Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;  (Αναγνώστηκε 8156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #25 στις: 28/09/12, 22:15 »
Πρώτα από όλα, το παρόν σύστημα, συμφωνεί με την κατά άποψή σας με τεκμήρια υπερκοστολογημένων προϊόντων ?? Δηλαδή θεωρείται κάτι τέτοιο νόμιμο από το σύστημα ? Εφόσον θεωρείται νόμιμο, δεν υπάρχει κανένας λόγος, να αναρωτιέστε γιατί συμβαίνει. Απλά εσείς οι τελικοί καταναλωτές, επιλέγετε έαν θα το αγοράσετε ή όχι και από ποιον θα το αγοράσετε. Με την καταναλωτική σας ακριβώς δύναμη, μπορείτε να επηρεάσετε αυτή τη κατάσταση. Έαν αύριο πάψουνε να αγοράζουνε οι μισοί καταναλωτές τις Fender και μετακομίσουν στην επιχείρηση σου GamoToΜagazaki ανακοινώνοντας ότι το κάνουνε λόγω υψηλής κοστολόγησης, σίγουρα κάτι θα αλλάξει. Το σύστημα βέβαια καθεαυτό, είναι πολύ δύσκολο να το αλλάξεις άμεσα , διότι είναι αποτέλεσμα πολύ περισσοτέρων συνιστωσών, οπότε χτυπώντας μία μία ρίζα του, δηλαδή κατευθείαν τις επιχειρήσεις, αλλάζεις και ένα μέρος του συστήματος, ας πούμε του μουσικού εμπορικού συστήματος.
Σε άλλη περίπτωση, αν υποθέσουμε ότι όλες οι επιχειρήσεις είναι λαμόγια, δηλαδή είτε οι υπερκοστολογημένες είτε ή νορμάλ κοστολόγησης είτε η χαμηλής κοστολόγησης, θα πρέπει κάτα κάποιο τρόπο να μάθουμε εμείς οι ίδιοι να φτιάχνουμε τα τσιτσιμπλίκια μας ή να δημιουργήσουμε εμείς μία επιχείρηση, εφόσον μπορούμε να χτυπήσουμε την αγορά που θα παράγει τα ανάλογα τσιτσιμπλίκια. Έτσι και γλυτώνουμε χρήμα και στο κάτω κάτω φτιάχνουμε και μία επιχείρηση που όλο και κάτι βάζουμε και στη τσέπη μας. Άσε που γινόμαστε και σωτήρες του κόσμου, αφού τους προσφέρουμε, ποιότητα, νορμάλ τιμή και τη δυναμική μιας ιδέας, ότι μπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί και σε άλλους τομείς της αγοράς και σε άλλα προϊόντα.
Για όσους βέβαια απορούν, πως μπορεί μία επιχείρηση να είναι λαμόγιο, όταν προσφέρει σε νορμάλ ή χαμηλή τιμή τα άξιας κατασκευής προϊόντα της, αυτό έχει να κάνει με αρκετές καταστάσεις. Π.χ. με την άσχημη και κακοπληρωμένη εκμετάλλευση των εργατών της, με το κατά πόσο πχ πληρώνει τους φόρους της στο κράτος, με το κατά πόσο αγοράζει τις πρώτες ύλες της, από επιχειρήσεις που επίσης σέβονται τους υπαλλήλους τους και τους καταναλωτές τους και πάει λέγοντας.
Εκτός όμως από την καταναλωτική δύναμη σε χρήμα και που το ακουμπάω , όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν καταναλωτική συνείδηση και χαρακτήρα. Πρέπει δηλαδή ως μονάδα, πριν αγοράσω, να έχω κάνει έρευνα αγοράς προϊόντος, επιχείρησης και να έχω τα κότσια για αυτοέλεγχο σύμφωνα τουλάχιστον με την προσωπική ηθική μου ή την ηθική μιας ομάδας ή μακάρι μιας ολόκληρης κοινωνίας ή κράτους.
Ομολογώ βέβαια, ότι ακόμη αν κάποιος έχει την ηθική π.χ. της μη κακής κακής και και κακοπληρωμένης εκμετάλλευσης των εργατών ή ξέρω γω της λαμογιακής εμπορίας και χρήσης δεύτερης και τρίτης ποιότητας ανταλλακτικών-πρώτων υλών βαφτίζοντας τα Εξαιρετικής τεχνογνωσίας, για κατασκευή ΑΑΑ ποιότητας τελικού προϊόντος με σκοπό το λαμογιακό  κέρδος δεν είναι τόσο εύκολο να τα μάθεις και να τα διακρίνεις τη σημερινή εποχή που το ψέμα, η παραπληροφόρηση και η "μαϊμού" πάνε σύννεφο και έχουν και αυτά εξαιρετική τεχνογνωσία. Π.χ. δεν είναι τυχαία τα ποσοστά παράνομου ή νόμιμου πλαστού χρήματος που κυκλοφορούν στην Παγκόσμια Οικονομία.
Όπως και να έχει όμως, αν δε ξεκινήσεις να αγωνίζεσαι γι' αυτό που θεωρείς στραβό, δύσκολα θα ισιώσει από μόνο του, εκτός κι αν περιμένεις να το ισιώσουν άλλοι. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #26 στις: 28/09/12, 22:58 »
Boys
επιτρεψτε μου μια μικρη ιστοριουλα, χωρις περαιτερω σχολια για το τι σημαινει καταναλωτης.
Ειχα κανει μια εισαγωγη γαλλικων κρασιων με λιανικη τιμη πωλησης [με καλο κερδος] περιπου 3ευρω/φιαλη και δεν εφευγαν με τιποτα [καταστημα στας παρυφας του Κολωνακιου].
Μετα απο 6 μηνες ακινησιας , μου ηρθε μια τρελη σκεψη και τα εβαλα βιτρινα με 25ευρω/φιαλη.
Αποτελεσμα , μεσα σε ενα μηνα εφυγαν ΟΛΑ.
Χρειαζονται σχολια? Η τιμη καταξιωσε την ποιοτητα?
 
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #27 στις: 03/12/12, 00:32 »
Για εμενα οι τιμες ειναι σωστες (ποσους ενισχυτες θα παρει ο καθενας εξαλου?), αυτο που ειναι λαθος ειναι το που κατανεμοντε τα κερδη στην αλυσιδα. Ο κατασκευαστης βγαζει ενα τρελο κερδος, ενω το τρανζιστορ π.χ. λογο μαζικης παραγωγης κοστιζει ελαχιστα. Η ενεργεια που χρησιμοποιουμε για να βρουμε την πρωτη υλη για το τρανζιστορ, να την μεταποιησουμε και τελικα να το κατασκευασουμε, ειναι τρομερη. Ισως θα επρεπε γι'αυτο το λογο τα εξαρτηματα να κοστιζουν λιγοτερο.
Επισης πανω απο 50% στην τιμη ενος ενισχυτη που αγοραζουμε ειναι οι φοροι, μεταφορικα και κερδος τελικου πωλητη, οι κατασκευαστες στην πραγματικοτητα δεν βγαζουν και τοσο πολλα ανα κομματι, απλα πουλανε πολλα κομματια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #28 στις: 03/12/12, 10:20 »
(ποσους ενισχυτες θα παρει ο καθενας εξαλου?)

Πές μου ότι κάνεις πλάκα μ'αυτό...!  ;D

Υ.Γ. Πού χαθήκατε κύριος; Καιρό έχουμε να σας δούμε να γράφετε!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #29 στις: 04/12/12, 01:09 »
 ;D Σκεφτηκα οτι ειναι λιγο ειρωνικο να γραφω εγω τετοιο πραγμα τη στιγμη που το εγραφα, αλλα επρεπε να το γραψω, νομιζω οτι ο περισσοτερος κοσμος αντε να παρει 2-3 max ενισχυτες αν ειναι ανετος οικονομικα, και αν δεν τον ικανοιποιει καποιος τον αλλαζει. (Π.χ. ενα μικρο για practice, εναν για γκαζια και εναν πιο κλασσικο).

Υ.Γ. Thank you, μπλεξιμο τρελο με δουλεια και οταν εβρισκα λιγο ελευθερο χρονο καβαλουσα τη μοτο και χανομουν  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
2 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
27 Απαντήσεις
8706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 14:02
από Holyshock
9 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 14:37
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης
42 Απαντήσεις
17435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
1797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:27
από RedWhite83
3 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan
16 Απαντήσεις
9939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης