Αποστολέας Θέμα: Ηρθε ι καινουργια κιθαρα σιμερα και εχει σπασμενο Nut ..  (Αναγνώστηκε 6875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδα.. σήμερα παρέλαβα τιν epiphone 1984 explorer exe eb ebony και διαπίστωσα οτι εχει σπασμένο Nut..
μα τοσο γκαντεμιά πια ??  :-[ :-[ :-[ :-[  ορίστε και i foto ...


http://xtasylab.gr/images/guitar.JPG

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν ηταν το nut δεν θα ηταν μεγαλο θεμα! ειναι σπασμενο ομως το μπρατσο!
Επιστροφη αμεσως!!!1
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Φίλε μου καλημέρα,

δυστυχώς δεν είναι μόνο το nut.

Γράψε λίγο από που την πήρες,με ποια υπηρεσία και σε τι συσκευασία στην έστειλλαν.

Κάποτε είχα παραγγείλει μια κιθάρα που είχα επιλογη αν μου την έστελναν με βαλίτσα ή χωρίς.
Τελευταία στιγμή παρήγγειλα αποστολή με βαλίτσα.
Ε, όταν έφτασε η συσκευασία είχε ένα τόσο μεγάλο χτύπημα που χωρίς βαλίτσα θα είχε σπάσει το μπράτσο.

Γράψε μας περισσότερα.
Υπάρχουν και μαγαζιά που έχουν καλή after sale πολιτική.

Υ.Γ.Πάντοτε όταν παραλαμβάνω κάτι στήνω καμερούλα και κινηματογραφώ την διαδικασία το ανοίγματος της συσκευασίας
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/12, 12:05 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απο Music Store.de την πιρα.. ι συσκευασία φενοτανε μια χαρά και ήτανε κουτί μεσα σε άλλο κουτί.. τους πήρα τηλεφωνώ τώρα και μου είπανε πως ειναι κατασκευαστικό λάθος ι κατι τέτοιο και θα μου την αντικαταστήσουν , απλά πρέπει να περιμένω λιγο καιρό γιατι θα ερθει ι καινουργια παραγελεια σε λίγες μέρες.. δεν εχουν άλλες ίδιες τώρα..  :( :( :( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Οντως γκαντεμια... :( >:(
Κατα τ'αλλα τι λεει απο ηχο, την δοκιμασες?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
καλά ι κιθάρα ξεσκίζει... αλλά ξενέρωσα άσχημα  :'( ¨ γιατί πρέπει να περιμένω μισώ μινα παλι...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
περα απο την συσκευασια που εννοειται οτι θα πρεπει να ειναι σωστη,πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι ο seller να ψιλοξεκουρδισει την κιθαρα πριν την στειλει,ετσι ωστε να χαλαρωσει το τενσιον (η ταση που ασκειται σε ολο κατα μηκος το μανικι ) απο το χορδισμα...εννοειται παντα οτι η κιθαρα θα πρεπει να αποστελεται σε σκληρη θηκη/βαλιτσα η οποια θα πρεπει επισης να προσαρμοστει σε καταλληλη συσκευασια ωστε να μην ΄΄κουνιεται΄΄κατα την μεταφορα...
προπερσυ ειχα παρει μια κιθαρα απο ηλεκτρονικο καταστημα Αγγλιας κ επειδη ειχα τον ιδιο φοβο σπασιματος,πληρωσα shipping cost+insurance 130 λιρες... :o :o :o η κιθαρα ηρθε αψογη μεσα σε σκληρη θηκη η οπιοια ηταν σφηνωμενη σε πολυ σκληρο κουτι με τα καταλληλα υλικα (φουσκες,αφρολεξ κτλ...)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ιδου παραδειγμα απο πωλητη σε ebay...διαβαστε τι γραφει.Ετσι θα πρεπει να ειναι το σωστο πακεταρισμα.
%20%20Uploaded%20with%20[url=http://imageshack.us]ImageShack.us]  Uploaded with ImageShack.us
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/12, 13:40 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
    γκαντεμια ρε γ**ωτο αλλα μην σκας, να τους πιεζεις και να τους ψιλοαπειλεις με δυσφημιση μεχρι να σου στειλουν καινουργια, ποσο σου κοστισε η κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
450ευρο μου κόστισε.. Ένταξη μίλησα μαζί τους και μου είπανε πως θα μου την αντικαταστήσουν .. αλλά θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 10-15 μέρες.. το κουτί ειχε τα πάντα μέσα, και αφρολέξ και κάτι σακούλες με αέρα για να μην κουνιετε τπτ, και ήτανε και σφηνωμένη καλά.. αλλά τώρα ποιος ξέρει τι πήγε στραβά  :-\ :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
επισεις τριζι και η ρε χορδή ... αλλα λογικά θα ειναι επειδή ειναι σπασμένο το μπράτσο ... γιατι αν το κουνήσεις λίγο με πίεση δουλεύει και σαν τρέμολο   ;D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
450ευρο μου κόστισε.. Ένταξη μίλησα μαζί τους και μου είπανε πως θα μου την αντικαταστήσουν .. αλλά θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 10-15 μέρες.. το κουτί ειχε τα πάντα μέσα, και αφρολέξ και κάτι σακούλες με αέρα για να μην κουνιετε τπτ, και ήτανε και σφηνωμένη καλά.. αλλά τώρα ποιος ξέρει τι πήγε στραβά  :-\ :'( :'( :'(
ειναι αυτο που σου ειπα,επρεπε να την ψιλοξεκουρδισει για να χαλαρωσει το τενσιον...την εστειλε κουρδισμενη στην τσιτα σιγουρα...

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
και είναι δυνατών να σπάσει απο το τέντωμα τον χορδών ??  ???   :'( :'(
ποπο ποιος περιμένει αλλεσ 15 μέρες....

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και είναι δυνατών να σπάσει απο το τέντωμα τον χορδών ??  ???   :'( :'(
ποπο ποιος περιμένει αλλεσ 15 μέρες....
ναι ειναι δυνατον να σπασει ,γιατι η κιθαρα δεν καθεται ακουνητη σε ενα σταντ,αλλα μεταφερεται,δεχεται χτυπηματα,δονησεις,κραδασμους κ σε συνδιασμο με την ηδη υπαρχουσα ταση που ασκουν οι τεντωμενες χορδες,τα ευαισθητα σημεια οπως ειναι το headstock για τις κιθαρες τυπου strats k λαιμος για τις κιθαρες τυπου les paul κινδυνευουν με αμεσο ραγισμα ή σπασιμο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Ατυχήματα συμβαίνουν. Από το να σου πουν φταίει η κούριερ βγάλτα πέρα με αυτούς, σκάσε και ένα χαμόγελο που θα σου δώσουν άλλο όργανο...
Κάποτε συνέβαιναν και τέτοια κουλά! :P

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Αύριο τιν στέλνω .. αλλα γίνετε ολόκληρο μπέρδεμα τώρα  με της κ**ο currier.. τι να πω.. έλεος...
Απο την άλλη ι κιθάρα ειναι σκετη απόλαυση .. και σε ομορφιά και σε ηχο .. τρελή γκ**λα..  >:D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε, καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, αλλά ας μην τα δραματοποιούμε τόσο πολύ τα πράγματα. Ένα από τα μειονεκτήματα που ενέχει η αγορά από κατάστημα του εξωτερικού και γενικά η διαδικασία αποστολής των οργάνων μέσω courier είναι και ο κίνδυνος τέτοιων ατυχημάτων που συμβαίνουν καμιά φορά (εγώ έχω παραλάβει τρεις κιθάρες σπασμένες τα τελευταία χρόνια!!!). Όπως πολύ σωστά είπε και ο Υπνοβάτης, φαίνεται ότι δεν θα έχεις κανένα ζήτημα με την επιστροφή της κιθάρας και την αποστολή μιας άλλης πέρα από την καθυστέρηση μερικών ημερών, οπότε δεν βλέπω το λόγο για τόση μαυρίλα. Σύντομα θα έχεις μια καινούργια κιθάρα στα χέρια σου και αυτό το επεισόδιο θα αποτελεί μακρινό παρελθόν... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Όπως πολύ σωστα ανέφερε ο Panicx, μπορείς να τους ζητήσεις να στη στείλουν (την καινούρια) με χαλαρές τις χορδές για ελαχιστοποίηση παρομοίων ατυχημάτων. Έτσι κι αλλιώς με τις ακραίες θερμοκρασίες που ταξιδεύει το όργανο αυτή την εποχή, και να στη σετάρουν στη Γερμανία, με το που έρθει Ελλάδα θα χρειάζεται σετάρισμα με το καλημέρα για να παίξει στο 100% της απόδοσης της  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπως πολύ σωστα ανέφερε ο Panicx, μπορείς να τους ζητήσεις να στη στείλουν (την καινούρια) με χαλαρές τις χορδές για ελαχιστοποίηση παρομοίων ατυχημάτων. Έτσι κι αλλιώς με τις ακραίες θερμοκρασίες που ταξιδεύει το όργανο αυτή την εποχή, και να στη σετάρουν στη Γερμανία, με το που έρθει Ελλάδα θα χρειάζεται σετάρισμα με το καλημέρα για να παίξει στο 100% της απόδοσης της  ;)
πες τα χρυσοστομε,γιατι εμενα δεν με ακουνε... :P :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχετε κάνει μεγάλη κουβέντα για τις χορδές και το σφίξιμο τους στην μεταφορά, και κανένας δεν έχει προσέξει από την φωτογραφία, ότι το σπάσιμο είναι ενάντια στην τάση των χορδών και όχι σε φάση. Η κιθάρα δεν έσπασε από την τάση των χορδών, έσπασε διότι πιέστηκε από κάτι μεγάλο ενώ ήταν μπρούμητα, ή σφηνώθηκε το headstock ανάμεσα σε άλλα ογκώδη αντικείμενα.
Και αυτό είναι κάτι που αφορά καθαρά τις συνθήκες μεταφοράς και μόνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
δεν διαβασα ολο το θεμα και συγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ποιος χρεωνεται τα μεταφορικα της επιστροφης της προβληματικης κιθαρας-εξοπλισμου;

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
σήμερα την έστειλα παιδιά.. ι γραμματέας στην μεταφορική μου είπε πως θα πεδευτο πολυ και θα πάρει πολυς καιρός να αλλαχθεί , γιατί δεν βγαζουνε συνενοηση με της μεταφορικές εκει , καθος ειχε ξανα γινει σε ενα αλλο παλικάρι το ιδιο περιστατικό.. ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
8792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 12:23
από geo134
3 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
71 Απαντήσεις
23482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 15:13
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 13:24
από Rosstrobon
14 Απαντήσεις
5484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
6 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 01:38
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:11
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
18 Απαντήσεις
7170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 15:16
από TheMigoftima