Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Guitar Kit
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 18:11 »
μαν έχω καραπήξει... εσυ GASoholic anonymous εμείς εδω πηχτο-χόλικ επόνυμους... μας έχει βγει η πίστη...
αλλά το τηλ ρίξτο!  ;D

2
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 18:04 »
O @saved Μήτσος με προβλημάτισε ελαφρά γιατί αυτό που λέει το καταλαβαίνω και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς με το να πιάσω να φτιάξω (βάψω και συνδέσω σε αυτή τη φάση) κιθάρα. Από την άλλη, τώρα έχω λίγο χρόνο παραπάνω και σε αυτή την ηλικία δε χρειάζεται να έχω συγκεκριμένο στόχο, απλά να συντηρείται το ενδιαφέρον μου. Και η φάση να φτιάξω με εξιτάρει. Έχω ένα πρώην συνέδελφο που και αυτός άρχισε να ασχολείται να φτιάχνει όργανα στα 52 όταν πήρε μία εθελουσία και τώρα έχει πάρει και εργαλεία και έχει φτιάξει 12 ακουστικές κιθάρες και το έχει ευχαριστηθεί πολύ σαν ασχολία.

Θα το οργανώσω σιγά σιγά και θα τη χτυπήσω την κυρά thinline να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος. Αχιλλέα ετοιμάσου για τηλέφωνο χαχαχα. Παρεμπιπτόντως, μόλις με πήραν τηλέφωνο ότι έφτασε η άλλη κυράτσα που περίμενα, προς το βραδάκι θα στείλω φωτό αν  όλα πάνε καλά.
3
« Τελευταίο μήνυμα από BitCollector στις Σήμερα στις 17:24 »
Πάνω που καταφέρνουμε να μείνουμε καθαροί για μερικούς μήνες και διανύσουμε μια περίοδο οικιακής ειρήνης και ηρεμίας, απαλλαγμένοι από τα βάσανα του GAS, έρχονται διάφοροι και βάζουν ιδέες που τριβελίζουν μυαλό και φαντασία και δυναμιτίζουν τα θεμέλια της οικογενειακής γαλήνης, ξεθάβοντας την παντόφλα του πολέμου!  >:D
Το θέμα του κιτ κι εμένα μου κάνει κλικ, αλλά μπαίνει το θέμα του φινιρίσματος. Μια απόπειρα που έκανα να βάψω κιθάρα έμεινε στη μέση (το σώμα αγνοείται, ελπίζω να είναι ακόμα στο ξυλουργείο ενός φίλου και να μην κατέληξε στο τζάκι του). Αν ήταν απλά θέμα συναρμολόγησης και κολλήσεων θα ήταν απλά τα πράγματα (και επανορθώσιμα στις περισσότερες περιπτώσεις, αν τύχει στραβή). Όμως το βάψιμο (και όλα όσα προηγούνται); Όταν είχα ρίξει μια ματιά, τα ελκυστικά σε τιμή κιτ ήταν εντελώς χύμα ούτε sealer...

Προσωπικά, πέρα από το θέμα του πειραματισμού, δε θα τολμούσα (γνωρίζοντας και το πόσο τσαπατσουλοανυπόμονος είμαι) να επενδύσω σε κιτ με σκοπό να φτιάξω καλή κιθάρα. Αν το τολμήσεις σου εύχομαι υπομονή, επιμονή και καλή επιτυχία.
BTW Κι εγώ την thinline θα διάλεγα  ;D
4
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 16:15 »
Και εγώ την thinline πιστεύω.
Καλή επιτυχία/υπομονή με την κατασεκυή.
Αναμένουμε τα αποτελέσματα όταν με το καλό τελειώσεις
5
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 16:10 »
Νομίζω πως κι ένας ενυσχιτής των 100-150€ θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο! Εγώ θ' αγόραζα τη κιθάρα που μ' αρέσει και μετά έναν όχυ υπερβολικά ακριβό ενισχυτή. Εγώ αυτό έκανα. Για ενάμισι μήνα ήμουν μ' έναν μικρό 10W ενισχυτή και μετά πήρα τον Fender Mustang II (v.1) για 100€ από φίλο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δε το μετάνιωσα καθόλου.
ΟΚ. όταν μαζέψω χρήματα θα γοράσω πρώτα ένα ανισχυτή όχι πάνω από 200ε και μετά βλέποω τι κιθάρα θα πάρω
6
« Τελευταίο μήνυμα από zanxion72 στις Σήμερα στις 16:04 »
Νομίζω πως κι ένας ενυσχιτής των 100-150€ θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο! Εγώ θ' αγόραζα τη κιθάρα που μ' αρέσει και μετά έναν όχυ υπερβολικά ακριβό ενισχυτή. Εγώ αυτό έκανα. Για ενάμισι μήνα ήμουν μ' έναν μικρό 10W ενισχυτή και μετά πήρα τον Fender Mustang II (v.1) για 100€ από φίλο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δε το μετάνιωσα καθόλου.
7
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 15:29 »
Ο ενισχυτης σε αυτη φαση που εισαι και με αυτο μπατζετ θα ελεγα να μην ειναι λαμπατος.
α) γιατι ειναι πολυ ακριβος, β) γιατι θελει και την ανεση να μπορεις να τον ανοιγεις δυνατα και κατι τετοιο στο σπιτι ειναι δυσκολο, 3) γιατι πρεπει να αγορασεις και πεταλακια που κι αυτα ειναι πανακριβα 4) γιατι πρεπει να παρεις και μικροφωνο βαση για να ηχογραφεις κλπ κλπ.
Στη θεση σου θα αγοραζα την PRS με 900e και θα εδινα και 200ε για τον Boss Katana 50 που εχει και τα εφφε και επικοινωνει αψογα με το pc για να ηχογραφεις απευθειας και χωρις να χρειαζεται ενταση και μπορεις οταν χρειαστει να παιξεις και live.
https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm
https://www.thomann.de/gr/boss_katana_50.htm
Α δεν είχα δει αυτόν τον ενισχυτή. Πράγματι πολύ καλός. Μάλλον έτσι θα κάνω.Ευχαριστώ
8
« Τελευταίο μήνυμα από Spyros Delta στις Σήμερα στις 15:21 »
Ο ενισχυτης σε αυτη φαση που εισαι και με αυτο μπατζετ θα ελεγα να μην ειναι λαμπατος.
α) γιατι ειναι πολυ ακριβος, β) γιατι θελει και την ανεση να μπορεις να τον ανοιγεις δυνατα και κατι τετοιο στο σπιτι ειναι δυσκολο, 3) γιατι πρεπει να αγορασεις και πεταλακια που κι αυτα ειναι πανακριβα 4) γιατι πρεπει να παρεις και μικροφωνο βαση για να ηχογραφεις κλπ κλπ.
Στη θεση σου θα αγοραζα την PRS με 900e και θα εδινα και 200ε για τον Boss Katana 50 που ειναι τρομερος για τα λεφτα του και οτι πιο κοντινο σε λαμπατο, εχει και τα ολα εφφε και επικοινωνει αψογα με το pc για να ηχογραφεις απευθειας και χωρις να χρειαζεται ενταση και μπορεις οταν χρειαστει να παιξεις και live.
https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm
https://www.thomann.de/gr/boss_katana_50.htm
9
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 15:15 »
Αν πάρω έναν  ORANGE CRUSH 20RT ενισχυτή πιστεύεται αξίζει ή να πάω σε κάτι ίγο πιο ακριβό όπως τον ORANGE CRUSH 35RT?
10
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 15:05 »
Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Σου έχει τύχει να παίξεις με Gibson η οποία δεν άξιζε δεκάρα; Έχω παίξει αρκετές τα τελευταία χρόνια, άλλες καλές, άλλες λιγότερο καλές, άλλες που δε δικαιολογούσαν τα χρήματά τους (για εμένα), όμως παρέμεναν καλά όργανα. Καυσόξυλο που να μην αξίζει δεκάρα ή να έχει σοβαρό κατασκευαστικό ελάττωμα δε μου έτυχε..Έτυχε όμως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες στα ιδια χρήματα με κάποια Gibson που να ήταν-πάλι για εμένα-καλύτερες; Φυσικά, αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες.

On topic τώρα, συμφωνώ κι εγώ πως η λογική λέει να πάρεις ενισχυτή στη φάση που βρίσκεσαι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις κιθάρα και κανείς μας δε θα σε κατηγορήσει ;D .
Λογικά θα τα πάρω και τα δύο. Θα ρίξω το budget της κιθάρας και θα πάρω και ένα ενισχυτή
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10