Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 447431 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #50 στις: 23/04/10, 18:51 »
To θεμα τελικα ειναι...ποιος ξερει την αληθεια! ;) Γιατι πιστευω πως ακομα και οι πιο ψαγμενοι συνομωσιολογοι δεν μπορουν να "χτυπησουν" οσα παιζονται κατω απο το τραπεζι! 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #51 στις: 23/04/10, 18:52 »
Το θέμα το άνοιξα για να ενημερωθείτε για το τι είναι το ΔΝΤ, ποιες είναι οι τακτικές του, τι επιπτώσεις έφερε στις χώρες από τις οποίες πέρασε. Η προσφυγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ είναι πια γεγονός. Δεν έχει πολύ νόημα να συζητάτε εναλλακτικές λύσεις, ιδίως αν αυτές είναι αδύνατον (έστω, "σχεδόν") να υλοποιηθούν, και σύντομα (πχ. κατάργηση του πολιτικού συστήματος και αλλαγή στα μυαλά όλου του πληθυσμού της Ελλάδας). Επίσης, το πρόβλημα δεν θα λυθεί με "κρεμάσματα" που θα ενισχύσουν τα αισθήματα μίσους γενικά για πολιτικούς, για αυτούς που έχουν λίγη ή πολύ εξουσία, για τον διπλανό μας που έτυχε να βρίσκεται σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς και τον υποψιαζόμαστε, κ.ο.κ. Ναι, είναι πολύ πιθανό να υπάρξει κοινωνική εξαθλίωση (εννοώ μεγαλύτερη από τώρα), και ίσως φτάσει σε κοινωνική έκρηξη, αλλά πάλι το πρόβλημα δεν θα έχει λυθεί...

Για την Κούβα, που αναφέρθηκε ως "λαμπρό παράδειγμα προς μίμηση", ...ο Κάστρο ξεκίνησε την "κόντρα" με τις ΗΠΑ πολλές δεκαετίες πριν και όταν ο κόσμος ακόμα μετρούσε τις πληγές του από τον 2ο Παγκ.Πόλεμο. Ο λαός της Κούβας υπέφερε και υποφέρει λόγω της κλειστής οικονομίας της χώρας και του εμπάργκο. Φαντάζομαι ότι γνωρίζετε για τους άθλιους μισθούς, την ακρίβεια των αγαθών και την έλλειψη τους. Η Κούβα είναι καλή βασικά για τις διακοπές των gringo, και γι'αυτον τον λόγο έχουν προ πολλού εισβάλλει στην χώρα ξένες πολυεθνικές, ξενοδοχειακές κλπ. Ιδίως όταν φύγει ο Κάστρο απ'τη μέση, οι gringos θα πέσουν με τα μούτρα για να εκμεταλλευτούν αυτήν την γη, και τους εξαθλιωμένους ανθρώπους της δίνοντας κάποια λίγα δολάρια για κάθε ημέρα του εργάτη, και για ευχαρίστηση με κάποια chica. (Αλλά ας σταματήσουμε την κουβέντα για την Κούβα σε αυτή τη συζήτηση. Μπορεί να συνεχιστεί αλλού)

Η Ελλάδα, η πολιτική και οι πολιτικοί της, και ο λαός της, είναι πολύ μικρά πιονάκια στην παγκόσμια σκακιέρα. Η εξάρτησή της, ανέκαθεν, από ξένους πολιτικούς και οικονομικούς κύκλους είναι πολύ μεγάλη για να κοπεί "μαχαίρι" χωρίς δραματικές συνέπειες, θα'ναι σαν να ακρωτηριάζεται μέλος/η του σώματος. Θα'ναι ένα σοκ από το οποίο πιθανότατα θα αργήσουμε πολύ πιο πολύ για να συνέλθουμε, καθώς είμαστε και απροετοίμαστοι. Τώρα που βρισκόμαστε προ τετελεσμένων, ας ελπίσουμε ότι θα χρειαστούμε τελικά λίγες δόσεις από το δάνειο του ΔΝΤ και όχι όλες (όπως πχ. η Ουγγαρία), και ότι θα αποπληρώσουμε το χρέος μας προς αυτούς και θα τους στείλουμε στο "πυρ το εξώτερον" από όπου ήρθαν (όπως έκανε ο κομμουνιστής (έστω, στα χαρτιά) πρόεδρος Λούλα στην Βραζιλία (κάτι που όμως δεν έδιωξε τις πολυεθνικές που μπήκαν την περίοδο που οι προηγούμενες εξουσίες ξεπουλούσαν το κράτος))

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #52 στις: 23/04/10, 19:33 »
Διαφωνω Βασιλη, δεν αρκει να ξερουμε τι ειναι το ΔΝΤ και τι εχει κανει και εξακολουθει να κανει. Ο λαος πρεπει επιτελους να ξυπνησει και χρειαζομαστε νεες ιδεες και πιθανες λυσεις. Κουβεντα κανουμε και πρεπει να κανουμε, δεν υπαρχει λογος για οποιουδηποτε ειδους "λογοκρισια". Ειμαστε ολοι αδερφια και πρεπει να μιλαμε για οσα συμβαινουν και μας αφορουν ολους. Το κιθαρα ειναι μονο ενα forum μεν, αλλα αυτο ακριβως ειναι ενα forum, χωρος συζητησης και ανταλλαγης αποψεων.
Δεν μπορουμε να συνεχισουμε με την λογικη του οτι εγινε εγινε, το δεχομαστε και κοιταμε παραπερα. Ετσι φτασαμε εδω που ειμαστε τωρα. Αν δεν κοιταξουμε αμεσα το παρον μας δεν προκειται να εχουμε μελλον. Δεν πρεπει να επιστρεψουμε στα λαμογια που μας κυβερνουν να οριζουν την τυχη της χωρας μας και των αδερφων μας και την δικη μας. Ως εδω! Απο δω και περα πρεπει να αναλαβουμε δραση. Ας ξεκινησει εστω με με ιδεες και συζητησεις η επανασταση... Θελω να πιστευω οτι δεν θα μεινουμε στα λογια... Αν μεινουμε μονο στα λογια, ειμαστε καταδικασμενοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #53 στις: 23/04/10, 19:53 »
Οσο αφορα τις κρεμαλες εδω και διακοσια χρονια,τις εχουν στησει αυτοι που αποφασιζουν για τη τυχη των πολλων.
Στα οδοφραγματα του Παρισιου,χιλιαδες εξαθλιωμενοι εγιναν τοιχος στις οβιδες για να εχουμε σημερα δημοκρατια.
Στη κρεμαλα του Σικαγο κορμια αναρχικων εγιναν τα εκρεμη για να δουλευουμε σημερα 8 ωρες αντι για 15.
Στα πολυβολα του Ροκφελερ εκατονταδες κορμια ανδρων γυναικων και παιδιων στηθηκαν απεναντι και γαζωθηκαν στο Λαντλοου για να εχουμε σημερα ασφαλιση και ιατρικη περιθαλψη.
Στα βραχια της Γυαρου και της Μακρονησου χιλιαδες ανθρωπινα κοκκαλα ασπριζαν στον ηλιο για να λεμε σημερα ο καθενας την αποψη του ελευθερα και να διαλεγουμε ποιος θα μας κυβερνα.
Στα υπογεια του ΕΑΤ/ΕΣΑ εκατονταδες σαρκες νεων ταϊζαν τα σκυλια για να μπορουμε σημερα να περπαταμε στους δρομους ανεμιζοντας λαβαρα.

και ειμαι εγω και οι συντροφοι μου οι φασιστες και οι χουντικοι, επειδη θα κρεμασουμε αυτους που κρεμασαν εκατομμυρια;Αυτους που τους ανθρωπους τους υπολογιζουν μεσα απο νουμερα οικονομικων εξισωσεων;Αυτους που θεωρουν οτι ανθρωποι,γη,αερας,θαλλασα τους ανηκουν;
Αυτους που εχτισαν παλατια απο τα σακατεμενα κορμια και τους θανατους χιλιαδων εργατων στα εργοστασια,τις οικοδομες,τα ολυμπιακα εργα,τα κατασκευαστικα εργοταξια, τα ναυαγισμενα σαπιοκαραβα;

οποιος νομιζει οτι οι ανθρωπινες κατακτησεις παρθηκαν με λουλουδια και οχι με αιμα δεν ζει σε αυτο το πλανητη
Σαν αναρχικος σεβομαι καθε ανθρωπινη ζωη και τη θεωρω ιερη.Το μονο που μου μενει ειναι να αμυνθω για να προστατεψω απο τα σκυλια που συνεχως διψουν για αιμα αθωων τους συνανθρωπους μου,τους δικους μου.Ολους αυτους που δεν εχουν τη δυναμη να φωναξουν,που ζουν συνεχως μεσα στο φοβο και την υποδουλωση.
οχι δεν ειμαι εγω ο δημιος.Εγω ειμαι αυτος που με τα δοντια του εκοψε το σκοινι που στο λαιμο μου ειχαν δεσει και θα το δεσω στους λαιμους των δημιων,των αρχοντων και των βασιλιαδων.

Σε οσους δε τολμουν να υπερασπιστουν εαυτους,οικογενειες και φιλους και περιμενουν εν γνωση τους να φυγει το εδρανο κατω απο τα ποδια τους νομιζοντας οτι σηκωνοντας μονο τα χερια ψηλα θα τους λυπηθει ο δημιος αφιερωνω το παρακατω ποιημα:

Δεν έφταιγεν ο ίδιος, τόσος ήτανε
η εποχή, τα βάρη, οι συνθήκες
κι άλλοι την πάθανε που τότε είπαν το ναι
και δεν ακούσανε των παλιών τις υποθήκες.

Τάχα η θέλησή σου λίγη
τάχα ο πόνος σου μεγάλος
η ζημιά ήτανε στο ζύγι
πάντα φταίει κάποιος άλλος.

Καλά καλά ποιο είναι το κέρδος, ποια η ζημιά
ποιος να το πει δεν ξέρει
το βέβαιο ήτανε πως κάτι δεν πήγε καλά
δεν έφτασε όπου ονειρεύτηκε το χέρι.

Δεν έφταιγεν ο ίδιος, τόσος ήτανε
κι οι άνθρωποι γεμάτοι είναι τώρα απαιτήσεις
αφού σήμερα δε θά 'λεγε το ίδιο το ναι
τώρα περίσσεψαν η σύνεση και η κρίση.

(Μανωλης Αναγνωστακης-Οχι δεν εφταιγεν αυτος)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #54 στις: 23/04/10, 20:05 »
Οχι eternauta δεν εισαι σαν κι αυτους...εισαι ΕΝΑΣ απο αυτους ;) Εχει μεγαλη διαφορα το τι θα μπορεσεις να γινεις , απο αυτο που εισαι ηδη μεσα σου!

Γιατι οι εκτελεστες και οι δολοφονοι εκεινοι δε θα εχουν καμια διαφορα με σενα που θα χρησιμοποιησεις τους ιδιους τροπους για να αλλαξεις τη κοινωνια...οπως κι εκεινοι ηθελαν να την αλλαξουν!
Αλλα εκεινοι ηταν φασιστες ,αρα κακοι! Εσεις ομως με προσχημα τη δικαιοσυνη, επιχορηγειτε τη θανατικη ποινη!

Και για να δεις ποσο φασκεις κι αντιφασκεις και ποσο επικινδυνες ιδεες κρυβεις μεσα σου, καμουφλαρισμενες σε ενα πακετο δηθεν "Αναρχιας" κι "ελευθεριας του ανθρωπου" κανω επισυναψη τι ειχες πει σε μια αλλη συζητηση ( Περιπτώσεις επιτυχίας )

Σαν αναρχικοι δεν ειμαστε αλληλεγγυοι σε κανεναν που αφαιρει τη ζωη ενος συναθρωπου μας που βρισκεται στην ιδια η σε χειροτερη μοιρα απο εμας. Καποιοι εχουν κανει τις επιλογες τους και αυτες ανοικουν σε αυτους μονο και οχι συνολικα στο κινημα. Το οτι διαλεξαν να δρουν εξω απο τα συλλογικα πλαισια του κινηματος ειναι δικη τους αποφαση και φυσικα αυτο ισχυει για τη περιπτωση που η βομβα μπηκε απο επαναστατικη ομαδα και οχι απο το παρακρατος.


Και τωρα ερχεσαι και μας λες:



να κρεμασουμε ολους αυτους που μας γυρισαν πισω στο μεσαιωνα για να περνανε αυτοι ολο και πιο καλα.



Με ποιο δικαιωμα κυριε eternauta? Ποιο δικαστηριο θα οδηγησει αυτους τους ανθρωπους στη κρεμαλα; Ποια η διαφορα του στρατοδικειου της χουντας με το λαοδικειο που θελεις εσυ να δημιουργησεις στο κοινο νου;


Κι αν τους σκοτωσεις, τι; Θα χαρακτηριστεις ως σωτηρας; Απο τα νεκρα κορμια τους θα γεννηθουν χρηματα;

Ξερεις τι θα πετυχεις;

Τ Ι Π Ο Τ Α! Θα δημιουργησεις μια μαζα που θα θεωρει την εκτελεση ενα φυσιολογικο τροπο απονομης δικαιοσυνης! Ξεχνωντας ομως πως οι αρχηγοι που θα ακολουθησουν ξεκινησαν με αρχη τους το δικαιωμα στη ζωη και στην ελευθερια του ανθρωπου!


Ποιος ειναι φασιστας τωρα eternauta? Ποιος ειναι επικινδυνος;


Δεν εχετε καμια διαφορα με τα φασιστοειδη στοιχεια αυτης της χωρας! Αυτο εχω να πω μονο κι ασε τους στιχους του Αναγνωστακη ησυχους. Προϊοντα πνευματικων ανθρωπων δεν αξιζουν να λεγονται απο στοματα επικινδυνων δολοφονων!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/10, 20:06 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #55 στις: 23/04/10, 20:16 »
Kαταλαβαινω την αγανακτηση σου φιλε μου eternauta, αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι κι αυτοι οι δημιοι οπως λες, αυτοι που αποτελουν την πλουτοκρατια, την εξουσια κτλ, ειναι κι αυτοι αδερφια σου και σε αντιθεση με σενα, εχουν πολυ περισσοτερες ανασφαλειες, ειναι αρρωστοι. Ειναι τοσο εγκλωβισμενοι απο τις ανασφαλειες τους, που νομιζουν οτι "ελεγχοντας" τους παντες και τα παντα θα ηρεμησει ο νους τους. Δεν θελουν κρεμασμα ομως, τροπο θελουν για να καταλαβουν ποσο κακο κανουν και ποσο ασκοπα ειναι ολα αυτα. Οπως ειχε πει και ο Tolkien, υπαρχουν πολλοι που αξιζε να ζουν και ομως εχουν πεθανει, ή εχουν σκοτωθει. Υπαρχουν και αλλοι τοσοι που ισως τους αξιζει να μην ζουν κι ομως ζουν και βασιλευουν. Μπορεις εσυ να δωσεις πισω την ζωη σε οσους χαθηκαν κι ομως αξιζαν να ζουν; Αν οχι, τοτε μην ζητας τον θανατο για οσους ζουν αλλα αξιζει να πεθανουν, γιατι ολοι εχουμε εναν ρολο να παιξουμε. Αυτοι οι ανθρωποι χρειαζονται βοηθεια και οχι καταδικη. Η βια φερνει παντα μονο βια. Με το να απαντας στην βια με βια, γινεσαι ενα με αυτους.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #56 στις: 23/04/10, 20:24 »
Καταλαβαίνω ότι η οργή του κόσμου είναι μεγάλη, αλλά μερικών είναι ακραία!

Ακραίες και επικίνδυνες απόψεις και προτροπές δεν είναι ανεκτές σε αυτό το φόρουμ, από όπου κι αν προέρχονται!

Παρακαλώ να σταματήσουν αλλιώς θα ληφθούν μέτρα για την αποκατάσταση της τάξης. Ναι, ξέρω, χρησιμοποιώ λέξεις "κόκκινο πανί", αλλά (με/μας) ενδιαφέρει περισσότερο να διατηρηθεί ένα ειρηνικό φόρουμ παρά ένα όπου θα αλωνίζουν τυχόν "μπάχαλοι".

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #57 στις: 23/04/10, 20:34 »
Παντως να ενημερωνομαστε για τυχον μπαν.Δεν κανει κακο(αυτο το ποστ μπορει να αυτοκαταστραφει.)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #58 στις: 23/04/10, 20:50 »
Σε γενικές γραμμες συμφωνω με τον Johnie Darko, οσοναφορα το θεωρητικο σκελος της κουβεντας.
Αλλα συμφωνω και με  τον faser, οτι δηλαδη αυτη τη στιγμη χρειαζετε περισσοτερο μια αμεση λυση.
Το να πεις ΄δε πληρωνω και τερμα΄ μπορει να σου δινει μια αισθηση οτι κρατας το dignity σου, και ετσι μπορει να ειναι, αλλα in the long term νομιζω πως θα ειναι χειροτερα, γιατι στην ουσια θα σου παρουν γη και υδωρ (κυριολεκτικα).

και το να γινεις μια νεα κουβα δε μου ακουγεται πολυ καλη ιδεα, επειδη εχω παει 2 φορες για διακοπες στην κουβα μεσω Ν.Αμερικης, σαν τουριστας καλα περασα δε λεω, αλλα να μενω μονιμα σε μια τετοια χωρα ...δε θα το εκανα απο επιλογη μου σιγουρα, και νομιζω πως και το 99% απο εμας δε θα το καναμε, εκτος αν δεν υπηρχε καμια αλλη επιλογη.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #59 στις: 23/04/10, 20:57 »
Freemind αστο.χαμπαρι δε περνεις απο οσα λεω. Οι κρεμαλες δε χρειαζεται να εχουν σκοινια, οι χιλιαδες που θα γεμισουν τους δρομους και η αποφασιστικοτητα τους ειναι οι κρεμαλες.Κριμας που ασχολειστε με τη τεχνη και δεν μπορειτε να μετρησετε το λογο. Σας συμβουλευω να διαβαζετε πιο πολυ κανει καλο.

Darko, η αποψη σου ειναι μεσιανιστικη και γνωριζεις πολυ καλα οτι αυτα δε προκειται να γινουν απο αυτους που δεν ειναι καν ανθρωποι.
Εγω παντως ουτε χριστιανος ειμαι για να γυρισω το αλλο μαγουλο,ουτε πασιφιστης για να κατσω ακινητος στο εδαφος δεχομενος το μαστιγιο να μου χαραζει τη πλατη.
Οπως πολυ καλα ξερεις τιποτα δε κερδισε κανενας με τον τροπο που προτεινεις παρα μονο αν πιστευει τη μεταθανατια αιωνια ζωη.(που για αυτη αμφιβαλω)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #60 στις: 23/04/10, 21:05 »
Παντως και εγω αν και συμφωνω με τον darko ως γενικοτερο σκεπτικο χανομαι στο τροπο που ''προτεινει'' να γινουν ολα αυτα πραγματικοτητα αλλα και στο σκεπτικο του γενικοτερα..Δεν ειμαι φαν της ''ταμπελας'' αλλα για να μπουν καποια ορια στα λεγομενα του πρεπει να ταυτοποιησει καπως με ποιο τροπο θα γινει ολο αυτο(επανασταση?)..

Γενικοτερα 2 λογια για το ΔΝΤ.
Αποτελει εναν ακομα οργανισμο( που φτιαχτηκε απο τους ισχυρους και για τους ισχυρους(ποιος δεν ειναι ετσι αλλωστε).Μεχρι τη δεκαετια του 70' ειχε ρολο παρεμβατικο και ρυθμιστικο αναμεσα στις ανεπτυγμενες χωρες ενω αργοτερα οταν πλεον η δυναμη αυτων ηταν ανεξελεγκτη ξεκινησε το νεο του ρολο που ηταν ο ελεγχος των αναπτυσσομενων χωρων μεσω της δανειοδοτησης υπο ορους.Ετσι οποτε μια χωρα αντιμετωπιζε προβληματα στο ισοζυγιο της για παραδειγμα στρεφοταν αρχικα στις αγορες(κοινως τραπεζες) και διαφορετικα στο ΔΝΤ το οποιο απο κει και περα ειχε τον ελεγχο του αναπτυσομενου κρατους απο ολες τις αποψεις.Ουκ'ολιγες χωρες εχουν στραφει στη βοηθεια του και μετα εκτος του οτι εχουν μπει σε περιοδο βαθειας υφεσης ειναι και αναγκασμενες να ακολουθησουν τις νεοφιλελευθερες τροχιες του που πλεον ειναι ξεπερασμενες ακομα και απο την κυριαρχη ταση των οικονομικων.Ενας θεσμος εργαλειο απο τους ισχυρους προς τους αδυνατους και τιποτα παραπανω.Ενας καλος καθρεφτης ολοκληρου αυτου του συστηματος που αναπαριστα πως μια ελιτ καταφερνει να εχει υπο τον ελεγχο της τον υπολοιπο πληθυσμο.

Ενα ομορφο παραδειγμα ειναι η Αργεντινη αλλα και πιο προσφατο η Ουγγαρια(της οποιας η σοσιαλοδημοκρατικη κυβερνηση φυσικα επεσε και στη θεση της ηρθε μια δεξια και δευτερη σε ποσοστα μια ακροδεξια ;))..

Και ενα ενδιαφερον αρθρο
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=25529141
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #61 στις: 23/04/10, 21:07 »
Λεποοοοοοον φιλε freemind συμφωνω απολυτα μαζι σου ΑΝΑΡΧΙΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΑΤΣΑ ΤΟΥ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Η ΦΩΤΙΑ ΔΝ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΦΩΤΙΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΣΒΗΝΕΙ
ΦΙΛΕ ETERNAUTA ΣΟΡΥ ΚΙ ΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ "ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ" ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΑΕΓΑΛΟ ΑΔΕΛΦΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ORWELL
Ο ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ? ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ Κ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΤΕ ΔΗΘΕΝ ΣΑΝ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ?
ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ Κ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ? Ε ΜΑΘΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΑ. ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΖΩΗ
Αυτα απο μενα
Σορυ για τα κεφαλαια κ για τον τονο του ποστ αλλα τα εχω παρει αυτη τη στιγμη
ΥΓ Ποιες χιλιαδες eternauta? Τα 100-200 ατομα κατι ψευτοεπαναστατικων οργανωσεων των οποιων τα ονοματα απαξιωνω να πω γτ ξεφτιλιζουν τις αρχες της αναρχιας σκοτωνοντας αστεγους μεταναστες στην ηλικια μου που δν εχουν να φανε
Και ναι αν αυτη ειναι η αναρχια κυριοι "επαναστατες" (eternauta δν μιλαω για σενα) τοτε τ ειναι ο φασισμος?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #62 στις: 23/04/10, 21:13 »
Κριμας που ασχολειστε με τη τεχνη και δεν μπορειτε να μετρησετε το λογο. Σας συμβουλευω να διαβαζετε πιο πολυ κανει καλο.



Με 90 στα 95 ποστ σου να ειναι ασχετα με μουσικη κ μουσικα οργανα, η παρατηρηση σου ειναι αξια προσοχης.

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #63 στις: 23/04/10, 21:29 »
Καλως τα παιδια! Καλως τις απολυσεις!
Ωπα, ακυρο!
Τωρα διαβασα τα προηγουμενα σχολια!
Ειναι τοσα πολλα τα off-topic που μοιαζουν με ομοιογενες θεμα και το δικο μου που ειναι on-topic μοιαζει ακυρο!


Υ.Γ: Κι αυτο το μηνυμα που διαβαζετε τωρα ειναι off- topic!
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #64 στις: 23/04/10, 22:15 »
Και γω ρωτάω. Αυτούς που έδωσαν τη χαριστική βολή στην οικονομία μας παρόλο που υποσχεθήκαν "σεμνά και ταπεινά" μεταρρυθμίσεις, αξιοκρατία και συμμάζεμα των δημοσιοοικονομικών και αυτούς που είναι οι ίδιοι άνθρωποι που δημιούργησαν το 70% του δημόσιου χρέους και ήρθαν πάλι σαν μαθητευόμενοι μάγοι, κάνοντας καουμπουλίκια και βγάζοντας "όπλα" στα τραπέζια των διαπραγματεύσεων με τη Μέρκελ, ότι "αν δεν μας βοηθήσετε θα πάμε στο Δ.Ν.Τ" (κατά το απειλούσε ο Αγάς τη γυναίκα του και έκοψε τ'αρχ**ια του) στις επόμενες εκλογές θα τους ξαναδώσετε αυτοδυναμία;
Αυτό το απλό θα το κάνετε; Όχι εσείς δηλαδή...όλοι εμείς...ο περίφημος Ελληνικός...λαός.

Ας κάνουμε πρώτα το αυτονόητο και μετά ας μιλάμε για επαναστάσεις και κρεμάλες. Είμαι πάρα πολύ εκνευρισμένος με την εξέλιξη, συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά μας προδώσανε όλοι τους και το μόνο που τους αξίζει είναι η πολιτική λήθη...Έχουμε τ'άντερα για αυτό το απλό;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #65 στις: 23/04/10, 22:21 »

ΥΓ Ποιες χιλιαδες eternauta? Τα 100-200 ατομα κατι ψευτοεπαναστατικων οργανωσεων των οποιων τα ονοματα απαξιωνω να πω γτ ξεφτιλιζουν τις αρχες της αναρχιας σκοτωνοντας αστεγους μεταναστες στην ηλικια μου που δν εχουν να φανε
Και ναι αν αυτη ειναι η αναρχια κυριοι "επαναστατες" (eternauta δν μιλαω για σενα) τοτε τ ειναι ο φασισμος?

Ειναι κριμα τοσο νεο παιδι να παπαγαλιζει ασυστολα τα δελτια ειδησεων.
ενημερωσου πρωτα για το θεμα και το συζητουμε,αλλα μην πεφτεις στη παγιδα του ψεματος.

Καμελοτ μεγαλε μουσικε.Τεχνη δεν ειναι μονο οι νοτες και οι παρτιτουρες.Τεχνη ειναι και ο λογος,αλλα δυστυχως εσυ και αυτος δεν συναντηθηκατε ποτε στο δρομο.

Λοιπον μαθε οτι εχω σαν μουσικος τεσσερεις δισκους,εχω παιξει σε πανω απο εκατο συναυλιες με μπαντες ελληνικες και ξενες που θα ονειρευοσουν και μπορει να πληρωνες να παιξεις  μαζι τους και μπροστα σε πολυ μεγαλο κοινο.
Ποτε δε πουλησα μουρη για αυτο.
Δεν με ενδιαφερει αυτο,ουτε με ενδιαφερει να πω που και ποτε επαιζα και παιζω.
Το εχω πει οτι δε προκειται να αναφερω ουτε ποιος ειμαι ουτε που εχω παιξει και αν εχω κατι να πω σαν μουσικη συμβουλη θα τη πω.
Η τεχνη δεν ειναι για επιδειξη και ικανοποιηση του ναρκισσισμου μας αλλα για να προσφερουμε στη ψυχη μας γαληνη και στις αλλες ψυχες ελπιδα.
Το οτι συμμετεχω εδω στο φορουμ γραφοντας το κανω σαν μια διεξοδο τις ωρες της δουλειας μου και αυτο γιατι δεν μας επιτρεπουν να εχουμε πληρη προσβαση στο ιντερνετ παρα μονο σε  ορισμενα μουσικα σαϊτ και φορα.
Αν ειχα ελευθερη προσβαση παντου εχω και πολλα φορουμ και πολυ κοσμο να μιλησω πολιτικα μαζι τους.Απο την αλλη δεν μπορω να μην συμμετεχω οταν διαβαζω απολιτικες κουβεντες που μιλουν για πολιτικη,ασυστολες αναμεταδωσεις των ψεμα;των των  μμε  και διαστρευλωσεις.
Αυτη ειναι δηλωση.Αν θελετε με διαγραφετε οπως εχω ξαναπει,ο λογος μου παντως δε προκειται να αλλαξει για να ειναι αρεστος και φυσικα ποτε δεν εχω προσβαλει κανεναν εδω,αντιθετα με εχουν προσβαλει πολλες φορες.
Αν σας κανω λοιπον ετσι οπως ειμαι εχει καλως.Αλλιως εσεις εχετε τα κλειδια εσεις και το μαχαιρι.

Εν μεγάλη Ελληνική Αποικία, 200 π.Χ.

Οτι τα πράγματα δεν βαίνουν κατ' ευχήν στην Αποικία
δεν μέν' η ελάχιστη αμφιβολία,
και μ' όλο που οπωσούν τραβούμ' εμπρός,
ίσως, καθώς νομίζουν ουκ ολίγοι, να έφθασε ο καιρός
να φέρουμε Πολιτικό Αναμορφωτή.
Ομως το πρόσκομμα κ' η δυσκολία
είναι που κάμνουνε μια ιστορία
μεγάλη κάθε πράγμα οι Αναμορφωταί
αυτοί. (Ευτύχημα θα ήταν αν ποτέ
δεν τους χρειάζονταν κανείς). Για κάθε τι,
για το παραμικρό ρωτούνε κ' εξετάζουν,
κ' ευθύς στο νου τους ριζικές μεταρρυθμίσεις βάζουν,
με την απαίτησι να εκτελεσθούν άνευ αναβολής.
Εχουνε και μια κλίσι στις θυσίες
παραιτηθείτε από την κτήσιν σας εκείνη
η κατοχή σας είν' επισφαλής:
ή τέτοιες κτήσεις ακριβώς βλάπτουν τες Αποικίες.
Παραιτηθείτε από την πρόσοδον αυτή,
κι' από την άλληνα την συναφή
κι' από την τρίτη τούτην: ως συνέπεια φυσική
είναι μεν ουσιώδεις, αλλά τι να γίνει;
σας δημιουργούν μια επιβλαβή ευθύνη.
Κι' όσο στον έλεγχο σας προχωρούνε,
βρίσκουν και βρίσκουν περιττά, και να παυθούν ζητούνε
πράγματα που όμως δύσκολα τα καταργεί κανείς.
Κι' όταν με το καλό τελειώσουνε την εργασία,
κι' ορίσαντες και περικόψαντες το παν λεπτομερώς,
απέλθουν, παίρνοντας και την δικαία μισθοδοσία,
να δούμε τι απομένει πια μετά
τόση δεινότητα χειρουργική.
Ισως δεν έφθασεν ακόμη ο καιρός.
Να μη βιαζόμεθα. Είν' επικίνδυνον πράγμα η βία.
Τα πρόωρα μέτρα φέρνουν μεταμέλεια.
Εχει άτοπα πολλά, βεβαίως και δυστυχώς η Αποικία.
Ομως υπάρχει τι το ανθρώπινον χωρίς ατέλεια;
Και τέλος πάντων, να τραβούμε εμπρός.

Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/10, 22:25 από eternauta »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #66 στις: 23/04/10, 23:04 »
Προσωπικά διατηρώ αποστάσεις τόσο από το μπλοκ που θέλει το ΔΝΤ να είναι ο "Σατανάς" της υπόθεσεις όσο από αυτούς που ζητοκραυγάζουν για το ότι τώρα ξεφύγαμε από τους κερδοσκόπους.

Σίγουρα οι επιπτώσεις των μέτρων που θα επιβάλει το ΔΝΤ θα είναι το, λιγότερο, οδυνηρές για σχεδόν το σύνολο των Ελλήνων (σε τέτοιες περιπτώσεις η μειοψηφία της πλουτοκρατίας πάντα την σκαπουλάρει ή ευδοκιμεί) αλλά δεν είμαι ακόμα σύμφωνος με αυτούς που ομιλούν για εξεγέρσεις και κρεμάλες, φανταζόμενοι ίσως τους εαυτούς τους ως ηγέτες των εθνικο-απελευτερωτικών λαϊκών μετώπων.

Προτιμώ να "παλέψω" όταν ξέρω πως θα παραταχθεί ο "εχθρός" παρά να εφορμώ στη μάχη χωρίς να ξέρω τι θα βρω μπροστά μου...

Ενδιαφέρον και αρκετά συγκρατημένο άρθρο εδώ: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27345148

Επίσης επειδή πολύς λόγος γίνεται για την προσφυγή στο ΔΝΤ αλλά κανένας για τις, μέχρι τώρα, προτάσεις του παραθέτω και το ακόλουθο link: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27345148

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #67 στις: 24/04/10, 01:13 »
Αυτό το θέμα σηκώνει πολύ...Καβάφη πάντως

""Τι περιμενουμε στην αγορα συναθροισμενοι;
Ειναι οι βαρβαροι να φθασουν σημερα-
Γιατι μεσα στην συγκλητο μια τετοια απραξια;
Τι καθοντ' οι Συγκλητικοι και δεν νομοθετουν;...
Γιατι οι βαρβαροι θα φθασουν σημερα.
Τι νομους πια θα καμουν οι Συγκλητικοι;
Οι βαρβαροι σαν ελθουν θα νομοθετησουν."

Κ.ΚΑΒΑΦΗΣ
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #68 στις: 24/04/10, 03:02 »
@ Βραζίλης: Συγγνωμη για το δευτερο offtopic μηνυμα, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειναι το πρωτο σ' αυτο το θεμα.

@ macmisias: Πολυ καλα τα λες για το ΠΑΣΟΚ. ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ 5ΕΤΙΑ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΕ Η ΧΩΡΑ. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ: ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ

@ eternauta: Ισως και να 'χεις δικιο για αυτο που λες, οτι ο μονος τροπος για να αλλαξει πραγματικα η ζωη μας, ειναι να επαναστατησουμε, να πανε στη φυλακη αυτοι που τοσα χρονια μας εκμεταλλευονται στιγνα (αντιπαθω τα αιματα).
Δε μου λες ομως: εσυ κι οι συντροφοι σου, πως ακριβως το προσπαθειτε να το πετυχετε αυτο; Γραφοντας σε μπλογκ και κανοντας copy-paste ποιηματα αλλων;(μη μου πεις οτι καθησες και τα εγραψες ολα με το χερι, δε θα σε πιστεψω).

@ freemind: 1. Στους λαους δεν φταινε οι μεγαλες δυναμεις για το μισος που τρεφει ο ενας για τον αλλο. Για το οτι δεν μπορουν να ξεριζωσουν την απεχθεια που ενδομυχα τρεφουν ο ενας για τον αλλον φταιει το κοινονικο τους περιβαλλον, που τους μαθαινει πρωτα να μισουν και μετα να μιλανε.
2.το να χαρακτηριζεις δολοφονο εναν τυπο, κρινοντας απο δυο γραμμες που εχει γραψει σε ενα μπλογκ, δεν δειχνει ψυχραιμη αντιμετωπιση του συνομιλητη. Προφανως, τα γκαζακια που σκανε στους καδους, δεν προκειται να καλυτερευσουν τον κοσμο. Ουτε και οι απολυτες αποψεις και οι σκληροι χαρακτηρισμοι.

Τελος, μιας και ειναι της μοδας τα ποιηματα, σας προτεινω δυο: Το δικο μου "ειναι ολα ευκολα" (ειμαι και λιγο ωφελιμιστης, τι να κανω ;D) και το "αυτους τους εχω βαρεθει" (βαριεμαι να αντιγραφω, ψαξτε το στο youtube)

Mετα τιμης,
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #69 στις: 24/04/10, 03:12 »

@ macmisias: Πολυ καλα τα λες για το ΠΑΣΟΚ. ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ 5ΕΤΙΑ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΕ Η ΧΩΡΑ. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ: ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ


Αυτό..... "Αυτούς που έδωσαν τη χαριστική βολή στην οικονομία μας παρόλο που υποσχεθήκαν "σεμνά και ταπεινά" μεταρρυθμίσεις, αξιοκρατία και συμμάζεμα των δημοσιοοικονομικών" αναφέρεται στη 5ετή διακυβέρνηση της Ν.Δ φίλε μου. Έπρεπε να το καταλάβεις από το "σεμνά και ταπεινά". Το υπόλοιπο σχόλιό μου φυσικά αναφέρεται στο ΠΑΣΟΚ. Οπότε συμφωνούμε... ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #70 στις: 24/04/10, 09:37 »
Λοιπον, καταρχην δεν νομιζω οτι χρειαζεται την οποιαδηποτε δαιμονοποιηση ενας θεσμος οπως το ΔΝΤ. Τα πεπραγμενα του ειναι γνωστα: οπου μα οπου λειτουργησε εφερε περισσοτερη φτωχεια, ανεργια, καμια αναπτυξη (περα απο το χρηματιστηριο απο οπου η πλουτοκρατια συνεχιζε να κερδιζει), ελαστικοποιηση σχεσεων εργασιας (απολυσεις χωρις αποζημιωσεις, καμια συλλογικη συμβαση εργασιας κτλ), ενω ταυτοχρονα εκανε ιδιωτικοποιησεις (ξεπουλημα για ψιχουλα σε δικες του επιχειρησεις και βιομηχανιες) σχεδον σε ολες τις κρατικες υπηρεσιες κοινης ωφελειας, κερδοφορες επιχειρησεις, υποδομες κι οχι μονο, ...
Τωρα αν εσεις πιστευετε οτι στην Ελλαδα θα φερθουν διαφορετικα, (παρολο που οι ιδιοι τονιζουν οτι η Ελλαδα δεν θα τυχει διαφορετικης μεταχειρισης) ή οτι η πλουτοκρατια της Ελλαδας δεν θα εκμεταλλευτει την ολη κατασταση για να ξεζουμισει κι αλλο τους Ελληνες και μη εργατες, τοτε λυπαμαι, αλλα μαλλον ονειρευεστε...
Εγω προτεινα μια μορφη αντιδρασης που ξεκιναει καταρχην με ενημερωση του κοσμου, γιατι ειναι παρα πολλοι αυτοι που δεν γνωριζουν τι ειναι το ΔΝΤ, τα spreads, για την ακριβεια ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ιδεα καν για το πως δημιουργειται το χρημα κτλ. Η λογικη λεει οτι αν καταφερναμε να ενημερωσουμε και κατα καποιον τροπο να "εκπαιδευσουμε" τον κοσμο για οσα συμβαινουν γυρω του, ισως να καταφερναμε να εμφυτευσουμε επιτελους τον σπορο της αλλαγης σε αρκετους. Η συνεχεια, θα μπορουσε να ειναι μαζικες απεργιες σε ολη την χωρα. Αλλα οταν λεω απεργιες μαζικες, εννοω να παραλυουν τα παντα, ωστε να περασουμε το μυνημα οτι η κατασταση αυτη πλεον δεν ειναι ανεχτη απο κανεναν. Καταλαβαινω τις δυσκολιες, αλλα στην τελικη καλυτερα απεργιες και οσο τραβηξουμε, παρα το ΔΝΤ και οι λοποδυτες που το θελουν. Μεσα απο τις απεργιες και τις διαδηλωσεις θα απαιτησουμε οχι μονο νεα κυβερνηση (ή οποια κατ'εμε δεν θα πρεπει να ειναι απο κανεναν χωρο που ηδη υπαρχει αυτη την στιγμη ειτε σαν κυβερνηση, ειτε σαν αντιπολιτευση μιας κι εχουν δειξει ΟΛΟΙ τους ποσο αχρηστοι ειναι ολα αυτα τα χρονια), αλλα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επαναδιαπραγματευση του χρεους μας, μιας και εξαρχης δημιουργηθηκε και μετα καλυφθηκε με παρανομιες, μαγειρεματα κτλ. Να γινουν δικαστηρια (αφου πρωτα μπει φυλακη ολο το παραδικαστικο κυκλωμα με συνοπτικεσ διαδικασιες) και επιτελους να σταματησει η βουλευτικη ασυλια και να μπουνε ΟΛΟΙ οσοι τοσο καιρο πηρανε μερος στο "φαγοποτι" φυλακη ισοβια ως προδοτες και καταχραστες. Η νεα κυβερνηση εντος συνορων θα φροντισει να κρατικοποιησει ολες τις περιουσιες οσων καταδικαστουν για τα παρπανω θεματα, να απαγορευσουν την δημιουργια off-shore επιχειρησεων στην Ελλαδα, να ζητησουν πισω τα λεφτα που μας χρωστανε οι "φιλοι" μας οι Γερμανοι απο την κατοχη, να κρατικοποιησουν ΟΛΕΣ τις μεγαλες επιχειρησεις, βιομηχανιες και βιοτεχνιες και να βαλουν τους ιδιους τους εργατες να ασκουν διοικηση σε αυτες. Τα κερδη αυτων των επιχειρησεων θα τα μοιραζονται οι εργατες που θα τις δουλευουν. Εφοσων λετε οτι δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι να βγουμε απο το νομισματικο συστημα κι οτι κατι τετοιο σας ακουγεται ουτοπικο (που δεν ειναι), τοτε θα επρεπε ολοι ανεξαιρετως να εχουν τετοιο μισθο που να καλυπτει ανετα ολες τους τις αναγκες και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα επιτρεπεται να γινει πλουσιος. Να κανουμε πραξη δλδ κατα καποιον τροπο αυτο που ελεγε κι ο Πλατωνας: Να μην υπαρχουν σε ολοκληρη την χωρα ουτε φτωχοι αλλα ουτε και πλουσιοι. Ολοι θα εχουν πανω κατω τις ιδιες δυνατοτητες, ολοι θα ειναι ασφαλισμενοι σε ενα ενιαιο ταμειο που θα καλυπτει τα παντα και ολους. Να χτισουμε σχολεια και νοσοκομεια και ολοι οι δασκαλοι και οι γιατροι, επιστημονικο προσωπικο να απορρφηθουν αμεσα!  Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να φυγουμε απο την ΕΕ, γιατι απλουστατα οσο ειμαστε σε αυτην, στην πραγματικοτητα δεν θα ειμαστε τπτ περισσοτερο απο ενα προτεκτορατο. Να συννενοηθουμε με τους γειτονες μας, να κανουμε αμοιβαια μεγαλη μειωση των εξοπλισμων και να ξεκινησουμε αμεσα συνεργασια σε ολα τα επιπεδα.
Να μειωσουμε κατα πολυ μεγαλο βαθμο τις εισαγωγες μας, να αναπτυξουμε την επαρχια μας, τον αγροτικο τομεα, την ναυσιπλοϊα, τον τουρισμο μας,  να επενδυσουμε σε εναλλακτικη καθαρη ενεργεια και οχι στις εισαγωγες πετρελαιου και αεριου και να δημιουργησουμε ετσι οχι μονο θεσεις εργασιας, αλλα να μπορεσουμε να πετυχουμε και αποκεντρωση επιτελους.
Ιδιωτικες επιχειρησεις στην Ελλαδα, θα επιτρεπονται μονο μικρου/μεσαιου μεγεθους που θα μπορουν να λειτουργουν πολιτες της χωρας και μονο.  Οποια επιχειρηση θα θελει να δραστηριοποιηθει στην Ελλαδα, για να κανει εδω business θα πρεπει οχι μονο να προσλαμβανει ολο το προσωπικο της απο την χωρα μας, αλλα θα ελεγχεται αυστηρα η λειτουργια της σε ολα τα επιπεδα. Περιττο να πω οτι ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ επιχειρηση θα ελεγχεται διεξοδικα πριν να ξεκινησει δραστηριοτητες στην Ελλαδα και δεν θα εχει καμια απολυτως σχεση με γνωστους ομιλους επιχειρησεων που ανηκουν στα καρτελ της wall street, goldman sachs, morgan και παει λεγοντας...
Η δημοκρατια θα πρεπει επισης να "εξελιχθει", να υπαρχει καταρχην απλη αναλογικη, αρση της συλιας οπως ειπαμε και πιο πανω, πληρης διαχωρισμος πολιτειας/στρατου/εκκλησιας και ολες οι σημαντικες αποφασεις θα παιρνονται μονο μετα την διενεργεια δημοψηφισματος οπου ολοι θα μπορουν να ψηφισουν, ακομα και φυλακισμενοι.
Νομιζω οτι ολα αυτα ειναι εφικτα και μπορουμε να τα απαιτησουμε. Προσωπικα ουτε ουτοπικα τα βλεπω, ουτε παραλογα. Για την ακριβεια ετσι θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι ΤΩΡΑ τα πραγματα.
Αν κι εξακολουθω να πιστευω, οτι ακομα και αν καταφερναμε να κανουμε ολα αυτα που ειπα, παλι στο τελος αργα η γρηγορα, θα φταναμε παγκοσμιως πλεον, σε σημειο που θα καταρρευσει απο μονο του το νομισματικο συστημα μιας και μαθηματικα τα χρωστουμενα θα αυξανονται διαρκως χωρις καμια δυνατοτητα αποπληρωμης τους. (για αυτο λεω οτι πρεπει ο κοσμος να μαθει πως φτιαχνεται και διακινειται το χρημα και ποσο ψευτικο και απατηλλο ειναι). Ολα αυτα μπορουν να γινουν αν το θελουμε. Το προβλημα ειναι να πεισουμε τους ανενημερωτους συμπολιτες μας για το τι προκειται να συμβει εαν ΤΩΡΑ δεν διεκδικησουμε την ανεξαρτησια μας, γιατι στην τελικη περι αυτου προκειται...
Αν αυτα σας φαινονται δυσκολα και ακατορθωτα, τοτε πολυ φοβαμαι οτι οσα ΟΝΤΩΣ θα συμβουν αν δεν κανουμε κατι, θα ειναι τετοια που η Ελλαδα θα καταντησει μια μεγαλη φαμπρικα πολυ φτηνων εργατικων χεριων, χωρις δικαιωματα, χωρις καμια ποιοτητα ζωης και δυνατοτητα εξελιξης και γενικα χωρις καμια τυχη για το μελλον. Θα ζησουμε αλλο ενα τεραστιο κυμα μεταναστευσης απο Ελληνες που θα φευγουν στο εξωτερικο κι ετσι θα χανεται ολοενα και περισσοτερο το επιστημονικο κτλ δυναμικο της χωρας. Στην Ελλαδα θα μεινουν μονο οι απλοι εργατες, οι παρανομοι και νομιμοι μεταναστες που θα εχουν ακομα χειροτερη μοιρα απο τους Ελληνες κτλ. Η εγκληματικοτητα θα φτασει στα υψη, η παραοικονομια το ιδιο, η περιθαλψη, η παιδεια κτλ θα πανε στον πατο κοκ.
Σιγουρα ειναι πιο δυσκολος ο δρομος της διεκδικησης και της αλλαγης, αλλα κατ'εμε ειναι και ο μονος δρομος. It's either us or them...

« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 09:45 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #71 στις: 24/04/10, 11:48 »
Παράθεση
Παράθεση από: blackmorefan στις Χθες στις 21:07

ΥΓ Ποιες χιλιαδες eternauta? Τα 100-200 ατομα κατι ψευτοεπαναστατικων οργανωσεων των οποιων τα ονοματα απαξιωνω να πω γτ ξεφτιλιζουν τις αρχες της αναρχιας σκοτωνοντας αστεγους μεταναστες στην ηλικια μου που δν εχουν να φανε
Και ναι αν αυτη ειναι η αναρχια κυριοι "επαναστατες" (eternauta δν μιλαω για σενα) τοτε τ ειναι ο φασισμος?

Ειναι κριμα τοσο νεο παιδι να παπαγαλιζει ασυστολα τα δελτια ειδησεων.
ενημερωσου πρωτα για το θεμα και το συζητουμε,αλλα μην πεφτεις στη παγιδα του ψεματος.

Επειδη μιλας χωρις να ξερεις μαθε πως επι του θεματος αυτου αλλα κ ολων των αλλων προβληματων της ελληνικης κοινωνιας ειμαι πολυ καλα ενημερωμενος και διαβαζω οτιδηποτε πεφτει στα χερια μου απο δηθεν "αναρχικα μανιφεστα" μεχρι πονηματα ακροδεξιων ανθρωπων και πιστευω οτι καθε μορφη εξουσιας ειναι ιδια με τν προηγουμενη/επομενη οπως κ εσυ κ οι συντροφοι σου αν ποτε αναλαβετε τν εξουσια θα αποδειχτειτε τελικα πιο φασιστες κ τρομοκρατες απ αυτους που μολις θα εχετε ανατρεψει κ αυτα αν ειχες διαβασει orwell (που μπορει κ να εχεις) θα τα ηξερες
Αυτα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #72 στις: 24/04/10, 12:05 »
Darko συμφωνω απολυτα μαζι σου και χαιρομαι που υπαρχει μια ωριμη σκεψη/προβλεψη για το μελλον της Ελλαδας, εφοσον σκυψουμε τελειως το κεφαλι στο ΔΝΤ! Μπορει να ειμαι απαισιοδοξος για το μελλον μας, ομως ευχομαι ο τροπος που προτεινεις να γινει γνωστος σε ολους τους Ελληνες και να ανταποκριθουν εξισου καλα στο καλεσμα περι ενοτητας, ελευθεριας της αγορας απο τα..χρηματα και συνειδητοποιησης πως σαν λαος μπορουμε να κανουμε πολλα οταν ειμαστε μαζι ( εννοω σε επιπεδο οικονομικοπαραγωγικο ).
Οσο για τις τιμωριες των Βουλευτων, συμφωνω οχι απλως απολυτα, αλλα ολοκληρωτικα! Δεν ειπα ποτε πως δεν πρεπει να τιμωρηθουν, αλλα δε συμφωνω με πραξεις βιαιοπραγιας που τοτε θα φερουν την Ελλαδα 1000 χρονια πισω! ;) Εμπιστευομαι τη δικαιοσυνη οταν δε φορα το μαντηλι της  ;D

Επισης μ'αρεσει ο κρατικος παρεμβατισμος που προτεινεις! ;)

Δεξερωκιθαρα εκανα μια ολοκληρη παραθεση των λογων του eternauta που ειχε κανει καποτε και που κανει τωρα. Δεν τον εκρινα απο τις 2 γραμμες, ομως δε μπορω να πιστεψω πως ο "αναρχικος" κοσμος επιτρεπει την εκτελεση ανθρωπων! Μπορει να το παιρνεις στα "ψιλα", ομως εαν αυτος ο ανθρωπος γινει αρχηγος μιας μεγαλης ομαδας Ελληνων μπορει να αλλαξει στην πορεια ολη την ιδεολογια του ( οπως κανει μερικες φορες εδω σα φωτοβολιδες μικρες ) και να οδηγησει τη μαζα σε καταστροφες!

Οσο για τους λαους, πιστευω πως οι Τουρκοι και λοιποι γειτονες μας δε κρυβουν καποιο ρατσισμο εναντιον του Ελληνα, οπως θα επρεπε κι ο Ελληνας να μην εχει τους φοβους του απεναντι τους! Τα Βαλκανια παντα βρισκονταν σε αναβρασμο λογω Μεγαλων Ιδεων ( που επιδοτουνταν απο τις Μεγαλες Δυναμεις ) κι αντι να γινουμε παραδειγματα στην Ευρωπη με την πρωτη ενοποιημενη οντοτητα ( Βαλκανια δηλαδη, αντι για εθνη ) που θα ειχε οικονομικη και παραγωγικη συνοχη, τρωγομαστε μεταξυ μας!  

Τα μιση δημιουργουνται εξυπνα απο τους πολιτικους, απο κατι φασιστοειδη στοιχεια που βλεπουν μαγισσες εκει που δεν υπαρχουν και στο καθε δημοσιογραφισκο που θελει να απασχολησει τη κοινη γνωμη για τηλεθεαση!




Γενικα μιλωντας, πρεπει να καταλαβουν ολοι οι συνδικαλισμενοι και πολιτικοποιημενοι "αγωνιστες" ( του ΠΑΜΕ, του ΚΚΕ, το γενικου συνδικαλισμου, κλπ ) πως ο λαος θα κατεβει στο δρομο οχι επειδη εκεινοι το καλουν και το συσπειρωνουν, αλλα επειδη ο ιδιος ο λαος κρινει αυτοβουλως πως πρεπει να κατεβει!

Οποτε μη τρεφουν αυταπατες οι εκαστοτε προεδροι και γραμματεις συνδικαλιστικων οργανων πως ερχεται κοσμος στο κομμα! Ο κοσμος δε θελει αλλα κομματα, τα βαρεθηκε, μπουχτισε, τα φτυνει στα μουτρα!

Ελπιζω στις επομενες εκλογες ( που βλεπω να ειναι κοντα οπως το παμε ) να εχουμε εκπληξεις...μη πω ολικη αποχη!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #73 στις: 24/04/10, 12:12 »
Αrgo.Δεν προκειται περι δαιμονοποιησης.Μπορει σαν θεσμος και συμφωνα με τις αρχες του το ΔΝΤ να φαινεται ''κακο'' μονο στους πιο ριζοσπαστες ομως αν κοιταξεις την ιστορια του οποιος και να εισαι θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ασχημο μονο για τους εργαζομενους κλπ αλλα και για την οικονομια της χωρας γενικα.

btw το αρθρο που παρεθεσες ειναι απο την καθηγητη που ειχαμε δημοσιονομικη ;D
Παράθεση
Aν κάτι τέτοιο επαναληφθεί και στην Eλλάδα, ίσως τελικά υπάρξει μία ακόμα ομοιότητα με την περίοδο του 1940: Tότε που η ήττα στα πεδία των μαχών δεν σήμανε το τέλος του αγώνα αλλά την αρχή του Aντάρτικου.

Παντως απο παντου φαινεται οτι δεν υπαρχουν περιθωρια να γινει τιποτα μεσα απο τους παραδοσιακους μας θεσμους και μεσα απο χειρισμους της κυβερνησης.Μας στριμωξαν για τα καλα,οχι τοσο ως Ελληνες(οι αρχουσες ταξεις μια χαρα θα τη βγαλουν) αλλα περισσοτερο ως εργαζομενους/μελλοντικους εργαζομενους και τωρα θα χορεψουμε και θα χορευουμε για παρα πολυ καιρο(οι αλλαγες στο ασφαλιστικο θα μεινουν)..Μακαρι μολις οι διαφοροι-αδιαφοροι μεχρι προτεινος μισθωτοι στον δημοσιο και ιδιωτικο δουν οτι τα περιθωρια στενευουν να αρχισουν να ξυπνανε..Να αρχισουν θεμελιωση ''απο τα κατω'' των συνδικατων(αποδιοργαωση της σαπιας ΓΣΕΕ για αρχη) τους και να δρασουν...

Παράθεση
Ιδιωτικες επιχειρησεις στην Ελλαδα, θα επιτρεπονται μονο μικρου/μεσαιου μεγεθους που θα μπορουν να λειτουργουν πολιτες της χωρας και μονο.  ..
Αυτο δεν μπορει να συμβαδισει με την μειωση/εξαφανιση των εισαγωγων..Αλλα και γενικως οτιδηποτε προτεινεις στο παραγωγικο τομεα της χωρας προυποθετει το κλεισιμοτων συνορων και την εξφανιση της Ελλαδας απο το χαρτη διαφορετικα ειναι ανεφικτο.Για τις πολιτικες σου μεταρρυθμισεις συμφωνω αν και μπερδευομαι με την εκλεγμενη κυβερνηση μεσω αναλογικου συστηματος ενω παραλληλα θα υπαρχει ενα τεραστιο κρατος..Καλως η κακως ΕΣΣΔ δεν θελουμε να γινουμε ;)


blackmorefan..Δεν υπαρχει λογος να ουρλιαζεις ουτε να τρολαρεις..Δεν ενδιαφερει κανεναν αν διαβαζεις αναρχοφυλλαδες και φασιστο-τσιτατα και αν τα θεωρεις ιδια..Αν εχεις να πεις κατι στη συζητηση μας πες το αλλιως EXIT.

freemind  ελπιζω να βγω ψευτης αλλα εκτος απο μια αρκετα μεγαλη αποχη θα εχουμε και ανοδο δεξιο-ακρο δεξιων με μπροσταρη οπως φαινεται εδω το ΛΑΟΣ.Η οικονομικη κριση του 29 ειχε φτιαξει ενα τετοιο κλιμα και με την προσθηκη του ΔΝΤ αυτο το κλιμα επιβαρυνεται..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 12:16 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #74 στις: 24/04/10, 12:18 »
Παράθεση
blackmorefan..Δεν υπαρχει λογος να ουρλιαζεις ουτε να τρολαρεις..Δεν ενδιαφερει κανεναν αν διαβαζεις αναρχοφυλλαδες και φασιστο-τσιτατα και αν τα θεωρεις ιδια..Αν εχεις να πεις κατι στη συζητηση μας πες το αλλιως EXIT
Το ανεφερα απλα ως απαντηση στον eternauta που με προετρεψε να ενημεωνομαι κ να διαβαζω παραπανω
Κ απ ολα τα οφφ τοπικ απο τοτε που ξεκινησε το θεμα το δικο μου σε πειραξε???
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas