Σελίδες:
  • #1 από Antonis7 στις 29 Feb 2008
  • Έχω το Toneport-GX και παίζω μέσω του Guitar Rig (σαν σκέτο πρόγραμμα, όχι σαν plug-in στο cubase), όταν όμως ανοίγω το cubase και προσπαθώ να ηχογραφήσω, μου ηχογραφεί την κιθάρα "καθαρή", όπως έρχεται κατευθείαν απ' το interface, χωρίς τα εφε του guitar rig. Υπάρχει τρόπος να παίζω στο guitar rig και να ηχογραφώ στο cubase το σήμα επεξεργασμένο απ'το rig??  ???

    Και bonus ερώτηση  ;D : Γιατί το σήμα της ακουστικής μου ακούγεται τόσο χαμηλά μέσω του interface??  :-[

    Thanx
  • #2 από Gabriel6th στις 29 Feb 2008
  • Λογικά πρέπει να επιλέξεις σαν πηγή ήχου what you hear και όχι line in ή mic in.
  • #3 από Fteo στις 29 Feb 2008
  • Λογικά πρέπει να επιλέξεις σαν πηγή ήχου what you hear και όχι line in ή mic in.
    Αυτό ισχύει αν θέλεις να τρέχεις το Guitar rig standalone παράλληλα με το Cubase αν και δε νομίζω να σε αφήσει γιατί το cubase σαν host θα έχει κλείσει τις θύρες του audio interface σου για δικιά του χρήση. Μπορείς να βάλεις το guitar rig σαν Insert εφέ στο input channel οπότε αν πατήσεις το εικονίδιο με το μεγάφωνο θα ακούς τον ήχο που θα ηχογραφηθεί (δηλ. επεξεργασμένο από το guitar rig) ή μπορείς να βάλεις το guitar rig σαν insert εφέ στο κανάλι που θα ηχογραφήσεις και πατώντας το κουμπί με το μεγάφωνο πάλι θα ακούς επεξεργασμένο τον ήχο σου. Η διαφορά μεταξύ των δύο μεθόδων είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση η κιθάρα σου θα ηχογραφηθεί ξερή και θα την επεξεργάζεται το guitar rig realtime δίνοντας σου την δυνατότητα να μπορείς να επεξεργαστείς τον ήχο αργότερα, αλλά καταναλώνοντας περισσότερη ισχύ από τον επεξεργαστή.
  • #4 από sotoman στις 29 Feb 2008
  • λογικα το guitar rig οταν το εκανες εγκατασταση θα εκανες εγκατασταση και το vst plugin.
    οποτε ειτε πας στο καθαρο σημα που ηχογραφησες και δεξι-κλικ->plugins->guitar rig ή πατας το μικρο e πανω δεξια και το βαζεις στα εφε του καναλιου.
  • #5 από Vaisilis στις 29 Feb 2008
  • λογικα το guitar rig οταν το εκανες εγκατασταση θα εκανες εγκατασταση και το vst plugin.
    οποτε ειτε πας στο καθαρο σημα που ηχογραφησες και δεξι-κλικ->plugins->guitar rig ή πατας το μικρο e πανω δεξια και το βαζεις στα εφε του καναλιου.
    Σωστος!
  • #6 από profsokin στις 23 Jun 2008
  • Κατέβασα σήμερα το guitar rig αλλά δεν μπορώ να το δουλέψω..
    Βασικά έβαλα την κιθάρα με καλώδιο στο Input για μικρόφωνο που έχει στο κουτί του υπολογιστή μου..
    Ανοίγω το Rig..
    Μετά;;
  • #7 από gers στις 23 Jun 2008
  • Τσέκαρε στα midi & audio settings τα inputs/outputs...
Σελίδες: