Αποστολέας Θέμα: EUROPA  (Αναγνώστηκε 5153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
EUROPA
« στις: 30/11/05, 00:24 »
Χαιρετώ σας
Θά θελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας...
Tο κομμάτι δεν είναι ολόκληρο γιατί δυστυχώς δεν έχω βρεί ακόμη ολόκληρο το midi ::)
Αναμένω σχόλια...

ΥΓ: Δείξτε λίγη κατανόηση κάπου στη μέση που ψιλοέχασα τη μπάλα,
πρώτη φορά είπα είναι ας μην αγγίξω το τέλειο και κουφαθούν τα σύρματα... ;D

http://rapidshare.de/files/8351291/Europa_Final.mp3.html
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/05, 00:33 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #1 στις: 30/11/05, 22:49 »
Καλό ήταν ρε συ actr...αλλα...
Με τον ήχο πήγα να πάθω συγκοπή ρε συ... :)
Προσπάθησε να δουλέψεις λίγο τον ήχο σου (δε ξέρω πως ηχογραφείς) και σίγουρα θα αναδειχτεί πολύ περισσότερο το παίξιμο σου..
Αλλά πάντως καλό ήταν....κάπου εδώ όμως να αναφέρω ότι..σίγουρα θα έχω ακούσει το πρωτότυπο...αλλά δε το θυμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ.

Μωρέ δώσε εσύ και μη σε νοιάζει για τα "σύρματα"... (?)

Και επίσης η κιθάρα ήταν hard panned αριστερά...γιατί?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #2 στις: 30/11/05, 22:58 »
Για τους τεσσερις μηνες που παιζεις ειναι μια χαρα...Μπραβο... καλη συνεχεια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #3 στις: 30/11/05, 23:59 »
Με τον ήχο πήγα να πάθω συγκοπή ρε συ... :)
Προσπάθησε να δουλέψεις λίγο τον ήχο σου (δε ξέρω πως ηχογραφείς) και σίγουρα θα αναδειχτεί πολύ περισσότερο το παίξιμο σου..
Και επίσης η κιθάρα ήταν hard panned αριστερά...γιατί?

Συμφωνώ όσον αφορά στον ήχο, ξέχασα να αναφέρω στην αρχή πως ήταν και ψιλοπρόχειρη (εως και χοντροπρόχειρη) ;) η ηχοληψία, απλώς θα ήθελα αν γίνεται μια γνώμη για το τεχνικό μέρος..

Αλλά πάντως καλό ήταν....κάπου εδώ όμως να αναφέρω ότι..σίγουρα θα έχω ακούσει το πρωτότυπο...αλλά δε το θυμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ
.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος

Και επίσης η κιθάρα ήταν hard panned αριστερά...γιατί?

Λόγω της μονοφονικής εγγραφής

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #4 στις: 01/12/05, 00:49 »
ειχες γραψει europa- final και νομιζα οτι ηταν των europe το final countdown!
λεω και εγω πως το εβγαλε στην κιθαρα αυτο το κοματι?!!
αλλα ειναι santana τελικα!
καλο ειναι αρκετα καλα παιζεις και μπορεις να ακολουθησεις στα γρηγορα κομματια!
μραβο καλη δουλεια αλλα...
δεν ξερω γιατι η κιθαρα σου κουγεται ετσι?
εχεις distortion η ηχογραφιση φταιει??
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #5 στις: 01/12/05, 01:20 »
Απλα δεν θυμάμαι καθόλου το πρωτότυπο και δε ξέρω αν το έπαιξες ίδιο ή αυτοσχεδίασες....
Αυτό εννοούσα...
Και δηλαδή αν έλεγε κάποιος εδω μέσα ότι πχ αυτό που έκανες είναι ΤΟ έκτρωμα ( πλακα κάνω έτσι....ακραίο παράδειγμα φέρνω απλά για να καταλάβεις) και εγώ ότι είναι καλό, όπως και είπα, θα ήταν επειδή θα ήταν πολύ διαφορετικό απο το πρωτότυπο και εγώ δε το θυμάμαι καθόλου για να συγκρίνω...

Και αν όντως παίζεις 4 μήνες όπως είπε και ο Dave τότε είναι αρκετά καλό....

Όσο για την ηχογράφηση το ότι ήταν μονοφωνική δεν έχει καμία σχέση με το panning...δλδ όχι απαραίτητα....μπορείς να βάλεις το ίδιο σήμα και στα 2 κανάλια...
Συνέχισε έτσι....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #6 στις: 01/12/05, 14:24 »
Για τους τεσσερις μηνες που παιζεις ειναι μια χαρα...Μπραβο... καλη συνεχεια...

thanks Dave ;)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #7 στις: 01/12/05, 14:30 »
δεν ξερω γιατι η κιθαρα σου κουγεται ετσι?
εχεις distortion η ηχογραφιση φταιει??

Η κιθάρα ακούγεται έτσι επειδή ήταν λίγο πρόχειρη η ηχογράφηση, μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί το metalzone απο τον ενισχυτή σπέρνει ενώ όταν το συνδέω στο pc ακούγεται έτσι. Μάλλον θα φταίει η κάρτα ήχου...
Νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #8 στις: 01/12/05, 14:43 »
Όχι δε φταίει η κάρτα ήχου σου...
Αυτό συμβαίνει επειδή το metal zone δεν έχει έξοδο για ηχογράφηση που θα σήμαινε κάποιο cabinet emulation.
Το ηχείο του ενισχυτή παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο και χωρίς αυτό έχουμε το αποτέλεσμα που άκουσες.
Λύσεις, όπως θα δεις και με ένα search εδώ μέσα στo forum, αν φυσικά σε απασχολεί, είναι ή η χρήση ενός πεταλιού που έχει έξοδο για ηχογράφηση, ή η χρήση μικροφώνου στον ενισχυτή, ή η χρήση software ή ακόμα και ο συνδιασμός κάποιων αυτών...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #9 στις: 01/12/05, 14:46 »
Απλα δεν θυμάμαι καθόλου το πρωτότυπο και δε ξέρω αν το έπαιξες ίδιο ή αυτοσχεδίασες....
Αυτό εννοούσα...
Και δηλαδή αν έλεγε κάποιος εδω μέσα ότι πχ αυτό που έκανες είναι ΤΟ έκτρωμα ( πλακα κάνω έτσι....ακραίο παράδειγμα φέρνω απλά για να καταλάβεις) και εγώ ότι είναι καλό, όπως και είπα, θα ήταν επειδή θα ήταν πολύ διαφορετικό απο το πρωτότυπο και εγώ δε το θυμάμαι καθόλου για να συγκρίνω...

Και αν όντως παίζεις 4 μήνες όπως είπε και ο Dave τότε είναι αρκετά καλό....

Όσο για την ηχογράφηση το ότι ήταν μονοφωνική δεν έχει καμία σχέση με το panning...δλδ όχι απαραίτητα....μπορείς να βάλεις το ίδιο σήμα και στα 2 κανάλια...
Συνέχισε έτσι....

Δεν έχω αυτοσχεδιάσει κάπου και δεν απέχει πολύ απο το original (έτσι νομίζω τουλάχιστον :))
Σόρρυ δεν το κατάλαβα οτι δεν θυμόσουν το κομμάτι

Αν δεν κάνω λάθος με το panning εννοείς ότι η κιθάρα ακούγεται μόνο στο ένα κανάλι. Αν είναι έτσι τότε φταίει η ηχογράφηση και το γεγονός οτι δεν είχα πρόγραμμα εύκαιρο για να κάνω αντιγραφή το πρώτο κανάλι στο δεύτερο...
Νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #10 στις: 01/12/05, 14:53 »
Όχι δε φταίει η κάρτα ήχου σου...
Αυτό συμβαίνει επειδή το metal zone δεν έχει έξοδο για ηχογράφηση που θα σήμαινε κάποιο cabinet emulation.
Το ηχείο του ενισχυτή παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο και χωρίς αυτό έχουμε το αποτέλεσμα που άκουσες.
Λύσεις, όπως θα δεις και με ένα search εδώ μέσα στo forum, αν φυσικά σε απασχολεί, είναι ή η χρήση ενός πεταλιού που έχει έξοδο για ηχογράφηση, ή η χρήση μικροφώνου στον ενισχυτή, ή η χρήση software ή ακόμα και ο συνδιασμός κάποιων αυτών...

Οταν λες η χρήση software? Μπορείς να μου πείς κάποιο γιατί με ενδιαφέρει αρκετά
Δεν χρησιμοποίησα μικρόφωνο γιατί δεν ξέρω κατα πόσο το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #11 στις: 01/12/05, 15:44 »
Software που να έχει ικανοποιητικό ήχο απο όσα έχω δοκιμάσει μόνο το Guitar Rig κάνει δουλειά...
Αλλά κάνει σχετικά καλή δουλειά...
Κλάσεις ανώτερη πιστεύω απο πχ αυτό που θα ηχογραφούσες με τον ενισχυτή σου ή το πετάλι σου....
Με λίγο ψάξιμο το βρίσκεις....
Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα progs πάρα πολλά με απραμορφώσεις κλπ....απο μέτρια εώς άχρηστα....
Θα ρίξω μια ματιά γιατί εχω να τα χρησιμοποιήσω παααρα πολύ καιρό και θα σου πω συγκεκριμένα...
Επίσης το guitar rig αν ασχολιθείς μαζί του, σου δίνει συνδιασμούς απο ενισχητές, καμπινες, πετάλια..και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και ανεξάρτητα...Που σημαίνει πως μπορείς πχ να έχεις τον ήχο απο το metal zone που σου αρέσει και να του βάλεις απλά μια καμπίνα απο το guitar rig και είσαι μια χαρά....

Στην φάση που είσαι όμως τώρα εγώ θα δοκίμαζα το mic στον ενισχυτή για να δω τι γίνεται...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: EUROPA
« Απάντηση #12 στις: 12/12/05, 16:46 »
Mπορει να λειπω, αλλα δειγματα της δουλειας σου εχω ακουσει απο τοτε που πρωτο επιασες την κιθαρα...

Για τους 4 μηνες που παιζεις ειναι παρα πολυ καλη δουλεια...

Βλεπω και κρατας τα bend στον χρονο καλα...

Μπραβο!

Οσο για τον ηχο... Αγγαρεψε εκει τον Papajohnny να σου αφησει το Zoom, να κανεις δουλεια... ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: EUROPA
« Απάντηση #13 στις: 19/12/05, 08:31 »
Οσο για τον ηχο... Αγγαρεψε εκει τον Papajohnny να σου αφησει το Zoom, να κανεις δουλεια... ;)
;D

Thanks Jason
Αντε με το καλό να σε δούμε πίσω στην πατρίδα ;)
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/04, 18:25
από Arg0
18 Απαντήσεις
6989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/06, 14:08
από Shadow
15 Απαντήσεις
5444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 12:29
από armagedon