Αποστολέας Θέμα: Τωρα στα...γεράματα μου ηρθε ορεξη για ηλ. κιθάρα.Μια βο  (Αναγνώστηκε 5485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnkokk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλημέρα στην παρέα.

Ειμαι 38 χρονών, κι επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα σε ολες τις εκφάνσεις τις ζωής μου, μου μπήκε η τρέλα να μάθω λέει ηλεκτρική κιθάρα.
Οπως καταλαβαίνετε, απο κιθάρα είμαι εντελώς άσχετος και για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ δύσκολο όργανο(ολα αυτά τα δάχτυλα να κάνουν διάφορα  :) ).Ειναι όντως έτσι ?

Αρκετά παλιότερα ασχολήθηκα για 2-3 χρόνια με πλήκτρα (με δάσκαλο, κλπ).Αλλά απο τότε έχουν κυλίσει αιώνες.

Πάμε στο θέμα.

Ο ήχος που μ' αρέσει και ακούω σαν μουσική είναι απο Gary Moore ως Metallica και ολα τα ενδιάμεσα.Με λίγα λόγια, blues, rock και λίγο metal.

Kάπου εδω χρειάζομαι την δική σας βοήθεια.

Το budget που θέλω να κινηθώ δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 400-450€ με ολα τα απαραίτητα μέσα (η θήκη π.χ. δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο αξεσουάρ.Δεν νομίζω να αφήσει η κιθάρα να την πάει βόλτα ο άσχετος)  :)

Επίσης θα ήθελα να την πάρω κι απο κάποιο Ελληνικό online shop, μιας και δεν παίζει πιστωτική.

Μπορείτε να προτείνετε κάποιες λύσεις με αυτά τα δεδομένα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.




Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε johnkokk κατ'αρχήν ποτέ δεν είναι αργά! και στην τελική θα έχεις ένα ωραίο χόμπι να καις χρόνο ;D
Μετά, καλύτερα να κανονίσεις με κάποιον δάσκαλο να σου δείξει κάποια πράγματα. Επειδή είσαι αρχάριος τελείως, μην βασίζεσαι τόσο στο ιντερνετ και το youtube για τη θέση του δασκάλου.


Τώρα για εξοπλισμό, στο budget σου υπάρχουν πολλά ωραία πράγματα. Βγες βόλτα στο κέντρο(αθήνα είσαι?) και ότι σου γυαλίσει στο μάτι χτύπα το. Από ενισχυτή καλύτερα να πάρεις κάτι modeling  που θα έχει έτοιμα εφέ πάνω και θα σου δώσει μία άλφα ευελιξία απο πλευράς ήχου. Κοίτα fender mustang I και ΙΙ, Line 6 spider IV 15W, Vox VT20+, Roland Cube 20XL.
Με τα υπόλοιπα 250-300 που θα σου μείνουν πάρε μια κιθάρα που να έχει πχ έναν διπλό μαγνήτη για να μπορείς να κινηθείς στα είδη που λες
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Επίσης θα ήθελα να την πάρω κι απο κάποιο Ελληνικό online shop, μιας και δεν παίζει πιστωτική.

δε χρειαζεσαι πιστωτικη καρτα.βγαζεις μια προπληρωμενη καρτα (δυο πολυ γνωστες τραπεζες βγαζουν) κ μπορεις να ψωνισεις κ απο thomann.
Τωρα οτι λεει κ ο φιλος απο πανω,αν μενεις Αθηνα βγες κ παρε σβαρνα τα μαγαζια,δοκιμασε οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις για να δεις τι σου ταιριαζει. ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnkokk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Κι εγω κάπως έτσι το βλέπω το θέμα.Για χόμπι.Αν ειμαι τόσο ατάλαντος, θα μπορέσω να τη χρησιμοποιήσω και για εξολόθρευση ποντικιών.

Εχω βρει κάποια πακέτα έτοιμα, αλλά δεν ξέρω ποιό είναι κατάλληλο, αν είναι κάποιο.

Π.χ. http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7981

Η αυτό http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=243&Product=131950

Ισως να είναι καλύτερο, να πάρω ξεχωριστά τα κομμάτια.

Υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες κιθάρες γι' αυτό που θελω ?
Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα, οπότε η αγορά θα βασιστεί στις δικές σας γνώμες (με οτι συνεπάγεται αυτό)  :)

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δες και αυτες τις κιθαρες:
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5734
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2333

Οπως επισης και αυτους τους ενισχυτες:
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6510
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7302

Και σου μενουν και καποια λεφτα για αξεσουαρ (θηκη,πεννες κλπ...)


Και μην αγχωνεσαι. Οπως ειπαν και πιο πισω, ποτε δεν ειναι αργα.
Και θα δεις στην πορεια οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζεις, αρκει να εχεις ορεξη για μαθηση. ;)


Επισης η μεταφορα οπως ειπες δεν σε ενδιαφερει, αλλα καλο ειναι να παρεις μια απλη θηκουλα, γιατι αν μεινει εκτεθειμενη η κιθαρα θα μαζευει σκονη και θα αποφευγεις κα μικροχτυπηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/11, 14:23 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Καλημέρα στην παρέα.

Ειμαι 38 χρονών, κι επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα σε ολες τις εκφάνσεις τις ζωής μου, μου μπήκε η τρέλα να μάθω λέει ηλεκτρική κιθάρα.
Οπως καταλαβαίνετε, απο κιθάρα είμαι εντελώς άσχετος και για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ δύσκολο όργανο(ολα αυτά τα δάχτυλα να κάνουν διάφορα  :) ).Ειναι όντως έτσι ?

Αρκετά παλιότερα ασχολήθηκα για 2-3 χρόνια με πλήκτρα (με δάσκαλο, κλπ).Αλλά απο τότε έχουν κυλίσει αιώνες.

Πάμε στο θέμα.

Ο ήχος που μ' αρέσει και ακούω σαν μουσική είναι απο Gary Moore ως Metallica και ολα τα ενδιάμεσα.Με λίγα λόγια, blues, rock και λίγο metal.

Kάπου εδω χρειάζομαι την δική σας βοήθεια.

Το budget που θέλω να κινηθώ δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 400-450€ με ολα τα απαραίτητα μέσα (η θήκη π.χ. δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο αξεσουάρ.Δεν νομίζω να αφήσει η κιθάρα να την πάει βόλτα ο άσχετος)  :)

Επίσης θα ήθελα να την πάρω κι απο κάποιο Ελληνικό online shop, μιας και δεν παίζει πιστωτική.

Μπορείτε να προτείνετε κάποιες λύσεις με αυτά τα δεδομένα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επισης δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα δινω τον fender mustang i  στις αγγελιες   Καινουργιο  με λιγοτερα χρηματα  για να αγορασεις καλυτερη κιθαρα -αξεσουαρ
αν δεν επιτρεπεται αυτο που κανω διαγραψτε το ποστ και ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnkokk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καθως ψάχνω, δεν σας κρύβω οτι μου αρέσει κι ο ήχος της fender classic vide 60's.

Οπως είπα μ' αρέσει το blues, rock (οχι hard ιδιαίτερα)

Πως σας φαίνεται η συγκεκριμένη ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Καθως ψάχνω, δεν σας κρύβω οτι μου αρέσει κι ο ήχος της fender classic vide 60's.

Οπως είπα μ' αρέσει το blues, rock (οχι hard ιδιαίτερα)

Πως σας φαίνεται η συγκεκριμένη ?


Άμα σου αρέσει, δοκίμασέ τη και χτύπα τη!
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm
Από τις καλύτερες επιλογές για blues και classic rock στα λεφτά της (κι όχι μόνο)
Μαζί με ένα Fender Mustang I θα είσαι άρχοντας  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ



sorry για το οφτοπικ αλλα ...τζονκοκ , ασε την κιθαρα και πηγαινε για κανενα ψαροτουφεκο να δουμε επιτελους το dvd σου!!! ;D ;D
αν εισαι αλλος johnkokk γραψε λαθος!!! :)

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ



sorry για το οφτοπικ αλλα ...τζονκοκ , ασε την κιθαρα και πηγαινε για κανενα ψαροτουφεκο να δουμε επιτελους το dvd σου!!! ;D ;D
αν εισαι αλλος johnkokk γραψε λαθος!!! :)
Ήθελα να το πώ κι εγώ αυτό! 
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnkokk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ



sorry για το οφτοπικ αλλα ...τζονκοκ , ασε την κιθαρα και πηγαινε για κανενα ψαροτουφεκο να δουμε επιτελους το dvd σου!!! ;D ;D
αν εισαι αλλος johnkokk γραψε λαθος!!! :)
Ήθελα να το πώ κι εγώ αυτό!

Eγω είμαι  :)

Γι' αυτό τη θέλω την κιθάρα ρε.Εχουν εξαφανιστεί τα ψάρια και θέλω να...βαράω κάτι.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Άμα είναι να βαράς όπως βαράς τα συναγρίδια, πάρ'την! Θα κάνεις θαύματα!  ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnkokk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Λοιπόν αφήστε τα ψαροντούφεκα.

Νομίζω οτι καταλήγω κάπου (εχει γίνει το μυαλό μου κουρκούτι, απο τους μαγνήτες, διπλούς, μονούς, σπλιταρισμένους, κλπ).

Μάλλον καταλήγω σε :

1.Fender squier strat 60's
2.Ibanez SA260FM για κάτι πιο ευέλικτο, λόγω διπλού μαγνήτη (καλά τα λέω ? )

Ενισχυτή Fender Mustung I, ο oποίος είναι modelling (τι λέω και δεν με μαζεύουν), και απ' οτι εχω αντιληφθεί μπορείς να βγάλεις ευκολότερα τον ήχο που θες.Π.χ. η fender που έχει μονούς μόνο, μπορεί να βγάλει πιο βρώμικο ήχο, μέσω του ενισχυτή.Σωστά τα λέω ή τζάμπα διαβάζω ?

Κανένα σχόλιο ?

Μου προτάθηκε και μια Cort evl Χ4.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
Ήρθε το ΔΝΤ...

Ξεκίνησε από Βραζίλης « 1 2 ... 104 105 » Λοιπά

2622 Απαντήσεις
447437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:35
από MACMISIAS
28 Απαντήσεις
10180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
22 Απαντήσεις
6875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
6 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
5 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 15:56
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas