Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 447431 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #75 στις: 24/04/10, 12:46 »
Πάντως μετά λύπης μου παρατηρώ ότι σε τόσο δύσκολες στιγμές, αντί να είμαστε αδελφομένοι σαν λαός, καθόμαστε και τσακωνόμαστε μεταξύ μας..
http://www.euro2day.gr/article/579796/ArticleDetails.aspx

Δεν το βλέπω πολιτικά το ζήτημα, αλλά τι εικόνα δείχνουμε παραέξω; Αντί η κυβέρνηση με την αντιπολίτευση να κάτσουν μαζί να αποφασίσουν ένα πλάνο δράσης ή τουλάχιστον να συμφωνήσουν να μην κάνουν εμπρηστικές δηλώσεις προς χάριν ηρεμίας, κάθε μέρα έχουμε και από μία τέτοια.. Νομίζει δηλαδή ο Σαμαράς ότι επειδή είναι καινούργιος αρχηγός, είναι "καθαρός" στα μάτια των Ελλήνων; Δεν πρεσβεύει ένα κόμμα που εκτίναξε το δημόσιο χρέος σε απίστευτα επίπεδα; Εντάξει, για το IQ του Γιωργάκη δεν μπορώ να πω και πολλά πράγματα, αλλά τουλάχιστον αν είχε τσίπα, θα έπρεπε να είχε ανακαλέσει την προεκλογική του δήλωση "τα λεφτά υπάρχουν" για να δείξει τουλάχιστον στον κόσμο ότι πολιτικές ικανότητες μπορεί να μην έχει, αλλά τουλάχιστον προσπαθεί όσο μπορεί να είναι έντιμος.. Πριν καναδυο βδομάδες που είχα διαβάσει τη δήλωση του προέδρου ενός αμερικανικού fund "δεν υπάρχει κανένας νόμος που να σου απαγορεύει να εκμεταλλεύεσαι τον μαλ**α" (αναφερόμενος στην άνοδο των Credit Default Swaps της Ελλάδας) είχα γίνει έξαλλος.. Πλέον δεν μπορώ να τον κακίσω :(..

Δυστυχώς, αυτές τις ημέρες όσον ποτέ άλλοτε, φαίνεται καθαρότατα το κενό διακυβέρνησης στην Ελλάδα.. Νομίζω ότι τώρα είναι η καταλληλότερη στιγμή να δημιουργηθεί ένα καινούργιο κόμμα όπου θα αποτελείται από τεχνοκράτες (χορτάσαμε από πολιτικούς και καθηγητάδες με τις ασκήσεις επί χάρτου τους) οι οποίοι θα εφαρμόσουν ριζικές αλλαγές στο σκηνικό της Ελλάδος χωρίς να φοβούνται το πολιτικό κόστος.. Οι περισσότερες δεν θα αρέσουν στο πολύ τον κόσμο (δεν μπορείς όμως να έχεις και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο) αλλά θα βοηθήσουν σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα την Ελλάδα.. Με αυτές τις κυβερνήσεις που μας κυβερνούν 20 χρόνια τώρα δεν πάμε πουθενά..

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #76 στις: 24/04/10, 13:09 »
enernauta

Φίλε μου, τζάμπα χάνεις το χρόνο σου. Κι εγώ έχω πέσει από καιρό από τα σύννεφα με τόσα κλεισμένα μυαλά εδώ μέσα, δυστυχώς, από μουσικούς περίμενα κάτι παραπάνω...

Για όσους σκέφτονται, θα βρεθούμε στο δρόμο αδέρφια. Οι υπόλοιποι τρελαθείτε στη μιζέρια σας. Ειλικρινά σας λυπάμαι.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #77 στις: 24/04/10, 13:20 »
Η καραμέλα με τα "κλεισμένα" μυαλά, παρακαλώ να σταματήσει.. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί όσοι διαφωνούν με τις ιδέες σας είναι αυτόματα βολεψάκηδες, καναπετζήδες και φραπεδόμαγκες και όχι "πραγματιστές".. Τουλάχιστον οι πραγματιστές δεν γύρισαν ποτέ τους προς τους "ουτοπιστές" να τους πουν στα μούτρα ότι αυτά που πιστεύουν είναι ένα μάτσο βλακείες.. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι νομίζει και κουβέντες του τύπου "τρελαθείτε στη μιζέρια σας" και "σας λυπάμαι" προκαλούν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που ίσως να ήθελε να περάσει αυτός που τις εκφέρει.. Με άλλα λόγια προκαλούν θυμό προς αυτόν που τα λέει παρά προσπάθεια για αφύπνιση..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #78 στις: 24/04/10, 13:27 »
Προφανως faser αισθανονται αυτο που ειπα πριν. Πως ο κοσμος μπορει να καθοδηγηθει απο τη δικη τους ανοιχτομυαλια.

Ομως επαναλαμβανω πως ο κοσμος θα κατεβει στον κοσμο γιατι πρατει αυτοβουλως. Οχι επειδη καποιος "πεφωτισμενος" που εβαζε γκαζακια, εκαιγε τραπεζες κι εγραφε συνθηματα σε ενα τοιχο τον οδηγησε στο δρομο!

Ευτυχως ο λαος μας ειναι πολυ πιο εξυπνος απο τους "εξυπνακηδες" που θελουν να αρπαξουν την ευκαιρια να περασουν ιδεολογιες επικινδυνες για το μελλον της χωρας ;)

Γιατι εαν οντως ηταν καθοδηγητες κι ακολουθουσαν το σωστο δρομο, η αφυπνιση θα ειχε συμβει χρονια πριν. Ομως αυτο δεν εγινε!

Οποτε μην αυταπατασθε μερικοι! Κανεις δεν προκειται να σας ακολουθησει. Η συγκυρια ειναι τετοια που σας δινει την εντυπωση πως ο κοσμος συμφωνει με τις πραξεις σας!

Ομως ο λαος δε θελει τρομοκρατια και βια! Θελει το δικιο του και θα το ζητησει με διαφορετικο τροπο απο το δικο σας!

Οποτε, για λυπηση ειναι οσοι νομιζουν πως τα λογια τους και οι πραξεις τους ειναι τωρα ικανες να τους μετατρεψουν σε καθοδηγητες! Η χωρα περασε μια χουντα. Δε χρειαζεται κι αλλη μια eternauta και λοιποι...."αναρχικοι"! Που φανταζεστε κρεμαλες και βια! ;)


Ωραιος Δημητρη ( Gear ). Επιχορηγησε τη Βια! Τοσο καιρο μας εφερε πολλα οφελη....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #79 στις: 24/04/10, 13:45 »
Πριν καναδυο βδομάδες που είχα διαβάσει τη δήλωση του προέδρου ενός αμερικανικού fund "δεν υπάρχει κανένας νόμος που να σου απαγορεύει να εκμεταλλεύεσαι τον μαλ**α" (αναφερόμενος στην άνοδο των Credit Default Swaps της Ελλάδας) είχα γίνει έξαλλος.. Πλέον δεν μπορώ να τον κακίσω :(..


Εδώ συνοψίζονται όλα...Και όχι μόνο για την πολιτική της Ελλάδας αλλά και για όλους τους "επαναστάτες" που χρόνια τώρα τους εκμεταλλεύονται, ή για τον λαό που ψηφίζει ότι του λένε οι τηλεοράσεις και η βλακεία του...
Η Ελλάδα αντί να αναπτυχθεί ως νικήτρια χώρα στο Β' Παγκόσμιο καθόταν και έβγαζε τα μάτια της με εμφυλίους και χούντες. Συνεχίστε, δεν θα μάθετε ποτέ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #80 στις: 24/04/10, 14:07 »
;) Και το πιο σημαντικο φιλε MACMISIAS ειναι ποιοι ανεβαζαν τελικα τις χουντες και ποιοι επιδοτουσαν τους εμφυλιους σε αυτη τη χωρα ;)
Και βεβαια ποιοι θελουν τα Βαλκανια σε απολυτο ελεγχο απο τις δυναμεις τους!

Συνομωσιες; Μπορει! Αλλα οσο παει ο καιρος αρχιζω και πιστευω και τους συνομωτες ιστορικους!
Και κοιταξτε σιγα σιγα τι βγαζουν στη φορα οι επισημες αμερικανικες ερευνητικες ομαδες:

http://www.philenews.com/main/1,1,22,0,34854-.aspx

....και μετα μου λετε πως δε θελουν την αναταραχη και το ξεπουλημα ολου του ελλαδικου χωρου στις ξενες δυναμεις ( μεσω του ΔΝΤ )...

Σιγα σιγα και σταθερα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #81 στις: 24/04/10, 15:20 »
Συναρπαστικό θρέντ!
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι σαν μια πρώτη καλή περίπτωση αντίστασης στην λαίλαπα του ΔΝΤ θα ήταν να δημιουργούμε όλο και περισσότερα threads με όλο και μεγαλύτερα post σε αυτά.
Τα συστατικά γνωστά:ελλαδίτσα-κακοί ξένοι-χείριστοι πολιτικοί(μέχρι τις εκλογές βέβαια που θα πάμε να ρίξουμε πασοκάρα)-και ανάγκη ύπαρξης ενότητας γιατί μόνο έτσι μπορούμε να τα καταφέρουμε οι Έλληνες.
Προς θεού μακριά από οτιδήποτε παραπάνω ακτιβιστικό,αποκυρρήσουμε την βία απ'όπου και αν προέρχεται.
Σκεφτείτε το είναι ενδιαφέρουσα πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #82 στις: 24/04/10, 15:31 »
Μεσα απο το ειρωνικο σου ποστ πρεπει να επιλεξουμε τη βια ως λυση;

Και ποιος εγγυαται πως εαν ξεκινησει η βια, θα σταματησει κιολας; Και ποιος θα τη σταματησει; Γιατι αυτος που τη ξεκινησε θα ειναι ανισχυρος πλεον να ελεγξει τη μαζα ;)

Τοσο καιρο δοκιμαζατε τη βια s.s. Και τι πετυχατε;

Τ Ι Π Ο Τ Α!

Επειδη ομως εχετε μαθει να κινειστε σε μονοδρομο, δε περιμενω να αλλαξετε τωρα! Ελπιζω μονο ο λαος να ειναι πιο εξυπνος στις κινησεις του απο εσας και να επιλεξει την ειρηνικη διαδηλωση, την σιωπηρη διαμαρτυρια, να δειξει πως υπαρχει μαζα, δυναμη, ορεξη να δωσει ενα σημαδι!

Γιατι εαν προχωρησει στη βια, θα ειναι σαν να προσκαλει τις ξενες δυναμεις να μπαινουν νομιμα στο κρατος να επιβαλλουν την ταξη...Και τοτε, θα ειναι χειροτερα τα πραγματα απο το να μας ελεγχουν απλως οικονομικα! Θα επιβαλλουν πληρως τη νεα ταξη που εχουν στο νου τους!

Και ξερεις ποιος θα καλεσει τις Μεγαλες Δυναμεις; Αυτοι που μας κυβερνουν τωρα! Εκλεγμενοι και μη! Γιατι μπορει για εμας να μην ειναι αξιοι, ομως ειναι οι αντιπροσωποι μας στην Ευρωπη και οι Ευρωπαιοι μονο αυτους ακουνε ;)


Και τελοσπαντων, ολοι συμφωνουμε με τον Darko, παρολο που υπαρχουν μεριδες αισιοδοξων κι απαισιοδοξων! Η μονη παραφωνια ειναι αυτα τα κλασσικα, στερεοτυπικα και μεσαιωνικα κηρυγματα περι επαναστασης, βιας και κρεμαλας!

Αμ δε...Ειμαστε πιο ωριμοι εδω μεσα για να περνανε τετοιου ειδους προπαγανδες! Τωρα θελει ενοτητα, οχι εμφυλιο και βια!

Ακτιβισμος με σπασμενα κεφαλια, νεκρους ανθρωπους και τραυματισμενες συνειδησεις ( μη πω τραυματισμενες σελιδες στην ιστορια ) υπηρξε κι επι Εμφυλιου! Χορτασαμε απο τη χαζομαρα μερικων που πιστευουν πως ειναι οι πεφωτισμενοι και με τη βια θελουν να μεταδωσουν τη θεωρια/ιδεολογια τους που θελει....τους ανθρωπους ισους και την ειρηνη στον κοσμο!


Βια για ειρηνη; Δε γινεται!  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 15:35 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #83 στις: 24/04/10, 15:49 »
Μεσα απο το ειρωνικο σου ποστ πρεπει να επιλεξουμε τη βια ως λυση;
Όχι δεν εννοούσα αυτό,απλώς εσύ σαν κλασσικός γκεμπελίσκος(της πλάκας) έσπευσες να παρερμηνεύσεις(ή να μην καταλάβεις το ποστ μου) και να γράψεις για ακόμα μια φόρα ένα τσάμπα σεντόνι μήπως και συγκινήσεις κανα 14χρονο(στην ηλικία αλλά και στο μυαλό,έχουμε και τα 2 εδώ).
Προσωπικά την βία την επιδοκιμάζω ως έσχατη λύση και πάντα υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις.Γενικώς όμως αυτό είναι μια συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει σε forum σαν του κιθάρα.




Πριν απαντήσεις διάβασε το ποστ μου δυνατά και καθαρά,όπως κάναμε στο δημοτικό.Δεν προκειται να σου ξαναπαντήσω σε ενδεχόμενη νέα παρερμήνευσή σου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #84 στις: 24/04/10, 15:57 »
Πως μπορεις να θεσεις συγκεκριμενες προυποθεσεις σε κατι ανεξελεγκτο;


Οταν ενας λαος μπει σε φαση βιας ειναι σαν ενα τραινο που τρεχει με 180Km/h. Και για να σταματησεις εναν τετοιο λαο ειναι σα να προσπαθεις να σταματησεις το τραινο με τα γυμνα σου χερια κανοντας αντισταση πανω στη σιδηροδρομικη γραμμη!

Συγνωμη που σου χαλαω τη ζαχαρενια σου καθε φορα, αλλα δε γινεται να παρερμηνευω καθε post σου οταν βλεπεις πως τελικα δεν περναει ο,τι λες!


Το post σου ηταν εξαρχης ειρωνικο κι ασε τις μαλαγανιες ;)  Δε προκειται να σε αφησω ησυχο επειδη σου πειραζω τον eternauta!
Συναρπαστικό θρέντ!
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι σαν μια πρώτη καλή περίπτωση αντίστασης στην λαίλαπα του ΔΝΤ θα ήταν να δημιουργούμε όλο και περισσότερα threads με όλο και μεγαλύτερα post σε αυτά.
Αν αυτο δεν ειναι ειρωνικο σχολιο, τοτε τι ειναι;
Υπαρχουν 2 κατηγοριες για τη βια!

Ή αποδοκιμαζεις τη βια τελειως ή τη δεχεσαι οπως ειναι! Δεν υπαρχει ενδιαμεση σταση στη βια, δεν υπαρχει χρυση τομη!


Οσο για το εαν μπορει να γινει μεσα σε ενα forum, πιστευω πως ειναι τελειως ατοπο, διοτι αλλες κι αλλες συζητησεις εγιναν σε αυτο το forum. Αυτη γιατι να πειραζει; Ειναι σημειο των καιρων και καλο ειναι να το συζηταμε!

Ελα τωρα s.s. Ξερω πως μπορεις να με προσβαλεις καλυτερα απο το κλασσικο "μυαλο 14χρονου" που λες! ;)

Δε ξερω ομως πως θα αισθανονταν οι υπολοιποι συνομιλητες σου, εαν ηξεραν πως τους θεωρεις ανωριμους για μια τετοια συζητηση!

Οσο για τη παρερμηνευση, επισυναπτω κατι:

Προς θεού μακριά από οτιδήποτε παραπάνω ακτιβιστικό,αποκυρρήσουμε την βία απ'όπου και αν προέρχεται.

Αν αυτο δεν ειναι ειρωνικο και δεν αποδεχεται τη βια, τοτε τι ειναι;  ;D


Αχ αχ, πρεπει να μαθουμε βασικες αρχες συγγραφης...


Εσυ τι πιστευεις πως θα λυσει το προβλημα gers? Για να σε δουμε....εφηβε!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 16:01 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #85 στις: 24/04/10, 16:21 »
-Προφανώς και το ποστ μου ήταν ειρωνικό,δεν υποστήριξα ποτέ το αντίθετο.Η παρερμήνευσή σου έγκειται στην άμεση σύνδεση που έσπευσες να κάνεις με βίαιες πρακτικές.Βλέπεις από τα ποστ στο ίντερνετ μέχρι την υιοθέτηση βίαιων πρακτικών μεσολαβεί μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα ακτιβιστικών ενεργειών τις οποίες βέβαια εσύ τις αποδοκιμάζεις εξίσου(ακόμα θυμάμαι τί έγραφες για παράδειγμα στα φοιτητικά του 06).
-Το μυαλό 14χρονου δεν πήγαινε σε σένα.Προσωπικά σε θεωρώ ένα θλιβερό μικροαστό,και μάλιστα από τα 27 σου χρόνια.
-Αλλά ας αφήσουμε τις κοκορομαχίες και ας πάμε σε λύσεις για την τραγωδία που μας βρήκε!
Εγώ ας πούμε προτείνω την δημιουργία αυτο-οργανωμένων ταξικών σωματείων με απώτερο σκοπό την οικειοποίηση των μέσων παραγωγής.Εσύ τί προτείνεις?

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #86 στις: 24/04/10, 16:38 »
Ρε παιδια πρεπει σωνει κ καλα να υπαρχουν ταξεις σε μια κοινωνια?
Κ αν ναι πως διαχωριζονται μεταξυ τους?
Και εχουμε δει πολυ καλα παρα πολλες προσπαθειες για τν εξαλειψη των ταξεων οπως "προσπαθησαν" οι μπολσεβικοι κ το μονο που καταφεραν ηταν να μεγαλωσουν ακομα περισσοτερο το χασμα μεταξυ πλουσιων κ φτωχων στις πρωην σοβιετικες "λαϊκες δημοκρατιες"
s.s. ο κομμουνισμος σαν θεωρια ειναι δικαιος αλλα η εξουσια φθειρει κανενας κομμουνιστης "ηγετης" αν εξαιρεσουμε καπως τον Λενιν δν καταφερε ποτε να εφαρμοσει τις θεωρητικες αρχες αυτου του τροπου διακυβερνησης οπως τις ανεπτυξε στο "Κομμουνιστικο Μανιφεστο" στα 1848 αν θυμαμαι καλα ο Μαρξ
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #87 στις: 24/04/10, 16:41 »
1) Συγνωμη που γενικα η βια ειναι βια και δεν προκειται να τη ξεχωρισω σε καλη ή κακη! Συγνωμη που θεωρω πως αυτη τη στιγμη που βιωνουμε τοσες αλλαγες, θα ηταν λαθος να οπισθοδρομησουμε και να υιθοετησησουμε πρακτικες βιας που μονο ανακατωσουρα μπορουν να φερουν κι οχι καποια ουσιαστικη αλλαγη!

Ο ακτιβισμος που απαιτει την αλλαγη του κοινωνικου μοντελου με βια δεν προκειται ποτε να πετυχει. Γιατι ακομα κι αν καταφερει με τη βια να μεταδωσει την ιδεολογια του, στο τελος θα υπαρχει μια στρεβλη εικονα για το πως θα πρεπει να εφαρμοζεται αυτη η ιδεολογια ;) Αρα, δωρον αδωρο....

2) 26 σε παρακαλω, μη μου βαζεις παραπανω χρονια  ;D
Προσωπικα ειμαι ενας θλιβερος μικροαστος που δε κανω το λαθος να κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας μου και να το παιζω ιδεολογος χωρις να ξερω τι εστι πραγματικη εργασια....Ναι..ειμαι θλιβερος, αυτο να λεγεται  ;D Τελοσπαντων, αποψη σου ειναι..Καλυτερα απο το να με πεις και Ψινακη βρε αδερφε!  ;D

3) Μεσα σε μια γραμμη εξηγησες τη λυση σου; Ουαο...εαν ηταν τοσο απλη η λυση, γιατι δε τη σκεφτηκαμε και δεν την εφαρμοσαμε;
Ανελυσε την λιγο παραπανω! Το αξιζει νομιζω! Οτιδηποτε ακουστει εδω ( που δε περιλαμβανει βια προφανως ) αξιζει τον κοπο για σκεψη!


Η δικη μου γνωμη συμβαδιζει με του Darko. Θελουμε ενοτητα κι αλληλεγγυη! Οχι κομματικες διαμαχες, οχι ιδεολογικους διαχωρισμους, οχι υποχρεωση απεναντι στο χρημα, αλλα υποχρεωση απεναντι στο συνανθρωπο μας!

Και βεβαια ΟΧΙ φασιστοειδη στοιχεια που θα επωφεληθουν απο την ευκαιρια για να γινουν δηθεν καθοδηγητες του εθνους...Χορτασαμε απο το εθνος κι αυτους!

blackmorefan ο s.s. δε μιλησε για σοβιετικο κουμμουνισμο. Η ιδεα περι αυτοοργανωσης των ταξεων ειναι καλη, εφοσον ομως δεν γινουν διαμαχες μεταξυ τους! Γι'αυτο θελω να το αναλυσει παραπανω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #88 στις: 24/04/10, 16:44 »
-Προφανώς και το ποστ μου ήταν ειρωνικό,δεν υποστήριξα ποτέ το αντίθετο.Η παρερμήνευσή σου έγκειται στην άμεση σύνδεση που έσπευσες να κάνεις με βίαιες πρακτικές.Βλέπεις από τα ποστ στο ίντερνετ μέχρι την υιοθέτηση βίαιων πρακτικών μεσολαβεί μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα ακτιβιστικών ενεργειών τις οποίες βέβαια εσύ τις αποδοκιμάζεις εξίσου(ακόμα θυμάμαι τί έγραφες για παράδειγμα στα φοιτητικά του 06).
Προσωπικά θεωρώ την ειρωνία ως μία από τις χειρότερες μορφές χρησιμοποίησης του λόγου.. Όπως και να'χει το ότι ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου δεν με απασχολεί ιδιαίτερα διότι υπάρχουν συντονιστές/διαχειριστές οι οποίοι ουσιαστικά "ορίζουν" το ύφος του forum με το τι φιλτράρουν και τι όχι.. Απλά σαν παρένθεση το βάζω, δεν έχω σκοπό να τονίσω κάτι..

Εγώ ας πούμε προτείνω την δημιουργία αυτο-οργανωμένων ταξικών σωματείων με απώτερο σκοπό την οικειοποίηση των μέσων παραγωγής.Εσύ τί προτείνεις?
Ας πούμε ότι δεν είχαμε το παράδειγμα της USSR όπου κάτι αντίστοιχο απέτυχε.. Με αυτό το σχήμα πως θα καταπολεμήσεις τη διαφθορά; Πως θα επιτύχεις ανάπτυξη; Ποιος θα οργανώνει αυτές τις μικρές ομάδες; Ποιο θα είναι το κίνητρο για να δουλέψω εγώ περισσότερο από εσένα; Πως θα γίνεται η κατανομή του πλούτου; Αν εμένα μου ανήκει ένα πολύ μικρό ποσοστό ενός εργοστασίου παιχνιδιών (για παράδειγμα) όπως και εσένα και δουλεύουμε σε αυτό, τι θα γίνει στη περίπτωση που τσακωθώ γιατί δεν συμφωνώ με τις πρακτικές σου και θελήσω να φύγω; Θα με δεχθεί άλλο ταξικό σωματείο (sic); Θα έχουμε υπερπροσφορά εργατικών χεριών από τη μία και αυξημένη ζήτηση από την άλλη; Το ένα εργοστάσιο θα υπολειτουργεί ενώ στο άλλο θα δουλεύουν 101 ενώ χρειάζονται 100; Υπάρχει λόγος να μπούμε σε τόσο περίπλοκες ιστορίες ενώ η λύση είναι πολύ πιο απλή;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #89 στις: 24/04/10, 16:49 »
Freemind ο λαος ''που αυτοβουλως θα βγει στο δρομο για τα δικια του'' τοσα χρονια δουλευε,καταναλωνε,καθοταν,ψηφιζε,ετρωγε απο οπου μπορουσε αλλα για σκεψη η δραση ουτε κουβεντα.Μονο οταν θα βρεθει να μην μπορει να ξεπληρωσει το δανειο θα αντιδρασει και πραγματικα θελω να δω με ποιον τροπο θα αντιδρασει.Θα εχει ενδιαφερον και πλακα.Μην στηριζεσαι και τοσο στον ελληνικο λαο,στο δικιο του και σε ολα αυτα..Μακαρι να αρχισουν οι ανθρωποι να φτιαχνουν οι ιδεολογιες.

Τι παει να πει ''σωνει και καλα''?Οι ταξεις υπαρχουν το θελουμε η οχι..Καποιος εχει το εργοστασιο,καποιος αλλος δουλευει για αυτον.Καποιος εχει την εταιρια,καποιος ειναι μανατζερ,καποιος ειναι ακτω απο αυτους.Καποιος μισθωνει καποιον αλλον.Απλα πραγματα.Τα συμφεροντα του καθενος διαφορετικα.Σιγουρα το συμφερον της κοινωνιας ως συνολο δεν μπορει  να καθοριζεται απο τους ''πανω'' οπως γινεται τωρα.
Ρε συ μπλακμορ τι μπλεκεις τωρα κομμουνιστες ηγετες και τον Λενιν και ολα αυτα..Μιλαμε για το τροπο σκεψης εδω..

faser γιατι θελετε να αναλυσετε σε ενα τετοιο θεμα ολη την θεωρια και πρακτικη του κομμουνισμου?

Το θεμα παει για αποδυτηρια. ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #90 στις: 24/04/10, 16:50 »
Προσωπικα ειμαι ενας θλιβερος μικροαστος που δε κανω το λαθος να κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας μου και να το παιζω ιδεολογος χωρις να ξερω τι εστι πραγματικη εργασια.[/b
3
Το πέτυχες!
Btw ποστάρω από την δουλειά αυτήν την ώρα για αυτό δεν έχω και το χρόνο για μακροσκελείς εξηγήσεις.
Θα στο κάνω αύριο που θα πάω σπίτι.
Faser πάει και σε σένα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #91 στις: 24/04/10, 16:55 »
Εσυ τι πιστευεις πως θα λυσει το προβλημα gers? Για να σε δούμε.... έφηβε!
freemind στον ύπνο σου με βλέπεις?!?!? ??? Ούτε καν είχα απαντήσει στο θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 16:56 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #92 στις: 24/04/10, 16:56 »
s.s. ο κομμουνισμος σαν θεωρια ειναι δικαιος αλλα η εξουσια φθειρει κανενας κομμουνιστης "ηγετης" αν εξαιρεσουμε καπως τον Λενιν δν καταφερε ποτε να εφαρμοσει τις θεωρητικες αρχες αυτου του τροπου διακυβερνησης οπως τις ανεπτυξε στο "Κομμουνιστικο Μανιφεστο" στα 1848 αν θυμαμαι καλα ο Μαρξ
Αν μιλάς για την πρώην ΕΣΣΔ το εγχείρημα ήταν προβληματικό από τα γενοφάσια του, σύμφωνα με τις ιδέες (των θεωρητικών) του κομμουνισμού.
Η εξουσία φθείρει όταν αποδεσμεύεται από την πηγή της, όταν συγκεντρώνεται σε κέντρα ή σε άτομα, όταν υπογράφεις εκλογικό πληρεξούσιο εξουσιοδοτώντας κάποιους άλλους
να διαχειριστούν το παρόν σου, την καθημερινοτητά σου, την εργασία σου, την παιδεία σου, το μέλλον σου.
Η εξουσία είναι σύνολο από δικαιώματα απόφασης και εκτέλεσης τα οποία έχεις παραχωρήσει σε κάποιους μέσω της ψήφου.
Τα δικαιώματα αυτά είναι συλλογικά, ανήκουν σε όλους και αφορούν όλους.
Όταν το "πληρεξούσιο" και η παραχώρηση δικαιωμάτων που έκανες στρέφεται εναντίον σου (λόγω των αποφάσεων των διαχειριστών),
πρέπει να πάρεις πίσω στην διάθεση και κατοχή σου αυτά τα δικαιώματα.
Αυτά τα δικαιώματα είναι συλλογικά. Συλλογικός είναι και ο τρόπος για να γυρίσουν πίσω σε αυτούς που τους ανήκουν.
Είμαι πολύ εξοργισμένος με το τι κάνουν αυτοί που πείθουν το 90% των Ελλήνων ότι είναι οι ικανότεροι να διαχειριστούν την εξουσία.
Και απογοητευμένος....
 
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #93 στις: 24/04/10, 17:05 »
faser γιατι θελετε να αναλυσετε σε ενα τετοιο θεμα ολη την θεωρια και πρακτικη του κομμουνισμου?
Σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.. Δεν φταίω εγώ που αυτό που πρότεινε ο s.s. πατάει σε μία από τις βασικές αρχές του κομμουνισμού.. Εγώ αυτό που ήθελα να δείξω στον s.s. ήταν ότι ενώ μπορούμε να κάνουμε κάτι πολύ απλό, προσπαθούμε να πάμε από την Αθήνα στο Ναύπλιο μέσω Καλαμάτας..

5 γ**ημένες λέξεις είναι η λύση του προβλήματος: Άρση της μονιμότητας στο Δημόσιο

Όλα τα άλλα είναι γιατρειές για μακροπρόθεσμο ορίζοντα..

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #94 στις: 24/04/10, 17:10 »
@ Νίκος και @ Kiratzoharris ανεφερα τν "κομμουνιστικη" ΕΣΣΔ γτ ειναι το πιο λαμπρο παραδειγμα αποτυχιας των πρακτικων που προτεινε ο s.s. και σιγουρα Νικο η εξουσια κ γενικα η πολιτικη ειναι καταδικασμενη σε φθορα γτ ειναι αναποφευκτο το να συγκεντρωθει στα χερια λιγων ατομων και σ αυτο που ειπε ο kiratzoharris απο τον τροπο σκεψης του s.s. που σαν σκεψη κ σαν θεωρια ξαναλεω ειναι πολυ σωστη μεχρι τν πραξη εχουμε πολυ δρομο κ ισως δν φτασουμε ποτε στο τελος του
Αυτα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #95 στις: 24/04/10, 17:16 »
Εσυ τι πιστευεις πως θα λυσει το προβλημα gers? Για να σε δούμε.... έφηβε!
freemind στον ύπνο σου με βλέπεις?!?!? ??? Ούτε καν είχα απαντήσει στο θέμα...

Ουπς!!!

Ειναι οπως το ανεκδοτο:

Μεσα στη σχολικη ταξη επικρατει ανησυχια και ο καθηγητης δε μπορει να ελεγξει τη κατασταση. Οποτε καποια στιγμη, μαινομενος κυριολεκτικα, φωναζει:

"Γιωργο, εξω απο τη ταξη::::"
Κι απαντανε απο κατω:
"Μα ειναι αρρωστος και δεν εχει ερθει απο το πρωι κυριε καθηγητα" ;D

Συγνωμη gers, εκ παραδρομης εβαλα το ονομα σου! Μαλλον κατι πονηρο σκεπτομουν  >:D

Προσωπικα ειμαι ενας θλιβερος μικροαστος που δε κανω το λαθος να κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας μου και να το παιζω ιδεολογος χωρις να ξερω τι εστι πραγματικη εργασια.
Το πέτυχες!

Γιατι; Δεν υπαρχουν αριστεροι με δεξιες τσεπες σε αυτη τη χωρα; Κι επειδη δουλευω για να ζησω, ειναι κακο να θεωρουμαι μικροαστος;
Δε καταλαβα τι σε πειραξε περισσοτερο; Αμφισβητεις πως δε κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα;

Συγνωμη που επιλεγω την εκπαιδευτικη επανασταση δηλαδη! Αλλα τα εχω πει τοσες φορες, που μαλλιασε η γλωσσα μου πλεον!



Freemind ο λαος ''που αυτοβουλως θα βγει στο δρομο για τα δικια του'' τοσα χρονια δουλευε,καταναλωνε,καθοταν,ψηφιζε,ετρωγε απο οπου μπορουσε αλλα για σκεψη η δραση ουτε κουβεντα.Μονο οταν θα βρεθει να μην μπορει να ξεπληρωσει το δανειο θα αντιδρασει και πραγματικα θελω να δω με ποιον τροπο θα αντιδρασει.Θα εχει ενδιαφερον και πλακα.Μην στηριζεσαι και τοσο στον ελληνικο λαο,στο δικιο του και σε ολα αυτα..Μακαρι να αρχισουν οι ανθρωποι να φτιαχνουν οι ιδεολογιες.


Συμφωνα απολυτα μαζι σου σε αυτο. Ελπιζω μονο να μην αντιδρασει με τη βια....Και το χειροτερο ειναι να αντιδρασει με τη βια καθοδηγουμενος απο καποιον γι'αυτη...Τοτε πραγματικα θα ειμαστε αξιοι της τυχης μας!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #96 στις: 24/04/10, 17:20 »
faser γιατι θελετε να αναλυσετε σε ενα τετοιο θεμα ολη την θεωρια και πρακτικη του κομμουνισμου?
Σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.. Δεν φταίω εγώ που αυτό που πρότεινε ο s.s. πατάει σε μία από τις βασικές αρχές του κομμουνισμού.. Εγώ αυτό που ήθελα να δείξω στον s.s. ήταν ότι ενώ μπορούμε να κάνουμε κάτι πολύ απλό, προσπαθούμε να πάμε από την Αθήνα στο Ναύπλιο μέσω Καλαμάτας..

5 γ**ημένες λέξεις είναι η λύση του προβλήματος: Άρση της μονιμότητας στο Δημόσιο

Όλα τα άλλα είναι γιατρειές για μακροπρόθεσμο ορίζοντα..
Αυτο ειναι η λυση για ποιο πραγμα?Για το δημοσιονομικο ελλειμμα?Η για τις πολιτικες Ελλαδας(κυβερνωντων) ΕΕ(κυβερνωντων) και κυριαρχης ιδεολογιας γενικα?Η κριση συνολικα δεν προηλθε απο τους Ελληνες δημοσιους υπαλληλους.
Προφανως καποιοι απο εμας μιλαμε για μια κοινωνια οπου επιτελους θα παρουμε τη ζωη στα χερια μας και δεν θα τηνα φηνουμε σε αλλους πουθα την διαχειριζονται οπως θελουν αυτη.Στη λυση σου συμφωνω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μειζονος σημασιας αυτη τη στιγμη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #97 στις: 24/04/10, 17:21 »
Σημειωτέον οι λύσεις που πρότεινα μπορεί να έχουν μια κοινή αφετηρία με αυτές που έγινε προσπάθεια να εφαρμοστούν στην ΕΣΣΔ αλλά στην ουσία διαφέρουν ριζικά λόγω των εξουσιστικών δομών που εφάρμοσαν οι Λένιν-Τρότσκι αρχικά και ο πατερούλης στην συνέχεια.
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι παρόμοιες εξουσιαστικές δομές πρότειναν και οι Μαρξ-Ένγκελς αλλά αυτό είνια μια άλλη κουβέντα.


Edit:Freemind το "το πέτυχες" ήταν ειρωνικό καθώς θεώρησα ότι το "δε κανω το λαθος να κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας μου και να το παιζω ιδεολογος χωρις να ξερω τι εστι πραγματικη εργασια" απευθυνόταν σε μένα καθώς έχει ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν παρόμοιες θλιβερές κατηγορίες.Εξου και η δεύτερη πρόταση του ποστ μου.

« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 17:25 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #98 στις: 24/04/10, 17:23 »
Γιατι ρε faser ετσι θα λυθουν τα προβληματα δλδ; Ολα απο το δημοσιο ξεκινανε; Δλδ αν εχουμε αρση μονιμοτητας ολα τα υπολοιπα θα φτιαξουν μονα τους; Τα περισσοτερα χρηματα που φαγωθηκαν ηταν σε μιζες σε μεγαλοεργολαβους, προμηθευτες, πολιτικα προσωπα, εξοπλισμους κτλ. Υπαρχει διαφθορα στο δημοσιο που επισης στοιχιζει πολυ στο κρατος, αλλα με την αρση της μονιμοτητας δεν θα κερδισεις τπτ. Η αρση δεν θα σταματησει την διαφθορα... Ετσι κι αλλιως ακομα και τωρα αν ΠΙΑΣΟΥΝ καποιον με αποδειξεις κτλ να καταχραζεται χρηματα ή θεση στο δημοσιο, τον παραπεμπουν και τον απολυουν ή/και μπαινει φυλακη. Το θεμα ειναι οτι σπανια καποιος τιμωρειται, ακριβως γιατι η διαφθορα ειναι τοσο μεγαλυτερη οσο "ανεβαινεις" βαθμιδες στον γενικοτερο χωρο του δημοσιου/διοικησης, με αποτελεσμα να καλυπτονται ολες οι λαμογιες για να μην αποκαλυφθουν οι ακομα μεγαλυτερες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, το δημοσιο λειτουργει κατ'εικοναν της πολιτικης/διοικητικης μεριδας της χωρας. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενα "τιμιο" δημοσιο οταν βουλευτες, πολιτικοι, μεγαλοεκδοτες, βιομηχανοι, εργολαβοι, προμηθευτες κτλ ειναι τιγκα στην διαφθορα. Αν θες να χτυπησεις ενα προβλημα το χτυπας στην ριζα του. Αλλα πες μου εσυ ποτε μπηκε καποιος πολιτικος και λοιποι διεφθαρμενοι στην φυλακη για παρανομια; Ποτε... Οταν ολοι βλεπουν αυτη την ατιμωρισια και ταυτοχρονα βλεπουν να τους δουλευουν ολοι ψιλο γαζι, τοτε (οχι οτι το δικαιολογω) αρχιζουν και σκεφτονται "δλδ εγω ειμαι μλκας που παω με το σταυρο στο χερι; θα κλεψω κι εγω οπως μπορω". Δυστυχως αυτη ειναι η παιδεια μας, γιατι εχουμε μαθει αντι να απονειμουμε δικαιοσυνη να φτιαχνουμε κλικες, να βολευομαστε, να μπαινουμε στα κολπα κτλ.
Οταν θα ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΑΡΣΗ και οταν αυτο γινει πραξη και μπουν πολλοι φυλακη, για να μην πω και οι 300 μαζι με μεγαλοεκδοτες, δημοσιογραφους, "μεσαζοντες", μεγαλοστελεχη, διοικητες τραπεζων και επιχειρησεων, τοτε θα εχουμε κανει μια μικρη αρχη για να βαλουμε τις βασεις για ενα δημοσιο που δεν θα τρωει τις σαρκες του και που ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ την μονιμοτητα, η οποια εξαρχης εγινε ακριβως για να μπορουν ΚΑΠΟΙΟΙ να ελεγχουν τον λαο υποσχομενοι δουλεια και μισθο "βρεξει-χιονισει" σε υποψηφιους... ψηφους.
Δυστυχως η τραγικη εικονα της χωρας μας ειναι οτι παλιοτερα 300 θυσιαστηκαν για να μας σωσουν, ενω τωρα καποιοι αλλοι 300 ειναι εδω για να μας θυσιασουν... Και στις 2 περιπτωσεις οι 300 ηταν Ελληνες. Αυτο ειναι που καταρχην πρεπει να αλλαξει (και προφανως δεν εννοω να ερθουν ξενοι στην θεση των 300 Ελληνων).
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 17:31 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #99 στις: 24/04/10, 17:31 »
Edit:Freemind το "το πέτυχες" ήταν ειρωνικό καθώς θεώρησα ότι το "δε κανω το λαθος να κανω επανασταση με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας μου και να το παιζω ιδεολογος χωρις να ξερω τι εστι πραγματικη εργασια" απευθυνόταν σε μένα καθώς έχει ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν παρόμοιες θλιβερές κατηγορίες.Εξου και η δεύτερη πρόταση του ποστ μου.

Χμ, το εχω χρησιμοποιησει γενικα και μονο μια φορα το ειπα στοχευμενα, αλλα για αλλο μελος. Δε ξερω τι παθαινετε μερικοι ομως και αρπαζεστε απο αυτο. Εαν ενοχλει, δε φταιω εγω. Οι τυψεις ειναι καλο πραγμα και η υπερασπιση τους ακομα πιο ομορφο.
Τουλαχιστον αυτο δεν ηταν στοχευμενο προς τα εσενα, αλλα αφου σε πειραξε, τι να κανω...Την αποψη μου ειπα. ;)


Σωστος ο Darko για αλλη μια φορα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas