος ειναι φθηνος η οχι?μπορει να τον πηρε 2000 και να αξιζει 1000 ομως μπορει και να αξιζει 3000 ως τελικο αποτελεσμα.εξαλλου ενας ενησχητης που τον παιρνει καποιος και παιζει λαιβ και βγαζει το μεροκαματο του τοτε ειναι εργαλειο και οχι αξεσουαρ η χομπι οποτε τα κριτιρια που κρινεις εναν μικρο για το σπιτι και εναν μεγαλο για λαιβ διαφερουν.δεν εχω δει κανεναν να παιρνει φορτιγο για χομπι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #43 στις: 16/05/14, 00:30 »
Εισαι λαθος, να μη πω και εγω σε ποσα σημεια. Καταρχας αν παιζεις καιρο live (στο ευχομαι) θα δεις οτι η δουλεια γινεται συνηθως και με αρκετα φτηνοτερα μηχανηματα. Μερικες φορες συμφερει να μη παιρνεις το ακριβο σε περιεργα μαγαζια η οταν δεν μπορεις να το ευχαριστηθεις.

Οσο για τους γιατρους και τους επιστημονες, υπαρχει μεγαλη αναλογια.

Θα σου πω δυο πραγματα-παραδειγματα.

1) Ετυχε να κανω μια απονευρωση. Απετυχε, ταλαιπωρηθηκα πολυ. Αλλαξα αρκετους οδοντιατρους, ημουν στρατο αρκετοι ηταν φιλοι, εκαναν ο,τι μπορουσαν. Πηγα σε ενα εξειδικευμενο, πολυ μπροστα απο τους αλλους, καθηγητης κυριολεκτικα και μεταφορικα. Κατεληξα να δωσω τοτε 200-250? Τα διπλα παντως απο τα κανονικα. Σε τρεις επισκεψεις ειχα την υγεια μου. Ο ανθρωπος, δεν ηξερε να σφραγιζει δοντια, ηταν εξειδικευμενος μονο σε ενα πραγμα, το σφραγισμα το πληρωσα σε αλλο γιατρο. Ηταν τα λεφτα που ευχαριστηθηκα οσο λιγα γιατι πηρα αυτο που ηθελα και στην προκειμενη περιπτωση χρειαζομουν κιολα. Βαλε οπου οδοντιατρος, στην τελικη μια ακριβη μαρκα ενισχυτων. Αν το θες/χρειαζεσαι θα το πληρωσεις. Δεν συμπεφτουν βεβαια παντα ολα αυτα μαζι.


2) Δεν θελω να εκφραστω αρνητικα προς τα εσενα ομως λαβε υποψη τα εξης.

Δεν ξερω το επαγγελμα σου ουτε και με ενδιαφερει. Δεν θελω να σχολιασω το επιπεδο μορφωσης σου γιατι ειναι ασχετο, κανε μια προσπαθεια ομως να μαθεις λιιιιιγο ορθογραφια να παρει!

Παρε 3 επαγγελματα που χρειαζονται στην κοινωνια. Ενος εμπειροτεχνιτη. Ενος που τελειωνει ενα βασικο επιπεδο μορφωσης και ενος γιατρου γιατι απαιτει διαρκη μορφωση που ουσιαστικα δεν τελειωνει ποτε.


Ο πρωτος μπορει να δουλεψει μη σου πω απο τα 16. Μεχρι τα 30, μπορει να εχει παραξει εργο εννομα και ακομη και με 15-20000 εισοδημα (μη σου πω παραπανω στις καλες εποχες) ετησιως, σε 10 χρονια να εχει συντηρησει τον εαυτο και χοντρικα να βαλει και μπολικα στην ακρη.


Ο δευτερος, θα αργησει να παραξει εργο ισως λιγο παραπανω και δεν ειναι καν και σιγουρο οτι τελειωνοντας λυκειο/ΤΕΙ/ΑΕΙ θα βγαζει παραπανω χρηματα αν και αρκετες φορες εχει και αλλα ωφελη αλλα θα σε πηγαινα κατευθειαν στον τελευταιο.


Ο γιατρος, δεν θα κερδισει ουσιαστικα λεφτα πριν απο ενα σεβαστο ηλικιακο σημειο στη ζωη του και στην αρχη θα ειναι λιγα (αγροτικο, ειδικοτητα). Λιγοτερα απο αρκετους. Αφου τελειωσει την ειδικοτητα μπορει να ειναι και 32 χρονων (ισως και παραπανω) και να χρειαστει και 2η. Μετα θα αρχισει να παραγει το εργο του και να κερδισει χρηματα. Εως τοτε, θα πρεπει να τον συντηρουν αλλοι, να μη βγαζει λεφτα και ουσιαστικα να θυσιασει και πολλα απο τα καλυτερα του χρονια χωρις ουσιαστικα γερη οικονομικη βαση. Κοινως οχι μονο δε θα βαλει στην ακρη αλλα θα φαει και απο τα ετοιμα αλλων.


Τι θες λοιπον να χρεωσει αυτος ο ανθρωπος για αυτην την υπηρεσια? Δεν θιγω καν κυρος, μορφωση, κοινωνικο status. Στο λεω ακομη και απλα με μαθηματικα κριτηρια. Η κοινωνια χρειαζεται και αυτες τις υπηρεσιες σε ολες τις διαβαθμισεις. Δεν ειναι απολυτα δικαιο, να πρεπει να ισοφαρισει το χρονο που δεν δουλεψε για να μπορεσει να υπαρχει γιατρος για οσους τον χρειαζονται? Εχεις προσεξει το πρωτο μου παραδειγμα με τον εξειδικευμενο οδοντιατρο? Και 500 να μου ζητουσε αν ηταν ο μονος που θα με εκανε καλα, θα τα δινα.

Δεν εχει να κανει καν με τα λεφτα, ενας μπορει να πουλαει 10 σομπες και να βγαζει 500 στο κομματι καθαρα, αυτον δεν τον κανει καλυτερο η χειροτερο απο ενα γιατρο η οποιονδηποτε. Μαγκια του βεβαια!


Αλλα σαν "επιστημονας" (ειμαι φαρμακοποιος) δεν θα απολογηθω ποτε για τα οσα βγαζω, λιγα η πολλα και αμα μιλας για σπασμενα φοιτητικα χρονια και στερησεις δεν ξερεις τι σου γινεται. Και εχω βαλει και ενα προσωπικο οριο αξιοπρεπειας/επενδυσης προσωπικου χρονου. Για 500 ευρω αυτη την δουλεια δεν την κανω που λεει ο λογος. Δεν αξιζει. Σιγουρα οχι η ευθυνη και το αγχος η ο χρονος που λειπεις απο το σπιτι. Για 1300-2000 που εχουν ριξει τους γιατρους στο δημοσιο, πιστευω φοβερα οτι τους εχουν ριξει και τους εχουν φερει δυσαναλογα κοντα σε αλλα επαγγελματα. Δεν λεμε να γεμισει ο κοσμος γιατρους, αλλα οταν φιλος μου μου λεει οτι δουλευει στο δημο οδηγος και παιρνει 1200 ε αι @#%Ρ#%@# ετσι απλα.



Θες να το γυρισεις στους ενισχυτες?

Diezel, mesa, bogner ειναι οι εξειδικευμενοι οδοντιατροι. Δεν χρειαζεται να απολογηθουν για τις τιμες τους, δεν πανε αυτοι στους πελατες οι πελατες τους ψαχνουν. Και ας ειναι και υπερχρεωμενοι και ο,τι θελεις. Και παντα κοιτανε και τον ανταγωνισμο. Ειπαμε για αντιγραφες, αλλα τις πατεντες που εχει καταθεσει, απο νωρις εστω και απλες η mesa boogie τελικα πολλοι γελουσαν, αλλα τωρα μασανε τα λογια τους (επι της ουσιας, ποσο καθυστερησε ο Bugera trirec ενω ο wizard δεν κυκλοφορησε ΠΟΤΕ).

Διαβασε αν θες και για το law of diminishing returns και θα δεις οτι εφαρμοζεται αριστα.
Ο zeoy τα καλυψε ολα πανω κατω για αυτην και τις υπολοιπες κατηγοριες. Εγω π.χ. θαυμαζω παρα πολυ τον hartley peavey. Αντι-σνομπ, σε επαφη με τον μουσικο και γνωστης απιστευτου φασματος στα μηχανηματα ηχου, προσφερει λυσεις απο πολυ οικονομικα εως high end. Βραβευτηκε για αυτο και του αξιζε κατα τη γνωμη του. Τα βαζει με bugera τα βαζει και προς τα πανω αν χρειαστει ξερωντας που παταει στην αγορα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #44 στις: 16/05/14, 07:13 »
αρα οταν βλεπουμε ενα προιον να πεφτει στο 1/3 της τιμης καταλαβαινουμε οτι η αρχικη ηταν πολυ πιο κανω απο την αντικημενοκη αξια.
και δεν ειπα εγω ποτε οτι με την βια μας βαζουν να αγορασουμε κατι.
πριν 2 χρονια ενδιαφερομουν για ενα καστομ μπασο.
ρωτησα εναν σε αμερικη κ ειπε απο 3800 δολαρια κ αναλογα τα ηλεκτρονικα.ενας αλλος απο ελλαδα ειπε απο 1500 ευρω κ αναλογα τα ηλεκτρονικα.τελικα ποσο αξιζει;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/14, 07:28 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #45 στις: 16/05/14, 08:15 »
Την τελική αξία την δίνει η αγορά (οι καταναλωτές). Ο κατασκευαστής συνήθως θα βάλει στην αρχή λίγο παραπάνω για να καλύψει τα έξοδα R&D, και από εκει και πέρα η ζήτηση θα καθορίσει την τιμή του και είτε θα βγάλει κέρδος ο κατασκευαστής, ή θα "μπει" μέσα ρίχνοντας την τιμή και κάτω του κόστους κοιτάζοντας να ξεπουλήσει για να προχωρήσει παρακάτω στο επόμενο project (δεν είμαι κατασκευαστής/εμπορος αλλά υποθέτω ότι έτσι λειτουργεί η αγορά - αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με  ;D ).

Το R&D δεν είναι αμελητέο κόστος - για παράδειγμα, αν κάποιος ιδιώτης ξεκίναγε να σχεδιάσει μια σύγχρονη πεταλιέρα-πολυεφέ modeling τεχνολογίας, θα το διέθετε στην αγορά σε πολλαπλάσια τιμή από μια αντιστοίχων προδιαγραφών και δυνατοτήτων πεταλιέρα από τους γνωστούς μεγάλους κατασκευαστές, όχι γιατί θέλει να αισχροκερδίσει αλλά γιατί όντως θα του στοίχιζε πολλαπλάσια για να την υλοποιήσει - γι'αυτό ανέφερα και την φρακταλ ως μπουτίκ (περιορισμένης διάθεσης όπως αντιλαμβάνομαι την λέξη εγώ). Αντίστοιχα ισχύουν και για τους ενισχυτές (ειδικά για τους λαμπάτους με τις υψηλές τάσεις που χρειάζονται κατασκευαστική πείρα και κάποια υποθέτω πιστοποίηση για την ασφάλεια προς τον χρήστη - σωστές γειώσεις, κτλ)

@Tech21man: Και ο Mike Fortin είναι πιστεύω αξιοθάυμαστος σχεδιαστής, από τους καστομ ενισχυτές του ως τα σχέδια των νέων (οικονομικών) Randall:

http://www.randallamplifiers.com/

http://www.fortinamps.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/14, 08:23 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #46 στις: 16/05/14, 10:08 »
Επίσης όταν μιλάμε για ενισχυτές, δεν μιλάμε για κόστος υλικών και εργατικών μόνο. Όταν κάποιος έχει σκίσει τον πισινό του στα θρανία, στα πανεπιστήμια και στα εργαστήρια δεκαετίες ολόκληρες για να καταλήξει σε μία συνταγή που ξεχωρίζει, περιμένουμε να πληρώσουμε το κομμάτι με τα υλικά και μόνο?..
&
Και για να φτάσει η τεχνογνωσία στα επίπεδα που είναι τώρα για να παράγονται οι τεχνολογίες των ενισχυτών που παράγονται τώρα κάποιοι έχουν φάει δεκαετίες μάθησης, πειραμάτων, αποτυχιών, κραξίματος κτλ κτλ κτλ....

Ειδικά σε προϊόντα τεχνολογίας (και όχι τέχνης, ας πούμε), ο κάθε δημιουργός χρησιμοποιεί ήδη υπάρχουσα τεχνογνωσία και υλικά, δεν εφευρίσκει ξανά τον τροχό... Αλλά αλλάζει μια λεπτομέρεια, προσθέτει μια έξτρα λειτουργία... την οποία αργότερα  θα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος για να "χτίσει" πάνω σε αυτή. Άρα, το R&D είναι (ή θα έπρεπε να είναι) σχετικά μικρό ποσοστό της τιμής του προϊόντος. Κι αυτό το βλέπουμε ήδη, π.χ. σε προϊόντα πληροφορικής. Γιατί όχι και σε ενισχυτές κιθάρας, κλπ;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #47 στις: 16/05/14, 11:34 »
Τα προιοντα πληροφορικης απευθυνονται σε εκκατομυρια πελατες το καθενα, μαζικη παραγωγη με μικρο προσδοκιμο ζωης.
Αντιθετα, το να στησεις γραμμη παραγωγης για να βγαλεις 100 κομματια ενος ενισχυτη, και αν πιασει αλλα 2000 μετα, ειναι πολυ πιο ακριβο.

Αλλα γενικα αυτο, η υπερκαταναλωση να αντικατασταθει απο την ποιοτητα, σε τετοια προιοντα, και να το ψαχνουμε πριν πραξουμε
Ουσιαστικά λοιπόν, για να φτιάξει ο κόσμος, όλα ακριβότερα θα πρέπει να είναι και όχι φθηνότερα. Εν αντιθέση με την αισχροκέρδια που πρέπει να φθηνήνει. Ίσως σε μια τέτοια φάση να έχουμε και μια άποψη, για τις πραγματικές τιμές γενικώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/14, 11:36 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #48 στις: 16/05/14, 12:18 »
.. θα ηθελα ενα φτηνοτερο einstein!
Έλα, μην κλαίς, ο θείος Peter σε έχει στο νού του: όπου νάναι θα πάρεις Lil Fokker με λιγότερα λεφτά από D-Moll!..


Lil Fokker ή Little Bastard???  ;D

http://hesu-amps.com/products/guitar-amplifiers/

http://www.sevenstring.org/forum/gear-reviews/270718-hesu-little-bastard.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #49 στις: 16/05/14, 12:19 »
Βραζίλιε, στην ουσία ο υπολογιστής στοιχίζει 1200 - 1500ευρώ από το 1996 έως τώρα, έαν θες να ακολουθείς την τεχνολογία και όχι απλά να έχεις ένα δυνατό μηχάνημα για να κάνεις τη δουλειά σου. Οι δε ενισχυτές, πέρα από την τεχνολογία, μπορούν να διατηρούν κάποιοι την τιμή τους, γιατί ακριβώς συμπεριλαμβάνουν και το κομμάτι της τέχνης, το οποίο είναι το τελικό αποτέλεσμα του ήχου.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 01:39
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:21
από Gambi1986
9 Απαντήσεις
5945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
5 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/11, 19:28
από pimami
14 Απαντήσεις
8372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 17:11
από roussos
7 Απαντήσεις
9519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/17, 18:55
από neeckos
15 Απαντήσεις
11339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah
1 Απαντήσεις
6078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/19, 13:11
από Tonyaphisak