Αποστολέας Θέμα: Guitar Kit  (Αναγνώστηκε 7304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Guitar Kit
« στις: 18/06/18, 21:52 »
Όπως όλοι οι φίλοι εδώ μέσα γνωρίζετε, (α) είμαι τραγικός ξεφτίλας με το GAS μου μέσα και (β) δεν πιάνουν τα χέρια μου για κατασκευές.


Λόγω του (α) και για να βελτιωθώ κάπως στο (β), και ενώ περιμένω να μου έρθει η καινούργια κυρία που έχω παραγγείλει και θα σας παρουσιάσω οσονούπω (είπαμε, (α)  ;D ;D ) κάθομαι και κοιτάζω κιτ κιθάρας για κατασκευή μπας και φτιάξω μία κιθάρα από κιτ για να ξεκολλήσω λίγο με τις κατασκευές.


Μέχρι τώρα έχω δει κατ' αρχήν τα γνωστά κιτ HB και J&D των γερμανών που δεν με ενθουσιάζουν, κυρίως γιατί έτσι κι αλλιώς έχω στρατ, τελε και LP (χαζομάρα μου βέβαια, αλλά αφού φτιάχνω κάτι γιατί να μην είναι διαφορετικό; μπορεί να τα φτιάξω κάτι αξιοπρεπές και να μην είναι για πέταμα). Είδα επίσης τα παρακάτω:


https://www.guitarfetish.com/Classic-Mockingbird-Style-guitar-Kit-MAPLE-Poplar-body-COMPLETE-_p_21434.html mockingbird, ενδιαφέρον στυλ, μου αρέσει το μανίκι με το σφένδαμο και τα περίεργα inlays, είναι βέβαια από Αμερική και δεν ξέρω για έξτρα έξοδα κλπ.
https://www.etsy.com/uk/listing/600309465/guitarkitshop-rick-6-trings-diy-electric?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=diy%20guitar%20kits&ref=sr_gallery-3-28 Μου αρέσει πολύ το σχέδιο των rickenbacker, αλλά είναι από Κίνα και πάλι δεν ξέρω για χρόνους και έξοδα (παρότι όπως ξέρετε η κινεζουλα που είχα πάρει βγήκε σχεδόν τέλεια) και ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή.
http://www.guitarkitfabric.co.uk/Catalogue/diy-guitar-kits/diy-guitar-thinline-fender-ash Ευρωπαϊκό, φαίνεται καλός ο κατασκευαστής και η τιμή μεσαία. Και thinline θέλω κάποτε (τρομάρα μου).
https://www.amazon.co.uk/Knoxville-Electric-Guitar-DIY-Kit/dp/B00966IGMI/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1529347351&sr=8-3&keywords=diy%2Bguitar&th=1 12χορδη τελε (υπάρχει και 6χορδη στην ίδια τιμή). Οκ, έχω τελε, αλλά είναι amazon uk που έχω ξαναπαραγγείλει και επιπλέον η φτηνοτερη τιμή (να πω την αλήθεια οι τελε μου αρέσουν με σφένδαμο κανονικά).


Με βλέπω να κλίνω σιγά σιγά (καλοκαιριάζει κιόλας) προς το τρίτο (τη thinline). Εχει κανείς παλιός και γνώστης να μου δώσει καμιά συμβουλή; (συμπεριλαμβανομένων και συμβουλών του τύπου να μην πάρω άλλη ή να φτιάξω κανένα μπάσο καλύτερα  ;D ;D ;D ). Τώρα που το έγραψα, ξέρει κανείς καλό site να πουλάει κιτ βαρύτονης;)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #1 στις: 18/06/18, 22:05 »
Μη το πολυσκεφτεσαι και παρε την thinline
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #2 στις: 18/06/18, 22:15 »
... φαίνεται το πιο σιγουράκι. Θα πρέπει να βρώ και τον τρόπο να μπουν λίγα λίγα τα κομμάτια στο σπίτι μη με χωρίσει η γυναίκα μου :-Ρ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #3 στις: 18/06/18, 22:44 »
Εγω δε μηλαω γιατι ξες τι θα πω.. :P :P :P :P






Υγ εγω θα επαιρνα την μοκινγκμπερντ,αλλα αφου δεν εχεις σκοπο να παρεις μπασο,δεν στο λεω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #4 στις: 18/06/18, 23:25 »
Ωραία φάση για μαστόρεμα αλλά το όργανο που θα προκύψει θα είναι αξιοπρεπές ή θα γίνει διακοσμητικό τοίχου; Αποκλείεις την περίπτωση να παραγγείλεις parts της αρεσκείας σου, μαγνήτες, hardware, κλπ ξεχωριστά και να τα συναρμολογήσεις;
Φυσικά το μπάτζετ θα ανέβει κατά πολύ αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ένα όργανο πολύ καλής ποιότητας όπως το θέλεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #5 στις: 18/06/18, 23:35 »
Αυτό είναι το επόμενο βήμα, απλά φοβάμαι ότι αν δεν οργανώσω καμιά απαγωγή του Μήτσου ή του Αχιλλέα (ή και των δύο) και τους κρατήσω εδώ να μου δίνουν οδηγίες απλά θα χαλάσω τα περισσότερα λεφτά. Έτσι λέω να ξεκινήσω με κάτι απλό και σχετκά φτηνό, να θυμηθώ τα συναρμολογούμενα που έκανα μικρός (με περιορισμένη επιτυχία να πω). Για το λόγο αυτό έβαλα την τελευταία υποψήφια που είναι πιο φτηνή (και έχω βρει και ένα δύο ακόμα πιο φτηνές - μέχρι το 40άρι), που να πω την αλήθεια ίσως εκεί πρέπει να πάω για πρώτο βήμα και μετά να κάνω μία thinline (ή mockingbird) όπως λες.


Φαντάζομαι από την άλλη ότι αν δεν καταστρέψω σώμα μπράτσο, τα άλλα τα αλλάζω έτσι κι έτσι αργότερα, που θα είναι και πιο εύκολο αφού εγώ θα τα έχω συναρμολογήσει (λόγω ασχετίλας μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, είμαι όλος αυτιά  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/18, 23:36 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #6 στις: 19/06/18, 10:51 »
Έχουν φτιάξει δύο φίλοι τα HB κιτ.Ο ένας Strat, ο άλλος LP.Μια χαρά κιθάρες (για τα λεφτά τους) έχουν βγει...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #7 στις: 19/06/18, 13:04 »
Η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις ενα φθυνο κιτ,να συναρμολογισεις τσακ μπαμ και να σταματησεις να ασχολισε με κιτ και κιθαρες και να αρχησεις να παιζεις μπασο κιθαρα επιτελους.
Αυτο που δεν βλεπεις ενω ειναι μπροστα σου,εινσι ο χρονος πιυ θα αφηερωσεις σε κατι ναι μεν εποικοδομητικο,αλλα ενδεχομενος να μην ειναι ο σκοπος σου.
Εαν οσες ωρες εφαγα στην μελετη κατασκευης,ερευνα,κατασκευη κτλ για τα μπασα που εχω φτιαξει,τις ετρωγα στην μελετη (δεν αναφερω καν το οικονομικο) θα ημουν 800 φορες καλυτερος μουσικος.


Οποτε,πρεπει να απφασισεις τι θες.Η φθινο κιτ να σου φηγει η τρελα και στρωσου στην μελετη,η αρχινα παρε εργαλεια και μαδερια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #8 στις: 19/06/18, 16:15 »
Και εγώ την thinline πιστεύω.
Καλή επιτυχία/υπομονή με την κατασεκυή.
Αναμένουμε τα αποτελέσματα όταν με το καλό τελειώσεις

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #9 στις: 19/06/18, 17:24 »
Πάνω που καταφέρνουμε να μείνουμε καθαροί για μερικούς μήνες και διανύσουμε μια περίοδο οικιακής ειρήνης και ηρεμίας, απαλλαγμένοι από τα βάσανα του GAS, έρχονται διάφοροι και βάζουν ιδέες που τριβελίζουν μυαλό και φαντασία και δυναμιτίζουν τα θεμέλια της οικογενειακής γαλήνης, ξεθάβοντας την παντόφλα του πολέμου!  >:D
Το θέμα του κιτ κι εμένα μου κάνει κλικ, αλλά μπαίνει το θέμα του φινιρίσματος. Μια απόπειρα που έκανα να βάψω κιθάρα έμεινε στη μέση (το σώμα αγνοείται, ελπίζω να είναι ακόμα στο ξυλουργείο ενός φίλου και να μην κατέληξε στο τζάκι του). Αν ήταν απλά θέμα συναρμολόγησης και κολλήσεων θα ήταν απλά τα πράγματα (και επανορθώσιμα στις περισσότερες περιπτώσεις, αν τύχει στραβή). Όμως το βάψιμο (και όλα όσα προηγούνται); Όταν είχα ρίξει μια ματιά, τα ελκυστικά σε τιμή κιτ ήταν εντελώς χύμα ούτε sealer...

Προσωπικά, πέρα από το θέμα του πειραματισμού, δε θα τολμούσα (γνωρίζοντας και το πόσο τσαπατσουλοανυπόμονος είμαι) να επενδύσω σε κιτ με σκοπό να φτιάξω καλή κιθάρα. Αν το τολμήσεις σου εύχομαι υπομονή, επιμονή και καλή επιτυχία.
BTW Κι εγώ την thinline θα διάλεγα  ;D

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #10 στις: 19/06/18, 18:04 »
O @saved Μήτσος με προβλημάτισε ελαφρά γιατί αυτό που λέει το καταλαβαίνω και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς με το να πιάσω να φτιάξω (βάψω και συνδέσω σε αυτή τη φάση) κιθάρα. Από την άλλη, τώρα έχω λίγο χρόνο παραπάνω και σε αυτή την ηλικία δε χρειάζεται να έχω συγκεκριμένο στόχο, απλά να συντηρείται το ενδιαφέρον μου. Και η φάση να φτιάξω με εξιτάρει. Έχω ένα πρώην συνέδελφο που και αυτός άρχισε να ασχολείται να φτιάχνει όργανα στα 52 όταν πήρε μία εθελουσία και τώρα έχει πάρει και εργαλεία και έχει φτιάξει 12 ακουστικές κιθάρες και το έχει ευχαριστηθεί πολύ σαν ασχολία.


Θα το οργανώσω σιγά σιγά και θα τη χτυπήσω την κυρά thinline να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος. Αχιλλέα ετοιμάσου για τηλέφωνο χαχαχα. Παρεμπιπτόντως, μόλις με πήραν τηλέφωνο ότι έφτασε η άλλη κυράτσα που περίμενα, προς το βραδάκι θα στείλω φωτό αν  όλα πάνε καλά.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #11 στις: 19/06/18, 18:11 »
μαν έχω καραπήξει... εσυ GASoholic anonymous εμείς εδω πηχτο-χόλικ επόνυμους... μας έχει βγει η πίστη...
αλλά το τηλ ρίξτο!  ;D
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/18, 18:14 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #12 στις: 19/06/18, 19:27 »
Παρε ενα κιτ και στρωσου. Βασικα εργαλεια χρειαζεσαι, και κανα 2 λεπτα τρυπανακια αν χρειαστει να ανοιξεις καμμια τρυπα. Εγω αυτον τον καιρο φτιαχνω ενα μπασο απο κομματια. Το σωμα μονο θα παρω αβαφο και θα το σενιαρω, τα υπολοιπα απλως μονταρισμα. Το κιτ θα εχει αλλη ευχαριστηση και θα το πας οσο αργα θες ωπου να αποφασισεις πως θα το βαψεις, τι θα κανεις με το headstock κτλ....
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #13 στις: 19/06/18, 19:48 »
Η LP που συναρμολόγησε και έβαψε ένας φίλος.
Δεν έχει τελειώσει ακόμα -δεν έχει πέσει βερνίκι. Το χρώμα είναι ...Suzuki Burgman άσπρο (γαλακτερό) με πέρλα.
Βαμμένη με αερογράφο, στην ταράτσα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #14 στις: 19/06/18, 20:33 »
Εγω λεγωντας που θες να φτασεις,εννοω,αν θες να κανεις κατι απλα για να κανεις κατι η αν θες ενα high level οργανο.Οχι αν θες να φτιαξεις 1 κιθαρα η 100 κιθαρες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #15 στις: 19/06/18, 22:39 »
πολύ ωραία η κιθαρούλα! Εγώ αναγκαστικά στην αρχή πάω να δω αν μπορώ να φτιάξω κάτι απλό που να παίζει. Ελπίζω απλά λόγω κιτ να μην είναι φρανκεσταίν (ίσως να πάω απλά με βερνίκι/λάδι, να μην βάψω, αλλά δεν το έχω πολυσκεφτεί ακόμα). Αν το ευχαριστηθώ και δω ότι τα καταφέρνω κάπως, βλέπουμε. Πάντως αν καταφέρω κάτι όπως στη φωτό θα είμαι πολύ χαρούμενος.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #16 στις: 19/06/18, 22:45 »
To βάψιμο κατ' εμέ είναι το εύκολο.
Το βερνίκωμα είναι το δύσκολο...
Στην τελική, βάψε με χρώμα αυτοκινήτου, κι άμα δεις τα πολύ σκούρα, την πας σε κάνα φούρνο και τους λες να σου περάσουν κάνα βερνίκι :)

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #17 στις: 19/06/18, 22:49 »
Υπάρχουν απειρες τεχνικές που δεν θέλουν πιστόλι και φερνουν τρομερα αποτελέσματα. Εγω εχω μαθει πολλα απο το youtube, δινει πολλες επιλογες με μεγαλα περιθωρια λαθους.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #18 στις: 19/06/18, 23:22 »
... έχει ανάψει το youtube μια εβδομάδα τώρα χαχαχα. Βέβαια το project πάει για τέλος καλοκαιριού καθώς αν μπει ακόμα και σκέτη γέφυρα τώρα στο σπίτι πάει, χώρισα. Το γιατί στο θέμα που ανοίγει σε λίγα λεπτά  ;D .
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #19 στις: 19/06/18, 23:47 »
Εντάξει, όλοι συμπάσχουμε πάντως...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Kit
« Απάντηση #20 στις: 20/06/18, 00:33 »
χαχαχαχα (γέλασε κανείς;)



...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
14 Απαντήσεις
9096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
18 Απαντήσεις
8186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
29 Απαντήσεις
11024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 12:16
από tasos__
16 Απαντήσεις
9924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
4 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 01:41
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 19:15
από studio54
4 Απαντήσεις
4158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay