Αποστολέας Θέμα: Ακομα παλευετε με τα Vista?  (Αναγνώστηκε 22237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #25 στις: 14/05/07, 10:29 »
Εχω την εντυπωση πως η MAC μπηκε στο νοημα:

http://www.apple.com/getamac/ads/

( πολλες φορες αισθανομαι αρκετα φτωχος για τετοια μηχανηματα..αλλα τουλαχισοτν βλεπω που πανε τα λεφτα..σε εξυπνες διαφημισεις )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #26 στις: 21/05/07, 07:40 »
Δηλαδή κι εγώ θα πρέπει κάποια στιγμή να βάλω Ftista; :-\

Δε θέλω! >:(
Μια χαρά βολεύομαι και με τα ΧΡ! >:(
Γιατί να χαρίσω λεφτά για Ftista;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #27 στις: 21/05/07, 10:12 »
Γιατι ηδη μερικα παιχνιδια φροντιζουν να αναγραφουν "Only for Windows Vista" ( βλεπε το HALO 2 ). Με λιγα λογια, η Microsoft σου λεει "Κυριε, εμεις δεν σε πιεζουμε να αλλαξεις λειτουργικο...εαν θελεις ομως να παιξεις το παιχνιδι...αλλαξε!"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #28 στις: 21/05/07, 11:59 »
@csd
Δεν χρειάζεται να χαρίσεις σε κανέναν λεφτά για τα Ftista.
Απλά τα κατεβάζεις από το ινετ/torrents...:)
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Steel Dragon

  • Επισκέπτης
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #29 στις: 21/05/07, 13:45 »
Παντως εγω τοσα χρονια με τα Windows εμαθα να χειριζομαι τους υπολογιστες , με εχουν κανει ειδικο , στα backup , στα dll ,στα libraries ,στα spywares ,στους ιους , κοληματα κτλ. Δυσκολευόμουνα να βαλω linux αλλα δεν πηγαινε αλλο ...
Εβαλα τα ubuntu και εχω ξεχασει τι θα πει προβλημα , οσο για το χειρισμο εινααι θεμα συνηθειας .Και επειδη ηθελα να εχω και προγραμματα των windows εβαλα το wine(κατι σαν virtual pc για τους mac) και τα τρεχει κανονικα στα linux.

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #30 στις: 21/05/07, 14:05 »
Να μιλησω λοιπον κι εγω, κυριως για τα MAC μιας και απο λειτουργικα συστηματα δεν ξερω και πολλα ( πλην των βασικων MacOS και Windows ).
Ολοι οι μεγαλοι επαγγελματιες ηχοληπτες χρησιμοποιουν MaC υπολογιστες. Επισης, μην ξεχναμε πως τα pro tools πρωτοεμφανιστηκαν σε MAC υπολογιστες. Η απαντηση στην ερωτηση "μα γιατι;" ειναι παρα πολυ απλη.
Μιλαμε για τα πιο σταθερα συστηματα απο αποδοση, κατι που χρειαζεται ενας επαγγελματιας. Η χρηση των πορων μεσω του λειτουργικου, καθως και ο ελεγχος των hardware μηχανηματων, ειναι καλυτερη σε σχεση με τα PC.
Βεβαια, το ο,τι καθε υπολογιστης MAC κοστιζει 2πλασια απο εναν κλασσικο PC, ειναι ενας λογος που πολλοι χρηστες δεν προτιμουν για την αγορα τους MAC.
Παρολαυτα, εαν ειχα τα λεφτα, θα επαιρνα εναν MAC. Θα ειχα γλυτωσει πολλα "κοψιματα", "διακοπες" και ολα αυτα τα καλα που εχουν οι PCs.


Οχι!ΠΛεον κοστιζουν το ιδιο γτ μεχρι να φερεις το πισι στα μετρα σου να του αλλαξεις καρτες,να του βαλεις bluetoth, να βαλεις τα επιπλεον ανεμιστηρικια,να βαλεις καμαι καρτα ηχου της προκοπης κλπ κλπ καταληγεις στα ιδια λεφτα με τον Mac αν οχι σε ποιο ακριβες λυσεις....Τωρα που ειανι συμβατα μαλιστα και με τα Winblowz της M$ δεν εχει νοημα να απς για πισι οποως πολυ σωστα τονισαν πιο πριν καποιοι...


Αχ...θελω τοσο πολυ να MHN πρεπει να περναω ωρες σε Driver update,απειρα restart Κια προβληαμτα ασυμβατοτητας που να με οδηγουν σε revert σε παλιους drivers...
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #31 στις: 21/05/07, 15:52 »
Ρε παιδια λιγο ελεος, κανεις δεν σας υποχρεωνει να αναβαθμισετε. Επειδη εβγαλε η μς καινουριο λειτουργικο, παει να πει σωνει και καλα οτι πρεπει να αναβαθμισουμε? Γιατι δεν κρατατε τα ΧΡ? Εχουν βγει μηπως τοσες πολλες εφαρμογες 'vista only' που δεν μπορειτε να ζησετε χωρις αυτες?

Και στην τελικη αμα θελετε να παιζετε παιχνιδια στο πισι, πηγαινετε παρτε καμια παιχνιδομηχανη, η οποια θα σας βγει και πιο φτηνη.....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #32 στις: 21/05/07, 15:59 »
Ο Εnema έχει απόλυτο δίκιο! Όποιος χρειάζεται τα Vista, ας αναβαθμίσει τώρα, αλλιως δεν υπάρχει κανεις λόγος να ξοδέψει τα ωραία του λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #33 στις: 21/05/07, 16:44 »
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι αναφέρονται γενικά, αφού όπως πάει η υπόθεση σε λιγότερο από ένα χρόνο θα σε υποχρεώνουν να έχεις Vista...Εύχομαι να μην γίνει.
Παρόλ'αυτά ξαναλέω...Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ούτε τα ωραία σου λεφτά, ούτε να έχεις υπερμηχάνημα αφού έχουν βγει πολλές εκδόσεις των Vista...Δεν είναι και τόσο τραγικό...Το ινετ βογκάει από εμπόρευμα !:)
Ως τότε πάντως, XP και βλέπουμε...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #34 στις: 21/05/07, 19:35 »
Vista sucks donkey balls. For now :P Δώστε τους λίγο χρόνο ακόμα. Πέρα από τις ομορφιές που βλέπετε επιφανειακά, τα Vista έχουν στηριχθεί σε μια εντελώς νέα αρχιτεκτονική που θα κάνει τη ζωή των κατασκευαστών εφαρμογών πολύ πιο εύκολη και θα προσφέρει δυνατότητες που τώρα μπορεί να μη φαίνονται, αλλά όταν υπάρξουν νέες εφαρμογές θα γίνουν πιο ορατές. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καν υποστήριξη συσκευών για τα Vista σε μεγάλο βαθμό. Όσον αφορά στο Linux περιμένουμε διάφορες εξελίξεις αυτό τον καιρό. Η alpha έκδοση του Kde 4 μόλις κυκλοφόρησε και η RC θα κυκλοφορήσει μάλλον τον Οκτώβρη. Bery + Compiz ξανασμίγουν και η Microsoft έχει συνάψει συμφωνία με Novell και παραλίγο με Redhat. Το ίδιο η DELL και άλλες μεγάλες εταιρείες. Παρεπιπτώντος το AIGLX δεν θα αντικαταστήσει το Compiz, αλλά το XGL, το υπόβαθρο διάφορων 3D εφαρμογών που μέχρι τώρα επέτρεπε μόνο σε μία εφαρμογή να τρέχει 3d accelerated.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #35 στις: 21/05/07, 20:25 »
Υπάρχει περίπτωση να τσιμπήσω ένα laptop...Ξάπως παλιό... Τα linux είναι καλή ιδέα???
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #36 στις: 21/05/07, 20:33 »
Υπάρχει περίπτωση να τσιμπήσω ένα laptop...Ξάπως παλιό... Τα linux είναι καλή ιδέα???


Ναι είναι καλή ιδέα, πολλές φορές το linux τρέχει πολύ γρηγορότερα από Windows σε παλιά μηχανήματα! Δοκίμασε το Ubuntu Linux, που είναι το πιο εύκολο στην εγκατάσταση. Βέβαια, μερικά παλιότερα λάπτοπ είχαν πρόβλημα, ειδικά με την κάρτα ασύρματου δικτύου. Δεν χάνεις πάντως τίποτα να δοκιμάσεις...

Υ.Γ.: Δες εδώ για εικόνες, λεπτομερείς οδηγίες για εγκατάσταση και διάφορες πληροφορίες:
http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntustudio7.04
(είναι 6 σελίδες, αν δεν το πρόσεξεις... ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/07, 21:23 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #37 στις: 21/05/07, 21:33 »
Όταν λες παλιό laptop τί εννοείς ακριβώς?
Και τα XP καλά θα τρέχουν αρκεί βέβαια να τα σετάρεις καλά.


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #38 στις: 21/05/07, 22:35 »
Δεν εννοώ κανα αρχαίο, απλά θέλω να πειραματιστώ με linux. Υπάρχουν αντίστοιχες εκδόσεις για laptop, αυτό θέλω να μάθω...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #39 στις: 21/05/07, 23:19 »
Δεν εννοώ κανα αρχαίο, απλά θέλω να πειραματιστώ με linux. Υπάρχουν αντίστοιχες εκδόσεις για laptop, αυτό θέλω να μάθω...

Όχι, δεν υπάρχουν ειδικές εκδόσεις για laptop, είναι οι ίδιες και για laptop και για desktop. Όπως και στα Windows, η έκδοση είναι μία και εγκαθίσταται παντού.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #40 στις: 22/05/07, 05:36 »
Αν πρόκειται να βάλεις linux σε laptop καλύτερα να φορτώσεις το kubuntu 6.06 (dapper drake) ή  6.10 (edgy eft). Το πρώτο θα είναι πιο σταθερό, το δεύτερο λίγο πιο καινούργιο. Το 7.06 (feisty fawn) καλύτερα μη το βάλεις ακόμα γιατί πρόσφατα κυκλοφόρησε και έχει ακόμα προβληματάκια που θα σου πρήξουν τα αχαμνά. Εκτός αν θες να περιμένεις κανα δύο μήνες ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #41 στις: 22/05/07, 07:08 »
Δεν εννοώ κανα αρχαίο, απλά θέλω να πειραματιστώ με linux. Υπάρχουν αντίστοιχες εκδόσεις για laptop, αυτό θέλω να μάθω...

υπαρχουν καποιες εκδοσεις lite που ειναι πιο ελαφριές
και ειναι καταληλες για λαπτοπ η παλια pc
ψαξτο ειδικα σε torrent και θα βρεις πολλα.
προτείνω να δεις το suse με kde περιβαλλον
το ubuntu δεν μου αρεσει πολυ αλλα δες τα ολα.
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #42 στις: 22/05/07, 12:51 »
Οπως βλεπετε, αυτο ειναι ενα καλο των πισι. Οταν ενα μηχανημα παλιωσει, του περνας λινουξ και το κανεις ειτε σερβερ, ειτε κατεβαστηρι, ειτε το εχεις για να πειραματιζεσαι.
Ενω τα mac οταν παλιωσουν... πρεπει να παρεις καινουριο.

Επισης

Εχετε σκεφτει λιγο καλυτερα την φραση 'τα windows κολλανε' ? Προσεξτε τι λετε: Τα windows κολλανε. Μηπως δεν κολλανε τα windows αλλα οι εφαρμογες που τρεχουν? Ποσο συνχα σας εχει τυχει απλα να ανοιξετε το πισι και να σας πεταξει σφαλμα το πισι? (μην ακουσω κανεναν να πει για κανα αρχαιο και κατεστραμμενο μηχανημα με 95αρια, μιλαμε παντα για ΣΩΣΤΟ μηχανημα στον μεσο ορο και με καινουριο λειτουργικο).

Ειναι οπως στα pda οσοι παρακολουθουν. Πιο παλια οσο τα παλμ ειχαν την πλειοψηφια των προγραμματων, ειχαν αυτα τα προβληματα και τα κολληματα κτλ. Οταν ομως τα pocket pc αρχισαν να κερδιζουν εδαφος, οσο περισσοτερες εφαρμογες εβγαιναν γι'αυτα τοσα περισσοτερα προβληματα εβγαιναν. Πριν γινει αυτο σχεδον δεν ειχαν.

Οποτε οπως βλεπετε, δεν φταιει το λειτουργικο αλλα οι εφαρμογες. Δεν ειναι προβλημα της εταιριας, αμα πηγαινει ο καθε 'προγραμματιστης' και φτιαχνει ενα προγραμμα με κολληματα και bugs και κρασαρει το συστημα. Και αυτο ειναι με τα windows γιατι σημερα κακα τα ψεμματα, οποιος θελει φτιαχνει προγραμμα. Ενω στις αλλες πλατφορμες, οπου οι εφαρμογες ειναι πιο λιγες, εχουμε και λιγοτερα κολληματα. Οπως και λιγοτερους ιους κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #43 στις: 22/05/07, 12:58 »
@Enema
Σωστά όσα λες περί mac, αλλά σήμερα που φέρουν intel dual core και με τη δυνατότητα να τρέχεις και Windows με partition στο σκληρό, αυτομάτως όταν παλιώσει δεν χρειάζεται να το πετάξεις.
Όσο για τα Windows και τα κολλήματά τους...Σίγουρα ποτέ δεν φταίει μόνο ένα λειτουργικό αλλά και τα προγράμματα που τρέχουν σε αυτό.
Από κει και πέρα, τα mac δεν τρέχουν από μόνα τους...Και εκεί φορτώνονται διάφορα προγράμματα ειδικά διαμορφωμένα για mac...παρόλ'αυτά δεν κολλάνε...Οπότε σίγουρα κάτι παίζει και με το λειτουργικό...
Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι τα Windows δεν κολλάνε τόσο πολύ αν τα σετάρεις καλά, ξέρεις τι θες και δεν φορτώνεις όλα τα προγράμματα του κόσμου στην εκκίνηση.
Απλά λίγη προσοχή παραπάνω.

Τέλος, Μεταβαρόνε περί Linux δεν γνωρίζω τί είναι καλύτερο να βάλεις. Γνωρίζω όμως, ότι ειδικές εκδόσεις για laptop δεν υπάρχουν, απλά επιλέγεις εσύ από μόνος μου μία έκδοση με χαμηλές απαιτήσεις...π.χ στα Vista με όλα τα laptop δίνουν Home Edition kai oxi Ultimate...
Οπότε αντίστοιχα και με Linux βλέπεις ποια έκδοση σε καλύπτει περισσότερο.
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #44 στις: 22/05/07, 13:03 »
Εγώ πάντως θυμάμαι ένα βιντεάκι (είχε παιχτεί και στην τηλεόραση) κατά την παρουσίαση κάποιων Windows (των 98 αν θυμάμαι καλά), όπου ήταν παρών και ο ίδιος ο Gates και τα Windows πετάξαν μπλε οθόνη μόνα τους λίγο αμέσως μετά το boot κατά τη διάρκεια της παρουσίασης!!  ;D
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #45 στις: 22/05/07, 13:05 »
xaxa το θυμάμαι κι εγώ τρομερή φάση...πρέπει να ταν Millenium όμως...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #46 στις: 22/05/07, 13:15 »
Εχετε σκεφτει λιγο καλυτερα την φραση 'τα windows κολλανε' ? Προσεξτε τι λετε: Τα windows κολλανε. Μηπως δεν κολλανε τα windows αλλα οι εφαρμογες που τρεχουν? ιους κτλ.
α αφου ειναι ετσι εγω θα εχω υπολογιστη με σκετο λειτουργικο για να μην εχει προβληματα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #47 στις: 22/05/07, 13:24 »
Οποτε οπως βλεπετε, δεν φταιει το λειτουργικο αλλα οι εφαρμογες. Δεν ειναι προβλημα της εταιριας, αμα πηγαινει ο καθε 'προγραμματιστης' και φτιαχνει ενα προγραμμα με κολληματα και bugs και κρασαρει το συστημα. Και αυτο ειναι με τα windows γιατι σημερα κακα τα ψεμματα, οποιος θελει φτιαχνει προγραμμα. Ενω στις αλλες πλατφορμες, οπου οι εφαρμογες ειναι πιο λιγες, εχουμε και λιγοτερα κολληματα. Οπως και λιγοτερους ιους κτλ.
Θέλεις να σου αναφέρω συγκεκριμένα κολλήματα απο εφαρμογές της ίδιας της Microsoft?
Επανειλλημένα κολλήματα με τον Windows και τον Internet Explorer
Ελάχιστες φορές στο office
Σε παιχνίδια όπως Midtown Madness και Flight Simulator (ειδικά στο τελευταίο τράβαγα τα μαλλιά μου)
Ελπίζω η Micro$oft να μην έχει στη διάθεσή της τον "κάθε προγραμματιστή" ε?  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/07, 13:34 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #48 στις: 22/05/07, 14:08 »
α αφου ειναι ετσι εγω θα εχω υπολογιστη με σκετο λειτουργικο για να μην εχει προβληματα.

Πανε παρε. Δεν σε εμποδιζει κανεις.

Θέλεις να σου αναφέρω συγκεκριμένα κολλήματα απο εφαρμογές της ίδιας της Microsoft?
Επανειλλημένα κολλήματα με τον Windows και τον Internet Explorer
Ελάχιστες φορές στο office
Σε παιχνίδια όπως Midtown Madness και Flight Simulator (ειδικά στο τελευταίο τράβαγα τα μαλλιά μου)
Ελπίζω η Micro$oft να μην έχει στη διάθεσή της τον "κάθε προγραμματιστή" ε?  ;)

Προσωπικα ουδεποτε αντιμετωπισα σφαλμα η κολλημα με οσα απο αυτα ανεφερες. (βεβαια δν χρησιμοποιω πλεον ΙΕ αλλα τεσπα..)
Τα midtown τα εχω λιωσει. Και με τιμονιερα και χωρις. Δεν μου εβγαζαν καποιο σφαλμα. Μηπως ηταν καποιο προβλημα του υπολογιστη σου?

Δεν αρνουμαι οτι δεν μπορουν να σου κολλησουν. Αλλα ειναι ενα σωρο παραγοντες που επηρεαζουν αυτο το αποτελεσμα (τι προγραμμα τρεχεις στο backround, τι εχεις πειραξει σε ρυθμισεις και registry, αμα γινεται καποιο conflict μεταξυ προγραμματων ή drivers... ενα σωρο). Δεν ειναι να ριχνουμε το φταιξιμο ΜΟΝΟ σε αυτα.

Και μενα δεν μου επαιζε το GTA SA στο πισι. Δεν γινοταν ΚΑΝ εγκατασταση. Αφοτου εκανα φορματ, εγκατασταθηκε κανονικα. Ιδιο λειτουργικο, ιδιο παιχνιδι. Αυτοματα, καταλαβαινεις οτι 'κατι αλλο' εφταιγε.

Οσων αφορα τους προγραμματιστες φυσικα δεν αναφερομαι μονο στην μικροσοφτ. Ο καθε προγραμματιστης ειναι οποιοσδηποτε που βγαζει ενα προγραμμα, ειτε απο ενα απλο freeware arcade game, μεχρι και σουιτες λειτουργικων.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ακομα παλευετε με τα Vista?
« Απάντηση #49 στις: 22/05/07, 16:12 »
Δεν αρνουμαι οτι δεν μπορουν να σου κολλησουν. Αλλα ειναι ενα σωρο παραγοντες που επηρεαζουν αυτο το αποτελεσμα (τι προγραμμα τρεχεις στο backround, τι εχεις πειραξει σε ρυθμισεις και registry, αμα γινεται καποιο conflict μεταξυ προγραμματων ή drivers... ενα σωρο). Δεν ειναι να ριχνουμε το φταιξιμο ΜΟΝΟ σε αυτα.
Δεν ρίχνουμε το φταίξιμο μόνο σε αυτά, απλώς συγκρίνουμε με επιδόσεις άλλων λειτουργικών συστημάτων που κατα γενική ομολογία απο ανθρώπους που ασχολούνται επαγγελματικά με το άθλημα (προγραμματιστές, web admins κτλ), τα windows δεν αποτελούν το πλέον σταθερό λειτουργικό. Βέβαια για να επιμένεις τόσο εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

Πάντως θα πρέπει να σε προσλάβουν για εκπρόσωπο τύπου στη microsoft εσένα ρε μπαγάσα. Έχεις καταργήσει τη χρησιμότητα του windows update, του service pack. Για ρίξε κάνα τηλέφωνο στο Bill να σε δεί λιγάκι.  :P
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
42184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:38
από Spyros Delta
Vista

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 » Επιστήμη και Τεχνολογία

47 Απαντήσεις
12560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 12:22
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:25
από schizm
20 Απαντήσεις
8081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:26
από newGuitarMan
9 Απαντήσεις
4592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 10:08
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
6319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:49
από .
6 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:40
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 20:38
από les paul
0 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer