Αποστολέας Θέμα: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??  (Αναγνώστηκε 4141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stone age

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
καλησπερα
  αποφασισα να αγορασω μια κιθαρα κ μαλλον ηλεκτρικη.κ λεω μαλλον γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως θελω να παιζω.σιγουρα rock,ισως κατι πιο heavy κ μαλλον θα ηθελα να ασχοληθω κ με το εντεχνο...τωρα ολα αυτα ισως να φαινονται καπως αλλα αφου δεν εχω καμια εμπειρια πανω στις κιθαρες δεν μπορω να ξερω εκ των προτερων τι θα με τραβηξει περισσοτερο.εχω λοιπον δυο αποριες (για αρχη :) )1.γινεται με μια ηλεκτρικη να ασχλοληθω με τα παραπανω?2.ποσα χρηματα να διαθεσω για την πρωτη μου κιθαρα κ αν εχετε κ συγκεκριμενη προταση θα με βοηθησετε πολυ.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #1 στις: 05/08/09, 22:23 »
Aν τα λεφτα δεν σου ειναι προβλημα (υπαρχουν και ευποροι ανθρωποι), δωσε κανα χιλιαρικο για κιθαρα. Μια fender stratocaster ειναι δοκιμασμενη συνταγη αλλα πρεπει πρωτιστως να σου αρεσει το χρωμα και η εμφανιση της κιθαρας. Αν δεν σου περισσευουν τα λεφτα μετα ξεκινας απο τις Squier by Fender στα 200€ και ανω (τελεκαστερ ή στρατοκαστερ) και μετα για μεγαλυτερο budget μεταπηδας στις μεξικανικες Fender απο 450 και ανω. Γραφεις και για εντεχνο στο μηνυμα σου, οποτε δεν θα προτεινα μεταλλαδικες κιθαρες οπως Ibanez, Jackson, ESP κλπ. Ομως και αυτες οι εταιρειες αν και στοχευουν στο μεταλ, παραγουν κιθαρες και για αλλα στυλ μουσικης, και θα το ανακαλυψεις ψαχνοντας στα επισημα site των εταιρειων. Εγραψα για Fender γιατι ειναι μια κιθαρα χαμαιλεοντας, καθως μπορει να σε καλυψει σχεδον σε ολα (για μεταλ να παρεις Fender με διπλο μαγνητη) και στην πορεια θα κατασταλαξεις τι θελεις. Ενας ατυπος κανονας των παλιων κιθαριστων ειναι οτι : "Μια κιθαρα δεν φτανει ποτέ για όλα!" Στο μελλον ισως εχεις αλλη κιθαρα για μεταλ, αλλη για μπλουζ, αλλη για εντεχνο κλπ.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #2 στις: 06/08/09, 02:08 »
1 χιλιαρικο για πρωτη κιθαρα???? ΕΛΕΟΣ!!! Οσα και να χεις δεν α3ιζει τετοια κινηση. Και ποιος σου λεει οτι δεν θα 3ενερωσεις και δεν θα τα παρατησεις. Γιατι να παει στραφη 1Κ?
Εγω θα επερνα οποια μου αρεσε στο ματι. Ισα ισα να με ψηνει να παιζω. Και υπαρχουν πολλες επιλογες με λιγα χρηματα. 150-200 ευρω εννοω

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #3 στις: 06/08/09, 09:50 »
Ψάξε λίγο, υπάρχουν πολλές παρόμοιες συζητήσεις στο φόρουμ.

Μια stratocaster για αρχή είναι ότι πρέπει. Κλασσικά πράγματα. Αρκεί να σου αρέσει σαν κιθάρα βέβαια. Αν έχει και διπλό μαγνήτη στη γέφυρα θα παίζεις και metal που θέλεις. Μιλάω για κάτι τέτοιο
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_stratrw.htm
Μη κολλήσεις μόνο σε Fender - Squier. Ψάξε και άλλες μάρκες (Cort, Yamaha, κλπ.)

Για ενισχυτή, δες αυτή τη συζήτηση
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
Οι modeling ενισχυτές θα σου δώσουν σχεδόν ότι ήχο έχεις στο μυαλό σου.

Θέλεις ακόμη πένες, ζώνη, κλπ.

Σύνολο λίγο πάνω από 300 €. Μια χαρά! Για αρχή μη δώσεις περισσότερα χρήματα, εκτός αν δεν έχεις τι να τα κάνεις. Μακάρι όλα να πάνε καλά και σε 1-2 χρόνια να ψάχνεσαι για καλύτερο εξοπλισμό.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #4 στις: 06/08/09, 15:51 »
^^
συμφωνώ!
επίσης καλός ενισχυτής για αρχή είναι και ο Roland Cube 15V!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #5 στις: 07/08/09, 00:26 »
Φίλε stone age, κι εγώ είναι να πάρω κιθάρα οπότε τσέκαρε το θέμα που άνοιξα. Απ' αυτά που έχω ακούσει κιόλας, το πολύ 500 ευρώ είναι υπεραρκετά γι' αρχή. Αναλόγως και το budget που έχεις, πράττεις κατάλληλα.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος stone age

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #6 στις: 13/08/09, 06:14 »
ευχαριστω για την βοηθεια.
αυτες τις μερες παντως που ειδα καποια πραγματα μου αρεσε πολυ αυτη http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fm_trs.htm
πως σας φαινετε?οσον αφορα τους ηχους που θελω να παιζω θα με βοηθησει αυτη η επιλογη?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #7 στις: 18/08/09, 01:38 »
Μια χαρα ειναι η κιθαρα!
Εγω παλι ειμαι της αποψης αν το εχεις παρει ζεστα το θεμα και δεν βλεπεις να το παρατας αμεσα, και δεν εχεις και σοβαρο προβλημα με $$, παρε οτι καλυτερο μπορεις με τα χρηματα σου (οχι οτι πιο ακριβο, οτι καλυτερο για εσενα).
Αλλιως ειναι πιθανο επιλεγοντας με βαση τα χρηματα να πεσεις σε οργανο αθλιο και να σε κανει να τα παρατησεις, η σε οργανο που δεν βολευει το χερι σου π.χ. και να το παρεις στραβα το θεμα. Νομιζω επισης οτι μια καλη κιθαρα και ενας καλος ενισχυτης ειναι ακομα ενας λογος για να σε παρακινησει να παιξεις περισοτερο και καλυτερα.
Βεβαια πολλοι εχουν διαφορετικη αποψη, αλλα ολα ειναι θεμα οπτικης  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #8 στις: 20/08/09, 16:58 »
Πουλάω αυτό το όργανο    http://www.jacksonguitars.com/products/products.php?group=Rhoads-Body&page=1&product=2900016303
Είναι στα λεφτά σου και αξίζει τον κόπο... ριξε μια ματια

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποσα χρηματα να δωσω για αρχη??
« Απάντηση #9 στις: 20/08/09, 17:49 »
Μια χαρα ειναι η κιθαρα!
Εγω παλι ειμαι της αποψης αν το εχεις παρει ζεστα το θεμα και δεν βλεπεις να το παρατας αμεσα, και δεν εχεις και σοβαρο προβλημα με $$, παρε οτι καλυτερο μπορεις με τα χρηματα σου (οχι οτι πιο ακριβο, οτι καλυτερο για εσενα).
Αλλιως ειναι πιθανο επιλεγοντας με βαση τα χρηματα να πεσεις σε οργανο αθλιο και να σε κανει να τα παρατησεις, η σε οργανο που δεν βολευει το χερι σου π.χ. και να το παρεις στραβα το θεμα. Νομιζω επισης οτι μια καλη κιθαρα και ενας καλος ενισχυτης ειναι ακομα ενας λογος για να σε παρακινησει να παιξεις περισοτερο και καλυτερα.
Βεβαια πολλοι εχουν διαφορετικη αποψη, αλλα ολα ειναι θεμα οπτικης  :)


και εγω το ιδιο προτεινω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
52959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/14, 15:29
από GeorgeMam
19 Απαντήσεις
7822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/07, 01:30
από master of puppets
18 Απαντήσεις
7652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
9 Απαντήσεις
3662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 03:00
από gers
3 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 00:12
από tech21man
8 Απαντήσεις
24384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:19
από analogio
9 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/12, 11:38
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/12, 04:01
από polegarh
4 Απαντήσεις
3444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/15, 17:10
από kotsos.a