Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 447406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ήρθε το ΔΝΤ...
« στις: 22/04/10, 11:57 »
Διαβάστε αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο για να δείτε τι μας περιμένει...
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-04-21-22-40-35-2010042122333/

(Ναι, είναι μεγάλο, και έχει παραπομπές σε άλλα σχετικά άρθρα, αλλά αξίζει τον κόπο να το/α μελετήσετε!)

Απ'όπου και να πιάσεις το θέμα, του ΔΝΤ και των οργανισμών και κρατών γύρω από αυτό ή/και παράλληλα με αυτό, βρωμάζει και ζέχνει... Και οι έλληνες πολίτες οδηγούνται βάσει σχεδίου ως πρόβατα για σφαγή στην σκακιέρα του παγκόσμιου οικονομικού πολέμου. Μιλάμε για μεγάλο τσιμπούσι. Μέχρι πρότινος οι πολιτικοί μας και οι ντόπιοι κεφαλαιοκράτες έτρωγαν τις σάρκες της Ελλάδας από μέσα. Τώρα, το πτώμα παραδίδεται στους γύπες που έρχονται από την δύση...
Παράθεση
...μία χώρα που ανακοινώνει επίσημα την πρόθεση της να καταφύγει στο ΔΝΤ για βοήθεια, προσελκύει τα μέγιστα τις κερδοσκοπικές επιθέσεις του Κεφαλαίου - εισερχόμενη σε έναν καθοδικό σπειροειδή κύκλο «άμυνας», ο οποίος την οδηγεί με ασφάλεια σε μία ήττα «κατά κράτος».
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/10, 18:55 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1 στις: 22/04/10, 12:46 »
Δυστυχως τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχωρητο και λιγοι ειναι αυτοι που αντιλαμβανονται τι πραγματικα εχει να επακολουθησει.
Δεν πρεπει να δεχτουμε σαν λαος να πληρωσουμε τα κλεμμενα πολιτικων, μεσαζοντων, λοποδυτων της wall street και της καθε goldman sachs, παγκοσμιας τραπεζας και ΔΝΤ (παγκοσμια τραπεζα, ΔΝΤ και λοιποι συγγενεις δεν ειναι τπτ αλλο παρα θεσμοι που δημιουργηθηκαν απο ιδιωτες τραπεζιτες που γ....νε τον πλανητη εδω και πολλααααα χρονια, καντε μελετη να μαθετε, ειναι σημαντικο!). Μελετηστε το πως βγαινει το χρημα, απο που και πως παιρνει αξια και θα καταλαβετε το ποσο απατηλο, ψευτικο, ματαιο και αυτοκαταστροφικο ειναι το συστημα που υπαρχει και διαιωνιζεται απο ολους τους θεσμους της κοινωνιας μας. Πρεπει να καταλαβουμε οτι ΕΜΕΙΣ εχουμε την δυναμη, οχι αυτοι που εχουν τα χρηματα... Τι θα κανουν ολοι οι εργοδοτες, το κεφαλαιο γενικα κτλ αν ξαφνικα κανενας δεν πατησει στις δουλειες/φαμπρικες που μας εχουν χωσει ολους; Ας παρουν τα χαρτακια τους και να τα βαλουν στον κωλο τους! Μπορουμε απλα να τους απομονωσουμε, να σωσουμε την παρτιδα οχι μονο για εμας αλλα για ολο τον πλανητη.
Να δουμε τι θα κανουν και τι προσφερουν ολα αυτα τα ανθρωπινα τιποτα οταν μεινουν μονοι τους με τα χρωματιστα χαρτακια τους χωρις καποιον να δουλευει για αυτους... Πρεπει ο λαος να παρει τον ελεγχο επιτελους και να σταματησει να υπακουει τυφλα σε ενα συστημα που οδηγει στον οικονομικο, κοινωνικο, και οικολογικο μαρασμο ολο τον πλανητη. Πρεπει ολοι να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον, να συνεργαστουμε αλλα οχι για να πληρωσουμε τις μλκιες αλλων και ριχνοντας την πραγματικη περιουσια μας (εργασια, ακινητη περιουσια, resources της χωρας κτλ) στην αδηφαγα μαυρη τρυπα της οικονμικης τους εξαθλιωσης που μονο σκοπο εχει να κανει τους πλουσιους πλουσιοτερους και τους φτωχους φτωχοτερους. Μπορουμε να κανουμε τα παντα, what better place than here, what better time than now?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/10, 12:49 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2 στις: 22/04/10, 12:51 »
Δυστυχώς πιστεύω ότι αν τελικά ολοκληρωθεί αυτό το σχέδιο, θα μιλάμε για μιά δεύτερη Κατοχή. Το ξέραμε πάντα ότι η Ελλάδα δεν ήταν 100% ανεξάρτητο κράτος, αλλά τώρα μιλάμε για στυγνές παρεμβάσεις. Δεν έχει νόημα επίσης αυτή η συζήτηση που γίνεται για απόδοση ευθυνών , γιατί σε αυτή τη χώρα ήρθαν πάρα πολλά χρήματα, όχι μόνο από τα χρόνια της Ε.Ο.Κ και της Ε.Ε , αλλά ακόμα πιο παλιά από τη δεκαετία του 50  με το περίφημο "Σχέδιο Μάρσαλ", τα οποία αν είχαμε σωστές πολιτικές ηγεσίες , σήμερα θα είχαν απογειώσει αναπτυξιακά αυτή τη χώρα. Δυστυχώς όμως ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι κυβερνήσεις μοίρασαν το χρήμα είτε για τον κομματικό τους στρατό, είτε σε μερικές δεκάδες οικογένειες της χώρας. ΟΛΕΣ !
Επίσης κάτι που δεν ακούγεται , γιατί ουσιαστικά κανείς δεν το ξέρει, είναι αν υπάρχει σχέδιο για το πότε θα μπορούσαμε να βγούμε από το Δ.Ν.Τ . Σε 5 χρόνια; 10 ; Ποτέ ;
Η Ελλάδα με τα άσχημά της , αλλά και με τα καλά της, τελειώνει όπως τη ξέραμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1912
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #4 στις: 22/04/10, 14:02 »
ρε παιδια με νευριαζουν παρα πολυ τετοια αρθρα...οχι βεβαια γιατι δεν λενε αληθειες...ακριβως το αντιθετο.Με κανουν να νοιωθω βλακας και μικρος.βεβαια το αρθρο που παρεθεσε ο Βραζιλης πρεπει να το ξαναδιαβασω γιατι το περασα επιδερμικα.
Αλλα για να δωσουμε και μια αλλη διασταση στο θεμα:"Και τωρα τι κανουμε???" τι μπορουμε να κανουμε ο καθενας απο εμας??
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #5 στις: 22/04/10, 14:19 »
Eγω πιστευω οτι πρεπει επιτελους σαν λαος να συννενοηθουμε, να συνεργαστουμε, να βαλουμε στην ακρη πεποιθησεις πολιτικες, θρησκευτικες κτλ και να κοιταξουμε τι πραγματικα μπορουμε να κανουμε. Αν αφησουμε τα λαμογια πολιτικους και τους πλουσιους φιλους τους να ξεπουλησουν ολους τους φυσικους πορους και οποια υποδομη εχει μενει στην χωρα μας, τελειωσαμε ολοι... Εγω προτεινω καθολικη απεργια απο παντου και απο τα παντα. Ο λαος να παρει τον ελεγχο και οχι οι μαριονετες του συστηματος. Να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον με τις γνωσεις μας και την εξειδικευση μας, οι αγροτες πχ να παρεχουν δωρεαν τροφη, οι κτηνοτροφοι το ιδιο, ολοι μας το ιδιο... Οτι κανουμε να το κανουμε για τον συνανθρωπο μας, οι γιατροι, οι τεχνικοι, οι μαστορες ΟΛΟΙ. Να απομονωσουμε τα μ....πανα που τοσα χρονια ασελγουν πανω στην Ελλαδα και πανω μας. Να κρατικοποιησουμε ολες τις μεγαλες ιδιωτικες επιχειρησεις και να αναλαβουν τον ελεγχο οι ανθρωποι που οντως εργαζονται για αυτες και οχι τα αρχιλαμογια που εχουν ανεβει σε θεσεις διοικησης πατωντας επι πτωματων και που δεν νοιαζονται για τπτ παραπανω εκτος απο το ποσο ακομα θα φανε και θα κλεψουνε. Ας αφησουμε ολα αυτα τα αποβρασματα της κοινωνιας μονους τους να βγαλουν την ακρη και να τρωγονται μεταξυ τους. Πρεπει εμεις οι ιδιοι να ερθουμε κοντα ο ενας στον αλλον, να βοηθαμε τον γειτονα μας σαν να ταν συγγενης μας, να αφησουμε εχθρες και αντιπαλοτητες του παρελθοντος και να κοιταξουμε επιτελους το παρον μας και το μελλον μας. Πρεπει να σταματησουμε να ελπιζουμε οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα λογω οποιασδηποτε παρεμβασης οικονομικης κτλ απο οποιονδηποτε θεσμο. Αν δεν απαλλαγουμε απο το χρημα και οσους το διακινουν και το χρησιμοποιουν, δεν θα ξεφυγουμε ποτε απο την εκμεταλλευση, την αδικια, την ανεχεια, την κοινωνικη καταρρευση και την απαξιωση του πνευματος και του ιδιου του ανθρωπου.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/10, 14:21 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #6 στις: 22/04/10, 14:44 »
Ο Νώε, είχε φτιάξει την Κιβωτό. Αλλά δεν θυμάμαι, πόσες μέρες την έφτιαχνε και πόσοι γλυτώσανε. Επίσης, το σίγουρο, το μέγεθος και τις συνέπειες, της πλημμύρας, του τα είχε ψιθυρίσει ο Θεός. Τώρα βέβαια, για μερικούς θα είναι θάνατος, για μερικούς σκλαβιά και για μερικούς ανάσα ζωής. Το καλό αλλά και το κακό είναι τα εξής. Ότι πέρα από τους μερικούς που αιωνία τους η μνήμη, οι υπόλοιποι θα ζούνε κανονικότατα και θα είναι πολλά σκλαβάκια. Έχουνε λοιπόν ως ζωντανοί μια ελπίδα αντιδράσουν για όσο καιρό θα ζούνε, με τις ανάλογες συνέπειες βέβαια. Το κακό είναι ότι πρέπει να είσαι πάρα πολύ σκλάβος, για να μην σου αρέσει να είσαι σκλάβος. Οπότε μέχρι να γίνει κάποιος πάρα πολύ σκλάβος, οι αντιδράσεις θα είναι οι γνωστές επιπέδου Λυκείου. Σίγουρα κάποιοι συνάνθρωποι μας, θα καλοπεράσουν ένα παραπάνω!ας σκεφτούμε ότι θα μπορούσαν να είναι δικοί μας άνθρωποι! Άγνωστο όμως τι θα συμβεί σε πρακτικό επίπεδο. Προς το παρόν, θεωρία και σενάρια.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #7 στις: 22/04/10, 14:53 »
Πιο σκλαβος ειναι αυτος που ενω ειναι υποδουλωμενος πιστευει οτι ειναι ελευθερος... Τουλαχιστον αυτος που ξερει οτι ειναι σκλαβος ειναι συνειδητοποιημενος και ξερει τι πρεπει να κανει. Αυτος που νομιζει ομως λανθασμενα οτι ειναι ελευθερος, πολυ δυσκολα θα κανει κατι για να αλλαξει την κατασταση του. Πρεπει λοιπον καταρχην να ενημερωσουμε οσο πιο πολλους μπορουμε για ολα αυτα που τα σιχαμενα μμε αποκρυπτουν, να αποκαλυψουμε ολα οσα συμβαινουν και συνεβαιναν ολα αυτα χρονια... Να καταλαβει ακομα και ο πιο φανατικος ηλιθιος οτι ειναι ενας σκλαβος και τπτ παραπανω. Γεννηθηκαμε σκλαβοι, ζουμε σαν σκλαβοι, δεν ειναι απαραιτητο να πεθανουμε και σαν σκλαβοι. Στο χερι μας ειναι... Ας ξεκινησουμε ολοι με συζητηση και ενημερωση με οσο πιο πολλους μπορουμε, ας δημιουργησουμε τις συνθηκες μεσα απο τις οποιες θα μπορει να υπαρξει ελπιδα και οραμα για το παρον μας και το μελλον μας... Εχουμε τα παντα, απο τεχνογνωσια και τεχνολογια, μεχρι φυσικους πορους και ανεκμεταλλευτο εργατικο,επιστημονικο κτλ δυναμικο που μαραζωνει... Μπορουμε να το κανουμε αλλα μονο αν σταματησουμε να σκεφτομαστε ατομικα και αρχισουμε επιτελους να σκεφτομαστε ομαδικα και συμβιωτικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #8 στις: 22/04/10, 15:45 »
εντάξει ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά το θέμα είναι ένα όπως λέει και ο φίλος παρακατω
τι μπορουμε να κανουμε ο καθενας απο εμας??

εντάξει καλά και αυτά τα θεωρητικά περί συνεργασίας και ενημέρωσης που λέει ο Johnie Darko αλλά δυστηχώς είναι εντελώς ουτοπικά....

αυτό που φοβάμαι εγώ είναι ότι τα επόμενα χρόνια η εξέλιξη αυτής της κατάστασης θα φέρει πολύ βία...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #9 στις: 22/04/10, 16:00 »
Δεν ειναι καθολου ουτοπικα... Απο εμας εξαρταται...
Ουτοπικο ειναι να περιμενουμε οτι με το υπαρχον συστημα κατι θα αλλαξει (προς το καλυτερο)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #10 στις: 22/04/10, 19:21 »
Το ΔΝΤ είναι ήδη εδώ . Από όπου περνάει , λένε ότι δεν φυτρώνει ξανά  ούτε χορτάρι . Δυστυχώς , η ανεπάρκεια των πολιτικών ηγετών - ταγών , μας οδήγησαν στο γκρεμό ή μάλλον στα σαγόνια του ΔΝΤ και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι δεν ήξεραν οι νυν ή οι πρώην κυβερνώντες , πού οδηγούν τη χώρα .
Ότι μέτρο αδυνατούν να περάσουν φοβούμενοι το πολιτικό κόστος , τώρα με τον μπαμπούλα του ΔΝΤ , θα περνάει εν μια νυκτί και χωρίς να ανοίξει μύτη . Είναι όλα τόσο καλά οργανωμένα - μεθοδευμένα , που μπροστά τους ωχριούν ο Γκαίμπελς και ο Μακιαβέλι. Τρόπος αντίδρασης ;  Όσο πιο γρήγορα την κοπανήσει κανείς από τη χώρα , τόσο το καλύτερο γι΄αυτόν και τα παιδιά του . Καλό κουράγιο !!!

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #11 στις: 22/04/10, 21:16 »
Τι είναι το ΔΝΤ με λίγα λόγια? Μία δύναμη που έχει ξεκινήσει από την Αμερική με σκοπό να επέμβη στην οικονομία των υπόλοιπων χωρών. Κάτι σαν το Νατο σε οικονομικό επίπεδο θα έλεγα εγώ. Η αλήθεια είναι οτι όλα όσα αναφέρει ο Jonnie Darko με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη και πραγματικά θα ήτανε πολύ ωραίο να εφαρμοστούν, αλλά δυστυχώς ακούγεται πολύ ουτοπικό. Όταν όμως ο λαός ξυπνήσει και καταλάβει οτι η πραγματική δύναμη δεν βρίσκεται στην πολιτική ηγεσία της εκάστοτε χώρας, αλλά στα χέρια του ίδιου (του λαού) και πάρει απόφαση να επαναστατήσει με μαζικές κινητοποιήσεις, απεργίες όλων των κλάδων και πορείες, θα μπορέσει να ρίξει την σάπια αυτή κυβέρνηση και να πάρει την κατάσταση στα χέρια του!
Όσο γι' αυτό που γράφει ο ipeas από πάνω... Το πιο εύκολο είναι να το βάζουμε όλοι στα πόδια νομίζω, αλλά πραγματικά κερδισμένος είναι αυτός που θα μείνει πίσω και θα αγωνιστεί. Το μόνο σίγουρο είναι οτι μας περιμένουν πολύ δύσκολες μερες (μηνες... ίσως και χρόνια), αλλά όπως μετά τον Μεσσαίωνα ακολούθησε η Αναγέννηση, έτσι μετά την οικονομική κρίση, θα ακολουθήσει η βελτίωση της οικονομίας και του βιοτικού επιπέδου της χώρας μας, όλα αυτά πάντοτε μετά απο σκληρούς αγώνες...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1912
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #12 στις: 22/04/10, 21:29 »
Παιδια το να κατεβουμε ολοι σε απεργιες ξερετε ποσο μακρυα ειναι???εδω μια απλη απεργια στον Χ κλαδο γινεται και ολοι τουν βριζον(π.χ ταξι,ιατροι κτλ),οταν καταλαβουμε την απεργια του αλλου τοτε θα εχουμε κανει ενα μικρο βημα...μεχρι τοτε το ξεχναμε
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/10, 21:35 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #13 στις: 22/04/10, 22:52 »
Φιλε zeromancer δυστυχως το ΔΝΤ δεν παιρνει χαμπάρι απο απεργιες.... Ειχα κανει ενα λογω case study οταν ημουν φοιτητης και εντελως περιλιπτηκα να σου δωσω 2 παραδειγματακια!

ΔΝΤ: Ποσους δημ.υπαλληλους εχεις?
Ελλαδα: 1000 (υποθετικα νουμερα)
ΔΝΤ: Απο αυριο 200 τους υπολοιπους διαλοστειλε τους.
Eλλαδα: Μα θα κατεβουν στο δρομο, θα εχω πολιτικο κοστος, θα γινουν μαζικες απεργιες κλπ κλπ κλπ
ΔΝΤ: Να μη τους διοριζες. 200 χρειαζεσαι απο αυριο το πρωι.
Ελλαδα: Eνταξει!

ΔΝΤ: Ποσα λεφτα παιρνουν οι 200 που εμειναν?
Ελλαδα: 1000 euro.
ΔΝΤ: Aπο αυριο 550 και οποιος θελει. Χωρις δωρα χωρις επιδοματα και συνταξη στα 130 ωστε να δουλευουν μεχρι να πεθανουν. (ειδες Ελλαδιτσα? μαγκα σε εκανα θα γλυτωσεις και τις συνταξεις)
Ελλαδα: Eυχαριστουμε πολυ σας ειμαστε υποχρεοι. Τι χρωσταμε για τις πολυτιμες υπηρεσιες σας?
ΔΝΤ: Tiποτα μωρε... Να εκεινα τα πετρελαιακια στο Αιγαιο λεμε να βαλουμε τις θυγατρικες πετρελαικες μας εταιρειες να εξορυξουν να μην τσακωνεστε και με τους γειτονες σας και χαλατε και λεφτα σε οπλα (ειδες? παλι λεφτα σου γλυτωσαμε ατιμουλα ελλαδιτσα)

Ενα μικρο παραδειγμα ηταν απλα μονο να καταλαβεις την στυγνη τεχνοκρατικη λογικη τους.

I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #14 στις: 23/04/10, 03:05 »
Παράθεση
Πιο σκλαβος ειναι αυτος που ενω ειναι υποδουλωμενος πιστευει οτι ειναι ελευθερος...

σοφή κουβέντα! 
Τι LCD να πάρω 19" ή 22"  ??? ::)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #15 στις: 23/04/10, 10:38 »
Εγώ θα κοιτάξω λίγο και από την πλευρά της άλλης άποψης.. Φανταστείτε ότι έχετε μια εταιρία.. Στα πρώτα χρόνια της η συγκεκριμένη εταιρία, εμφανίζει ζημιές (φυσιολογικό λόγω start-up state συνθηκών, μειωμένων μεριδίων αγοράς και αυξημένων αποσβέσεων), ενώ μετά από 5 χρόνια αρχίζει και ωριμάζει εμφανίζοντας κέρδη.. Εσείς, βλέποντας τα κέρδη να έρχονται σε μεγάλες ποσότητες, αποφασίζετε να κάνετε όλα όσα δεν κάνατε τα προηγούμενα 5 χρόνια και ακόμα περισσότερα.. Αγοράζετε, σαν μέτοχοι με χρήματα της εταιρίας, πολυτελή αυτοκίνητα, τοποθετείτε ελικοδρόμιο, λείπετε τους μισούς μήνες σε κρουαζιέρες, αγοράζετε το ακριβότερο χαρτί εκτυπώσεων, εξοπλίζετε το γραφείο σας με τα καλύτερα πατώματα, ξύλα, έπιπλα, ηλεκτρονικές συσκευές, προσλαμβάνετε πάρα πολλούς (και μάλλον αχρείαστους) υπαλλήλους, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσετε το εγώ σας και να δείχνετε προς τα έξω ότι η εταιρίας σας είναι τεράστια.. Όλα καλά.. Τα κέρδη συνεχίζουν να έρχονται.. Γνωρίζοντας ότι το κόστος δανεισμού με δάνειο τράπεζας είναι πολύ πιο φθηνό από το να χρηματοδοτήσετε τις επενδύσεις σας (και τις σπατάλες σας) με τα ίδια σας τα χρήματα, αποφασίζετε να πάρετε δάνεια.. Μέσα σε ένα χρόνο, η κεφαλαιακή σας δομή είναι 70% δάνεια και 30% δικά σας χρήματα (μετοχικό κεφάλαιο)..

Μια ωραία μέρα, οι εφημερίδες ανακοινώνουν τα πρώτα σημάδια ύφεσης στην οικονομία.. Άλλωστε η οικονομία είναι ένας κύκλος.. Ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει.. Οι δείκτες των χρηματιστηρίων πέφτουν, τα οικονομικά μεγέθη των χωρών (ρυθμός ανάπτυξης, ανεργία, πληθωρισμός) κατακρυμνίζονται, η μετοχή της εταιρίας σας κατρακυλά, οι πελάτες σας δεν έχουν να σας πληρώσουν και επομένως αρχίζει η ταμειακή κατάρρευση της εταιρίας σας.. Χρήματα για να πληρώσετε τις τράπεζες σας δεν έχετε (θυμίζουμε: οι πελάτες σας είτε δεν σας πληρώνουν, είτε δεν αγοράζουν πια τα προϊόντα σας λόγω κρίσης, άρα λεφτά στο ταμείο δεν μπαίνουν) και επομένως οι τραπεζίτες αρχίζουν και γίνονται πιεστικοί.. Μετά από 1 περίπου χρόνο, οι τράπεζες απαιτούν τα χρήματα τους πίσω άμεσα.. Εσείς δεν έχετε να τους τα δώσετε και πλέον το γνωστό κόλπο "δανείζομαι από την τράπεζα Α για να ξεπληρώσω την Β" δεν πιάνει γιατί έχετε ήδη μπει στον "Τειρεσία"..

Τι γίνεται από εκεί και πέρα; Η εταιρία σας μπαίνει στο άρθρο 99 και υπόκειται πλέον στις διατάξεις του Πτωχευτικού Κώδικα.. Μαζεύονται λοιπόν όλες οι τράπεζες μαζί σας σε ένα τραπέζι και σας ρωτάνε πως σκοπεύετε να τους αποπληρώσετε.. Τους απαντάτε ότι έχω ένα πολύ καλό σχέδιο: "Θα σταματήσω να αγοράζω το ακριβότερο χαρτί εκτυπώσεων και με αυτό το τρόπο θα εξοικονομώ € 1.000 το χρόνο".. Οι τραπεζίτες σας απαντούν ότι οι τόκοι που θα πρέπει να αποπληρώνονται κάθε χρόνο είναι πολύ περισσότεροι, οπότε πρέπει να πάρετε πολύ πιο δραστικά μέτρα.. Τους απαντάτε ότι τότε θα αντικαταστήσετε τα αυτοκίνητα που έχετε δώσει σε μερικούς υπαλλήλους σας με μικρότερου κυβισμού και κατανάλωσης έτσι ώστε να γλιτώνετε άλλα € 1.000 το χρόνο.. Οι τραπεζίτες τότε αρχίζουν και αγριεύουν.. Σας απαντούν τότε με επιθετικό ύφος: "Φίλε, εδώ μας χρωστάς € 1.000.000 το χρόνο σε τόκους και εσύ μας μιλάς για χιλιαρικάκια;".. "Επειδή βλέπουμε ότι δεν καταλαβαίνεις το μέγεθος του προβλήματος και ζεις μέσα σε μια άγνοια, θα κάνεις τα εξής".. "Ξηλώνεις το ελικοδρόμιο, κόβεις τις κρουαζιέρες, μεταφέρεσαι σε πολύ μικρότερο κτίριο με μικρότερο ενοίκιο, πουλάς τον πολυτελή σου ηλεκτρονικό σου εξοπλισμό, πουλάς τα αυτοκίνητα σου, μειώνεις το προσωπικό σου στο 1/3, και, και, και...".. Εσείς δεν μπορείτε να πείτε και πολλά περισσότερα γιατί τα χρέη σας έχουν πνίξει.. Το αποδέχεστε και ελπίζετε σε καλύτερες μέρες..

Όλοι μπορούν να καταλάβουν ότι η Ελλάδα μοιάζει με μια τέτοια εταιρία.. Το δημόσιο χρέος της Ελλάδας τα τελευταία 10 χρόνια αυξήθηκε κατά € 115δις!! Λογικό και επόμενο ήταν να μας την πέσουν οι δανειστές μας.. Δεν μπορώ βέβαια να μην αναλογιστώ ότι το timing ήταν δρομολογημένο από τους Αμερικανούς, αλλά τα βρήκαν και τα έκαναν.. Είναι σαν τον σκοινοβάτη ο οποίος μπορεί να περπατά στο σκοινί και να μην πέφτει, αλλά όλοι γνωρίζουν ότι από στιγμή σε στιγμή είναι πολύ πιθανό να σκοτωθεί γιατί κάνει κάτι πολύ παράτολμο και ριψοκίνδυνο.. Το πότε θα πέσει δεν το ξέρει κανείς.. Ο ρόλος του ΔΝΤ και των Αμερικανών είναι ότι ξαφνικά τοποθετήσανε ένα ανεμιστήρα στα πλάγια του σκοινοβάτη έτσι ώστε το προδιαγεγραμμένο να γίνει πιο γρήγορα έτσι ώστε να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα τους.. Για την Ε.Ε. δεν μπορούσαμε να περιμένουμε και πολλά περισσότερα.. Είναι δυνατόν να μαζευτούν 23 διαφορετικές χώρες, με διαφορετικές κουλτούρες και να προστατεύει η μία την άλλη; Το γεγονός ότι μας στηρίζουν (στα λόγια μόνο) είναι ότι αν κυρήξουμε πτώχευση, το δημόσιο χρέος που προέρχεται από ευρωπαϊκές τράπεζες δεν θα αποπληρωθεί ποτέ και το € θα πέσει τρελά.. Ο λαός δεν φταίει σε τίποτα αλλά από την άλλη, εκείνοι που ψηφίσανε τις κυβερνήσεις των τελευταίων δεκαετιών θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί στις επιλογές τους.. Όπως και να'χει τώρα το ζήτημα, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.. Τα σημερινά νέα είναι πολύ δυσοίωνα για το μέλλον της οικονομίας μας.. Με τα CDS να δείχνουν 38% πιθανότητα χρεωκοπίας (περάσαμε και την Ισλανδία πλέον!!!) και τα spreads να έχουν φτάσει τα 600bps, όλα δείχνουν ότι μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.. Είτε κυρήτουμε στάση πληρωμών, είτε δεχόμαστε βοήθεια από το ΔΝΤ.. Και τα δύο θα είναι πολύ άσχημα, άσχετα με τις τελευταίες προσπάθειες των επί κεφαλής του ΔΝΤ να ωραιοποιήσουν τις προθέσεις του τελευταίου.. Δημόσιες επιχειρήσεις θα αποκρατικοποιηθούν (σίγουρα ΑΤΕ Ασφαλιστική, ΟΣΕ και ίσως ΔΕΗ), οι θέσεις στο δημόσιο τομέα θα μειωθούν πάρα πολύ, θα έχουμε δυστυχώς απολύσεις, μειώσεις μισθών, περικοπές και πολλά άλλα τα οποία συντροφεύουν όλα αυτά τα μέτρα.. Ποιο θα είναι το καλό από αυτή την ιστορία; Μάλλον τίποτα, γιατί το να αλλάξει η ψυχολογία και η νοοτροπία του Έλληνα πολιτικού, μάλλον αποκλείεται.. Επί πτώχευσης 1893, η κυβέρνηση Τρικούπη διαδεχόταν την κυβέρνηση Δεληγιάννη, και όταν "ανέβαινε" η μία κυβέρνηση έβαζε τους δικούς της, ενώ όταν "ανέβαινε" η άλλη "ξύλωνε" τους παλιούς, έβαζε τους δικούς της και ακόμα περισσότερους, κ.ο.κ.. Η Ελλάδα πτώχευσε, αλλά το πολιτικό σκηνικό άλλαξε.. Στη σημερινή εποχή, το δίπολο "Καραμανλής-Παπανδρέου" (ή αντίστροφα αν προτιμάτε) δεν βλέπω να αλλάζει.. Οι πολιτικοί έχουν γίνει πλέον χοντρόπετσοι.. Ας ελπίσουμε για καλύτερες μέρες..

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #16 στις: 23/04/10, 10:59 »
...χαίρομαι ιδιαιτέρως για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι συνφορουμίτες την παρούσα τραγική κατάσταση της πατρίδας μας.
το μόνο που θέλω να προσθέσω στα προγραφόμενα είναι αυτό που χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα οι καρχαρίες και οι παρατρεχάμενοί τους,
ότι εντάξει τα κάναμε χάλια όλα τόσα χρόνια (εμείς) αλλά τώρα πρέπει να πληρώσουμε όλοι.στην ουσία πάλι οι κατώτεροι στην κοινωνική
διαστρωμάτωση.ισχυρίζονται πως δεν υπάρχει άλλη λύση απ'τα  μέτρα κατά του απλού κόσμου,ή σου λένε πέστε μας εσείς την λύση.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #17 στις: 23/04/10, 11:00 »
Το να ελπιζεις σε καλυτερες μερες χωρις να κανεις τπτ για αυτο και το να δεχεσαι ολα αυτα που σου επιβαλλουν αλλοι για να πληρωθουν κλεφτες και απατεωνες ειναι οχι μονο ματαιο αλλα και χαζο. Ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να πληρωσουμε τπτ. Ας τα βρουν απο ολους αυτους που τα κλεβανε κι αν δεν τα βρουν ας τους συλλαβουν κι ας τους παραδωσουν σε αυτους που ζητουν τα νεα μετρα.
Να μην πληρωσουμε τπτ... Χιλιες φορες να μας αποκλεισουν απο παντου και να γινουμε η Κουβα της Μεσογειου, παρα να ειμαστε πολιορκημενοι "ελευθεροι" μονο και μονο για να συνεχισουμε να ζουμε το "αμερικανικο ονειρο" της υπερκαταναλωσης, της αδιαφοριας κτλ. Μπορουμε και μονοι μας να τα καταφερουμε αν αποφασισουμε επιτελους να ξεφυγουμε απο την νοοτροπια του καταναλωτισμου και καπιταλισμου. Η ζωη δεν ειναι ουτε lcd τηλεορασεις, ουτε ρουχα, ουτε αυτοκινητα. Ας αφησουμε τα φτηνα υποκαταστατα εικονικης νιρβανας που μας ταϊζουν τοσα χρονια και ας ξυπνησουμε επιτελους μηπως και καταφερουμε να ειμαστε ολοι μας επιτελους ελευθεροι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #18 στις: 23/04/10, 11:11 »
χίλιες φορές Κούβα της Μεσογείου παρά τσατσάκια αμερικανών κι ευρωπαίων γιάπις που μετρούν τα πάντα με τα φράγκα.
τον πέρασαν και τον περνάνε χρόνια τώρα αυτό τον τρόπο σκέψης προς τα κάτω,όλα μετριούνται με το τι αυτοκίνητο οδηγάς,σε τι σπίτι μένεις,
κλπ-κλπ.ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να αποβληθεί αυτό τώρα.
να συμπληρώσω ότι αποτελεί κι ένα απ'τα επιχειρήματά τους,το ότι δηλαδή λένε τι θέλετε να γίνουμε Κούβα?
δεν γνωρίζουν όμως πως για να πεις όχι και να αντιταχτείς στα συμφέροντά των ισχυρών χρειάζεται αξιοπρέπεια κι αυτοσεβασμός,χαρακτηριστικά γνωρίσματα του ανθρώπινου είδους που δυστυχώς τείνουν να εκλείψουν...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #19 στις: 23/04/10, 11:27 »
Δηλαδή ο Έλληνας, απο το παιδί του γυμνασίου μέχρι τον παππού μου τον Αρταξέρξη, δεν μετράει τα πάντα με τα φράγκα ? ή κάνω εγώ λάθος στο μέτρημα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #20 στις: 23/04/10, 11:32 »
Δηλαδή ο Έλληνας, απο το παιδί του γυμνασίου μέχρι τον παππού μου τον Αρταξέρξη, δεν μετράει τα πάντα με τα φράγκα ? ή κάνω εγώ λάθος στο μέτρημα ?
αυτό ακριβώς λέμε,ευκαιρία τώρα ν'αλλάξει τρόπο σκέψης όποιος θέλει και μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #21 στις: 23/04/10, 11:36 »
Παρατηρω οτι πολλοι απο εσας βρισκονται σε αδιεξοδο σκεψης και προτασεων.Αυτο ειναι το αποτελεσμα των τοσων χρονων προπαγανδας των κυβερνησεων που προωθησε το  δογμα "αμυνεσθε περι παρτης".Αυτο ειναι το αποτελεσμα της αποδυναμωσης της κριτικης συλλογικης σκεψης και εν τελη της πληρης απολιτικοποιησης του ελληνικου πληθυσμου.
Για να σκεφτουμε λυσεις πρεπει πρωτα απο ολα να κατανοουμε το πολιτικο υποβαθρο των μετρων,γιατι αυτοι οτι κανουν το κανουν βασισμενοι πανω σε πολιτικες ιδεες οπως αυτες του νεοφιλελευθερισμου.Οταν ομως ο κοσμος εχει ποκοπει απο τγη πολιτικη σκεψη δε μπορει να κατανοησει τη πολιτικη δραση του κυριαρχου και φυσικα δε μπορει να την αντιμετωπισει με τα ιδια μεσα δηλαδη μια εναλλακτικη πολιτικη προταση.

Αυτα που προτεινει ο Darko ειναι πολιτικες προτασεις και σας πληροφορω οτι δεν ειναι καθολου μα καθολου ουτοπικες.Δε χρειαζεται να γινει επανασταση για να αποφασισει ο κοσμος να τις ακολουθησει,αρκει να ξερει τι θελει.Οι προτασεις του Darko εφαρμοζονται ηδη σε μερικες περιοχες του πλανητη οπως στην Αργεντινη με την αυτοδιαχειριση εργοστασιων και επιχειρησεων απο τους ιδιους τους εργατες αλλα και στην Ισπανια.και μιλαω για το σημερα.Ενημερωθητε και αρχιστε να σκεφτεστε πολιτικα,ποτε δεν ειναι αργα.
Σας βαζω ενα μικρο παραδειγμα εφαρμογης των προτασεων του Darko οπως αυτες εφαρμοζονται σημερα στη κωμοπολη της Μαριναλεντα στην Ανδαλουσια:

Η Μαριναλέντα, μια κοινότητα 2.645 κατοίκων στην Ανδαλουσία, δεν έχει ανεργία, δεν έχει αστυνομικούς και τα σπίτια της νοικιάζονται με 15 ευρώ τον μήνα.
Ο δήμαρχός της, ο κομμουνιστής Χουάν Μανουέλ Σάντσες Γκορντίγιο, επανεκλέγεται εδώ και 31 χρόνια.
Εδώ και πολλά χρόνια, την εβδομάδα που οι άλλες πόλεις στην Ισπανία γιορτάζουν το Πάσχα, στη Μαριναλέντα γιορτάζουν την ειρήνη.
"Ο δήμαρχός τους είναι τρελός", λένε στο γειτονικό χωριό. "Ενώ εμείς οι άλλοι Ισπανοί κάνουμε θρησκευτικές λιτανείες, εκείνοι κάνουν επί 5 μέρες πάρτι". Πολλοί νέοι από τη Σεβίλλη, τη Γρανάδα, τη Μαδρίτη, πηγαίνουν για να γιορτάσουν με τους χωρικούς της Μαριναλέντας.
Όταν εξελέγη για πρώτη φορά, το 1979, ο Γκορντίγιο ήταν ο νεότερος δήμαρχος στην Ισπανία.
 Το 1986, έπειτα από 12 χρόνια αγώνων και καταλήψεων κυρίως από τις γυναίκες του χωριού, η Μαριναλέντα κατάφερε να πάρει από ένα γαιοκτήμονα 12.000 στρέμματα γης και να δημιουργήσει έναν αγροτικό συνεταιρισμό από τον οποίο ζει σήμερα σχεδόν όλο το χωριό. "Η γη δεν ανήκει σε κανέναν, η γη δεν αγοράζεται, η γη ανήκει σε όλους!", λέει ο δήμαρχος.
Στον συνεταιρισμό El Humoso οι συνεταίροι εργάζονται 6½ ώρες την ημέρα, από τη Δευτέρα ώς το Σάββατο, δηλαδή 39 ώρες την εβδομάδα. Ολοι έχουν τον ίδιο μισθό, ανεξάρτητα από τη δουλειά που κάνουν. Οι συγκομιδές (ελαιόλαδο, αγκινάρες, πιπεριές, κ.λπ.) συσκευάζονται στο μικρό εργοστάσιο Humar Marinaleda, που βρίσκεται στη μέση του χωριού και στο οποίο εργάζονται, σε πολύ χαλαρή ατμόσφαιρα, περίπου 60 γυναίκες και 4-5 άνδρες. Τα προϊόντα πωλούνται κυρίως στην Ισπανία.
 Τα έσοδα του συνεταιρισμού δεν μοιράζονται, αλλά επενδύονται και πάλι στον συνεταιρισμό για να δημιουργηθούν δουλειές. Γι' αυτό στο χωριό δεν υπάρχουν άνεργοι. Ομως ακόμη και σε εποχές που δεν υπάρχουν αρκετές γεωργικές δουλειές για όλους, οι μισθοί καταβάλλονται. Στη Μαριναλέντα, η στέγαση, η εργασία, ο πολιτισμός, η εκπαίδευση και η υγεία θεωρούνται δικαίωμα. Μια θέση στον παιδικό σταθμό με όλα τα γεύματα κοστίζει 12 ευρώ τον μήνα.
Από την άλλη, "εδώ δεν έχουμε χωροφύλακες, θα ήταν μια άχρηστη σπατάλη", λέει ο δήμαρχος. "Δεν έχουμε ούτε παπά - δόξα τω Θεώ!", προσθέτει γελώντας. Πάντως η ελευθερία της λατρείας είναι εγγυημένη και το Πάσχα έγινε μια μικρή θρησκευτική λιτανεία, η οποία πέρασε διακριτικά από τους δρόμους του χωριού, χωρίς θεατές και αποφεύγοντας την πλατεία όπου γινόταν η γιορτή.
"Εφαρμόζουμε μια συμμετοχική δημοκρατία, αποφασίζουμε για όλα, από τους φόρους ώς τις δημόσιες δαπάνες, σε μεγάλες συνελεύσεις. Πολλά κεφάλια δίνουν πολλές ιδέες", λέει ο Γκορντίγιο. "Ξέρουμε πως οι άνθρωποι μπορούμε να δουλεύουμε και για άλλες αξίες, όχι αποκλειστικά για το χρήμα"».

Μιας και αναφερθηκαν καποιοι στη πλουτοκρατια που λυμαινεται τον τοπο απο την αρχη του ελληνικου κρατους,σας βαζω δυο ενδεικτικες αναφορες:


Τα παρακάτω αποσπάσματα μας δείχνουν ξεκάθαρα   την πλήρης αδιαφορία της ελληνικής μεγαλοαστικής τάξης από καταβολής του σύγχρονου ελληνικού κράτους, τόσο για το ίδιο το κράτος που την συντηρούσε, όσο και για το λαό του. Μία άρχουσα τάξη, παρασιτική και εξαιρετικά απαιτητική και σπάταλη. Διαπλεκόμενη με μία πολιτική ιεραρχία και με κανένα ενδιαφέρον για την οικονομική ανόρθωση της χώρας. Στόχος η εξασφάλιση των προνομίων και η απορρόφηση της κατά καίρους ξένης οικονομικής βοήθειας προς ίδιον όφελος και συμφέρον. Πολλοί εκ των μελών της έκαναν μεγάλες περιουσίες στη κατοχή είτε σαν συνεργάτες των Ναζί κατακτητών, είτε σαν μαυραγορίτες Η ελληνική μεγαλοαστική τάξη αποκαλύπτεται μέσα από τα ίδια τα  λόγια όχι κάποιων επαναστατών αναρχικών ή κομμουνιστών, αλλά δύο διαχειριστών του πολιτικού συντηρητικού κατεστημένου, του απεσταλμένου τοποτηρητή  των ΗΠΑ για  το σχέδιο Μάρσαλ Paul Porter το 1947, όπου αναφέρεται στη μετακατοχική μεγαλοαστική ελληνική τάξη, και  του πρώην πρωθυπουργού και πρόεδρου της δεξιάς παράταξης της Ε.Ρ.Ε. (1965-1967)  Παναγιώτη Κανελλόπουλου όπου μας μεταφέρει  έξι μήνες πριν την δικτατορία της 21ης Απριλίου 1967. Πρόκειται για απόσπασμα  από μια επιστολή που είχε στείλει στις 20 Σεπτεμβρίου 1966 ο τότε πρόεδρος της ΕΡΕ Παναγιώτης Κανελλόπουλος στον Κ.Καραμανλή στο Παρίσι  όπου του αναλύει το πολιτικό κλίμα της εποχής που οδήγησε στη δικτατορία.

 Πολλές από αυτές τις οικογένειες που αναφέρονται στην έκθεση του 1947, τις συναντούμε και τη δεκαετία του ’60, ενώ φυσικά οι απόγονοι τους συνεχίζουν να αποτελούν μέχρι σήμερα τη οικονομική ολιγαρχία του τόπου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σκέψης και αντίληψης των καταστάσεων.

 

Απόσπασμα της έκθεσης του Paul Porter προς τον υφυπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ W.L Clayton στις 14/2/1947, σχετικά με τη μετακατοχική αστική τάξη και τη δημόσια διοίκηση στην Ελλάδα:

«…Εδώ δεν υφίσταται κράτος σύμφωνα με τα δυτικά πρότυπα . Αντί αυτού , υπάρχει μία χαλαρή ιεραρχία ατομιστών πολιτικών , μερικών χειρότερων από άλλους , που είναι τόσο απασχολημένοι με τον ατομικό τους αγώνα για εξουσία , ώστε δεν έχουν τον χρόνο , ακόμα και υποθετικά αν είχαν την ικανότητα να αναπτύξουν κάποια οικονομική πολιτική. Η δημόσια διοίκηση είναι υπερβολικά εκτεταμένη, κακοπληρωμένη και αποθαρρημένη. Οι χαμηλοί μισθοί προσαυξάνονται βάσει ενός εντελώς συγκεχυμένου συστήματος επιδομάτων, χάρη στα οποία μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι κερδίζουν μέχρι και τέσσερις φορές περισσότερα από το βασικό τους μισθό... Το αποτέλεσμα είναι η απόλυτη αποδιοργάνωση. Ποτέ άλλοτε δεν έχω δει διοικητική δομή που να είναι λόγω ανικανότητας και αναποτελεσματικότητας και μόνο τόσο απαράδεκτη. Στόχος της , (σ.σ. της Ελληνικής κυβέρνησης) κατά την προσωπική μου κρίση , είναι να χρησιμοποιήσει την ξένη βοήθεια ως μέσο για τη διαιώνιση των προνομίων μιας μικρής κλίκας από τραπεζίτες και εμπόρους που αποτελούν την αόρατη εξουσία στην Ελλάδα...
 Η άμεση συνέπεια της εγγύησης για αμερικανική βοήθεια ήταν όχι να παρακινηθεί η κυβέρνηση να επεκτείνει τις προσπάθειές της, αλλά να εισπράξει το ευχάριστο αίσθημα ότι είχε απαλλαγεί από οποιαδήποτε υποχρέωση να κάνει οτιδήποτε . Πίσω από την κυβέρνηση υπάρχει μια μικρή εμπορική και τραπεζική κλίκα . Αυτή η κλίκα είναι αποφασισμένη πάνω απ' όλα να προστατεύσει τα οικονομικά της προνόμια, όποιο κι αν είναι το κόστος σε ό,τι αφορά την οικονομική υγεία της χώρας.
Ακόμη θυμάμαι ένα εντυπωσιακό γεύμα που παρέθεσε προς τιμήν μου ένας κορυφαίος τραπεζίτης στο πολυτελές αθηναϊκό διαμέρισμά του.[...] Είχε τρεις οικονόμους ντυμένους με λιβρέες, το τραπ’εζι αποτελούταν από ένα λουκούλλειο γεύμα με εκπληκτικά κρασιά. Πλήρης αντίθεση με τα μικρά ελληνόπουλα  που λιμοκτονούν στους δρόμους. H ανάπτυξή τους  είναι προβληματική, ούτε ήταν καλοντυμένα, ενώ  είδαμε συμπτώματα πελάγρας και δερματικών παθήσεων, προφανώς λόγω έλλειψης βιταμινών. Η αντίθεση με το δείπνο που μου παρέθεσε ο έλληνας τραπεζίτης  παραήταν ταιριαστή και σκληρή…»


Απόσπασμα επιστολής του Π.Κανελλόπουλου  προς τον Κ.Καραμανλή,όπου του αναλύει το πολιτικό κλίμα της εποχής που οδήγησε στη δικτατορία της 21ς Απριλίου 1967:

 «…οι διάφοροι βιομήχανοι, εφοπλισταί και γενικώτερα "κοσμικοί κύριοι", όπως είναι φυσικό και αναπόφευκτο, βλέπουν και συναναστρέφονται τον βασιλέα πολύ συχνότερα και πολύ οικειότερα παρά οιοσδήποτε άλλος Ελλην. Αυτοί είναι οι τύποι που φοβούνται πάντοτε. Φοβούνται τον λαό, φοβούνται τις εκλογές, βλέπουν αφ' υψηλού τη δημοκρατία, τον κοινοβουλευτισμό, τα κόμματα και εμάς τους πολιτικούς, και θεωρούν ξεπερασμένα όλα τα πολιτικά συστήματα που δεν τους εξασφαλίζουν  τον ήσυχον ύπνον των διά μόνης της αστυνομίας. Οι άνθρωποι αυτοί, νομίζουν ότι η αστυνομία υπάρχει κυρίως γι' αυτούς και ότι κυρίως αυτοί συνιστούν την καθεστηκυίαν τάξιν.»


δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτε άλλο. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #22 στις: 23/04/10, 12:19 »
Η επανασταση πρεπει να ξεκινησει καταρχην απο το πνευμα και τις συνειδησεις μας... Ενημερωστε οσο πιο πολλους μπορειτε για το τι συμβαινει, δωστε στους γνωστους σας πληροφοριες, προτεινετε τους ντοκυμαντερ, βιβλια, sites κτλ να διαβασουν και να ενημερωθουν. ξυπνηστε τους απο τον ληθαργο τους, απο την απομονωση τους. Ο κοσμος κοιμαται, δεν ειναι πραγματικα ξυπνιος, νομιζει οτι ειναι ξυπνιος και οτι "ανησυχει" με τις εξελιξεις αλλα στην πραγματικοτητα εχει μαυρα μεσανυχτα ή φαντασιωνεται πως τα πραγματα ειτε θα αλλαξουν προς το καλυτερο (ευσεβης ποθοι) ή οτι οι εξελιξεις δεν θα ακουμπησουν τον ιδιο... Οταν ομως αυριο-μεθαυριο θα του χτυπησουν την πορτα και θα του παρουν το σπιτι κτλ, τοτε θα ειναι αργα... ΤΩΡΑ πρεπει ο κοσμος να ξυπνησει, να απαιτησει δημοψηφισμα, να μην πληρωσουμε τπτ και σε κανεναν, να καταργηθουν εδω και ΤΩΡΑ ολες οι δηθεν "αξιες" που μας φτασανε εδω που ειμαστε, να δουμε ολους τους ανθρωπους σαν αδελφια μας κι οχι σαν εξωτερικους ή εσωτερικους εχθρους και ανταγωνιστες... Στα πραγματικα σημαντικα πραγματα της ζωης ειμαστε ΟΛΟΙ ιδιοι! Βουλωστε τα αυτια σας στις φασιστικες και ρατσιστικες σειρηνες του καθε μλκ καραγκιοζοφυρερ που το μονο που προσπαθει να κανει ειναι να κλεψει κι αυτος οσο προλαβαινει και να ανεβει στην κλικα των απατεωνων και προδοτων... Γιατι και αυτοι αλλα και ΕΜΕΙΣ που τους ψηφιζουμε τοσα χρονια, ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ, οχι του Εθνους και λοιπες τεχνητες αηδιες, αλλα ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. Ολοι οσοι υπεφεραν και πεθαναν για να ζουμε ελευθεροι, πεθαναν τσαμπα και βερεσε... Πεθαναν για να εχει ο καθε μλκας Καραμανλης και οι κολλητοι του και ολοι οι πολιτικοι και τα τσιρακια τους οι τραπεζιτες, οι βιομηχανοι, οι καναλαρχες, οι εφοπλιστες και λοιπο συγγενεις, αμυθητες περιουσιες που τις φτιαξανε ρουφοντας ρανιδα ρανιδα το αιμα των συνανθρωπων τους. Αυτοι ειναι οι τρομοκρατες, αυτοι ειναι οι ρουφιανοι, οι αλητες και τα μιασματα της Γης κι εμεις οι μλκες ακομα τους εχουμε στην εξουσια...
Ξυπνατε πριν να ειναι αργα... Δεν χρειαζεται βια και πολεμος, χρειαζεται παιδεια και ενημερωση, αισθηση καθηκοντος και αποφασιστικοτητα, συνεργασια και αγαπη για τον συναθρωπο μας... Αν ενας υποφερει, τοτε αργα ή γρηγορα ολοι θα υποφερουν.
Το μεγαλυτερο ταξιδι ξεκιναει με ενα μικρο βημα οπως λενε, οσο μικρο κι αν ειναι αυτο το βημα, δεν παυει να ειναι η αρχη που μπορει να μετατρεψει σταγονες νερου σε καταρακτη...
Πρεπει ολοι μας να καταλαβουμε επιτελους οτι τα παραμυθια περι Εθνικοτητας, θρησκειας κτλ ειναι ακριβως αυτο: ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ που τα φτιαξανε καποιοι για να μπορουν να διαιρουν και να βασιλευουν.  Δεν ειμαι Ελληνας, ειμαι ανθρωπος που τυχαινει να γεννηθηκα σε αυτη την χωρα κι εγω και οι προγονοι μου... Δεν ειναι ομως η καταγωγη μου που με κανει αυτο που ειμαι αλλα οι πραξεις μου. Εγω θελω να ειμαι ανθρωπος και οχι ενα αβουλο μαστουρωμενο με tv και διαφημισεις ρομποτ που εχει σκοπο της ζωης του να καλυψει τα κενα και την ματαιοδοξια του μεσα απο υλικα "αγαθα" που θα "κερδιζω" μεσα απο τον κοπο, την πεινα και το αιμα αλλων αδερφων μου. Πρεπει ολοι μας να αποκτησουμε παρομοια νοοτροπια... Μονο οταν ο ανθρωπος σταματησει να σκεφτεται μονο τον εαυτο του θα μπορεσει να εξελιχθει... Μεχρι τοτε, θα ειμαστε ολοι απλα μαριονετες στα παιχνιδια σαδιστικων, αρρωστων (και επισης εγκλωβισμενων στο ιδιο το συστημα) υπανθρωπων που εχουν ανταλλαξει ΟΛΕΣ τους τις αξιες με το χρημα, την εξουσια και την δυναμη. Μην τους μισειτε ομως, προσπαθηστε κι αυτους να τους αλλαξετε... Οσο περιεργο κι αν ακουγεται, αυτοι ειναι που χρειαζονται την περισσοτερη βοηθεια στην πραγματικοτητα... Ειναι ανθρωποι που εχουν χασει τον εαυτο τους πνιγμενοι στις ανασφαλειες τους και το μονο που τους κανει να νιωθουν καπως ασφαλεις ειναι αυτη η εικονικη δυναμη που νομιζουν οτι εχουν...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #23 στις: 23/04/10, 12:35 »
Και μιας και ειμαστε και σε μουσικο site, ας αναφερω κι αυτο το στιχακι:
Every empire was raised by the slave, built through the ages, destroyed in a day...
Η καταστροφη αυτης της αυτοκρατοριας του ψεματος και της εκμεταλλευσης μπορει να γινει οποτε εμεις το θελησουμε, αρκει να πεισουμε τους συνανθρωπους μας οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ εχουμε την δυναμη να φερουμε την αλλαγη, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ενωμενοι...
together we stand, divided we fall...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Έρχεται το ΔΝΤ...
« Απάντηση #24 στις: 23/04/10, 12:59 »
@ Johnie Darko,

Σε γενικές γραμμές, αυτά που αναφέρεις είναι εντελώς σωστά (άλλωστε τα είχε γράψει πολλά χρόνια πριν και ο Όργουελ στο "Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο" σε αντίθεση με τον Χάξλει στο "1984" όπου προέβλεπε ότι η υποδούλωση της κοινής γνώμης θα γινόταν με τη βία).. Παρόλα αυτά, όλα αυτά τα μέτρα αλλαγής νοοτροπίας, δεν μπορούν να γίνουν από τη μία μέρα στην άλλη.. Πρέπει να ξεκινήσουν από το σχολείο και από την οικογένεια.. Επειδή όμως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ο κίνδυνος της χρεωκοπίας είναι άμεσα ορατός, θεωρώ ότι είναι πολυτέλεια το να σκεφτόμαστε πως θα φτιάξουμε την Ελλάδα σε ορίζοντα 50ετίας, ενώ πρέπει να καταβάλλουμε πληρωμές...χθες..

Το να μην πληρώσεις κανέναν είναι και αυτό μια λύση.. Το τι θα επακολουθήσει βέβαια δεν μπορείς να το ορίσει κανείς.. Οι δανειστές θα ασελγήσουν πάνω σου και ξέρεις κάτι; Μπορεί να ανησυχούν για κατάρρευση του € από την μία, αλλά από μέσα τους επιθυμούν διακαώς η Ελλάδα να πτωχεύσει.. Ο λόγος είναι πολύ απλός.. Αν δεν πτωχεύσεις τότε μαζεύονται οι δανειστές, σε ζορίζουν και στο τέλος παίρνουν πίσω όσα σου έδωσαν.. Αν πτωχεύσεις όμως, θα έρθουν οι δανειστές και επειδή δεν θα έχεις τίποτα να τους δώσεις πίσω, θα σου πάρουν τη ΔΕΗ, θα σου πάρουν την ΕΤΕ, θα σου πάρουν τα λεωφορεία, θα σου πάρουν τεράστιες εκτάσεις χωρίς να ξέρεις ακριβώς τι ξεπληρώνεις με όλα αυτά.. Στο τέλος θα σου έχουν δανείσει 100 και με όλα τα παραπάνω θα σου έχουν πάρει 1000.. Δεν νομίζω ότι θα το ήθελε κανένας αυτό.. Το να ψάχνεις τους πολιτικούς που υπεξαίρεσαν δημόσιο χρήμα πρέπει να γίνει αλλά δεν θα φέρει πίσω τα χρήματα.. Δεν πρέπει κανένας νοήμων άνθρωπος να περιμένει ότι αν αποδειχθεί ότι ο Χ πολιτικός "έκλεψε" € 2 εκατ., ο συγκεκριμένος πολιτικός θα δώσει αυτά τα € 2 εκατ. πίσω.. Ούτε κατά διάννοια, γιατί πολύ απλά δεν θα τα έχει.. Από την άλλη, λένε πολλοί να μην πληρώσουμε τίποτα.. Θα πρέπει να ξεσηκωθούμε γιατί τόσα χρόνια μας έκλεβαν.. Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Τι κάναμε όμως τόσα χρόνια όταν μας έκλεβαν; Γιατί κάναμε "μόκο" όταν μας διόριζαν στο Δημόσιο; Γιατί δεν μιλάγαμε όταν παίρναμε συντάξεις από τα 40 μας σε διάφορα επαγγέλματα ή εθελούσιες εξόδους; Γιατί δίναμε τα βιβλιάρια μας στους γιατρούς για να μας γράψουν χίλιες και μία εξετάσεις, ενώ εμείς κάναμε μόνο μία; Ποιοι ήταν αυτοί οι γιατροί που έπαιρναν μίζες για να αγοραστούν συγκεκριμένα φάρμακα σε δεκαπλάσιες τιμές; Όλοι αυτοί είναι εξωγήινοι ή μήπως μας βολεύει να τους περιθωριοποιούμε και να τους ονομάζουμε "λαμόγια", "λαδοπόντικες", κλπ.;

Η λύση που πρέπει να δοθεί είναι άμεση.. Όταν με το καλό ξεμπλέξουμε, οι πολίτες θα πρέπει να σκεφτούν καλύτερα όταν θα ξακακατέβουν στις κάλπες.. Δεν γνωρίζω εκ των προτέρων αν αυτό θα μας σώσει, αλλά γνωρίζω ότι το να παραμείνουμε με τις ίδιες πολιτικές ηγεσίες για χρόνια ακόμη θα είναι καταστροφικό.. Μια νέα άποψη στο πολιτικό προσκήνιο, θα πρέπει να προωθήσει και αυτά που αναφέρεις.. Να μας ανοίξει τα μάτια από μικρή ηλικία.. Αλλά επειδή μου αρέσει να μιλάω σε πραγματικές βάσεις και όχι με brainstorming.. Η Ελλάδα είναι πάρα πολύ μικρή χώρα για να σηκώσει αμανέ στις Η.Π.Α, Ην. Βασίλειο, Κίνα, κλπ.. Είναι σαν να περιμένεις από την Κέρκυρα να πάρει πρωτάθλημα.. Δεν πρόκειται οι μεγάλοι να την αφήσουν ποτέ, όσο καλή ομάδα και να φτιάξει..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas