Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Δικοί μας στίχοι και ποιήματα / Απ: ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΜΠΑ
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 11:33 »
Δεν νομίζω οτι τα 14χρονα που ακούνε sinboy έχουν ιδιαίτερα θέματα με οικονομικές στερήσεις και πολιτικά οράματα, ο γιός μου πέρισυ είχε κατάληψη και googl-αρε τον ορισμό γιατί δεν ήξερε τι σημαίνει. Επίσης ήξερε το τραγουδι 5 μήνες πριν βγεί το video, οπότε και εγω αναγκαστικά είχα ακούσει πολύ sinboy αλλά και τους υπόλοιπους youtubers.
Σχετικά με την άρνηση στο ευρωπαϊκό / ανατολικό, καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτες οι 2 λέξεις μπορούν να πάνε μαζί, όταν η "ευρώπη" σκοτώνει την ανατολή χιλιάδες χρόνια, συστηματικά και με συνέπεια. Δηλ, το κλασικό δίπολο : κακιά απολίτιστη αμερική vs καλή πολιτισμένη ευρώπη, νομίζω είναι ένα πρόχειρα στημένο κατασκεύασμα ειδικά για να δημιουργεί ψέυτικες συγκρούσεις και στρέφει μακριά απο την ουσία. Ούτε η αμερική είναι απολίτιστη, ούτε διαφέρει στο ελάχιστο με την δυτική ευρώπη, ούτε φυσικά η ανατολή είναι απολίτιστη και οπισθοδρομική όπως μας "διδάσκουν" οι διάφοροι μέντορες του φιλελευθερισμού.

Τεσπα, ο sinboy λέει ανοικτά οτι είναι Αλβανός, και ειδικά εδώ φαίνεται τι αισθήματα έχει και για αμερική και για δύση :
Error 404 (Not Found)!!1

δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί πατριώται σήμερα που να αγαπούν την χώρα περισσότερο απο τον sinboy, ίσα ίσα αυτην την αμερικανιά σαν εικόνα προσπάθησε να εκμαιεύσει απο τον sinboy ο αρναούτογλου αλλά απέτυχε οικτρά. Φυσικά δεν πρόσεξαν πολλοί αυτο το σημείο.
2
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:54 »
Monday, May 20th, 2019 by notreble.com

Tüi Instruments Muhu Bass

Specs:
Strings:   3
Body Back and Sides:   Bog Oak, Cocobolo
Top:   Juniper
Neck:   Ash
Fretboard:   Cocobolo
Pickup:   Single Coil
Tailpiece:   Cocobolo

3
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:51 »
by Best Bass Gear

Lawton SignaTuur Fretless 5-String

Spec list:

Basswood 2-piece body

Rippled Sycamore neck

ROCKLITE® Ebano fingerboard

Kent Armstrong Claymore Soapbar pickup

Mini-toggle switch for series/split/parallel)

500k push/pull knob for tone/on-off (no volume!) with .047 ceramic tone cap

Gotoh machine heads

Gotoh Hardtail bridge (string-thru option)

Green abalone side markers

Nitrocellulose finish

Scale length: (35”) 890mm

Nut width: 45mm

Number of frets: Fretless

Fretboard radius: (14″) 355mm

String spacing at bridge: 76mm

Overall length: 1135mm

Body width: 335mm

Body depth: 40mm

4
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:48 »
Monday, May 13th, 2019 by notreble.com

Lassila Guitars Antipode

Specs:
Scale Length:   Multi-scale; B - 37″, E - 36.25″, A - 35.5″, D - 34.75″, G - 34″
Neck width at Nut:   46mm
Nut Material:   Brass
Bridge Spacing:   18mm
Bridge Pieces:   Hipshot Solo - (black)
Fretboard:   Bocote, 14″ radius, with Stewmac medium higher nickel silver fretwire and Luminlay side markers
Neck:   5 piece neck through, Black Limba, Padauk, Birdseye maple. Carbon fiber reinforcement bars and dual action truss rod.
Body wings:   American Black Walnut
Top/Headstock veneer:   Rippled Ash with a periwinkle purple stain.
Finish:   Tru-oil coats with wax paste to finish.
Tuners:   Hipshot Ultra Lite - (black)
Pickups:   Nordstrand Zen Blade set
Electronics:   Passive - Military Grade 500K pots (V-V-T) (Right handed) - CTS 500K LH pots (V-V-T) (Left-handed), Switchcraft Barrel Jack, 0.047uF Bumblebee workalike capacitor.
Straplocks:   Dunlop flush mount - (black)
Strings:   Payson nickel round wound multiscale.

5
Μουσικά νέα και συζητήσεις / strandberg guitars documentary discovery channel
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:44 »
To discovery channel κανει ενα documentary για τισ κιθαρες strandberg.
Δεν εχω ιδεα ποτε θα ειναι ετοιμο και τι θα γινει με την προβολη του,αλλα θελω να το δω

https://www.instagram.com/p/Bxqy0QYiPwc/?utm_source=ig_web_options_share_sheet
6
Νέα και όχι μόνο / Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:30 »
Ρε Μήτσο παμε να ανοιξουμε το bassaw.gr

Ανετα..αν και θα σπαμαρουν οι κιθαριστες.. :P :P :P

Η δική μου άποψη είναι πως δεν είναι κύκλος. θεωρώ πως το kithara.gr θα έπρεπε να κανιβαλιστεί από κάτι καινούριο...

- να εστιάσει στην δημιουργία αντί της εκμάθησης. Να προσφέρει δηλαδή έναν συνεργατικό χώρο δημιουργίας νέων κομματιών. Ένα μέσο αλληλεπίδρασης καλλιτεχνών και διερεύνησης συνεργασιών.
- από ελεύθερο φορουμ να εξελιχθεί σε κλειστό / το περιεχόμενο να αξιολογείται και να ανεβαίνει αφού εγγριθεί.
- να διερευνηθούν άλλοι χώροι (εικαστικά, βίντεο, ταινίες μικρού μήκους πχ) που μπορούν να συνδυαστούν με την μουσική και να γίνει το αντίστοιχ άνοιγμα
- να χρησιμοποιηθούν τα social media μόνο για την προβολή των έργων που προκύπτουν μέσα στο kithara.gr

Αυτο ισως να γινωταν σε ξεχοριστη κατηγορια.Αν γινει ετσι ολο το φορουμ τοτε..κατα την γνωμη μου εσβισε.Εδω ειμαστε 50 κουλαδια και 10 παικτουρες και δεν κηνιτε φυλο.Φαντασου να μεινουν μονο οι παικτουρες..μηγες θα βαρανε.
Εξαλλου δεν νομιζω πως αν καποιος θελει να κανει κατι απο αυτα που αναφερεις,δεν υπαρ χει χορος στο κιθαρα,και πρεπει να δημιουργηθει..
7
« Τελευταίο μήνυμα από ΠΟΙΟΣ στις Σήμερα στις 00:05 »
φίλε ...Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις εκτός από εκεί που λες ότι διαφωνείς με την κριτική μου ..γιατί δεν κάνω κριτική...μάλλον διακωμωδώ την κακιά μίμηση της γνήσιας αμερικανικής rap που επαναλαμβάνεται κάθε φορά και χειρότερα...προσωπικά πρώτα κοιτάω κάτι αν είναι γνήσιο και μετά αν είναι καλό...
8
« Τελευταίο μήνυμα από ε? στις Χθες στις 23:14 »
Η δική μου άποψη είναι πως δεν είναι κύκλος. θεωρώ πως το kithara.gr θα έπρεπε να κανιβαλιστεί από κάτι καινούριο...

- να εστιάσει στην δημιουργία αντί της εκμάθησης. Να προσφέρει δηλαδή έναν συνεργατικό χώρο δημιουργίας νέων κομματιών. Ένα μέσο αλληλεπίδρασης καλλιτεχνών και διερεύνησης συνεργασιών.
- από ελεύθερο φορουμ να εξελιχθεί σε κλειστό / το περιεχόμενο να αξιολογείται και να ανεβαίνει αφού εγγριθεί.
- να διερευνηθούν άλλοι χώροι (εικαστικά, βίντεο, ταινίες μικρού μήκους πχ) που μπορούν να συνδυαστούν με την μουσική και να γίνει το αντίστοιχ άνοιγμα
- να χρησιμοποιηθούν τα social media μόνο για την προβολή των έργων που προκύπτουν μέσα στο kithara.gr

9
« Τελευταίο μήνυμα από ε? στις Χθες στις 22:53 »
ΠΟΙΟΣ διαφωνώ με την κριτική σου. Τα τραγούδια αυτά αποκαλύπτουν πολλές πληγές της ελληνικής κοινωνίας. Για παράδειγμα..

- η επίδειξη πλούτου -> το απωθημένο μιας γενιάς οικονομικά στερημένης και χωρίς πολιτικό όραμα
- ο σεξισμός -> την ανώριμη αντίδραση σε αλλαγές όπως το άνοιγμα στους gay
- η παράδοση σε μια (..) αμερικάνικη υποκουλτούρα -> την άρνηση στο ευρωπαικό / ανατολικό

Είναι μια τεράστια κουβέντα.. φυσικά τα γράφω υπεραπλουστευμένα αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και είμαι ακόμα σίγουρος πως συμφωνείς:

Δεν φταίνε όσοι γράφουν και ακούν τέτοια τραγούδια. Φταίμε εμείς για την κοινωνία που τους φτιάξαμε.

Αυτή είναι μια ευθύνη που εγώ την παίρνω απολυτως προσωπικά.
10
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Χθες στις 18:17 »
Ρε Μήτσο παμε να ανοιξουμε το bassaw.gr
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10