Αποστολέας Θέμα: πρωτα βηματα...  (Αναγνώστηκε 3367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BillyMagic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
πρωτα βηματα...
« στις: 17/04/11, 15:42 »
λοιπον παιδια δεν εχω ιδεα απο κιθαρες το μονο που ξερω ειναι οτι εχουν 6 χορδες , και αυτο το ξερω επειδει βλεπω την δικια μου  :P .
Εχω μια ακουστικη κιθαρα νομίζω επειδη μεσα λεει acoustics. θελω να μου πειτε πιο ειναι το ευκολοτερο τραγουδι ν α μαθω να παιζω και να μου βρειτε ενα αναλυτικο tutorial στο πως να το παιξω....

Αποσυνδεδεμένος seawind8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρωτα βηματα...
« Απάντηση #1 στις: 18/04/11, 19:49 »
Καλωσόρισες λοιπών φιλέ μου,

Πολύ μπακάλικα ( από το μάτι ενός αλλου ασχέτου... εμένα χαχαχα) η βασική διαφορα της κλασσικης κιθαρας με την ακουστική είναι οτι η ακουστική εχει όλες
τις χορδές ναύλον ενώ η ακουστική έχει και συρμάτινες.
Τώρα όσων αφορά το τραγούδι.. το πρόβλημα με την κιθάρα όπως το βίωσα εγω δηλαδή είναι οτι δεν μπορείς να πάς αμεσα στο αποτελεσμα χωρις την αρχική λίγο βαρετή εξάσκηση...πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις πως θέλεις να μάθεις να παίζεις. Με παρτιτούρα (νοτες κτλ..) πράγμα χρονοβόρο αλλά πιο σωστή εκμάθηση,  ή με ταμπλατούρες ( σχεδιαγράμματα των χορδών της κιθαρας σε πολυ απλή μορφή). ή στοίχους με συγχορδίες η αλλιώς ακόρντα (διορθώστε με αν κανω λάθος).
Άποψη μου είναι το θα έπρεπε να αρχίσεις με τις συγχορδίες μιάς και αποτι κατάλαβα εγω τουλάχιστον για τα ελληνικά τραγούδια χρειάζονται περίπου 3-4 συγχορδίες σε κάθε τραγουδι και σε μεγάλο βαθμό οι ίδιες με άλλο ρυθμό και εναλλαγές.
Όσων αφορά την επιλογή του τραγουδιού θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα τραγούδι που σαρέσει πολύ μιας και είναι πολύ πιο εύκολο να βρείς τον ρυθμό του. (ελπίζω να μην έχεις πολύπλοκα γούστα :P ) από ελληνική σκηνή μου φάνηκαν εύκολα τα περισσότερα τραγούδια από πυξ λαξ όπως το "Φωτιά" και γενικότερα τα τραγούδια των Μπλε , απο ξένη σκηνή της nansy sinatra το Summer wine. Τώρα αν θές κάτι ακόμη πιο απλό..να ναι καλά η Φραγκοσυριανή...(απο εκεί ξεκίνησα εγω).
Αλλά όπως έιπα και πρίν δίαλεξε το ύφος και το τραγούδι που θες και μπορω να βοηθήσω να βρεις τις συγχορδίες ή ότι άλλο χρειάζεσαι.
Ο συνάδελφος στην Ασχετοσύνη :P
ps
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι γιατί και εγώ στην αρχή δεν ήξερα απο που να αρχίσω..

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρωτα βηματα...
« Απάντηση #2 στις: 18/04/11, 20:11 »
λοιπον παιδια δεν εχω ιδεα απο κιθαρες το μονο που ξερω ειναι οτι εχουν 6 χορδες , και αυτο το ξερω επειδει βλεπω την δικια μου  :P .
Εχω μια ακουστικη κιθαρα νομίζω επειδη μεσα λεει acoustics. θελω να μου πειτε πιο ειναι το ευκολοτερο τραγουδι ν α μαθω να παιζω και να μου βρειτε ενα αναλυτικο tutorial στο πως να το παιξω....
Το καλυτερο θα ηταν να κανεις λιγα μαθηματα για να μαθεις τα πολυ πολυ βασικα,και το πιο σημαντικο που ειναι ο χρονος(αξιες κλπ).Απο κει και περα,μπορεις να λιωσεις στην εξασκηση και να προχωρησεις  να παιξεις αυτα που σ'αρεσουν... ;)
Αν ξεκινησεις απο το μηδεν,στο αυτοδιδακτο στυλ,οπως ξεκινησα και γω παιζοντας γκρανκ γκρουνγκ ριφακια των Sabbath,καποια στιγμη θα φτασεις σε αδιεξοδο,γιατι θα σου λειπουν βασικες αρχες...
Τοτε θα αναζητησεις μαθηματα απο καποιον δασκαλο, αν φυσικα σ'αρεσει πολυ η μουσικη ,και θες να συνεχισεις,και τοτε θα ειναι ακομα πιο δυσκολο γιατι πρεπει να ΞΕΜΑΘΕΙΣ  :o τα στραβα που εμαθες για να μαθεις τα σωστα. :D
Σου μιλαω εκ πειρας(την εχω πατησει και γω!) ;D
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
177 Απαντήσεις
125251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 03:25
από Petros1
2 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
8 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect