Αποστολέας Θέμα: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?  (Αναγνώστηκε 4052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakourtele

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« στις: 14/10/11, 03:23 »
Επαναφερω συγκριτικο τεστ με τον marshall που ζαχαρωνω τοσο καιρο αλλα αυτη τη φορα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κοιταξω κατι αλλο μιας και οι δυο ενισχυτες εχουν αυτο που ζηταω σε τιμη που δεν ξεφευγει..και επιτελους εχω καποια λεφτα στην ακρη και θελω να παρω ενα ενισχυτη! (Δεν εχω αλλον.. :-X  )
Καταρχην να πω οτι το θεμα της ευελιξιας ειναι το παν μιας και παιζω σε cover bands προς το παρων και παιζουμε απο Μπιγαλη μεχρι Judas Priest και επισης ξεκιναμε live οποτε μου ειναι και απαραιτητος ο ενισχυτης σε μορφη combo.Γνωριζω οτι η λυση 2χ12 δεν ειναι η καλυτερη δυνατη αλλα αφου θα σκασω που θα σκασω 1500 ευρα, τουλαχιστον να πιασουν τοπο και ας πιαστει ο κ***ς μου. ;D  Ετσι κι αλλιως παντα μας αρεσαν τα μεγαλα παιχνιδια περισσοτερο απο τα μικρα κι ας ηταν πιο φθηνα... :P
Τα 4 καναλια ειναι αυτο που ζηταω περισσοτερο μιας και οτι βρωμια βγαινει θα ειναι απο τον ενισχυτη και τα εφε απο πεταλια.Παιζω με μια gibson les paul.
Θ ηθελα την γνωμη σας και την συμβουλη σας για το ποια λυση ειναι η καλυτερη απο θεμα αξιοπιστιας,ηχου και ευελιξιας.
Να πω οτι τον Marshall τον εχω ακουσει απο κοντα αλλα τον H&K μονο απο βιντεο..

Αποσυνδεδεμένος sakourtele

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #2 στις: 14/10/11, 07:53 »
Αν βρεις μεταχειρισμενο ενα Axe fx και καποιον atomic εχεις ολα οσα θες και τονους παραπανω. Μαλιστα αν θες, μπορεις με το axe fx σε live να πηγαινεις κατευθειαν στην κονσολα χωρις ενισχυτη, μικροφωνα κτλ (αρκει να εχεις εσυ ενα monitor στη σκηνη για να ακους).
Θα ξεφορτωθεις ολα σου τα πεταλια, προενισχυτες, ενισχυτες κτλ και θα κυκλοφορεις με ενα 2U rack με το axe fx και θα σαι θεος...
Οσο για ποιοτητα ηχου... Δεν το συζηταμε απλα...
Αν επιμενεις παντως σε καποιον ευελικτο ενισχυτη, θα ελεγα οτι και οι 2 ενισχυτες αυτοι μου αρεσουν και θα τους κοιταγα αν δεν ηθελα το axe fx.
Προσωπικα, θα πηγαινα μαλλον για τον switchblade που εχει και εφφεδακια κτλ, αλλα αν με ενδιεφερε κυριως να εχω καλους Marshall ηχους και ειχα και αρκετα εφφε ετσι κι αλλιως, θα πηγαινα για τον JVM. Αλλα σαν προσωπικη επιλογη γενικοτερα σε ενισχυτη, θα κοιταγα οπωσδηποτε και τον EVH III καθως και για καναν μεταχειρισμενο Diezel Einstein ή καναν Randall της σειρας με τα modules.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #3 στις: 14/10/11, 18:21 »
Δεδομενου οτι και τα δυο μηχανηματα το πανε στην ευελιξια εγω θα το εβλεπα ως εξης:


Το ειναι ενας υπερευελικτος τετρακαναλος marshall το αλλο ενας απλα ευελικτος ενισχυτης με καθαρα που κατι φερνουν απο εδω κατι θυμιζουν απο εκει κτλ για τα υπολοιπα καναλια. Δεν το λεω για κακο κανενα απο τα δυο.


Καμια απο τις δυο εταιρειες δεν τις θεωρω κορυφαιες σε ποιοτητα κατασκευης αλλα και τις δυο θα τις εμπιστευομουν.




Εγω θα επαιρνα τον JVM σε κεφαλη ομως. Πολυ ωραιο το κομπο αλλα ζυγιζει 34 κιλα. Μου επαρκει που εχει το 4ο καναλι το οποιο κατα βαση κατακλεβει τον soldano SLO (καρφι στον ιδιο που απο marshall γεννησε τον SLO!), λοξοκοιταει προς 5150 (σαν κυκλωμα) και ειναι γενικα μεχρι και full metal με παραπανω ισως gain απο οσο χρειαζεται. Γενικα η δομη του JVM στον προενισχυτη και το ο,τι θυμαται ρυθμισεις για reverb και loop βαζει τα γυαλια σε ολους. Μπορεις και ενα behringer delay της πλακας να βαλεις στη loop για σολο και οταν θα παιξεις ρυθμικα θα σου την αποσυνδεσει χωρις να περναει το σημα απο εκει.




Δεδομενων των παραπανω μη σου πω οτι θα επαιρνα τον δικαναλο 50ρη η 100ρη JVM που ειναι εξισου ευελικτος και πιο απλος. Τι δεν μου αρεσει σε κανενα απο τους δυο? Ολες αυτες οι ευκολιες ειναι παχτωμα και ηλεκτρονικος ελεγχος με πλακετες κτλ κτλ. Το οποιο σημαινει οτι αν ενα μπαμ κανει καμια λαμπα η τπτ αλλο εκει μεσα η βλαβη ποναει και γονατιζει ολο το σχεδιο προφανως. Ρωτα και ενα φιλο μου που χρειαστηκε τσιπ για το triaxis του...




Παρεμπιπτοντως κανενα απο τα δυο δεν ειναι "καθαροαιμη" λαμπατη σχεδιαση ως ενα βαθμο. Ειδικα το hughes and kettner μπουσταρει λογικα με τρανζιστορ στην προενισχυση, εχει πολυ λιγες προενισχυτριες για ολο αυτο το gain και τα καναλια. Το JVM δε ειναι για τα ψηφιακα εφφε: Υπαρχει ενα mosfet που ελεγχει το ressonance κυκλωμα (τα μπασσα στον τελικο) και περναει ολο τον ηχο απο μεσα. Αυτο βεβαια δε θα πρεπει να σε επηρεαζει. Ειναι υπερμοντερνοι ενισχυτες με ευκολιες που παλια απλα δεν νοουνταν και ηθελες ρακ και ηλεκτρονικο σχεδιαστη για να τις ενοποιησει!!!

Αποσυνδεδεμένος sakourtele

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #4 στις: 14/10/11, 20:21 »
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Νομιζω πως κι εγω γερνω προς marshall πλευρα γιατι εχω ηδη pedalboard και θα μου ειναι περιττα τα εφε του switchblade.
Η αληθεια ειναι ομως πως την εχω πατησει κι εγω με  marshall παλιοτερα και πηγα για λαμπα και μου εβγαλαν κυκλωμα..βεβαια και H&K δεν ξερω αν υποστηριζει καποιος στην Αθηνα..
Η λυση για Axe fx αν και ιδανικοτερη,ξεπερνα κατα πολυ την τσεπη μου και δεν ειμαι και σιγουρος αν τελικα η επιλογη μου κατεληγε σε rack.
Τελοσπαντων οπως και να εχει ευχαριστω πολυ και περιμενω μηνυμα και απο καποιον χρηστη των παραπανω ενισχυτων.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #5 στις: 14/10/11, 20:23 »
Το axe fx (το πρωτης γενιας) το βρισκεις πλεον μονο μεταχειρισμενο και σε τιμη γυρω στα 1000-1200 (για το standard που θα σου ειναι υπεραρκετο).

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #6 στις: 17/10/11, 10:53 »
και αμα εχεις υπομονη κανα 1000ρικο ισως σε $ απο αμερικη μπορει να μεταφραστει και σε περιπου 900 ισως και πιο κατω στο μελλον αναλογα την ισοτιμια. Αν μαλιστα εχεις καποιον να στο φερει (συγγενης φιλος ο,τιδηποτε) μπορει να βγει και 700 αν γλυτωσεις τελωνειο. Ελαφρυ ειναι συγκριτικα αρκει να εχει χωρο/βαρος σαν περιθωριο στις αποσκευες.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #7 στις: 19/10/11, 23:12 »
Τα εφε απο που τα περνεις? Πολυεφε ή πεταλακια? Η ρακ μηπως?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sakourtele

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM410 combo or Switchblade 100 combo?
« Απάντηση #8 στις: 20/10/11, 01:37 »
Τα εφε απο που τα περνεις? Πολυεφε ή πεταλακια? Η ρακ μηπως?
Τα εφε τα παιρνω απο πεταλακια.Line6 MM4 kai DL4.Eχω κι ενα NS2 να μου κοβει τα ουρλιαχτα..Μαλλον προς marshall πηγαινω.. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 14:29
από durden
66 Απαντήσεις
24659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
9 Απαντήσεις
5232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:41
από Jezus
4 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:55
από tech21man
19 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 16:34
από Jezus
10 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 21:14
από Jezus
22 Απαντήσεις
6695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:36
από Melman4
5 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/11, 12:53
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
17761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/17, 19:29
από saved