Σελίδες:
  • #26 από Nisok στις 05 Jul 2010
  • Στο ηχογραφημένο του thomann η takamine ακούγεται εξαιρετική!
  • #27 από master of puppets στις 05 Jul 2010
  • Στο ηχογραφημένο του thomann η takamine ακούγεται εξαιρετική!


    Μην λαμβάνεις ποτέ σου υπόψιν τα ηχογραφημένα του thomann.....είναι όόόόόόόόόόόόόόλα ίδια σε όόόόόόόόόόόόόόόόόόλα τα προιόντα.... :P
  • #28 από Απόλλων στις 05 Jul 2010
  • Στο ηχογραφημένο του thomann η takamine ακούγεται εξαιρετική!

    Μην λαμβάνεις ποτέ σου υπόψιν τα ηχογραφημένα του thomann.....είναι όόόόόόόόόόόόόόλα ίδια σε όόόόόόόόόόόόόόόόόόλα τα προιόντα.... :P

    Θα συμφωνούσα με το πρώτο σκέλος της απάντησης του master of puppets, απλά γιατί δεν ξέρεις τι εξοπλισμός χρησιμοποιήθηκε για την ηχογράφηση. Όσο για το ότι τα κλιπάκια είναι τα ίδια σε όλα τα προϊόντα, δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει. Ηχογραφούν μεν τα ίδια κομμάτια σε πολλά μηχανήματα, αλλά ο τελικός ήχος έχει διαφορές.
  • #29 από master of puppets στις 05 Jul 2010
  • Στο ηχογραφημένο του thomann η takamine ακούγεται εξαιρετική!

    Μην λαμβάνεις ποτέ σου υπόψιν τα ηχογραφημένα του thomann.....είναι όόόόόόόόόόόόόόλα ίδια σε όόόόόόόόόόόόόόόόόόλα τα προιόντα.... :P

    Θα συμφωνούσα με το πρώτο σκέλος της απάντησης του master of puppets, απλά γιατί δεν ξέρεις τι εξοπλισμός χρησιμοποιήθηκε για την ηχογράφηση. Όσο για το ότι τα κλιπάκια είναι τα ίδια σε όλα τα προϊόντα, δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει. Ηχογραφούν μεν τα ίδια κομμάτια σε πολλά μηχανήματα, αλλά ο τελικός ήχος έχει διαφορές.


    Απόλλωνα δεν θυμάμαι σε ποια ακριβώς προιόντα ήταν (όταν έψαχνα για semi-acoustic το είχα προσέξει) ακριβώς ίδια κλιπάκια...με ακριβώς ίδιο ήχο....
  • #30 από Μητσάκος στις 06 Jul 2010
  • Ενδεχομένως να έτυχε ο ήχος να είναι τόσο όμοιος, που να μην υπάρχει αντιληπτή διαφορά από το ηχογραφημένο.

    Σε πολλές ηλεκτρικές που έχω ακούσει πάντως, υπάρχει πολύ ευδιάκριτη διαφορά.
  • #31 από Nisok στις 21 Jul 2010
  • και έτσι φτάνουμε στο τελικό ερώτημα:
    Takamine G530SS : http://www.takamine.com/?fa=detail&mid=1304&sid=524
    Είτε
    Yamaha LL6: http://www.dv247.com/guitars/yamaha-ll6-acoustic-guitar-natural--35138

    ???
    :-)
  • #32 από sofitia στις 22 Jul 2010
  • Eγω θα έπαιρνα την http://www.takamine.com/?fa=detail&mid=1304&sid=524
     :)
  • #33 από Απόλλων στις 22 Jul 2010
  • Αν και γενικά μού αρέσουν οι Takamine, πιστεύω ότι ανάμεσα στις δύο κιθάρες που παραθέτεις η Yamaha είναι σαφώς ανώτερη. Έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και καλύτερα ξύλα. Δεν ξέρω άλλη κιθάρα σε αυτή την κατηγορία που διαθέτει καπάκι από Engelmann spruce (που από πολλούς θεωρείται το καλύτερο ξύλο για καπάκι) ΚΑΙ ταστιέρα από έβενο. Η Takamine είναι μια χαρά όργανο, απλά δεν θεωρώ ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τη Yamaha. Και για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να βρώ κανένα Ευρωπαϊκό κατάστημα που να έχει διαθέσιμο το συγκεκριμένο μοντέλο...
  • #34 από Nisok στις 22 Jul 2010
  • Το μόνο που με χαλάει στην Yamaha, που και εμένα με εντυπωσίασε σε σχέση με τις υπόλοιπες, είναι
    η κιτρινίλα στην πρόσοψη!!
    Έλεος ρε Ιάπωνες... Σαν το χρώμα μπανάνας είναι.
  • #35 από Απόλλων στις 22 Jul 2010
  • Την είδες την κιθάρα από κοντά ή κρίνεις από κάποια φωτογραφία; Πάντως ακόμα κι αν δεν σού αρέσει το Natural χρώμα , η συγκεκριμένη κιθάρα διατίθεται και σε Tinted και Sunburst, όπως μπορείς να δεις εδώ:



    Όπως κι αν έχει το θέμα, μην επιλέξεις την κιθάρα με βάση την εμφάνιση. Καλό είναι βέβαια να σού αρέσει και εμφανισιακά η κιθάρα που θα αγοράσεις, αλλά δεν θα πρέπει να είναι το κύριο κριτήριο στην αγορά σου.
  • #36 από sofitia στις 22 Jul 2010
  • παρολαυτά η πρώτη κιθάρα ειναι πίο όμορφη και απο τις αλλες δύο.παρόλο που έχει επιλογή ;D
  • #37 από Nisok στις 23 Jul 2010
  • Η Αλήθεια είναι ότι απο κοντά δεν είναι τοοοοοσο κίτρινη.
    Αλλά είναι κίτρινη  :D :D ...

    Άμα είχε άλλο χρώμα θα ήταν με διαφορά το καλύτερο deal.
    Γενικά σε αυτή τείνω πάντως.


    Άσχετο:
    Sofitia ... από το soul calibur?
  • #38 από sofitia στις 23 Jul 2010
  • Η Αλήθεια είναι ότι απο κοντά δεν είναι τοοοοοσο κίτρινη.
    Αλλά είναι κίτρινη  :D :D ...

    Άμα είχε άλλο χρώμα θα ήταν με διαφορά το καλύτερο deal.
    Γενικά σε αυτή τείνω πάντως.


    Άσχετο:
    Sofitia ... από το soul calibur?


    OUI  ;D αν και το κανονικό είναι  sophitia 
    μια μικρή αλλαγή  :P
  • #39 από Nisok στις 02 Aug 2010
  • Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Για την ιστορία του νήματος, ενημερώνω ότι παράγγειλα
    την LL6 από το dv247.

    Βρήκα πάρα πολλές συζητήσεις στο internet να την υποστηρίζουν ακόμα και μπροστά
    σε αρκετά πιο ακριβά μοντέλα, πιο "παραδοσιακών" εταιριών.

    Πιστεύω ότι έκανα μια από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσα.


  • #40 από sofitia στις 02 Aug 2010
  • καλα κιθαροπαιξίματα λοιπόν   ;D ;D
    στείλε μας να  ακούσουμε κανένα demo σου   ;)
  • #41 από Nisok στις 02 Aug 2010
  • Ame ... giati oxi ?! ;D ;D
  • #42 από Nisok στις 01 Sep 2010
  • Μόλις έφτασε η LL6  ;D ;D ;D ;D !!

    Έχω τρελαθεί. Εκτός από τον ήχο που μου αρέσει πάρα πολύ(!) είναι το φινίρισμα αλλά και το
    μπαούλο μέσα στο οποίο την παρέδωσαν.

    Όλα κορυφαία από την Yamaha. Τώρα σειρά μου να δώ που μπορώ να φτάσω.
Σελίδες: