Αποστολέας Θέμα: Παρακαλώ να διαγραφεί  (Αναγνώστηκε 24598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Παρακαλώ να διαγραφεί
« στις: 10/08/18, 10:07 »
Δεν συμμετέχω ξανά. Να διαγραφεί και το υπόλοιπο
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/18, 21:06 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι εννοείς το λέμε?
Ποιοί το λένε αυτό?
Το παράδειγμα που φέρνεις(εμείς οι δύο) έχει να κάνει με κουπλέ /ρεφρέν?μινόρε/ματζόρε?
γιατι τότε δεν πρόκειτε για πραγματική μετατροπία...αν παιζεις λα ματζορε πανω σε λα μινόρε το συζητάμε..
προσωπικά για μένα δεν υφίστατε καν μετατροπια σε κλίμακες του ιδίου γενους..ματζόρε- μινόρε...1η-6η βαθμίδα κλπ.Δεν αλλάζει τίποτα απο αποψη διαστηματων..παντα παίζεις ματζόρε..ειτε τον μπαμπά ειτε κάποιο παιδί του.
να λέγαμε χιτζασκιαρ-χιτζαζ-νικριζ- μπαγιάτι-οκ..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 11:09 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οκ εγω θα την ονομάσω μη υπαρκτή.
Επειδή η πραγματική μετατροπία στην μουσική είναι κόλπο κάπως ζόρικο και όχι φυσικά ελληνικό ή αρμένικο κλπ και επειδή δείχνεις χρόνια στο κουρμπέτι σε συμβουλεύω να μελετήσεις το παρακάτω βίντεο όπου θα καταλάβεις πολύ περισσότερο πως γίνονται μετατροπίες ανεξαρτήτως δυτικής ανατολίτικης -κλασσικής - εξωτικής, αρμονίας-θεωρίας-μουσικής ή όπως αλλιώς εσύ θέλεις ονόμασε το.Συν τοις άλλης μιλάς για "ελληνική μετατροπία" φερνοντας σαν παράδειγμα δυτικές κλίμακες και όχι αυτες που χρησιμοποιουνται στην ελληνική μουσική.Αυτό τι είναι?πως το ονομάζεις?
! No longer available

Πες στους φίλους σου μινοροματζορους να κανουν τον 15αυγουστο βαφτίσια με άλλο όνομα για την "ελληνική μετατροπία"
Προτείνω να την ονομασετε Βασίλο..όπου γαμος και χαρα.....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 11:55 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το βίντεο σου ενδαφέρον αλλά πολύ μεγάλο θα το δω με την ησυχία μου όταν έχω χρόνο.
Μείνε στο '' Διύλιση του κώνωπα και κατάποση της καμήλου''! Φαίνεται δεν είδες το αρχικό συνημμένο βιντεο μου και τι θέλω να μεταδώσω!!
Ίσως η φωτογραφία σε πείσει!
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ όσο ξέρω, "ελληνική μετατροπια" δεν υπάρχει. "Αργκό της πιάτσας" ίσως. Πες το έτσι να είμαστε καλά και μην πας να βγάλεις τρελό έναν άνθρωπο που και ξέρει από θεωρία και προσπαθεί να σε βοηθήσει.

Όλα καλά Στέφανε. Έχεις καλές προθέσεις, ρίχνεις δουλειά κτλ. Να μην πήγαινες κόντρα σε όποιον έχει περισσότερες γνώσεις από σένα στα φόρα που συναντάς και σου διορθώνει οτιδήποτε παρατηρεί πως σου ξέφυγε στα κείμενά σου...

Αν ήσουν πιο διαλλακτικός θα είχες πολύ λιγότερους διαπληκτισμούς, εγγυημένα.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βλέπω ωραίο σκαρί..Πας στο ψάρι καθόλου?
Βγάλαμε πριν 5-6 μέρες καμιά 20αρια κιλά σαργούς...αγανακτήσαμε να τους πουλήσουμε..
Δεν ξέρω τίποτα σχετικά και σε σχέση με κάποιον ..όπου είμαι επικριτικός είναι γιατί δεν θέλω να επικρατούν απόψεις που αναιρούν αντικειμενικότητες...Επίσης δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο..είναι πασιφανές οτι λατρεύει την μουσική.Οπότε είμαστε στην ίδια πλευρά.


Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ξαναρχίσαμε τα ίδια????
Στο αρχικό ποστάρισμα είπα: ....Μινορομάτζορο/ Ματζορομίνορο (αν και επισήμως δεν υφίσταται τέτοιος όρος στη μουσική θεωρία!!!!)…..
Ιδέα δεν έχω από κλασσική μετατροπία κι ‘’ούτε μ’ ενδιαφέρει’’ !!
Εμένα μ' ενδιέφερε πως μπορώ να παίξω με διατονικό όργανο τέτοια κομμάτια... και το κατάφερα και θέλω να το μεταδώσω.
Νομίζεις πως η λέξη μετατροπία είναι εύστοχος; επειδή την έδωσαν μουσικοί;  Το λέει και ο Αδάμ στη ''Αρμονία'' του πως δεν είναι η σωστή!!Ενώ την αντίστοιχη αγγλική ''modulation = διαμόρφωση'' σαν ηλεκτρονικός την θεωρώ πολύ πιο σωστή.
Τώρα το πως θα ονομάσουμε την πληθώρα των ελληνικών κομματιών (Dm/D … & Dm/F….)  που αναφέρω στο LINK , δεν το έχω βρει αν και ρώτησα από παλιά στα Forums και γι' τα ονόμασα έτσι που όμως από μικρός ακούω ότι τα λένε, ειδικά τα πρώτα
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
Μην άγχεσαι χωρίς λόγο, δεν είπαμε τίποτα προσβλητικό..Ο στέφανος δείχνει ώριμος και δεν νομίζω να περεξηγεί το ύφος μου..
Απ'οσα εχω δει και έχει ανεβάσει πάντως εγω τον σέβομαι για την αγαπη του και όσα προσπαθει να δώσει, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
Μην άγχεσαι χωρίς λόγο, δεν είπαμε τίποτα προσβλητικό..Ο στέφανος δείχνει ώριμος και δεν νομίζω να περεξηγεί το ύφος μου..
Απ'οσα εχω δει και έχει ανεβάσει πάντως εγω τον σέβομαι για την αγαπη του και όσα προσπαθει να δώσει, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.


Ευχαριστώ. Έτσι ακριβώς
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
Μην άγχεσαι χωρίς λόγο, δεν είπαμε τίποτα προσβλητικό..Ο στέφανος δείχνει ώριμος και δεν νομίζω να περεξηγεί το ύφος μου..
Απ'οσα εχω δει και έχει ανεβάσει πάντως εγω τον σέβομαι για την αγαπη του και όσα προσπαθει να δώσει, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
Όχι, αλλού πήγαινε το σχόλιό μου..Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν. Και εδώ και στους γείτονες. Με τον Κο Στέφανο ως OP. Και άκρη δε βγήκε. Και δε βγήκε γιατί-όπως σε όλα του σχεδόν τα θέματα-ξεκινάει αμυνόμενος πιστεύοντας ακράδαντα πως έχει δίκιο.
Όπως καταλαβαίνεις, δε μπορώ παρά να είμαι απαισιόδοξος για την τύχη του παρόντος thread. Και μακάρι να διαψευστώ.
Φυσικά και σεβόμαστε τον κόπο ενός ανθρώπου όταν θέλει να προσφέρει. Αυτό δεν θα έπρεπε να είναι προς συζήτηση. Το θέμα είναι να μπορούμε να κάνουμε διάλογο, όχι προσπάθεια επιβολής της όποιας γνώμης μας. Ειδικά δε όταν υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερες γνώσεις οι οποίοι με επιχειρήματα αποδεικνύουν τα λεγόμενά τους.Και αυτό είναι γενικό, δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό το thread.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 13:20 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξαναρχίσαμε τα ίδια? ???
Εμείς;; ;D ;D ;D


Τέλος πάντων, δεν θα το συνεχίσω. Απλά, Στέφανε, να ξέρεις πως πρέπει να κατανοείς πώς είναι πιθανότερο να ερμηνευτούν αυτά που γράφεις. Δεν μπορείς να γράφεις σαν σε άτομα που είναι φίλοι σου χρόνια. Εδώ τα πάντα εκλαμβάνονται πιο "αντικειμενικά" και όταν αναιρείς ορισμούς μουσικής θεωρίας δεν γίνεται να μείνει αναπάντητο κάτι τέτοιο γιατί διαβάζουν και άτομα μικρότερης ηλικίας ή αλλά που ψάχνουν να μάθουν κάτι. Δεν γίνεται να υφίσταται κάτι "λάθος". Τουλάχιστον όρισέ το καταλληλότερα ώστε να μην θίγεις ούτε τη μουσική θεωρία που, όπως δηλώνεις, δεν σε ενδιαφέρει, ούτε άτομα που έχουν λιώσει για να τη μάθουν.


Δεν αμφιβάλει κανεις πως αγαπάς αυτό που κανεις αλλά, παρ'όλ'αυτά, ανακρίβειες (ειδικά όταν "αρθρογραφούμε") δεν είναι αποδέκτες. Οι διορθώσεις αυτόματες...αυτό που δημιουργεί μονίμως πρόβλημα είναι οι αντιδράσεις σου στις διορθώσεις. Αν ήσουν πιο δεκτικός δεν θα είχαμε "τα ίδια" κάθε φορά. Αυτά.


Υ.Γ.: Και δε σου λέω πως μια διόρθωση θα είναι πάντα σωστή. Αναρωτήσου όμως "τι έκανα λάθος;". Και θα τη βρούμε τη λύση...



Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


εντάξει στέφανε είναι θέμα άποψης...το να αλλάξω τονική αλλα να βρίσκομαι εντος διατονικά...δηλαδη να πάρω την τονικη κάποιας βαθμίδας της ίδιας κλίμακας και να συνεχήσω να κινουμε διατονικά-διαστηματικά μέσα της  για μένα δεν αποτελεί μετατροπία...Για σένα αποτελεί...κανένα πρόβλημα...το θέμα είναι η πραγματικότητα ποια είναι...εντάξει είπες "είδος" μετατροπίας...αλλα και πάλι αγγίζει αντικειμενικότητα...σιγουρα θα έβρισκες εναν πιο καταλληλο ορισμό...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αντί απάντησης:
Στο video αυτό που δημοσιεύτηκε στις 28 Σεπ 2011 έχουμε ''Τονική Μετατόπιση μέσα στο ίδιο τονικό κέντρο '' .Το κομμάτι ''Ο Κυρ - Αντώνης'' ,όπως και άλλα παρόμοια το παίζω με αντίστοιχα μια φυσαρμόνικα Μινόρε Αρμονικό και μια φυσαρμόνικα ματζόρε.
‘’Σήμερα’’ με την ‘’Stefanos Minor Nat key harmonica’’ κατάφερα και το παίζω με μια.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=106&v=-dm7j65kfuw
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
Μην άγχεσαι χωρίς λόγο, δεν είπαμε τίποτα προσβλητικό..Ο στέφανος δείχνει ώριμος και δεν νομίζω να περεξηγεί το ύφος μου..
Απ'οσα εχω δει και έχει ανεβάσει πάντως εγω τον σέβομαι για την αγαπη του και όσα προσπαθει να δώσει, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
Όχι, αλλού πήγαινε το σχόλιό μου..Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν. Και εδώ και στους γείτονες. Με τον Κο Στέφανο ως OP. Και άκρη δε βγήκε. Και δε βγήκε γιατί-όπως σε όλα του σχεδόν τα θέματα-ξεκινάει αμυνόμενος πιστεύοντας ακράδαντα πως έχει δίκιο.
Όπως καταλαβαίνεις, δε μπορώ παρά να είμαι απαισιόδοξος για την τύχη του παρόντος thread. Και μακάρι να διαψευστώ.
Φυσικά και σεβόμαστε τον κόπο ενός ανθρώπου όταν θέλει να προσφέρει. Αυτό δεν θα έπρεπε να είναι προς συζήτηση. Το θέμα είναι να μπορούμε να κάνουμε διάλογο, όχι προσπάθεια επιβολής της όποιας γνώμης μας. Ειδικά δε όταν υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερες γνώσεις οι οποίοι με επιχειρήματα αποδεικνύουν τα λεγόμενά τους.Και αυτό είναι γενικό, δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό το thread.
χαχα, γέλασα(με την αληθινή έννοια) οταν διάβασα οτι δεν μπορεις να εισαι παρα απαισιόδοξος για την τύχη του διαλόγου.Είναι γιατι τυχαίνει να έχω διαβάσει πολλους απο τους διαπληκτισμούς που ανεφέρεις...όμως δεν υπάρχει πρόβλημα..Ανοιχτό μυαλό υπάρχει και φυσικά διάθεση για συζήτηση...σε κάτι που έχει ουσία...όπως το συγκεκριμένο ζήτημα..Καμία διάθεση για διαπληκτισμό...



Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Συμφωνώ μαζί σου .... συζήτηση κι όχι τρολλάρισμα !!
….και το τι εννοώ κυρίως με τη λέξη ‘’ματζορομίνορο ‘’ (που της δίνω κι άλλες ονομασίες) σε 7 κομμάτια ελληνικά και ξένα… από Μαρ 2016 στο παρακάτω βίντεο:
Δυστυχώς εδώ (Dm/D , Am/A....) δεν μπορεί να γίνει με μια φυσαρμόνικα αν και τότε ‘’έσπαγα’’ το κεφάλι μου και ρωτώντας.... τότε ειδικά στο Noiz με τα τρολλαρίσματα!!!! Πάντως έκτοτε όλα αυτά μπορεί να είναι από ερασιτέχνη μουσικό όμως έχουν βοηθήσει πολλούς με επισκέψεις[/size] που ξεπέρασαν το 1[/size]εκατομμύριo στο Blog & Youtube και με καθημερινά Π.Μ     https://www.youtube.com/watch?v=WktoI2Q2VDs
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρε χρυσέ μου, τις ίδιες νότες μιας κλίμακας δεν πάιζεις και στο φα ματζόρε και στο ρε μινόρε και σε όλες τις υπόλοιπες συγχορδίες του κομματιού?Που μετέτρεψες κάτι... σε κάτι άλλο?Και λες παω σε αλλο τονικό κέντρο..γιατι να πάς σε αυτα τα τονικά κέντρα?..πήγαινε σε άλλα..μάθε αναστροφές..έχεις στην διάθεση σου τουλάχιστον 6 διαφορετικές κινήσεις σε τόνους μόνο απο το ρε μινόρε στο λα ματζόρε..καταλαβαίνεις?και αυτες είναι οι ευνόητες ως κινήσεις...δεν το τραβάω ....το μυαλό υπάρχει για να ανοιγει..μην λες δεν με ενδιαφέρει..και εγωτο εχω πει στην ζωη μου αλλα αποδειχτηκε οτι τελικά έχασα που αγνόησα κάτι..

Παίζεις μια κλίμακα και αυτο είναι όλο..Η πατέντα με την φυσαρμόνικα οκ, κατοχυρωσε την αν μπορείς..Αυτά...πάω θάλασσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 14:03 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
γιατί απλά φίλε μου η φυσαρμόνικα είναι όργανο διατονικό.... που στην 1η οκτάβα τις λείπουν νότες!!! κι εγώ πάω για μπάνιο . Καλό απόγευμα.
Το θέμα βλέπεις το έθεσα στα ''Άλλα όργανα''.
Με όργανα χρωματικά δεν υφίσταται το πρόβλημα. Τόσο απλά!

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γράψε αλλη αρμονία εσυ για την φυσαρμόνικα...
την αρμονία της φύσας..το λεει και η λέξη άλλωστε..φυσα-αρμόνικα..
καλες βουτιές.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 14:20 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Γράψε αλλη αρμονία εσυ για την φυσαρμόνικα...
την αρμονία της φύσας..το λεει και η λέξη άλλωστε..φυσα-αρμόνικα..
καλες βουτιές.
Ξαναθέτω το αρχικό βίντεο γιατί είμαι σίγουρος δεν το είδες κι αν θες τα ξαναλέμε επ' αυτού. Η αρμονία είναι η ίδια αλλά το όργανο δεν έχει τη δυνατότητα (όπως τα χρωματικά)!!
https://www.youtube.com/watch?v=49YLKpr3fyk
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άλλαξε όργανο αν σε χαλάει βρε αδελφέ..
Μην το κατηγορείς πιά...ολο σου φταιει αυτη η φυσαρμονικα και όλο στην μπουκα σου την έχεις...Μαζι δεν κανετε και χωρια δεν μπορειτε..
πάρε κανα κλαρίνο να δεις τον Ιησού με τσαρουχια και φουστανέλα..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 14:33 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ότι ένα όργανο "δεν χωράει όλες τις νότες" και πρέπει να αλλάξουμε δεν σημαίνει μετατροπια, η οποία είναι θεωρητική έννοια συγκεκριμένου ορισμού.

Στέφανε στο εξηγεί πολύ ωραία ο talfarlow μερικά ποστ παραπάνω.

Θαρρω πως χρειάζονται ένα γερό ξεσκόνισμα οι θεωρητικές σου γνώσεις γιατί κάποια πράγματα που λες δεν βγάζουν νόημα σύμφωνα με την οικουμενικά αποδεκτή μουσική θεωρία.

Σε παρακαλώ, προσπάθησε να καταλάβεις τι λέμε πριν θιχτεις και αρχίζεις να νιώθεις προσβεβλημένος που σου "χαλάμε το θεμα".

Και λάθος να χουμε, συζήτησέ το το θεματάκι. Μην ξεθαβεις το τσεκούρι του πολέμου. Αλλά για να απαντήσεις σε κάποιον πρέπει να καταλάβεις τί σου λέει.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
...δεν θίγομαι....Το αντίθετο. Απλά ξαναλέω δείτε προσεκτικά το βίντεο και οι φωτογραφίες του δείχνουν επακριβώς την τροποποίηση και την ευκολία παιξίματος. Η αλλαγή έγινε ακριβώς για να παίζεται τέτοια μελωδία που θα απαιτούσε 2 φυσαρμόνικες (επειδή αυτή που κυκλοφορεί στην αγορά είναι αρμονικό μινόρε που απλά την τροποποίησα σε φυσικό μινόρε ώστε να παίζει και τη σχετική της ματζόρε). Τόσο απλά και μάλιστα όχι απ' τα γραπτά αλλά από τη μελωδία που την ίδια μελωδία την παίζω με 3 διαφορετικούς τρόπους (διαφορετικά όργανα)
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπήρχαν στην αγορά φυσαρμόνικες φυσικού μινόρε; Να κανεις και τη δουλειά σου πιο εύκολα;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/07, 19:57
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
15 Απαντήσεις
5861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
9 Απαντήσεις
4195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 01:02
από vartanis
12 Απαντήσεις
4766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 09:39
από JP.M
8 Απαντήσεις
3997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 16:35
από kyklotron
19 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:48
από JohnKoutsou
5 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 00:44
από skom
17 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 10:20
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/13, 19:50
από Pavl0s