Σελίδες:
  • #1 από King Lui στις 21 Dec 2007
  • Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το πετάλι?

    http://www.ehx.com/ehx2/Default.asp?q=f&f=%2FCatalog%2F001%5FXO%5FLine%2F56%5FHoly%5FStain

    Είναι το pitch shift του καλύτερο από του Boss PS-5?
  • #2 από The common cunning linguist στις 18 Jan 2008

  • Φίλε King Lui, το πετάλι δεν το έχω ακούσει και επειδή είναι και καινούργιο σχετικά, μάλλον δεν θα βρεις πολλούς να έχουν εμπειρία. Αυτό που μπορώ να σου πω πάντως είναι ότι τα EHX (επειδή είχα αρκετά στο παρελθόν) είναι "ιδιαίτερα" πετάλια, τόσο στον ήχο όσο και στη λειτουργία τους. Συνήθως κάνουν τη δουλειά τους με έναν "δικό τους" τρόπο, και, κυρίως, με προσωπικότητα.

    Ρισκάρω την πρόβλεψη ότι το pitch shifting που κάνει το πετάλι ΔΕΝ είναι "τόσο καλό" όσο του Boss, γιατί απλούστατα είναι ένα από τα "συνδιαστικά" πετάλια της EHX. Της Boss είναι ένα Delay/Shifter με έμφαση στην ψηφιακή πιστότητα.

    Οπωσδήποτε άκουσέ το το EHX για να δεις περί τίνος πρόκειται, ωστόσο, για μένα, τα EHX γενικά απευθύνονται σε παίκτες alternative/experimental κιθαριστικής μουσικής, ή σε κάποιον που θέλει ένα πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα σε κάποιο εφφέ του.

    Θα σου συνιστούσα επίσης να κοιτάξεις, αν μπορείς να βρεις, το παλιότερο Boss PS-2, το οποίο, στα δικά μου αυτιά, έχει έναν πολύ πιο natural ήχο από τα πιο σύγχρονά του. Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με το δικό μου.  ;)
  • #3 από AB στις 04 Feb 2008
  • Δεν το έχω ακούσει προσωπικά αλλα απ' οτι διαβασα στο harmony central το pich shifter ειναι
    το αδύνατό του σημειο.Παντως μπορεις να το βρείς στον thomann 98 ευρω.
Σελίδες: