Σελίδες:
  • #1 από GreekDudeCovers στις 10 Nov 2007
  • Απλό το θεματάκι, απλά τι γνώμη έχετε για τοποθέτηση active μαγνητών σε μια Les Paul. Epiphone, Gibson, γενικώς! Προτερήματα και μειονεκτήματα κι όλα τα ωραία!  ;D
  • #2 από jmone στις 10 Nov 2007
  • οι eclipse έχουν γιατί όχι και οι les paul?   ;) 
  • #3 από Dark_kronos στις 10 Nov 2007
  • Εγς παντος θα την εβαζα, γιατι οχι; Για να το εχει κανει και ο Zakk κατι ξερει...
  • #4 από gers στις 10 Nov 2007
  • Άποψή μου είναι πως σε les paul (πέρα απ αυτήν του wylde :P) δεν ταιριάζουν active.. Δεν ταιριάζουν γενικότερα με τον χαρακτήρα μιας τέτοιας κιθάρας..
  • #5 από mpairas στις 11 Nov 2007
  • Άποψή μου είναι πως σε les paul (πέρα απ αυτήν του wylde :P) δεν ταιριάζουν active.. Δεν ταιριάζουν γενικότερα με τον χαρακτήρα μιας τέτοιας κιθάρας..

    Φιλε τζερς οταν λες περα απο αυτην του ζακκ τι εννοεις?και σε προλαβαινω πριν μου πεις οτι κ καλα του ζακκ ειναι καστομ κ ειναι φτιαγμενη συμφωνα με τα σπεκς τα δικα του!γιατι τυχαινει να εχω κ την εν λογω κι8αρα κα8ως κ μια απλη λεσ πολ καστομ κ ειλικρινα διαφορες δεν εχουν!μονο το χρωμα αλλαζει!!κ οι 2 φορανε ακτιβ ι μια απο μαμα αυτη του ζακκ κ η αλλη απο εμενα κ παιζουν κ ακουγονται το ιδιο!
    οποτε η εκφραση <Δεν ταιριάζουν γενικότερα με τον χαρακτήρα μιας τέτοιας κιθάρας.. > μου ακουγεται καπως ....

    ολα ειναι 8εμα κα8αρα γουστου!
  • #6 από gers στις 11 Nov 2007
  • Τα πάντα είναι θέμα γούστου, απλά προσωπικά δε μου αρέσουν οι les paul με active ή τρέμολο.. :-\
    Είναι σαν bmx με αναρτήσεις και ταχύτητες!! ;D
  • #7 από Veldrin στις 11 Nov 2007
  • χαχαχαχαχαχα γ**ώ τις παρομοιώσεις όμως  ;D


    πάντως να πώ ,έχοντας ήδη μια κιθάρα με active, οτι αν μου αρέσει σε μια κιθάρα πιο πολύ απο όλες τις άλλες το ενεργό κύκλωμα αυτό είναι στις les paul. τρελός όγκος.. απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου  ;D
  • #8 από Dark_kronos στις 11 Nov 2007
  • Παντος ρε παιδια, περα απο τον ζακκ η τον οπιονδηποτε... Στην κιθαρα σου μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις, για να ειναι πραγματικα η κιθαρα ΣΟΥ, και να σε ικανοποιει στο παιξιμο, στον ηχο και στα παντα...  Εγω πχ αν μπορουσα θα επερνα μια Les Paul και θα της φοραγα ενα μανικη Ibanez, αλλα αυτο θελει τοση δουλεια που δεν αξιζει ουτε τον κοπο, ουτε τον χρονο, ουτε τα εξοδα, και μετα θα της φοραγα και δυο EMG να παρουν και εναν μαματο ηχο και θα την ειχα κανει ταρατσα!
  • #9 από Johnie Darko στις 11 Nov 2007
  • Δεν ειναι αναγκη να βαλεις τον 81 σε μια les paul... Δεν "θεριζουν" ολοι οι active μαγνητες... Μπορεις να βαλεις πιο "χαλαρα" σετακια...
    Και οχι μονο emg φυσικα... Προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι active μαγνητες, αν και δεν συγχωρουν τα λαθη στο παιξιμο...
  • #10 από Veldrin στις 11 Nov 2007
  • με 81/85 είμαι bridge/neck αντίστοιχα. κοίταξε... δεν μπορώ να σου πώ πωωωωω τι γ**άτο η έτσι η αλλιώς. πρέπει να παίξεις για να βγάλεις εσύ τη γνώμη σου. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι οτι απο όταν τους έβαλα σε μια Jackson μου σταμάτησα να γουστάρω τοσο πολύ τα τρελά γκάζια. Έχουν Υ-Π-Ε-Ρ-Β-Ο-Λ-Ι-Κ-Ο γκάζι. Τόσο που νομίζω οτι μου δημιούργησε ψυχολογικά προβλήματα χαχαχα. Το καλό είναι οτι έχω αυτή την κιθάρα αποκλειστικά για γκάζι. το κακό είναι οτι έχω να πιάσω αυτή την κιθάρα μου 2 μήνες χαχαχαχα  ;D


    Υ.Γ : Ή φταίνε οι Dimarzio Petrucci που έχω στην Cort M600 και τους έχω καταερωτευθεί...
  • #11 από Johnie Darko στις 11 Nov 2007
  • O 81 εχει πολυ γκαζι, που ομως μπορεις να το ρυθμισεις απο το volume...
    Εγω παντως σε les paul θα εβαζα μαλλον 89 89 και για ηχους single coil και εχουν αρκετο γκαζι, αλλα οχι υπερβολικο...
  • #12 από Veldrin στις 11 Nov 2007
  • Και 85 γέφυρα με 60 λαιμό θα ήταν ενδιαφέρον συνδιασμός και αρκετά all around. ο ρημαδιασμένος ο 81 είναι απίστευτο ζώο, και δεν μπορείς κατα τη γνώμη μου να του κόψεις και το volume γιατι αν δίνει low gain είναι σαν έναν δράκο μετα απο περίοδο ζευγαρώματος. Τρομακτικός αλλα ψόφιος και δυστυχώς όπως όλοι οι δράκοι... ψεύτικος ;D

    ο 89 / 89 για λεςπωλ νομίζω οτι ... δεν κάνει (πάντα τη γνώμη μου λέω). τόσο ξύλο + μαόνι με μονό μαγνήτη μαλλον θα ακούγεται λίγο άσχημα. για άλλες κιθάρες θα ήταν μανούλα
  • #13 από Jimi Pap στις 11 Nov 2007
  • Προσωπικη μου αποψη να αφησεις τους μαματους μαγνητες.Σε κιθαρες με καλα και ακριβα ξυλα καλο ειναι να εχεις παθητικους μαγνητες,για να παιρνεις περισσοτερο τον ηχο του ξυλου παρα των μαγνητων.Αν σου αρεσει η vintag-ιλα της Lp προτιμησε τους passive.Αν παλι θες πιο μοντερνες hi gain καταστασεις ισως σου κανουν οι active,αλλα καλυτερα να επαιρνες μια neck through κιθαρα παρα Lp.
  • #14 από Johnie Darko στις 11 Nov 2007
  • Και η κιθαρα μου με μαονι ειναι... μια χαρα ακουγεται ο 89... τα σπαει...
  • #15 από Iced Jacob στις 11 Nov 2007
  • Εγω παντως της Standard η της Classic δε θα της αλλαζα με τιποτα μαγνητες
  • #16 από Johnie Darko στις 11 Nov 2007
  • Εγω παλι που ειχα standard και την πουλησα (δεν μου αρεσε απο πλευρας παιξιματος και απουσια τρεμολο κτλ), οι μαγνητες δεν μου αρεσαν ιδιατερα... Αρκετα scooped μεσαια με τονισμενα μπασσα και πριμα... ο neck ηταν αρκετα καλος αλλα ο bridge δεν μου αρεσε και τοσο...
  • #17 από sotoman στις 11 Nov 2007
  • Η απάντηση είναι πολύ απλή:
    -Σου αρέσει ο ήχος LP με active? -Ναι,πάνε.
    -Δε σου αρέσει? -Όχι,δεν πάνε.

    Δεν υπάρχουν άλλοι "κανόνες".


    +1

    απορώ γιατι ακόμα το συζητάνε...
  • #18 από hoba στις 11 Nov 2007
  • Κατ αρχην νομιζω πως όλοι ξέρουμε οτι στις περισσότερες κιθάρες οπου μπαινουν emg, εχουμε τεράστιες ποσότητες γκαζιού.Γενικότερα, ειναι καλοι μαγνήτες, αθόρυβοι, με balanced output, υπεραρκετό sustain ομοιογενεια στον ήχο κλπ.
    Απο κει και πέρα, ειναι θέμα γούστου.Οι emg είναι μαγνήτες με ιδιαιτερα πιεσμενο το eq, υπεροδηγούν σε μεγάλο βαθμο τους λαμπατους ενισχυτες, και την χαρακτηριστικη, καφρικη χροια τους(ετσι την αντιλαμβάνομαι εγώ προσωπικα τουλάχιστον). Αν εισαι fan της δυνατης κιθάρας τοτε ισως να το σκεφτεις.Να ξέρεις οτι θα σου δώσουν ολα τα παραπάνω,συν αυτα που ανεφεραν οι προλαλισαντες.Το θέμα ειναι καθαρα προσωπικό.
    Αν παλι θες κατι με περισσοτερο "χαρακτηρα" ισως να δοκιμαζες DiMarzio η Seymour Duncan. Ολοι αυτοι οι μαγνητες πιστευω πως εχουν να σ προσφέρουν πολλα περισσοτερα απο τους εργοστασιακους..
    Αν παλι εισαι κατοχος Les Paul θα σ προτεινα να αλλαξεις μαγνητες, ωστε να μεγιστοποιησεις την ηχητική απόδοση του οργανου σου, το οποιο οπως και να εχει, απο μερια ξυλων σκιζει.
    Ολα αυτα ειναι δικια μ προσωπικη γνωμη παντως.
  • #19 από kronus στις 11 Nov 2007
  • Κάτι ασχέτως σχετικό: Βγαίνουν οι emg κ σε απόχρωση νικελίου ή μόνο στην γνωστή κλασσική μαύρη απόχρωση;
  • #20 από sotoman στις 11 Nov 2007
  • Μάλλον γιατί υπάρχουν κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πέραν της δικής σου. Γι'αυτό λέγεται συζήτηση!
    ο,τι και να σου πει ο αλλος για τον ήχο της κιθάρας σου θα εμπιστευτείς μονο τα δικά σου αυτιά...
  • #21 από Iced Jacob στις 11 Nov 2007
  • Μάλλον γιατί υπάρχουν κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πέραν της δικής σου. Γι'αυτό λέγεται συζήτηση!
    ο,τι και να σου πει ο αλλος για τον ήχο της κιθάρας σου θα εμπιστευτείς μονο τα δικά σου αυτιά...

    Ναι αλλα επειδη εδω μεσα ελαχιστοι μπορουν οικονομικα να αλλαζουν μαγνητες συνεχεια μεχρι να βρουν τον τελειο συνδιασμο μοιραζομαστε εμπειριες ο ενας απο τον αλλο τουλαχιστο να παρουμε μια κατευθυνση...
    Φιλικα παντα
  • #22 από sotoman στις 12 Nov 2007
  • Μάλλον γιατί υπάρχουν κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πέραν της δικής σου. Γι'αυτό λέγεται συζήτηση!
    ο,τι και να σου πει ο αλλος για τον ήχο της κιθάρας σου θα εμπιστευτείς μονο τα δικά σου αυτιά...

    Ναι αλλα επειδη εδω μεσα ελαχιστοι μπορουν οικονομικα να αλλαζουν μαγνητες συνεχεια μεχρι να βρουν τον τελειο συνδιασμο μοιραζομαστε εμπειριες ο ενας απο τον αλλο τουλαχιστο να παρουμε μια κατευθυνση...
    Φιλικα παντα
    δηλαδη αμα σου πούμε ολοι οτι λενε οι emg σε lp θα πας να σκασεις 200 ευρω χωρίς να τους εχεις ακούσει?? ;) ;)
  • #23 από Iced Jacob στις 12 Nov 2007
  • Μάλλον γιατί υπάρχουν κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πέραν της δικής σου. Γι'αυτό λέγεται συζήτηση!
    ο,τι και να σου πει ο αλλος για τον ήχο της κιθάρας σου θα εμπιστευτείς μονο τα δικά σου αυτιά...

    Ναι αλλα επειδη εδω μεσα ελαχιστοι μπορουν οικονομικα να αλλαζουν μαγνητες συνεχεια μεχρι να βρουν τον τελειο συνδιασμο μοιραζομαστε εμπειριες ο ενας απο τον αλλο τουλαχιστο να παρουμε μια κατευθυνση...
    Φιλικα παντα
    δηλαδη αμα σου πούμε ολοι οτι λενε οι emg σε lp θα πας να σκασεις 200 ευρω χωρίς να τους εχεις ακούσει?? ;) ;)

    Ε αμα το σκεφτεσαι και θες γνωμες και σου πουνε ολοι θετικα σχολια τοτε θα τα σκασεις.  Αμα αρχισουν ομως και λενε ξερεις αντι αυτου βαλε αυτο εκει δε ξερεις τι σου γινεται!!  ;D ;D
  • #24 από Jezus στις 14 Nov 2007
  • Εγω παντως εχω βαλει ΕΜΓ 81 και 85 σε μια ΛεςΠολ κοπυ που εχω, και για μενα ο ηχος που εχει τωρα η κιθαρα ειναι σχεδον τελειος!
    Επισης φιλοι εχουν βαλει σε γκιμπσον και τα αποτελεσματα ειναι παρα πολυ καλα, και ας παιζουν και μουσσικη που πεζει καλυτερα με μαγνητες με λιγο γκειν! (στονερ ροκ)
  • #25 από Veldrin στις 18 Nov 2007
  • οι Blackouts προσωπικά δε μου άρεσαν καθόλου ( μου φάνηκαν θολοί ) αλλα οι livewires του Mustaine ηταν ΘΕΙΚΟΙ ! χαλαρά θα άλλαζα τους EMG μου για να τους βάλω. Μου άρεσε πολύ το punch που είχαν και δεν ξέρω, μπορεί να φταίνε οι ρακές που είχα κατεβάσει, αλλα θα έλεγα οτι ο ήχος τους έμοιαζε πιο φυσικός  ;D
Σελίδες: