Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή χορδών απο Regular Slinky σε Hybrid Slinky ή σε Skinny Top Heavy Bottom  (Αναγνώστηκε 2123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα,


Στην κιθάρα μου έχει γίνει set up με 10ρες ErnieBall Regular Slinky Strings {12, 13, 17, 26, 36, 46}
Θέλω να κάνω αλλαγή σε ErnieBall Hybrid Slinky {9, 11, 16, 26, 36, 46}.


Πιστεύετε πως θα δημιουργηθεί πρόβλημα με την αλλαγή αυτή?


Έχει περάσει περίπου 1.5 χρόνια από το set up και τους τελευταίους μήνες η κιθάρα είναι ελάχιστα σκεβρωμένη, σε σημείου που δεν ενοχλεί, δηλαδή το set up δε είναι απαραίτητο για τώρα. Θα την πάω για Set Up προς το τέλος του καλοκαίριου πάντως γιατί θα λείπω κάποιες μέρες το καλοκαίρι και θα μείνει μόνη της.


Με λίγα λόγια πρέπει να αλλάξω χορδές και θέλω να δοκιμάσω τις Hybrid Slinky πιστεύοντας ότι έτσι θα μπορώ να:
~ Διατηρήσω τον ήδη υπάρχον όγκο στα ρυθμικά με τις 3 χαμηλές 10ρες {26, 36, 46}
~ Και να βελτιώσω/αφαιρέσω κάπως τον πολύ 'smooth' ήχο που δημιουργεί ο πάνω μαγνήτης στις 3 πάνω 10ρες {10, 13, 17} έχοντας αλλάξει σε 9ρες {9, 11, 16}


Γενικά χρησιμοποιώ για τα Lead ton Bridge μαγνήτη της κιθάρας γιατί με Neck μαγνήτη σε μερικά σημεία ο ήχος μου φαίνεται περισσότερο ογκώδης απ'όσο θα ήθελα.
Εντάξει βέβαια ~ μάλλον δυστυχώς ~ είναι ήχοι από πεταλιέρα Line 6 PODXT Live, οπότ πολύ πιθανόν όχι τόσο ποιοτικός ήχος.


Δηλαδή τι θα μου προτείνατε, να περιμένω λίγο ακόμα με τις πλέον μισο-σάπιες ErnieBall 10rρες {10, 13, 17, 26, 36, 46} ή να βάλω να δοκιμάσω τις Hybrid Slinky {9, 11, 16, 26, 36, 46} με την την παραπάνω προϋπόθεση στα Lead.


Αν η διαφορά είναι αμελητέα ή σχετικά χαμηλή ~ τα lead me 9ρες{9, 11,16} vs lead με 10ρες{10, 13, 17} είναι σχεδόν ίδιος ήχος τότε καλύτερα να περιμένα προσ το τέλος του καλοκαιριού για Setup με:
ErnieBall Skinny Top Heavy Bottom{10, 13, 17, 30, 42, 52} γιατί σίγουρα θα θέλει ρύθμιση η αλλαγή αυτή σε υβριδικές 10~11ρες.


Δηλαδή αν όντως δεν υπάρχει διαφορά στα Lead που ανέφερα τότε θα ήταν ακόμα καλύτερα να βαρύνω τις μπάσες χορδές σε 11ρες και να αφήσω τις πάνω 10ρες με αυτό το πακέτο ErnieBall Skinny Top Heavy Bottom{10, 13, 17, 30, 42, 52}.
Δηλαδή θα έχω ακόμα πιο ογκώδη ρυθμικά πιστεύω διατηρώντας την ίδια τονικότητα σε Lead.


Α, ξέχασα η κιθάρα μου είναι ESP Horizon FRII ~ με Floyd Rose, με μαγνήτες Seymour Duncan νομίζω SH1N neck, TB4 bridge.
A, άσχετο επίσης ο SH1N έχει λιγότερο output σε gain απ'ότι ο TB4, είναι λογικό έτσι?
Α, επίσης ο ήχος μου είναι κάτι ανάμεσσα σε ήχο Nightwish και AVenged Sevenfold, ή τουλάχιστον θέλω/προσπαθώ να είναι έτσι



Ευχαριστώ και συγνώμη αν σαν ζάλισα με το παραπάνω κατεβατό ^ - ^ '
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/11, 15:19 από Fra »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κανονικα, μετα απο αλλαγη μεγεθους χορδων (πολλοι λενε ακομα και με αλλαγη μαρκας), πρεπει να ξανασεταριστει η κιθαρα.
Δεν νομιζω οτι θα χεις προβλημα, εχω κανει κι εγω παρομοια αλλαγη (αντιθετη με αυτη που λες εσυ, εγω εδω και καιρο γυρισα τελειως σε 10ρες και τωρα σκεφτομαι να παω σε 11αρες). Οκ, μπορει να χρειαστει λιγο ρυθμιση και ειδικα επειδη λες οτι ηδη εχει παρει λιγο το μπρατσο, αλλα δεν νομιζω να φτασει σε σημεια που να μην μπορεις να ρυθμισεις μονος σου την κιθαρα μεχρι να μπορεσεις να την πας για ενα καλο service.
Απο κει και περα, υπο φυσιολογικες συνθηκες, οι 2 μαγνητες πρεπει στα καθαρα να βγαζουν την ιδια ενταση. Επειδη ο neck μαγνητης λογω θεσης δεχεται περισσοτερη ενεργεια απο τος χορδες, συνηθως τον χαμηλωνουν λιγο απο τις χορδες, ενω τον bridge τον εχουν πιο κοντα στος χορδες (παλι λογω θεσης δεχεται λιγοτερη ενεργεια). Ετσι κι αλλιως ο bridge μαγνητης εχει σχεδον παντα μεγαλυερο output ακριβως για αυτον τον λογο που ανεφερα πιο πανω.
Παιξε λιγο με τα υψη και φερτους και τους 2 στην ιδια ακουστικη ενταση στα καθαρα. Στα drive ειναι παλι φυσικο ο ενας να δινει περισσοτερο γκαζι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Οκ, μπορει να χρειαστει λιγο ρυθμιση και ειδικα επειδη λες οτι ηδη εχει παρει λιγο το μπρατσο, αλλα δεν νομιζω να φτασει σε σημεια που να μην μπορεις να ρυθμισεις μονος σου την κιθαρα μεχρι να μπορεσεις να την πας για ενα καλο service.
Το περίεργο με μένα είναι οτι όταν αλλάζω χορδές τότε μετά γίνεται αυτό το ελάχιστο σκέβρωμα, μάλλον κάτι πρέπει να κάνω λάθος στην αλλαγή αν και τις αλλάζω με τον 'παραδοσιακό' τρόπο όπου βγάζω μια χορδή βάζω την καινούρια και λοιπά.

Δηλαδή τον Νοέμβριο που άλλαξα τελευταία φορά χορδές ~ Το ξέρω είναι πολύς καιρός ^^ ~ με το που έβαλα τις καινούριες τότε αμέσως δημιουργήθηκε αυτό το λίγο σκέβρωμα. Είναι ένας λόγος που δεν τις έχω αλλάξει από τότε, γιατί φοβάμαι ότι θα σκεβρώσει παραπάνω ~ Αλλά εντάξει τις διατηρώ σε πολύ καλή κατάσταση τις καθαρίζω σχεδόν μετά από κάθε χρήση. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει πάντως αυτό.

Πόσο μάλλον να ρυθμίσω την κιθάρα ~ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι θα καταστρέψω *-*
Δηλαδή το μόνο που ξέρω είναι να αλλάζω χορδές και να την καθαρίζω λες και είναι χρυσαφικό *ν*

Παράθεση
Απο κει και περα, υπο φυσιολογικες συνθηκες, οι 2 μαγνητες πρεπει στα καθαρα να βγαζουν την ιδια ενταση. Επειδη ο neck μαγνητης λογω θεσης δεχεται περισσοτερη ενεργεια απο τος χορδες, συνηθως τον χαμηλωνουν λιγο απο τις χορδες, ενω τον bridge τον εχουν πιο κοντα στος χορδες (παλι λογω θεσης δεχεται λιγοτερη ενεργεια). Ετσι κι αλλιως ο bridge μαγνητης εχει σχεδον παντα μεγαλυερο output ακριβως για αυτον τον λογο που ανεφερα πιο πανω.
Παιξε λιγο με τα υψη και φερτους και τους 2 στην ιδια ακουστικη ενταση στα καθαρα. Στα drive ειναι παλι φυσικο ο ενας να δινει περισσοτερο γκαζι...

Ναί αυτό είναι πιο κοντά ο Bridge μαγνήτης στις χορδές, η ένταση είναι ίδια ακριβώς αλλά ο Bridge βγάζει γιαυτό το λόγο λίγο παραπάνω gain.

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να μείνω για λίγο ακόμα με τις 10ρες και να βάλω μέσω SetUp υβριδικές ErnieBall Skinny Top Heavy Bottom{10, 13, 17, 30, 42, 52} για ακόμα πιο ογκώδη ρυθμικά και διατηρώντας έτσι το ίδιο πάχος χορδών στiς πάνω χορδές για τα lead.

Ευχαριστώ για την απάντηση! ^^

Το μόνο που μου μένει ως απορία μόνο είναι σχετικά με την τονικότητα του ήχου του πάνω μαγνήτη σε συνδυασμό με το πάχος χορδών. Δηλαδή όσο πιο χοντρή είναι μια χορδή τόσο πιο ογκώδης/ζεστός ήχος στα Lead θα δημιουργείται σε neck μαγνήτη;







 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
7093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
4 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
2 Απαντήσεις
10516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)