Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 447423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2600 στις: 07/12/11, 15:21 »
Τελικά τι θα γίνει με την δραχμή?

Διότι, όπως ακούω στην γύρα, λένε ότι υπάρχει μια συστηματική ομάδα η οποία επειδή νιώθει το έδαφος να καταρέει, ελπίζει στην επαναφορά εθνικού νομίσματος για την διάσωσή και επίπλευσή της. Έχετε ακούσει κάτι περί αυτού?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος nikodimos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2601 στις: 07/12/11, 16:05 »
ηρθε το δντ και εμεις θα περασουμε στην ανεργια ακομα και την ισπανια αφου θα ειμαστε στο 26% σε λιγο καιρο
http://www.mynews.gr/9/85440/%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2602 στις: 07/12/11, 18:02 »
Τι να σου πω ρε Vai...
Απλα κατσε και διαβασε οσα εχεις γραψει και σκεψου οσα σου εχουν πει τοσα ατομα. Θα δεις οτι αντιφασκεις συνεχως και εχω κουραστει να προσπαθω να σου αποδειξω τα αυτονοητα.
Κανε οτι νομιζεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2603 στις: 08/12/11, 01:10 »
είτε καπιταλισμό είτε σοβιετισμό (δεν λεω Κομμουνισμό γιατί ειναι πολύ ακριβής λέξη για κάτι που είναι ιδεατό-όπως και η πραγματική δημοκρατία)  τα πράγματα δεν αλλάζουν προς το καλύτερο ,την στιγμή που η απληστία είναι στο ποιόν του κάθε ανθρώπου.


Θες ισονομία και ισότητα? Έχε σωστή παιδεία (καλό έ)

H συζητηση τελειωνει εδω. Καθε συστημα ειναι καταδικασμενο οταν οι ανθρωποι που το απαρτιζουν δεν εχουν αρχες, παιδεια και ενδιαφερον για τον συνανθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2604 στις: 08/12/11, 14:31 »
είτε καπιταλισμό είτε σοβιετισμό (δεν λεω Κομμουνισμό γιατί ειναι πολύ ακριβής λέξη για κάτι που είναι ιδεατό-όπως και η πραγματική δημοκρατία)  τα πράγματα δεν αλλάζουν προς το καλύτερο ,την στιγμή που η απληστία είναι στο ποιόν του κάθε ανθρώπου.


Θες ισονομία και ισότητα? Έχε σωστή παιδεία (καλό έ)

H συζητηση τελειωνει εδω. Καθε συστημα ειναι καταδικασμενο οταν οι ανθρωποι που το απαρτιζουν δεν εχουν αρχες, παιδεια και ενδιαφερον για τον συνανθρωπο.
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω! H σωστή παιδεία είναι το κυριότερο συστατικό κάθε αλλαγής προς το καλύτερο, όπως και αν το εννοεί ο καθένας!!  :)

Και μετά απο αυτή τη βαρυσήμαντη δήλωση-συμφωνία μου με τον Eagle, θα αποχωρήσω από τη συζήτηση (και το εννοώ) προκειμένου να δώσω τα φώτα μου (που ΠΟΤΕ δεν έδωσα σε κανέναν) στους νέους κιθαρίστες που αγωνιούν να μάθουν "τι κιθάρα να πάρουν" ή αν "πρέπει να πάνε σε δάσκαλο" και αντί να ερευνήσουν τα ήδη 117.488 υπάρχοντα θέματα, προτιμούν να ανοίξουν ένα δικό τους για να μας πουν στην ουσία πως θέλουν να παίξουν Metallica, Pink Floyd και C-Real αλλα χωρίς δάσκαλο!

 Και sorry αγαπητέ freemind που γίνομαι "κακούλης" αλλα πρώτα ΕΣΕΙΣ οι συντονιστές έχετε θίξει αυτές τις περιπτώσεις, αλλα σε πείραξα ΕΓΩ (μάλλον ΚΑΙ εγώ) που συμμετέχω ενεργά σε μια πολιτική συζήτηση που δεν την άνοιξε κάποιος hacker στο forum, αλλα αποτελεί κανονικότατη κατηγορία συζήτησης του kithara.

Και αν διάφοροι άλλοι χρήστες επιλέγουν να μην πέσουν στο δικό μου (και άλλων 3-4 ατόμων) επίπεδο επιχειρηματολογίας, γράφοντας την άποψή τους για την πολιτική, αυτό νομίζω συνιστά έναν πολύ καλό λόγο να ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα θέματα που έχουν να κάνουν με την πολιτική απο το forum

Άλλωστε το kithara είναι καθαρά μουσικό forum! Πίσω όλοι σε αμιγώς μουσικά θέματα!!!

Εγώ αυτό θα κάνω πάντως και δε θα απαντήσω ούτε σε Κιράτζο, ούτε σε Johnie, ούτε δε YmirLinG ούτε σε κανέναν άλλο. Ούτε πρόκειται να γράψω οτιδήποτε περι "Ιστορικού Υλισμού" (γιατί στα σχόλια εκείνου του θέματος αναφέρομαι...)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!!! Θα τα πούμε ξανά κάπου μεταξύ " κίτρινης Fender Mexican strat" και " κόκκινης Yamaha Pacifica" Ποιά να διαλέξω;;;  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/11, 15:28 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2605 στις: 09/12/11, 10:51 »
Μην αγχώνεσαι σύντροφε! Όλοι οι καλοί χωράνε. Ο Free, απλώς προσπάθησε να μετρήσει τις ψυχικές αντοχές και την συντροφικότητά μας. Την επιμονή μας και την βεβαιότητα στον λόγο μας.

Όταν είμαστε έτοιμοι για επανάσταση δεν είναι δυνατόν να το βάζουμε στα πόδια με τον πρώτο αντιλογισμό. Αν έχουμε εμπιστοσύνη στα λόγια μας και στον εαυτό μας επιμένουμε μέχρι τελικής πτώσεως.

Viva la revolucion!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2606 στις: 10/12/11, 10:26 »
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_09/12/2011_417939

Τελικά θα επιτευχθεί η δημοσιονομική - οικονομική Ευρωπαϊκή ένωση? Είναι προφανές τώρα πια ότι ακόμα και άτομα τα οποία αντιμετώπιζαν εχθρικά την παγκοσμιοποίηση, παρακαλούν γι' αυτήν την ενοποποίηση!

Και αυτό, κατά την γνώμη μου, λόγω του ότι από το παράδειγμα της Συρίας καθίσταται σαφές ότι ακόμη και η ύπαρξη ήδη εκμεταλεύσιμων πλουτοπαραγωγικών πηγών δεν αποτελούν σωτηρία όταν εναντιώνεσαι στο διεθνές περιβάλλον.

Από την άλλη η γηραιά Αλβιών προσπαθεί να σώσει οτιδήποτε κι αν σώζεται από το παλιό χρηματοπιστωτικό σύστημα. Η εξέλιξη της μάχης θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον!

Στα δικά μας (και στο θέμα μας) περιμένουμε με αγωνία την χρηματοδότηση του ΔΝΤ από την ΕΕ (βλέπε ΕΚΤ) ώστε να μας χρηματοδοτήσει... Προφανώς τα "τούβλα" έχουν άλλη γραμμή πλεύσης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2607 στις: 04/01/12, 09:39 »
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231144430

Για να μην ξεχνιομαστε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2609 στις: 14/05/12, 15:09 »
Λαμβάνω το βήμα αυτού του θέματος μόνο και μόνο για να δηλώσω ότι θεωρώ μεγάλη μου τιμή που ο ΣΥΡΙΖΑ συναινεί με την πρότασή μου για την αναχρηματοδότηση της Ελληνικής οικονομίας από τα κεφάλαια των καταθέσεων των πολιτών παρόλο που πολλοί οπαδοί του, προ εκλογών, αντέτειναν ως αντεπιχείρημα στην εν λόγω πρόταση ότι "δεν υπάρχει σάλιο"!
 
Βέβαια η μέθοδος του είναι λίγο διαφορετική: Μέσω της κρατικοποίησης των ιδιωτικών Τραπεζών. Μια ένσταση παραθέτω στην όλη πρόταση: Με την γνωστή κατάσταση του Κρατικού τομέα πως θα κατορθώσουμε τα κεφάλαια να πάνε εκεί που πρέπει και όχι σε Ελβετικές ιδιωτικές τράπεζες, εάν δεν προχωρήσουμε κατ' αρχάς στην μεταρύθμισή του?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2610 στις: 02/06/12, 04:50 »
Διαβάστε τι μας περιμένει: http://xrimanews.gr/oikonomia/18693-ayto-isws-einai-to-megalytero-mystiko-ths-ellhnikhs-krishs
Παράθεση
...Με βάση την ισχύουσα μέχρι στιγμής νομοθεσία και όσο το δίκαιο των ελληνικών ομολόγων παραμένει το ελληνικό, αν η Ελλάδα δεν αποφύγει την πτώχευση μπορεί να αποπληρώσει το χρέος που βρίσκεται στα χέρια ιδιωτών και όχι θεσμικών δανειστών (ΔΝΤ – ΕΕ) σε δραχμές, χωρίς να έχει καμία νομική κύρωση. Οι δανειστές σε αυτήν την περίπτωση υποχρεούνται να αποδεχτούν την αποπληρωμή στο ελληνικό νόμισμα. Έτσι η Ελλάδα μπορεί πολύ απλά να τυπώσει τόσες δραχμές όσο είναι το χρέος της στους ιδιώτες και να το ξεπληρώσει.

Αντίθετα, αν το δίκαιο αλλάξει στο αγγλικό όπως προβλέπεται στη συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου με βάση τα δύο προαναφερθέντα ρεπορτάζ, σε περίπτωση πτώχευσης η Ελλάδα θα πρέπει να αποπληρώσει το σύνολο του χρέους της σε ευρώ, παρά το γεγονός ότι η ισοτιμία δραχμής – ευρώ θα κυλήσει πιθανόν κάτω από το 700/1. Κάτι τέτοιο θα σημαίνει την οριστική παράδοση της χώρας στους δανειστές της, οι οποίοι θα μπορούν να διεκδικήσουν και να επιβάλλουν νομικά στην Ελλάδα είτε την αποπληρωμή του χρέους στο ακέραιο μέσω της επιβολής επαχθών φόρων στους πολίτες είτε την κατάσχεση δημόσιας περιουσίας είτε και τα δύο ταυτόχρονα...


 
Τελικά ισχύει αυτή η πρόβλεψη? Δηλ γνωρίζει κανείς τι προκύπτει από την εφαρμογή του Αγγλικού Δικαίου στα ομόλογα που εντάχθηκαν στο PSI στην περίπτωση που κυρήξουμε στάση πληρωμών?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2611 στις: 06/06/12, 09:11 »
Τελικά αυτό το ΔΝΤ γουστάρει Μεσογειακό κλίμα, πάει και στην Ισπανία;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2612 στις: 01/09/12, 02:10 »
Πάνω από 21 τρισ. δολάρια κρυμμένα σε φορολογικούς παράδεισους
http://peri-planomenos.blogspot.gr/2012/07/21.html#axzz25AKSo9V3
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2613 στις: 16/11/12, 13:25 »
Η Ελλάδα αποκρατικοποιεί δημόσιες επιχειρήσεις, μέσω μετοχοποιήσεων, μακροχρόνιων παραχωρήσεων και πωλήσεων σε ιδιώτες από το 1991 έως το 2010, οπότε μπήκαμε στο καθεστώς επιτήρησης από το ΔΝΤ, την ΕΚΤ και την ΕΕ, συνεχώς.
Η λίστα των "ασημικών" που πέρασαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σε ιδιώτες, την προηγούμενη εικοσαετία:

http://news.radiobubble.gr/2012/11/20.html
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2614 στις: 02/01/13, 05:35 »
Μια μικρή γεύση..
"" Καταπέλτης για τη διαφθορά που επικρατεί στον χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης είναι το πόρισμα του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Αποκαλύπτει παρανομίες σε προσλήψεις, καταβολή αποζημιώσεων προς υπαλλήλους και ειδικούς συνεργάτες, χορήγηση επιδομάτων ευθύνης σε διευθυντές χωρίς προσόντα, επιχορηγήσεις σε φορείς, δαπάνες δημοσίων σχέσεων. Σε εκατομμύρια ευρώ ανέρχονται τα ποσά που σπαταλήθηκαν ""
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63633708
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2615 στις: 20/02/13, 12:59 »
Για να κάνει ο καθένας μερικές υποθέσεις, μια και ένα από σημαντικότερα "σημερινά" προβλήματα, είναι η ανεργία.
Συνοπτική Έκθεση εγγεγραμμένων στο Μητρώο του ΟΑΕΔ - ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2013.
http://www.chiosjobs.gr/pdf/synoptikh_1_2013.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/13, 13:00 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2616 στις: 13/06/13, 16:41 »
Μου ήρθε ένα email με αυτά τα ερωτήματα , τα οποία μάλλον είναι από τον Καθηγητή Κ.Τοκμακίδη απο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;
 
Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;
 
Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;
 
Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;
 
Ερώτηση 5.Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
 
Ερώτηση 6.Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 0.5 τρις που χρωστάμε εμείς;
 
Ερώτηση 7.Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;
 
Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;
 
Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;
 
Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2617 στις: 11/07/13, 07:42 »
Περί πλειστηριασμών 1ης κατοικίας κ όχι μόνο. "Παρέμβαση στο ειρηνοδικείο Λαϊκής στάση πληρωμών  3/07/2013  "
https://www.youtube.com/watch?v=Td2_elp59aE&feature=c4-overview-vl&list=PLhWMakoUtqUOEUjdB5s4yDjZf1agQRZqX

10/07/2013
https://www.youtube.com/watch?v=U1Yca4-9FeY&list=UUCjvoBrypktmqY6IytskTWw

και από News It
https://www.youtube.com/watch?v=2kdH7aOUFmw&list=PLhWMakoUtqUOEUjdB5s4yDjZf1agQRZqX

και πιο αναλυτικά : https://www.youtube.com/watch?v=JvlYFTtoGzE&list=UUCjvoBrypktmqY6IytskTWw
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/13, 08:03 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2618 στις: 16/12/13, 11:59 »
Καλημέρα. Απ ότι βλέπω η ...παλιοπαρέα που γράφαμε πριν από 2-3 χρόνια έχει σπάσει και το θέμα έχει κάπως ατονίσει, αντίθετα βέβαια με την διάθεση των κρατούντων και της Τρόϊκας , η οποία παραμένει επίκαιρη και ...ζεστή. Μετά από 3 χρονάκια λοιπόν ΔΝΤ και ύφεσης, το συμπέρασμά μου είναι, ότι έγινε μιά πολύ ωραία κομπίνα εις βάρος της οικονομίας μας και του λαού μας. Το παιχνίδι παίχτηκε αριστοτεχνικά, ειδικά στο κομμάτι της αποδοχής από εμάς , πραγμάτων τα οποία φάνταζαν αδιανόητα πριν από μερικά χρόνια και αυτό έγινε μέσω της προπαγάνδας των ΜΜΕ , του εκφοβισμού και της δημιουργίας ενοχικού αισθήματος στο λαό για την "σπατάλη" και το "πάρτυ" των προηγούμενων ετών. Το μαζί τα φάγαμε του Πάγκαλου, ενώ επιφανειακά καταδικάστηκε, ήταν τελικά και η φράση "κλειδί", που με αυτή ανακόπηκε σε ένα βαθμό και το να υπάρξει μια κάποια γενικευμένη και δίκαιη ηθικά αγανάκτηση.
 
Πολιτικά το όλο θέμα έφερε τριγμούς και αστάθεια, διαλύοντας το παλιό μοντέλο του δικομματισμού. Με τις "ιδιαίτερες" συνθήκες, ήρθε και το τέλος του λεγόμενου "πολιτικού κόστους" που ήταν και η τελευταία άμυνα του κοσμάκη, στην ασυδοσία των κυβερνήσεων. Πλέον οι κυβερνήσεις δεν έχουν αυτοδυναμία, δεν έχουν να χάσουν τίποτα, 'συνεργάζονται" 2 και 3 κόμματα και απορροφούν το όποιο πολιτικό κόστος.
 
"Ιδεολογικά" , ξυπνήσανε φαντάσματα του παρελθόντος,με τα οποία αφελώς είχαμε πιστέψει ότι είχαμε ξεμπερδέψει. η Χρυσή Αυγή δημοσκοπικά άγγιξε ακόμα και το 15% κάποια στιγμή, έχοντας για οπαδούς ανθρώπους οι οποίοι έχουν πληγεί από την κρίση και δεν έχουν ούτε τη μόρφωση, αλλά ούτε και τη ψυχραιμία να δούνε τι κρύβεται πίσω από το συγκεκριμένο κόμμα. Ο Σύριζα από ένα κόμμα του "μπαίνει δεν μπαίνει" στη Βουλή, έγινε κόμμα εξουσίας, έχοντας απορροφήσει ένα πολύ μεγάλο κομμάτι πολιτευτών αλλά και ψηφοφόρων του πάλαι-ποτέ κραταιού ΠΑΣΟΚ και προσπαθεί να βρεί τις ισορροπίες απέναντι στον παλιό του επαναστατικό λόγο και την σημερινή πρακτική προσέγγιση της πραγματικότητας. Η Ν.Δ αιμορραγεί συνεχώς και κινδυνεύει να ακολουθήσει το δρόμο του ΠΑΣΟΚ, με μόνο εμπόδιο στη κατρακύλα της , την ολοκληρωτική υποστήριξη (λόγω φυσικά των συμφερόντων τους) των μεγαλυτέρων ΜΜΕ της χώρας. Το ΠΑΣΟΚ οδηγείτε μαθηματικά στη διάλυση πληρώνοντας το "μάρμαρο" (δικαιολογημένα) και απλά στηρίζει τη κυβέρνηση που πνέει τα λοίσθια. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας πολιτικός φορέας που να δημιουργεί μιά πραγματική ελπίδα εξόδου από τη κρίση και μιά εμπιστοσύνη. Σε τέτοιο βαθμό , που μάλιστα κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν είναι διόλου απίθανο, να δούμε στη πορεία μιά επιστροφή Καραμανλή ως "σωτήρα", μιας και είναι ο μόνος που παρ όλο ότι κατηγορείται για κακοδιαχείριση, εν τούτοις είχε πει την "αλήθεια" προεκλογικά και έχει κρατήσει στο μυαλό ενός μεγάλου μεριδίου ψηφοφόρων, την εικόνα κάποιου που "μας είχε προειδοποιήσει, αλλά δεν τον ακούσαμε".Οι Καραμανλήδες άλλωστε έχουνε παράδοση στη σωτηρία αυτού του τόπου...
 
Αυτές οι λίγες σκέψεις , μετά από καιρό. Τα ενδεχόμενα πολλά, ακόμα και το να βγούμε κάποια στιγμή από την Ευρωζώνη και να κάνουμε εθνικό νόμισμα ( ούτε το Grexit έχει τελειώσει κι ας υποστηρίζουν το αντίθετο, ούτε ο "εφιάλτης" της δραχμής). Το κοινωνικό κράτος πέθανε, οι εργασιακές σχέσεις πέθαναν , ακόμα και το τελευταίο εργασιακό αποκούμπι που ήταν το Δημόσιο, πλέον δεν είναι ανέγγιχτο, είναι κοντά και η άρση της μονιμότητας, η επόμενη μέρα καλεί την "Ελεύθερη Αγορά" και την ιδιωτική πρωτοβουλία να φτιάξουν τις συνθήκες του αύριο. Συνθήκες οι οποίες για τους πολλούς θα είναι όπως ήταν δεκαετίες πίσω, με εξαθλιωμένη εργατιά, μετανάστευση, ελάχιστη μεσαία τάξη ( ανώτεροι υπάλληλοι υπουργείων, ανώτατοι αξιωματικοί, μεγαλογιατροί,μεγαλοδικηγόροι κλπ.) και μία μικρή κάστα πάμπλουτων η οποία θα κοιτάει τα τεκταινόμενα πίσω από την μάντρα του σπιτιού στον Διόνυσο και στην Εκάλη, με συστήματα συναγερμού και ροτβάϊλερ. Κάτι σαν τις παλιές Ελληνικές ταινίες του 50 και του 60 δηλαδή...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/13, 12:04 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2619 στις: 16/12/13, 23:38 »
Macmisia, αχάριστε αλλά και ευχάριστε -->>
Μιχάλης Μενιδιάτης - Κόλπο ήτανε στημένο - M. Menidiatis

Πρωτοχρονιά, πάμε μαζί μπουζούκια ?? ΟΠΑ! ούτε για καφέ! μόνο για φιάλαι ε τε και μπουζουκετ διμπλοπενιαί.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2620 στις: 17/12/13, 11:36 »
Μου ήρθε ένα email με αυτά τα ερωτήματα , τα οποία μάλλον είναι από τον Καθηγητή Κ.Τοκμακίδη απο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;
 



Κατι μου λεει πως τα στοιχεια που παραθπετονται δεν ειναι και πολυ σωστά, εξέτασα μόνο την Ερώτηση ένα...η απάντηση ειναι απλή..ΔΕΝ έχουν μεγαλύτερο ποσοστό χρέους απο την Ελλάδα, μια μικρή έρευνα στισ στατιστικες σελιδες τη κάθε χώρας θα το δείξει αυτό...


 Λουξεμβούργο        22,4%
Αγγλία                     88,2%
Βέλγιο                     104,5%
Γαλλία                     91,9%
Δανία                      44,7%
Αυστρία                   74,2%
Ελλάδα                    160%

Πηγή
 http://de.statista.com/statistik/daten/studie/163692/umfrage/staatsverschuldung-in-der-eu-in-prozent-des-bruttoinlandsprodukts/
Τι ακριβώς διδάσκει ο λεγόμενος καθηγητής ;


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2621 στις: 17/12/13, 16:32 »
Έχεις δίκιο Βαγγέλης να και κάποιοι που είχαν παραπάνω γνώσεις οικονομικών και απαντήσανε -->> http://anamorfosis.net/blog/?p=9167

και ανάλογη σελίδα με αυτή που προτείνεις στα Ελληνικά, με πολύ περισσότερα στατιστικά και πληροφορίες που δείχνουν ότι δεν αναφερότανε ούτε σε κάποια κοντινά προηγούμενα χρόνια, 2012,2011 κοκ. -->> http://www.3comma14.gr/pi/?survey=13803
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/13, 17:30 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2622 στις: 17/12/13, 20:35 »
Γειά σου Χόλυ! Που το θυμήθηκες τον ευχάριστο και τον αχάριστο; Με τιμάς!!! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas