Αποστολέας Θέμα: και ξανα Oriental Metal! (original track)  (Αναγνώστηκε 3916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
και ξανα Oriental Metal! (original track)
« στις: 27/02/11, 20:19 »

μιας και ειχε αποκριση η πρωτη μου προσπαθεια να και η δευτερη αποπειρα για τη διαμορφωση του oriental metal ηχου που οραματιζομαι. περιμενω τα σχολια σας!


μου την χαντακωσε λιγο την ποιοτητα το windows movie maker αλλα τι να κανεις...

οριστε λοιπον το λινκ...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #1 στις: 27/02/11, 21:00 »
ΕΤΣΙ....κάψε μας τον εγκέφαλο......τα έσπασε όλα απλά....το έχω ξανεπεί η συγκεκριμένες "ανατολίτικες" κλίμακες σε συνδυασμό με το μέταλ κάνουν θαύματα...

πολύ καλή παραγωγή (φαντάσου να μην το χαντάκωνε το wmm)...οι κιθάρες ακριβώς όπως έπρεπε να είναι....από το 2.15 και μετά χαμός στα lead...

ανέβασες το επίπεδο πολύ παλίκαρε..και πιστεύω πολύ καλύτερο απο την πρώτη σου προσπάθεια.....

να χα χίλια δάκτυλα να σηκώνω μέχρι αύριο.. :up

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #2 στις: 27/02/11, 22:12 »
Πολύ καλό! Ιδιαίτερα η παραγωγή είναι σε πολύ ψηλό επίπεδο!

Να σου πω την αλήθεια, λίγο με κούρασε το κομμάτι (υποκειμενικό αυτό, εννοείται :) ). Σαν να ήθελε ένα σημείο όπου να πέφτουν οι τόνοι (όπως εκεί που μπαίνει η lead κιθάρα στο 2:15 αλλά κρατάει πολύ λίγο), ίσως και κατι λίγο πιο "αυτοσχεδιαστικό" (να μην πατάει δηλαδή στην βασική μελωδία, που επαναλαμβάνεται αρκετά).

Overall, μια πολύ καλή προσπάθεια! ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #3 στις: 27/02/11, 23:15 »
Ας εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

Πρώτα απ' όλα, η παραγωγή ακούγεται σχεδόν επαγγελματική, ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά εδώ! Δεν έχω ιδέα από την όλη διαδικασία, αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, μπορώ να πω πως με κέρδισε από την αρχή!

Από εκεί και πέρα, δυστυχώς το κομμάτι δε με ενθουσίασε. Και το δυστυχώς πηγαίνει στο ότι είμαι λάτρης του oriental-μυστηριακού στοιχείου και προσπαθώ και ο ίδιος να γράφω σε αυτό το ύφος (με χρήση flamenco, φρύγιου που γνωρίζω σε αυτό το σημείο), οπότε και ο αρχική μου προσμονή εκτονώθηκε καθώς άκουγα το κομμάτι.

Κι αιτία δεν είναι οι κιθάρες, που μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά όλο αυτό το "υπερφόρτωμα", δηλαδή θα προτιμούσα πχ να είχες βάλει drums χωρίς τα ανατολίτικα ντέφια (ή ότι άλλο είναι τέλοσπαντων) και τα πλήκτρα ειδικά με κούρασαν.

Το κομμάτι δε σου βγήκε ανατολίτικο metal, σου βγήκε oriental μουσική με ηλεκτρική κιθάρα απλά, εκεί θέλω να καταλήξω.

Περιμένω τις επόμενες δουλειές σου σε αυτό το ύφος με πολύ ενδιαφέρον πάντως!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #4 στις: 27/02/11, 23:33 »
νταξ'  ρισπεκτ ;D ;D ;D ;D ;D ;D


θελει και βιντεοκλιπ με παππουδες στο χωριο με ουζα να κανουν χτεντμπαγκινγκ

κιαλοοοο
κιαλοοοοοο.


δεν καθομαι να αναλοθώ στο πως και τι και γιατι αυτο και εκει με το ψιψιψι (μονο απεφυγε τα hard pans !)

το κομματι απλα ηταν σαν να εβαζες μεταλάδες με την Βεντή και Γιαγκούση στην  Ε.Ο Αθηνών-Θεσ/νίκης  στην έξοδο  δεξία για Στεφανοβίκειο.


επικ
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #5 στις: 28/02/11, 00:18 »
Μπράβο, πολύ καλό κι αυτό! ;)
Πάντως, αν βγάλεις τις ηλεκτρικές κιθάρες και βάλεις στίχους θα μπορούσε να γίνει τσιφτετελοσουξέ! (Με την καλή έννοια το λέω)
Ένα σημείο που δεν είμαι σίγουρος αν είναι θετικό η αρνητικό, είναι ότι κάποιες στιγμές ένιωθα σαν να άκουγα 2 διαφορετικές μπάντες (ανατολική και δυτική) να παίζουν την ίδια μελωδία. Κάτι σαν τον επίλογο στο τραγούδι "Πεχλιβάνης". Αν θυμάμαι καλά, στο προηγούμενο orientalmetal σου τα είχες περιπλέξει διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #6 στις: 28/02/11, 20:32 »
ευχαριστω παιδια για το χρονο σας! το εκτιμω πολυ! :)

ειλικρινα αυτο με την παραγωγη δεν ξερω πως προεκυψε και σας αρεσε τοσο πολυ αλλα χαιρομαι γι αυτο ;D , μιας και θεωρω οτι πασχω αρκετα, ισως η θεα τυχη να ηταν με το μερος μου!

για τις εγκυκλοπαιδικες γνωσεις τωρα το θεμα ειναι γραμμενο σε σαμπαχ απο Λα, ο οποιος σαν δρομος δεν αφηνει πολλα περιθωρια για αρμονικες τσαχπινιες εξ ου και τις περισσοτερες φορες κιθαρα-πληκτρα επαιζαν τα ιδια (αν και στην αυθεντικη μουσικη της ανατολης ετσι συνηθιζεται - τα διαστηματα ειναι πιο πολυ σκυλοκατασταση mezdeke αιγυπτος κλπ)

Αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι στο leadaki μετα το 2.15 να παιζω με μορια με τη χρηση bend αλλα δεν ξερω κατα ποσο ακουγεται. Αν τη βελτιωσω καπως αυτη την τεχνικη (ή ολοκληρωσω επιτελους την ατιμη την αταστη) ισως βαζω και πιο αυτοσχεδιαστικα πραγματα πιο συχνα αν και για να πω την αληθεια δεν ειμαι λατρης των solo.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #7 στις: 28/02/11, 21:44 »
Δεν νομίζω ότι με τα συμβατικά microbends μπορείς να παραπέμψεις εύκολα σε ανατολίτικη μουσική γιατί αφενός σε περιορίζουν σε bends προς τα πάνω, αφετέρου είναι πολύ κοινά σε blues/rock. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι το lead σου δεν ήταν καλό, μια χαρά ήταν. :)

Ένας τρόπος να ακουστούν πιο πειστικά microbends σε συμβατική (με τάστα) κιθάρα είναι με χρήση slide ή/και (floating) tremolo. Ο απόλυτης χειριστής αυτής της τεχνικής είναι ο Jeff Beck, με χαρακτηριστικό track το
Nadia
, στο οποίο η μελωδία είναι σε κάποια ινδική κλίμακα. Τσέκαρέ τον, αν δεν τον γνωρίζεις, ίσως σου δώσει ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: και ξανα Oriental Metal! (original track)
« Απάντηση #8 στις: 28/02/11, 22:01 »
πολυ καλη παραγωγη κ μπραβο σου γιαυτο...φαινεται πολυ προσεγμενη δουλεια!!!!!

ΑΛΛΑ........

εμενα μου φανηκε σκυλομεταλ παρα oriental metal....εχει διαφορα πιστευω..... κ θελει πολυ προσοχη ποσο μεταλ θα βαλεις κ ποσο ανατολη.... νομιζω οτι η ανατολη ειναι στο 80%....φυσικα ολα αυτα τα λεω τελειως φιλικα κ υποκειμενικα.....νομιζω οτι αν ψαξεις την σωστη αναλογια μιας κ σαρεσει τετοιο στυλ θαναι πραγματικα υπεροχο αποτελεσμα!!!(ακου κ λιγο nile .....einai oriental death....αλλα ισως να σε βοηθησει ...κ μαλλον τι θελω να σου πω)

παντα φιλικα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
39 Απαντήσεις
12384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/04, 11:13
από Symeon
0 Απαντήσεις
1505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 07:58
από eleos
5 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 21:45
από x-versous
72 Απαντήσεις
27362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
1 Απαντήσεις
2836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 23:08
από faser
2 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 18:19
από Mattrach
21 Απαντήσεις
8733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 12:12
από JACKSONMAN
10 Απαντήσεις
3751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 23:03
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 18:07
από Βραζίλης