Αποστολέας Θέμα: I'm leaving  (Αναγνώστηκε 4359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
I'm leaving
« στις: 14/09/17, 22:35 »
 Το κομματάκι (στίχοι-μουσική) γράφτηκε στην τρυφερή ηλικία των 16-17 χρόνων μου κάπου στις αρχές των '80s...  Όταν το 2011 ξαν'άρχισα να παίζω μετά από ένα διάλειμμα περίπου 15 ετών το ξαναθυμήθηκα, το ενορχήστρωσα και το έγραψα στο acoustica mixcraft. Πριν από λίγους μήνες όμως που το άκουσα μετά από πολύυυυ καιρό και αφού έπαθα ένα κάποιο σοκ με την χάλια μίξη-παραγωγή του (όταν το πρωτοηχογράφησα το 2011 μόλις είχα μπει στην διαδικασία γραψίματος σε pc και Daw και δεν ήξερα την τύφλα μου...), πήρα τα tracks τα πέρασα στο Reaper, έκανα κάποιες αλλαγούλες στα τύμπανα και στα vst των οργάνων, το μίξαρα και βουαλά..........   https://soundcloud.com/fotistsigos/im-leaving
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/17, 22:38 από cigaret13 »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #1 στις: 20/09/17, 12:00 »
Μου αρέσει πολύ, έχει έναν ήχο που μου θυμίζει '80-'90, με πιάνει κάτι σαν νοσταλγία δηλαδή. Χαίρομαι που το 2011 και το 2017 έφτιαξες μια ενορχήστρωση και παραγωγή που θυμίζει αυτό που είχες κατά νου το '80.

Πιστεύω ότι αντικειμενικά είναι ένα ψαγμένο τραγούδι από άποψη σύνθεσης. Πολύ ενδιαφέρον ριφ στα κουπλέ και στα γυρίσματα, αλλά ιδίως στο ρεφρέν, μου αρέσει αυτό το μελωδικό στυλ ριφ καθώς και ο συγκεκριμένος ήχος της κιθάρας. Και σε συνδιασμό με το γρήγορο τέμπο, βγαίνει ένας ρυθμός που σου κολλάει στο κεφάλι και σε κάνει να κουνιέσαι. Το σόλο, 100% μέσα στο θέμα κι αυτό το κάνει πολύ καλό.

Η φωνή θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη (χωρίς λαθάκια π.χ.), αλλά δεν με προβληματίζει τόσο πολύ, αυτό είναι το στυλ σου και το δέχομαι. Όπως δέχτηκα π.χ. την φωνή του Αγγελάκα που όταν πρωτοάκουσα "Τρύπες" μου φάνηκε πολύ περίεργη, αλλά τελικά μου άρεσε και το συγκρότημα έγινε ένα από τα αγαπημένα μου.

Το τραγούδι σου λοιπόν, μου θυμίζει ευχάριστους ήχους από διάφορα συγκροτήματα περασμένων δεκαετιών, και δυσκολεύομαι να τα προσδιορίσω επακριβώς, όμως δεν είναι ανάγκη να το κάνω αυτό. Πάντως, πριν λίγο μου ήρθε στο μυαλό ο ήχος των "Μεταλλακτικοί", π.χ. στο τραγούδι "Ένταση" (δεν εισάγω youtube link για να μην αποσπάσω την προσοχή των αναγνωστών).

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #2 στις: 20/09/17, 12:17 »
Χαίρομαι που το 2011 και το 2017 έφτιαξες μια ενορχήστρωση και παραγωγή που θυμίζει αυτό που είχες κατά νου το '80.
  Βασίλη, αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου όταν το μίξαρα μετά από τόσα χρόνια, να θυμίζει τα '80s...!
Η φωνή θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη (χωρίς λαθάκια π.χ.), αλλά δεν με προβληματίζει τόσο πολύ, αυτό είναι το στυλ σου και το δέχομαι.
  Για την φωνή μου και λίγα είπες... ;) :P   Ως γνωστόν :D ;D  είμαι άλαλος, φάλτσος και όπως έχω ξαναγράψει ψιλοντρέπομαι, αλλά λόγω έλλειψης τραγουδιάρη-ας ψευτοτραγουδάω εγώ τα κομμάτια μου.... :-\   

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #3 στις: 20/09/17, 15:32 »
ωραίο, τρύπες, σιδηρόπουλος φάση!!

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #4 στις: 21/09/17, 08:44 »
 Τρύπες δεν άκουσα ποτέ, παρ'όλο που τους σέβομαι δεν είναι του γούστου μου..... Με Σιδηρόπουλο μεγάλωσα και δεν μιλάω μόνο για τον Φλου.....

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #5 στις: 21/09/17, 18:25 »
Συνδυασμος εητιλα και Rory! Μου αρεσε πολυ!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: I'm leaving
« Απάντηση #6 στις: 21/09/17, 22:11 »
Rory έ;  Ίσως η μεγαλύτερη επιρροή μου μαζί με τον Γκίλμουρ... Thank you Byron..... :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 01:29
από Symeon
6 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 10:03
από dreddoukos77